VJissingsche Courant Breskensdie Courant Nieuw kabinet samengesteld Prinses Irene Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 186 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprijs1? ct. per week ol 2.2U pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van l5 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN ÜE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat.TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 Nomen est omen. De waarde van volksdie tradities. Heel wat menschen staan onwennig te genover den niet-Nederlandsch klinkenden naam Irene, die bovendien anders wordt uitgesproken althans naar de officieuse aanduiding daartoe dan. hij wordt ge schreven. Voor zoover de naam „Irene" reeds in onze spreektaal voorkwam, was ons volk gewoon om „Iereene" te zeggen, in verschillende steden des lands be staan vergaderlokaliteiten, welke „Irene" zijn genaamd en waar de godin van den vrede vaak zwaar lijdt van de strijdbaar heid der naturen, welke haar tempel be volken. Voor zoover Irene als doopnaam werd gebezigd, sprak men het woord meestal „op z'n Fransch" uit. Maar dat alles daargelaten, velen heeft de uitzonderlijkheid van den naam min of meer een teleurstelling bezorgd. Teleurstelling is een gemoedsreactïe, iets dus, waaraan men niets kan doen. Zich teleurgesteld te gevoelen was het goed recht der menschen, him kind een naam te geven, dien ze zelf verkozen, is en blijft het goed recht van ouders, dus óók van het Prinselijk echtpaar. Ik zeg deze dingen niet, om naar een of andere zijde critiek te oefenen, zeker ten aanzien van de houding van het Prin selijk paar zou deze, voor wat de benaming van hun kind betreft, ongepast zijn. Ik wil slechts trachten te verklaren: eener- zijds de gevoelens der teleurgestelden, an derzijds die van de koninklijke ouders. Voor de beide standpunten kan een weder- keerig begrip ontstaan en deze bevordert de onderlinge aanpassing van gevoelens. De gehechtheid aan tradities is niet de slechtste eigenschap van ons volk even min zijn dankbaarheid. Het volk zou zich verheugd hebben, wanneer het zijn nieuwe Prinses had kunnen aanspreken bij een der oude vertrouwde konings. of koninginne- namen uit zijn geschiedenis. Emma, Wil- helmina, Juliana, Sophia b.v., vormen klan ken, welke uit zich zelf reeds gedachten- associaties wekken van heden en verleden, en daarmee van de verbondenheid der Oranjes met Nederland. Ze zijn tot v a- derl andsche klanken geworden. Die namen vinden bovendien hun oorsprong in christelijke tradities. Zóó denken de „teleurgestelden" er over. Deze voelen bovendien nog een ander bezwaar. Het was vroeger gewoonte, dat mèt het geboortebericht de naam van het kind werd bekend gemaakt. Aldus kreeg ook de gewekte vreugde aanstonds ka rakter. Leve Willemientje juichte het volk in 1880. Leve Juliaantje heette het in den vroegen morgen van den 30en April 1909. Thans en zoo was het ook in 1938 hebben wij eenige dagen achtereen gepraat van- en gelezen over het vorstenkind, de koninklijke telg, het Oranjekind en wij rie pen „hiep, hiep, hoeramaar onze vreugde miste 1 ij n. En toen wij eindelijk den naam te weten kwamen, waren we uitgejubeld. Toen werd de naam niet meer spontaan aanvaard, maar critisch gespeld... En velen trokken wijde vraagoogen. Nogmaals dit is geen critiek, slechts een verklaring van veler gevoelens. De gevoelens der ouders, die tot de be naming en tot de vaststelling van het tijd stip, waarop de gegeven benaming bekend mocht worden gemaakt, hebben geleid, zijn even eerbiedwaardig als die van de teleur gestelden en zij zijn, als uitvloeisel van onaantastbare ouderlijke rechten, van be slissende beteekenis. We hebben ze zonder meer te respecteeren. Een nieuw geslacht koestert ten aan zien van de levenspractijk altijd weer zij het niet in alle vraagstukken des levens nieuwe ideeën. Die hebben de ouderen van thans, in hun jeugd net zoo goed ge had en zij hebben er naar gehandeld. We moeten het dus weten te verdragen, wanneer ook het jongere geslacht met be paalde tradities breekt. Gebruiken kunnen op den duur zinneloos worden. Het benamen van kinderen naar grootouders, ooms en tantes, was veelal niet meer dan een gewoonte zonder diepe ren grond. Eéns was het zóó, dat de ouders hun kinderen vernoemden naar een groote figuur uit de christelijke kerk, opdat deze het kind in het leven ten voorbeeld zou zijp. Die gedachte kennen weinigen meer men weet enkel nog, dat men genaamd is naar een oom of tante, die men misschien niet eens heeft gekend, van wier (ns) leven men soms niets weet. of aan wie(n) men met reden zelfs maar liever niet meer wordt herinnerd. Het Prinselijk paar heeft karakter 1 willen hergeven aan de benaming van hun kinderen. In de geboorte van de eerste dochter hebben ze de nieuwe zegening wil len zien van een roemrijken stam, welke met afsterven werd bedreigd, zij heet ten het kind Beatrix, d.L de geluk aan brengende. En by de geboorte van het tweede kind, bleken de Prins en de Prinses evenzeer vervuld van de oorlogsdreiging als wij, het volk. Toen zij op het onschuldige leventje staarden, dat in een wereld van bange zorgen verscheen, moeten ze vervuld zijn geraakt van de mooie gedachte laten we dit kind leggen op het altaar van den vrede. Op lateren leeftijd zal Prinses Irene in haar naam steeds worden herinnerd aan de omstandigheden van den tijd, waarin ze werd geboren en ze zal het als een levens opdracht beschouwen met al haar krachten werkzaam te zijn voor het behoud van het groote goed van den vrede, voor de wereld in het algemeen en voor ons volk in het bijzonder. Jammer echter zcu het rijn, als het be denken van namen van een eenigszins bui tenissig, b.v. aan de mythologie ontleend karakter, niet een privilege bleef van ons Prinselijk paar. Voor koningskinderen kan zoo iets van groote beteekenis rijn, een beteekenis, welke vèr uitgaat boven het persoonlijke belang van de jonggeborene en dezer ouders. Denken wij ons b.v. eens in, welken indruk het op buitenlandsche machthebbers moet hebben gemaakt, toen ze vernamen, dat in Nederland een jong vorstenkind aan den vrede was gewijd Wij het volk zouden ons slechts door zinlocze naaperij belachelijk ma ken, wanneer we met een speld gingen prikken in den achterkant van een lijst met de namen van mythologische figu ren, om te bepalen, hoe ons kind zal moeten heeten En ik ben zoo bang, dat iets dergelijks te gebeuren staat. Wij volgen zoo graag 'n nieuwe „mode". Het is nog maar luttele jaren geleden, dat er in ons land allemaal Willy's en Bobby's en Kitty's en andere y's geboren werden. Laten wij hopen, dat we niet een tijdperk tegemoet gaan van Thalia's en Thetissen en Vesta's, Clio's, Temsichore's, Juno's enz. Laten we tenminste onze groote volksche tradities handhavenlaten we den christelijken kalender niet achterstel len bij het namenregister van de Grieksche en Romeinsche goden, maar de Nederland- sche namen handhaven, die goed genoeg waren om gedragen te worden door groote mannen uit onze vaderlandsche geschiede nis Piet Hein, Maarten Harpertszoon Tromp, Michel Adriaanszoon de Ruyter e.a. M. De Heer De Geer is geslaagd Hedenochtend is in verband met de kabinetsformatie de constitueerende vergadering gehouden, welke tot resultaat had, dat hedenmiddag de lijst van nieuwe ministers aan H. M. de Koningin kon worden aangeboden. Naar wij vernamen heeft de kabinetsformateur, jhr. mr. D. J. de Geer, zich belast met de portefeuille van Financiën. rimden Minister van Staat jhr. mr. D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (christelijk-historisch) Defensie den luitenant-kolonel van den generalen staf A. Q. H. Dyxhoom (kleur loos). Waterstaatir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (so ciaal-democratische arbeiderspartij Economische Zaken mr. M. P. L. Steen- berghe, oud-minister van Economische Za ken roomsch-katholiek Sociale Zaken dr. J. van den Tempel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal (sociaal democratische arbeiderspartij). KoloniënCh. J. I. M. Weiter, oud-mi nister van Koloniën (roomsch-katholiek). Men zie onze rubriek Binnenland voor levensbijzonderheden der nieuwe ministers. De leider van het nieuwe kabinet jhr. mr. D. J. de Geer. DE NIEUWE MINISTERS. De regeeringspersdienst meldt Jhr. mr. D. J. de Geer heeft de hem ver strekte opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard. De volgende ministers heeft hij vandaag aan Hare Majesteit voorgedragen Voor Buitenlandsche Zaken mr. E. N. van Kleffens, administrateur, chef der af- deeling diplomatieke zaken van het depar tement van Buitenlandsche Zaken (vrij zinnig) Justitie dr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam (anti-revolutionair) Binnenlandsche Zaken H. van Boeyen, Minister van Binnenlandsche Zaken (chris telijk-historisch). Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen G. Bolkestein, oud-inspecteur van het mid delbaar onderwijs (vrijzinnig-democraat). Financiën en Algemeene Zaken ad inte- De Indische defensie. Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen, berusteh verschillende berichten, die de laatste dagen omtrent de kabinets formatie verspreid zijn, op fantasie. Met name geldt dit het bericht, dat er bij den formateur met succes op zou zijn aangedrongen, de verdediging van Indië bij die van het moederland achter te stellen. Noch de aandrang, noch het succes, heeft maar een schijn van grond. De ver sterking van de maritieme defensie van Indië heeft van den aanvang in het voor nemen gelegen en is door niemand bestre den, al moet omtrent de wijze waarop, het rapport van de ingestelde commissie wor den afgewacht. De uittocht van Duitschers uit Tirol. HEFTIGE PROTESTEN. De uittocht van Duitschers uit Tirol blijft voor het Duitsche publiek zorgvuldig verborgen. De Duitsch-Italiaansche rege ling voor de overplaatsing van de Duitsche bevolking naar Duitsch gebied is niet in bijzonderheden bekend. Men weet slechts, Direct nadat Z.K.H. Prins Bemhard de jonggeboren Prinses had aangegeven en dus haar naam officieel bekend was, begon men in de versiering op het Damplantsoen te Amsterdam haar naam in oranje-bloemen neer te zetten. De laatste letter wordt afgemaakt en heeft een hoera'tje van het - x publiek ten gevolge. dat de verhuizing is begonnen ondanks de heftige protesten van de Duitsche leiders in Zuid-Tirol. Deze leiders hebben vergeefs getracht persoonlijk tot Hitier door te drin gen om hun grieven uiteen te zetten. Een deel der Duitsche bevolking, dat overtuigd Roomsch-katholiek is, en welks voorvaderen sedert de zesde eeuw in Tirol woonden, weigert te vertrekken. Volgens een gerucht zou het Vaticaan trachten te verkrijgen, dat een deel dezer Duitschers naar een ander Alpengebied wordt overge bracht. Het zgn. Duitsche comité van actie en oppositie te Parijs deelt den tekst mede van een beroep van zijn voorzitter, Hein- rich Mann, welke deze in Zuid-Duitsch- land heeft laten verspreiden. De voornaam ste passages hiervan luiden als volgt„Se dert ruim tien eeuwen hebben geslachten Duitsche boeren Zuid-Tirol bewoond. Sedert twintig jaar is hun land Italiaansch, maar zij zijn hun land, hun taal en hun gewoon ten trouw gebleven. Nu moeten zij vertrek ken, Hitier heeft hen verkocht. Niet voor geld heeft hij ze verkocht. Voor de bewo ners van Zuid-Tirol krijgt hg de haven van Triest. Hij heeft die haven voor den handel van zgn protectoraat niet noodig. Hij wil haar gebruiken om onrust te zaaien in de Middellandsche Zee, zich in een oorlog te storten en Duïtschland een ramp te be zorgen. Daarom verkoopt hij 250.000 Tyrolers. Duitschers, ziet in het lot van die Tyro lers uw eigen lot, ziet nu, wat ge voor hem waard zijt, wat ge hem zult verschul digd zijn, tenzij ge u verheft en met hem ophoudt, voordat het te laat is". Passagiersdiensten der Imperial Airways worden beperkt. GEBREK AAN MATERIAAL EN BESTUURDERS. De directie der Imperial Airways deelt mede, dat rij tot haar leedwezen heeft moeten besluiten tot een onmiddellijke en aanzienlijke beperking van het passagiers vervoer op de lijnen binnen het Britsche rijk. Het wapeningsprogramma der regee ring heeft toi een ernstig tekort aan ma teriaal bij de Imperial Airways geleid, doordat het ministerie van luchtvaart bij de afleveringen voorrang geniet. Zelfs leveringen, die de onderneming Dit nummer bestaat uit 2 bladen §clicurlcns$cii wan J Heftige protesten tegen de- gedwon- gen uittocht van Duitschers uit Tirol. (Pag. 1, eerste blad). De Imperial Airways gaan de passa giersdiensten beperken. (Pag. 1, eerste blad)J Gspannen toestand te Shanghai, .(Buitenland)] mocht verwachten, zgn soms te laat of onvolledig geweest, aldus de mededeeling* Een tweede reden voor de beperking der diensten is het onmiddellijk tekort aan geoefend personeeL De omstandigheden rijn zoo abnormaal, dat het feitelijk onmogelijk is bestuurders van de militaire luchtmacht te recrutee- ren. Bovendien is het ministerie van lucht-! vaart op het oogenblik niet in staat de burgerluchtvaart de hulp en aanmoediging te geven, die rij klaarblijkelijk noodig heeft en die de minister wenscht te verleenen. Het tekort aan materiaal wordt nog ge accentueerd door eenige verliezen, die do onderneming in 1939 heeft geleden. Tot het besluit van de directie hebben nog bijgedragen de toeneming van het postvervoer (in het eerste half jaar van 1939 is een millioen kg. post vervoerd, een stijging van 50 procent in vergelijking met het vorig jaar) en de wenschelijkheid van. het meevoeren van een grootere brand-» stofreserve in verband met moesons en het gebrek aan tusschenlandingsterreinen op zekere trajecten. De directie besloot al het mogelijke to doen om in den toestand verbetering te brengen. Zij verklaart zich tot dusverre voor haar uitrusting uitsluitend tot de Britsche nijverheid gewend te hebben, doch thans bereid te zijn ook elders dringende orders te plaatsen. Zij heeft thans 48 Ame- rikaansche Cyclone machines besteld, waar van er, naar men verwacht, voor de ko-< mende lente tien in dienst zullen zgn ge steld. De maatschappij heeft het ministerie van luchtvaart van haar dringende be hoeften in kennis gesteld en wacht thans de beslissing van het ministerie af, Hoewel het verslag van de Imperial Air ways, waarbij het publiek volledig in het vertrouwen wordt genomen, pessimistisch klinkt, wordt in officieele Engelsche krin gen verklaard, dat de toestand nog niet zoo slecht is als wel schijnt. Na de periode van consolidatie zal de toestand zelfs zeer goed zijn. Verder wordt medegedeeld, dat de lijnen buiten het Britsche imperium niet beperkt zullen worden. 500 Britsche bommenwerpers maken oefening. BOVEN HET KANAAL. 500 Britsche bommenwerpers raasden Dinsdagavond boven het Kanaal. Zij stel den een strijdmacht voor, welke „Oost- land" aanviel, een denkbeeldig gebied ergens in de Noordzee. De oefening begon met de mededeeling, van het ministerie van luchtvaart, dat de betrekkingen tusschen Oostland en West- land zeer gespannen waren. Het communi qué van het ministerie van luchtvaart werd om 22 uur 10 uitgegeven. Er werd o.m. in verklaard, dat de vijandelijkheden om 20 uur waren begonnen. De oorlogsverklaring tusschen Oostland en Westland werd spoedig gevolgd door bomaanvallen door Oostland langs de kust van Westland van de Wash-baai (aan de Oostkust van Engeland) tot een punt ten Noorden van de monding van de Theems. Gedurende de eerste veertig minuten van den oorlog werden boven dit gebied elf onverwachte aanvallen uitgevoerd. Ondanks de intense activiteit der aan vallers en ondanks het onbestendige weer en het slechte zicht boven de Oostelijke graafschappen werkte de luchtwachtdienst uitstekend. Alle vliegtuigen welke de kust passeer den werden door de luisterposten van den luchtwachtdienst gemeld. Vele eskaders Westlandsche bommenwerpers werden di rect uitgestuurd. Zij deden tegen-aanvallen op Oostland, terwijl Westlandsche ge vechtsvliegtuigen den strijd tegen den vijand aanbonden. Er werden twee aanvallen ten Zuiden van Londen gedaan. De luchtdoelartillerie heeft druk werk gehad.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1