VJissingsche Courant Breskensche Courant STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Uit Zeeuwsch-Vlaanderen Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 193 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1939 •- Abonnementsprys: 17 ct. per week o£ 2.20 pet kwartaaL Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. AdvertentieprijsVan 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale pry's. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Ditgave: Firma F. VAN DL VELDE Jr., Bureau* Walstr. 58-60, TeL 10 (2 Ujnen), Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HIT BUREAU VOOR PUBLJCITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Duitsche pers tegen internationale conferentie. tot regeling van de kwestie— danzig. De geheele Duitsche pers keert zich verontwaardigd tegen het denkbeeld van een internationale conferentie tot regeling van het vraagstuk-Danzig. De bladen ver klaren eenstemmig, dat er geen sprake van een compromis kan zijn, ten aanzien van Danzig zoo min als voor den corridor, omdat beide vraagstukken kwesties van Duitsche eer zijn. Er is slechts één oplos sing mogelijk een oplossing in den zin van de Duitsche eer. De „Nachtausgabe" schrijft„Een com promis is niet mogelijk. Conferenties over deze vraagstukken hebben geen enkelen zin. Als de democratische staten naar een dergelijke conferentie delegaties zouden zenden, die slechts tot taak hadden zich tegen de Duitsche eer te verzetten, zou het eenige resultaat zyn, dat de toestand ern stiger werd". „Danzig is geen vraagstuk" aldus de „Lokal Anzeiger", „maar een Duitsche stad, die tot Duitschland behoortdat is alles. De corridor door Duitsch gebied is geen vraagstuk maar een onzin, die moet verdwijnen. Kunnen de Polen voortgaan, naar goeddunken het verkeer tusschenhet Duitsche ryk en Oost-Pruisen af te snijden of in te sluiten? Moeten de Duitschers in deze Duitsche gebieden nog langer z\jn overgeleverd aan Poolsche haat en ter- teur? Neen, het gezonde verstand en de feiten gebieden een billijke en verstandige oplossing en dat kan slechts de Duitsche oplossing zyn. Er is geen plaats voor com promis of conferentie". De „Angriff" tenslotte schrijft „Het Duitsche volk gevoelt slechts afkeer en walging van dergelijke conferenties. Con ferenties, compromissen en onderhande lingen hebben Europa geen vrede gegeven. De corridor en Danzig zijn Duitsche vraag stukken, die niemand anders aangaan. Wij zullen hier recht en vrede brengen zonder Engeland of tegen Engeland". Hitier overlegt met Goering en Himmler. Hitier heeft gisteren te Berchtesgaden met Goering en Himmler gesproken over de laatste fasen in de ontwikkeling van den Europeeschen toestand. Welingelichte kringen te Berlijn verkla ren, dat de bespreking, die Greiser en Chodacki gisteren te Danzig hebben gehad, beperkt was tot technische aangelegenhe den en geen betrekking heeft gehad op de politieke zijde van het vraagstuk van Danzig. Er is geen bevestiging verkregen van de geruchten, dat Burckhardt een tweede be zoek aan Hitier zal brengen. Italiaansche pers dringt aan op directe onderhandelingen. De Italiaansche pers pleit met een een stemmigheid, die officieele inspiratie doet vermoeden, voor directe Poolsch-Duitsche onderhandelingen voor een vreedzame re geling van het vraagstuk Danzig. De „Giomale d'Italia" schrijft „Polen heeft bij onderhandelingen met Duitschland niets te verliezen het kan door oplossing van het vraagstuk-Danzig tot vriendschap pelijke betrekkingen met den grooten buur staat komen. Als het echter oorlog prefe reert, zal het zijn geheele bestaan op het spel zetten. Polen moet er aan denken, dat Italië in een algemeenen oorlog zyn plicht zal doen en dat de spil onverwoestbaar als staal is. De democratische pers spreekt van mogelijke conferenties en van compro mis, doch er zijn rechten, voor welker er kenning geen conferentie noodig is en die geëerbiedigd moeten worden. Dat zijn de Duitsche aanspraken op Danzig en de Ita liaansche aspiraties in de Middellandsche Zee en Afrika". Dergelijke redeneeringen komen in alle bladen voor. De „Lavoro Fascista" schrijft boven zijn artikel „De eenige mogelijk heid onderhandelingen met Duitschland". Het jaarlijksch bezoek van H.M. de Koningin aan de hoofdstad. Naar wU vernemen, zal het jaarlükeche officieele bezoek van H.M. de Koningin aan de hoofdstad dit jaar plaata vinden van Dinsdag 12 tot Maandag 18 Septem ber a.s. Tijdens dit bezoek zal, zooals be kend is, in de Nieuwe Kerk de doopplech tigheid van Prinses Irene geschieden, waarschijnlijk op Vrijdag 15 of Zaterdag 16 September a.s. In Abessinië is het nog allesbehalve rustig. De laatste uit Ethiopië door de Abessijn- sche kolonie in Jeruzalem ontvangen be richten gevc-n belangwekkende bijzonder heden over den toestand in het land en de moeilijkheden, die de Italianen er ontmoe ten bij het kolonisatiewerk. Talrijke ben den opstandelingen opereeren nog in uit gebreide sectoren. Volkomen op de hoogte van de beweging der Italiaansche troepen en ravitailleeringswijzen, doen deze benden vaak aanvallen op convooien en afzonder lijke detachementen, waardoor zij de Itali anen dwingen voortdurend hun toevlucht te nemen tot de luchtvaart en zeer belangrijke troepensterkten op de been te houden. Ka ravanen trekken door het land onder be scherming van gewapende escorten en vechtwagens. Uit het moederland gekomen kolonisten, die van de regeering terreinen en woningen hebben gekregen, hebben, ontmoedigd door de moeilijke arbeidsmo gelijkheden en geteisterd door koorts, bij duizenden van hun exploitaties moeten af zien. Om de uitvoering te verzekeren van de landbouwi ntwerpcn en de uitvoering van het fascistische plan, verzekert men, dat Mussolini zonder verwijl bijzondere maatregelen zou nemen, welke maarschalk Balbo zou moeten uitvoeren. Is Roosevelt voor nemens Duitschland een voorstel te doen AANBIEDING VAN CREDIETEN. VOORWAARDE GELEIDELIJKE ONTWAPENING. Volgens een vandaag door de Associated Press uit Washington ontvangen bericht zou de regeering der Vereenigde Staten bereid zijn economische middelen aan te wenden o.m. uitbreiding van credieten aan Duitschland om, wanneer de tijd daarvoor gunstig wordt, een naar haar opvattingen hechten vrede te bevorderen. Het bericht vermeldt, dat van doorgaans goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, dat wanneer of indien Duitschland de nei ging vertoont of begint te vertoonen tot een blijvende vredelievende houding, Roo- sevetl het voornemen heeft 1. Credieten aan te bieden, die Duitsch land inl staat zouden stellen aankoopen in het buitenland te doen ondanks zijn gebrek aan buitenlandsche valuta-reserves 2. toelating tot de Amerikaansche voor raden, zooals die van tarwe en katoen, te gen gesubsidieerde exportprijzen en waar schijnlijk op crediet. In ruil daarvoor zou Duitschland moeten toestemmen in een geleidelijke ontwapening in verhouding tot de ontwapening, waartoe andere naties bereid zouden zijn. Verder zou het land stappen moeten doen tot het opheffen van zijn stelsel van autarkie en het handel drijven met gesloten beurzen. Als waarborg zouden de credieten aan Duitschland in termijnen worden verleend en dus ieder oogenblik kunnen worden in getrokken, wanneer Duitschland zijnerzijds de overeenkomst niet zou naleven. In sommige kringen te Washington is men van meening, aldus het bericht, dat het noodzakelijk zou zijn voor Duitschland de mark te devalueeren alvorens het tot het normale stelsel van den wereldhandel zou kunnen terugkeeren. Het politiebureau vol gasten. Gisteren heeft de politie een 5-tal Duit sche Joodsche meisjes aangehouden, oud 32, 30, 27, 26 en 18 jaren, komende uit Duitschland, die door het nemen van ver keerde treinen, te laat voor de mailboot hier arriveerden. Zij bezaten behoorlijke papieren, ook voor Engeland en werkver gunningen voor dat land. Zij waren echter zonder middelen. De politie heeft hen daar om onder haar bescherming genomen. Zij hebben den afgeloopen nacht in het vreem- delingenverblijf in het politiebureau door gebracht en zijn heden naar de mailboot geleid om hun reis naar Engeland te ver volgen. Exterieur van het prachtige gebouw van de Nieuwe Kerk op den Dam te Amster dam, waar in Septem ber a.s. vermoedelyk de doopplechtigheid zal plaats vinden van H.K.xl. Prinses Irene. 's Avonds laat meldde zich nog bij de politie een 50-jarige zeeman die van zijn Noorsch schip in Duinkerken was afgemon sterd, zijn geld was kwijtgeraakt en door België naar hier was gekomen. Daar ook hij geheel zonder middelen was, heeft de politie hem nachtverblijf verleend. Meisjes aangehouden. De Rotterdamsche politie heeft dezer da gen een 18- en een 14-jarig meisje aange houden, waarvan het eerste in een café werkzaam was, hetgeen de politie voor dit jonge meisje allerminst geschikt achtte, terwijl het tweede haar dienst had verla ten en door de politie werd opgepikt. De ouders van het eerste meisje wonen in Vlissingen die van het tweede zijn varen de, doch hun Rijnschip bevond zich toeval lig in een der Vlissingsche havens. Beide meisjes zijn door de politie te Rotterdam ter beschikking gesteld van den Commissa ris van politie te Vlissingen, die zorg heeft gedragen dat zij onder het ouderlijk gezag werden gesteld. Nog werd de politie gisteravond gewaar schuwd door een moeder dat haar 16-jari- ge dochter weg was. Omstreeks het mid dernachtelijk uur trof een politieambtenaar dit meisje met een soldaat aan nabij het station. Hij heeft het meisje aangehouden en onder het gezag der moeder terugge bracht. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Beatrix" van Harwich. Om te bunkeren: Fransche trawler „Vikings" van Beringzee; Zweedsch s.s. „Veronica" van Southampton Ned. m.s. „Piba" van Antwerpen. V er trokken: „Koningin Emma" naar Harwich„Vikings" naar Fécamp „Veronica" naar Goteborg „Fratemité 3" (lichter) naar Ostende„Piba" naar Mon tevideo. Auto-zending in Nederland. De vereeniging de Autozending in Ne derland die in den zomer geheel Nederland en een gedeelte van België bereist, orga niseert bij haar auto openlucht samenkom sten, waarbij verschillende sprekers het woord voeren. Zoo zal op Zaterdag 19 en Zondag 20 Augustus a.s. de bekende evangelist Schot vanger uit Amsterdam, met enkele andere sprekers alhier eenige openlucht samen komsten organiseeren, aanvangende des avonds 8 ur. In afwijking van vorige jaren zullen de bijeenkomsten gehouden worden op de Nieuwe Markt nabij de Verlengde Hobein- straat. WIE KWAMEN EN GINGEN. Gedurende de le helft van de maand Augustus hebben zich hier ter stede gevestigd: J. Lammers, metaalbrander, De Ruyter- straat 10, van O. en W. Souburg. J. P. Joppen, bankwerker, Glacisstraat 112, van Steenbergen. B. de Quelerij, korp. machinist, Sotte- gemstraat 78, van O. en W. Souburg. T. Seijnstra, schilder, Schuitvaartgracht 133, van O. en W. Souburg. P. F. C. van Gorp, smid, Hendrikstraat 14, van Goirle. J. Broersen, bootsman K.M., Verkuijl Quakkelaarstraat 11, van Den Helder. C. van Meerendonk, timmerman. Krom me Elleboog 2, van Sas van Gent. L. Boerma, zonder, Hendrikstraat 42, van Groningen. C. Sinke, kellner, Joost de Moorstraat 3, van Middelburg. P. Grootoonk, bankwerker, Palingstr. 6, van Emmen. W. F. J. Coopman, bankwerker, Paar denstraat 21, van Ubbergen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §eI»eMrlen«ssefi van den dag Het schynt in Abessinië nog allesbe-i halve rustig te zijn. (Pag. 1, eerste bladJJ De Duitsche pers is tegen conferenties over Danzig. (Pag. 1, eerste blad), Doodelyke verkeersongevallen te Zeist. (Gemengd nieuws)j Grensincidenten bij Danzig. (Buitenland^ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN J. van Driel, timmerman, Scherminkel- straat 17, van Axel. E. P. J. Kint, scheepmaker, Hendrik straat 44, van Kieldrecht. J. Th. Walon, matroos le kL, Papaver laan 6, van Soerabaja. M. R. Pape, chauffeur, Dortmanstraat 10, van Rotterdam. B. Gillissen, vliegtuiglasscher, Hobein- straat 87, van Nijmegen. J. Stroo, werkman, Hyacinthenlaan 4, van Zoutelande. A. J. Maaskant, teekenaar, Glacisstraat 139, van Rotterdam. In dezelfde periode vertrokken! B. A. Huijbers, bankwerker, Badhuisstr, 46. naar Den Helder. B. S. J. Olfers, bankwerker, Kasteel straat 118, naar Nijmegen. P. J. S. Snaaijer, werkman, Koestraat 4, naar Middelburg, J. de Kuijper, hoofdvertegenwoordiger A.P.C., Singelweg 48, naar Koudekerke. G. A. Slaakweg, bankwerker, Noordstr, 4, naar Roosendaal. J. Th. Nagels, zonder, Evertsenstraat 4, naar Zevenaar. A. E. Edelman, zonder, Glacisstraat 105, naar Middelburg. J. H. Spuij, hofmeester, Kasteelstraat 43, naar Zaandam. G. Dil, teekenaar, Singelweg 66, naar Koudekerke. J. A. van Agthoven, vliegtuigbouwer, Dr, Ottestraat 6, naar Koudekerke. IJzendijke Faillissement. De rechtbank te Middelburg heeft fail- liei verklaard de heer J. A. van de Sande, garagehouder en smid, Landpoortstraat 399, Uzendijke. Rechter-commissaris mr, J. H. F. Bloemers, curator mr. P. Groene- wegen, advocaat te Oost burg. Drukke dagen op de ljjn Vlissingen Breskens. De laatste dagen heerscht op de lijn VlissingenBreskens van den provincialen stoombootdienst een buitengewoon groote drukte. Ten opzichte van het vorige jaar is het vervoer in deze maand aanmerkelijk grooter. Ook vandaag was dit wederom het geval. In totaal werden 176 auto's, waaronder een groot aantal busssen, en 3400 personen, voornamelijk uit de Belgi sche badplaatsen afkomstig, overgezet. De meesten hebben een bezoek aan de markt te Middelburg gebracht en verder een kijk- je op ons eiland genomen. Vorig jaar wer den 190 auto's en 3100 passagiers ver voerd. Fred Snite, de man met de yzeren long, die reeds drie jaar in zijn stalen kamer leeft, is thans getrouwd met de 25-jarige Theresa Larkin, een schoolvriendin van zyn zuster. Snite's toestand gaat vooruit. Hy kan thans reeds een uur per dag zonder zyn ijzeren long adem halen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1