Vlissingsche Courant Breskensche Courant DE WERELD IN BANGE AFWACHTING Het standpunt van Polen ten aanzien van Danzig. Hitier voert besprekingen. EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 200 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of ƒ2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1-25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling üitgave: Firma VAN DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lünen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" kort commentaar. „Beschaving1 1 Wij" vergeleken het vraagstuk Danzig kort geleden met een vulkaan. Helaas is die vergelijking niet misplaatst gebleken. Het onderaardsche gerommel wordt steeds dreigender en houdt de wereld in groeien de onrust. En in bange afwachting stellen wij ons de vraag komt het tot een uit barsting? De lezer verwachte van ons hierop geen antwoord. Wie de laatste dagen heeft ge zien hoe groote mogendheden handelen in strijd met hetgeen zij jarenlang als hun „ideaal" hebben verkondigd, zal begrijpen dat logica thans niet de juiste maatstaf is waarmede de gebeurtenissen van den dag op hun gevolgen kunnen worden gemeten. Bruut geweld, chantage, omkooping, verhulde bedreigingendèt zijn de heden- daagsche vormen van contact tusschen verschillende volkeren geworden. Men zou zich langzamerhand gaan schamen, blanke te zijn. Want dit wil sinds lang niet meer zeggen, dat wij op een hooger peil van be schaving staan. Het lijkt er in de verste verte zelfs niet op Géén antwoord dus op die groote vraag. Maar wel een tweede vraag Wie wint wanneer straks de oorlogshei weer zou losbreken Men denke terug aan 19141918. Er waren overwinnaars en overwonnenen. Maar allen hebben in vrijwel gelyke mate gezucht en geleden onder de rampspoedi ge gevolgen van den bloedigen en mensch- onwaardigen krijg. Nog zucht de wereld onder tal van gevolgen van dien vorigen wereldoorlog. En daarom luidt het ant woord op die tweede vraag niemand wint; allen zullen verlie zen l Hopen en bidden v y, dat zelfs de door haat en eerzucht verblinde leider van een groot volk, het laatste zal blijken te besef fen. Wellicht zal dat dan het vreeselijke kunnen voorkomen, dat rede, naastenliefde en verantwoordelijkheidsgevoel niet meer schijnen te kunnen verhinderen VOORMOBILISATIE AFGEKONDIGD. De ontwikkeling van den internationalen toestand heeft de Nederlandsche regeering tot het inzicht gebracht, dat hoewel ons land geenszins is blootgesteld aan eenige bedreiging van welke zijde ook het niet is uitgesloten, dat in de naaste toekomst ter handhaving der neutraliteit tot mobili satie der zes- en landmacht moet worden overgegaan. In verband hiermede heeft de regeering besloten tot eenige maatregelen (zoogenaamde voormobilisatie), welke de strekking hebben de legering en verpleging van hen, die eventueel bij mobilisatie zullen worden opgeroepen, voor te bereiden. Provinciale voedselcommissarissen benoemd. Van bevoegde zijde vernemen wyt dat door den Minister van Economische Zaken provinciale voedselcommissarissen zijn be noemd, verbonden aan het onder zijn de partement ressorteerend rijksbureau voed selvoorziening in oorlogstijd. In de provincie Zeeland is ir. J. D. Dorst te Goes in deze functie bsnoemd. Afkondiging van Koninklijke besluiten. Heden zijn afgekondigd Het Kon. besluit van 24 Augustus 1939, Staatsblad no. 183, betreffende de oproe ping personeel voor-mobilisatie. Het Kon. besluit van 24 Augustus 1939, Staatsblad no. 588, betreffende machtiging tot vordering van spoorwegen en toebehoo- rend materieel in verband met het belang van 's lands verdediging. Het besluit van 24 Augustus 1939, Staatsblad no. 589, betreffende het on bruikbaar maken van spoorwegen met de daarop aanwezige bruggen, telegraaf lijnen en seintoestellen, in verband met de belan gen van 's lands verdediging. Eerste oefening bij de zeemacht uitgesteld. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat de inlijving van dienstplichtigen bij de zeemacht op 28 Augustus a.s. tot nader order wordt uitgesteld. In verband hier mede moeten de daarvoor aangewezen dienstplichtigen niet voldoen aan de op roeping tot opkomst op genoemden datum. Er zijn ook dienstplichtigen van de zee macht, die reeds in een vorig jaar of bij een vorige ploeg voor eerste oefening had den moeten opkomen, doch door genoten uitstel of om een andere reden deze oefe ning eveneens op 28 Augustus a.s. zouden aanvangen. Ook deze dienstplichtigen moe ten voorloopig niet opkomen, tenzij er een algemeene mobilisatie mocht plaats heb ben. In dat geval zijn zij verplicht de aan wijzingen te volgen, die gemeld zijn in hun zakboekje. Beperking telefoongesprekken zeer gewenscht. De bestaande verkeersafwikkeling ten aanzien van telefoongesprekken blyft voor loopig gehandhaafd. Intusschen wordt ieder dringend verzocht zich bij het voeren van locale en interlocale gesprekken zoowel wat het aantal als de duur daarvan betreft tot het uiterste te beperken, daar anders van militaire zijde tot uitsluiting van een groot aantal telefoonaansluitingen zou moeten worden overgegaan. Italië zal naast Duitschland staan. OOK MUSSOLINI VOERT DRUKKE BESPREKINGEN. In Romeinsche kringen scheen men gis teren zeer ongerust te zijn ten aanzien van den internationalen toestand. De snelle opeenvolging van het onderteekenen van het DuitschRussische verdrag, de terug keer van Von Ribbentrop en de militaire maatregelen van Engeland en Frankrijk hebben een sterken indruk gemaakt. Toch heeft men niet alle hoop verloren en geeft men te verstaan, dat een „nieuwe gebeur tenis" zou kunnen plaats vinden, welke het ergste zou voorkomen. Klaarblijkelijk wil men in Italiaansche kringen een vreed zame regeling tot stand brengen. Men geeft evenwel duidelijk te verstaan, dat indien een conflict zou uitbreken, Italië trouw zal blijven aan het verdrag, dat het met Duitschland bindt en onmiddellijk zou mo- biliseeren om aan de zijde van zijn asge- noot te staan. Mussolini voert besprekingen. De Duce heeft gisteren met de chefs van de generale staven van leger, vloot en luchtmacht, alsmede van de fascistische militie militaire aa n gelegenheden bespro ken. De Duce heeft ook generaal Gambara, de Italiaansche ambassadeur in Spanje ont vangen. Italiaansche schepen varen niet uit. Naar vernomen wordt zullen de Italiaan sche maiilstoomers „Conté di Savoia" en „Augustus", die dezer dagen naar Amerika zouden vertrekken, niet vertrekken. Als re den hiervoor wordt „machineschade" opge geven. Aansluiting bij Duitschland wordt nooit aanvaard. Naar aanleiding van het gisteren door Förster genomen besluit, wijst men te Warschau nog eens nadrukkelijk op de volgende vier punten, die de houding der Poolsche regeering ten opzichte van het Danzigsche vraagstuk weergeven 1. Polen zal nooit een aansluiting bij Duitschland, in welken vorm ook, aan vaarden. 2. Danzig moet binnen het kader van de douanegrenzen van den Poolschen staat blijven. 3. De rechten van Polen in Danzig kun nen aan geenerlei controle van de zijde van het buitenland onderworpen worden. 4. De Poolsche bevolking moet te Dan zig dezelfde rechten om zijn nationale cul tuur te ontwikkelen, hebben als de Duit- sche bevolking, die de meerderheid in de vrije stad vormt. In dezelfde kringen wijst men er op, dat dit standpunt meer dan ooit de grondslag van de Poolsche houding blijft. De benoeming van Förster tot staatshoofd. De benoeming van Förster tot staats hoofd van Danzig beteekent, dat hij in het vervolg kan onderhandelen met andere staatshoofden en niet langer alleen een partijleider is. Hij zou thans bijvoorbeeld Hitier kunnen vragen, Danzig onder zijn bescherming te nemen. In buitenlandsche kringen is men van oordeel, dat deze nieuwe toestand een ont wikkeling mogelijk maakt, volgens welke Danzig langs grondwettelijke lijnen tot Duitschland zal kunnen terugkeeren. Mobilisatie te Gdynia. Nieuwsbureau berichtte Het Duitsche gisteren uit Danzig, dat te Gdynia alle mannen, die in staat zijn wapenen te dra gen, zijn opgeroepen. Ook moesten alle Polen, die in Danzig werken en te Gdynia wonen, naar Gdynia terugkeeren. Verder hebben de militaire autoriteiten te Gdynia alle motorvoertuigen ferequireerd. Oorlogstoestand in Opper-Silezië. Volgens een Duitsch bericht zou Oost- Opper-Silezië zich in een oorlogstoestand bevinden. De militaire autoriteiten hebben alle scholen en vergaderlokalen gerequi- reerd. De grensplaatsen zijn vol soldaten, alle auto's, vrachtauto's en motorfietsen zyn opgevorderd en vrouwen en kinderen zijn aan het werk gezet bij de verdedigings werken. Te Danzig deed gisteren het gerucht de ronde, dat een Duitsch bombardements vliegtuig door de Poolsche kustbatterijen zou zijn neergehaald. In Poolsche gezag hebbende kringen verklaart men niets te weten van dit incident. Verder ontkent men van bevoegde Pool sche zijde, dat de PoolschDanzigsche grens is gesloten of dat de grens tusschen Danzig en Oost-Pruisen zou zijn geopend. Daarentegen meldt men uit de vrye stad, dat de Danzigsche grenspolitie gisteren aan talrijke in de vrije stad wonende Polen den toegang tot het Danzigsche grondge bied geweigerd heeft. Anderen werd alleen maar verboden, bagage mede te brengen. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat vijf leden van den bond van Poolsche spoorwegarbeiders, die enkele dagen gele den te Danzig waren gearresteerd, na in terventie van den vertegenwoordiger van Polen weder op vrye voeten zyn gesteld. Duitsche troepenverplaatsingen langs de Belgische grens. BELGISCHE VERLOVEN INGETROKKEN. De Duitsche vestingwerken langs de Bel gische grens zijn bezet. Van verscheidene grensplaatsen maakt men melding van een druk verkeer van vrachtauto's en vooral van artillerie. Gisternacht zijn talrijke af- deelingen artillerie aangekomen in het ge bied Petergensfeld by Raeren. In dit ge bied hebben de militaire autoriteiten requi- sities verricht. Reservisten, vooral van de artillerie, zyn opgeroepen. Nabij Sint Veith schijnt de toestand kalm. Uit Man- dersfeld werd gemeld, dat met koortsach tige haast wordt gewerkt aan het voltooien van de Siegfried linie. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat in Duitschland de actieve troepen uit de grensversterkingen zyn teruggetrokken en vervangen door reservisten. Verloven ingetrokken. De Belgische minister van landsverdedi ging heeft medegedeeld, dat de officieren en minderen, die met bijzonder verlof wa ren, naar hun legeronderdeelen zyn terug geroepen. Vrede in het Verre Oosten? Er wordt zeer veel gesproken over vrede in het Verre Oosten in hooge Japansche en Chineesche kringen te Peking, naar wel ingelichte Chineesche bronnen gisteravond deden verluiden. Verklaard werd, dat dit geen direct resultaat is van de gebeurte nissen in Europa, maar ongetwyfeld is dit gestimuleerd door de sluiting van het Rus- sisch-Duitsche pact. Frankrijk neemt maatregelen. De Fransche regeering heeft dengenen, wier aanwezigheid in Parys niet onmisbaar is, den raad gegeven de hoofdstad te ver laten. Het minister presidium bericht, dat aan de leiders van bedryven, welke voor de landsverdediging werken of grondstoffen en materiaal leveren aan deze bedrijven, is verzocht met spoed hun personeel, dat met verlof is, terug te roepen en geen nieuw verlof te verleenen. Het staatsblad zal vandaag een verorde ning bevatten, waarbij alle fabrieken, die voor de landsverdediging werken, gerequi- reerd worden. Minister-president Daladier heeft gister middag een onderhoud gehad met de gene raals Gamelin en Colson. Verder heeft hij den ambassadeur van Frankrijk te Londen ontvangen. DE BESLISSING REEDS GEVALLEN? Hitler is gisteren uit Bcrchtesgaden in Berlijn aangekomen. Onmiddellijk na zijn aankomst te Ber lijn, heeft Von Ribbentrop zich naar de rijkskanselarij begeven voor ontmoeting met Hitier. Sinds gisteravond 19 uur bevond Hitier zich in conferentie met zijn voornaamste medewerkers, o.m. Goering en Von Ribben trop. Men meent te weten, dat de mili taire chefs aan deze conferentie deelna men. De overheerschende meening is, dat de Duitsche beslissingen ten aanzien van Polen reeds is genomen en wellicht zelfs op het punt staat ten uitvoer te worden gelegd. De besprekingen van Hitler met zijn naaste medewerkers zijn te middernacht geëindigd. Sedert gisterochtend trekken afdeelin- gen van de luchtdoelartillerie door de stra ten van Berlijn om luchtdoelgeschut en mitrailleurs op te stellen op alle strate gische punten, in het bijzonder op de daken van de groote gebouwen, welke de regeeringswijk omringen. De terugkeer van Von Ribbentrop uit Moskou en de persoonlijke indrukken, die hij den Ftihrer thans geeft van zijn be sprekingen met de Sovjet-Russische leiders schijnen er op te wijzen, dat ernstige be slissingen op handen zijn. De gisteren te Danzig tot stand gebrachte hervorming, de militaire voorbereidingen en tenslotte de categorische wijze, waarop welinge lichte kringen de rede van Chamberlain van de hand wijzen, zyn er onomstootelijk op berekend, de meening ingang te doen vinden, dat Duitschland zeker is van den steun van de Sovjet-Unie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen SebeurlenUsen nnn Jen Jag Nederland kondigt de voormobilisatie af. (Pag. 1, eerste blad)j Hitier voert drukke besprekingen. (Pag. 1, eerste bladjj .Polen zal aansluiting van Danzig bfl Duitschland nooit aanvaarden. (Pag. 1, eerste blad)] De Paus spoort aan, den vrede te be waren. (Pag. 2, eerste blad), Vredespogingen van president Roose velt. ,(Pag. 2, eerste blad)] De kwestie der wethouderssalarissen. (Stadsnieuws Vlissingen)] Nieuwe generaal van het Leger des Heils benoemd. ^(Kerknieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Nederlands onzijdigheid onbeperkt. OOK EN DE LUCHT. De regeeringspersdienst deelt mede Hier en daar zijn in de buitenlandsch© pers meeningsuitingen opgenomen, dia twijfel zouden kunnen doen ontstaan ten aanzien van den onwrikbaren wil van Nederland om in voorkomend geval 's lands onzijdigheid, met name ook in da lucht, naar alle zijden, welke dan ook, te handhaven. Voor zulken twijfel bestaat niet de ge ringste grond. Met alle te zijnen dienste staande mid delen zal Nederland zijn onzijdigheid in een gewapend conflict, mocht het uitbre ken, ook en met name in de lucht, onbe perkt en tegenover iedereen handhaven. Het oorlogsgevaar en de Neder landsche kunstschatten. De minister van onderwys, kunsten en wetenschappen, heeft het wenschelijk ge oordeeld den directeuren der rijks-musea opdracht te geven maatregelen te treffen voor de beveiliging van de kunstschatten en hun machtiging verleend in verband daarmede desgewenscht het museum te sluiten. Een soortgelijke opdracht en mach tiging is aan de verschillende rijksarchiva rissen verleend. Het plekje grond waarom de wereld misschien vlam komt te staan. in vuur en

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1