VJissingsche Courant Breskensclie Courant STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 181 DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of ƒ2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Waistr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Autobus met 18 meisjes door vrachtauto geramd. DRIE DOODEN, TWEE LEVENS GEVAARLIJK GEWONDEN. AUTOBUS GEHEEL OPENGESCHEURD. Een zeer ernstig autobusongeluk heeft zich vanochtend in de vroegte voorgedaan onder de gemeente Etten en Leur, waarbij drie meisjes op slag werden gedood en twee andere inzittenden levensgevaarlijk werden gewond. Omstreeks vijf uur reed op den rijksweg BredaEtten een autobus van de B.B.A. met achttien meisjes, die werkzaam zijn op de Hero-fabrieken te Breda. De autobus kwam uit de richting Etten. Van den te- genovergestelden kant naderde een vracht auto. Door nog niet bekende oorzaak reed laatstgenoemde wagen op de bus in. De chauffeur trachtte nog uit te wijken, het geen echter niet gelukte. De gevolgen waren verschrikkelijk. De autobus werd aan den linkerkant geheel opengescheurd, waardoor de linkerhelft van den wagen totaal werd vernield. Drie der meisjes werden onmiddellijk gedood. Het zijn de 17-jarige Antonia Rijsdijk, de 17-jarige Cornelia van Toom en de 20- jarige Anna Vught, allen uit Oudenbosch. De 18-jarige Anna de Rooy en de 20-jarige Cornelia Timmermans, beiden eveneens uit Oudenbosch, werden zeer ernstig gewond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en de geneesheeren Mol en Hoek uit Etten waren spoedig ter plaatse. Zij konden by eerstgenoemde meisjes slechts den dood constateeren. Den twee zwaar gewonden meisjes werd geneeskun dige hulp verleend, waarna zij per zieken auto naar het St. Ignatius-ziekenkuis te Breda zijn overgebracht. Haar toestand is levensgevaarlijk. Zy hebben o.m. een been breuk, een armbreuk en ernstige hoofdwon den opgeloopen. Het stoffelyk overschot der drie slachtoffers werd naar het gast huis te Etten vervoerd. De overige dertien meisjes kwamen met den schrik vrij. Zij waren echter geheel van streek en zyn met taxi's naar hun woningen in Oud-Gastel en Oudenbosch overgebracht. De marechaussee en de gemeente-politie uit Etten, evenals de burgemeester de heer H. A. Hamilton, waren op het terrein van het ongeluk aanwezig. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. De bestuurder van de bus werd niet gewond. Hij was zoo overstuur dat hij nog niet gehoord kon worden. De chauffeur van den vrachtauto bleef even eens ongedeerd. De wagen werd licht be schadigd. Engeland kan duik- booten altijd opsporen. HET BEWEERT HIERVOOR EEN BIJZONDER INSTRUMENT TE BEZITTEN. Lord Stanhope, minister van marine, heeft ty'dens het debat in het Hoogerhuis over de afschaffing van duikbooten een verklaring gegeven hoe het kwam, dat de aanvallen van duikbooten in de Middel- landsche Zee, welke geleid hadden tot de conferentie van Nyon, prompt ophielden. Hij zei, dat de maatregelen tot bestriding van de duikbooten sinds den laatsten oorlog inderdaad buitengewoon waren ont wikkeld. Ik geloof, aldus lord Stanhope, dat de marine-autoriteiten van gevoelen zijn, dat wy onder gewone omstandigheden duikbooten kunnen verjagen en bestryden, wanneer wy dit bijzondere apparaat ge bruiken, dat ik niet nader zal aanduiden en dat de zekerheid geeft hen op te spo ren. Ik geloof, dat andere naties die mee ning zyn toegedaan. Ik geloof niet, dat zy dit apparaat hebben of iets dat er op lykt. Toen werd aangekondigd, dat Groot Brit- tannië, ingeval de duikbootaanvallen in de Middellandsche Zee zouden voortduren, het gerechtvaardigd zou achten, in dat gebied duikbooten tot zinken te brengen, hielden de aanvallen van duikbooten stipt op. Ik geloof, dat dat de erkenning is, dat ons land den toestand op dat punt meester is. Lord Stanhope legde deze verklaring af ty'dens het debat over een door lord Mot- tistone (liberale oppositie) ingediende motie, waarby werd voorgesteld om in het belang der menschelykheid het duikboot wapen af te schaffen. Lord Mottistone nam zyn motie terug. Het Hoogerhuis ging vervolgens uiteen. De wereldconferentie van Christenjeugd. „Het volk, dat zyn God kent, zal sterk zyn en groote dingen doen". De wereldconferentie van Christenjeugd, die gedurende 10 dagen 1500 christenvrou wen en -mannen, afgevaardigden uit alle deelen der wereld, in de Nederlandsche hoofdstad byeen heeft gebracht, is ge ëindigd. Gistermiddag kwamen de deelne mers voor de laatste maal in het Amster- damsche Concertgebouw byeen. Voor den aanvang van de godsdienstoefening, waar uit dit laatste samenzyn bestond, bracht het congres een warme hulde aan de stille werkers achter de schermen van de organi satie van deze groote en grootsche confe rentie, dr. J. Eykman en mej. dra. N. H. Scbokking. Beiden werden als het ware ge dwongen een langdurige ovatie in ont vangst te nemen. Het congres luisterde hierna in aan dachtige stilte naar een verklaring, die door de voorzitters van de conferentie op grond van gesprekken met vele leiders n deelnemers aan het congres is opgesteld en die, tezamen met de indrukken uit de stu diegroepen, is te beschouwen als een alge- meenen indruk van het werk en de resul taten der conferentie. De verklaring eindigt aldus „Wanneer wij dan nu terugkeeren naar onze verschillende landen en naar onze ver schillende opdrachten binnen de ééne kerk van Christus, dan doen wij dat in de over tuiging, dat het avontuur van samenwer king en gemeenschap, waarin wij geleid zijn, getrouwelyk moet worden voortgezet. Deze wereldsamenkomst beteekent het be gin van een steeds groeiende taak. Wij aan vaarden deze taak, ons realiseerende, dat in Christus deze kracht is. Het volk, dat zijn God kent, zal sterk zyn en groote dingen doen". De slotdienst, die hierna werd gehouden, stond onder leiding van den voorzitter van het congres, dr. W. A. Visser 't Hooft, die sprak over ,,Ik heb de wereld overwon nen". Even indrukwekkend als de voor gaande tijdens de conferentie, was ook deze godsdienstoefening zij werkte mogelijk nog meer op hst gevoel der honderden af gevaardigden, omdat nu het moment geko men was om afscheid van elkaar te nemen. Na de toespraak van dr. Visser 't Hooft werden nog enkele schoone liederen gezon gen, waarna de voorganger zyn gehoor den zegen gaf en een eerbiedige en devote stilte daarop intrad. Zoo kwam het einde van deze eerste wereldconferentie van Christenjeugd. Algemeen Chineesch offensief in het najaar? Volgens te Shanghai ontvangen Chinee- sche berichten wordt de Chineesche mili taire machinerie voorbereid voor een alge meen offensief op alle fronten in het na jaar of den winter. Men zegt, dat de mili taire positie van China beter dan ooit ge consolideerd is. Terwyl de buitenlandsche kringen sceptisch gestemd zijn, wordt in de berichten uit Chineesche bron gezegd, dat Tsjang-Kai-Sjek zeer optimistisch is. Dit optimisme schijnt gedeeld te worden door de nationalistische Chineesche pers, die evenwijdige financieele en economische maatregelen van Engeland en de Veree- nigde Staten tegen Japan voorspelt. Maken Japanneezen gebruik van gifgas? De Japansche troepen hebben op 26 Juli in Soeiyan (Binnen Mongolië) een nieuw offensief ingezet, van de Japansche burcht te Pautau in Westelyke richting. Op 31 Juli hebben 1000 man Japansche troepen Kwafuying ten Westen van Tas- joewan aangevallen, waarby zij, volgens het Chineesche persbureau, gebruik hebben gemaakt van tanks en van gifgassen. Hun aanval werd evenwel afgeslagen. Aan het front in Noord Hoenan is het rustig. In Midden Hopei zyn gevechten geleverd van geringen omvang. Japansche vliegtuigen hebben Tinpak (Z.W. Kwantoen), Roeng- ping (Noord Sjansi) en Wangyoen (Zuid Kwangsi) gebombardeerd. De anti-Britsche agitatie. Te Taian, in het door de Japanneezen bezette gedeelte van Sjantoeng hebben de bisschop en twee andere leden van de En- gelsche kerk in Sjantoeng de waarschu wing gekregen, dat zy heden moeten ver trekken. Minister-president Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Tokio op dracht heeft gekregen opnieuw krachtig te protesteeren tegen de anti-Britsche agitatie in Noord-China. Het gemeentebestuur van Peiping ant woordt in een verklaring op het protest van de Britsche consul tegen de anti- Britsche agitatie in China. Volgens deze verklaring is beëindiging van deze agitatie slechts mogelijk, wanneer Engeland al zyn bezittingen in China teruggeeft, Tsjang-Kai-Sjek niet langer steunt, de voorloopige regeering steun verleent en een tegen de Komintern gerichte politiek aan vaardt. Aanvoer van melk te Tientsin beperkt. Vandaag is de aanvoer van melk voor de Britsche concessie drastisch beperkt en geen melkleverancier mag thans meer dan 100 flesschen per dag naar de concessie zenden. Buitenlanders, die vanwege de goedkoop ste levensmiddelen buiten de concessie koo- pen, zijn genoodzaakt in de rij te gaan staan en zij mogen slechts kleine hoeveel heden tegelyk inslaan. Tientsin wordt met overstrooming be dreigd, daar het water van de Hai-Ho ten gevolge van den regenval snel wast en thans geen meter meer onder het peil der Britsche concessie staat. Geen terugtrekken van troepen uit Midden-China. De woordvoerders van het Japansche le ger en de Japansche vloot hebben het bui tenlandsche persbericht uit Tsjoengking, volgens hetwelk de Japansche troepen zich uit Midden-China in het bijzonder het Jangtse-dal, zouden terugtrekken, met be slistheid tegengesproken. Tweede K.L.M.-vlucht naar Zuid-Afrika. IN VIER DAGEN OP DE PLAATS VAN BESTEMMING. Zooals reeds eerder werd medegedeeld zal de K.L.M., by voldoende deelneming, in het najaar wederom een bijzondere vlucht uitvoeren naar de Unie van Zuid- Afrika. Het ligt in de bedoeling de vlucht ditmaal min of meer het karakter te geven van een zakenreis, alhoewel er uiteraard voor toeristen ook plaats in het vliegtuig zal zijn. Het is echter gebleken, dat de tijd gunstig is voor een versteviging der com- mercieele banden tusschen Nederland en de Unie. De reisduur is teruggebracht tot 4 da gen. Bij de vlucht van de „Reiger" in De cember van het vorige jaar, welke zes da gen duurde, is namelijk gebleken, dat vier dagen zeker voldoende is. Het vertrek uit Amsterdam is vastgesteld op 27 October. Het verblijf in de Unie zal vier weken duren. Op 29 November vangt de terugreis aan en op 2 December staat het gezelschap weer op Schiphol. De vlucht zal worden uitgevoerd met een Douglas DC-3, het type, dat het vorige jaar bewezen heeft zeer geschikt te zijn voor de Afrika-route. Waarschijnlijk zal de „Reiger" hiervoor weer worden gebruikt. Het vliegtuig staat ditmaal waarschijn lijk onder commando van gezagvoerder Blaak. Gezagvoerder Brinkhuis gaat als 2de bestuurder mee. Er is plaats voor 11 passagiers. De Kabinetscrisis. De vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, heeft zich gistermiddag te vijf uur naar H.M. de Koningin op den Ruigenhoek be geven. Jhr. mr. D. J. de Geer heeft zich heden ochtend te kwart over negen naar H. M. de Koningin op den Ruigenhoek begeven. De gebeurtenissen in het protectoraat. Duitschers over de Nederlandsche grens gesmokkeld. VIJF PERSONEN UIT LIMBURG UITGEWEZEN. Ongeveer veertien dagen geleden werden in het veld tusschen Sittard en de Duitsche grens door de Nederlandsche kommiezen en marechaussee enkele personen uit deze streek aangehouden, in wier gezel schap zich een Duitsche Joodsche doctor in de rechten bevond. Terstond rees het vermoeden dat deze over de grens gesmok keld was. Het ingestelde onderzoek bracht dit niet alleen aan het licht, maar men bleek te doen te hebben met een uitgebreid complot voor het overbrengen van Duitsche uitgewekenen via ons land naar België. Het onderzoek heeft ertoe geleid, dat Woensdag het bevel van den procureur- generaal te Den Bosch afkwam tot uitwij zing uit het bewakingsgebied van vyf per sonen, t.w. mej. S. en mej. G. uit Broek- sittard, mej. van H. uit Sittard, den heer K. en den taxihouder P., eveneens uit Sit tard. Behalve mej. G., die in Duitschland is aangehouden, zyn deze personen heden uit Limburg geleid. Daar het onderzoek nog gaande is, is het mogelijk dat nog meer uitwijzingen zullen volgen. Den laatsten tijd zijn een vijftiental Duitsche uitgewekenen door dit complot over de Limburgsche grens gesmokkeld in de buurt van Sittard en zy werden dan door P. naar de Maasdorpen gereden van waar zij met een bootje over de Maas naar België werden gebracht. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat de groep vertakkingen heeft van Keulen tot Brussel en Antwerpen- Wanneer de overgebrachte Duitschers in Belgisch Limburg waren aangekomen wer den zy door P. verder België ingebracht. Bij de aanhouding van den Duitschen rechtsgeleerde, die na verhoor - over de Duitsche grens is teruggeleid, waar hy in handen van de Duitsche politie is gevallen, bleek dat hij een koffertje met bankpapier ter waarde van 40.000 a 50.000 mark in zijn bezit moet hebben gehad. Dit koffertje zou door handlangers worden overgebracht doch is vermoedelijk bij de aanhouding door de Nederlandsche politie zoek ge raakt. In verband hiermede heeft de Duitsche politie enkele personen aangehou den, verdacht van poging tot deviezen- smokkelarij. Het koffertje is echter nog niet achterhaald. Opnieuw politieke gevangenen uit Danzig naar Berlijn. De Poolsche pers meldt uit Danzig, dat gisteren per vliegtuig een tweede groep politieke vluchtelingen uit Danzig naar Berlijn is overgebracht. Deze personen zou den van hoogverraad beschuldigd worden en naar Berlijn overgebracht worden om zich voor het Duitsche hooggerechtshof te verantwoorden. Voorts wordt melding gemaakt van vier nieuwe gevallen van desertie van Duitsche onderdanen vier soldaten en vier leden van een arbeidskamp zyn uit Duitschland gevlucht naar het gebied van Chojnice. BERICHTEN OVER FRANK TEGEN GESPROKEN. In gezaghebbende Berlynsche krim wordt het bericht als zou staatssecretai 3 Frank, de plaatsvervanger van von Neu- rath in Bohemen en Moravië, van zi.i functie ontheven zijn, tegengesproken. Mea zegt, dat Frank met vacantie in Noord- Europa verblijft en na zijn verlof naar Praag zal terugkeeren. Zesde Nederlandsche Scheldevlucht. Zaterdagmiddag 5 Augustus a.s. heeft de Zesde Nederlandsche Scheldevlucht plaats, welke ditmaal uit Vlissingen georganiseerd wordt. Acht toestellen zijn reeds voorloopig ingeschreven, w.o. vier sporttoestellen, twee toestellen met M. brevetters en twee toestellen van de rijksopleiding voor ver keersvliegers. Gezien de op 6 Augustus plaats hebbende reünie van de Aeroclub te Haamstede, worden nog meerdere inschrij vers verwacht, meldt de Zierikz. Nb. In verband met den internationalen toestand, zal ditmaal niet gerekend kunnen worden op deelname van militaire vliegers. De start heeft te Vlissingen plaats te 14.30 uur, waarna de vliegers, na een rond vlucht over Zeeland, een tusschenlanding maken te Haamstede, waar hoogstens 30 minuten gepauseerd mag worden. Tijdopne mers zijn de heeren Kakebeke en Korte- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Sekeurlewissen Jew Jng Engeland beweert een instrument te bezitten, waardoor het zonder mankee- ren alle duikbooten kan opsporen. (Pag. 1, eerste blad)' In October maakt de K.L.M. weer een reis naar Zuid-Afrika. (Pag. 1, eerste blad); Tegen het najaar wordt een Chineesch offensief verwacht. (Pag. 1, eerste blad), Ernstig autobus-ongeluk eischt drio dooden en 2 zwaar gewonden. (Pag. 1, eerste blad)J ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Den deelnemers zal te Haamstede door het bestuur van de afdeeling Schouwen- Duiveland van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart een thee worden aangebo- den. DE BLIJDE GEBEURTENIS. Te vroeg gejuicht. Een stadgenoot schrijft ons Gisteren bevonden wy ons met een ge zelschap voor een autotocht te Dinant (België). Omstreeks 3.30 uur nam. waren wy in een eetgelegenheid tesamen geko men voor een gezamenlijk diner, toen al daar een tweetal Hollandsche padvinders binnenkwam met een oranjelint getooid. Op onzo vraag of er reeds een Prinsje of Prinsesje geboren was, antwoordden zij bevestigend, er by voegende, dat het weer een Prinsesje was. Hoewel er aanvankelijk bij een groot deel der bezoekers nog twy'fel aanwezig was, werd door velen reeds spon taan het Wilhelmus aangeheven en andere nationale liederen gezongen. Daar ter plaatse ook een tweetal Hollandsche auto's werd waargenomen, die op de motorkap van een Oranjestrik waren voorzien, werd ten slotte toch geloof aan het gerucht ge hecht. Doch de ontgoocheling kwam, toen op de terugreis op Hollandsch grondgebied voorzichtigheidshalve eens werd geïnfor meerd of het een jongen of een meisje was en men daar nog van niets afwist Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Ty'dens de maand Juli was ae openbare leeszaal wegens uitbreiding van het boe- kenmagazijn een week gesloten. Gedurende de 21 dagen, waarop het publiek wel toe gang had, bedroeg het aantal bezoekers 787, t.w. 73 vrouwen en 714 mannen, dus gemiddeld 38 personen per dag. In de uitleenbibliotheek werden 1313 banden uitgeleend, t.w. 864 Nederlandsche en in het Ned. vertaalde romans, 64 buitenL romans, 136 kinderboeken en 249 studie werken. Aanwinsten: romans Baum, V., Liefde en dood op BaliDouglas, L., De groote vraagMens, J., Menschen zonder geldStraatsma, A. K„ Van menschen- harten en menschengeluk Maugham, Wj S., Christmas holiday. Studiewerken: Freud, S., De toe komst eener illusie Breasted, J. H., Ge- schichte Aegyptens Bienstock, G., De strijd om den Grooten OceaanLudwig, E., Roo sevelt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In het Vondelpark te Amsterdam wacht een groote brandstapel midden in den vyver om op den dag der blijde gebeurtenis ont stoken te worden. De afgedekte kanonnen, die de vreugde schoten zullen lossen, zijn in het Oranjepark te Baarn aangekomen. Dinsdag heeft H. M. de Koningin haar besprekingen met de fractieleiders op den Ruigenhoek voortgezet. Mr. A. M. Joekes verlaat zijn woning om zich naar den Rui genhoek te begeven. Dinsdagmorgen is op het vliegveld Schip hol het grootste tot nog toe in Duitschland gebouwde verkeersvliegtuig aangekomen, de viermotorige Junkers JU 90, van den dienst BerlijnAmsterdamLonden. „Der grosse Dessauer", het grootste landvlieg- tuig ter wereld, op het vliegveld Schiphol,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1