VJissingsclie Courant Breskensclie Courant De wereld heeft een kans. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold bieden hun goede diensten aan. EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 204 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week ot 2.20 pei kwartaaL Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels J 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prgs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma IVAN DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" KORT COMMENTAAR. Komt zij gelouterd uit de crisis Menigeen zal gistermiddag even Êeleurgesteld zijn geweest toen de met zooveel spanning verwachte rede van Chamberlain geen antwoord gaf op de vraag oorlog of vrede Maar bij even nadenken zal men hebben begrepen, dat dit juist zeer ge lukkig moet worden geacht. Hitler had Engeland immers een voorstel gedaan en daarop heeft Engeland geantwoord. Wanneer de leider van het Duitsche rijk dus niet bereid zou zijn, een soepe ler houding aan te nemen, zou de zaak beslist zijn geweest op het oogenblik dat ambassadeur Henderson den Führer het Engelsche antwoord over handigde. Van een beslissing is echter nog niets gebleken. Hitier heeft Henderson een antwoord voor de Engelsche regeering overhan digd. En dit feit bewijst, dat er nu in ieder geval „met hem te praten valt". In dezelfde richting wijst ook de ver klaring van een politiek Berlijnsch woordvoerder tegenover een vertegen woordiger van Reuter „De deur blijft open voor onderhandelingen. Duitsch- land zal naar alle redelijke voorstellen luisteren, maar vasthouden aan de eischen van Hitier betreffende terug keer van Danzig en den Corridor. Be halve dit, willen wij tot een accoord komen met Polen, dat een toegang naar zee moet hebben". Dat Danzig en de Corridor aan Duitschland zullen worden afgestaan, moet op zijn zachtst twijfelachtig worden genoemd. Maar dat Duitsch land, zooals uit bovenstaande ver klaring blijkt, nu oog heeft voor de Poolsche behoefte aan een toegang naar de zee, is reeds veelzeggend want tot dusver is van die zijde niet veel gebleken dat zou wijzen op begrip voor de behoeften van derden. Hierin schijnt nu verandering te komen en dat is een verheugend feit. De Duitsche ochtendbladen schrijven vandaag uitvoerig over toenadering tot Engeland. Alweer een verheugend ver schijnsel. Zeker, het is ons bekend, dat die schijnbare ommekeer een gevolg is van het feit, dat men in zekere kringen nu schijnt te beseffen, dat de verklaringen van Engeland en Frankrijk „Wij zul len vechten als dat met betrekking tot Polen noodig blijkt", ernstig gemeend zijnmen had deze nog tè zeer voor bluf aangezien. Het zal dus nog moeten blijken, of de Duitsche bereidheid tot onderhandelen méér is, dan een onvermijdelijke maar onaangename noodzakelijkheid of het een begin is van het begrip dat vreed- zaa- onderhandelen duurzamer resul taten geeft dan geweld en bedreiging hiermee. Uit de Engelsche bladen (de Daily Herald bijvoorbeeld) blijkt, dat Enge land bereid is met Duitschland over zijn problemen en grieven te onderhandelen om tot een regeling te komen die het mogelijk zal maxen de wereldhulpbron nen toegankelijk te maken voor de vol ken van alle landen. Ook deze principieele bereidverkla ring moet van groote beteekenis wor den geacht. Want in de kringen van hen die den wereldoorlog 1914—1918 .wonnen heeft men zich aan vragen van redelijkheid wel eens weinig ge legen laten liggen en die kringen krij gen slechts loon naar werken, wanneer op hun onbillijkheden wordt gerea geerd zooals Duitschland dat de laat ste jaren doet. Het een, zoowel als het ander moet scherp worden afgekeurd. Wanneer de wereld uit de crisis, waarvoor zij zich thans gesteld ziet, dan ook zóó ge louterd te voorschijn komt, dat alom beseft wordt, dat ieder volk recht heeft op een menschwaardig en vreed zaam bestaan, dan zijn ook de bange uren van den jongsten tijd niet vruchte loos geweest. Gisteravond werd te Parijs vernomen dat de Belgische premier, Pierlot, Maandag nacht den Franschen gezant te Brussel Bargeton, bij zich ontboden heeft en hem heeft medegedeeld, dat de Koningin der Nederlanden, Wilhelmina, en de Belgische Koning, Leopold, zich met elkaar verstaan hebben om hun goede diensben (bons of fices) aan te bieden, teneinde een ontknoo ping te zoeken voor de huidige crisis. H.H. M.M. richten een aanbod van goede dien sten aan de Fransche, Engelsche, Duitsche, Italiaansche en Poolsche regeeringen. De Nederlandsche regeering heeft een gelijke msdedeeling gericht tot de diplomatieke vertegenwoordigers der genoemde vijf mo gendheden in Den Haag. De aanbieding is voorwaardelijk in zoo verre dat de beide sduvereinen alleen dan bereid zijn hun gezamenlijke goede dien sten te verleenen, indien de betreffende mogendheden zelve zulks nuttig zouden achten. Frankrijk en Groot-Brittannië hebben gisteravond de Belgische regeering er van in kennis gesteld, dat zij het aanbod van goede diensten tot oplossing van de crisis aanvaarden. Havas meldt in dit verband nog, dat men meent te weten, dat het Fransche ant woord aanduidt, dat de Fransche regeering diep gehecht blijft aan den vrede en dat zij bereid is tot samenwerking met haar ge- h len goeden wil aan ieder initatief voor het op vreedzame wijze tot een oplossing brengen van de crisis. Het Poolsche telegraafagentschap is ge machtigd het volgende mede te deelen In haar antwoord heeft de Poolsche re geering zich gerefer erd aan het telegram van den president der republiek aan presi dent Roosevelt, waarin het beginsel van een initiatief van dezen aard door Polen werd aanvaard. De Poolsche regeering keurt vervolgens dit vredelievende initia tief van beide vorsten goed en heeft opge merkt, dat zij zich niet in meer bijzonder heden uitspreekt, gezien het feit, dat tot dusverre geen enkel initiatief van dezen aard weerklank heeft gevonden bij de Duitsche regeering". De indruk in Duitschland. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt gemeld Het aanbod van „goede diensten" van den Koning der Belgen en de Koningin der Nederlanden heeft, naar men van alge meen goed ingelichte zijde verneemt, in Duitsche kringen een zeer sympathieke ontvangst gevonden. De pogingen der beide vorsten om den vrede te bewaren, en het Europeesche be sef van verantwoording, dat uit deze po gingen blijkt, wordt algemeen met erken telijkheid beoordeeld. De gedachtenwisseling welke van Duit sche zijde met Engeland onderhouden wordt, bewijst, naar men hier verklaart, dat de Duitsche pogingen in dezelfde rich ting gaan als het bovenvermelde streven en dat hier van Duitsche zijde reeds een initiatief genomen werd, welks resultaat thans van de beslissingen in Londen af hangt, welke beslissingen moeten worden afgewacht. Duitsche bladen over toenadering tot Engeland. De mogelijkheid en wenschelijkheid van een wederzijdsch begrip op breede basis tusschen Engeland en Duitschland worden te Berlijn plotseling naar voren gebracht. Zij worden algemeen in de ochtendbladen besproken. In de „Deutsche Allgemeine Zeitung" bijvoorbeeld schrijft Silex, dat het Hitiers doel is een grondslag te scheppen voor een oprecht en blijvend wederzijdsch begrip tusschen Duitschland en Engeland. De rede van Chamberlain is in Duitsch land kalm ontvangen. Men is niet van meening, dat zij eenig nieuw punt behelst. Op twee punten is Duitschland het geree- delijk eens met den Britschen premier, nl. discretie en urgentie. Nog hangen de za ken in evenwicht en hebben zij niets ver loren van hun acuutheid, zoo zei een poli tiek commentaargever gisteravond tegen over Reuter. Polen meldt incidenten. NOG GEEN MOBILISATIE. In den nacht van M~andag op Dinsdag zijn Duitsche soldaten doorgedrongen op Poolsch gebied in Szcyglowice in Rybnik. Zij wierpen een twaalftal handgranaten naar de huizen. Een Poolsche patrouille dreef de aanvallers terug. Maandagmiddag had een Duitsch vlieg tuig boven Poolsch gebied gevlogen. Grens wachten losten een aantal mitrailleurscho- ten, waarna het vliegtuig terugkeerde. Het reizigersverkeer van de Poolsche kust naar Warschau is op beve' van de Poolsche autoriteiten verlegd. Van Gdynia komende reizigers zullen niet meer over het gebied van de vrije stad vervoerd wor den omdat de autoriteiten te Danzig be sloten hebben Poolsche goederentreinen aan te houden. De Poolsche commissaris te Danzig heeft gisteren een nota over handigd, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen deze schending van het sta tuut van Danzig en van een Poolsch recht, en waarin te verstaan wordt gege ven, dat de Poolsche regeering tegenmaat regelen zou nemen, indien deze toestand zou blijven bestaan. De autobusdienst tus schen Gdynia en Zoppott is gisterochtend op bevel van de Poolsche autoriteiten ge staakt. Geen algemeene mobilisatie in Polen. Officieel werd Dinsdag medegedeeld „Vanmiddag deed te Warschau het ge rucht de ronde, dat Polen tot algemeene mobilisatie zou hebben besloten. In be voegde Poolsche kringen wordt dit met stelligheid tegengesproken". Wel verneemt men, dat de Poolsche re geering besloten heeft meer lichtingen op te roepen op grond van de overweging, dat het optreden der Duitsche troepen in Slowakije, zoo dicht bil de Poolsche zuid grens, de veiligheid van het land in gevaar brengt en een inbreuk op de Poolsche le vensrechten vormt. Gisteren was voor het eerst in de haven van Danzig geen enkel scheepvaartverkeer waar te nemen. Te Gdynia komen steeds meer Duitsche vluchtelingen uit de vrije stad aan. De politie te Danzig heeft Maan dagavond een der grootste reeders, Bosel- mann, op het oogenblik, dat hij aan boord van een Deensch schip wilde vertrekken, gearresteerd. De reden van deze arrestatie is onbekend. De door Chamberlain in het Lagerhuis afgelegde verklaring is te Warschau zoo wel in officieele kringen als bij het publiek met geestdrift ontvangen. Het Duitsch-Russische niet-aanvalsverdrag. DE RATIFICATIE UITGESTELD. Ui een bericht van het Russische tele- g-aaf agentschap Tass betreffende de zit ting van den Sowjet der nationaliteiten blijkt, dat het RussischDuitsche ncn- agressiepact deze maand niet zal worden geratificeerd. In bevoegde kringen gelooft men, dat dit uitstel een opzettelijke poging is om Hitler in bedwang te houden tot een vreed zame regeling van de kwestie Danzig uit gewerkt is. Russische garnizoenen aan westgrens versterkt Een aantal buitenlandsche dagbladen, en in het bijzonder de „Neue Zürcher Zei tung" hebben gemeld, dat het opperbevel van het Sowjet leger twee of driehonderd duizend man troepen zou hebben terugge trokken van de Russische westelijke gren zen en ze naar het oosten zou hebben ge transporteerd ter versterking van de ooste- lyke grens. Het Russische telegraaf agentschap Tass is van gezaghebbende zijde gemachtigd te verklaren, dat dit bericht in het geheel niet in overeenstemming is met de feiten. Integendeel verzekeren bevoegde kringen, dat met het oog op de verscherping van den toestand in het oostelijk deel van Europa en met het oog op de mogelijkheid van allerlei verrassingen, het Russische opperbevel besloten heeft de sterkte te verhoogen van de garnizoenen aan de wes telijke grenzen der U.S.S.R, Het Duitsche antwoord overhandigd. De Führer en rijkskanselier heeft gister avond te kwart over zeven den Britschen ambassadeur ontvangen in zijn werkka mer in de nieuwe kanselarij. In politieke kringen te Berlijn wordt vernomen, dat Hitier bij deze gelegenheid den ambassadeur het antwoord van de Duitsche regeering heeft overhandigd op de mededeeling van de Britsche regeering, welke hem Maandag is voorgelegd. Het bezoek van den ambassadeur vond plaats in tegenwoordigheid van den Duit- schen minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, en dr. Schmidt, die, naar men Verneemt, optrad als tolk. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt vernomen, dat het bezoek van den Britschen ambassadeur aan den Führer duurde tot 19.40 uur. Het Duitsche antwoord is, naar Reuter verneemt, van gedetailleerden aard. Het was in de Duitsche taal gesteld en er ver liep eenigen tijd met de vertaling in het Engelsch. Nadere details werden in mon delinge verklaringen aan den ambassadeur toegevoegd. In Whitehall verd vernomen dat het antwoord van Hitier gisteravond laat op het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken is ontvangen Haufax heeft met Chamberlain gedurende een uur en veertig minuten het antwoord van Hitier bestu deerd. Hy vertrok te kwart voor een in den nacht van Downingstreet 10 naar het Foreingn Office, waar hij met Cadogan en sir Horace Wilson tot half drie bleef. De Britsche regeering zal Hitier waarschijnlijk antwoorden. De diplomatieke correspondent van Reu ter heeft in officieele kringen vernomen, dat een antwoord op de nota van Hitier waarschijnlijk is. Deze kwestie is in de kabinetszitting besproken. Vernomen wordt, dat de Duitsche nota 3V2 pagina machineschrift besloeg. De kabinetbespreking eindigde om 12 uur 55. Anti-Poolsche actie in Slowakije. De correspondent van de Times te Bra tislava bericht dat de Duitsche troepen, welke aan de grens van Slowakije en Po len geconcentreerd zijn, in drie groepen zyn verdeeld. Een afdeeling zal oprukken door de vallei van de Vah, een tweede over den weg van Zvelon en de derde over den weg van Presov. De rol van het Slowaak- sche leger schijnt te moeten zijn de ach terhoede van het Duitsche leger te dekken en de wacht te betrekken bij de Hongaar- sche grens. De anti-Poolsche propaganda in Slowa kije neemt steeds heftiger vormen aan en neemt gelijke vormen aan als de Duitsche. Betocgingen worden georganiseerd om den terugkeer van de door Polen bezette dee len van Slowakije te eischen. Minister-president Tiso heeft verklaard, dat het leger van Slowakije schouder aan schouder met het Duitsche zal marcheeren. Eenige groepen Poolsche soldaten, die bij Cadca, waar de grens slecht is aangeduid, deze bij vergissing waren gepas^erd, zijn gevangen genomen. Van Poolsche zijde wordt gemeld, dat de commandant van de Polen is gedood. In het betrokken gebied liggen Duitsche soldaten. Polen protesteert. Polen heeft by Slowakye een protest in gediend tegen den oproep, welke tot de Slowaken is gericht om mede te werken met de Duitsche troepen, die hun land zyn binnengerukt in hun stryd tegen „den ge- meenschappelyken vijand". Een vraagrubriek per radio. OFFICIEEL ANTWOORD VAN BEVOEGDE INSTANTIE. In verband met de talryke vragen om iElichtingen, welke in deze dagen op mili tair gebied aan de betrokken autoriteiten gesteld worden, is besloten, dat op vragen, waarvan de beantwoording in breeden kring belangstelling heeft, in aansluiting op de nieuwsberichten van het A.N.P. het offi cieele antwoord gegeven zal worden. Vragen, welke voor beantwoording langs dezen weg in aanmerking komen, kunnen gericht worden aan het secretariaat van de Radio-Omroep-Contróle-Commissie, Mau- ritskade 17 te 's-Gravenhage, dat zich ter zake met de bevoegde militaire autoritei ten in verbinding zal stellen en voor door gifte van de officieele beantwoording aan het A.N.P. zorg zal dragen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §eliewrleni«»e«» wan den dag Een bemiddelingsvoorstel van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. (Pag. 1, eerste blad), Het Duitsche antwoord aan Engeland overhandigd. (Pag. 1, eerste blad). Nog geen molibisatie in Polen. (Pag. 1, eerste bladX De ratificatie van het Duitsch-Russi sche verdrag uitgesteld. (Pag. 1, eerste blad); Russische troepen aan de Westgrens versterkt. (Pag. 1, eerste blad). De lijst der Koninklyke onderscheidin gen verschenen. (Pag. 2, tweede blad), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Prijsopdrijving is verboden. MAATREGELEN TEGEN HAMSTEREN, De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat artikel 5 van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 op dit oogenblik voor alle soorten goederen van kracht is. Dit houdt dus in, dat elke prijsopdrijving, van welke goederen dan ook, verboden is. Bij overtreding hiervan zal krachtig worden opgetreden. De burgemeester is bevoegd in dat ge val de goederen, ten aanzien waarvan de overtreding is begaan of wordt vermoed, zonder eenige formaliteit in bezit te doen nemen. Gisteravond werd de beschikking van den minister van Economische Zaken af gekondigd waarbij verschillende artikelen worden aangewezen als distributiegoede ren. Dit beteekent geenszins, dat deze goe deren ook zullen worden gedistribueerd. Deze beschikking heeft alleen de bedoeling de mogelijkheid te scheppen een enquête in te stellen naar de aanwezige voorraden en omzetten bij de detaillisten. De beslissing, of voor de thans aangewezen goederen een volledige distributieregeling zal worden afgekondigd, volgt pais later. De voorschriften gelden voor alle met name genoemde artikelen. Bij overtreding zyn leverancier en kooper strafbaar. Aan de gemeentebesturen zijn enquête formulieren voor het bepalen van de voor raden en omzetten van de detailüsten toe gestuurd. Deze formulieren zullen dezer dagen worden uitgereikt en moeten vóór 5 September a.s. op een nader door de ge meente te bepalen plaats worden ingele verd. Degene, die voor genoemden datum zijn enquêteformulier niet heeft ingeleverd, komt niet in aanmerking om t.z.t. by een distributieregeling te worden ingeschakeld. Het ligt in de bedoeling bij een eventu- eele distributieregeling ten aanzien van de volgende bedrijven een bijzondere regeling toe te passen Hotels, restaurants, ook op stations, in treinen, enz., café's, koffiehuizen, cantines bij groote instellingen en sociëteiten. In verband hiermede is het noodig, dat bij genoemde instellingen een enquête wordt ingesteld. Deze enquête zal geschieden op daartoe ontworpen formulieren, welke de zer dagen aan de gemeentebesturen zullen worden toegezonden en onmiddellijk kun nen worden uitgereikt. Nader zal worden bekend gemaakt binnen welken termijn deze formuieren wederom by het gemeen tebestuur moeten worden ingeleverd. 75 K.G. suiker een „beetje" te veel voor één gezin. Streng optreden tegen hamsteraars is in deze dagen geboden en de Amsterdamsche politie neemt dan ook de noodige maatre gelen. De politie heeft bij particulieren, die ab normaal grooote hoeveelheden suiker had den ingeslagen, den zoeten voorraad on- verwijl in beslag genomen en tegen deze onmaatschappelijke lieden proces verbaal opgemaakt. Zooals men weet bedraagt de maximustraf voor dergelijke overtedingen vier jaar gevangenisstraf Een gezin in de Van Oldenbamevelt- straat was zich aan drie zakken van 25 kg. te buiten gegaan, terwijl men in de Laires- sestraat 40 kg. en aan de Jos. Israëlskade 25 kg. had zien bezorgen. Wat te veel is voor verbruik in één week.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1