VJissingsche Courant Breskensche Courant REGE ER IN G DANZÏG WIL TERUG NAAR HET RIJK. Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.2U pei kwartaaL Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs Kleine advertenties van l—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat,Tel.2l; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Jhr. Mr. D. T. DE GEFR (Chr. Hist.) Premier en Financiën. 77ste JAARGANG NUMMER 188 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1939 ■II I III I ■■■—III I—W——1TTT Ir. J. W. ALBARDA (S.D.A.P., H. VAN BOEYEN (Christ. Hist.),' Waterstaat. Binnenlandsche Zaken. Dr. J. VAN DEN TEMPEL (S.D.A.P.) Sociale Zaken. Ch. J. L M. WELTER (R.K.) Koloniën. Mr. M. P. L. STEENBERGHE (R.K.) Economische Zaken. Weinig zeggende redevoering van Förster. Geen bijzondere maatregelen aangekondigd. Prof. Mr. P. S. GERBRANDY (A.R.) Justitie. Gouwleider Förster heeft Donderdag avond in de groote protestbetooging op de Lange Markt te Danzig een rede uitge sproken, die met veel belangstelling werd verwacht, aangezien een onderhoud met Hitier er aan was voorafgegaan. Een uur voor de betooging heeft een ge weldige menigte, in hoofdzaak bestaande uit leden der nationaal-socialistische partij in Danzig, soldaten en officieren van de Heimwehr, het geheele marktplein afgezet. Om acht uur kwam Förster aan, begroet door spreekkoren van de Hitier jeugd en de S.A., die bij d® tribune hun plaatsen hadden ingenomen. Zij riepen „wy willen terug naar het rijk". Toen het weer stil geworden was, begon Förster zyn redevoering. Hij verklaarde o.m. fn een emstigen tijd zijn wij samen gekomen om voor de geheele wereld met de grootst mogelijke vastbeslotenheid te protesteeren tegen de sedert weken door Poolsche redenaars en Poolsche bladen tot uitdrukking gebrachte bedreigingen met oorlog tegen Danzig. Het zou onjuist zijn, wanneer buitenlandsche journalisten zou den veronderstellen, dat de protestbetoo ging van vandaag wordt gehouden om van Danzig uit een nieuwe sensatie de wereld in te sturen. Ons is de toestand veel te ernstig dan dat wij sensaties zouden willen maken. Het zou ons en Danzig aangena mer zijn geweest dergelijke protestbetoo- gingen niet behoeven te houden. Doch de dagelijksche bedreigingen van de zijde der Polen dwingen ons er toe. Lang genoeg reeds heeft de bevolking van Danzig deze Poolsche ophitsende redevoeringen en op hitsende geschriften geslikt zonder daar tegen in het bijzonder op te komen. Men denkt er naar het schijnt in Polen heelemaal niet aan tot het verstand terug te keeren. Integendeel, men probeert alles te doen om den haat tegen al wat Duitsch is nog verder aan te wakkeren. Ik zou daarom reeds dadelijk met nadruk willen verklaren, dat wanneer wij nu eens met duidelijke niet verkeerd te begrijpen woor den onze meening tot uitdrukking brengen, niet wij, Danzigers, onrust en opwinding in de wereld brengen, doch diegenen, die thans reeds sedert maanden onophoudelijk op de meest onverantwoordelijke wijze ophitsen tot oorlog. Het antwoord van Danzig enu Duitschland. Het antwoord, dat wy er op te geven hebben, kan in weinig woorden worden samengevat. Polen kan van het volgende kennis nemen 1. Bedreigingen met oorlog, al zijn deze nog zoo uitdagend, schrikken ons geens zins af en zullen in Danzig geen teekenen van angst te voorschijn roepen. 2. Wij nationaal-socialisten, hebben er voor gezorgd, dat de bevolking van Danzig in dezen tyd van zoo hevige spanning haar zenuwen niet verliest, omdat zij op grond van de tot nu toe opgedane ondervinding het vertrouwen heeft in de nationaal-socia listische leiding, dat deze op het juiste oogenblik het juiste doet. 3. Wy hebben in de laatste weken in Danzig alles gedaan om iederen overval of aanslag, om het even van eiken aard, op Danzig af te weren en op overeenkomstige wijze te beantwoorden. 4. Polen kan er zeker van zijn, dat Dan zig niet alleen en verlaten op deze wereld staat, doch dat het groot-Duitsche rijk, ons moederland, en onze leider, Adolf Hitler, op ieder oogenblik vastbesloten zijn in ge val van een aanval van Poolsche zijde by den afweer daarvan ons ter zijde staan. G. BOLKESTEIN (VJ).) Onderwys, Kunsten en Wetenschappen. Allen en in het bijzonder het geheele Duitsche volk en ook den verstandigen bui tenlanders moge het duidelijk geworden zijn, dat het, gezien dergelijke zich steeds opnieuw herhalende uitlatingen door Polen, zoo niet verder kan gaan. Gouwleider Förster las verder eenige uitlatingen voor van vooraanstaande bui tenlanders en vervolgde Het is op het oogenblik, wanneer men de wereldpers leest, zoo, dat alle volken, in het bijzonder Engelschen en Franschen, en vooral niet te vergeten de Polen, zich be zig houden met de toekomst van Danzig. Wanneer iemand het recht heeft zich gedachten te vormen over de toekomst van Danzig dan zijn wy, Danziger3, dat zelf. Het is in de eerste plaats onze oereigen aangelegenheid de vorming van ons leven en van onze toekomst te bepalen. Wy stellen dienaangaande het volgende vast 1. Danzig is sedert haar stichting, dat is ongeveer acht eeuwen geleden, steeds een oer-Duitsche stad geweest. 2. In Danzig heeft sinds haar geheele geschiedenis tot 1919 slechts Duitschland te beslissen gehad. De Danzigers hebben zelfs in 1576 den Poolschen koning Batory met geweld van wapenen teruggeslagen en tot capitulatie gedwongen, toen hij probeerde de rechten, in het bijzonder de zeerechten der oude Duitsche Hanzestad te beknotten. De he- dendaagsche Danzigers vreezen de kanon nen van Rydz-Smigly evenmin als hun voorouders de kanonnen van den Poolschen koning hebben gevreesd. 3. Danzig werd in 1919 ondanks veelvul dige eensgezinde protesten van haar bevol king van het moederland afgescheiden. 4. De sedert de afscheiding verloopen jaren hebben het onweerlegbare bewijs ge leverd, dat Danzig en haar bevolking eco nomische en cultureele schade van iedere soort hebben geleden. 5. Deze voortdurende chicanes tegen over de Danzigers door Polen op ieder ge bied van het openbare leven en de omstan digheid, dat Danzig zonder dat de bevol king werd geraadpleegd van het rijk werd afgescheiden, is sedert twintig jaren voor alle Danzigers aanleiding tot de leuze Luit-kol. A. Q. H. DiTXHOORN (Partyloos) Defensie. Wij willen tot het rijk te rug. 6. Der bevolking van Danzig is het thars volkomen duidelijk, en zij gelooft rotsvast, dat het uur der bevrijding komt, d.w.z. Danzig weer tot het Duitsche rijk terug keert. 7. De Danzigers zien in zeldzame aan eengeslotenheid en met bijzondere liefde en vereering op naar hun leider Adolf Hitler, van wien zij overtuigd zijn, dat hij him wenseh in het rijk terug te# keeren, vervult en daarmede weer aan het zelfbeschik kingsrecht der Danzigers de geldigheid verschaft, welke men hun in 1919 heeft geweigerd. In dit plechtige oogenblik geloof ik aldus besloot gouwleider Förster zijn rede dat wij niets beters kunnen doen dan de gelofte afleggen, dat wij elkander trouw zullen blijven, wat ook moge gebeuren. Moge de dag niet meer veraf zijn, waarop wij hier weer samenkomen, niet voor een protestbetooging, doch voor de viering van de hereeniging van Danzig met het groot- Duitsche rijk, aldus eindigde Förster. Telegram aai. Hitier. Onder de enthousiaste instemming der bevolking van Danzig heeft gouwleider Förster het volgend telegram aan Hitier gezonden „Mijn leider. Tienduizenden Duitsche Danzigers, die op de protestbetooging te gen de Poolsche bedreiging, Danzig met kanonnen plat te schieten, op de pleinen der eeuwig Duitsche stad Danzig verga derd zijn, zien met het grootste vertrou wen tot u op en groeten u met eerbied en onschokbare trouw als hun leider". Toen gouwleider Förster zijn redevoe ring geëindigd ha klonk overal de roep „Een volk, een rijk, een leider" en het „wij willen terug in het rijk". De ontvangst van de rede in het buitenland. In Duitsche kringen te Berlijn wordt de gematigde toon van de rede van Förster verwelkomd. Förster heeft zyn standpunt duidelijk en helder uiteengezet en Polen en de rest van de wereld weten thans waar j zij aan toe zijn. Mr. E. N. VAN KT,EFFENS (Vrijz.); Buitenlandsche Zaken. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Sebeurlemssen wan den «Sag Franco heeft dictatoriale macht ge kregen. (Pag. 2, eerste blad) Er hebben weer talrijke ernstige ver keersongevallen plaats gevonden. (Gemengd nieuws), Ernstig misdrijf by Terschuur ontdekt. (Gemengd nieuws) In buitenlandsche politieke kringen te Berlijn was men aangenaam verrast door de gematigde taal van de rede welke geen sensationeele aankondiging bevatte. Politieke kringen te Warschau kennen geen enkel belang toe aan de door gouw leider Förster afgelegde verklaring, daar deze afkomstig zijn van een particulier persoon, die geen enkele officieele functie bekleedt in het gebied van Danzig. Dezelfde kringen zijn van meening, dat de toespraak van Förster een verklaring voor binnenlandsch gebruik is welke beoogt de Danzigers, die zich laatstelijk zeer on gerust gevoelden door de vrees, dat zij het slachtoffer zouden worden van een onder neming met onberekenbare gevolgen, te bemoedigen. In politieke kringen te Washington is men van oordeel, dat de rede van Förster niet nieuws heeft gebracht. Europa is ver plicht in alarmtoestand te blijven. Het feit, dat Förster geen datum voor de an nexatie heeft aangekondigd wordt geen voldoende reden geacht om te veronder stellen, dat Duitschland den weg van on derhandelen zal inslaan. De Fransche bladen toonen zich voor het oogenblik weinig ongerust over de rede van Förster en het meerendeel is van meening, dat zij het begin vormt van een intimida tiecampagne.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1