Breskensche Courant Engeland en Frankrijk verklaren Duitschland den oorlog *Ultimatums loerden afgeioezen. EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland/waarin opgenomen de r Gistermorgen om 10,20 uur is over de Engel- sche zenders een mededeeling gepubliceerd inhoudendedat om negen uur de Eritsche ambassadeur in Berlijn de Duitsche regeering heeft doen wetendat, tenzij om elf uur gister ochtend van Duitschland een gunstig antwoord was ontvangen ten aanzien van de gestelde eischen betreffende staking van de vijandelijk heden in Polen, Engeland zich in staat van oorlog zou achten met Duitschland. De Fransche ambassadeur te Berlijn, Cou- londre, heeft Duitschland medegedeelddat Wanneer het niet, of negatief antwoordde op de mededeeling van de Fransche regeering van 1 September, Frankrijk na Zondagmiddag lijf uur de verplichtingen ten uitvoer zou leg gen, die het jegens Polen op zich heeft ge nomen. Om 11 u. 35 Zondagochtend heeft de Eritsche minister-president Chamberlain voor den radio-omroep medegedeeld, dat te elf uur (11.20Amsterd.tijd) van Duitschland geen gun stig antwoord op het gestelde ultimatum was ontvangen en dat dientengevolge Engeland zich van dit moment af met Duitschland in staat van oorlog beschouwt. De Fransche ambassadeur te Berlijn, Coa- dre, werd om half één gistermiddag ontvangen door den rijksminister van buitenlandsche za ken Von RibbentropHij vroeg hem of hij in staat was een bevredigend antwoord te geven op de mededeeling van 1 September. Von Ribbentrop heeft ontkennend geant woord. Vervolgens heeft Coulondre, na een laatste maal te hebben herinnerd aan de zware ver antwoordelijkheid, welke het Rijk op zich heeft genomen door zonder oorlogsverklaring vijandelijkheden te beginnen tegen Polen en Seen gevolg te hebben gegeven aan de sug- Sestie der regeeringen van Frankrijk en Groot- Brittannië, doen weten, dat de Fransche regee- rmg zich verplicht zag met ingang van Zondag 3 September des namiddags 5 uur haar ver- plichtingen jegens Polen aangegaan, welke verplichtingen der Duitsche regeering bekend zijn, na te komen. Historische rede van Chamberlain. Het Britsche stoomschip „Athenia" getorpedeerd. dnea Vreemde vliegtuigen boven ons land. VJissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 208 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week ot 2.20 pej kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma bVAN LïJU VKLOE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' „Hitier kan alleen gestuit worden door geweld". Klokslag 11.15 (Britsche zomertijd) richt te de Britsche eerste minister, Chamber lain, zich Zondag tot de Engelsche natie over alle Engelsche zenders, voor het uit spreken van de volgende toespraak „Ik spreek in het kabinets'vertrek in Downingstreet 10. Hedenmorgen heeft de Britsche ambassadeur in Berlijn de Duit sche regeering een laatste nota overhandigd, verklarende dat, tenzij wij van haar vóór elf uur vernamen, dat zij bereid is haar troepen uit Polen terug te trekken, de staat van oorlog'tusschen ons zal bestaan. Ik moet u thans mededeelen, dat geen be lofte van dien aard is ontvangen en dat bij gevolg dit land in oorlog is met Duitschland. Gij kunt u voorstellen, welke een bittere slag het voor mij is, dat heel mijn lange worsteling om den vrede te redden, gefaald heeft. Toch kan ik niet gelooven, dat er iets meer of iets anders bestaat, wat ik zou hebben kunnen doen en dat meer succes zou hebben gehad. Het zou volstrekt mogelijk geweest zijn, een vreedzame regeling met eere tot stand te brengen tusschen Duitsch land en Polen, maar Hitier wilde zulks niet. Klaarblijkelijk had hij besloten, Polen aan te vallen, wat er ook gebeur de en ofschoon hij thans zegt, dat hij redelijke voorstellen naar voren heeft gebracht, welke door de Polen werden verworpen, is dat geen waarachtige ver klaring. De voorstellen werden nooit getoond aan de Polen, noch aan ons en ofschoon zij in de Duitsche radiouitzending van Donderdagavond uitgezonden werden, wachtte Hitier niet op het vernemen van commentaar op deze voorstellen, doch gaf hij zijn troepen bevel, den vol genden morgen de Poolsche grens over te trekken. Zijn optreden toont overtuigend, dat er geen kans bestaat om te verwach ten, dat deze man ooit zijn gebruik zal opgeven om geweld toe te passen, ten einde zijn wil door te zetten. Hij kan al leen gestuit worden door geweld en wij en Frankrijk gaan vandaag ter na koming van onze verplichtingen hulp verleenen aan Polen, dat zoo dapper weerstand biedt aan dezen gemeenen en niet uitgelokten aanval op zijn volk. Wij hebben een zuiver geweten. Wij heb ben alles gedaan wat een land kon doen om den vrede te vestigen. Wij bevinden ons echter in een toestand, waarin men geen vertrouwen zou kunnen stellen in eeri der woorden, gegeven door den leider van Duitschland en waarin geen enkel volk zich in veiligheid kan gevoelen. Deze toestand was ondragelijk geworden en nu wij besloten hebben, er een einde aan te maken, weet ik, dat gij allen uw rol daar in zult spelen met kalmte en dapperheid. Op een oogenblik als dit vormen de ver zekeringen van steun, die wij uit het Brit sche rijk ontvangen hebben, een bron van diepe aanmoediging voor ons. Wanneer ik mijn toespraak zal hebben geëindigd, zullen zekere gedetailleerde aan kondigingen worden gedaan ten behoeve van de regeering. Wijdt daaraan uw volle aan dacht. De regeering heeft plannen gemaakt v Igens welke het mogelijk zal zijn, de werkzaamheden der natie voort te zetten in de dagen van druk en spanning, welke voor ons kunnen liggen. Deze plannen ech ter hebben uw hulp noodig. Gij kunt uw deel op u nemen bij de strijdende diensten of als vrijwilliger bij een van de takken der civiele defensie. Wanneer dat het geval is, zult gij u aanmelden voor dienstverrichting in overeenstemming met de instructies, die gij ontvangt. Onmiddellijk nadat de Britsche premier zijn toespraak tot de Britsche natie had gericht, begonnen de Engelsche zenders het publiek raadgevingen te verstrekken om trent de noodzakelijke gedragingen ter ver mindering van de gevaren van luchtaan vallen. Geen sensatie in Londen. De aankondiging, dat Engeland zich met Duitschland in oorlog bevindt, heeft in Lon den geen sensatie verwekt, daar men dit sinds Zaterdagavond voor practisch zeker hield. Bovendien was de bevolking der hoofdstad door de evacuaties zoodanig ge dund, dat de drukte in de straten Zondag morgen zich beperkte tot het snelle ver keer van officieele auto's en de voorberei dingen voor den luchtafweer. - 1400 MENSCHEN AAN BOORD. De slachtoffers in hoofdzaak Amerikanen en Canadeezen. Het Britsche ministerie van voorlichting deelde vanochtend vroeg mede, dat het stoomschip „Athenia", van de Donaldson Atlantic Line Ltd. uit Glasgow, metende ruim 13000 ton, met 1400 menschen aan boord in den Atlantischen Oceaan, 200 mijl ten Westen der Hebriden-eilanden aan de Schotsche kust, is getorpedeerd. Om vijf uur vanochtend heeft het mini sterie medegedeeld, dat, volgens het laatste door de admiraliteit ontvangen bericht, het schip snel zinkende was. Het schip was op weg naar Montreal. Stephen Eariey, de secretaris van Roose velt, heert verklaard, dat de passagiers van „Athenia'' volgens te Washington ontvangen berichten in hoofdzaak Canadeezen en Amerikanen waren. De president heeft een officieel telegram ontvangen, waarin van deze torpedeering melding werd gemaakt, Early voegde hieraan toe Ik wenisch te doen uitkomen, dat het schip volgens de officieele inlichtingen uit Glasgow kwam en via Liverpool met vluchtelingen op weg was naar Canada. Ik wensch daarop te wij zen, aldus Early, om aan te toonen, dat er geen enkele mogelijkheid bestaat, dat het munitie vervoerde. De „Athenia" was Vrijdagmiddag uit Glasgow vertrokken en had Liverpool aan gedaan, vanwaar het schip Zaterdagmiddag om 4 uur onder bevel van kapitein James Reid naar Montreal was vertrokken. De reederij heeft verklaard, dat het to taal aantal personen aan boord van het schip, bemanning en passagiers, 1400 be draagt. Een groot aantal hunner waren lie den, die wegens de crisis naar Amerika ce- rug keerde. I In de reddingsbooten van de „Athenia" was plaats voor in het geheel 1830 passa giers. Het schip had te Liverpool een la ding van 1000 ton ingenomen. Diepe indruk in de Vereenigde Staten. De door de -orpedeering van de „Athenia" gewekte beroering is aanzienlijk. Men her innert aan de torpedeering van de „Lusita- nia", doch voegt hieraan toe, dat deze tor pedeering nog minder te verontschuldigen valt wegens het feit, dat men kon weten, dat de „Athenia" aan boord noch wagens, noch munitie had, doch Amerikaansche en Canadeesche vluchtelingen, die uit verschil lende punten van Europa kwamen. Men stelt zich reeds de vraag of de Duitsche regeering besloten heeft tot een oorlog zon der genade, waarmede de keizer Amerika bedreigde zelfs nog voor de Vereenigde Staten zich aan de zijde der geallieerden schaarden. De gevolgen van de torpedeering kunnen ern stig zijn, en zelfs direct. Zekere kringen achten het mogelijk, zoo niet waarschijnlijk, dat Roosevelt vandaag of morgen het Congres in een buitengewone zitting zal bijeenroepen, hetgeen hem vol gens de bewoordingen van de grondwet zou veroorloven begin volgende week acht dagen na de bijeenroeping door den presi dentte vergaderen. Er kan geen Duitsche duikboot in de buurt zijn geweest. Het Duitsche nieuwsbureau deelt mede Directe informaties na ontvangst van de Engelsche berichten over de torpedeering van het stoomschip „Athenia", dat naar gezegd wordt, 1400 personen aan boord had, hebben uitgewezen, dat het volkomen uitgesloten is, dat het schip door een Duit sche duikboot is getroffen. Alle Duitsche oorlogschepen hebben in structie zich strikt te houden aan de rege len van het prijsrecht en het is natuurlijk, dat zij zich daaraan houden. Wanneer de „Athenia" werkelijk zou zijn getorpedeerd, dan kan hier volgens de op vatting van Duitsche deskundige kringen Dit nummer bestaat uit 2 bladen 9el»eur3enssscn vran «I ©si Engeland en Frankrijk hebben Duitsch- land den oorlog verklaard. (Pag. 1, eerste blad), Engelsch stoomschip met 1400 passa giers getorpedeerd. Pag. 1, eerste blad)] Vreemde vliegtuigen boven Nederland, geconstateerd, (Pag. 1, eerste blad)' Nederland proclameert de neutraliteit. (Binnenland); Egypte verbreekt de diplomatieke be trekking met Duitschland. (Pag. 2, eerste blad)] Italië had eerst mogendheden-conferen- tie voorgesteld. (Pag. 2, eerste blad)] Radio-toespraak van den Engelscheö Koning. (Buitenland); ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN slechts een vergissing van een Engelsche duikboot zijn, die dan zeer zeker in strijd met de regelen van het prijsrecht heeft ge handeld. Men neemt evenwel aan, dat het schip in het geheel niet is getorpedeerd, doch op een drijvende Engelsche mijn is gestooten. Zeer veel opvarenden opgepikt. Kennedy, de ambassadeur der Vereenig de Staten te Londen, heeft hét departe ment van buitenlandsche zaken laten we ten, dat alle passagiers van de „Athenia"' gezond en wel zijn, met uitzondering van die, welke door de ontploffing van den torpedo werden getroffen. Het Zweedsche jacht „Southern Cross'* meldt, dat het tweehonderd passagiers van de „Athenia" heeft gered. Het Noorsche stoomschip „Knut Nelson'* zou ongeveer achthonderd personen heb ben gered. Verscheidene reddingsbooten van de „Athenia" werden opgemerkt, hetgeen doet hopen, dat het aantal geredden nog grooter zal zijn. Mededeeling van ministerie van voorlichting. Het ministerie van voorlichting maakt bekend, dat te Belfast 56 burgers der Ver eenigde Staten aan boord van de „Athenia" waren gegaan, en dat het aantal Amerika nen, dat zich aan boord van dit schip be vond, dus in liet geheel 311 heeft bedragen. Torpedobootjagers zijn op volle kracht uitgevaren om de overlevenden op te pik ken. ZIJ VLOGEN TE HOOG OM TE WORDEN BESCHOTEN. Hedennacht zijn vreemde vliegtuigen bó ven ons land gesignaleerd. De nationaliteit dier vliegtuigen kon niet worden vastgesteld. Aangezien meestentijds boven de wolken werd gevlogen, was het niet mogelyk de vliegtuigen onder vuur te nemen. De Nederlandsche regeering zal heden elk van beide partijen, onder verwijzing naar dén ernst van deze schending onzer door beider beloften uitdrukkelijk erkende onzijdigheid, uitnoodigen onverwijld een onderzoek in te-stellen naar de vraag, of hare strijdkrachten deze inbreuk hebben veroorzaakt en bij bevestigende beantwoor ding, alle maatregelen te nemen om herha ling te voorkomen. Een waarschuwing aan de bevolking. In verband met de door de regeering' be volen beperking van het luchtverkeer, be staat de mogelijkheid dat de luchtdoelartil lerie, de luchtdoel mitrailleurs en de mili taire vliegtuigen op de in overtreding- zijn de luchtvaartuigen het vuur openen. Teneinde tf voorkomen, dat alsdan letsel wordt veroorzaakt door neervallende scher ven of kogels, wordt de bevolking aange raden om, wanneer een dergelijke beschie ting plaats vindt hetgeen onder meer merkbaar kan zijn door het springen van projectielen in de lucht dekking te zoe ken en daarbij binnenshuis van de ramen verwijderd te blijven.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1