¥1 issingsche Courant Breskensclie Courant Een Prinsesje geboren Oranje-Bal Vannacht om 1 uur 09 Moeder en kind maken het uitstekend €en blijde uerivachting ivederom oerould Het weegt 3.870 K.G. EERSTE BLAD Groot Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 183 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „D E N E D E R L A N D S C H E.' DAGBLADPERS" Een zusje voor Prinses Beatrix. Velen zullen het misscchien anders hebben verhoopt, in stilte zullen ze aan de mogelijkheid der geboorte van een Erfprins van Oranje hebben gedacht, maar van geen onzer is de vreugde op heden minder, nu de kleine en reeds zoo algemeen geliefde prinses Beatrix door Gods goedheid een zusje kreeg. We juichen en danken God. die weet, wat het beste is voor ons Vorstenhuis, voor het land en voor het Nederland- sche volk. Wanneer dat in Zijn raadsbesluiten staat aangeteekend, zal Nederland ook nog eens den zegen bekomen van het bestuur van een krachtige mannenhand, maar tot heden hebben wij slechts reden om dankbaar te zijn voor de be hoedzame wijze, waarop ons volk door zachte vrouwenhand langs het pad van vrede is geleid in een wereld vol oor- logsrazernij. Wat een geluk zoude het zijn, als we in den nieuwen zegen, welke het prinselijk gezin gewerd, het voorteeken mochten zien van een toekomst in ka rakter gelijk aan dat van de laatste decennia van ons nu en dan moeilijk, maar onafhankelijk en vreedzaam volksbestaan Moge het zoo zijn De kleine Prinses Beatrix is nog te jong om te beseffen, welk groot geluk de hemel haar door haar ouders schonk. Beatrix, de geluk en vreugde bren gendeWas haar benaming niet een profetie? Ze zal straks mogen opgroeien met een zusje, een voorrecht, dat noch haar moeder noch haar grootmoeder hebben gekend. En mèt dat zusje, zal ze zoo hopen wij en willen wij gelooven een populair prinsessenpaar worden als het Engelsche. De klokken van Nederland beieren in zijn kerken dankt een volk God voor de hernieuwde zegening van zijn vor stenhuis, we dansen om Oranje- boomen in uitgelaten vreugde, we ont steken de lichten, welke verkondigen, hoe het in ons binnenste gloeitwe han gen het nationale dundoek uit om te ge tuigen, hoe trotsch we zijn op ons va derland, op ons vorstenhuis, op het kind van Oranje, dat de toekomst van Ne derland in deszelfs verbondenheid aan zijn dynastie, komt helpen schragen. Blij en dankbaar gaan onze gedachten uit naar het paleis te Soestdijk, waar een moeder nu de weg van het lijden is afgelegd met trots en dankbaar heid neerziet, als elke andere moeder het zou doen, op het pand van liefde en trouw, dat als een rijpe vrucht van den ouden, tot jonge kracht geënten Oranje boom werd. geoogst. Ontroerd zingen wij het plechtige Wilhelmus en we leggen den nadruk op den regel Mijn schildt ende betrouwen Syt Ghy, o Godt, mijn Heer l Zoolang ons volk dezen regel zong en herhaalde in het raam van al het overige, dat onze nationale hymne aan geloof in trouw en andere deugd be lijdt, is het Nederland goed gegaan. Laten wij daarom op het gelukkige oogenblik van heden, zingende het Wil helmus, ons besluit van trouwe ver bondenheid en eerbiedige onderwerping aan het Huis van Oranje vernieuwen. We weten de gevoelens van al onze lezers en lezeressen te vertolken, wan neer we te dezer plaatse verzekeren, dat Oranje ook in de toekomst zal mogen rekenen op de trouw van allen, namens wie wij sprekenen wij weten het ge voelen van ons Vorstenhuis weer te geven, wanneer wij getuigendeze Oranjetelg, ons thans geschonken, zal ons volk trouw zijn en dienen, zooals alle Oranjes dat hebben gedaan en tot die taak zullen de prinselijke ouders het vorstelijke kind doelbewust opvoeden. Leve OranjeLeve Nederland Leven beide tesamen in innige verbon denheid I: Het J^rnselijk gez'm met de kleine Beatrix die nu een zusje heeft gekregen. In den afgeloopen nacht te 1.09 uur heeft H. K. H. Prinses Juliana het leven geschonken aan een welgeschapen dochter. Het Prinsesje weegt 3.870 K.G. Moeder en kind maken het uitstekend. Het blijde nieuws is vannacht over heel de wereld verspreid. In Nederlandsch-Indië waar het toen dag was, heerschte onmiddellijk een laaiend enthousiasme. Hoewel in den avond van. den vierden Augustus geen enkel voorteeken er op wees, dat de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin reeds zeer binnenkort zou kunnen worden verwacht, heeft Prinses Juliana om 9 minuten over één hedennacht het leven geschonken aan een dochter. In volkomen stilte was Baam gister avond te ruste gegaan. Het onweer, de regenslag en de wind hadden him kracht verloren en rust viel over de natuur. Nie mand had er ook maar eenig idee van, dat binnen de muren van het paleis de bigde gebeui*tenis reeds plaats vond. In de telexkamer van het A.N.P. te Baam waren in den loop van den avond over de verschillende netten de normale proefseinen gegeven, telefoonbellen waren gecontroleerd en de militaire wacht doodde den tijd van den langen nacht met het lezen van een boek, het rooken van een cigaret. Totdat plotseling de telefoonbel van de speciale verbinding met het paleis Soestdijk luid en schel in den nacht overging. Wij konden ons aanvanke lijk de mededeeling niet goed realisee- ren toch was de stem van jhr. Dedel duidelijk en beslist, toen hy zei, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana het leven had geschonken aan een dochter. Precies om negen minu ten over één kwam het vorstelijk kind ter wereld* VAN VOLMAAKTE RUST NAAR VOLLE ACTIE. Ineens was het badhotel in volle bedrij vigheid. Inmiddels vloog de militaire ordonnans die tot taak had kapitein Van Nijnatten, den commandant van de saluutbatterij te Baam, te waarschuwen, met knetterenden motor den donkeren tuin van het hotel uit. Wa^it hoewel de 51 schoten eerst om 7 uur zouden worden afgegeven, het spreekt vanzelf, dat de commandant oogenblikke- lyk op de hoogte moest zijn van het blijde gebeuren, dit temeer, omdat het waarschu wingstelegram door de volkomen onver wachte snelheid van het heugelijke feit achterwege is gebleven. Daar ratelden enkele oogenblikken na de ontvangst van het blijde bericht door het geheele land langs de technische kanalen van de telexapparaten de bel signalen bij de aangesloten dagbladen, en bij de kazernes, welke voor deze gelegenheid van een telex waren voorzien. Met breede spatie tusschen de letters werd het groote nieuws neergeschreven en na enkele minuten was het .bekend, niet al leen in den lande, maar ook in Oost en West, kortom over de gehee'e wereld. In de beide hotels, weilke het centrum vormen van journalistieke en publieke be langstelling, was het alsof het onweer en de bliksem van gistemamiddag waren teruggekeerd en alsof één straal uit den hemel doel had getroffen. Het valt moeilijk te beschrijven, hoe de spanning, welke eigenlijk door de berichten in den loop van den vorigen avond ontvangen, nauwelijks spanning genoemd kon worden, culmi neerde in één moment van hoogspanning, van uiterste zenuwachtigheid, om daarna uit te barsten in het werk, dat allen wacht te. Want daar waren, zoowel in het bad hotel te Baam als in hotel Trier, vele Nederlandsche journalisten, die in verband met uur van de blijde gebeurtenis een Meine kans zagen om nog een gedeelte van hun eerste indrukken in de laatst verschij nende ochtendedities opgenomen te zien. Maar temidden van hen stormden de vele buitenlanders op de telefooncentrale af om zoo spoedig mogelijk hun nieuws over lan den en zeeën te telefoneeren. BUITEN WAS NOG NIETS BEKEND. De zenuwachtige bedrijvigheid in hotel Trier stond in frappante tegenstelling tot de volkomen rust op den straatweg voor het paleis, dat bleekwit in het maanlicht aan een bedekten hemel in het donkere groen lag. Het nachtverkeer over den grooten weg ging normaal voort, de ge wone afzetting van rij ksveldwacht was ge handhaafd en toen één der journalisten op de fiets langs het paleis kwam en tegen over een passeerenden chauffeur op een vrachtauto zijn vreugde wilde te kennen geven door het juichend opsteken van een hand, toen stopte de chauffeur inderdaad, maar, volkomen onbewust van de gebeur tenis op nog geen 200 meter van hem yandaan, vroeg hij laconiek, of „mijnheer soms een lekke band had en een eindje mee wilde rijden". Slechts enkele vensters van het paleis Soestdijk waren verlicht, licht straalde ook uit eenige ramen van de appartementen, welke bewoond worden door H.M. de Ko ningin. Doch in den vooravond lag de prinselijke woning in het licht van binnen uit, dat tegen het middernachtelijk uur allengs werd gedoofd. Oogenblikkelijk na het bekend worden van het heugelijk feit waren ook de foto grafen op de been. Twee van hen probeer den een foto te maken van het paleis in maanlicht op het moment van de blijde gebeurtenis. HET BULLETIN DER DOKTOREN. Dr. C. L. de Jongh, die evenals dr. De Groot is aangewezen als behandelend ge neesheer van H.K.H. Prinses Juliana, had zich gisteren in den vooravond naar Soest dijk begeven. De artsen hebben het volgende bulletin ter publicatie gegeven Hare Koninklyke Hoogheid Prinses Juliana heeft heden den vyfden Augus tus des voormiddags 1.09 uur het le ven geschonken aan een welgeschapen dochter. Moeder en kind maken het uitste kend. (w.g.) DR. J. DE GROOT. DR. C. L. DE JONGH. Op den straatweg by het paleis. De ryksveldwacht is direct bij het be kend worden van het groote nieuws uitge rukt om de verschillende posten te betrek ken, opdat in den vroegen morgen het weg verkeer nabij het paleis Soestdijk volkomen tot stilstand kon worden gebracht. Het verkeer van en naar Amsterdam Amersfoort wordt geleid over de Spoor weglaan, Stationsplein, Vondellaan, Doorn- laan te Baarn, Stadhouderslaan, Lange Brinkweg te Soest, vice versa. Groote, duidelijke borden-geven de route aan, welke gereden moet worden. In hotel Trier heerscht thans een vroo- lijke stemming talrijke ingezetenen uit Baarn en officieren van het vliegkamp Soesteiberg met hun dames hebben bezit genomen van het hotel, waar eenige uren geleden de journalisten nog alleenheer- schers waren. Te half twee werd op het postkantoor te Soestdijk de eerste telegrammenserie aan geboden, welke het Prinselijk paar deed verzenden om kennis te geven van de ge boorte van een tweede dochter. Onder deze telegrammen waren er aan den Koning en Koningin van Engeland, de Duitsche regeering, den president der Fransche republiek, den Koning der Bel gen, Prins Aschwin, graaf en gravin Athlone e.a. Kort na 7 uur werden aan beide zijden van den rijksstraatweg de bekende blauwe borden aan een boom gespykerd, waarop Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Qebeurlentssen wan en lag Vannacht te 1 u. 09 is een Prinsesje geboren moeder en kind maken het uitstekend. (Pag. 1, eerste blad);. Jaarvergadering van den Zeeuwschej* Polder- en Waterschapsbond. JStandsnieuws)', Vele gewonden bij gasontploffing ln Londen. (Gemengd nieuws}, ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Paviljoen Wandelpier Maandagavond Entrée f0.60 ine!, belasting^ in witte letters het volgende verzoek is geschilderd „Ingevolge den wensch van H.M. de Ko ningin wordt het publiek beleefd verzocht zich te onthouden van elke huldebetooging met het oog op de noodzakelijkheid van volkomen rust voor H.K.H. de Prinses". Het eerste- geschenk werd ten paleize af gegeven te kwart over acht. Het was een groote bloemenmand met oranje dahlia's van de algemeene en christelyke Oranje vereniging te Baam, die werd gebracht door drie vrouwelijke bestuursleden der beide verenigingen. HET SALUUT DER BATTERIJ TE BAARN. Toen de manschappen van de batterij in hun nieuwe uniformen tegen half zeven door de Baamsche straten marcheerden om de saluutschoten te gaan afvuren, be gaven velen, jong en oud, zich reeds naar buiten het dorp, naar het weiland waar de kanonnen staan. Tegen zeven uur stond een dichte schare langs den Hoevelaken- scheweg. De veldstukken stonden naast elkaar op ijzeren platen met de monden naar de zijde van het IJselmeer en met het affuit naar de richting van den landweg, die ongeveer parallel loopt met den weg naar Hoeve laken, waar zich het publiek bevond, zoo dat de toeschouwers alle bewegingen der militairen uitstekend konden volgen. Kapitein Van Nijnatten en zijn luitenants liepen op den weg en gaven hun laatste bevelen bij het inspecteeren der stukken, waar elk der bedienende manschappen zijn eigen taak had te vervullen. De schoppen der affuiten werden nog eens goed in den grond gestampt om te voorkomen, dat bij het afgaan van een schot een kanon zou 'terugspringen. De kapitein liep met de chronometer in de hand en toen het tegen zevenen werd, hief hij de hand op, staande bij het eerste stuk, dat het eerst van het dorp af was opgesteld. De manschappen wachtten op het teeken, dat de kapitein zou geven. Een doodsche stilte viel over het publiek. Het was een oogenblik van groote spanning. Daar gaat de hand van den kapitein omlaag, een beweging die voor de toeschouwers samenviel met het verschijnen van een oranjekleurige vlam aan den loop van het kanon, onmiddellijk gevolgd door een luide explosie. Het eerste saluutschot weerklonk. Onmiddellijk liep de kapitein naar het tweede stuk, de hand weer omhooggeheven •en precies 15 seconden na het eerste schot viei het tweede, en zoo vervolgens telkens pa 15 seconden het volgende schot. Als het vierde stuk van de batterij geschoten heeft volgt weer het schot van het eerste stuk. Telkens loopen de kapitein of één zijner •officieren, die het bevel overneemt, van het eene kanon naar het andere .om het •sein te geven te vuren. Na hot eerste schot ging er een spon taan gejuich uit de gezamenlijke menigte op. Baarn heeft het koningskind begroet. Weldra hangen groote grijswitte rook- woflken over het weiland.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1