VJissingsche Courant Breskensclie Courant STADSNIEUWS Vlissinsen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 196 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 ■ADoimementsprgs: 17 et- pei week ol 2.ZO pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 et- Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1- 5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bjj abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van l5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma K VAN Ut VKLUt -Jr., Bureaus VValstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat,TeL21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. Tel 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De vredesbemoeiingen van het Vaticaan. TOESPRAAK VAN DEN PAUS. Paus Pius XII De Paus heeft Zaterdagmorgen in plechtige audiëntie een greep pelgrims uit Venetië ontvangen, ter gelegenheid van den 25sten sterfdag van Paus Pius X. De Paus sprak de pelgrims toe en wekte de herinnering op aan de grote persoon lijkheid van Pius X. Daarna zei hij Op dit oogenblik, waarop ons hairt weer van vrees vervuld wordt, hebben wij alles gedaan wat mogelijk was om het oorlogsgevaar te keeren en mede te werken voer de vestiging van een hech ten vrede, gegrondvest op gerechtigheid en in staat om de vrijheid en eer der volke ren te waarborgen. Binnen de grenzen van de mogelijkheid en de taak van onze Apostolische missie, hebben wij andere werkzaamheden en andere zorgen ver onachtzaamd. Wij hebben onszelf voorzich tigheid en reserve opgelegd, om de actie voor den vrede niet moeilijker of onmoge lijk tc maken, want wij zijn ons welbewust van alles wat wij op dit gebied in het be lang van de kerk en de geheele mensch- heid moeten verrichten. Wij willenen kunnen niet de hoop laten varen, dat een conflict kan worden voor komen dat, naar het zich laat aanzien, het vorige conflict in vernieling en geeste lijke en zedelijke ineenstorting verre zal overtreffen. Wij blijven vertrouwen, dat de leiders der volkeren, op het oogenblik van de ge wichtige beslissing, niet de zoo zware ver antwoording op zich zullen laden door hun toevlucht tot geweld te nemen. Doch onze hoop gaat verder dan dat naar de wijsheid en goedheid der menschen. Onze blik richt zich naar den Almachti- gen, barmhartigen God, die den volkeren wijsheid geeft en de harten en geesten der regeeringen beheerscht. Op dezen gedenkwaardigen dag willen w„ met alle katholieken der aarde, tevens biddend voor zoovelen van goeden wil die buiten de kerk leven, doch naar den vrede streven, God smeeken dat hg den oorlog doet ophouden, daar waar hij woedt, en dat hij allen moge behoeden voor nieuwe groote conflicten. Moge het God behagen, dat cp deze verontruste wereld de vrede moge heerschen en de eensgezindheid der volkeren en naties, waarvoor wij nimmer zullen ophouden vurig te blijven bidden. Geruchten over ingrijpen van den Paus. Zondagavond deed te Rome het gerucht de ronde, dat Z.H. de Paus een langdurig onderhoud gehad zou hebben met een kerkelijke hcogwaardigheidsbekleeder, iie daarna naar Warschau zou zijn vertrokken. Een bevestiging van dit gerucht kon niet verkregen worden. De spanning rond Danzig op haar hoogte punt De Duitsche bladen publiceer en vrijwel alle het Italiaansche perscommentaar, waarin gezegd wordt, dat Polen ook nu nog met Duitschland kan onderhandelen, indien dat direct gebeurt. Dit vormt echter een tegenstelling tot een artikel in de „Rome-Berlijn-Tokio", dat naar men ge looft door Von Ribbentrop geschreven is en waarin betoogd wordt, dat de mogelijk heid van rustige bespreking der Duitsch- Poolsche vraagstukken nauwelijks bestaat. Te Berlijn beseft ieder, dat de spanning haar hoogtepunt bereikt, doch niemand weet wat er zal gebeuren. Daardoor is er plaats voor allerhande geruchten en voor praatjes, die wel tot zenuwachtigheid moe ten leiden. Het volk krijgt te hooren, dat de toestand meer dan rijp is voor een op lossing èn het weet, dat zij iederen morgen bij het ontwaken kunnen gewaar worden, dat'met die oplossing een begin gemaakt is, zooals dat ook met de bezetting van Tsjecho-Slowakije en Memel het geval ge weest is. Wel beseft het volk. dat de toe stand thans veel gevaarlijker is dan in Maart. Duitsche krantenverhalen over Poolsche vervolgingen. De verhalen over beweerde vervolgingen van Duitschsrs in Polen verdrongen Zater dag in de Duitsche bladen vrijwel elk an der nieuws. Er wordt beweerd, dat Duit- schers in de gevangenis worden gefolterd, dat zij worden opgejaagd met bloedhonden, uit hun huizen worden gesleept, door volksmenigten en politie worden mishan deld en met geweld naar het binnenland worden gevoerd. Alle Duitsche organisa ties, aldus beweren de bladen verder, wor den stelselmatig ontbonden en het leven wordt hun onmogelijk gemaakt. Berlijnsche bladen hebben correspondenten naar de grens gezonden en publiceeren wat zij oog- getuigenverhalen noemen omtrent het jacht maken met behulp van zoeklichten in ds bosschen, benevens interviews met ontsnapten. De berichten zijn doorspekt met bittere uitlatingen aan het adres van Engeland, „dat Polen in zijn brutaal ter rorisme steunt". Tot dusverre is van eenige Duitsche actie in dit opzicht niet geble ken, doch het gevoel bestaat, dat de pu blieke opinie weldra genoegzaam door de propaganda zal zijn bewerkt om een vol genden stap te maken. De Zondag is voorbijgegaan zonder dat de toestand zich merkbaar heeft toege spitst. De bladen blijven berichten brengen over Poolsche wreedheden, doch de ruimte, welke hieraan wordt gewijd is kleiner dan enkele dagen geleden en ook zijn de com mentaren der peirs minder heftig. Keith Scott-Watson, correspondent van de „Daily Herold", heeft van de geheime staatspolitie bevel gekregen de vrije stad te verlaten. Hij is bij Gdynia over de Pool sche grens gegaan. Poolsche banken gesloten. De gestapo heeft Zaterdag last gegeven tot sluiten van alle Poolsche banken in Silezië en Oppeln. De politie heeft tevens alle boeken in beslag genomen, die in het bezit waren van andere Poolsche instellin gen of particulieren. De gestapo heeft den Poolschen koopman Anton Kapuszczipk uit Ratibor gearresteerd, die had willen pro- testeeren tegen het in beslag nemen van zijn boeken. Brug over de Weichsel geopend. De vice-president van den Senaat van Danzig heeft Zaterdag de nieuwe brug over de Weichsel die Kaesemark en Rothe- bude geopend in het bijzijn van Greiser, Forstr, militaire autoriteiten uit Oost-Prui sen en een belangstellende menigte. De vice-president zeide in zijn tospraak onder meer, dat op de brug voor alle Danzigers ongeschreven te lezen staat„Wij willen tot het rijk terug". Overstroomingen teisteren Tientsin. Overstroomingen hebben de Japanneezen Zondag gedwongen gedeeltelijk de blokka de van de Britsche concessie te Tientsin op te geven, teneinde den stroom van Chi- neesche vluchtelingen en paarden van de overstroomde renbaan de concessie te la ten binnentrekken. De laag gelegen gedeelten der Fransehe concessie staan ook onder water. In de Engelsche concessie zijn de water- en elec- triciteitsvoorziening en het telefoonverkeer stop gezet. Verscheiden straten in de En gelsche concessie staan blank. Nog voort durend stroomen Chineesche vluchtelingen naar de Britsche concessie, waar thans een voedselvraagstuk aan de orde is. Men vreest een epidemie. Ondanks de door de Japansche militaire autoriteiten en Chineesche vertegenwoor digers ondernomen krachtsinspanningen, is de dijk langs de Tsjiangtsoe gistermiddag over een lengte van tien meter bezweken. De Japansche concessie staat voo- twee derden onder water. Ondanks den geweldigen regen hebben de Japansche militaire autoriteiten de con trole bij de verschillende ingangen van de Fransehe en de Britsche concessies niet verslapt. Men verwacht wel, dat het water zal dalen. Indien het water bleef wassen zouden vandaag alle nederzettingen onder water staan. De weg, welke het arsenaal met de stad verbindt, is verbroken, evenals de telefoonverbinding.. De verbinding tusschen de stad en het arsenaal wordt door middel van de radio onderhouden. De overstrooming heeft de Japansche blokkade naar het tweede plan gedreven. De overstrooming heeft de concessie ge heel geïsoleerd. Be1 alve over de internatio nale brug is de Japansche bewaking hier thans minder scherp. Men verwacht dezer dagen een geweldi gen toevloed van water uit midden-China waar het veel heeft geregend. Deskundi gen verwachten, dat de overstrooming twee of drie maanden zal duren. Vooral de vlakte tusscher. Tientsin en Tongkoe is getroffen. Aan beide zijden van de spoor wegen strekken zich onafzienbare water massa's uit. De lijken van duizenden boe ren en de kadavers van dieren drijven in het water rond, .erwijl de overlevenden zich vastklemmen in de toppen der boo- men en aan vlotten. De regen is vandaag opgehouden en de zon schijnt weer. Feitelijk staat de geheele stad thans onder water, met inbegrip van de buitenlandsche concessies staat het wa ter overal 1 tot 3 meter hoog. Het verkeer is alleen nog mogelijk met bootjes en vlot ten. Japansche militairen controleeren nog steeds het verkeer naar de Fransehe en Britsche concessies, hoewel het water tot borsthoogte staat. Uit Peiping wordt gemeld, dat het nor male verkeer tusschen Peiping en Tientsin thans ten gevolge van de ernstige over stroomingen geheel is ontwrichte. Te Peiping zelf staat het water meer dan anderhalven meter hoog. De luchtbescherming. Helaas heeft de luchtbeschermingszaak in breede lagen der bevolking nog niet die belangstelling die zij verdient, ja, die vooral in deze onzekere tijden dringena gewenscht is. Hiernaast is het echter een verheugend feit telkenmale te kunnen con- stateeren met welk een ambitie het perso neel van de hulpdiensten van den gemeen- telijken luchtbeschermingsdienst zich be kwaamt voor de taak die het eventueel wacht. Bij de opleiding neemt het leeren werken met gasmaskers uit den aard der zaak een voorname plaats in. Vrij geregeld worden door de verschillende groepen on der leiding van den instructeur, den heer J. Nieuwdorp, oefeningen gehouden met gasmaskers, het gebruik hiervan geleerd en het uithoudingsvermogen getoetst. De laatste les bestaat dan uit een meer uit gebreide oefening waarbij de deelnemers met de gasmaskers op, ongeveer twee uur moeten werken. Zaterdag vond een derge lijke eindles plaats voor een aantal dames Een groote dag voor Souburg. Het fraaie nieuwe raadhuis van Oost en West-Souburg dat a.s. Zaterdagmiddag door den Commissaris der Koningin in Zeeland zal worden geopend. Nadat zij, die zich hiertoe geroepen voe len, gelukwenschen zullen hebben uitge sproken, zal vóór het gemeentehuis een koor van ongeveer 250 zangers en zange ressen enkele liederen ten gehoore bren gen. Vervolgens zal een allegorische op tocht met praalwagen' langs het nieuwe stadhuis trekken, dat 's avonds wordt ver licht. Zaterdagavond zal muziek de feest vreugde te Souburg nog doen toenamen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ^ebeurlenissen uan Overstroomingen teisteren Tientsin. (Pag. 1, eerste blad)j Groote fabrieksbrand te Leiden. (Gemengd nieuws) i Verschillende doodelgke verkeersonge- vallen. (Gemengd nieuws)t De Britsch-Japansche onderhandelin gen zijn practïsch mislukt. (Buitenland), Te Helmond is een 40-jarige man by een twist vermoord. (Gemengd nieuws). Twee kinderen door den bliksem ge dood. (Gemengd nieuws), ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN en heeren van den geneeskundigen dienst, bestaande uit verschillende leden van het Roode Kruis en burgers. Nadat in het nieuwe magazijn van den luchtbeschermingsdienst in de Noordzee straat nog enkele malen was geoefend in het op- en afzetten van de maskers, werd een transporttoestel voor vier gewonden op een vrachtauto geplaatst, waarna eenige dames en heeren, als verpleegsters en ge wonden, allen van een gasmasker voorzien, een tocht door de stad maakten. Na terug keer van de eerste ploeg maakten ook de overigen een rondrit. Intussehen werden de achterblijvenden nog eens door den instruc teur aan den tand gevoeld. Bussen moesten verwisseld worden, gedemonstreerd werd hoe te handelen in het geval dat de slang lek is of geheel kapot geschoten enz. Tot slot van deze oefening ging men met de gasmaskers op, naar het terrein van „de Schelde" aan de Joost de Moorstraat, waar nog geoefend werd in het vervoeren van gewonden, verband leggen enz. Behalve het waarnemend hoofd van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst, de heer J. Spaanderman, en de heer P. L, Abrahamse, gaf ook de heer H. B. J. Knoop, voorzitter van de afdeeling Vlissin- gen van het Roode Kruis, van rijn belang stelling blijk, door een deel der oefeningen bij te wonen. Moge de rit door de stad, waarvan tal rijke wandelaars getuige waren, ook zijn propagandistische waardi. niet gemist hebben en voor velen een aansporing zijn geweest, inlichtingen in te winnen op wel ke wijze de burgerbevolking zich tegen luchtaanvallen dient te beschermen. Al hoopt natuurlijk iedereen dat het laatste nooit het geval zal behoeven te zijn, Kano omgeslagen. Terwijl gistermiddag omstreeks half drie een groote drukte op Let badstrand heerschte en velen verfrissehing aan zee zochten, sloeg plotseling ter hoogte van het wandeLioofd een kano om. MeD was met het vaartuigje aan het zeilen. Ver moedelijk is toen een verkeerde manoeuvre gemaakt met het vermelde gevolg. Direct werd de reddingsloep van het badbedrijf in zee gebracht, terwijl ook een motorjacht dat zich juist in de nabijheid bevond, te hulp schoot. De twee inzittenden, jongens van resp. 16 en 18 jaar, zijn echter vol maakt goede zwemmers en konden veilig den wal bereiken. Een eerljjke vindster. Een vrouw die het zelf zeker niet te breed heeft, bracht Zaterdagavond aan het politiebureau een zakje, inhoudende 129, bestaande uit guldens en rijksdaal ders, hetwelk haar zoontje even tevoren had gevonden. Later meldde zich aan het bureau een incasseerder van een metaal- bewerkersbond, wonende te Souburg, die, ontdaan, van het verlies kennis gaf. Geluk kig kon hij in het bezit worden gesteld van het verlorene. Voor de eerlijke vind ster liet hij een welverdiende belooning achter. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 14 tot 19 Augus tus werden in het badhuis 513 baden geno men en wed 412 door heeren, 80 door da mes en 21 door kinderen,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1