Vlissingsche Courant Breskensche Courant Oranjedag in crisistijd EERSTE BLAD 77ste JAARGANG NUMMER 205 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1939 Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de in i im.m Binu iuu im ai.MBi iiiMiiiiJi imiiii MiiiHJ i.i.iiiiJini imi l.M.Trm. irmiTMmii Abonnementsprijs: 17 ct. per week ot 2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenües van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma 1V AIS UE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 Alle Nederlanders vereend rond hun Koningin. Ten afweer gereed en bereid voor onzen grond en de vrijheid te strijden Een ongewone Koninginnedag. Wel wap pert overal het nationale dundoek, maar geen feestgedruisch klinkt op. Er waren geen blijde gezichten. Zorg en ernst teeke nen in deze dagen het gelaat van den Ne derlander Het was met devotie, dat hij dezen keer op Koninginnedag de vlag uitstak. Zeker, ze moest wapperen, ook, ja juist thans, nu zulke ernstige gebeurtenissen haar schaduwen van buiten tot over onze grenzen werpen. De Nederlandsche vlag moest wapperen voor een getuige- nis. Het rood-wit en blauw, schier huis aan huis moest verkondigen wat de we reld ook beroert, wij blijven trouw trouw aan onze Koningin, onder wier leiding wij ons vereenen om den vrede te dienen door voorzichtigheid en liefde, maar onder wier hoede wij ons ook zullen sterken en ten strijde gereed houden, voor het geval ons land, ons volk, onze vrijheid van welke zijde ook mocht worden, bedreigd. Mst deze gevoelens van trouw gaan onze gedachten vandaag uit naar onze jarige Vorstin. Met dankbaarheid herinneren wij ons, hoe zegenrijk haar meer dan 40-jarig bestuur is geweest. Wij herdenken de moei lijke jaren van 1914'18, toen zij ons is voorgegaan in de taak, welke wij toen tot ontroering van heel de wereld zoo zegen rijk hebben vervuld. En wij nemen ons voor als het moet, dan zullen wij wéér vrijwillig een deel van de offers op ons nemen, welke de oorlog aan zoovele millioenen menschen oplegt en wij zullen trachten om den nood te lenigen van hen, die zwaarder moeten lijden dan wij. Geve God, dat de geschillen welke de menschheid op heden verscheuren, spoedig kunnen worden bijgelegd. Maar als dat niet mogelijk blijkt, dan zullen wij tenminste y'veren, dat de vlammen van de oorlogshel geen voedsel vinden in onzen bodem. Wij zullen het behoud van den vrede in Neder land voor de andere volken niet enkel een zaak van oorlogstactiek laten, maar tot ©en noodzaak. Een noodzaak van eigen behoud. Ons land moeten wij bereiden tot een oase van vrede in een woestijn van haat. Ons land zij als de omstandigheden het gaan ver- ei schen weer de internationale toevlucht voor ten doode vervolgden. Het bied© een dak aan de zwervendenvoedsel aan be rooiden. Ons land zij een haven van barm hartigheid in de wereld van afgunst. Wij willen dat alles indien het noodig is weer wekken, zooals wij het onder de bezielende leiding van de Koningin in den vorigen oorlog hebben gewrocht. Dat willen we omdat wij zóó onze vre destaak zien. Maar we doen het niet uit vrees. Wij zullen onze vredes- plicht doen, doch zijn evenzeer bereid om een ons opgedrongen oorlogs- taak te vervullen. Rondom Oranje voelen wdj ons sterk. Méér nog dan 25 jaar gele den erkennen thans alle geledingen van ons volk in de Koningin de bindende figuur va onze bescheiden samenleving. Onder haar zullen we onze taak ten uitvoering brengen, een taak die zwaar zal zijn waér ze ook komt te liggenop het terrein der barmhartigheid of van den strijd. Oranje is ons een lichtend voorbeeld. Een voorbeeld van moed en vastberadenheid, waar het ging om de verdediging van onze vrijheid en een voorbeeld van liefde, waar we ons geplaatst vonden tegenover de droeve resultaten van het geweld1, tegen andere volken gepleegd. Bidden wij God, dat voorspoed en geluk weer weldra de wereld mogen vervullen, opdat Nederland daarin zyn historische plaats moge behouden onder het bestuur van Oranje, als het zijn moge nog vele jaren onder de regeering van deze Koningin, voor wie eindelijk in haar van offers zoo overvolle leven, een blije levens avond van warm geluk begon te scheme ren. Domine, salvum fac reginam nostram. God behoede de Koningin. We bidden liet, vuriger dan ooit, nu heel ons volk tot haai' opziet, vol vertrouwen en in rustige be reidheid om haar te volgen op moeilijke wegen. Hitier stelt ministerraad voor de defensie in. GOERING VOORZITTER. De Führer en Rijkskanselier heeft Woensdag een decreet tot instelling van een ministerraad voor de rijksverdediging uitgevaardigd. Dit decreet luidt „Voor de periode van de bestaande span ning op het gebied der buitenlandsche po litiek beschik ik ter wille van een unifor me leiding van bestuur en bedrijfsleven het volgende 1. Uit den rijksverdedigingsraad wordt als permanente commissie een „minister raad voer de rijksverdediging" gevormd. Van dezen ministerraad maken als perma nente leden deel uitgeneraal-veldmaar- scbaiik Goering als voorzitter, de plaats vervanger van den Führer, de algemeene gevolmachtigde voor de rijksadministratie, de algemeene gevolmachtigde voor het economische leven, de rijksminister en chef der rijkskanselarij, de chef van het opper commando der weermacht. De voorzitter kan ook andere leden van den rijksverde digingsraad alsmede andere personen in de beraadslagingen betrekken. 2. De ministeraad voer de rijksverdedi ging kan verordeningen met kracht van wet uitvaardigen, indien ik niet beschik, dat een wet door de rijksregeering of door den rijksdag moet worden behandeld. 3. Dc bevoegdheden van generaal-veld- maarsehalk Goering krachtens de verorde ning tot uitvoering van het vierjaarplan van 18 October 1936, in het bijzonder zyn recht tot het geven van bevelen, blijven bestaan. 4. De zaken van den ministerraad voor de rijksverdediging worden beheerd doel den rijksminister en chef der rijkskanse larij. 5. Het tijdstip van buitenwerkmgstelling van dit decreet wordt door mij bepaald." Het decreet is geteekend door Hitier, Goering en den chef der rijkskanselarij, dr. Lammers. Reuter meldt uit Berlijn, dat de nieuwe ministerraad voor de defensie elke wet kan afkondigen zonder de regeering of den rijksdag te raadplegen en zonder verwijl belangrijke verordeningen kan uitvaardi gen zonder de handteekening van Hitier. In politieke kringen legt men er den na druk op, dat in den nieuwen raad de mili taire en politieke machten geconcentreerd zijn. Londen behoedzaam hoopvol. De Lobby-correspondent van Reuter schreef dd. gisteren In afwezigheid van gezaghebbende inlichtingen zijn politieke kringen te Londen hedenavond behoedzaam hoopvol in hun conclusies. Het lijdt geen twijfel, dat de aard van het Britsche ant woord aan Berlijn ter kennis is gebracht van de leiders der oppositie. Aangezien deze echter niet gevraagd hebben het par lement weer bijeen te roepen kan aangeno men worden, dat zij voldaan zijn over den koers, die door de regeering wordt geva ren. Intussehen worden in ieder deel der Britsche defensie met groote snelheid en degelijkheid verdere veiligheidsmaatrege len genomen. 20 19 58 17 2 25 22 23 16 y ')ujKS^STs«Bü*ie$ Jer ;>tf*/ijgiR£\in 3» -Jin rs»ö«|. i tuVitttea tot. iSöAiij f» feilen heetttt&agsfe, 'of< f ■Kfap*tt4<*4 te» 'bthosvo. vtft <J«n niettM&r- jMfreo# fv; f si mpfMémiiê: I 1 p; apgtKïtsfii! fm, jifljft: .J- „-Ï J. ,1 6 24 25 26 >(fci ■tflMCifcttiiekam fUikt-dfctr.butfokiWfs fcfjkj-otttrihtwlekwn 7 8 9 10 JJL In verband met de mobilisatie wgrden thans van regeeringswege nood stam- en distributiekaarten uitgereikt. Een model van een nooddistributie-kaart. Moeilijke onderhandelingen. Doordat een der partijen veel haast had. De moeilijkheden der Engelsch-Duitsche gedaehtenwisselingen worden naar voren gebracht in een hoofdartikel van de „Ti mes", waarin wordt gezegd, dat de onder havige vraagstukken niet alleen delicaat en ingewikkeld zijn, doch twee essentieel ver schillende vraagstukken betreffen de re geling der huidige Duitsch-Poolsche moei lijkheden en de sluiting van een algemeene Engelsch-Duitsche overeenkomst, waarbij noodzakelijkerwijze ook andere mogendhe den betrokken zijn. Tot nu toe is het bij de gedaehtenwisselingen tusschen Londen en Berlijn nauwelijks mogelijk geweest af te dalen tot de bijzonderheden van eenige kwestie, daar do voor rustige beraadsla gingen noodzakelijke sfeer "volkomen ont breekt. Bij de voorbereidende correspondentie tusschen Berlijn en Londen was het een groote moeilijkheid, dat een der partijen een koortsachtigen haast had. De gedach- tenwisseling werd ook belemmerd door den tegenzin van Hitler of misschien de aange boren ongeschiktheid om den volkomen bindenden aard te erkennen van de Fransch-Britsche verplichting jegens Po len. Andere bladen stellen de kalmte van Groot-Brittannië en Frankrijk tegenover de spanning te Berlijn. Volgens de „News Chronicle" neemt het aantal aanwijzingen toe, dat zoowel het Duitsche volk als de Duitsche regeering zich steeds onbehaaglijker gaan gevoelen. De toestand te Danzig. Uit Danzig wordt gemeld, dat de auto van twee Poolsche douane-inspecteurs, die te voet verder waren gegaan, gedurende hun afwezigheid door Duitschers vernield is. De chauffeur werd mishandeld. De po litie weigerde de daders te achtervolgen. De politie te Warschau heeft huiszoekin gen verricht bij Duitschers, die van revolu- tionnaire actie -verdacht werden. Zij ont dekte verscheidene auto's met wapens en munitie en heeft verscheidene arrestaties verricht. In een aantal gevallen hebben de auto riteiten te Danzig geweigerd levensmidde lenkaarten te verstrekken aan aldaar woon achtige Polen. Deze ondervinden daardoor groote moeilijkheden bij den aankoop van levensbehoeften- Uit Danzig wordt gemeld, dat in den nacht van 29 op 30 Augustus en ook van nacht een groot aantal in de Vrije Stad woonachtige Polen door de Danzigsche po litie uit hun woningen is gezet. De werkzaamheden van het Poolsche commissariaat-generaal worden onmogelijk gemaakt. Het commissariaat heeft giste ren geconstateerd, dat men zijn telefoon gesprekken voortdurend saboteert door middel van een zoemapparaat. Uit Gdynia wordt gemeld, dat een Duitsch militair vliegtuig op groote hoogte over de heuvels van Orlowo aan de Pool sche kust heeft gevlogen. Latei- vloog een ander militaü' toestel over een buitenwijk van Gdynia. In de Vrije Stad wordt een pamflet, ge teekend door het bestuur van het „Dan zigsche Vrijheidsfront" verspreid. In dit pamflet wordt de bevolking uitgenoodigd zich te verzetten tegen de nationaal-socia- listische invasie te Danzig. Het Britsche antwoord overhandigd. Het Britsche antwoord aan rijkskanse lier Hitier is gistermiddag, naar Reuter verneemt, naar Berlijn gezonden. Naar verder vernomen wordt, laat het de deur open voor verdere onderhandelin gen. De Britsche regeering heeft de regeerin gen van Frankrijk en Polen volledig op de hoogte gehouden, terwijl de regeering van de Vereenigde Staten bij wijze van beleefd heid eveneens volledig op de hoogte wordt gehouden van de ontwikkeling van den toestand. Kort na middernacht heeft de Britsche ambassadeur, Henderson, het Britsche ant woord aan von Ribbentrop overhandigd. De Duitsche minister heeft het vervol gens aan Hitier gebracht. Vannacht werd geen Duitsche mededeeling verwacht Het bezoek van Henderson aan von Rib bentrop duurde 35 minuten. Wat Hitier zou willen. Uit Londen wordt aan de Matin gemeld, dat in over het algemeen goed ingelichte kringen te verstaan werd gegeven, dat Hitler in zijn laatste nota zijn innigen wensch zou hebben herhaald te komen tot de sluiting van een duurzame overeen komst met Groot-Brittannië, welke over eenkomst het veiligste bolwerk zou vor men voor een Europeeschsn vrede. Hitier zou vervolgens opnieuw betoogd hebben, dat aan zijn eischen ten aanzien van Po len moet worden voldaan. Evenwel zou Hitier beloofd hebben een agenda voor te bereiden, waarop zijn eischen zouden wor den geformuleerd en die de basis zou vor men voor directe onderhandelingen met Polen op voorwaarde, dat Polen gevol machtigden naar Berlijn zou sturen. De Engelsche regeering heeft te War schau te kennen gegeven, dat het aan Warsohau is de Duitsche voorstellen al dan niet aan te nemen en dat Downing- street in geen geval druk op Warschau zou uitoefenen. Reizigersvervoer op 1 en 2 September per trein gestaakt. WEGENS TROEPENVERPLAATSINGEN. In verband met verplaatsingen van troe pen zal op 1 en 2 September ook de be perkte dienstregeling bij de Nederlandsche Spoorwegen op hoog bevel buiten werking worden gesteld, zoodat reizigersvervoer op die dagen niet mogelijk zal zijn. Reizigers, die zich op genoemde dagen van en naar een andere plaats willen be geven, zullen dat met een ander vervoer middel, o.a. bussen, uitgaande van de Ne derlandsche Spoorwegen, of per particulie re auto's moeten doen. Vermoedelijk zal a.s. Zondag 3 Septem ber de beperkte dienstregeling op enkele uitzonderingen na weer in werking treden. In verband met het bovenstaande zullen de autobusdiensten, welke de spoorwegen onderhouden, worden uitgebreid. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §elieMrte«nsseM van Jen dag Vrijdag en Zaterdag zullen de Spoor-' wegen geen burgers vervoeren. (Pag. 1, eerste blad), Duitsche ministerraad voor defensie ingesteld. (Pag. 1, eerste blad). Er hebben weer verschillende zeer ern stige auto-ongevallen plaats gevonden. (Gemengd nieuws). Nog steeds is de toestand in Danzig gespannen. (Pag. 1, eerste blad). Het jongste Britsche antwoord is gis-* teravond te Berlijn overhandigd. (Pag. 1, eerste blad), Britannia wordt gesloten, maar binnen kort heropend. (Stadsnieuws)# ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De Poolsche militaire maatregelen. De Poolsche regeering heeft gisteren aangekondigd, dat zij gedwongen is nieuwe militaire maatregelen te nemen ter verster king van de veiligheid. Deze maatregelen worden te Berlijn en Rome voorgesteld als een algemeene mobilisatie. Politieke Duit sche kringen verklaren, dat dit een uiterst emstigen toestand schiep. Deze zelfde in terpretatie heeft in Rome een einde ge-1 maakt aan het optimisme, men gaf uit drukking aan de vrees, dat het geduld van Hitier geen weerstand zou kunnen bieden aan „deze nieuwe provocatie". Men verwacht, dat de Poolsche pers van daag artikelen zal publiceeren, waarin vrouwen, kinderen en ouden van dagen, die geen bijzondere bezigheden te Warschau hebben, worden aangespoord de stad te verlaten, dit zal echter geen stelselmatige ontruiming van de hoofdstad beteekenen. Verder hebben de gemeentelijke autoritei ten de bevolking opnieuw uitgenoodigd alle maatregelen voor de passieve verdediging te treffen. In de stadsparken gaat men voort met het aanleggen van loopgraven ter be scherming van de bevolking. Alle maatre gelen tegen luchtgevaar zijn genomen. Van tien uur des avonds af is de duisternis in de straten volkomen het verkeer geschiedt dan in vertraagd tempo. Grensincidenten. Op vioi' verschillende plaatsen is de Poolsche grens gisteren door Duitsche vliegtuigen geschonden. In den afgeloopen nacht zijn op verscheidene plaatsen scher mutselingen gevoerd tuschen Poolsche en Duitsche grenswachten. Om twee uur vannacht heeft zich aan de Poolsch-Danziger grens tusschen Or lowo en Czali een schermutseling voorge daan. Er werden verscheiden schoten ge wisseld, doch er zijn geen slachtoffers. Op de werf van Wilton-Feyenoord te Schiedam is Hr. Ms. onderzeeboot „O. 20" officieel in dienst gesteld door den commandant van dezen bodem, luitenant ter zee 1ste klasse A. J. Bussemaker. Tijdens het hijschen v an de nationale driekleur.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1