VJissingsche Courant Breskensche Courant IRENE, EMMA, ELISABETH Stadsnieuws Vlissingen r EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 184 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.2U pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Het nieuwe Prinsesje heet Prins Bernhard doet aangifte van de geboorte Hedenmorgen om elf uur heeft de offi- cieele geboorte-aangifte van Prinses Irene ten paleize Soestdijk plaats gehad ten over staan van den burgemeester der gemeente Baam, jhr. mr. G.C. J. van Reenen, in tegenwoordigheid van 2 getuigen, den minis ter-president, dr. H. Colijn en den vice- president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Nadat zoowel de burgemeester van Baarn als de twee getuigen zich door den ingang in den Soestdijkschen vleugel van het paleis naar binnen hadden begeven, waar zrj ont vangen werden door jhr. Dedel, werden zij door dezen begeleid naar den Baamschen vleugel van het paleis, de eigenlijke woning van het Prinselijk gezin. In de eetzaal heeft de plechtigheid der geboorte-aangifte plaats gehad. De zaal ligt aan het uitgebreide achtergedeelte van den vleugel en van hier uit heeft men een prachtig uitzicht op de wijde grasvelden en de boschpartijen van het park, dat zich achter het paleis Soest dijk uitstrekt. Toen de drie autoriteiten de zaal binnen traden, bevond zich daarin niemand. Enkele oogenblikken slechts behoefden zrj te wach ten en daarna gingen de deuren open en trad Prins Bernhard binnen. De begroeting die volgde, was zeer hartelijk en de Prins onderhield zich eenigen tijd met den burge meester en met de getuigen. Tijdens dit korte onderhoud werd den autoriteiten een kopje kandeel aangeboden, zoodat ook dit oud-Hollandsch gebruik thans weer ten paleize in eere werd ge houden. De kandeel werd geserveerd in kleine porceleinen kopjes en zoowel de Prins als de drie autoriteiten gebruikten bij het drinken eenige wafeltjes. Inmiddels had Prins Bernhard zich naar buiten begeven en daarna kwam het groote oogenblik, waarop de prins, een gelukkige vader, zjjn jongste doch ter naar binnen bracht. De kleine prin ses lag in de armen van den Prins, op een rose kussen en zij had een witte kanten jurk aan. Haar oogcn waren ge sloten en z\j liet haar stem niet hooren. Burgemeester van Reenen vertelde ons, dat de kleine Prinses er zeer ge zond uitziet, het is een flink kind, de kleur van het haar is iets donkerder dan dat van Prinses Beatrix. Gedurende de plechtigheid van de offi- cieele geboorte-aangifte was de kleine prin ses niet meer aanwezig, want Prins Bern hard had haar tevoren naar buiten ge bracht en haar overgegeven in de ver trouwde handen van de verpleegster. Onmiddellijk daarna keerde de Prins in de eetzaal terug en het moet voor allen, die aanwezig waren, een ontroerend moment geweest zijn, toen Prins Bernhard zeide „De namen van onze dochter zijn Irene Emma Elisabeth". Zonder twijfel zal het voor burgemeester van Reenen een onvergetelijk oogenblik ge weest zyn, toen hij, die zich het dichtst by de deur had opgesteld, deze thans voor het eerst voor de Prinses kon openen, waarbij hg zeide „Mag ik dezen keer de eer hebben de deur voor haar open te houden Men zal zich herinneren, dat bij de ge boorte-aangifte van Prinses Beatrix deze eer aan dr. Colijn te beurt viel. Met nadruk verzocht Prins Bernhard den Burgemeester, nadat de namen van de prin ses waren bekend gemaakt, aan allen den juisten uitleg van deze namen Lc geven en de beteekenis van den naam Irene, vrede, een naam, die in verband met de tijdsom standigheden gekozen is, duidelijk te maken. Hierna volgde de eigenlijke geboorte- aangifte, waarbij burgemeester van Reenen als ambtenaar van den burgerlijken stand aan den Prins eenige gebruikelijke for- meele vragen stelde. Vervolgens ging hij over tot het voor lezen van de acte van geboorte-aangifte. Deze acte is in twee exemplaren met de hand geschreven. Elk dezer exemplaren is ingebonden in een afzonderlijk register, in een oranje linnen kaft, waarop met blauwe letters is gedruktregister van geboorte- acten der gemeente Baam. Zooals men weet, moet elke acte van den burgerlijken stand in tweevoud worden opgemaakt en moeten elk jaar nieuwe registers worden aangelegd. Het is daarom, dat de geboorte- acte van Prinses Irene zich niet bevindt in dezelfde registers als die welke verleden jaar zijn gereedgemaakt na de ge boorte van Prinses Beatrix. Na het einde van elk jaar worden de registers van den burgerlijken stand afgesloten en wordt het eene exemplaar bewaard op het archief van de gemeente, terwijl het andere exemplaar wordt overgebracht naar het archief van de arrondissements-rechtbank, waaronder de gemeente ressorteert. Voor Baam is dat de rechtbank te Utrecht. De geboorte-acte is geheel met de hand geschreven, omdat het gebruikelijke, ge drukte formulier voor een dergelijke aan gifte niet voldoende ruimte biedt en de acte een slordig aanzien zou krijgen door de noodzakelijke renvooien. Na het voorlezen van de acte zijn beide exemplaren achtereenvolgens door den Prins, door de beide getuigen, die hunne hanateekeningen naast elkander plaatsten, en tenslotte door den burgemeester als ambtenaar van den burgerlijken stand, on derteekend. Hiermede was derhalve de naamgeving van de jonge prinses officieel geconstateerd en geregistreerd. Minister-president Colijn had reeds kort na binnenkomst de vulpenhouder voor den dag gehaald, waarmede verleden jaar door dezelfde personen de handteekeningen wa ren geplaatst onder de geboorte-acte van Prinses Beatrix. Minister Colijn had deze penhouder speciaal bewaard en meegebracht voor deze gelegenheid. Prinses Beatrix begroet de bezoekers. Een aardig oogenblik was het, toen het kleine Prinsesje. Beatrix vief en parmantig kwam binnenstappen. Prins Bernhard had zijn bezoekers reeds medegedeeld, dat Prin ses Beatrix hen wilde begroeten. Het Prin sesje had de meeste aandacht voor den burgemeester, wiens fraaie ambtscostuum en zilveren keten kennelijk de bijzondere belangstelling van Prinses Beatrix hadden. Het Prinsesje gaf den burgemeester en de beide getuigen een handje. Ze zag er aller liefst en charmant uit in een lichtblauw jurkje. Bijna tien minuten lang bleef zij in de zaal rondstappen. Om kwart voor twaalf was de geheele plechtigheid afgeloopen. Prins Bernhard nam afscheid van de beide getuigen en van den burgemeester, die daarna via het hoofdgebouw en den Baamschen vleugel wederom naar buiten werden geleid. Het was tien minuten voor twaalf, toen dr. Colijn en jhr. Beelaerts van Blokland in de hofauto naar Den Haag vertrokken, ter wijl burgemeester van Reenen zich naar het Badhotel begaf om daar aan de ver zamelde journalisten zyn indrukken te geven over het verloop van deze tweede prinselijke geboorte-aangifte, welke evenals de plechtigheid van de geboorte van Prinses Beatrix vast in de herinnering zal blijven om haar eenvoud, haar huiselijkheid, haar charme, welke drie eigenschappen zoo sterk leven in het Prinselijk gezin, dat zoozeer geliefd is bij het Nederlandsche volk in al zijn lagen. Ernstige spoorweg ongelukken in Engeland. De Isle Arran express uit Glasgow is Zaterdag bij Saltcoats in Ayrshire uit de rails géloopen. De locomotief viel van een steile helling en sleepte drie wagons mede, welke vernield werden. De locomotief en de verongelukte wa gens zijn terechtgekomen op het terrein van een herstellingsoord voor mijnwerkers, waar den gewonden de eerste hulp ver leend werd. Een aantal gewonden is naar een ziekenhuis gebracht. Men heeft drie lijken gevonden, waaronder dat van den stoker. Twintig personen werden gewond, waarvan enkele ernstig. In verband met den „Bank Holiday" was de trein zeer volhij vervoerde 400 passagiers. Te Bramshot bij Farnborough in Hampshire heeft zich een tweede spoor wegongeluk voorgedaan. Hier haastte zich een groep mannen, die werkzaam war°n bij het militaire kamp, over de rails om hun trein te halen. Zij werden verrast door een expresstrein, die op de groep inreed. Vijf mensehen kwamen hier om het leven, verscheidene werden gewond. De Kabinetscrisis. De kabinetsformateur, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft gistermiddag te zijnen huize ontvangen den chef van de afdeeling diplo matieke zaken van het departement van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Klef- fens, die onlangs benoemd is tot gezant te Bern. Tevens vernemen wij, dat de heer de Geer dezer dagen contact heeft gehad met oud-minister Weiter. Zondagnamiddag heeft de formateur den luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, ontvangen. Eenige vooraanstaande liberalen, onder wie jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, hebben Zaterdagochtend in het secretariaat van de liberale staatspartij vergaderd om zich over den politieken toestand te be raden. De kabinetsformateur heeft hedenoch tend om half elf een bezoek gebracht aan minister van Boeyen op het departement van binnenlandsche zaken. De beteekenis van de namen IRENE, EMMA, ELISABETH. De eerste naam, het Grieksche woord voor vrede, heeft in deze tijden een bijzondere, symbolische beteeke nis. Wij hooren zoojuist van burge meester van Reenen, dat deze naam zal worden uitgesproken als „Iereen". De tweede naam van de Prinses spreekt voor zichzelf. Het is de naam van onze onvergetelijke Koningin- Moeder. De derde naam, Elisabeth, is die van de oudtante van de jonge Prin ses, de groot-hertogin van Oldenburg. Naar wy vernemen, blijft de toe stand van Prinses Juliana en Prinses Irene in alle opzichten bevredigend. Vlissingen zingt en danst rond den vreugdevuurboom. EEN GESLAAGDE FEESTDAG. Onze Scheldestad heeft Zaterdag weer eens feest gevierd. En op welk een wijze Mén kan niet anders zeggen dan dat de feestelijkheden op den geboortedag van het tweede dochtertje van ons bemind Prinsen- paar, in alle opzichten geslaagd zijn. Hoe kan het ook anders. Alle factoren voor het welslagen waren immers in ruimte mate aanwezig een heerlijke zomeravond, dui zenden menschen in feeststemming, onver moeide muziekkorpsen die onophoudelijk vroolijke klanken deden weerklinken en een goede organisatie van het geheel. Zooals te verwachten was, vormde het ontsteken van den vreugdevuurboom het hoogtepunt van het feest. In de middaguren was hst betrekkelijk stil in de stad al waren er honderden wan delaars in de rijk met vlaggen versierde straten terwijl de jeugd overal flaneerde met vlaggen, papieren mutsen en dito „flatteerende" neuzen. De handel in derge lijke feestartikelen maakt een echten „hausse"-tijd door De grootste drukte kwam in de avond uren. Tegen half negen trokken uit alle deelen der stad de buurtvereenigingen naar den Steenenbeer waar de stoet werd opge steld. Te kwart voor negen werd'afgemar cheerd. De hoofdbestuursleden van den bond van buurtvereenigingen openden den langen optocht, daarachter marcheerde „St. Caecilia", vervolgens kwamen de buurtvereenigingen, terwijl „Ons Genoe gen" den stoet sloot. Langs Wilhelmina- straat, Zeilmarkt, Walstraat, Betje Wolff- plein, Aagje Dekenstraat, Schcldcstr., Paul Krugerstraat, Irislaan, Anjelierenlaan, Bloemenlaan, Leliënlaan, Rozengracht, Sin gel en Brouwenaarstraat ging het toen naar de Nieuwe Markt, waar de boom op het grasveld was opgesteld. Op verschillen de plaatsen waar de optocht passeerde, stonden vele menschen langs den weg geschaard om van het vroolijke schouwspel getuige te zijn. Natuurlijk maakten ook velen de rondwandeling mee, waarbij voor al de jongeren gretig gebruik maakten van de gelegenheid om te hossen op de opge wekte tonen van de muziek. Het meeren- deel van het publiek had zich echter naar de Nieuwe Markt begeven om zich van een goed plaatsje te verzekeren. Toen de stoet daar dan ook tegen half tien aankwam, stonden er reads duizenden rond het gras veld, op behoorlijken afstand gehouden door de politie die dezen avond werd bijge staan door marechaussees, rijksveldwach ters en personeel per politietroepen. De ordebewaarders zagen zich echter gelukkig voor geen moeilijke taak gesteld, daar het publiek zich ook tijdens het branden van den boom, op voorbeeldige wijze heeft ge dragen. Nadat de buurtvereenigingen een plaatsje hadden gekregen op het grasveld, werden ook de andere toeschouwers dich terbij gelaten zoodat zich een kring van meerdere duizenden rond den boom vorm de. Bij aankomst van den stoet bevonden zich op het middenveld reeds o.m. de bur gemeester en mevrouw van Woelderen, wethouder Anker en hoofdbestuursleden van den bond van buurtvereenigingen, ver schillenden vergezeld van hun dames. De vreugdevuurboom wordt ontstoken. Precies te half tien beklommen enkele brandweerlieden met fakkels de naast den boom opgestelde magirusladder en onder luid gejuich werden de flambouwen op de 7 transen van den 8 meter hoogen boom ontstoken. Nadat dit geschied was, bracht „Ons Genoegen" het Wilhelmus ten gehoo- re waarna een donderend hoera opklonk uit de menigte. Het' zanguurtje was hier mede ingezet. Om beurten brachten de mu ziekkorpsen nationale en andere liederen en marschen ten gehoore, die dapper Wer den meegezongen, terwijl ook menig ronde dansje werd gemaakt. De vreugdevuurboom die een aardige verlichting te zien gaf, brandde intussclien lustig voort. Rustig dwarrelden de zwarte rookwolken lood recht naar boven. Nadat men ongeveer drie kwartier in vroolijke stemming rond den boom had doorgebracht, waarbij de brandweer die ook met een motorspuit aan wezig was, nauwlettend toezag voor even tueel brandgevaar en leden van de trans portcolonne van het Roode Kruis en van de vereeniging E.H.B.O. voor verleening van eerste hulp bij de hand waren, werd te kwart over tien door de beide muziekkorp sen afgemarcheerd. Een der marineschepen deed intusschen velen van een zoeklichten- spel genieten. De machtige lichtbundels die zich afteekenden tegen den prachtigen sterrenhemel, boden een aardig effect. De muziekkorpsen namen 'n verschillen de route en omstuwd door een groote hos sende, zingende en jubelende menigte werd nog tot ongeveer elf uur een flinke wan deling gemaakt. Hoewel velen daarop huiswaarts keerden, heerschte er geruim en tijd nog een aardige drukte in de stad. Velen gingen hun dorst lesschen, de ijs- en patatefrites-wagens maakten goede zaken, de verlichting der N.V. Handelscompagnie op den Nieuwendijk trok veler bewondering en menige jeugdige feestganger maakte op dezen mooien zomeravond nog een wande lingetje over den boulevard, om te beko men van de vermoeienissen die een hos- en springpartij nu eenmaal meebrengt. En zoo behoorde de eerste dag van de feestelijkheden tot het verleden. Oranje- minnend Vlissingen heeft ook thans weer op gepaste doch niettemin enthousiaste wijze van zijn aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis doen blijken. Een woord van lof voor hst werk door den bond van buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen" in deze verricht, is hier zeker op zijn plaats. EEN FEESTWENSCH VOOR DE JONGGEBORENE. In verband met de geboorte van de Prin ses werd gisteravond in de Evang. Luther- sche kerk een bijzondere dienst gehouden, waarin voorging" ds. C. F. Nolte. Voor den kansel was een tuil witte lelies met oranje lint geplaatst. Na het gezamenlijk zingen van Gez. 107 4 heeft de voorganger het Schriftge deelte Jes. 32 18 en 1720 gelezen. Ds. Nolte wees er vervolgens op dat het Israël onder het oude verbond, ondanks alle moeiten en tegenslagen, bleef hopen op den Vorst uit het huis van David. Terwijl andere naties in moedeloosheid wegkwijn den, bleef bi Israël de overtuigtig dat God het nog eens goed met hen zou maken. Ook thans is het onze plicht het goede te erkennen dat de Heer ons volk schenkt. Wij zijn dankbaar gestemd over de geboor te van een Prinses in het huis van Oranje, want wij mogen dit kindeke zien als een Dit nummer bestaat uit 2 bladen Sf el» e urten sseti van den lag Het nieuwe Prinsesje heetIrene, Emma, Elisabeth. (Pag. 1, eerste blad)j De heeren Bik en Rollmann winnaars van de Scheldevlucht. (Stadsnieuws), Het congres van den Zeeuwschen Pol der. en Waterschapsbond. Stadsnieuws)^ Verschillende ernstige verkeersonge lukken. (Gemengd* nieuws): Duitsch vliegtuig in Spanje veronge lukt. (Luchtvaart), Ernstige spoorwegongevallen in Enge land. (Pag. 1, eerste blad)j ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN zusje, dat in het groote Nederlandsche ge zin is binnengekomen. Ieder is blij en ieder heeft een wensch voor de jonggeborene. Al deze wenschen wilde spreker samenvlechten in een bede, welke ontleend is aan het Bij belwoord uit Jes. 32 8 „Maar de edelen zullen edele gedachten hebben en staan op hetgeen edel is". Ds. Nolte wees hierbij op het nobele, edele karakter van Willem van Oranje, wiens leven door het lijden gelouterd is. Hij was niet alleen een held op het slagveld, maar ook in het rijk des geestes. In een der verzen van onze volkshymne laat de dichter Willem van Oranje zelf getuigen dat hy Gode meer gehoorzaam is geweest dan de mensehen. Hieruit zien wy zijn edele deugden. Vervolgens heeft ds. Nolte zijn tekst woord verder uitgewerkt en er op gewe zen dat ieder mensch steeds moet ijveren edel te leven, het moet niet een enkele sprong zijn, maar een voortdurend volhar den in het goede. Deze edele gedachten wenschen wij ook onze jonge Prinses toe. Wat dunkt U dat van dit kindeke worden zal, het kindeke dat in het paleis in zijn wiegje ligt, vroeg spreker? Het Prinsesje krijgt een anderen naam als haar zusje, maar toch hopen wij, aldus spreker, dat het in alle opzichten een Beatrix mag zijn. Het is een voorrecht dat wij een Vorstin hebben, die zich de belijdenis van Christus niet schaamt. Dit geeft hoop voor de toekomst van de Prin selijke kleine. Wij mogen vertrouwen dat dit kindeke den weg gewezen zal worden naar den waren Kindervriend, want dit is voor het verdere leven van de jonge Prin ses van de grootste waarde. Na het zingen van Gezang 313 ging ds, Nolte voor in dankgebed. Tot besluit van den dienst heeft men staande aangeheven Oorlof mijn arme schapen Die zijt in grooten nood. Uw herder zal niet slapen, Al zijt gij nu verstrooid. Tot God wilt u begeven, Zyn heilzaam woord neemt aan, Als vrome Christ'nen leven 't Zal hier haast zijn gedaan. In de Roomsch-Katholieke kerk aan den Singelweg werd gisteren ter eere van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin na de Hoogmis een Te Deum gezongen. Vanavond niet om half acht doch om acht uur concert. Aanvankelijk zou vanavond om half acht; een concert worden gegeven in het Bel- lamypark. In verband met den te houden dankstond zal de muziekuitvoering een half uur later aanvangen, dus om acht uur. DE ZESDE NEDERLANDSCHE SCHELDEVLUCHT. De heeren Bik en Rollman winnaars. Begunstigd door heerlijk zomerweer, het geen een zonnig hiaat beteekende in de triestige regenperiode der laatste weken, had Zaterdagmiddag op het vliegveld al hier, de zesde Scheldevlucht plaats. Waar het vorige jaar deze, jaarlijks terugkeeren- de wedstrijd op het vliegveld Haamstede werd gehouden, was het een voorrecht dit luchtevenement wederom in onze onmiddel lijke omgeving te kunnen meemaken. Even-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1