Vlissingsche Courant Breskensche Courant Uit den omtrek De Europeesche toestand. STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 191 DINSDAG 15 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprijs: 1? ct. per week ot 2.2U pei Kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 cL Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratia Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. TeL 35 AA NGESL O TE N BIJ HET BUREAU VOOR PÜBL1C1TE1TSWA ARDE, I ff G '"<1 ITiVm tM VOORSTELLEN VAN HITLER EN MUSSOLINI Bestand van 30 dagen. Conferentie van vier tot regeling van de kwestie van Danzig. Polen zou zijn veto over een eventueel accoord mogen uitspreken. Een bijzondere correspondent van bet Vad. te Rome meent in staat te zijn den korten inhoud te kunnen geven van nota's welke de Duitsche en de Italiaansche re geeringen aan het Vaticaan zouden hebben gezonden. Hij meldt het volgende Volgens berichten uit doorgaans be trouwbare bron zijn in het Vaticaan twee identieke nota's ontvangen resp. van de Duitsche en de Italiaansche ambassade. In deze nota's worden voorloopige denk beelden geuit voor een vreedzame rege ling van de kwesties, waardoor Europa op het oogenblik wicirdt verdeeld. In deze nota's zouden de spilmogend- heden uitdrukking geven aan hun vrees, dat de z.g. oorlogshitserij van hun tegen standers en in het bijzonder van Polen, dat wordt opgehitst door de democrati sche grocte mogendheden, tot een snelle verergering van den toestand in Europa leidt. De z.g. onderdrukking van Duit- schers in Polen en de druk, welke zou worden uitgeoefend op de Italianen in Frankrijk en Tunis worden dan genoemd als twee factoren, welke waarschijnlijk een situatie zouden scheppen, die Italië en Duitschland niet langer zouden kunnen verdragen. De Duitsche en Italiaansche regeering verklaren vérder, dat zij opnieuw uitdruk king wenschen te geven aan haar groot verlangen om de geschilpunten, waardoor Europa wordt verdeeld, langs vreedzamen weg op te lossen. In verband hiermede maken ztf bekend, dat zö gereed blijven zich onmiddellijk te verdedigen tegen alle pogingen om hen met geweld aanmatigende beslissingen op te leggen, doch de volgende „eindvoor stellen" aan de democratische mogendhe den voorleggen 1. Een bestand van dertig dagen gedu rende welken tijd beide partijen geen enkele actie zullen ondernemen teneinde de organisatie van een conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië mogelijk te maken 2. Daar Polen volgens de Britsche ga rantie zelf moet beoordeelen, of de clau sule betreffend een casus belli bij een be dreiging van zijn onafhankelijkheid in wer king zal treden, zal Groot Brittannië de door de vier ministers overeengekomen oplossing van de Danziger kwestie aan Polen moeten voorleggen met het verzoek te willen mededeelen, of Warschau door die oplossing zgn onafhankelijkheid be dreigd acht. Een antwoord volgens hetwelk Polen zijn onafhankelijkheid niet bedreigd zou achten, zou het aanvaarden door Polen van de betrokken oplossing beteekenen. 3. Indien deze kwestie zal zijn geregeld, zal het bestand kunnen worden verlengd, teneinde de vier ministers in staat te stel len de andere kwesties te behandelen in volgorde waartoe in gemeenschappelijk overleg zal worden besloten. De mogendheden van de spil geven uit drukking aan de hoop, dat het aanvaarden van haar voorstel zal leiden tot een ont spanning in de internationale betrekkingen en tenslotte spreken zjj haar vertrouwen uit, dat het Vaticaan zijn moreelen steun zal verleenen, opdat deze „concrete bij drage tot den vrede" door ieder zal wor den gehoord. Polen spreekt berichten over compromisplannen tegen. Ook de Manchester Guardian spreekt in een bericht van zijn correspondent te Warschau over compromisplannen ten aanzien van Danzig. Officieele kringen te Warschau verklaren van dergelijke plannen niets te weten. De berichten over voorstellen tot rege ling van het vraagstuk-Danzig worden in Poolsche kringen te Londen beschouwd als Duitsche proefballonnetjes ter bestudeering van de Poolsche reactie. In deze kringen betoogt men, dat geen enkel voorstel van dien aard door de Poolsche regeering als ernstig beschouwd kan worden. De regeer ring staat op het standpunt, dat uiteenge zet is in de bekende rede van Beek. De toestand van de Prinsessen uitstekend. Prinses Juliana mocht gisteren het bed verlaten. Men meldt ons van officieele zijde, dat het met den gezondheidstoe stand van H. K. H. Prinses Juliana en de jonge Prinses Irene steeds goed blijft gaan. H. K. H. Prinses Juliana heeft gis teren gedurende korten tijd het bed mogen verlaten. Wat optimistischer geluiden. Het spreken over vrede en een vredelie vende oplossing, hoewel schijnbaar zonder werlcelijken grond, heeft een tamelijk opti mistischer noot gebracht in de internatio nale situatie, zooals men die Maandag van Berljjn uit zag, aldus Reuter. De pers was niet zoo dreigend als Zon dagavond, hoewel zij nog steeds aanmati gend wees op de solidariteit, kracht en vast beradenheid der asmogendheden de haar be treffende problemen te regelen. De technische mogelijkheid van een vreed zame oplossing wordt toegegeven. Officieele kringen blijven meer dan gewoonlijk ge sloten. Er zijn nog geen bijzonderheden ont huld over de te Berchtesgaden genomen be slissingen. De meeste bladen doen uitkomen, dat Danzig het eerste probleem is dat onder oogen moet worden gezien, doch het is slechts een gedeelte van het algemeene pro ces der herziening. Boersenzeitung geeft een opsomming van den toestand na de bijeenkomst te Salzburg en zegt, dat Duitschland geen geschillen heeft met Frankrijk en Groot-Brittannië, welke niet op vreedzame wijze zouden kun nen worden geregeld. De kwestie Danzig heeft niets te maken met de onafhankelijkheid van Polen. Duitschland is besloten de kwestie Danzig op te lossen, wanneer het oogenblik daar toe komt. Het heeft de macht en wil deze gebruiken, indien het gedwongen wordt dat te doen. Het gestolen doek van Watteau terecht. De „dief" bracht het zelf terug. Maandagmiddag meldde zich op het paleis van justitie te Parijs de jonge schilder Serge Bogoesslawski, wonende te Parijs. Onder zijn arm droeg hij een doek, dat, naar hij zei, het op 11 Juni uit het Louvre ge stolen schilderij van Watteau was. Hij zei „Ik was verontwaardigd over de restaura tie en de reparaties, die men het doek had doen ondergaan. Ik heb het daarom mede genomen en thuis in zijn oorspronkelijken staat hersteld." Hij vertelde nog een boek over het onder werp te hebben geschreven en verklaarde zich als den gevangene van het parket te beschouwen. Hij had zonder medeplichtigen gehandeld. Later is op het paleis va.n justitie mede gedeeld, dat het gistermiddag gebrachte doek is herkend als de „Indifférent" van Watteau, die op 11 Juni uit het Louvre ge stolen werd en waarvan de waarde op ze ven millioen frank geschat wordt. Betoogingen in Slowakije. Men wil het afgestane gebied terug. In de steden van Oost-Slowakije is giste ren een reeks betoogingen gehouden, waar in werd aangedrongen op de wederaan- hechting van het gebied, dat verleden jaar aan Hongarije en Polen is afgestaan, en van de steden, die in Maart door de Hon garen bezet zijn. Ministers en andere hooge ambtenaren spraken de menigte toe. De minister van propaganda, Sano mach, ver klaarde onder meer „Wij voeren geen anti- Poolsche of anti-Hongaarsche politiek, doch wjj zullen onze broeders aan gene zijde van de grens nooit vergeten wij eischen hun terugkeer tot het vaderland en zijn bereid om zoo noodig te vechten." Tuka, de plaats vervanger van den minister-president, kon digde maatregelen tegen de Joden en tegen de elementen, die het regime vijandig ge zind zijn. Hij deed ook heftige aanvallen op de Tsjechen, wien hij verweet Slowakije twintig jaar lang geëxploiteerd te hebben. Massabezoek aan onze badplaats. Vandaag wordt in België „half Oogst" gevierd. Vele van onze Zuiderburen hebben dezen dag gebruikt om eens een bezoek aan onze provincie te brengen. Vanochtend om 9 uur vertrok de provinciale veerboot „Prinses Juliana" uit Antwerpen met hon derden personen aan boord naar Vlissingen. Omstreeks twee uur kwam men hier aan. Tot tien voor half zeven, het uur van ver trek, had men daarop gelegenheid onze badplaats te bezoeken. Vanzelfsprekend bracht dit een gezellige drukte teweeg. De provinciale boot „Luctor et Emergo" zou met 500 menschen uit Gent een tochtje naar Temeuzen en op de Westerschelde maken en de schroefboot „de Schelde" van de Rotterdamsche Trarhwegmij. een reisje van Antwerpen naar Zierikzee. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen8 grondwerkers, 1 mastieker, 6 metselaars, 7 opperlieden, 4 schilders, 7 timmerlieden, 1 verver, 1 machinaal hout bewerker, 1 mandenmaker, 2 meubelma kers, 5 politoerders, 2 stoffeerders, 4 kleermakers, 4 schoenmakers, 29 metaal bewerkers, 2 brood-banketbakkers, 1 siga renmaker, 5 slagers, 1 tuinman, 2 maga zijnbedienden, 4 reizigers-agenten, 5 win kelbedienden, 3 chauffeurs, 2 kellners, 17 loopers, 2 portiers, 49 transportarbeiders, 13 kantoorbedienden, 1 musicus, 35 varens gezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 110 losse arbei ders. Vrouwen1 kantoorbediende, 1 huls houdster, 1 dienstbode en 3 werksters. Totaal 350 ingeschrevenen, vorige week 364, waarvan 188 in zorg be weten 103 in de werkverschaffing, 29 in de plantsoe nen, 26 crisissteuntrekkers en 30 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermindering van 14 werkzoe kenden. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Beatrix" van Harwich (verwacht) NederL m.s. „Ja- coba", „Zeeland", „Brinda", „Majori" van Antwerpen. Om te bunkeren: Zweedsche tanker „Nike" van Hamburg Fransch s.s. „Douaisien" van Duinkerken Duitsch m.s. „Thalia" van AntwerpenDuitsch s.s. „Klaus Schoke" van Sundsvall. Vertrokken: „Koningin Emma" naar Harwich„Nike" naar Houston „Douaisien" naar Brest„Thalia" naar Bil bao „Klaus Schoke" naar New-York „Jacoba" naar Faversham „Brinda", „Zee land" naar Londen „Majori" naar Dart ford. Kunstkring „Het Schouwspel". Al zitten wij nog midden in het vacan- tie-seizoen, de zomer spoedt toch ten ein de. En dus maken de vereenigingen enz. zich gereed om het winterprogramma sa men te stellen. Zoo deed ook de Kunstkring „Het Schouwspel", die voor het a.s. seizoen vgf voorstellingen op het programma heeft staan, te geven door bekende gezelschap pen. In de annonce elders in ons blad, vindt men de titels der op te voeren stuk ken. De Zwin-tentoonstelling. De tentoonstelling, welke betrekking heeft op het Zwin en te Kadzand wordt gehouden tot en met 31 Augustus, wordt zeer druk bezocht. Van heinde en ver zijn de bezoekers komen opdagen. Het register is reeds door honderden bezoekers getee- kend, waaronder zelfs een minister, de Commissaris der Koningin, enz. Van het tentoonstellingsgebouw heeft men een prachtig gezicht over het Zwin, over het water en over het mooie Zeeuwsche duin- ei landschap. Voor hen, die ook tot de be zoekers willen gaan behooren, melden wij, dat de tentoonstelling alleen open is van 2 tot 6 uur en dat het Zwin gemakkelijk te vinden is door de verschillende padde stoelen, die de A.N.WB. heeft doen plaat sen en waarep de richting naar het Zwin is aangegeven. Na een bezoek aan de ten toonstelling is een wandeltocht door het Zwin zeer aan te bevelen, om dan uit te rusten op een door V.V.V. te Kadzand geplaatste bank. Indische dienst. Met verlof in Europa aangekomen de Oost-Indische ambtenaar C. J. Overbeeke, Europ. schoolhoofd bij het O.W.L.O., Gent- schevaartstraat 25, Axel (Z.). De Zeeuwen naar het Zuiden. Het gezelschap van 18 dames en heeren, dat Zaterdagmorgen naar de Rivièra ver trok om op de folkloristische feesten te Nice te vertegenwoordigen, kwamen des middags na een reis in een gereserveerde coupé van een stampvollen trein, te Parijs aan. Zg hadden gelegenheid een autotocht door een deel van La Ville Lumière te ma ken. De Parijzenaars bemerkten, dat het Zeeuwen waren en meermalen werden zij in hun costuums door groepjes nieuwsgie rigen omringd. Vanaf Parijs waren de Zeeuwen de gasten van het comité voor de folklore en met een der Nederlandsche dames van dat comité werd te ongeveer 9 uur de reis naar Nice voortgezet, waar men na ongeveer 14 uur hoopte aan te komen. Middelburg De Stationsbrug haperde. Toen de trein van 17.21 met eenige minu ten vertraging in de richting Vlissingen was vertrokken, wilden de brugwachters de Stationsbrug openen om enkele vaartuigen door te laten. De bobmen gingen gewoon naar beneden, doch het wilde niet lukken electrisch de brug los te krijgen en op te heffen. Men moest na eenig sukkelen hand kracht toepassen. Ook het dichtdraaien ging met eenige hapering en het vastzetten moest weer met de handen geschieden. In- tusschen verliep de tijd snel en naderde de stationsklok steeds meer het uur van ver trek van den steltrein naar de richting Goes. Zeer velen stonden daarop te wach ten en werden zeer ongeduldig, toen ook de hoornen electrisch niet op te krijgen waren. Er volgde toen, eerst door militairen, daarna door burgers en ten slotte ook door verschillende leden van het zwakke geslacht een klimpartij over de boomen, waarbij ver makelijke tooneeltjes waren te aanschou wen. Met handbeweging waren echter ook de boomen op, vóór de trein aankwam. In- tusschen waren aan beide zijden van de brug lange rijen auto's en andere voertui gen en tallooze rijwielen samengekomen, waarvan de bestuurders mee de voetgangers in ongeduld wedijverden. Spoedig was de electrische beweging van de brug weer in orde. Jubileum van den heer Pots. Heden was het een feestelijke bijeen komst in het filiaal van de firma Kreijm- borg Co. in de Langedelft alhier. Het was het 40-jarig jubileum van den heer H. U. J. Pots, den chef van het filiaal. Namens de leden van het personeel en het oud-personeel van het filiaal te Mid delburg en dat van Vlissingen voerde Is oudste het woord de heer F. J. van Gie- zen. Ook van vele andere zijden mocht de jubilaris telegrafische, schriftelijke en mondelinge gelukwenschen in ontvangst nemen, terwijl ook vele bloemstukken wer den ontvangen. Oost- en West-Souburg Agenda Gemeenteraad. De Raad van Souburg houdt Vrijdag a.s. des namiddags twee uur, een openbare ver gadering, ter behandeling van de volgende punten 1. Vaststelling van de notulen der vori ge vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Gesloten verklaring Nieuwe VUssing- scheweg binnen de bebouwde kom voor het berijden met rijwielen. 4. Voorstel tot vaststelling van een raadsbesluit ex art. 55 ter der Lager On derwijswet 1925. 5. Wijziging der tarieven in de overeen komst met de P.Z.E.M. inzake electrische straatverlichting. 6. Voorloopige vaststelling Bedrijfsreke- ningen over 1938. 7. Aanbieding Gemeenterekening 1938. 8. Voorstel tot overname in eigendom der Wilhelminastraat. 9. Voorstel tot goedkeuring van een wij ziging der begrooting 1939 van het Bur gerlijk Armbestuur. Sebeurleniissen van Jen Jag Mussolini en Hitier zouden voorsteller! inzake Danzig hebben gedaan. (Pag. 1, eerste blad)) De Europeesche toestand wat gunsti- ger geacht. (Pag. 1, eerste blad); Het kostbare schilderij van Watteau dat uit het Louvre was gestolen, is terecht. (Pag. 1, eerste blad), Betoogingen in Slowakije voor terug* gave van het afgestane gebied. (Pag. 1, eerste blad)) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN 10. Voorstellen tot wijziging der gemeen- tebegrooting 1939. 11. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van leges ter secre tarie. 12. Voorstel tot uitgifte van gemeente* grond in gebruik van The Texas Company. 13. Voorstel tot ontrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van den Kasteelweg. 14. Voorstel tot benoeming van een se cretaris en een penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. 15. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening regelende de openstelling van de secretarie en het bureau van den Burger lijken Stand. 16. Voorstel tot wijziging van de instruc tie van den gemeente-ontvanger. 17. Voorstel tot vaststelling van een in structie voor den bode-concierge voor het gemeentehuis. 18. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan de schoonmaakster van het gemeentehuis en tot benoeming van een schoonmaakster voor de openbare lagere school en het oude gemeentehuis. 19. Bezwaarschriften belastingen. Aan de toelichting van B. en W. op de ze voorstellen is het volgende ontleend j Openstelling gemeente-secretarie en kantoor gemeente-ontvanger. B. en W. stellen voor de gemeente-secre tarie in het nieuwe gemeentehuis voor het publiek geopend te doen zijn van des mor gens negen uur tot des namiddags half één en den verderen diensttijd voor het personeel te bepalen van des namiddags twee uur tot half zes. Dit zal den dienst ten goede komen, daar dan in den namid dag rustig gewerkt kan worden zondes door het publiek gestoord te worden. Verder stellen B. en W. het kantoor van den gemeente-ontvanger voor het publiek open te stellen eiken werkdag van des vm, negen uur tot des nam. half één. Des Za terdags tot des middags twaalf uur. Overname straat. B. en W. stellen voor van de heeren A. Poelman en H. G. van Dijk in eigendom en onderhoud over te nemen de Wilhelmina straat voor de som van 1, komende de kosten van j ver dracht voor rekening van genoemde heeren. Straatverlichting. De P.Z.E.M. stelt een kleine verlaging der tarieven voor de straatverlichting voor, hetwelk aan de gemeente een financieel voordeel zal geven van ongeveer 38.59 per jaar. B. en W. stellen voor dienover eenkomstig de overeenkomst te wijzigen. Aanbieding gemeente-rekening 1938. Ter voorloopige vaststelling wordt aan geboden de gemeente-rekening over 1938. De ontvangsten van den gewonen dienst bedroegen 229.282.60, de uitgaven 225.817.39, batig sot 3465.21, en van den kapitaaldienst173.905.79 in ont vangsten en 175.699.65 in uitgavenna- deelig slot 1793.86. Legesverordening. De practijk heeft bewezen, dat het trou wen op een buitengewoon uur, hetgeen vol gens de huidige bepaling 15 kost, te hoog is gesteld. B. en W. stellen daarom voor de kosten daarvan te bepalen op 10. Voor huwelijksvoltrekking op een buiten gewonen dag, uitgezonderd des Zondags, geldt hetzelfde bezwaar. De kosten hiervan zijn gesteld op 30, wat zij voorstellen te bepalen op 20. (Zie voor vervolg pag. 2, 2e kolom)!

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1