VJissingsclie Courant Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 192 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of J 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 125, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Ditgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat,Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" SPANJE EISCHT GIBRALTAR TERUG. Herdenking der overgave aanleiding tot felle persartikelen. Engeland stelt zijn modernste geschut op. «V_ „Een onrecht wordt ook daardoor nog niet tot recht, dat het op een ouderdom van meer dan 200 jaren kan terugzien". Deze woorden kon men in de laatste dagen in allerlei variaties en met meer of minder grocte scherpte neergeschreven in welhaast alle Spaansche bladen lezen. Nog nooit heeft Spanje met een dergelijke verbitte ring een feit herdacht, dat anders in het algemeen onbemerkt voorbijgaatdeze maand is het 235 jaren, geleden, dat de Engelschen Gibraltar innamen. Indertijd, in Augustus 1704, op een oogenblik van Spaansche versplintering en zwakte, voortvloeiende uit den successie oorlog, zag Engeland een wensch in ver vulling gaan, die reeds vyftig jaren vroe ger door Oliver Cromwell als volgt was geformuleerd„Gibraltar moet veroverd worden, want, eenmaal in onze handen, zal liet onzen handel begunstigen en bovendien een zeer nuttige verzwakking van Spanje bet.eekenen". Met bewonderenswaardige vasthoudendheid wachtte Engeland op het geschikte oogenblik om de rotsen, die als onoverwinnelijk golden, aan zich te bren gen. Een aanval op Gibraltar kan, ten gevolge van zijn geografische ligging, slechts van de zeezijde uit plaatsvinden. Slechts een smalle landtong zonder dek kingsmogelijkheden verbindt de rotsen met het vasteland. Een aanval over deze land tong zou gesmoord worden in het afweer- vuur van de in de rotsen ingebouwde bat terijen. Engeland zag dus in, dat, wanneer het eenmaal Gibraltar bezat, een herove ring volgens menschelijke berekening uit gesloten zou zijn, daar de Engelsche oor logsvloot natuurlijk iederen aanval van de zeezijde uit zou kunnen verhinderen. Hoe Gibraltar veroverd werd. Op 1 Augustus 1704 verzamelde zich de verbonden Engelsch-Bcdlandsche oorlogs vloot onder het bevel van admiraal Rocke voor Gibraltar en zette daar een expeditie corps van ongeveer 1800 man, geleid door den landgraaf George van Hessen, aan land. De Spaansche bezetting bestond daar er immers niemand aan een aanval gedacht had uit nauwelijks tachtig man, die van volkomen verouderde wapens wa ren voorzien. Onder het voorwendsel, in opdracht van den troonpretendent Karei m te handelen, eischten de Britten de overgave van de vesting. Dit ultimatum werd door de Spanjaarden van de hand ge wezen, hoewel de Spaansche bevelhebber had moeten inzien, dat iedere mogelijkheid tot tegenstand uitgesloten was. Daarop begon op 3 Augustus een van de grootste bombardementen, welke de toenmalige ma rinegeschiedenis kende. Gedurende vijf uren vuurden de 900 kanonnen, waarover de vloot der bondgenooten beschikte, op de Spaansche stellingen. Volgens de geschied schrijvers van dien tijd moeten er onge veer 20.000 schoten afgevuurd zijn. Dat was voldoende om de zwakke Spaansche artil lerie geheel buiten gevecht te stellen. Eenige dagen Ir ter moesten de Spanjaar den de rotsen voor immer verlaten. In plaats van de Spaansche kleuren wappert sindsdien de Union Jack aan den ingang van de Middellandsche Zee. Spanje kon niet vergeten. Spanje heeft dit verlies nimmer kunnen verkroppen. Meer nog dan in het mate- rieele verlies (de contröle op den toegang tot de Middellandsche Zee) zag het in het feit, dat een vreemde mogendheid zich op Spaansch gebied nestelde, een voortdurende uitdaging. Het heeft dan ook niet aan pogingen ontbroken, de rotsen terug te veroveren. Maar wat Iconden de Spaansche patriotten beginnen tegen de Britsche kust- batterijen en de Britsche oorlogsschepen? Want Engeland was niet zoo lichtzinnig de verdediging van Gibraltar te verwaar- loozen, zooals de Spanjaarden eens gedaan hadden. Bij het verdrag van Utrecht moest Spanje definitief van Gibraltar afstand doen. Nooit echter ging het bewustzijn verloren, dat hier een onrecht geschied was, hetwelk vroeger of later goedgemaakt zou moeten worden. Gedurende den wereld oorlog kwam de kwestie Gibraltar opnieuw ter sprake, maar het gelukte ook toen de Spaansche regeering niet, verandering in den bestaanden toestand te brengen. Overigens kon reeds vóór den wereld oorlog de bekende Spaansche geschied schrijver en publicist, Canivet, schrijven „Gibraltar is een voortdurende beleediging van Spanje, welke wij verdiend hebben wegens ons gebrek aan verantwoordings- bewuste regeeringen. De herovering van Gibraltar is een Spaansche eereschuld. Gi braltar is een poort voor Engeland, zoo lang Spanje zwak is het zal echter tot een zwak punt van het Britsche imperium worden en daarmede zijn bestaansrecht verliezen, zoodra Spanje zijn kracht her wint". Een programmapunt der Phalange. Het is begrijpelijk, dat de felle nationa listen, die thans in Spanje de leiding heb ben, met nog meer verbittering naar de Spaansche zuidpunt kijken dan de voor vaderen. Daar komt nog bij, dat de Pha lange reeds voor den burgeroorlog de terugwinning van Gibraltar" op haar pro gramma had staan, indertijd, in het ver boden orgaan van de Phalange „Baz", kon een jong phalangist, Marquerie, die op het oogenblik in de Spaansche pers een groote rod speelt, woorden schrijven als „Spanje grenst in het Zuiden aan een nationale schande". En op het oogenblik, nu de Pha lange de macht in den staat gekregen heeft, stelt zij haar eischen nog scherper. Zoo schrijft het orgaan „Levante" o.a. „Een oorlog en een revolutie worden niet uitsluitend gevoerd, opdat men hcogere loonen, betere woningen, beter voedsel of andere materieels voordeelen verkrijgt. Een oorlog en een revolutie zooals de onze vinden plaats om den Spanjaarden de mythe van het vaderland en het imperium terug te geven. Wij denken thans aan Augustus 1704 met absolute rust. Wij we ten, wie wij zijn en wij weten, wat wij willen. Wij zien de rotsen van Gibraltar duidelijk en zonder sentimentaliteit. Onder leiding van den caudillo gedenkt Spanje op het oogenblik Gibraltar en de landen, die ons geestelijk imperium vormen. Met de rustige zekerheid, welke een gevolg is van de soldateske gehoorzaamheid, weten wij, dat onze generatie ons imperiale vaderland zal bevrijden. Het probleem Gibraltar zal ophouden voor Spanje een probleem te zijn". Is Gibraltar verzwakt? Men herinnert zich in dit verband gaarne de woorden van Canivet, dat „Gibraltar voor Engeland een zwak punt wordt, zoo dra daar een sterk Spanje achter staat". Men meent, dat reeds op het oogenblik de waarde van Gibraltar voor Engeland lager moet worden geschat dan vroeger. Wel beheerscht Gibraltar den ingang van de Middellandsche Zee, maar aan de over zijde ligt het Spaansche Geuta, welks bat terijen eveneens de zeestraat bestrijken. Italië en Spanje zgn vastbesloten, aldus kan men hier in de bladen lezen, een Britsche hegemonie in de Middellandsche Zee niet te dulden. Vroeger of later moet ook deze zijde van het Middellandsche Zee-vraagstuk ter sprake komen. Engeland denkt er intusschen niet over, dit steunpunt op te geven. Op het oogen blik, dat Franco's overwinning vaststond, ging men over tot den aanleg van nieuwe verdedigingswerken, die alle vroegere ver sterkingen in de schaduw stellen. Het modernste geschut staat hier opgesteld. In onderaardsche opslagplaatsen liggen voorraden opgestapeld, die de stad en de Britsche vloot een jaar lang van proviand en munitie kunnen voorzien. De Britsche gouverneur en de Fransche resident-gene raal van Marokko houden voortdurend contact met elkaar. Steeds opnieuw houdt men manoeuvres. Nog wijst niets er op, dat men aan Spaansche zijde werkelijk aan een mili taire herovering der rotsen denkt. Maar instinctmatig voelt Engeland, dat met een sterk Spanje in den rug Gibraltar bedreigd is. En derhalve wenscht het zich tegen alle mogelijkheden te verzekeren. EEN GELUKKIG DRIETAL. Wie zelf fotografeert, komt in den regel niet dikwijls op een plaatje. De huiselijke opnamen van het Prinselijk gezin missen dan ook meestal de beelte nis van Prins Bernhard. En daarom heeft H. M. de Koningin met boven staande opname bewezen dat ook Zij een foto-toestel weet te hanteeren. H. M. vereeuwigde een gelukkigen vader met een nieuwsgierig dochtertje aan de wieg van Prinses Irene. Een aardig familie tafereeltje. Tóch een vreedzame regeling van de kwestie-Danzig Chodacki en Greiser zouden vandaag besprekingen voeren. m Greiser. Dinsdagmiddag heeft Burckliardt, de hooge commissaris van den Volkenbond in Danzig, die pas teruggekeerd is uit Berchtesgaden, den vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers de volgende op schrift gestelde verklaring overhan digd „Ik ben niet te Genève geweest en heb geen enkel onderhoud gehad met den secretaris-generaal van den Vol kenbond. Ik ben ook niet voornemens mij naar Londen te begeven. Ik ben slechts voor een kort verblijf in Duitschland geweest en heb in den loop daarvan gelegenheid gehad m\j in het kort te onderhouden over binnenland- sche aangelegenheden, Danzig betref fende." Burckhardt bepaalde zich er toe in zyn antwoord op zekere hem door de journalisten gestelde vragen met be trekking tot de resultaten van zyn reis naar Duitschland te verklaren, dat hij de hoop op een vreedzame oplossing van het vraagstuk Danzig niet had op gegeven en dat het niet was uitgeslo ten, dat Marjan Chodacki, de commis saris-generaal van Polen in Danzig, en Arthur Greiser, de president van den senaat van Danzig, misschien vandaag him eerste onderhoud zouden hebben over zekere kwesties betreffende de vrije stad. Het Poolsche telegraaf-agentschap is ge machtigd het door een der groote Ameri- kaansche persagentschappen verspreide be richt, volgens hetwelk de hooge commis saris van den Volkenbond in Danzig, te Berchtesgaden een plan zou hebben voor gelegd tot oplossing van het vraagstuk Danzig, welk plan afkomstig zou zijn van den Poolschen Minister van Buitenlandsche Zaken, ten stelligste tegen te spreken. Dit bericht komt in geen enkel opzicht overeen met de werkelijkheid. In Fransche diplomatieke kringen wordt bevestigd, dat Burckhardt, op eigen initia tief na uitnoodiging door de Duitsche auto riteiten, naar Berchtesgaden is gegaan. De Britsche regeering heeft het rapport van Burckhardt ter kennis van de Fransche regeering gebracht. In diplomatieke kringen te Parijs wordt Chodacki. de grootste geheimhouding in acht genomen ten aanzien van dit rapport, dat door de ministeries van buitenlandsche zaken ern stig wordt bestudeerd. Het schijnt evenwel, dat het rapport geen enkel voorstel van Duitschland tot regeling van het vraagstuk van Danzig behelst. Een kalmte ingetreden. De toestand in Danzig schijnt, van Ber lijn uit bezien, plotseling gekalmeerd te zijn. Gisteren is de stroom commentaar in de pers abrupt afgebroken. Het bezoek van Burckhardt aan Berchtesgaden was volgens Reuter nog niet in de bladen vermeld. Officieele kringen blijven nog steeds een volkomen geheimhouding in acht nemen en zij ontmoedigen alle geruchten over vre desplannen. Het is moeilijk te beoordeelen of Duitsch land de overige wereld optimistisch of pes simistisch gestemd wenscht. Het verluidt, dat de groote manoeuvres der Duitsche gemechaniseerde eenheden Vrijdagochtend definitief zullen beginnen, na de voorbereidingen in de laatste tien dagen. Het bezoek van Burckhardt nan Hitier. Bij de onverwacht geheim gehouden ont moeting tusschen Hitier en den hoogen commissaris van den Volkenbond te Dan zig, prof. Burckhardt, schijnt, althans vol gens een artikel van den diplomatieken redacteur van de „Times", Hitier het meest gepraat te hebben, en niet minder krachtig dan tevoren zijn meeningen over Danzig, Poien en zelfs over andere kwes ties, te hebben weergegeven. Burckhardt kreeg weinig kans zijn eigen meening te geven, hoewel hij als di plomaat, die het nauwste contact met beide partijen onderhoudt wellicht zelf een schi-an- dere opvatting heeft, hoe een vreedzame oplossing gevonden kan worden. Ook volgens de „News Chronicle" zal vandaag in Danzig tusschen de woordvoer ders van Polen en Danzig en prof. Burck hardt een rondetafel-conferentie gehouden worden, als gevolg van Burckhardt's be zoek aan Hitier. De algemeene indruk is, zoo vervolgt het blad, dat de toestand in wezen niet veel vei-anderd is, behalve, dat thans de Polen en de nazis van Danzig aan de conferentietafel komen, en dat betee- kent een winstpunt. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ^ebeurfeiiasscn ura n «I en dog Vandaag zouden onderhandelingen over Danzig worden gevoerd. (Pag. 1, eerste blad). Spanje eischt Gibraltar terug. (Hoofdartikel); Vliegtuig van de British Airways in Denemarken verongelukt er zijn 5 slachtoffers. (Luchtvaart) Het aantal aanslagen in Palestina neemt weer toe. (Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De doopplechtigheid van Prinses Irene. Zoo mogelijk in September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Het ligt in het voornemen van H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat de doopplech tigheid van Prinses Irene zoo mo gelijk in de maand September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal plaats hebben. Groote openbare werken in het protectoraat Koortsachtig wordt gewerkt aan wegen naarPolen en de voormalige Karpathischc Oekraine. In Bohemen, Moravië en Slowakije wordt op het oogenblik hard gewerkt aan het aan leggen en verbeteren van wegen. De auto riteiten hebben maatregelen genomen om den omvang van deze werken geheim te houden, doch van geloofwaardige particu liere zijde wordt vernomen dat de Duitsche autoriteiten vele arbeiders, machines en credieten hebben opgeëischt. Eerst moest het werk einde September gereed zijn, doch dit is thans vervroegd tot einde Augustus. De Slowaaksche regeering is verzocht 25 millioen kronen ter beschikking te stellen. De wegen richten zich naar de grenzen van Polen en de voormalige Karpathische Oekraine. Het werk wordt ononderbroken voortgezet en naar verluidt werken op som mige plaatsen Duitsche soldaten des nachts.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1