VJissingsclie Courant Breskensche Courant MOBILISATIE IN NEDERLAND MOBILISATIE. Hitler eischt Danzig en den Corridor. EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 202 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week ot 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. AdvertentieprijsVan 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. üitgave: Firma b.VAN OË VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat,TeL21; Oost- en West-Soubnrg, Kanaalstraat 45, Tel 35 ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" koet commentaar. Het is er dan toch van gekomen Hitier heeft op het voorstel van Da- Jadier om de onderhandelingen met Polen te hervatten, een weigerend ant woord gegeven. Dit bemoeilijkt het welslagen van de pogingen die thans nog voor het behoud van den vrede worden gedaan. En al wil dit aller minst zeggen, dat alle hoop nu moet worden opgegeven, het is ongetwijfeld een feit, dat de internationale situatie er niet door verbeterd is. In deze omstandigheden is het een verstandige voorzorgsmaatregel, dat de Nederlandsche regeering thans tot mobilisatie heeft besloten. Een besluit dat diep ingrijpt in ons volksbestaan een besluit dat talloos velen voor mis schien geruimen tijd aan gezin en ar beid zal onttrekkeneen besluit dat den normalen gang van zaken in Ne derland grootendeels ontwricht. Ook de regeering is zich van dit al les terdege bewust. Maar zij heeft het noodzakelijk geacht, op alle mogelijk heden afdoende voorbereid te zijn. En daarom is hedenmiddag het besluit tot mobilisatie genomen. Het zal velen onzer groote moeilijkheden veroorza ken. Maar daarom zal juist in deze dagen moeten blijken, dat het Neder landsche volk, ondanks alle verschil len in levenshouding en politieke over tuiging, een eenheid is. „Draagt elkanders lasten", zei H.M. de Koningin luttele maanden geleden in Haar radio-boodschap. Welnu, wij hebben thans gelegenheid metterdaad te bewijzen, dat wij hiertoe bereid zijn 1 In Italië heeft men nog hoop, dat de vrede gered wordt. Hoewel men zich den grooten ernst van den toestand niet verheelt, overheerscht in Romeinsche politieke kringen het gevoel, dat de vrede nog kan worden gered. Men is van oordeel dat, aangezien de diploma tie haar laatste woord nog niet heeft ge sproken, er nog redenen zijn om op een vreedzame oplossing van de crisis te hopen. In dezelfde kringen krijgt men duidelijk den indruk, dat de Italiaansche diplomatie in dc richting eener verzoening werkt en dat Rome op dit oogenblik het matigende element van de as is. De „Popoio di Roma" schrijft, dat de verantwoordelijke staatslieden tot het einde toe strijden om de eerste kanonschoten, die het einde van het oude Europa zouden be- teekenen, te voorkomen. De wensch van millioenen is, dat tenslotte het gezonde ver stand zal zegevieren. In de wereld en op de groote zeeën is plaats voor allen, en er is geen vraagstuk van zoodanige beteeke- nis, dat het een oplossing door wapenge weld noodzakelijk maakt, een oplossing, die millioenen menschen het leven zou kosten. Beroep op Hitier, Mussolini en Moscicki. De Canadeesche minister-president Mackenzie King heeft Zaterdag boodschap pen gezonden aan Hitler, Mussolini en Moscicki, waarin hij er by hen op aan dringt hun invloed aan te wenden om een oorlog af te wenden. Mussolini heeft een antwoord-telegram gezonden, waarin hij verklaart niets onbe proefd te zullen laten tot het bewaren van den vrede op de wereld een duurzamen tn. rechtvaardigen vrede. Een uiterste voorzorgsmaatregel De Regeeringspersdienst meldt Ten einde ten volle voorbereid te zijn op den plicht, welke op Nederland zou rusten om, in geval dat, tegen alle nog bestaande hoop in, een gewapend conflict in het buitenland mocht uit breken, onze onzijdigheid naar alle zijden met alle ter beschikking staande middelen te handhaven, heeft de regeering gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uitersten voor zorgsmaatregel en is daarom thans het bevel gegeven tot mobili satie van leger en vloot. De regeering heeft zich rekenschap gegeven van de groote moeilijkheden voor het Nederlandsche volk, welke van dezen maatregel het onvermijdelijk gevolg zijn. Zij doet een beroep op de medewerking van alle ingezetenen! om gemeenschappelijk die moeilijkheden zoo goed mogelijk te overwinnen. Ais eerste opkomstdag voor hen, die witte oproepingen in hun zakboekjes hebben, is bepaald de dag van morgen, 29 Augustus. Dit betreft de niet in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen die behooren tot een der lichtingen 1924 tot en met 1939. Oproep tot vrijwillige burgerlijke dienst- verleening. De onaantastbaarheid van ons grondgebied. DUITSCHLAND ZAL HAAR EERBIEDIGEN. Hare Majesteit de Koningin heeft Zater dag in tegenwoordigheid van den Minister van Buitenlandsche Zaken den Duitschen gezant in audiëntie ontvangen. Graaf Von Zech Burkersroda heeft aan Hare Majes teit mededeeling gedaan omtrent de hou ding van het Duitsche rijk ten opzichte van Nederland. Het Duitsche rijk zal, in geval oorlog onvermijdelijk zou blijken, de onaan- tatstbaarheid en intregiteit van Nederland onder geen enkele omstandigheid schenden en het Nederlandsche grondgebied te allen tijde eerbiedigen. Daartegenover werd de verwachting uitgesproken, dat Nederland tegenover Duitschland een volstrekte onzij digheid in acht zal nemen en deze ook te genover derden zal doen eerbiedigen. Duitschland sluit Poolsche consulaten. De Duitsche autoriteiten hebben Zondag de Poolsche consulaten te Marienburg, Breslau, Moravisch Ostrawa gesloten en alle telefonische verbindingen met Polen verbroken. Verder wordt gemeld, dat sedert 18 uur Zondagavond geen enkele trein de Poolsch Duitsche grens bij Zbaszyn heeft kunnen overschrijden, aangezien de Duitsche auto riteiten de grens op dit punt hebben geslo ten. Het verkeer over den weg werd ge handhaafd. Zbaszyn is het grensstation op de lijn ParijsBerlijnWarschauMoskou. De Regeeringspersdienst meldt De regeeringscommissaris voor de vrij willige burgerlijke dienstverleening ver zoekt alle landelijke of gewestelijke geor ganiseerde vereenigingen, die bereid zijn zich vrijwillig beschikbaar te stellen voor het verrichten van diensten in buitenge wone omstandigheden, ten spoedigste daar van aan hem mededeeling te doen. Het regeeringscommissariaat is tijdelijk geves tigd in het gebouw van het departement van binnenlandsche zaken, Binnenhof 19, te 's-Gravenhage. Plaatselijke organisaties gelieven zich met een gelijke mededeeling te wenden tot de door de burgemeesters van hare ge meenten bij openbare bekendmaking aan gewezen instanties. Voorloopig dienen uit praetische overwegingen deze opgaven be perkt te blijven tot de provinciale hoofd steden en de overige gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Zeer binnenkort zal door de burgemees ters, voor hen, die buiten organisatorisch verband zich wenschen aan te melden voor in beginsel belangelooze vrijwillige dienst en hulpverleening, de gelegenheid daartoe worden opengesteld. Geen aanmeldingen worden ingewacht van hen, die militaire verplichtingen hebben of die een functie vervullen by luchtbeschermingsdiensten, vrijwillige burgerwachten of andere daar mede gelijk te stellen organisaties. Het ligt in de bedoeling binnenkort een soortgelijke oproep te doen uitgaan in de gemeenten met minder dan 20.000 zielen. Duitsche vliegtuigen boven Poolsch gebied. Van gezaghebbende zijde wordt gemeld, dat voortdurend Poolsch gebied geschon den wordt door Duitsche vliegtuigen. Gis teren om 14 en 17 uur vlogen Heinkel- oorlogsvliegtuigen boven het schiereiland Heil bij de haven van Gdingen en over an dere punten van Poolsch gebied. Het overschrijden van Duitsche militaire vliegtuigen van de Poolsche grens komt steeds vaker voor. In den loop van de 25ste en de 26ste Augustus (Vrijdag en Zaterdag) zijn 34 gevallen voorgekomen van Duitsche militaire vliegtuigen, die bo ven Poolsch grondgebied hebben gevlogen. De Duitsche vliegtuigen vliegen vooral bo ven het Poolsche kustgebied, in het bijzon dei Gdynia, waar zij zestien keer werden waargenomen. In de meeste gevallen, dat - Duitsche militaire vliegtuigen boven ver boden zónes vliegen, is Poolsch luchtdoel geschut in actie geweest. Op het Fransche minister-presidium werd gisteravond het volgende medegedeeld over den loop van de jongste gebeurtenisen Op 25 Augustus jl. te 17.30 uur is de Fransche ambassadeur te Berlijn, in ant woord op een uitnoodiging, door Hitier ontvangen. Deze verzocht den ambassa deur, Coulondre, een verklaring van Hitier aan Daladier te overhandigen. In deze ver klaring gaf de rijkskanselier te kennen, dat hij niet langer kon dulden, dat de toe stand, zooals deze in Polen bestond, zou voortbestaan en dat hy betreurde, dat Duitsch en Fransch bloed zou kunnen vloeien tengevolge van de maatregelen, welke hij genoodzaakt zou kunnen zijn te nemen, tot regeling van den toestand. Minister-president Daladier heeft onmid dellijk Hitier een boodschap doen overhan digen, waarin hy eraan herinnerde, dat Frankryk diep verknocht is aan den vrede. Tezelfder tyd gaf hij te kennen dat Frank ryk trouw zou blyven aan de verplichtin gen, welke het openlijk jegens andere mo gendheden heeft aangegaan. Verder herinnerde hy eraan, dat geen en kel Franschman meer heeftgedaan dan hyzelf om een goede verstandhouding tot stand te brengen tusschen het Duitsche en Fransche volk alsmede een hartelyke sa menwerking tot het behoud van den vrede. Minister-president Daladier stelde zich garant voor de bereidwilligheid, welke Polen te kennen heeft gegeven, tot het aanvaarden van een methode van wederkeerig vrij onderhandelen. Hij bevestigde dat niemand met men- schelyk gevoel zou kunnen begrijpen, waar om een oorlog zon kunnen uitbreken, zon der dat op zijn minst een nieuwe poging is gedaan tot een directe, vreedzame rege ling van het geschil tusschen Duitschland en Polen. Hij verklaarde zich bereid alle pogingen in het werk te stellen om een dergelijk streven te begunstigen. In den middag van 26 Augustus heeft rijkskanselier Hitier den Fran- schen ambassadeur Coulondré ontvan gen en hem medegedeeld, dat hy de voorstellen, welke minister-president Daladier heeft gedaan, niet kon aan vaarden. Dit mondelinge antwoord werd Zaterdag bevestigd, door een schriftelijke mededee ling, welke door den zaakgelastigde van de Duitsche ambassade te Parys, Brauer, aan minister-president Daladier werd overhan digd. DANZIG EN DE CORRIDOR MOETEN NAAR DUITSCHLAND TERUG. In dezen brief aan Daladier heeft Hitier verder met nadruk verklaard, dat de „her ziening" is gekomen. Hij voegde hieraan toe, dat anderen zich verzet hebben tegen zijn methode, doch deze methode maakte het mogelijk vraag stukken op te lossen zonder bloedvergieten. Zijn aanbod aan Polen kon niet herhaald worden. Indien Engeland Polen niet had aangemoedigd, dan zou Europa een duur zamen vrede van 25 jaar hebben gekend. Rijkskanselier Hitier verklaarde verder, dat Danzig en de Coridor naar Duitschland terug moesten keeren. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Üebeurlentssen van den d «*«l Hitler eischt Danzig en den corridor. (Pag. 1, eerste blad) Duitschland zal de onaantastbaarheid van ons land eerbiedigen. (Pag. 1, eerste blad); Nederland besluit tot mobilisatie. (Pag. 1, eerste blad)] In China ondervinden thans niet lan ger de Engelschen, maar de Duitschers moeilijkheden van Japansche zyde. (Buitenland)] Duitschland garandeert België, Luxem burg en Zwitserland hun neutraliteit te zullen eerbiedigen. (Buitenland), Het spoorwegverkeer tusschen Neder-' land en Duitschland is beperkt. (Binnenland)] De begrooting-1940 is aangeboden. (Stadsnieuws Vlissingen)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Distributie in Duitschland ingevoerd. Teneinde een rechtvaardige verdeeling van de verbruiksartikelen van levensbe lang aan alle verbruikers tot stand te brengen, aldus het D.N.B., is voor het koopen van bepaalde levensmiddelen, zeep, huisbrandkolen, alsmede geweven stoffen en schoenwerk een distributiekaartenstel sel ingevoerd. Voor levensmiddelen, zeep en huisbrand zullen kaarten met een geldig heidsduur van vier weken worden uitge geven. Voor brood, rogge- en tarwemeel, aard appelen, eieren en cacao zullen geen distri butiekaarten worden verstrekt. De distributiekaarten zullen binnen 24 uur worden thuisbezorgd door de desbe treffende gemeentelijke autoriteiten. Voor geweven artikelen en schoenwerk zullen kaarten op aanvraag worden ver strekt, wanneer bewezen kan worden, dat deze artikelen noodig zijn. Hierbij zullen de autoriteiten niet kleingeestig te werk gaan. Gepoogd zal worden reeds in de ko mende dagen de bepalingen minder streng te maken. Zondagochtend is de uitreiking van de distributiekaarten voor bepaalde levens middelen begonnen. De invoering hiervan heeft natuurlijk veel indruk gemaakt, vooral bij de huismoeders, hoewel de auto riteiten hun best doen, de bevolking te be wijzen, dat deze maatregel geen onrust behoeft te wekken en dat het doel vooral is, een billijke verdeeling der waren tus schen de verbruikers te verkrijgen. Den geheelen morgen werden de radioprogram ma's elk uur onderbroken door speciale uitzendingen, met het doel, de invoering der distributiekaarten te rechtvaardigen en de bevolking omtrent de levensmidde- lensituatie in Duitschland gerust te stellen. De diplomatieke drukte in Londen. HENDERSON OP HET FOREIGN OFFICE. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson is Zaterdag om 13 uur 18 Ned. tijd op het Foreign Office aangekomen, om rapport uit te brengen over zrjn onderhoud met Hitier. Om 4.46 uur is hij uit Downingstreet vertrokken om zich naar den koning te be geven. Kort na aankomst van Halifax op het Foreign Office arriveerde daar de Fransche ambassadeur te Londen, Corbin. Ook de Poolsche ambassadeur bracht een bezoek aan Halifax. De ambassadeurs van Frankrijk en Polen verlieten enkele minuten na elkander even na vijf uur het Foreign Office. Om vijf minuten over half zes begaf Lord Halifax zich opnieuw naar Downing street no. 10 waar hij een bespreking zou hebben met Chamberlain vóór de bijeen komst van het kabinet.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1