VJissingsche Courant Breskensche Courant Een bemoedigend woord van H*M* de Koningin EERSTE BLAD 77ste JAARGANG NUMMER 203 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Abonnementsprijs: 17 ct. per week ol f 2.20 pei kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prgs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma b. VAis UK VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60. TeL 10 (2 lijnen). Giro No.662&7. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel.21; Oost- en West-Soubnrg, Kanaalstraat 45, TeL 35 De Koningin heeft gisteravond om 8 uur de volgende rede vgor de radio uitgesproken Landgenooten, Op het ernstige uur waarop wij ons verplicht hebben gezien de maatrege len te nemen om land- en zeemacht op voet van oorlog te brengen, is het Mij een behoefte een woord tot u allen te richten. De toestand is ernstig. Niet in dien zin, dat alle hoop op een vreedzame oplossing tusschen de betrokken mogendheden als vervlogen zal moeten worden beschouwd. De be sprekingen zijn nog niet afgebroken, en zoolang er geen breuk is, is niet ge bleken dat de vrede moet wijken voor den oorlog. Maar wel moet de toestand als ern stig worden beschouwd in dien zin, dat helaas ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat een conflict zal uitbreken. Mocht deze afschuwelijke mogelijkheid werkelijkheid worden, niettegen staande alle pogingen die zijn en worden gedaan om de wereld voor een ramp zonder wedergade te bewaren, dan zal Nederland in dat conflict naar alle zijden en met inspanning van alle krachten en middelen waarover ons land beschikt, een strikte onzijdigheid in acht nemen en handhaven. Ik bevestig dit in de onderstelling en het vertrouwen, dat geen der strijdende partijen Nederland in den oorlog zal willen betrekken. Onze zelfstandigheids- politiek, bij voortduring en met nauwgezetheid gevolgd, heeft niemand aan leiding kunnen geven, daartoe over te gaan. Neutraliteitshandhaving eischt de mogelijkheid, aan den wil tot onzijdig heid de vereischte kracht te kunnen bijzetten. Teneinde daartoe tijdig bereid te zijn, heeft de regeering heden gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uitersten voorzorgsmaatregel. Zij heeft dien zoo buiten gewoon ingrijpenden maatregel zoo lang mogelijk uitgesteld, doch meent dat nu de tijd gekomen is hem te nemen, teneinde tijdig paraat te zijn. In alle duidelijkheid wensch Ik hierbij te doen uitkomen, dat Nederland zich van geen enkele zijde bedreigd behoeft te gevoelen. Het geldt hier een voorzorgs maatregel, waarvan de uitzonderlijke omvang door de nu eenmaal heer- schende uitzonderlijke omstandigheden wordt gewettigd. Ook indien mocht blijken, wat wij allen vurig hopen, dat ons besluit over bodig zou zijn geworden, dan nog zal een ieder moeten erkennen, dat Neder land tegenover zichzelf zoowel als naar buiten een plicht heeft vervuld waar van verzuim, gelet op de thans bestaande verhoudingen, nalatigheid zou zijn geweest. Ik twijfel niet of gij staat allen om uwe regeering geschaard, bereid om haar te schragen, eendrachtig en vastberaden. Ten volle vertrouw Ik dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen. Allen moeten wij nu het hoofd koel houden en zonder ons te laten ver ontrusten opgewekt en nauwgezet doen wat onze plicht is. Niet alleen naar leger en vloot gaan thans Mijn gedachten uit. Ik denk ook aan die velen in rijksdienst die in deze dagen van spanning voor een zware taak worden gesteld. In het bijzonder gaan Mij ter harte de tallooze gezinnen, die echtgenoot, vader of zoons moeten afstaan en Ik geef Mij ook rekenschap van de groote materieele moeilijkheden die dit voor zoo heel velen meebrengt. Maar evenzeer weet Ik, dat de Nederlandsche vrouwen in volle berusting en godsvertrouwen bereid zijn de offers, die het vaderland van hen vraagt, te volbrengen. Allen tezamen moeten wij vooral in een tijd als deze. blijk geven door drongen te zijn van een geest van eendracht en liefde tot den naaste, waar door alleen het ons mogelijk zal zijn de lasten die ons worden opgelegd gezamenlijk en voor elkander te dragen. Opperbevelhebber van land- en zeemacht benoemd. Luitenant-generaal f> H. Reijnders Staatsblad no. 185 bevat een Koninklijk besluit van 28 Augustus, waarbij uit over weging, dat het oogenblik gekomen is om de algemeene voorbereiding en leiding der landsverdediging in handen te leggen van den opperbevelhebber van land- en zee macht, benoemd is tot opperbevelhebber van land- en zeemacht de luitenant-generaal I. H. Reynders, chef van den generalen staf. Bemiddelingspoging van België. De Belgische minister-president, Pierlot, heeft gisteravond de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk. Duitschland en Italië en den gezant van Polen ontvangen. In officieele kringen weigert men eenige mededeeling te doen over het bezoek, dat deze diplomatieke vertegenwoordigers aan Pierlot hebben gebracht. Het gerucht doet echter de ronde, dat hier van een bemid delingspoging sprake zou ztjru Maatregelen ten behoeve der voedselvoorziening. Het Staatsblad en de Nederlandsche Staatscourant van gisteren bevatten tal van Koninklijke Besluiten en beschikkin gen van den minister van economische zaken, welke in het algemeen ten doel hebben dien minister de noodige bevoegd heden te verschaffen om de voedselvoor ziening voor nensch en dier ter hand te nemen. De bedoeling van dezen maatregel is slechts om van den aanvang af zooveel mogelijk verzekerd te zijn van een goed functionneerende voedselvoorziening. De afkondiging van de hier bedoelde maatregelen behoeft dus geenszins aanlei ding te geven tot ongerustheid. Hiervoor is geen reden. Mobilisatie in Zwitserland. De Zwitsersche federale raad heeft beslo ten met ingang van heden alle militairen onder de wapenen te roepen tot het be schermen van de grenzen. Bij deze mobilisatie zjjn 80.000 tot 100.000 man betrokkene HENDERSON BEZOEKT HITLER. EEN LANGDURIGE BESPREKING. Henderson, de Britsche ambassadeur te Berlijn, is gistermiddag even over 17 uur van het vliegveld Heston opgestegen om naar Berlijn te reizen. In antwoord op de goede wensch en, die hem door de aanwezige journalisten gege ven werden, antwoordde Henderson „Dank u, ik zal alle geluk, dat ik krijgen kan, noodig hebben". Henderson arriveerde te 20 u. 30 op het vliegveld Tempelhof en begaf zich onmid dellijk naar de Britsche ambassade, waar hij den Franschen ambassadeur ontving. Later op den avond omstreeks kwart over 10 is hij in den Ehrenhof de>r Rijks kanselarij. waar een eerecompagnie hem de gebruikelijke eerbewijzen bracht, door staatsminister Meissner en den chef-adju dant van den Führer S.A.-Obergruppen- fiihrer Brückner ontvangen, die den En- gelschen ambassadeur naar het werkver trek van den Führer geleidden. Aan de bespreking namen, behalve Hitier en de Britsche ambassadeur ook rijksmi nister van buitenlandsche zaken Von Rib- bentrop en de gezant dr. Schmidt als tolk deel. Eerst omstreeks kwart voor twaalf heeft Henderson de rijkskanselarij verlaten. Het onderhoud heeft bijna anderhalf uur geduurd. Volgens inlichtingen uit Duitsche krin gen heeft Henderson een schriftelijk vast gelegde mededeeling der Engelsche regee ring aan Hitier overhandigd en mondeling toegelicht. Duitsche kringen geven geen enkele verduidelijking omtrent den inhoud der mededeeling. Het schijnt, dat men te Londen verlangt den rijkskanselier alle gelegenheid te ge ven het Britsche antwoord te bestudeeren, alvorens het zal worden gepubliceerd. Hitier confereert. Na zijn onderhoud met Henderson heeft Hitier zijn belangrijkste medewerkers om zich verzameld. Ook Nederl.-Indië neemt voorzorgs maatregelen. Aneta te Batavia ontving de volgende mededeeling De regeering heeft het in verband met de ontwikkeling van den buitenlandschen toestand, noodig geoordeeld eenige voor zorgsmaatregelen te treffen, welke in het bijzonaer er op zijn gericht om tijdig te kunnen beschikken over personeel en ma terieel, benoodigd voor de bewaking der neutraliteit voor het geval een gewapend conflict mocht uitbreken. Deze maatregelen beperken zich voorloo- pig tot de volgende Voor de VlootVan de bij de zeemacht in oefening geweest zijnde reserve- en dienstplichtigen wordt een zoodanig deel buitengewoon in werkelijken dienst opge roepen als zal zijn vereischt voor de in dienststelling van het noodige materieel der zeemacht, behoorend tot den marine luchtvaartdienst, mijnenleggers, mijnveeg- dienst, onderzoekings- en bewakingsdienst en kustwacht, alsmede voor aanvulling van het telegrafisten- en monteursperso- neel. Voor het leger Eenige categoriën mi- litie-plichtigen en reserve-officieren, be stemd voor den dienst in enkele belangrijke havengebieden, worden buitengewoon onder de wapenen geroepen. Zee- en landmacht op voet van oorlog. Staatsblad no. 186 bevat een Koninklijk besluit van 28 Augustus, waarbij uit over weging, drt de ontwikkeling van den in- ternatioi-aal-politieken toestand de noodza kelijkheid te weeg brengt, de zee- en land macht op voet van oorlog te brengen, is bepaald, dat met spoed in werkelijken dienst zullen worden geroepen de daarvoor in aanmerking komende gewone dienst plichtigen van zee- en landmacht, het per soneel der Koninklijke marine-reserve, het reserve-personeel der Koninklijke land macht, de niet in werkelijken dienst zijnde vrijwilligers en het voor de gemobiliseerde strijdmacht bestemde burgerpersoneel* De spoorwegen tijdens de mobilisatie. NORMALE DIENSTREGELING STOPGEZET. Electrische tractie geheel stilgelegd. Door de afkondiging van de algemeene mobilisatie zijn de spoorwegen gevorderd volgens artikel 50 van de spoorwegwet van 1875 en komt het geheele bedrijf ten dien ste van defensie. Interessant is het te ver nemen op welke wijze dit in zijn werk gaat. De vordering der spoorwegen houdt in, dat de leiding van het gebruik der spoorwegen van Dinsdag af berust bij den directeur van den etappe- en verkeersdienst (d.e.v.) bij den generalen staf, kolonel H. J. Tho- den van Velzen. De uitvoering van het be drijf blijft dus in handen van de directie en het persoieel der spoorwegen. Gisteravond hebben wij een kart onder houd gehad met de verschülende hoofden van dienst, die in koortsachtig tempo de verschillende ingrijpende veranderingen uit voerden, welke reeds lang te voren in sa menwerking met den generalen staf waren uitgewerkt. Vol vertrouwen ziet dan ook de generale staf en de verschillende hoof den van dienst bij de Nederlandsche spoor wegen het verloop van het massale vervoer der militaire troepen in de komende dagen tegemoet. Ingrijpend zijn vooral de veranderingen ten opzichte van het reizigersvervoer. Nog kon gisteravond het reizend publiek onge stoord gebruik maken van de spoorwegen cm zich van de eene plaats naar de andere te begeven. Nog reden de electrische trei nen bij den regelmaat van de klok over het grootste gedeelte van ons spoorwegnet, doch over enkele uren zou deze toestand totaal zijn gewijzigd. Dan moet alles wij ken voor het vervoer van militairen. Tijdens de voor-mobilisatie werden eeni ge tienduizenden militairen door de spoor wegen naar de plaats van hun bestemming gebracht. Nu zal dit aantal vier maal zoo groot zijn. In verband hiermede zijn tach tig extra militaire treinen in de dienstre geling opgenomen, w.o. ook tal van trei nen voor het vervoer van duizenden paar den, die voor den militairen dienst zijn opgevorderd. Op den eersten mobilisatie dag, Dinsdag 29 Augustus worden tot naar schatting der middags 15 uur alleen mili tairen en reizigers met bestemming voor het buitenland op de perrons, in de wacht kamers en tot de treinen toegelaten. Na 15 uur zal de gelegenheid ook weder worden opengesteld voor de andere reizi gers. Militairen blijven evenwel de voor rang behouden. Morgen wordt de normale dienstre geling stopgezet en komt daarvoor in de plaats de beperkte dienstregeling, welke op de stations wordt aangekon digd en tegen betaling verkrijgbaar wordt gesteld. In hoofdzaak komt deze beperkte dienstregeling hierop neer, dat op de verschillende baanvakken slechts een viertal treinen in beide richtingen zal loopen. De electrische tractie zal dan volledig worden stilgelegd. De tractie zal uitsluitend geschieden door middel van stoomtreinen. Zal dus het reizigersvervoer in de komende dagen in beperkte mate voortgang kunnen vinden, voor wat betreft het goederenvervoer staat momenteel nog niets vast. Duitsche troepen op Slowaaksch gebied. Minister-president dr. Tiso heeft heden uit naam van de Slowaaksche regeering esn oproep gericht tot de bevolking van Slowakije, welke den volgenden inhoud heeft Ter bescherming van de onafhankelijk heid en integriteit van onzen jongen Slo- waakschen staat tegen een bedreiging door Polen zullen op grond van hst tusschen de Slowaaksche republiek en het Duitsche Rijk gesloten beschermingsverdrag en de in verband daarmede door de beide regee ringen gemaakte afspraken Duitsche troe pen op Slowaaksch staatsgebied in dienst gesteld worden en zoo noodig schouder aan schouder met ons dappere Slowaaksche le ger den vijand van de grens van onzen staat verre houden. Wij roepen de bevolking op de Duitsche troepen als vrienden te begroeten en hun iedere mogelijke hulp te verleenen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el»eurlcins8en nnn Jew Jog Een bemoedigend woord van H. M. de Koningin. (Pag. 1, eerste blad), Henderson brengt langdurig bezoek aan Hitler. (Pag. 1, eerste blad). Opperbevelhebber van land- en zee macht benoemd. (Pag. 1, eerste blad); In Chineesche kringen verluidt dat de nieuwe Japansche regeering vrede zal willen sluiten. (Buitenland); Ook Nederlandsch Indië neemt voor zorgsmaatregelen. (Pag. 1, eerste blad), Duitsche troepen op Slowaaksch ge bied. (Pag. 1, eerste blad)] Koninginnedag wordt niet officieel ge vierd. .(Bhmenland)j ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN DE STEMMING IN POLEN. De Polen blijven onverstoorbaar in da crisis en zijn vastbesloten niet te discu- teeren over afstand van hun vitale rechten. Beek ontvangt bijna dagelijks de ambas sadeurs van Frankrijk en Groot-Brittannië en soms verscheidene malen per dag. Het antwoord van Hitier aan Daladier heeft de opvatting versterkt dat Hitier de deur sluit voor een compromis maar poli tieke kringen zijn stellig van opvatting, dat zoolang het conflict niet werkelijk be gonnen is, onderhandelingen van het laat ste oogenblik nog een ontspanning teweeg kunnen brengen. Bomontploffing op Poolsch station. Gisteravond om kwart voor twaalf uur is in het goederendepot van het station Tamos op de lijn Krak iLemberg een bom ontploft. Er zijn zeven dooden en verscheidene gewonde; Als verdacht van bij deze zaak betrokken te zijn, zijn twee Duitschers Duitsche staatsburgers en een lid van de Duit sche minderheid gearresteerd. Volgens een bericht van het Poolsche Telegraafragentschap werd de ontploffing op het station te Tamos veroorzaakt door een tijdbom, welke in een koffer in de ba gageruimte was achtergelaten. Ongeveer een derde gedeelte van het station werd beschadigd. Poolsch protest te Berlyn. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat de Poolsche regeering gisteren een officieel protest heeft overhandigd aan de Duitsche regeering inzake de Duitsche berichten over mishandeling van de Duit sche minderheden in Polen. Poolsche treinen in Danzig vastgehouden. De autoriteiten van Danzig hebben twee Poolsche goederentreinen vastgehouden. De eene trein was geladen met erts en was op weg naar Gdynia, de andere was geladen met steenkool en was op weg van Zoppot naar Gdynia. De Poolsche commissaris-generaal heeft krachtig geprotesteerd. De Danzigsche Senaat heeft een verorde ning gepubliceerd, waarin het verkeer van goederentreinen uit Danzig naar Polen wordt verboden. Tevens wordt hierin be paald, dat goederentreinen, die uit Polen door Danzig naar Gdingen gaan, worden gerequireerd. Geen treinen uit Duitschland meer in Polen aangekomen. Berichten van de grens melden, dat gis teren geen treinen meer uit Duitschland aankomen. Het zou echter voorbarig zijn te verklaren, dat de spoorwegverbinding definitief verbroken is. Aangezien de verbindingen tusschen Duitschland en Polen sedert 27 Augustus practisch zijn verbroken, bestaan er thans geen rechtstreeksche verbindingen tusschen Polen eenerzijds en België, Frankrijk, En geland en Nederland anderzijds. De ver bindingen via Bogoemin naar Weenen, Ro me en Praag functioneeren nog. De treinen naar Hongarije, Roemenië, Littauen en Rusland vertrekken volgens dienstregeling.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1