VJissingsclie Courant Breskensche Courant w Het Duitsch-Russische niet-aanvalspact onderteekend. De gouwleider van Danzig leider der Vrije Stad. Radiorede van den Koning der Belgen. EERSTE BLAD WEK UW LEVER-GALOP h Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 199 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprys: 17 ct. per week of ƒ2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zyner gemeente. AdvertentieprijsVan 15 regels ƒ1.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Ditgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lynen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat,TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS W A ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Fransch-Engelsch-Russische besprekingen opgeschort. SPANJE TOONT ZICH ZEER VERBAASD. Von Ribbentrop,, Von Ribbentrop heeft Woensdagmiddag in tegenwoordigheid van den Duitschen ambassadeur te Moskou, Von der Schulsn- burg, een onderhoud van drie uur gehad met Molotov en Stalin. Hy heeft zich Woensdagavond om 10 uur naar het Kremlin begeven om de besprekingen voort te zetten. De onderhandelingen zijn geëindigd met een aiccoord over een niet-aanvalspact tus- schen Duitschland en Sovjet-Rusland, dat door Von Ribbentrop en Molotov in tegen woordigheid van Stalin en den Duitschen ambassadeur is onderteekend. DE TEKST VAN HET PACT. De Duitsche rijksregeering en de regee ring der Sovjet-Unie, geleid docr den wensch, de zaak van den vrede tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te bevorde ren en uitgaande van principieele bepa lingen van het neutraliteitsverdrag, dat in April 1926 tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is gesloten, z\jn het volgende overeengekomen Art. 1. De beide verdragsluitende par ty en verplichten zich, zich van iedere gewelddaad, iedere agressieve handeling en iederen aanval jegens elkaar, en wel zoo wel afzonderlijk als tezamen met andere mogendheden, te onthouden. Art. 2. Ingeval een der verdragsluitende partyen het voorwerp zou worden van oorlogshandelingen van de zijde eener derde mogendheid, zal de andere verdragsluitende partij deze derde mogendheid in geenerlei vorm steunen. Art. 3. De regeeringen der beide ver dragsluitende partijen zullen in de toe komst voortdurend voeling met elkaar houden om elkaar wederkeerig in te lich ten over vraagstukken, die haar gemeen- schappeiyke belangen raken. Art. 4. Geen der beide verdragsluitende partyen zal deelnemen aan eenigerlei groepeering van mogendheden, die direct of indirect tegen de andere party is ge richt Art. 5. Ingeval tusschen de verdragslui tende partyen geschillen of conflicten over vraagstukken van den een of anderen aard zouden ontstaan, zullen beide par tijen deze geschillen of conflicten langs den weg van vriendschappelyke gedach- tenwisseling of, zoo noodig, door arbitrage commissies regelen. Art. 6. Het onderhavige verdrag wordt gesloten voor den duur van tien jaar, met de bepaling, dat, voorzoover niet een der verdragsluitende partijen het een jaar voor afloop van dezen termijn opzegt, de gel digheidsduur van dit verdrag geacht zal worden, automatisch met vijf jaar te zijn verlengd. Art. 7. Het onderhavige verdrag zal binnen den kortst mogelyken tyd geratifi ceerd worden. De ratificatie-oorkonden zul len te Berlijn uitgewisseld worden. Het verdrag treedt terstond na onderteekening in werking. Opgemaakt in duplo, in Duitschen en Russischen tekst. Moskou, den 23en Augustus 1939, Voor de Duitsche regeering, get. VON RIBBENTROP. Met volmacht der regeering van de Sovjet Unie, get. MOLOTOV, Spanje toont zich verwonderd. Het onderteekenen van een verdrag tus schen Duitschland en de Sovjet Unie heeft diepen indruk gemaakt in Spanje. In offi- cieele kringen wordt niets medegedeeld, doch de man in de straat kan moeilyk begrijpen, dat Duitschland, dat in Spanje aan de zijde van Franco tegen de „Rus sische Hydra" heeft gevochten, thans een niet-aanvalsverdrag gaat sluiten met den vijand van vyf maanden geleden. Evenmin kan hij begrijpen, dat Duitschland, dat tezamen met Italië Spanje heeft gevraagd het anti-Komintemverdrag te onderteeke nen, thans zelf dit verdrag wil verscheuren. De besprekingen. De Duitsche ambassadeur te Moskou heeft gisteravond ter eere van Ven Rib bentrop een diner gegeven, waaraan o.a. ook de Italiaansche ambassadeur aanzat. Men doet opmerken, dat de Japansche ambassadeur zich gisteravond niet naar de Duitsche ambassade heeft begeven en dat hg overigens gistermiddag bij de aan komst van Von Ribbentrop ook niet op het vliegveld was. Gisteravond was men in politieke kringen te Londen van gevoelen, dat de militaire en diplomatieke bespre kingen met de Sovjet-Unie zyn opge schort in afwachting van de resultaten der Duitsch-Russische onderhandelin gen, doch niet afgebroken. Het schynt niet, dat de Sovjetregee- ring van haar kant het plan voor een niet-aanvalspact en het plan voor een drievoudig accoord onvereenigbaar acht. Twee leden der Britsche militaire missie en het lid van de Fransche militaire mis sie, zullen zich vandaag per vliegtuig resp. naar Parijs en Londen begeven om rapport uit te brengen. Von Ribbentrop zal vanmiddag Moskou verlaten. Von Ribbentrop heeft den Führer heden cm 1 uur de totstandkoming van het Duitsch-Russische niet-aanvalspact ge meld. Hij zou vanmiddag om 1 uur Mos kou per vliegtuig verlaten om zich naar den Berghof te begeven, teneinde den Führer over zijn besprekingen verslag uit te brengen. Amerikanen wordt reizen naar Europa ontraden. Op een persconferentie te Washington heeft Welles gisteren verklaard, dat het staatsdepartement op het oogenblik allen Amerikaanschen staatsburgers, die zich naar Europa wenschten te begeven, aanraadde, voor het oogenblik van hun reis af te zien. Hij voegde hieraan toe, dat de ambas sades te Parys en Warschau allen Ame rikaanschen staatsburgers den raad had den gegeven, als zij niet om zeer ernstige redenen moesten blijven, te vertrekken. Roosevelt spoedt zich naar Washington. President Roosevelt heeft zijn vischtocht afgebroken in verband met de Europeesche crisis en spoedt zich thans terug naar Washington, waar hy vanmiddag om 17 uur werd verwacht. Verklaard wordt, dat Roosevelt „ernstig bezorgd is over de Europeesche crisis", doch het stilzwijgen bewaarde omtrent stappen, welke hy eventueel onder oogen zou zien. Vanavond redevoering van den Paus. De Paus zal vanavond om 19 uur M.E.T. (tien minuten over half zeven Amsterdam- sche zomertijd) een radioredevoering hou den, welke onmiddellijk in verschillende talen zal worden herhaald* OMWENTELING IN DANZIG. Officieel wordt medegedeeld op grond van de wet tot verdediging van volk en staat van 24 Juni 1933 en van de wet tot verlenging van deze wet van 5 Mei 1936 wordt het volgende met kracht van wet verordend Artikel 1. De gouwleider van Danzig is het staats hoofd van de Vrye stad Danzig. Artikel 2. De verordening treedt op 23 Augustus in werking. De nieuwe wet gooit het geheele consti- tutioneele stelsel van Danzig omver en verwezenlijkt, naar het model van het Derde Rijk de personeele unie van staats hoofd en leider der nationaal-socialistische partij. Er is te Danzig niets vernomen over de pesitie van Greiser, den president van den Senaat. De politieke afdeeling van den politie- president van Danzig is by verordening van den Senaat van Danzig als zelfstan dig orgaan direct onder den Senaat dei- Vrije Stad geplaatst. Zij heet „geheime staatspolitie van Danzig". Ook mogelijkheid van een Russisch-Japansch pact RIBBENTROP ZOU HET JAPANSCHEN A3IBASSADEUR HEBBEN LATEN WETEN. Het gerucht is in omloop dat Von Rib bentrop den Japanschen ambassadeur te Berlijn zou hebben laten weten, dat voor Japan de mogelykheid bestaat met Sovjet Rusland een pact te sluiten, overeenkom stig het Duitsch-Russische pact. Assurantiepremies voor schepen verhoogd Er is gisteravond te Londen een nieuwe regeling uitgegeven der minimumpremies voor oorlogsrisico voor risico buiten de ./War Risks Cargo Pool". Deze regeling zal van toepassing zyn op alle schepen, die vandaag of later zullen vertrekken. De nieuwe premies toonen een groote verhoo ging van die, welke in Juni waren uitge geven, in het byzonder ten aanzien van reizen naar de Middellandsche Zee en naar en van de Zwarts Zee en de Zee van Mar mara. Schepen onder Duitsche en Italiaan sche vlag zyn van de regeling uitgesloten. Verzekeringen voor deze schepen kunnen afgesloten worden door de assuradeurs naar eigen verkiezing. Een beroep op ons aller geweten. Wij laten hier den officieelen Nederland- schen tekst volgen van de radiorede, welke de Koning der Belgen gisteravond te S.20 uur Nederlandschen tijd voor den Belgi schen omroep zender N.I.K. heeft gehou den. De verklaring, waarvan ik voorlezing ga doen, wordt afgelegd in het paleis te Brus sel in tegenwoordigheid van de ministers van buitenlandsche zaken en uit naam dei- staatshoofden van de Oslogroep. De wereld beleeft een tijdperk van zoo danige spanning, dat elke normale samen werking onder de staten onmogelyk dreigt te worden. Groote mogendheden treffen maatregelen die bijna gelijk staan met de mobilisatie hunner gewapende macht. Moe ten de kleine mogendheden niet vreezen het slachtoffer te worden van een eventu eel conflict waarin zij, tegen hun eigen wil in, zouden worden meegesleept niette genstaande hun politiek van onbetwistbare onafhankelijkheid en hun vasten wil onzij dig te blijven? Zijn ze er niet aan blootge steld het voorwerp te worden van buiten hen om getroffen schikkingen? Zelfs zonder dat er vijandelijkheden geopend worden, wordt de wereld door een economische instorting bedreigd. Alom heerschen wantrouwen en argwaan. Onder onze oogen vormen zich de strijd- kampen, stellen de legers zich op, wordt een afschuwelijke strijd in Europa voorbe reid. Gaat ons werelddeel zelfmoord plegen door zich te storten in een ontzettenden oorlog, waarin er noch overwinnaar noch overwonnene zou zijn, maar waarin alle geestelijke en stoffelijke waarden, door de beschaving van eeuwen geschapen, ten on der zouden gaan? De oorlogspsychose dringt alle huizen binnen, en alhoewel de openbare meening er zioh zeer goed van bewust is welk een ondenkbare ramp een volkenstrijd voor de gansche menschheid zou beteekenen, laat zy zich meer en meer over aan de gedachte dat wij er onvermydelijk in medegesleurd zullen worden. Het is van belang tegen een zoo noodlottige gelatenheid op te komen. Er bestaat geen volk wij leggen hier sterk den nadruk op dat zijn kinderen den dood zou willen inzenden om aan an dere natiën het recht op het bestaan te ontnemen, dat het voor zich zelf opeischt. Stellig zyn de belangen van alle staten niet allen dezelfde. Maar zijn er wel belan gen die niet op vredelievende wyze tot overeenstemming kunnen gebracht worden, en kan dat niet oneindig veel beter vóór dan na een oorlog? Dat het geweten der wereld wakker worde. Het ergste kan nog vermeden worden. Maar de tijd dringt. De evolu tie der gebeurtenissen kan weldra elk rechtstreeks contact nog moeilyker maken. Dat men zich niet vergisse. Wy weten dat het recht, om te kunnen leven op een hechten grondslag moet steunen, en de vrede dien wy wenschen is de vrede welke berust op de eerbied van alle staten. Een duurzame vrede kan niet gevestigd zyn op de macht maar enkel op een zedelyke orde. Gebiedt niet de wijsheid op dit oogenblik een eind te stellen aan den strijd met woorden, aan ophitsingen en bedreigingen, ten einde te besluiten om over de gestelde vraagstukken te beraadslagen. Wij vormen plechtig den wensch dat de mannen, waar van den loop der gebeurtenissen afhangt, bereid zullen zijn hun geschillen en eischen te onderwerpen aan een onderhandeling in gezet in een geest van broederlyke samen werking. Het is uit deze oveiwegingen dat ik in naam van Z. M. den Koning van Denemar ken, den president der Finsche republiek, H.K.H. de Groothertogin van Luxemburg, H. M. de Koningin der Nederlanden, Z. M, den Koning van Noorwegen, Z. M. den Koning van Zweden, en in mijn eigen naam, ieder onzer in overeenstemming han delend met zijn regeering, deze oproep doe. Wij drukken de hoop uit dat andere staatshoofden hun steun bij den onze zul len voegen, bezield door dezelfde zorg voor den vrede en de veiligheid van hun volke ren. Straks zullen honderden millioenen menschen van harte met ons zijn om den wedloop naar den oorlog te stuiten. Mogen degenen in wier handen het lot der wereld berust deze gevoelens beant woorden en den door hen menigmaal uitge- drukten wensch verwezenlijken, de moei lijkheden. die hen scheiden op vredelievende wijze te regelen, en dat de ramp, die de menschheid bedreigt, vermeden worde. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §ebcurlenisscn va n den datg Het Duitsch-Russische verdrag is ge- teekend. (Pag. 1, eerste blad). Belangrijke veranderingen by het Loodswezen nieuwe regeling voor de beloodsing op de Schelde te verwach ten (Pag. 1, eerste blad). Franschen en Engelschen wordt gead viseerd niet onnoodig in Duitschland te blyven. (Buitenland)^ Franschen wordt geadviseerd niet on noodig in Duitschland te blijven. (Pag. 1, eerste blad). Assurantie-premies voor schepen zyn sterk verhoogd. (Pag. 1, eerste blad), ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Iederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloei en en u z uit u een geheel and er me nsch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apotheker" en drogisten, I. 0.75. e u\ Belangrijke veranderingen bij hijit loodswezen. NIEUWE REGELING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIË. Verdeeling der vaarwaters op de Schelde^ Reeds geruimen tyd zyn tusschen de Nederlandsche en Belgische regeeringen onderhandelingen loopend welke betrek king hebben op herziening van het Schel- de-tractaat. Deze besprekingen hebben tot doel, een einde te maken aan de concur rentie tusschen het Nederlandsche en het Belgische loodswezen. 9 9 9 Er gaan geruchten, dat deze herziening voor Nederland minder gunstig moet wor den geacht en dat het Nederlandsche Loodswezen op de Schelde in beteekenis zou verminderen. Onder de loodsen had dit ongerustheid gewekt, met het oog op de mogelijkheid van ontslag en stopzet ting der promoties. Van de meest bevoeg de instantie hebben wij kort geleden ver nomen, dat er bij het Nederlandsche Loods wezen inderdaad inkrimping verwacht moet worden, wanneer de officieele over eenkomst gesloten werd op de basis waarop toen onderhandeld werd. Het schynt reeds vast te staan, dat de beloodsing op de Schelde voortaan tusschen het Nederlandsche en Belgi sche Loodswezen wordt verdeeld. En wel zoodanig, dat elk Loodswezen zich een der groote vaarwaters ziet toegewezen het Oostgat voortaan te beloodsen door Nederlanders en de Wielingen door de Belgen. Wanneer dit een feit wordt, zou een niet onbelangrijke besparing verkregen kunnen worden, daar verluidt dat dan twee sche pen uit de vaart zouden kunnen worden genomen, zonder dat de intensiteit der beloodsing hieronder zou behoeven te iy- den. 9 9 9 In de kringen van het loodswezen en in scheepvaartkiinge.- in het algemeen, ziet men met belangstel'mg de beslissing tege moet. En men hoopt van harte dat de Ne derlandsche regeering bij deze onderhan delingen een voldoende krachtig standpunt zal innemen, opdat de Nederlandsche be langen op de Schelde niet meer geschaad worden dan misschien onvermijdelijk moet worden geacht.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1