VJissingsche Courant Breskensclie Courant Uit den omtrek De grens tusschen Polen en Duitschland gesloten. STADSNIEUWS Vlissinoen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 194 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1939 abonnementsprijs: 17 CL per ween ot ZUto pet Kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlgkt nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zgner gemeente advertentieprijs: Van 1- 5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. By abonnement speciale prijs Kleine advertenties van l6 regeu 50 cent, iedere regeJ meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma f.VAA Ut VLLUt Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21 Oost- en West-Souburg. Kanaalstraat 45. Tel 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Er hangt wat In de lucht. Nerveuze stemming In Berlijn. Tengevolge van de berichten in de Duit- sche pers over Poolsche terreur, evenals een jaar geleden over de Tsjechische wreedheden, is in Berlijn een nerveuze stemming merkbaar. Men heeft het ge voel, dat iets moet gebeuren en wel spoe dig en er is een gevoel van gespannen afwachten. De Duitschers zijn overtuigd, dat de Führer iets wil, doch men weet niet wat. In niet-officieele kringen is men van meening, dat Hitier, wanneer de tijd daar is, bliksmsnel zal toeslaan, zoodat een be slissende stap zal zijn gedaan voor de mogendheden van het Vredesfront tyd hebben gehad in actie te komen. In officieele kringen wil men doen voor komen, dat de nervositeit niet algemeen is onder het volk, doch vreemdelingen, die hier eenigen tijd gewoond hebben, hebben den indruk, dat de onrust voortdurend toe neemt. De lezers der dagbladen zien een herhaling van de campagne van het vorig jaar. Duitsche berichten over Poolsche terreur. Het Duitsche nieuwsbureau bericht, dat de Poolsche terreur tegen de Duitschers in Polen onverminderd voortduurt. Overal zijn de Duitschers in Polen, die nog niet ge arresteerd zijn, gedwongen een toevlucht te zoeken in de bosschen en andere schuil plaatsen. Het aantal arrestanten stijgt ieder uur en moet, volgens het Duitsche nieuwsbureau reeds ver over de duizend bedragen. Het aantal vluchtelingen was begin Augustus reeds tot 76.535 gestegen. De meesten konden onmiddellijk werk vinden in Duitschland. Op het oogenblik zijn in 19 vluchtelingenkampen 4.461 personen ondergebracht. De grens tusschen Polen en Duitschland gesloten. De Polen hebben alle grensovergangen tusschen Polen en het protectoraat van Jablunkof tot Mosty gebarricadeerd. Het verkeer is geheel stilgelegd. Deze maat regel is genomen in den nacht van Dins dag op Woensdag, als antwoord op de uit gebreide voorbereidingen, welke van Duit sche zgde in dit gebied zgn gemaakt. De groote weg, welke het protectoraat ver bindt met Slowakije, is voor onbepaalden tijd voor alle verkeer gestremd. Ongerustheid over een Engelsche duikboot. VREES ECHTER SPOEDIG WEGGENOMEN. In Weymouth en Portland is gisteravond eenige opwinding veroorzaakt, toen de of ficieren en manschappen van de torpedo jagers „Walker", „Walpole" en van het eacortevaartuig „Bittem" ijlings uit bios copen, schouwburgen enz. naar de kust werden geroepen wegen3 ontstane bezorgd heid over de veiligheid van den onder zeeër H. 42. Volgens niet-officieele berichten was de duikboot niet op den vastgestelden tijd aan de oppervlakte verschenen en zond het vaartuig een rooksignaal omhoog. Alvorens de manschappen evenwel him schepen bereikt hadden, werd het bevel ingetrokken, daar de duikboot naar boven gekomen was. Naar vernomen wordt, had het vaartuig eenige schade opgeloopen. Het zal thans grondig worden nagekeken. Voorstel inzake een wereld conferentie in Den Haag. VAN DEN WERELDBOND VAN CHRISTELIJKE KERKEN. De Wereldbond, welke de Christelijke kerken in meer dan dertig landen verte genwoordigt, heeft een resolutie aangeno men, waarin wordt verklaard, dat tenzij spoedig vergaande overeenkomsten zullen kunnen worden bereikt, het bedriegelijk is te veronderstellen dat de huidige toestand anders dan in een algemeenen oorlog en chaos zou kunnen eindigen. Er wordt een beroep op de mogendheden gedaan in Den Haag een wereld conferentie bijeen te roepen als eenige mo gelijkheid om uit den tegenwoordigen in ternationalen toestand te geraken, De Engelsche politiek inzake Palestina. Mandaatscommissie keurt het witboek af De Volkenbondscommissie voor de man, daten geeft in haar verslag, dat aan den Volkenbondsraad zal worden voorgelegd, eenstemmig te kennen, dat de Palestjjn- sche politiek der Britsche regeering, zooals die in het witboek is uiteengezet, niet in overeenstemming is met de interpretatie, die de commissie aan het mandaat over Palestina geeft. Dit verslag heeft betrekking op de bij eenkomsten der commissie in Juni, toen minister Malcolm MacDonald persoonliijk de vraagstukken met de commissie heeft besproken. Terwijl de meening der commis sie ten aanzien van het witboek eenstem mig is, bestaat er verschil van meening met betrekking tot de vraag, of het mandaat geen ruimte zou kunnen bieden voor een nieuwe interpretatie, welke, met behoud van de voornaamste beginselen, soepel ge noeg zou zijn om de politiek van het wit boek niet in strijd daarmede te doen zijn Vier leden der mandaatscommissie waren van meening, dat de politiek van het witboek niet in overeenstemming met het mandaat is. Dit zijn Neder land, België, Zwitserland en Noor wegen. Van andere opvatting waren Portugal, Frankrijk en Engeland. Spanje was niet aanwezig, terwijl de vertegenwoordigers van Japan, Duitschland en Italië uit de commissie waren getreden. In een uitvoerig Britsch antwoord, vervat in een op 5 Augustus 1939 gedateerd me morandum, van het Foreign Office, wordt betoogd, dat de mandataire mogendheid, die verantwoordelijk is voor het bestuur van Palestina, politieke overwegingen niet ter zijde kan laten. Wat het immigratievraag- stuk betreft, het witboek van 1922 betee- kende slechts, dat de immigratie het econo mische opnemingsvermogen van Palestina niet te boven zou gaan. De Britsche regeering is het er niet mee eens, dat de verplichting tot bevordering der Joodsche immigratie, onafhankelijk is van iedere overweging behalve die van het economische opnemingsvermogen. Wat betreft de toekomstige constitutie van Palestina, betoogt de Britsche regee ring, dat het witboek niet tracht den vorm voor een toekomstige constitutie aan te geven en dat gissingen daaromtrent dan ook voorbarig zijn. Het memorandum ver klaart met een verwijzing naar het wit boek, dat het volkomen de bedoeling van de mandataire mogendheid is, dat haar voor stellen niet zullen leiden tot een onderge schikt maken van de rechten en positie van Joden of Arabieren. Het memorandum besluit met de woor den „Het is in het belang van Joden en Arabieren, dat geregeerd wordt niet door geweld, maar door overeenstemming. Naar de meening der Britsche regeering is het voor den vrede, de veiligheid en het welzgn van het Joodsche nationale tehuis noodig, dat de betrekkingen tusschen Joden en Arabieren berusten op wederzijdsche ver draagzaamheid en goeden wil. De Britsche regeering gelooft, door hiernaar te streven het fundamenteele doel van het mandaat getrouw te dienen. Ongeluk bij tewaterlating van Britsch vliegkampschip. SCHIP GING TE VROEG GLIJDEN. Een doode en 20 gewonden. Donderdagmiddag zou te Belfast het vliegkampschip „Pcrmidable" voor de Brit sche marine te water gelaten worden in tegenwoordigheid van minister Kingsley Wood en zijn echtgenoote, die het schip zou doopen. De heer en mevrouw Kingsley Wood waren juist aangekomen, toen men stukken van de houten stellage, waarop het schip rustte, zag breken en het ge vaarte tot ieders schrik, twintig minuten voor den vastgestelden tijd, begon te glij den. De arbeiders, die voor het schip aan het werk waren, zochten in allerijl een goed heenkomen. Stukken hout en bouten vlogen overal in het rond en kwamen ook in de toeschouwersruimte terecht. Het on geluk kostte iemand het leven, terwijl twin tig personen gewond werden. Toen de „Formidable" begon te giy'den, maakten de sleepbooten, die lagen te wach ten, in allerijl plaats voor het schip. Te midden van tooneelen van opwinding hoor de men de sirenes. Op de officieele tribune gaf men mevrouw Kingsley Wood haastige aanwijzingen, hoe zij de flesch champagne op den boeg meest breken en zoo kon het schip toch nog gedoopt worden. Het ge vaarte kwam overigens goed in het water. Mysterieus geval in Sofia. TASCH MET GEHEIME STUKKEN VERLOREN. Roemeensch kapitein pleegt zelfmoord. Paulitsu, een kapitein van den Roemeen- schen generalen staf, vertrok uit de Roe- meencche legatie in Sofia om zich naar Belgrado te begeven, teen hg in de taxi bemerkte, dat een van zijn tasschen met geheime stukken verdwenen was. Tezamen met den Roemeenschen gezant begaf hij zich naar het hoofdbureau van politie, doch terwijl de gezant den prefect van politie bezocht, pleegde de kapitein in de taxi zelfmoord. De Bulgaarsche politie doet thans na sporingen naar de tasch en heeft daartoe een belooning van 50.000 levas uitgeloofd. Paulitsu was Woensdag uit Boekarest in Sofia aangekomen, was zijn hotel bin nengegaan en had de tasch in het huur rijtuig laten liggen. Toen hg terugkwam, was de tasch verdwenen. Iemand, die tot den koetsier gezegd had, dat hg den koe rier kende, was met de tasch weggestapt. Ondanks het onmiddellijk ingestelde politie-onderzoek in de buurt en het uitlo ven van een belooning, werd noch de dief, noch de tasch teruggevonden. Een andere lezing van het geval is, dat de diefstal gepleegd is in het hotel, toen een man, die op den koerier geleek, om de tasch vroeg, welke hem overhandigd werd. Volgens deze lezing was Paulitsu toen naar het rgtuig teruggekeerd, en had hij zich ernstig verwond bg een poging tot zelf moord. Incident aan de Hongaarsche grens. ROEMEENSCHE GRENSWACHT DOODGESCHOTEN. Gisteravond werd officieel te Boekarest verklaard, dat gisteren bg een nieuw inci dent aan de HongaarschRoemeensche grens een Roemeensche grenswacht werd doodgeschoten en een andere door een ba- jonetstreek gewond. Een derde man, be- hoorende tot den geneeskundigen dienst van het Roemeensche leger, wcirdt vermist. Het incident heeft zich voorgedaan bij Ataseulnou, waar een Roemeensche pa trouille van de Hongaarsche zgde van de grens uit door een groep mannen werd aangevallen. Na het incident werd een aantal doozen met patronen, van de in Hongary'e ge bruikte soort, in de buurt aangetroffen. Het incident deed zich voor op dat ge deelte van de grens, dat het nieuwe Roe- theensche gedeelte van Hongarije -aangeeft. Het gebeurde heeft te Boekarest een pgn- lgken indruk gemaakt, daar verluidde, dat de beide regeeringen stappen deden om de betrekkingen te verbeteren. Uit Boedapest wordt officieel medege deeld, dat het incident zich gisterochtend tusschen elf en twaalf uur nabg de dorpen Nagyszalonta en Nezogyan heeft voorge daan. In het Hongaarsche communiqué dien aangaande wordt gezegd dat vijf Roemeen sche grenswachten zijn doorgedrongen op Hongaarsch gebied en de Hongaarsche grenswacht hebben aangevallen. Uit zelf verdediging opende een Hongaarsche pa trouille het vuur, waardoor twee Roemeen sche grenswachten werden gedood. Twee anderen wisten naar Roemeensch gebied te vluchten en de vgfde Roemeen werd ge vangen genomen. Onmiddellijk is een onderzoek ingesteld. De sergeant NicoJai Chiose werd gewond en is stervende. Hy heeft evenwel nog een verklaring afgelegd waarin hij zei, dat gis terochtend een Roemeensche patrouille op Roemeensch gebied surveilleerde en vier Hongaarsche soldaten ontmoette. Deze Hongaren deden alsof zij een praatje wil den maken en de Roemenen staken de grens over. Vervolgens voegden zich zes andere Hongaarsche soldaten, die verscho len hadden gelegen, zich bg hun kamera den en begonnen te schieten. Hierby werd een Roemeen gedood, de sergeant ernstig gewond en een hospitaalsoldaat wordt ver mist, Roemeensch protest. De Roemeensche minister van buiten- landsche zaken, Gafencu, heeft gisteravond den Hongaarschen gezant te Boekarest, Bardossy, ontvangen. Gafencu heeft na mens zijn regeering geprotesteerd nopens het incident. LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN Vrgdag 18 Zaterdag 19 8.49 8.47 Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". Koninklijke Nederlandsche Postvaart N.V. In de gisteren gehouden tweede vergade ring van hypothecaire obligatiehouders der Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" Kon. Nederlandsche Postvaart N.V., is met al- gemeene stemmen het voorstel van de trustee, haar te machtigen tot royement van de bestaande hypotheken, en tot on- middellgk daarna vestigen van een nieuwe hypotheek tot hetzelfde bedrag op de schepen „Prinses Beatrix" en „Koningin Emma", aangenomen. Zeebaden. In de week van 11 tot en met 17 Augus tus werden 6607 zeebaden genomen, waar van 4065 in het gemengd bad en 2542 in het volksbad. De gemiddelde temperatuur van de lucht was 79 gr. en van het water 67 gr. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Koningin Emma" van Harwich (verwacht) Nederlandsche motorschip „Gruno" van Londen naar Utrecht„Teuna" van Capelle au Bois „Vader Gerrit" van Antwerpen. Om te bunkeren: Duitsch „Boltenhagen" van WilhelmshafenEn- gelsch s.s. „Cape Galile" van zee; Grieksch s.s. „Dirphys" van Buenos Ayres. Vertrokken: „Prinses Beatrix" naar Harwich „Boltenhagen" naar Casa blanca „Dirphys" naar Esbjerg„Teuna" en „Vader Gerrit" naar Londen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen yebeurlenïssen na n den da De Raad voor de Luchtvaart onder* zoekt het verongelukken van „Ijsvo gel" en „Ekster". (Luchtvaart), Britsch vliegkampschip te vroeg te water gegledeneen doode en vele gewonden. (Pag. 1, eerste blad), Gemeenteraad van Vlissingen. {Pag. 3, eerste blad)j Grensincident aan de Hongaarsch— Roemeensche grens. (Pag. 1, eerste blad)] Gemeenteraad van Koudekerke. (Provincienieuws)] Volkenbonds-mandaatscommissie keurt het Engelsche Witboek inzake Palesti na af. (Pag. 1, eerste blad), ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Aanbesteding arbeiderswoningbouw. Gisteren werd te Maastricht voor de Woningbouwvereeniging „Beter Wonen" aanbesteed den bouw van 47 arbeiderswo ningen. Laagste inschrijvers waren de hee- ren H. J. Brinkhaus en Zn. te Maastricht, tijdelijk alhier, voor de som van 91.431, De gunning is aangehouden. ZEEÜ WSCHE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ. Dezer dagen vergaderde het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maat schappij in het Landbouwhuis te Goes. De vergadering werd geleid door den heer mr. P. Dieleman, algemeen voorzitter der Z.L.M. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Lagere Landbouwschool te Middelburg. Met voldoening werd kennis genomen van de mededeeling, dat aan de Z.L.M. rijkssubsidie is beschikbaar gesteld voor een binnenkort op Walcheren te stichten lagere landbouwschool. De toewgzing van deze school is de be kroning van het werk dat door de Z.L.M. reeds tientallen van jaren op het eiland Walcheren wordt verricht ten bate van het land- en tuinbouwonderwgs. Evenals tot nu toe met de cursussen het geval was, zal aan de nieuwe school het karakter gege ven worden hetwelk het meest in overeen stemming is met den geest der bevolking. Consunaptie-aardappelregeiing. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft een schrgven tot het Land bouw-Comité gericht inzake de consump tie-aardappelregeling. In dit schrgven werd medegedeeld, dat genoemd bestuur van op vatting is dat een geleidelijk oploopende schaal bij den denaturatietoeslag een ste vige markt gedurende den geheelen tijd door tengevolge zal hebben, terwgl tot het einde toe voldoende aardappelen aanwezig zullen zijn. Men acht de meest juiste op lossing om den denaturatietoeslag op 1 November te doen ingaan met een bedrag van 1.40 per 100 Kg. voor de aardappe len van de A-klasse, welke men dan met een bedrag van 10 cent per maand laat oploopen totdat deze toeslag voor de maand Mei 1.90 zal bedragen. Het dage lgksch bestuur kon zich met deze ziens wijze vereenigen. Nogmaals werd er de- aandacht op gevestigd, dat de huidige aardappelregeling teveel is ingesteld op de mogelijkheid tot denaturatie, terwgl de prijsregelende werking te wenschen over laat. Stichting Nederlandsche Vlasteelt en Vlasbewerking. Het ligt in het voornemen van de Over heid om nog dit jaar een stichting in het leven te roepen om alle belanghebbenden bg het vlas en de vlasproducten te ver eenigen. De stichting zal door onderzoek, onder wijs en voorlichting de belangen der vlas teelt, vlasnrjverheid en vlashandel moeten bevorderen. Besloten werd al3 lid tot de stichting „Nederlandsche Vlasteelt en Vlasbewer king" toe te treden. Coöperatie voor den boerenstand. Besloten werd medewerking te verleenen aan het organiseeren van een propaganda- dag voor de boerencoöperatie. In het bg- zonder zal aan de jonge boeren het nut der coöperatie voor den boerenstand wor den uiteengezet. Uitkeering uit het Landbouwcrisis- fonds wegens vorstschade. Het dagelgksch bestuur heeft uit de dag bladen vernomen dat aan de boomkweekers een bedrag van 30.000 uit het Lrndbouw- crisisfonds zal worden beschikbaar gesteld ter tegemoetkoming in de verliezen welke zgn geleden door het bevriezen van plaat materiaal. Het dagelgksch bestuur is van oordeel, dat het in verband hiermede alleszins bil lijk is te achten dat ook de verbouwers van wintertarwe, welke in de afgeloopen winter vrijwel is uitgevroren, worden scha deloos gesteld. Op grond van de hoogere productiekos ten veroorzaakt door het uitvriezen der tarwe, acht het dagelgksch bestuur het billgk dat de Minister de richtprgs van de tarwe verhoogt. Het Landbouw-Comité is verzocht nogmaals stappen in deze rich ting bij den Minister te doen. Dienstregeling Zeeuwsche spoorlijn. Het dagelgksch bestuur heeft adhaesie betuigd aan een schrgven dat eenige af- deelingen der Z.L.M. en gemeentebesturen uit Oost-Zuid-Beveland hebben gezonden aan de directie der Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht, waarin op verbetering van de dienstregeling op de Zeeuwsche spoorlgn wordt aangedrongen. O.m. is ge vraagd den markttrein van Bergen op Zoom naar Goes op Dinsdag weer te wil len laten rijden, daar hieraan groote be hoefte bestaat. Militaire verloven. Het dagelgksch bestuur heeft de be voegde instanties opnieuw verzocht de dienstplichtige landbouwers die tijdens de oogstwerkzaamheden slechts noode op het bedrijf kunnen worden gemist, in het ge not van verlof te stellen, voor zoover de dienstwerkzaamheden zulks toelaten. In het algemeen werd van de militaire overheid te dezer zake medewerking on dervonden. Het succes der Zeeuwen op de folklorische feesten aan de Rivièra. De berichten die ons per post uit Nice bereiken spreken van blgvend succes bg het optreden van de Zeeuwsche dames en heeren bij de folklorische feesten aldaar, mede door het volkomen aparte cachet de?

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1