VJissingsclie Courant Breskensche Courant Het verdrag tusschenDuitschland en Rusland STADSNIEUWS Vlissinqen EERSTE BLAD Hoe H tier denkt over verdragen met Rusland. „Sujetten wien geen verdrag heilig is". Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 198 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of f2.20 pet kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels)Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat,Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35. V AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De beteekenis van het pact niet zoo groot. ENGELS CH-FRANSC H-RUSSISCHE OVEREENKOMST SCHIJNT NIET BEDREIGD. Gezaghebbende Russische kringen te Moskou hebben gisteren verzekerd, dat de aankomst van Von Ribbentrop te Moskou, waar hij een niet-aanvalsverdrag met Rusland zal sluiten, geenszins onvereenig- baar is met een voortzetting der onder handelingen, welke tot nu toe zijn gevoerd tusschen de Fransche, Britsche en Russi sche militaire delegaties over de organi satie van verzet tegen aggressie. Overigens schijnt, onafhankelijk van deze geruststellende beweringen, ten aan zien van het verblijf der Fransche en En gelsche missies tot nu toe niets veranderd. Ook de diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat de Sovjet-Russische opvatting is, dat het voorgestelde niet- aanvalsverdrag met Duitschland niet nood zakelijk een nadeeligen invloed behoeft te hebben op de thans te Meskou gevoerd wordende onderhandelingen tusschen Rus land, Engeland en Frankrijk. Het pact wordt beschouwd als een stap in de rich ting van de vrede van Europa. Men wijst er op, dat het pact geen agressief bond genootschap vormt en dat soortgelijke pac ten met andere mogendheden door Rusland zijn gesloten. Vroegere niet-aanvalsverdragen, die door de URSS zijn afgesloten, zooals dat met Polen, behelsden de clausule, dat wanneer een der contracteerende partijen en agres sie actie mocht inzetten tegen een derde, de tweede partij het recht zou hebben om zonder waarschuwing het pact op te zeg gen. Volgens geruchten, welke gisteravond te Rjcme in buitenlandsche kringen de ronde deden, zou het niet-aanvalsverdrag, dat is gesloten tusschen Duitschland en de Sov jet Unie de volgende clausules behelsen ten eerste de contracteerende partijen verbinden zich elkaar niet aan te vallen ten tweede zij zullen neutraal blijven in het geval een der beide partijen zou worden aangevallen ten derde ieder der beide partijen be houdt het recht op ieder oogenblik de overeenkomst op te zeggen indien hij het noc-dig oordeelt, wanneer een der partijen een derde partij aanvalt. In Fransch diplomatieke kringen merkt men op, dat Duitschland na het opstellen van zijn rassen-politiek het Tsjechische volk heeft opgeslokt en na zich te hebben opgeworpen als kampioen tegen het com munisme met de regeering van Moskcu onderhandelt. Deze nieuwe keer in de politiek zou evenwel wel eens een tegen- overgestelden invloed kunnen hebben, dian de nation aal-socialistische leiders verwach ten. Het schijnt, dat de militaire besprekin gen, welke te Moskou werden gevoerd tusschen Engeland, Frankrijk en de Sovjet Unie voortgezet zullen worden. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, heeft vanochtend met mi nister-president Daladier den toestand be sproken en hij heeft de diplomatieke ver tegenwoordigers van Engeland, Roemenië er Polen ontvangen. Hij zal derhalve in de zitting van het kabinet hedenavond een volledig overzicht van den toestand kunnen geven. Geen invloed op Britsche verplich tingen jegens Polen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het Britsche Kabinet heeft besloten, dat een Duitsch-Russisch niet-aanvals-verdrag op geenerlei wijze van invloed zou zijn op de Britsche verplichtingen jegens Polen. Het parlement zal Donderdag bijeenko men. Beide huizen zullen dan in alle stadia een wetsontwerp behandelen betreffende crisis defensievolmachten, ten einde de re geering in staat te stellen om alle noodige maatregelen te nemen zonder tij verlies, wanneer de toestand zulks noodig mocht maken. Intusschen worden voorzorgsmaatrege len genomen, zooals het oproepen van zeker personeel van vloot, leger en lucht macht en van de luchtafweerdiensten en civiele defensie. Voorts worden regelingen getroffen betreffende den uitvoer uit En geland van essentieele materialen en pro ducten. De Engelsche regeering is van mee ning, dat niets in de Duitsch-Poolsche moeilijkheden een rechtvaardiging zou vormen voor het gebruik van geweld, dat een Europeeschen oorlog met zich mede zou brengen. Er zijn geen kwes ties in Europa, die niet vreedzaam kunnen worden opgelost, wanneer het vertrouwen werdt hersteld. De Britsche regeering is, zooals dat steeds het geval is geweest, bereid bij stand te verleenen om dusdanige om standigheden in het leven te roepen. Wanneer echter, al haar pogingen ten spijt, anderen er aan vasthouden ge weld te gebruiken, is zij bereid en vastbesloten om daaraan tot het uiter ste weerstand te bieden. Het bovenstaande vormt een samenvat ting van een officieel communiqué, dat werd uitgegeven na de Kabinetszitting van gistermiddag. Volgens het defensie wetsontwerp op de crisisbevoegdheden, dat Donderdag aan het parlement zal worden voorgelegd met het verzoek het in één dag af te handelen, zal de Engelsche regeering niet alleen in staat zijn om stappen te doen om het hoefd te bieden aan iederen noodtoestand, maar te vens zal zij, zoo noodig, de bevoegdheid hebben, zonder raadpleging van het parle ment te handelen. Op die manier zal de Britsche regeering in soortgelijke positie komen als de Fran sche regeering, die thans beschikt over wat men zou kunnen beschrijven als bijna dictatoriale volmachten. De Poolsche opvatting. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat naar de Poolsche opvatting het voorgenomen DuitschRussische niet- aanvalspact niet meer is dan een nieuwe zet in den zenuwenoorlog. Er wordt op ge wezen, dat Polen reeds een niet-aanvals verdrag met Rusland heeft. Men is niet van meening, dat deze zet op eenigerlei wijze verandering zal brengen in de Poolsche houding jegens Duitschland of Rusland. De Poolsche houding blijft standvastig. Naar Poolsche meening zou de ondertee- kening van een dergelijk pact door Duitsch land een teeken van zwakte zijn, aangezien het een ommekeer zou beteekenen van alle Duitsche ideologische beginselen. Een Sovjet-Russische meening. In Sovjet-Russische kringen te Moskou merkt men op, dat vraagstukken als Dan zig en de Corridor niets te maken hebben met het sluiten van een non-agressie-ver drag en men herhaalt dat het sluiten van het verdrag geen hulp bij een aanval be- teekent. Verder herinnert men er aan, dat na het aan de macht komen van Hitler in 1934, de Sovjet Unie Duitschland heeft voorgesteld een dergelijk verdrag te sluiten, doch dat toen de Duitschers hebben geweigerd. De reactie der Duitsche bevolking. Onder de. Duitsche bevolking heeft het bekend maken van het verdrag van non agressie tusschen Duitschland en de Sovjet Unie een gevoel van opluchting verwekt. Men heeft thans vertrouwen in een vreed zame oplossing van de crisis. Toch hoort men ook critiek, sommigen willen in deze wijziging van de Duitsche politiek een „eer vollen uitweg uit de moeilijkheid" zien, wel ke gevaarlijk zou kunnen worden voor het prestige en het bestaan van Duitschland. Het succes der verrassing, verkregen door de aankondiging van het Duitsch Russische pact, heeft 24 uur geduurd. Zooals uit de voor het buitenland bestem de berichten blijkt, klaagt men er te Ber lijn over dat Londen en Parijs aan de „his torische beteekenis" van het document kunnen twijfelen. Het schijnt, dat Duitsch land, dat meende, ernstig aan prestige te zullen inboeten, zich op het pact geworpen heeft als op een reddingsboei. Voldoening bestaat alleen nog hierover, dat aan de de mocratieën voor 24 uur een „diplomatieke nederlaag" is toegebracht. Reeds gisteravond scheen men te vreezen voor een psychologischen tegenzet. Men wil niet toegeven, dat de militaire besprekin gen te Moskou aan den vooravond van de komst van Von Ribbentrop voortgezet kun nen worden. Von Ribbentrop is gisteravond tegen tien uur per vliegtuig van Berlijn naar Konings bergen verti-okken, vanwaar hij vandaag naar Moskou zou doorvliegen. In zijn ge zelschap bevinden zich de onderstaatsse cretaris Gaus, de chef van het protocol Von Doernberg, de gezant Schmidt, de legatie raden Schnurre en Hencke, alsmede de le den van den persoonlijken staf. Von Ribbentrop is vanmiddag om één uur te Moskou aangekomen. Japan toont zich teleurgesteld. HET BETREURT DEN DUTTSCHEN STAP. Naar verluidt heeft het Japansche kabi net besloten den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Oshima, opdracht te geven aan de Duitsche regeering inlichtingen te vra gen over het niet-aanvalsverdrag met de Sovjet Unie, alsmede over de waarde, wel ke de Duitsche regeering thans nog hecht aan het anti-komintem-verdrag. In een klaarblijkelijk geïnspireerd arti kel geeft Domei in de volgende bewoordin gen de reactie van de Japansche regeering op het DuitschSovjet-Russisch verdrag weer Ten eerste Hoewel het sluiten van een non-agressie-verdrag tusschen Duitschland en de Sovjet Unie niet in strijd is met het anti-komintern-verdrag, is het toch te be treuren, dat de Duitsche regeering een der- gelyken stap heeft genomen, welke geheel onverwacht kwam, gezien de vriendschap pelijke betrekkingen welke bestaan tus schen Duitschland en Japan. Ten tweedeHet zal noodig zijn op nieuw den Europeeschen toestand te be- studeeren, teneinde de politiek van Japan aan te passen aan den nieuwen toestand, welke door dit /erdrag is geschapen. Ten derde De Japansche regeering heeft besloten opheldering te vragen om trent de bedoelingen van Duitschland en onmiddellijk de conferentie der vijf minis ters bijeen te roepen, teneinde de Japan sche houding te bepalen. K.L.M. beperkt voorloopig haar Iuchtdieasten. BINNENLANDSCHE LUCHTLIJNEN OPGEHEVEN. In verband met de intrekking der kleine verlooven van het personeel, behoorende tot de onderdeelen belast met de grens- en kustbeveiliging en de luchtverdediging, waardoor een aantal vliegtuigbestuurders van de K.L.M. weer onder de wapenen wordt geroepen, zullen met ingang van heden enkele luchtverbindingen worden opgeheven en wel Alle binnenlandsche luchtlijnen, lijn 890 AmsterdamHannoverBerlijn, lijn 126 AmsterdamBremenHamburg, lijn P.F. 850 nachtpostvrachtdienst Amsterdam Londen, lijn 859 AmsterdamManchester Liverpool, lijn 1713 AmsterdamKristian- sandOslo, lijn 213 AmsterdamRotter damBrusselParijs en lijn 905 Amster dam Hamburg Kopenhagen Malmö Stockholm. Lijn 30 AmsterdamRotterdamKeulen FrankfortMilaan wordt voorloopig om den dag door de Deutsche Luft Hansa on derhouden. Langdurige vertraging op de spoorlijn naar Roosendaal. AS VAN EEN KETELWAGEN GEBROKEN. Het spoorwegverkeer van Dordrecht naar het Zuiden heeft in den vroegen ochtend geruimen tijd ernstige stagnatie onaervonden door een ongeval, dat in den afgelocpen nacht omstreeks half drie op de spoorlijn tusschen de brug over de Moerdijk en wissel no. 1 bij Willemsdorp heeft plaats gehad. Het ongeluk zelf '9 van betrekkelijk wei nig beteekenis. Van een ketelwagen, die in den goederentrein 4026 van Blerik naar IJselmonde reed, brak een is. De wagen zakte dientengevolge door en sloeg om. Bovendien werd over een vrij greoten af stand het spoor ernstig beschadigd. Daar het ongeval juist gebeurde op het korte stuk, waar enkel spoor ligt, was de verbinding met het Zuiden als gevolg van het ongeval geheel versperd. Om vijf uur vanmorgen is men met het oprui- mingswerk begonnen en om acht uur was men zoo ver gevorderd, dat met een snel heid van 5 K.M. per uur weer over het spoor gereden kon worden. Een uur later was het verkeer ter plaatse weer normaal en kwam ook een einde aan de ernstige vertraging, welke het spoorwegverkeer van Dordrecht naar het Zuiden vanochtend heeft belemmerd. De doop van Prinses Irene. OP 14 SEPTEMBER A.S. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, de doopplechtigheid van Prinses Irene in de Nieuwe Kerk te Amsterdam te doen plaats vinden op Donderdag 14 September a.s. De hofprediker, prof. dr. H. T. Obbink, is uitgenoodigd dezen dienst te leiden. De gezondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana is uitstekend. H.K.H. heeft thans weer het normale leven hervat. De zorg voor Prinses Irene, die het eveneens uitstekend maakt, is verder overgedragen aan dr. Car- stens. HITLER SPREEKT ZONDAGOCHTEND OM 11 uur 20. Reuter heeft van gezaghebbende zijde te Berlijn vernomen, dat Hitier Zondag a.s. om 11 uur 20 te Tannenberg zijn redevoe ring zal houden. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Beatrix" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Jacoba" van Faversham „Tromp" van Londen naar Amsterdam Zweedsch s.s. „Algol" van Larochelle Nederlandsch m.s. „Reiger" van Kingslynn. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Efploia" van LondenNederlandsch m.t.s. „Sliedrecht" van Ipswich Noorsch m.s. „Teddy" van Port Arthur, lossen bij de S.H.V. V ertrokken: „Koningin Emma" n. Harwich; „Jacoba" n. Antwerpen; „Hoen- diep" n. Antwerpen „Aigol" n. Nynaes- hamn „Sliedrecht" naar Abbedan „Rei ger" naar Antwerpen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §elicurlenisscn van lag Het verdrag tusschen Duitschland en Rusland. (Pag. 1, eerste blad), Japan toont zich teleurgesteld. (Pag. 1, eerste blad), Alle binnenlandsche luchtlijnen voor loopig stopgezet. (Pag. 1, eerste blad), Langdurige vertraging op de spoorlijn naar Roosendaal en Zeeland. (Pag. 1, eerste blad), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Goed afgeloopen. Een jong schildersgezel had hedenmor gen op het bouwwerk van „Goed Wonen" het ongeluk van een geringe hoogte te vallen, waarbij hij er echter goed vanaf kwam. De jongen was echter zoo over stuur, dat een ontboden dokter het nuttig oordeelde, dat hij zijn werkzaamheden niet verder uitvoerde hij liet den jongen per auto huiswaarts keeren. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerdEen kinder schoentje pakje chocoladevlokkenpaar blauwe kindersandaaltjcs oorhanger van bruin glas heerenpolshr rloge 5 foto's ring met 5 sleutels en een heerenrijwiel j en dat inlichtingen zijn te bekomen om trent blauw wollen kinderjasje bij Meer man, Breewaterst.-aat 37 temer bij A. W- Dert, Nieuwendijk 31 grijze sok bij de Koster, Branderijstraat 20 heerenhorloge bij Schuurbiers. van Speyckstraat 6 da meshoed bij Bok, Vlamingstraat 8 paar dameshandschoenen en een kinderschopje VEELZEGGENDE PAGINA UIT „MEIN KAMPF". Nu Von Ribbentrop zich naar Moskou heeft begeven voor de onderteekening van een non-agressieverdrag met Sovjet-Rusland, is hst interessant eens na te gaan wat Hitler in „Mein Kampf" schreef over verdragen met de Sovjet. Op bladzijde 750 lezen wij het volgende DEUTSCHES BÜNDNIS MIT RUSZLAND Dazu kommt aber noch folgendes 1. Die heutigen Machthaber Ruszlands denken gar nicht daran, in ehrlicher Weise einen Bund einzugehen oder ihn gar zu halten. Man vergesse doch nie, dasz die Re genten des heutigen Ruszlands blutbe- fleckte gemeine Verbrecher sind, dasz es sich hier um einen Abschaum der Menschheit handelt, der, begunstigt durch die Verhaltnisse in einer tragi- schen Stunde, einen groszen Staat liber- rannte, Millionen seiner führenden In- telligenz in wilder Blutgier abwürgte und ausrotbete und nun seit bald zehn Jahren das grausamste Tyrannen-regi ment aller Zeiten ausiibt. Man vergesse weiter nicht, dasz diese Machthaber einem Volks angehören, das in seltener Mischung bestialische Grausamkeit mit unfaszlicher Lügenkunst verbindet und sich heute mehr dsnn je berufen glaubt, seine blutigs Unterdrückung der ganzen Welt aufbürden zu müssen. Man ver gesse nicht, dasz der internationale Jude, der Ruszland heute restlos be- herrscht, in Deutschland nicht einen Ver- bündeten, sondem einen zu gleichem Schicksal bestimmten Staat sieht. Man schlieszt aber keinen Vertrag mit einem Partner, dessen einziges Interesse die Vernichtung des andem ist. Man schlieszt ihn vor allem nicht mit Subjekten, denen kein Vertrag heilig sein würde, da sie nicht als Vertreter von Ehre und Wahrhaftigkeit auf dieser Welt leben, 'ondem als Representanten der Liige, des Betrugs, des Diebstahls, der Plün- derung, des Raubes. DUITSCH VERBOND MET RUSLAND? Daarbij komt echter nog het volgen de L De tegenwoordige machthebbers in Rusland denken er heelemaai niet aan, op eerlijke manier een verdrag aan te gaan of het zelfs maar te houden. Men vergete toch nooit dat de re geerders van het tegenwoordige Rusland gemeene met bloed bevlekte misdadigers zijn, dat het hier om het uitvaagsel van de menschheid gaat, dat, begunstigd door den toestand in een tragisch uur, een grooten staat overweldigde, millioe- nen van zijn vooraanstaanden in wilden bloeddorst worgde en uitroeide en nu sedert bijna 10 jaren de vreeselijkste tyrannie van alle tijden uitoefent. Men vergete verder niet, dat deze machtheb bers tot een volk behooren, dat in een vreemd mengsel beestachtige wreedheid met onbegrijpelijke leugenachtigheid ver bindt en zich nu meer dan ooit geroe pen voelt, zijn bloedige onderdrukking aan de geheele wereld op te moeten leg gen. Men vergete niet, dat de interna tionale Jood, die Rusland nu totaal overheerscht, in Duitschland niet een bondgenoot, maar een tot een zelfde lot bestemden staat ziet. Men sluit echter geen verdrag met een partner, wiens eenige belang de vernietiging van den andere is. Men sluit het vooral niet met sujetten wien geen verdrag heilig zou zijn, omdat zij niet als vertegenwoordi gers van eer en waarheidsliefde op deze wereld leven, maar als vertegenwoordi gers van de leugen, het bedrog, den diefstal, de plundering, den roof.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1