STADSNIEUWS Vlissingen UIT DEN OMTREK Uit Zeeuwsch-Vlaanderen LUCHTVAART NOOTJES Gistermiddag; is de 4-jarige Nico Bats by het spelen achter de ouderlijke woning te De Lier te water geraakt en verdronken. Na anderhalf uur werd het ontzielde lichaampje opgehaald. Eergisteren werd voor een perceel in de Govert FUinckstraat te Amsterdam eenigen tyd een auto geparkeerd. In den wagen was een portefeuille met 760 achtergela ten. Toen men terugkwam, was de tasch met het bedrag verdwenen. Daar men voor het uitstappen zich niet heeft overtuigd of de tasch nog in de dicky-seat lag, is het niet zeker, of deze verloren dan wel ge stolen is. Gisterochtend is op het terrein van de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Am sterdam een arbeider, die werkzaam was op een schip, in het ruim gevallen. Hij brak een paar ribben en werd naar het Binnen gasthuis vervoerd. Toen de landbouwer A. van Zuidland te Bruinisse in zijn stallen kwam, bemerkte hij tot zijn ontsteltenis, dat zijn vier koeien en zijn paard verdwenen waren. De politie stelt een onderzoek in om de vermiste die ren op te sporen. In de Spaarpotsteeg te Amsterdam trachtte een rijwieldief gisteren zijn slag te slaan, doch was zoo onfortuinlijk het oogenblik te kiezen waarop hij juist door rechercheurs van het hoofdbureau gescha duwd werd. De man, een oude bekende van de politie, is in het hoofdbureau opgeslo ten. Gisteren is in den laten middag een 5- jarig jongetje, dat op den rijweg van de Wittenkade nabij de tweede Nassaustraat te Amsterdam aan het spelen was, door een auto aangereden. Met een schedel basis- en een onderbeenfractuur is het ventje naar het Wilhelmina-gasthuis over gebracht. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging voor de week van 10 tot 17 Augustus vastgesteld op 55 cent per kilogram. De Poolsche arbeider Milczyslaw Kot, die in de militaire arsenalen te Krakau werkte en wegens verraad ter dood was veroordeeld, is gisteren terechtgesteld. De Chineesche dollar is gisteren gedaald tot het laagste niveau dat ooit geregis treerd is3 19/32 pence. Na een bezoek te hebben gebracht aan Leningrad zijn de Fransche en Britsche of ficieren die deel uitmaken van de mili taire missies, welke met den Russischen generalen staf zullen onderhandelen, gis teren naar Moskou vertrokken. Bij het Spaansche dorp Robledillo (in de Sierra de Guadelupe) is een belangrijke goudader ontdekt, die reeds talrijke bijna zuivere goudklompjes heeft opgeleverd. Franco heeft een subsidie voor de exploi tatie beschikbaar gesteld. De 29-jarige Fred Snite, de „man met de ijzeren long" is gisteren te Chicago in het huwelijk getreden met de 25-jarige Teresa Larking, een vriendin van het gezin. De 297 vluchtelingen, die nabij Haifa in zee zijn opgepikt, zijn naar het immigran- tenverblijf overgebracht. De meeste van hen zijn afkomstig uit Tsjecho-Slowakije. Zij waren twaalf dagen geleden met een Grieksch schip van de Bulgaarsche haven Varna vertrokken. Duitschland heeft met de Roemeensche regeering een contract gesloten, waarbij het zich den invoer van 30.000 wagons graan van den nieuwen Roemeenschen oogst heeft verzekerd. De fakir van Ipi, die veertien jaar lang de schrik is geweest van Waziristan, is weer verschenen te Kharre aan de grens van Noordelijk Waziristan, vanwaar hij verleden jaar verdreven was. In de streken, grenzend aan Bannu en Kohat zullen vlieg tuigen weer op zijn bewegingen en die van zijn aanhangers letten. Een dankbetuiging van het Prinselijk paar. De burgemeester dezer gemeente heeft namens Prinses Juliana en Prins Bemhard een schrijven ontvangen waarin het ge meentebestuur, alsmede de bevolking, dank wordt gebracht voor de aangeboden geluk- wenschen ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene. Geen aardbeving. Reeds verscheidene malen werden wij door stadgenooten opgebeld die meenden dat zich hier gisteren en vandaag een her haling had voorgedaan van de aardbeving die eenigen tijd ons land in rep en roer bracht. Duidelijk had men, zoo werd ver klaard, ccn flinken 3chok gevoeld. Wij kunnen onze lezers echter gerust stellen i het waren geen aardbevingen. Op het oogenblik is men in de haven bezig met hc. beproeven van contact-mijnen. Het zyn deze projectielen die van tijd tot tijd een schok teweeg brengen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Beatrix" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Rottum", „Pax I", „Gejo" en „Iris", alle van Anterpen „Tromp" van Burght „Da Costa" en „Pascholl" van Londen „Irene" van Sandwich. Om te bunkeren: Duïtsch s.s. „Uruguay" van Antwerpen „Lucy Ess- berger" van Selzaete Grieksch s.s. „Ioan- nis Fafalios" van Rotterdam. Vertrokken: „Koningin Emma" naar Harwich„Uruguay" naar Brazilië „Lucy Essberger" naar Manchester „Ge jo" en „Geziena" naar Londen „Pax I" naar Stirling „Rottum" naar Penrhyn „Iris" naar Exeter" „Da Costa", „Pa scholl" en „Irene" naar Londen. Ontslagen by de maatschappij „Zeeland". Het in de vaart brengen van de twee nieuwe motormailschepen heeft het nood zakelijk gemaakt dat een reorganisatie van het personeel van de stoomvaartmaatschap pij „Zeeland" plaats vond. Verschillende personen die bij de oude stoomschepen hun werk vonden, zooals stokers, kolensjou wers werden overbodig, terwijl ook het onderhoud van de nieuwe schepen niet di rect zooveel arbeidskrachten vergt als vroeger het geval was. Tegen 1 September a.s. heeft de directie daarom aan een 80- tal leden van het personeel ontslag gege ven. Door verschillende wijzigingen is het mogelyk gebleken de jongeren voor het meerendeel in dienst te houden. De mees ten die thans ontslagen zijn, hebben reeds den 55-jarigen leeftijd bereikt. Allen krij gen wachtgeld. Zij die 55 jaar of ouder zijn, ontvangen dit totdat zij 65 jaar wor den, waarna hun pensioen ingaat. Dit zal dan even hoog zijn als wanneer zij tot hun pensioengerechtigden leeftijd werkzaam zoudei. zijn geweest. De ontslagen arbei ders zullen ook de helft van de premie voor het weduwen-pensioen die zij tot nu toe moesten betalen, niet meer behoeven te storten. De maatschapij zal nl. het ge- heele bedrag dragen. Weer een jeugdige en toch reeds ongewenschte vreemdelinge. Gisteren bracht de mailboot hier weer een 13-jarig Spaansch meisje in wier pas poort het visum ontbrak, waarom haar toelating niet kon worden toegestaan en waardoor zij ter beschikking van den com missaris van politie werd gesteld. Aan de zen bleek dat het meisje niet alleen geen Nederlandsch visum doch ook geen En- gelseh visum bezat, waardoor weigering bij terugkeer in Engeland mogelijk zou zijn. Het meisje verklaarde dat haar vader in een hotel te Noordwyk was, dat haar moeder in Spanje verbleef en dat zij zelf in een Engelsche kostschool was onderge bracht. Zij wist niet het beroep van haar vader, doch wel dat hij haar aan het sta tion te Den Haag zou* komen halen. Zij bezat slechts circa 4 en een spoorkaartje naar Den Haag. Retourbiljetten had zij echter niet. Bij een door de politie ingesteld onder zoek bleken haar opgaven juist te zijn. Haar vader was als danseur in een hotel werk zaam. Zijn contract liep echter slechts tot 15 September. De toelating van het meisje is geweigerd gebleven en hedenmorgen is zij naar de zelfde mailboot gebracht waarmee zij ge komen was, om vandaag naar naar Enge land te woroen teruggezonden, zonderbaar vader gezien te hebben. Dit is wel hard, heel hard. Nader vernemen wy dat het Spaansche consulaat-generaal te Rotterdam en ook de Spaansche legatie te Den Haag telefonisch nog pogingen bij den commissaris van po litie hebben aangewend om opschorting of verzachting van de genomen beslissing te verkrijgen. De politie heeft evenwel tot haar leedwezen aan deze verzoeken geen gevolg kunnen geven. Hulp aan kraamvrouwen. Wij hebben indertijd medegedeeld, dat eenige Vlissingsche dames pogingen in het werk stelden om goederen en giften in natura by een te brengen, teneinde hiervoor in aanmerking komende kraamvrouwen te kunnen helpen. Een en ander was bestemd voor gezinnen waar gelijk met of nè. de geboorte van Prinses Irene gezinsuitbrei ding een feit werd. Deze pogingen hebben succes gehad en de dames konden het genoegen smaken dat zij voor 10 gevallen een pakket levens middelen, een pakket babykleertjes en te vens versterkende middelen, beschikbaar kunnen stellen. Gistermiddag is het eerste pakket uitge reikt in een gezin waarvan de naam niet terzake doet, maar waar het zeer welkom was. Zeebaden. Het aantal genomen zeebaden in de week van 4 tot en met 10 Augustus bedroeg 4058, waarvan 2660 in het gewone bad en 1395 in het Volksbad. De gemiddelde temperatuur van het wa ter bedroeg 66 gr. en van de lucht 76 gr, REISBUREAU „VL I S S I N GE N" LISSONE-LINDEMAN ROTTERD. LLOYD lil Boulevard de Ruyter 40, Telef. 38 i Toeristenreizen naar Zeeland. Op den vijftienden Augustus a.s. bij ge legenheid van de viering van „half Oogst" in België vinden verschillende bootreizen naar onze provincie plaats. Naar we ver nemen zal de veerboot „Prinses Juliana" van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde een tocht met ruim 1500 personen maken van Antwerpen naarVlis- singen alwaar geruimen tyd aan den wal verbleven zal worden. De schroefboot „Luctor et Emerge" van denzelfden dienst zal van Gent met onge veer 500 personen naar Temeuzen varen, waarna een boottocht van ruim 3]/2 uur op de Westerschelde volgt. De schroefboot „De Schelde" van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij zal met ongeveer 450 Belgische toeristen de reis maken van Antwerpen naar Zierikzee. Indische dienst. In Nederland is aangekomen de Indische militair B. P. van Doezelaar, sergt. maj. mil. adm., Julianastraat 257b, Scherpe- nisse. Middelburg De M.V.S. In verband met de vervcermogelijkheid, gaat de Middelburgsche Vacantieschool in het vervolg in plaats van Dinsdag en Vrij dag, Dinsdag en Donderdag met de kinde ren naar duin en strand en zoo was ook gisteren een tocht gemaakt. Deze heeft ditmaal een bijzonder karak ter gekregen omdat in den loop van den middag de burgemeester, mr. dr. J. van Walré de Bordes en mevrouw van Walré de Bordes een bezoek aan het terrein van de uitstapjes kwam brengen. Een drukke Donderdag. Het was gisteren weer een echte drukke Augustus-Donderdag voor onze stad. Ook nu waren het niet alleen de Engelsche en Belgische gasten, die ons met een bezoek vereerden, maar door een extratrein en vele bussen en auto's waren ook honder den landgenooten van boven den Moerdijk naai- Middelburg vervoerd, terwijl het niet te schatten is hoevele in hotels, pensions en in kampen op ons eiland vertoevende badgasten naar de hoofdstad kwamen. Vooral op het midden van den middag was het op de Markt een zeldzaam voor komende drukte en met name op den hoek LangedelftBurg hadden de verkeersagen ten handen vol werk om verkeersstagna- ties te voorkomen. Het aantal parkeerende autobussen was legio en dat van personenauto's niet min der. Als wij het goed zagen, maakten vooral de zaken rond de Markt een goeden dag. Openluchtconcerten. Morgen, Zaterdag, geeft de muziekver- eeniging „Crescendo" des avonds te kwart over acht een concert op de Markt. Gisteravond gaf de Chr. muziekvereni ging „Oefening na den Arbeid" het aange kondigde en onlangs uitgestelde concert op Ter Hooge. Aanvankelijk was de belang stelling niet over groot, maar later nam het aantal bezoekers toe en werd er met waardeering geluisterd. Begrooting en rekening Godshuizen. Burg. en Weth. stellen voor de begroo ting 1940 van het bestuur der Godshuizen sluitende met een geraamd nadeel ig saldo va i 36.335,18, goed te keuren. Tevens stellen zij voor goedkeuring te verleenen aan de rekening der instelling over 1938 en de daarbij behoorende supple toirs begrooting. Hieruit blijkt, dat het nadeelig saldo groot is 49.387,24 of 150.44 meer dan geraamd was. Nog stel le- Burg. en Weth. voor genoemd bedrag van 49.387,24 beschikbaar te stellen en ten laste te brengen van den desbetreffen- den post der gemeente-begrooting 1939. Arnemuiden Arnemuiden gaat morgen feesten. Bij gunstig weer zal het morgen weder om een echte Oranjefeestdag worden voor Arnemuiden, daar de Oranjcvereeniging be sloten heeft op dien dag de geboorte van de jongste Oranjetelg te vieren. Reeds te 8 uur zullen de twee torenklok ken over de gemeente beieren om degenen, die dit nog niet gedaan hebben, op te wek ken hun vlag uit te steken. Te 9 uur zal de B.V.L. een schietwed strijd houden. Des namiddags te 3.30 uur vangen de volksspelen aan, welke allen in het Ame- kanaal zullen worden gehouden, zooals hinderniszwemmen (ook voor dames), ton netje overbrengen, tobbetjes roeien en kus sen slaan boven water. En des avonds weer naar den waterkant waar te ongeveer halfnegen de talrijke motorvisschersvaartuigen verlicht zullen worden. Tusschen 8 en 10 uur zullen van deze vaartuigen af concerten gegeven wor den .door de muziekvereeniging en hst kin derkoor. Na afloop der concerten zal van de ka naaldijk af esn vuurwerk ontstoken wor den, zoodat alle aanwezigen op hun plaats kunnen blijven en van dit schouwspel kun nen genieten. Voor de volksspelen zijn prijzen uitge loofd. Goes Knaapje verdronken. Gistermiddag is de 9-jarige A. K. die met zyn broertje in de Haven alhier aan het visschen was, in het water gevallen en verdronken. De heer K. heeft nog naar het knaapje gedoken, doch zijn reddingspogin gen mislukten. Het lijkje is later opge haald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. "A Biervliet Afloop verkooping. Ten overstaan van notaris A. Corthals te IJzendijke werd verkocht een woonhuis met werkplaats te Driewegen, gemeente Biervliet, groot 2.65 aren, eigendom van den heer P. Robijn. Kooper werd mej. M, Cruysberghs te IJzendijke voor 805. IJzendijke Opbrengst collecte. De collecte ten bate van het rustoord „Rozenoord" te Sluis bracht alhier op 20.30. Rijkspostspaarbank 'over Juli 1939. Kantoor SPAARBANKBOEKJES Ingelegd Terug betaald Ingelegd Nieuw uitgegeven boekjes Meer Minder 52964.54 42046.02 10918.52 t 22 117159.66 102.219.06 14940.60 64 7455,87 11117.58 3661.71 3 3113.— 2809.60 303.40 3 nihel nihil 87847.04 97184.91 9337.87 27 13196.50 12821.83 374.67 2 5292.84 7191.25 1898.41 2 13255.31 14149.88 894.57 3 4436.96 5386.65 949.69 6 4465.94 4417.70 48.24 2 1387.50 4300.25 2912.75 2 257.— 683.77 426.67 70712.76 72961.77 2249.01 30 12177.35 11849.24 328.11 6 1034.— 2040.— 1006.— 7834.13 9440.97 1606.84 4 14047.— 18714.77 4667.77 7 2673.— 3120.41 447.41 1 Franco krijgt dictatoriale macht. Franco heeft Donderdagavond medege deeld, dat leger en phalanx tezamen een kabinet hebben gevormd. Franco zelf wordt president met de macht decreten uit te vaardigen 'zonder iemand te raadplegen. De minister-zetels zijn als volgt verdeeld: Buitenlandsche Zaken kolonel Beigbeder. Binnenlandsche Zaken: Serrano Suner. Leger generaal Varela. Marine vice-admiraal Moreno. Luchtvaart generaal Yague. De minister van Buitenlandsche Zaken, Beigbeder, is tot nu toe hooge-commissaris in Spaansch Marokko geweest en was voor dien militair attaché van Spanje in Duitschland. De nieuwe regeering heeft twee kenmer kende eigenschappen op de eerste plaats geeft het den wensch te kennen van Franco, dat leger, marine en luchtmacht zoo sterk mogelijk worden gemaakt en op de tweede plaats blijkt hieruit de wil een samengaan tusschen leger en phalanx tot stand te bren gen. De verbinding wordt gevormd door drie ministers zonder portefeuille Munoz Grande, Gamero en Mazas. KERK- EN SCH00LNIEUWS Geref. Kerken. Beroepen te Serooskerke (W.) H. J. Riphagen te Schoonebeek. Ds. K. H. E. Gravemeijer. Naar wij vernemen heeft ds. K. H. E. Gravemeijer, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage, zijn benoeming tot secretaris van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk in de vacature van ds. D. den Breems, die met pensioen gaat, aangenomen. Ds. Gravemeijer zal in ver band hiermede emeritaat aanvragen en eerlang afscheid nemen als predikant van de Haagsche gemeente. Nieuwe Generaal van het Leger des Heils. Binnenkort komt de Hooge Raad van het Leger des Heils te Londen bijeen, ten einde een nieuwen generaal te kiezen als opvolger (opvolgster) van Evangeline Booth. Verschillende officieren zijn reeds te Londen aangekomen. Twee invloedrijke officieren worden als eventueele opvolgers genoemdcommis sioner Alexander Damone, de leider van de oostelijke divisies in de Vereenigde Sta ten van Amerika, een man van groote be kwaamheid en karaktervastheid, en com missioner Samuel Hurren, de leider van de Internationale Opleidingskweekschool, één der grootste financieele experts van het Leger, die zes jaar het financieele depar tement van het hoofdkwartier heeft be heerd. Maar de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat officieren van hoogen rang of stand gepasseerd worden en de keuze valt op een tot dusver „onbekenden soldaat", die gisteren nog den zang leidde van een kleine brigade op een der hoeken van de straat. Want volgens de statuten kan elke heilsoldaat tot den hoogsten rang worden geroepen. Zelfs zou iemand die tot dusver geen deel van het officierscorps uitmaakte, toch tot generaal kunnen worden voorge dragen. Echter behoort de samenstelling van een candidatenlijst uitsluitend tot de bevoegdheden van den Hoogen Raad, waar van de leden het recht hebben ook zichzelf tot candidaat te stellen. Generaal Evangeline Booth heeft be paald, dat overal ter wereld, in alle corp sen en afdeelingen van het Leger op 15 Augustus a.s. bijzondere bidstonden gehou den zullen worden met het oog op de na derende generaalsverkiezing. De volgende week zal zij den Hoogen Raad een receptie bereiden op Sunbury Court, het Jeugdcen trum van het Leger in Engeland. Meer dan 200 officieren zijn voor deze gelegen heid uitgenoodigd. De tent-campagne van het Leger des Heils. Volgende week komt op het Molenwater te Middelburg de tent van het Leger des Heils. Dinsdag zal de openingsavond plaats hebben onder leiding van majoor Jac, Smaël, divisie officier te Den Haag en envo; mr. P. Dieleman uit Middelburg. Woensdagavond zullen ds. C. F. Nolte, Evang. Luthersch predikant en majoor Potgieter uit Vlissingen sprekenDonder dagavond ds. J. J. Hietkamp, Ned. Herv, predikant uit Vlissingen en kapiteine Beek huisVos uit Goes Vrijdag geven de pad- vi_derstroepen een demonstratie. Voor Za terdagavond wordt verwacht adjudant Jos Govaarts. Ook zal dien avond ds. P. G. van den Hooff, predikant van de Geref. Kerk (H.V.), spreken. Op Zondag, den laatsten dag, is de leiding van de diensten bij adjudant Govaarts. Eervol ontslag. Burg. en Weth. stellen den Raad voor dr. H. Blikslager overeenkomstig zijn ver zoek eervol ontslag te verleenen als leeraar in de scheikunde aan het gymnasium we gens zyn benoeming tot directeur van de R.H.B.S. te Ter Apel, en zulks gerekend te zijn ingegaan op 1 Augustus 1939. Examens. Voor het examen Engelsch M O. A. is te Utrecht geslaagd de heer P. J. W. van de Dries, Heinkenszand en voor het examen Fransch L.O. de heeren W. A. Jansen, Mid delburg en B. de Jonge, Goes. Voor het examen kraamverpleegster is aan de R.K. Vroedvrouwenschool te Heer len geslaagd mej. J. Ai van Dijk te Mid delburg. Britsche bommenwerper verloren beschouwd. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft gisteravond verklaard, alle hoop op te geven het bombardementsvliegtuig terug te vinden, dat sinds eergisterochtend by de manoeuvres boven het Kanaal is verdwe nen. Er bevonden zich vyf personen aan boord. M.-vliegcrs mogen aan vliegwedstrijden deelnemen. Naar wy vernemen vertoonen de vorde ringen van de M-vliegers een dusdanig gunstig verloop, dat het bestuur van het Luchtverdedigingsfonds in overleg met de instructeurs van de Nat. Luchtvaartschool besloten heeft, deze vliegers toe te staan aan vliegwedstrijden deel te nemen. Afhankelijk van de zwaarte van de wed strijden zullen de M-vliegcrs, die volgens den duur van hun vervolg-opleiding in 3 groepen zijn gesplitst, daaraan mogen deel nemen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2