Vli&ingsche Courant Breskensclie Courant BOUMAN Militaire besprekingen tusschen Frankrijk, Engeland en Rusland. I 39.s°, EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 179 DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 Abonnementsprijs; 17 ct. per week ol 2.20 pei kwartaaL Franco per poat 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels L25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale orijs. Kleine advertenties van 1regels 50 cent, iedere regeJ meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratia Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN' UE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. TeL 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR F U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Opzegging van Britsch-Japansch t handelsverdrag bepleit. Chamberlain legt belangrijke verklaringen af in het Lagerhuis. Chamberlain In een rede in het Lagerhuis heeft Chamberlain gisteren medegedeeld, dat de Sovjet-regeering als haar meening te ken nen heeft gegeven, dat het in het tegen woordige stadium der onderhandelingen van nut zal zijn onmiddellijk militaire be sprekingen te beginnen. De regeeringen van Frankrijk en Engeland hebben zich daarmede accoord verklaard en treffen thans maatregelen om zoo spoedig moge lijk militaire gedelegeerden naar Moskou te zenden. Men stelt zich voor, dat de politieke be sprekingen naast de militaire onderhande lingen worden voortgezet met het doel, dat een eindovereenkomst bereikt wordt op den grondslag van een politiek accoord. De Russische commissaris voor buiten- landsche zaken heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat, wanneer men een be gin zou maken met militaire besprekingen waaraan hij groote waarde hecht de politieke moeilijkheden niet onoverkome lijk zouden blijken te zijn. Het is de oprechte hoop van de Fransche en van de Britsche regeering, dat de ver wachtingen van Molotof bewaarheid zul len worden. Aan het hoofd der Britsche delegaties zullen staan admiraal sir Reginald Drax, luchtmaarschalk sir Charles Burnett en majoor John Haywood. In antwoord op een desbetreffende vraag zei Chamberlain, dat de besprekingen waarschijnlijk deze week zouden beginnen. De betrekkingen met Japan. Verscheidene leden opperden de ge dachte van opzegging van het Britsch- Japansche handelsverdrag in navolging van de Vereenigde Staten. Chamberlain antwoordde hierop „Deze aangelegenheid vereischt een nauwkeurig onderzoek en tot mijn spijt ben ik niet in staat vandaag een verklaring af te leggen. Overleg met de dominions zpu noodzakelijk zijn". De ar beidersafgevaardigde Henderson betoogde, dat Engeland en de Vereenigde Staten ten aanzien van den Japanschen inval in China dezelfde politiek moeten volgen. De premier antwoordde, dat de doel einden der regeeringen van Engeland en de Vereenigde Staten in het algemeen het zelfde zijn, doch dat de omstandigheden niet geheel overeenkomen. De arbeiders afgevaardigde Noel Baker zei toen, dat een van de verschillen daarin bestaat, dat de Engelschen veel meer uitdagingen te ver dragen hebben. Hij drong er op aan, dat onverwijld besprekingen met de dominions zouden worden geopend om tot een actie te komen, die evenwijdig zou zijn aan die van de Vereenigde Staten. Chamberlain gaf de toezegging, dat hij met de do minions in contact zou blijven. De financieele onderhandelingen met Polen. De minister-president zei verder niet in staat te zijn iets toe te voegen aan de me- dedeelingen omtrent de financieele onder handelingen met Polen. De onderhandelin gen duren nog voort. De moeilijkheden zijn van technischen aard men hoopt ze te overwinnen, doch zij kunnen onmogelijk vroeg genoeg overwonnen worden om een wetgeving daaromtrent in de tegenwoor dige zitting van het parlement mogelijk te ftiaken.. Danzig. Ten aanzien van Danzig zei Chamber lain „De bezorgdheid in Europa heeft op het oogenblik de neiging zich rondom Dan zig te concentreeren. Op 10 Juli heb ik in het Huis een verklaring over Danzig af gelegd. Ik besef, dat een toevoeging aan die verklaring haar geenszins zou ver sterken en ik wensch niets te doen om haar te verzwakken. De plaatselijke toe stand te Danzig heeft ons veel bezorgd heid onder het publiek veroorzaakt en ver eischt klaarblijkelijk de zeer nauwlettende aandacht. Sommige persberichten over de militarisatie, die heeft plaats gehad, wa ren ongetwijfeld overdreven. Sedert lord Halifax zei, dat hij zich niet onnoodig bezorgd maakte, hebben zich grensincidenten voorgedaan, die de span ning eer hebben versterkt dan verminderd, doch de Poolsche regeering, die de meest bewonderenswaardige kalmte heeft ge toond (algemeene toejuichingen) kan men, daarvan ben ik overtuigd, toevertrouwen, dat zij zal volharden in een wijs staats manschap en zelfbeheersching". EEN PLEIDOOI VOOR DEN VREDE. Helaas, aldus vervolgde Chamberlain, braakt een giftige propaganda in de pers en uit andere bronnen dagelijks een slechte gezindheid tusschen de volken uit. Ik kan de gedachte niet van mg afzetten, dat, wanneer wij slechts een einde zouden ma ken aan dezen woordenoorlog en in aan fluiting daarop een actie zouden onderne men tot herstel van het vertrouwen der volken in de vredelievende bedoelingen van alle Europeesche staten, er geen vraagstuk zou zijn, dat niet door vreedzame beper king opgelost zou kunnen en moeten wor den. Indien dat bereikt zou kunnen wor den, zou de winst van alle betrokken par tijen onschatbaar zijn. Wij zouden, daarvan ben ik ten volle overtuigd, voorwaarts kun nen zien naar een periode van groeiende en onvergelijkelijke welvaart in de internatio nale nijverheid en landbouw, welke zou lei den tot een algemeene verbetering van het levenspeil der volkeren. Indien daarentegen een oorlog zou uit breken, dan is welke partij ook de eind overwinning zou behalen niets zekerder dan ditoverwinnaar en overwonnene zouden een afschuwelgken oogst van men- schelijk lijden en menschelijke ellende hebben in te zamelen. Ik geloof, dat die groote, diepe en fundamenteele waarheid begint door te werken, in den geest van de regeerders en dien van volken tegelijker- tgd en slechts op dat geloof, aldus eindigde Chamberlain, steunt mijn hoop, dat wij nog een middel zullen vinden om te ontkomen aan de nachtmerrie van het oogenblik en terug te treden in het zonlicht van den vrede". (Applaus). Motie der liberale oppositie verworpen. De motie tot het verlagen van de be grooting voor buitenlandsche zaken, welke was ingediend door de liberale oppositie en naar aanleiding waarvan gisteren de de batten over de buitenlandsche politiek werden gehouden, is door het Lagerhuis met 266 tegen 130 stemmen verworpen. De Kabinetscrisis. DE KONINGIN ONTVANGT FRACTIELEIDERS. H. M. de Koningin heeft gistermiddag te 4 uur op den Ruigenhoek dr. L. N. Deckers, voorzitter van de R. K. fractie in de Tweede Kamer, ontvangen. Te 5 uur heeft H. M. de Koningin op den Ruigenhoek ir. J. W. Albarda, voor zitter van de Sociaal-Democratische Twee de Kamerfractie, ontvangen. Daarna heeft H. M. om 6 uur den voor zitter van de A. R.-fractie, den heer J. Schouten, ontvangen. H. M. de Koningin heeft hedenochtend op den Ruigenhoek ontvangen om half elf jhr. mr. D. J. de Geer, voorzitter van de cchr. hist. Tweede Kamerfractie, en om half twaalf mr. A. M. Joeke3, voorzitter van de vrgz. dem. fractie.é EEN ZEEREISJE NAAR Cngeland de eene dag heen, de daaropvolgende dag terug. VLISSINGEN-HARWICH v.v. 2e klasse overtocht, inclusief logies en ontbijt aan boord slechts f 7^ 50 KANT KLAAR TOER Dit nummer bestaat uit 2 bladen r Conden naar elke Donderdag In Juli en Augustus. Reiskosten VLISSINGEN— LONDEN v.v.2 nachten logies in goed hotel te Londen maaltijden; rondrit, met Touring car alles inbegrepen slechts ,1 lIllllIlllBIIHBlBIIllUimHI Dr. Bierema bg de Koningin. Hedenmiddag heeft H. M. de Koningin op den Ruigenhoek ontvangen dr. S. E. B. Bierema, voorzitter van de liberale Tweede Kamerfractie. Tsjechisch blad keert zich tegen verduitsching. TSJECHISCH VERDEDIGINGSCORPS OPGERICHT. Naar aanleiding van het feit, dat de Duitsche pers de Tsjechen reeds herhaal delijk heeft beschuldigd van traagheid en lijdelijkheid, publiceert de „Poledni List" een artikel, dat het noemt „een bewijs van den goeden wil der Tsjechen om met de Duitschers samen te werken". Het blad stelt voor, dat als grondslag voor de be trekkingen tusschen beide nationaliteiten de ontwerpen en eischen der Sudetenduit- sche partij worden genomen. „Wat toen wit was aldus het blad kan nu niet zwart zijn geworden. De Duitscbers hebben ge protesteerd tegen vertsjeching, wg protek- teeren tegen verduitsching. Wij kunnen slechts de waarheid beseffen, dat dingen, die op geweld berusten, niet duurzaam zijn". Zondag i3 een bedevaart naar de graven van de koningen van Bohemen gehouden. Meer dan 30.000 menschen hebben daaraan deelgenomen. De plechtigheid werd beslo ten met het zingen van het lied van koning Wenceslaus. De verduitsching van het Sudetenland wordt krachtig voortgezet. In het district Hultschin, dat een oppervlakte heeft van 330 vlerk. K.M. is een gebied van 14.800 H.A., toebehoorende aan Tsjechische eige naren, „geliquideerd" en ter beschikking gesteld van de nieuwe Duitsche eigenaren. Mobilisatie voor den oogst in het protectoraat. De autonome regeering van het protec toraat Bohemen en Moravië heeft een ci viele mobilisatie afgekondigd voor het bin nenhalen van den oogst. Zij die in de arbeidskampen vertoeven, werkloozen, ge- pensionneerden en leden van het Tsjechi sche leger tusschen 16 en 60 jaar moeten hierbg dienst doen. De duur van dezen dienst kan niet langer zijn dan drie maan den. Oprichting van verdedigingscorps onder Hacha. De Tsjechische regeering. welker leger eenige maanden geleden werd ontbonden, heeft thans vergunning gekregen een ver dedigingscorps voor de handhaving van de binnenlandsche orde en veiligheid op te richten. Dit kleine leger, met inbegrip van de 280 officieren, zal uit 7000. mau be staan. Het zullen de troepen zijn der Tsjechische regeering, die met lichte wa pens worden uitgerust. Hacha zal opperbevelhebber zijn. Tsjechen door Duitsche militaire rechtbank veroordeeld. Officieel wordt medegedeeld, dat een aantal Tsjechen door een Duitsche mili taire rechtbank veroordeeld zgn tot ge vangenisstraffen. varïeerend van vier tot zes maanden wegens belastering van het Duitsche leger. Eenige weken geleden was een Tsjecho- Slowaaksch officier wegens dezelfde over treding veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Franco zou nieuwe regeering hebben gevormd. Volgens uit Spanje te Lissabon ontvan gen berichten zou Franco een nieuw minis terie hebben gevormd. Te Burgos verwacht men ieder oogen blik de officieele bekendmaking. De militaire voor bereidingen in Danzig. Voor het' eerst spreekt de officieuse „Ga- zeta Polska" in een correspondentie uit Danzig over militaire voorbereidingen in de Vrije stad, waarover het de volgende bijzonderheden geeft. Voor de crisis van Maart jl. bevonden zich in Danzig duizend manschappen van de landespolized, die thans gereorganiseerd zijn tot drie regimenten van 1500 man schappen elk. Twee van deze regimenten zijn reeds ge vormd en met het derde is men bezig. De S.S. en de Heimwebr van Danzig tellen ongeveer duizend man en de drie politie- regimenten kunnen beschouwd worden als een divisie infanterie. De S.S. vormen de technische troepen van Danzig. Al die troepen worden bijna geheel door Duit schers gevormd, die als „toeristen" in Mei en Juni over zee naar Danzig gekomen zgn. Een aantal is ook over land geko men. Op het oogenblik wordt het mili taire centrum ingericht te Matzkau. Zoo lang dit nog niet gereed is, zijn de troepen gelegerd in verschillende lokalen en gebou wen. Het in Danzig aangekomen zware ge schut is ingescheept in Hamburg en Stet tin en des nachts gelost in de dokken van Schichau. Op dezelfde wijze zijn naar Dan zig vervoerd drie batterijen veldartillerie en 10 batterijen luchtdoelgeschut. 36 stuk ken anti-tank-geschut, 36 stukken ander geschut en eenige stukken van 15 cM. zijn thans geplaatst fcs Heubude aan de kust. Een deel van deze bewapening bevindt zich natuurlijk op den grensweg tusschen Oost- Pruisen en het gebied der vrije stad. De Berlijnsche correspondent van de „Gazeta Polska" die dit artikel geschreven heeft, zegt voorts, dat aan die grens in cidenten zijn voorgevallen, en dat Pool sche douanebeambten zijn toegetakeld met hst doel controle onmogelijk te maken en den invoer van wapenen in Danzig te ver gemakkelijken. Een groot deel der wapenen is van Tsjechischen oorsprong. Alle wegen op het gebied der vrjje stad welke naar Polen leiden, zijn versterkt en van anti tank-geschut voorzien. De correspondent besluit met op te mer ken, dat deze voorbereidingen niet be schouwd kunnen worden als te dienen tot de verdediging van Danzig tegen een Pool- sch-en aanval, want Polen wenscht geen aanval op de vrije stad te ondernemen. Het zijn voorbereidingen op den gevaarlijken weg naar den Anschluss met het Duitsche rijk. Polen weigert invoer van zekere producten. De Poolsche regeering heeft der regee ring van Danzig medegedeeld, dat zij de door de Danziger douane-autoriteiten uitge reikte douaneverklaringen voor verzendin gen der firma AmadaUnida te Danzig naar Polen met ingang van 1 Augustus niet meer zal erkennen. De senaat van Danzig heeft hiertegen ernstige bezwaren ingebracht en er op ge wezen dat zij ingeval de bedreigingen te gen de fabrikaten van de firma Amada- Unida zouden worden verwezenlijkt en het invoerverbod op haringen uit Danzig niet zou worden ingetrokken, zij zich genood zaakt zou zien direct met economische te genmaatregelen te antwoorden. Bezittingen van Joden verbeurd verklaard. De Senaat van Danzig heeft voor den eersten keer de verordening toegepast in zake de verbeurdverklaring van aan Joden toebehoorende bezittingen. Het betreft acht Joden wier bezit is geconfiskeerd. Vier hunner zijn Poolsche Joden, die buiten het gebied der vrije stad wonen, terwijl er ook een Fransche Joodsche dame bij is, die aandeelen heeft in een groot warenhuis te Danzig. Bij een recente razzia op communisten zijn tal van arbeiders gearresteerd. Zij zijn met particuliere vliegtuigen naar Berlijn overgebracht, waar, naar men zegt, ver scheidene hunner wegens hoogverraad worden terechtgesteld. Scbeurienisseti van len lag H. JL de Koningin ontvangt in verband met de kabinetscrisis de heeren Deckers, Albarda en Schouten. .(Pag. 1, eerste bladjj Toenemende verduitsching van het Sudetenland Tsjechisch verdedigings* corps voor binnenlandsche orde dien* sten opgericht. .(Pag. 1, eerste bladjj Belangrijke raededeelingen van Cham* berlain in het Lagerhuis. (pag. 1, eerste bdadj ZIE VERDER EVENTUEEL, LAATSTE BERICHTEN Voor de wimpels van de buurtver., zuilen, kleurecht DECORATIE DOEK in rood-wit-blauw en oranje, per el 13 cent. Prima JEANS VLAGGENDOEK, uiterst soliede, alle tinten, per el 26 cent STANDAARD VLAGGEN, com pleet met stok en houder. Iedere gewenschte vlag kunt U ons bestellen, ook event, met tekst. Vraagt U eens prijs voor het huren van alle mogelijke vlag gen enz. voor versiering van feestterreinen enz. Bij kwantum-afname (buurtver. enz.) 10 korting. OOK UW LEVERANCIER VOOR FEESTVERSIERING! LEPELSTRAAT 5-7 - Telef. 71. Landingspoging der Japanneezen bij Wangmoen. Ongeveer 1000 man Japansche troepen probeeren vasten voet te krijgen aan de Chineesche kust bij Wangmoen, in de buurt van Macao. De Chineesche troepen bieden hardnek* kigen tegenstand. Tot nu toe is de aanval der Japanneezen afgeslagen. Japansche vliegtuigen hebben uit ma* chinegeweren de stad Tsjekkl bestookt. Er zijn meer dan twintig dooden. Oorlogssche pen hebben de kust bij Wangmoen gebom* bardeerd, Japansche studenten naa? Noord-China» Volgens een telegram uit Peiping zullen studenten van verschillende hoogescholen en universiteiten in geheel Japan Donder* dag in zes groepen naar Taiyoean, Kalgan, Tainan, Pauting, Tientsin en Sjetsjitsjwang vertrekken om de Japansche strijdkrachten in Noord-China en binnen Mongolië te hel* pen. De jongelieden ontvangen in de mi* litaire barakken bij Peaping een speciale opleiding.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1