Polen wilde er niet STADSNIEUWS Duitschland voorstellen. over onderhandelen. Proclamatie van Fërster. NOOTJES Engeland verbreekt alle telefoonverbindin gen met het buitenland. Volledige mobilisatie van de Engelsche vloot. De vredesbemoeiïngen van het Vaiicaan. Mededeeling van Poolschen ambassadeur aan de Duitsche regeering. Mobilisatie van leger en vloot in Groot-Brittanniè', Luchtverkeer boven Duitschland verboden. Algemeene mobilisatie en staat van beleg in Frankrijk. Een proclamatie tot het Poolsche volk. Oproep van de regeering tot het houden van een bidstond. Vlissingen Geïllustreerd Zondagsblad wordt later bezorgd. Gisteravond is te Berlijn aan de pers een uitvoerige mededeeling verstrekt, waaraan wij ontleenen De Britsche regeering heeft in een nota van 28 Augustus 1939 zich tegenover de Duitsche regeering bereid verklaard hare bemiddeling tot rechtstreeksche onderhan delingen tusschen Duitschland en Polen over de omstreden problemen ter beschikking te stellen. De Duitsche regeering heeft zich in een antwoordnota van 29 Augustus 1939 bereid verklaard, de Engelsche bemiddeling, resp. het voorstel aan te nemen en tot den 30sten Augustus 1939 des avonds een lasthebber van de Poolsche regeering te ontvangen. In plaats van een verklaring omtrent de aankomst van een gemachtigde Poolsche persoonlijkheid, kreeg de rijksregeering als antwoord het bericht van de Poolsche mobilisatie. De Führer en de Duitsche rijksregeering hebben twee dagen tevergeefs gewacht op de aankomst van een gevolmachtigden, Poolschen onderhandelaar. Onder deze om standigheden beschouwt de Duitsche regee ring haar voorstellen practisch als afge wezen. Wat de voorstellen behelsden. 1. De vrije stad Danzig keert onmiddellijk naar het Duitsche rijk terug. 2. Het gebied van den z.g. corridor zal zelf beslissen over zijn toebehooren tot Duitschland of tot Polen. 3. Tot dit doel zal in dit gebied een stem ming gehouden worden. 4. Van dit gebied blijft uitgezonderd de Poolsche haven Gdingen, die principieel Poolsch gebied vormt in zooverre zij zich territoriaal beperkt tot de Poolsche nederzetting. 5. Om den noodzakelijken tijd voor de ver- eischte omvangrijke werkzaamheden ter uitvoering van een rechtvaardige stem ming veilig te stellen, zal deze stemming niet plaats vinden voordat twaalf maan den verloopen zijn. 6. Om gedurende dezen tijd Duitschland zijn verbinding met Oost-Pruisen en Po len zijn verbinding met de zee onbe perkt te garandeeren, worden wegen en spoorwegen vastgesteld, die een vrij transitoverkeer mogelijk maken. 7. Over het toebehooren tot een van beide staten van het gebied beslist de een voudige meerderheid van de uitgebrach te stemmen. Polen eerst gisteravond van de voorstellen in kennis gesteld. Ten aanzien van de thans gepubliceerde Duitsche voorstellen verneemt men in of- ficieele kringen te Londen, dat zij Donder- derdagavond voor het eerst ter kennis van de Poolsche regeering werden gebracht. De voorstellen waren Woensdagavond laat aan den Britschen ambassadeur voorgelezen, doch niet officieel medegedeeld op grond van de overweging, dat het te laat was voor een officieele mededeeling, daar op 30 Augustus te middernacht geen Poolsche vertegen woordiger te Berlijn was aangekomen, ter wijl dat tijdstip in de laatste mededeeling van 29 Augustus aangegeven was. Het Duitsche Nieuws Bureau deelt mede: Gouwleider Albert Förster heeft de vol gende tot de bevolking van Danzig ge richte proclamatie uitgevaardigd Mannen en vrouwen van Danzig Het uur, waarnaar gij sedert twintig jaren hebt gesmacht, is aangebroken. Dan zig is met ingang van heden teruggekeerd in het groot-Duitsche rijk. Onze Führer Adolf Hitler heeft ons bevrijd. Op de openbare gebouwen in Danzig waait van daag voor den eersten keer de hakenkruis- vlag, de vlag van het Duitsche rijk. Zij waait evenwel ook van de vroegere Pool sche gebouwen en overal in de haven. Van de torens van het oude raadhuis en de eerbiedwaardige Mariakerk luiden de klokken het uur der bevrijding van Danzig in. Wij danken God onzen Heer, dat hij den Führer de kracht en de mogelijkheid heeft gegeven, ook ons te bevrijden van het kwaad van het dictaat van Versailles. Wij, Danzigers, zijn gelukkig, thans ook bur gers te mogen zijn van het rijk. Mannen en vrouwen van Danzig. Wij willen in dit plechtige uur zij aan zij staan, elkander de hand reiken en den Führer de heilige be lofte geven alles te doen, wat in onze macht is, voor ons heerlijke groote Duitsch land. Leve het bevrijde, weer tot het rijk terug gekeerde Danzig. Leve ons groote Duit sche vaderland. Leve onze geliefde leider Adolf Hitler. Danzig 1 September. Hare Majesteit de Koningin heeft aan den heer J. Spek, jachtopziener, toegekend de gouden eeremedaille van de huisorde van Oranje, wegens 40-jarigen Koninklij ken dienst, ft Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 31 Augustus tot 7 September vastgesteld op 55 cent per kg. Met ingang van heden blijft de Londen- sche effectenbeurs gesloten. Het bestuur zal den leden in den radio-omroep den da tum der heropening mededeelen, De overstrooming in Tientsin neemt ge leidelijk af, doch de stad moet thans het hoofd bieden aan ernstige gevaren, met name moet worden gezorgd voor het voor komen van epidemieën en gezorgd moet worden voor de vluchtelingen. Men ver wacht dat het drie of vier maanden zal duren eer het water geheel zal zijn terug geweken. Een in aanbouw zijnde brug c.ver de Aangermaelven bij Heraoesund (Zweden) is gisteren ingestort. Veertig arbeiders kwamen in het water terecht. Tot dusverre konden zeven hunner gered worden. Het nauwkeurig aantal slachtoffers is niet be kend. In het Duitsche Rijkswettenblad is van daag een decreet van 17 Augustus 1938 ge publiceerd, inzake een speciaal strafrecht, dat in oorlogstijd van toepasing is. Mussolini heeft gisteren bevel gegeven dat het leger op Italiaanschen bodem ver deeld moet worden in twee groepen. De eene zal Onder bevel staan van den kroon prins van Italië, de tweede onder bevel van maarschalk Graziani. Bij ministerieel decreet zijn in Italië zware gevangenisstraffen en hooge geld boeten gesteld op het opdrijven van prijzen en speculaties. Verder is met ingang van September den dienst der spoorwegen be perkt, evenals het verkeer ter zee en he-t auto-verkeer. 9 Officieel werd gisteren in Engeland me degedeeld, dat als maatregel van defensie verboden wordt iedere buitensporige hoe veelheid voedsel te koopen. Niemand mag voor meer dan een week voorraad inslaan. President Roosevelt heeft H.M. Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar 59sten verjaardag een telegram van gelukwensch gezonden. Met ingang van 19 uur gisteravond is censuur ingesteld voor alle uitgaande me- dedeelingen uit Engeland. In toegewijdheid betuigt Danzig u, mijn Führer, onvergankelijke dankbaarheid en eeuwen trouw. Heil U, mijn Führer. (w.g.) Albert Forster, gouwleider. De hereeniging op papier voltooid. De Führer heeft het volgende telegram gezonden aan gouwleider Förster „Aan gouwleider Förster, Danzig. Ik neem kennis van de proclamatie der vrije stad Danzig inzake den terugkeer tot het Duitsche rijk. Ik dank u, gouwleider Förster, alle mannen en vrouwen in Dan zig voor de onwrikbare trouw, welke gij in zoo lange jaren hebt bewaard. Groot- Duitschland begroet u van ganscher harte. De wet inzake de hereeniging wordt direct voltrokken. Ik benoem u tot chef van het burgerlijk b°stuur voor het gebied Danzig. w.g. Adolf Hitler". Gisteravond zijn alle telefoonverbindingen met het buitenland en de schepen ter zee verbroken. De postmaster-general heeft verder ter kennis gebracht, dat gedurende den huidigen buitengewonen toestand bij de verzending van telegrammen aanzienlijke vertraging kan ontstaan als gevolg van de groote drukte bij den telegraafdienst. Medegedeeld wordt, dat in aansluiting op de reeds genomen maatregelen, besloten is tot d>e volledige mobilisatie van de vloot en tot het oproepen van de rest der gere gelde legerreserve en de aanvullende re serve. Ook zal een nieuw aantal manschap pen van de vrijwilligers-reserve van de Royal Airforce worden opgeroepen. Deze mededeeling moet niet worden ge ïnterpreteerd als een algemeene mobilisa tie, want dat is zij niet. 8. Om na de tenuitvoergelegde stemming de veiligheid van het vrije verkeer van Duitschland met zijn provincie Danzig Oost-Pruisen en Polen zijn verbinding met de zee te garandeeren, zal, in ge val het aan de stemming onderworpen gebied aan Polen komt, Duitschland een exterritoriale verkeerszöne gegeven worden van 1 K.M. breedte. Wanneer de stemming ten gunste van Duitsch land uitvalt krijgt Polen voor het vrije en onbeperkte verkeer naar zijn haven Gedingen dezelfde rechten. 9. In geval de corridor aan het Duitsche rijk terugkomt, verklaart dit zich be reid met Polen een bevolkingsuitwisse ling in zoodanigen omvang uit te voeren, als de corridor daarvoor geschikt is. 10. De eventueel door Polen gewenschte speciale rechten in de haven van Danzig zouden paritair uitgewisseld worden met gelijke rechten van Duitschland in de haven van Gdingen. 11. Om in dit gebied ieder gevoel van een bedreiging aan beide kanten uit den weg te ruimen, zouden Danzig en Gdin gen het karakter van zuivere handels steden krijgen, d.w.z. zonder militaire inrichtingen en militaire versterkingen. 12. Het schiereiland Hela, dat overeenkom stig de stemming of wel aan Polen of wel aan Duitschland zou komen, zou in ieder geval eveneens gedemilitariseerd moeten worden. 13. Aangezien de Duitsche rijksregeering uiterst heftige bezwaren heeft in te brengen tegen de Poolsche minderheids behandeling en de Poolsche regeering van haar kant gelooft ook bezwaren tegen Duitschland te moeten inbren gen, verklaren beide partijen zich er mede accoord, dat deze bezwaren wor den voorgelegd aan een internationaal samengestelde commissie van onder zoek. Duitschland en Pol i verplichten zich alle sedert het jaar 1918 eventueel voorgekomen economische en andere benadeelingen der wederzijdsche minder heden weer goed te maken. 14. Om de in Polen verblijf houdende Duit- schers evenals den in Duitschland ver blijf houdenden Polen het gevoel van internationale rechteloosheid te ontne men, komen Duitschland en Polen over een. de rechten der wederzijdsche min derheden door de omvattendste en bin dende overeenkomsten te verzekeren. 15. In geval van een overeenkomst op den grondslag van deze voorstellen verkla ren zich Duitschland en Polen bereid de onmiddellijke demobilisatie van hun strijdkrachten te bevelen en ten uitvoer te leggen. 16. De ter bespoediging van de boven- eengekomen. staande overeenkomsten vereischte ver dere maatregelen worden tusschen Duitschland en Polen gemeenschappelijk overeengekomen. De H. Stoel zet onvermoeibaar zijn vre despogingen voort en in welingelichte krin gen van het Vaticaan geeft men te ken nen, dat men de hoop bewaart op een ont knooping van de crisis. Het Vaticaan blijft in bijna permanent contact met de diplo matieke vertegenwoordigers van den H. Stoel in de voornaamste buitenlandsche hoofdsteden en vanuit zijn zomerverblijf van Castel Gandolfo blijft de Paus de ont wikkeling der gebeurtenissen nauwlettend volgen. Volgens zekere inlichtingen in religieuze kringen van het Vaticaan behelst het do cument, dat Z.H. de Paus gisteren heeft overhandigd aan de diplomatieke vertegen woordigers van Frankrijk, Italië, Duitsch land, Polen en Engeland bij het Vaticaan een nieuwen dringenden oproep van Paus Pius XII om een vreedzame oplossing te zoeken voor het conflict, dat dreigt Euro pe in een oorlog te storten. De Pa.us heeft zich met nadruk gewend tot de verant woordelijke leiders van de regeering opdat, nu het nog tijd is, voorkomen zal worden, dat men algemeen naar de wapenen grijpt, hetgeen alleen zou kunnen leiden tot een onmetelijke ramp. Dezelfde religieuze kringen verklaren, dat de Heilige Stoel nog goede hoop be waart en dat de hooge kerkelijke autori teiter. algemeen van oordeel zijn, dat een conflict hoewel dreigend, op het laatste oogenblik zal worden voorkomen. Sovjet-Mongoolsche troepen met Japanneezen Jn strijd. In de meest bevoegde Japansche mili taire kringen wordt medegedeeld dat 15.000 Sovjet-Mongoolsche troepen, die zich sinds 20 Augustus op het gebied van Mandsjoe- kwo bevinden, thans in een groot gevecht met de Japanneezen gewikkeld zijn, dat zich afspeelt rondom de bergen Moro en Balchagar, die de beide sleutelstellingen vormen op den rechteroever van de Khalka Rivier. Tot de Sovjet-effectieven zouden drie divisies infanterie behooren van bet roode leger, die gesteund worden door drie divisies Mongoolsche cavalerie. Onder bescherming van een honderdtal kanonnen legden de troepen op twee plaat sen noodbruggen over de rivier en drongen tot 14 kilometer op gebied van Mandsjoe- kwo door. Voorafgegaan door talrijke tanks, geblindeerde auto's en vlammenwer- werpers trachtten zij de Japansche stellin gen te omsingelen. De Japansche troepen wierpen de aanvallers echter terug en brachten hun zware verliezen toe. De Sovjet-Mongoolsche troepen trokken zich in tweede stelling terug. De strijd woedt yoort. De Poolsche radio heeft medegedeeld, dat Lipski, de ambassadeur van Polen te Berlijn, tegenover de rijksregeering heeft verklaard, dat Polen aan de agressie met alle hem ter beschikking staande krachten weerstand zal bieden om zijn eer en on af hankelijkheid te verdedigen. De radio bevestigde, dat de aanvallen van Duitsche vliegtuigen op Warschau door de luchtverdediging en een escadrille jachtvliegtuigen werden afgeslagen en deel de voorts mede, dat luchtdoelgeschut een Duitschen bommenwerper bij Otwock, op 30 kilometer van Warschau, heeft omlaag geschoten. Overigens hoort men sedert het middag uur te Warschau opnieuw gedreun van kanonnen. De straten in de hoofdstad bieden een normalen aanblik, behalve wanneer het luchtalarm is. De politie is voorzien van gasmaskers en de dienst van de luchtver dediging verzekert tezamen met de politie een volkomen orde. De Engelsche koning heeft een bevel tot algemeene mobilisatie van leger en vloot c" Jerteekend. Bij verordening van den rijksminister voor de luchtvaart en opperbevelhebber van het luchtwapen wordt met intrekking van alle vroegere verordeningen het ge- heele luchtverkeer met binnen- en buiten landsche vliegtuigen over Duitsch gebied onmiddellijk verboden. Deze verordening is niet van toepassing op vliegtuigen, die in dienst van de Duit sche weermacht gebruikt worden en op regeeringstoestellen. Bij overtreding stelt men zich bloot aan het gevaar van be schieting. IN ZWITSERLAND EVENEENS MOBILISATIE. In Frankrijk is de algemeene mobilisatie afgekondigd en tevens de staat van beleg geproclameerd. Het parlement zal morgen bijeenkomen. Zwitserland heeft eveneens de algemeene mobilisatie afgekondigd. De ambassade van Polen in Parijs publi ceert den tekst eener proclamatie, welke president Moscicki zoojuist tot het Pool sche volk gericht heeft en welke als volgt luidt „Vannacht heeft onze eeuwenoude vijand een offensief geopend tegen den Poolschen staat. Op dit historische oogenblik richt ik mij tot alle burgers des lands, in de diepe overtuiging, dat de geheele natie zich zal scharen rondom den opperbevelhebber en de gewapende macht, ter verdediging van zijn vrijheid, zijn onafhankelijkheid en zijn eer, en een waardig antwoord zal geven aan den aanvaller, zooals reeds meer dan eens gebeurd is in de de geschiedenis der Poolsch-Duitsche betrekkingen. H^t geheele land, gezegend door God in zijn strijd voor zijn heilige en rechtvaardige zaak en ver bonden aan het leger, zal in gesloten ge lederen optrekken naar den strijd en naar de volledige overwinning." De kerkgenootschappen hier te lande hebben, in den loop van deze week de vol gende missieve van de regeering ontvan gen „In de bange tegenwoordige omstandig heden, onder welker druk niet allesn ons land en volk, doch ook een groot deel van de wereld verkeert, zult u ongetwijfeld met de regeering van oordeed. zijn, dat boven alles behoefte is aan verootmoediging en een biddend opzien tot den Almachtige, in wiens hand het lot der volken rust. Het zou der regeering aangenaam zijn, indien in de eerstvolgende wekelijksche godsdienstoefening van alle kerkgenoot schappen aan die behoefte voldaan werd door het gemeenschappelijk opzenden van een innig gebed om uitredding en bewa ring, om wijsheid e>n licht voor allen die voor hst welzijn der volken verantwoorde lijkheid dragen, om het ontvangen van een zegen ook uit de beproevingen, welke nog over ons mochten komen. Ik moge U op wekken tot bevordering van dit doel uwe medewerking te verleenen en hiermede de taak der regeering te verlichten en ons volk te dienen. De Minister van Staat, Minister van Algemeene Zaken, a.i., Voorzitter van den Raad van Ministers, (w.g.) DE GEER", In dienst zijnde raadsleden mogen aan de wethoudersverkiezingen deelnemen. De regeeringspersdienst meldtOp Ding, dag 5 September a.s. zullen in de verschil, lende gemeenten des lands voor de esrste maal de nieuw gekozen gemeenteraden bij. eenkomen. In deze vergadering zullen o.a de nieuwe raadsleden worden beëedigd en zullen de wethouders voor de komende zit- tingsperiode worden gekozen. Aangezien het van groot belang is, dat dis vergade- ring zoo veel mogelijk door alle raadsleden wordt bijgewoond, zullen maatregelen ge. troffen worden om raadsleden, die dien dag onder de wapenen vertoeven, indien eenigszins mogelijk, in de gelegenheid te stéllen de vergadering bij te wonen. Afscheid bij het Loodswezen. Heden nam de Loodsenvereeniging Ne. derland, afdeeling Vlissingen, in de Socie- teit Nederlandsch Loodswezen afscheid van een harer leden, den heer G. Pieters, zee- loods-stuurman, die den loodsdienst van daag verlaat. Als eerste voerde hot woord de heer G. Bakker, commissaris van het Loodswezen enz. te Vlissingen. Spr. gaf namens het Loodsbestuur blijk van waardeering en be langstelling bij dezen, voor den scheiden- den loods zoo beteekenisvollen dag. De voorzitter van de vereeniging, de heer J. W. Ponte, sprak vervolgens namens de leden eenige hartelijke woorden van waar deering en afscheid en overhandigde den scheidenden collega vanwege de vereeni ging een mooi geschenk, terwijl mevrouw Pieters bloemen in ontvangst mocht ne men. Namens de sociëteit sprak de heer S, Groot, eveneens eenige toepasselijke woor- den en bood den heer en mevrouw Pietsrs namens de leden der sociëteit een fraai bloemstuk aan. REIZIGERS VOOR AMERIKA. Per boot naar Vlissingen. In verband met het tijdelijk stopzetten van het spoorwegverkeer tusschen Neder- land en België zal het s.s. „Westernland" na vertrek van Antwerpen op Zaterdag 2 September a.s. Vlissingen aanloopen, al- waar dit schip omstreeks 19 uur wordt verwacht. Passagiers zullen in de gelegen heid worden gesteld van Rotterdam naar Vlissingen vervoerd te worden met het s.s. „Koningin Wilhelmina" van de Mid- delburgsche Maatschappij voor Stoom vaart. Het vertrek der „Koningin Wilhel mina" zal plaats vinden van de Oosterkade te Rotterdam Zaterdagmorgen om 9 uur. Paarden op hol geslagen. Zooals bekend, wordt bij militaire trans porten veelvuldig gebruik gemaakt van de opgevorderde paarden. Het is begrijpelijk dat de dieren zich met hun vreemde gelei ders vooreerst niet bijster op hun gemak gevoelen, zoodat zich geregeld kleine onge valletjes voordoen. Gisteravond zijn bijv. in de Coosje Buskenstraat twee paarden op hol geslagen, terwijl de wagen die zij trok ken, tegen een paal van het electrisch net terecht kwam. Gelukkig liep een en ander zonder persoonlijke ongelukken af. De die ren konden een eind verder gegrepen wor den. Uitreiking distributiekaarten had een vlot verloop. De uitreiking van de rijksdistributiekaar ten, die Woensdagmorgen stopgezet moest worden, daar zich verschillende moeilijk heden voordeden, is vanmorgen voortgezet. Thans had een en ander een veel beter ver loop, dank zij de getroffen maatregelen- Voor het distributiegebouw aan de Wilhel- minastraat waren het trottoir en de rijweg in 8 vakken verdeeld, waar aan den ingang de nummers der loketten waren aange bracht. Enkele personen gaven hier zoo noodig het publiek nog inlichtingen in welk vak zij moesten gaan staan. In het gebouw zelf hadden de loketten ook nummers ge kregen, terwijl bovendien de straten waren aangegeven welks bewoners zich daar moesten vervoegen. Door de zorgen van de politie en hulppersoneel werd regelmatig een aantal menschen voor de betreffende loketten toegelaten, zoodat het uitreiken der kaarten snel kon geschieden en het urenlange wachten werd vermeden. Zeebaden. In de week van 25 tot en met 31 Augus tus werden in totaal 5361 zeebaden geno men waarvan 3238 in het gewone bad en 2123 in het volksbad. De gemiddelde temperatuur van het wa ter bedroeg 67y2 gr. en van de lucht 80 gr. Door stillegging van het goederenvervoer is het „Geïllustreerd Zondagsblad" nog niet aangekomen. Wij zullen het blad na ontvangst zoo spoedig mogelijk bij de abonné's laten be zorgen. DE ADMINISTRATIE DER VLISSINGSCHE/BRESKENSCHU COURANT.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1