Viissingsche Courant Breskensche Courant STADSNIEUV/S Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 178 MAANDAG 31 JULI 1939 Abonnementsprijs; 17 ct. per week ol 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels f 3-25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prjjs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN L)E VELDE Jr., Bureaux VValstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat TeL21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft Zaterdagavond te negen uur op den Ruigenhoek den vice- president van den Raad van State ontvan gen, De Koningin hoort de fractieleiders. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin in den loop van heden en morgen de frac tieleiders van een zestal fracties in de Tweede Kamer ontvangen. De „Daily Telegraph" schrijft in een hoofdartikel, dat Nederland op het oogen- blik, op een tijdstip van internationaal ge vaar, zich niet mag veroorloven in zichzelf verdeeld te zijn en nog minder kan het de leiding van zijn verstandigsten raadsman ontberen. Voor zrjn eigen zaak en voor Europa is het te hopen, dat spoedig een oplossing zal worden gevonden, waardoor dr. Colijn weer aan het hoofd der zaken zal worden geplaatst. Tragisch ongeluk aan het strand te Castricum aan Zee. VIER MEISJES IN ZEE VERDRONKEN. Vier Amsterdamsche meisjes van onge veer twintig jaar zijn gistermiddag te Castricum aan het vrije strand, waar geen toezicht wordt gehouden, in de Noordzee verdronken. Hoewel moeilijk te bepalen is hoe het ongeluk zich precies heeft voorge daan, kan uit de verklaringen van omstan ders worden opgemaakt, dat het viertal door zich te ver in zee te wagen, om. het leven is gekomen. Spelend in de hooge golven bereikten de meisjes, die samen uit waren, de tweede zandbank, welke circa tachtig meter uit de kust gelegen is. Terwijl zij hier naar hartelust rondsprongen en -dansten, wer den zij opgemerkt door een der strandbe- zoekers, die haar toeriep terug te kernen „Je weet, dat jullie niet zwemmen kunt". Ondanks dezen raad keerden de vriendin nen niet terug. Toen de man, die merkte, dat aan zijn advies geen gevolg gegeven werd, even later opnieuw de richting van de zandbank uitkeek, was van de meisjes geen spoor meer te vinden. Naar alle waarschijnlijkheid zijn zij door een hooge golf in de diepe geul tusschen de tweede en de eerste bank, welke op ongeveer vijf tig meter van de kust gelegen is, gewor pen. Deze geul is uiterst gevaarlijk, vooral bij opkomend getij, zooals ten tijde van het ongeluk het geval was, mede door het drijfzand en de vele gaten, welke daar tij dens eb door kinderen gegraven zijn. Direct wierpen leden van den A.R.B. red- dingslijnen uit en reeds spoedig werd de eerste drenkelinge op het droge gebracht. Koortsachtig ging men voort met zoeken, doch vooreerst werd niets gevonden. Na circa tien minuten spoelde het ljjk van het tweede slachtoffer aan, even later de lijken van de twee andere meisjes. Op het strand stelden de leden van de E.H.B.O. alle po gingen in het werk ccn de levensgeesten bij de slachtoffers op te wekken. Ook twee geneesheeren, die op het strand aanwezig waren, verleenden hun medewerking, ter- wijl de plaatselijke geneesheer even later ter assistentie verscheen. De pogingen de levensgeesten weder op te wekken door kunstmatige ademhaling met behulp van twee zuurstofapparaten, werden bijna twee uren voortgezet, echter zonder resultaat. Inmiddels had men reeds de onbewoonde tent gevonden. „Omwonenden" verklaar den, dat de vier meisjes hier haar intrek hadden genomen en later herkenden zij in derdaad in de slachtoffers hun buurvrou wen. Naar schatting waren de meisjes achttien tot twintig jaar oud. De l|jken der slachtoffers zjjn overge bracht naar den politiepost te Castricum. Bij de reddingspogingen onderscheidde zich in het bijzonder een lid van den A.R. B., de heer W. FBurger, die zich tot vier maal toe in zee begaf, hoewel omstanders het hem ontrieden. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de meisjes, die aan het strand te Castricum aan Zee den verdrinkingsdood vonden, de gezusters E. en A. Sol en de gezusters Js. en H. M. Bakker zijn, alle vier afkomstig uit Amsterdam. Haar leeftijden varieerden tusschen de zeventien en achttien jaar. Woensel door cycloon geteisterd. Vele woningen beschadigd. Verscheidene gewonden. Tijdens het hevige onweder en de zware slagregens, welke zich gisteravond over het grootste deel van ons land hebben ontlast, zijn de inwoners van Woensel tegen midder nacht opgeschrikt door een noodweer, ge paard gaande met een zwaren storm, welke gedurende eenige seconden tot een cycloon werd. Daken van huizen werden afgerukt, eikenboomen werden ontworteld en de elec- trische leidingen werden gestoord. Het mag dan ook een wonder worden genoemd, dat het aantal gewonden niet meer dan zeven bedroeg, van wie alleen een dertigjarige vrouw min of meer ernstig werd getroffen door een vallend stuk muur. Het feit, dat velen in de getroffen w|jk nog niet thuis waren van de kermis in Eindhoven, speelt daarbij een groote rol. Het was ongeveer kwart voor twaalf toen een hevige rukwind gedurende enkele seconden over de arbeiderswijk in het Zuid westen van Woensel joeg. Op het Celsius- plein werd een achttal woningen totaal vernield. De daken van deze huizen werden afgerukt of stortten in. De brokstukken van deze daken kwamen weer op belenden de woningen terecht, zoodat in het geheel ongeveer achttien woningen min of meer ernstig werden beschadigd. Zooals reeds gemeld, waren de meeste bewoners, dank zij het feit dat zij in Endhoven feest waren gaan vieren, nog niet thuis en slechts twee vrouwen en vier kinderen werden gewond door brokken van het neervallend plafond van de muren. Zij liepen schrammen op. Alleen een dertigjarige gehuwde vrouw in de Newtonstraat, die te bed lag, kreeg van een omvallenden muur een brokstuk op het gelaat, waardoor haar neus als het ware werd afgestooten. Deze vrouw in naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd. Alle andere konden thuis worden geholpen. Op het Pastoor van Arsplein werd de •linker zijgevel van d_ kerk van den H. Pas toor van Ars ernstig beschadigd. Een hoek werd uit den gevel losgerukt en een groot stuk muur waaide, als ware het een licht houten beschot, om. In de Edisonstraat en op den Boschdijk en Oirschotschedijk werden zware oude eikeboomen, in het geheel een twintigtal, ontworteld. De neergevelde reuzen, welke dwars over den weg kwamen ce liggen, ver sperden het verkeer, doch richtten in hun val geen noemenswaardige schade aan. Reeds vanmorgen had het gemeente-per soneel muren, dakpannen en boomen zooveel mogelijk weggeruimd,- doch de straten, waar huizen werden vernield en boomen ontwor teld, zrjn voor 'het verkeer afgezet. De be schadigde huizen zijn gemeentewoningen. De plaats Woensel, welke 45.000 inwoners telt, behoort tot de gemeente Eindhoven. De burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk, leidde de opruimingswerkzaam heden, welke door de brandw.er geschied den. Ook de geneeskundige dienst was op het eerste alarm uit Woensel onmiddellijk ter plaatse. Ook het electrische net was gestoord. De electrische trein uit de richting Roermond, welke te twee uur des nachts te Woensel moest arriveeren, kon pas om vier uur in het station binnenloopen. De Britsche lands verdediging wordt beproefd. GROOTSCHEEPSCHE OEFENINGEN. Gedurende de maand Augustus zal de Britsche verdedigingsmacht te land, ter zee en in de lucht worden beproefd als nog nooit in vredestijd is geschied. De eerste maatregelen hiertoe worden genomen, wan neer de manschappen van de vlootreserve, welke in oprichting is, zich naar hun depóts zullen begeven. Zij zullen 9 Augustus door den koning in de Weymouth Baai worden geïnspecteerd. 12.000 reservisten, hierbij inbegrepen de gepensionneerde marine-offi cieren, zouden vandaag in Portsmouth, De- vonport en de Chatham bijeenkomen. De koning zal 123 schepen inspecteeren, waar onder drie slagschepen, vier kruiser-esca- ders, vijf flotilles torpedojagers, vliegkamp schepen, onderzeërs, flotielleleiders, pa- troulileschepen, treilers en sleepbooten. Van deze vaartuigen behooren zestig tot de marine-reserve. Dit is de eerste keer in vijftien jaar dat de marine-reserve onder commando van vice-admiraal sir Max Horton, die zich aan boord van het vlaggeschip „Effingham" zal bevinden, in volle sterkte uitvaart. In de afgeloopen drie jaar zijn de sche pen van de marine-reserve aanmerkelijk gemoderniseerd en bij de inspectie door den koning zullen de schepen hun oorlogs-voor- raden brandstof, levensmiddelen en munitie aan boord hebben. Na de inspectie zullen de zestig schepen manoeuvres houden en naar Portland, Ro- syth en Invergordon gaan. De manoeuvres zullen de maanden Augustus en September duren. Het verlof voor de opvarenden van de thuisvloot is dit weekeind geëindigd en schepen van deze vloot z|jn op weg naar Rosyth en Invergordon. In de noordelijke Britsche wateren zijn meer oorlogsbodems bijeengetrokken, dan in de laatste twintig jaar het geval is geweest Tegelijkertijd zullen 135:000 man van het territoriale leger op groote schaal manoeu vres houden op verscheidene plaatsen in Engeland en binnenkort zal de luchtmacht opnieuw een groote vlucht maken. De civiele verdediging, het vierde leger, zal in den nacht van 9 op 10 Augustus een groote oefening houden. Londen en een groot deel van het land zullen verduisterd worden en uit vliegtuigen van de lucht macht zal het effect gecontroleerd worden. De ronde van Frankrijk. De Belg Sylver Maes winnaar. Gisteren is de laatste etappe van de ronde van Frankrijk van Dyon naar Parijs over 351 K.M. in twee'gedeelten verreden. Sylver. Maes heeft de 33de ronde van Frankrijk gewonnen met een ruinen voor sprong op Vietto. De uitslag van de eerste halve etappe van Dyon naar Troyes luiat1. Le Grevès 5 uur 2 min. 10 sec., 2. Foumier, 3. Neu- ville zelfden tijd. Op de 7e plaats in een peleton van 43 renners Albert en Anton van Schendel, Lambrichts, Hellemons en De Korver in denzelfden tijd als de winnaar. Tweede halve etappe van Troyes naar Parijs 1. Marcel Kint 6 uur 30 min. 49 sec., 2. Sylver Maes, 3. Archambaud zelf den tijd, 9. een peleton, getrokken door Le Grevès in 6 uur 32 min. 54 sec. In dit peleton bevond zich ook Lam brichts. 33. de Korver 6 uur 34 min. 19 sec., 34. T. van Schendel 6 uur 34 min. 37 sec., 35. Dominicus 6 uur 34 min. 47 sec., 45. Hel lemons 6 uur 35 min. 29 sec., 45. Albert van Schendel zelfden tjjd. De eindstand van de algemeene rangschikking luidt1. Sylver Maes (België) 132 uur 3 min. 17 sec.2 Vietto (Frankrijk) 132 uur 33 min. 55 sec. 3. Vlaeminck (België) 132 uur 35 min. 25 sec.4. Matthias Clemens (Luxemburg) 132 uur 39 min. 26 sec. 5. Vissers (België) 132 uur 51 min. 18 sec. 8. Lambrichts 132 uur 51 min. 18 sec. 15. Albert van Schendel 133 uur 13 min. 18 sec.; 28. De Korver 134 uur 18 .min. 51 sec. 37. Anton van Schendel. 134 uur 55 min. 23 sec. 39. Dominicus 134 uur-56 min. 36 sec. 46. Hellemons 135 uur 47 min. 33 sec. De eindstand van het landenklassement luidt 1. Belgia B 398 uur 17 min. 20 sec. 2. Frankrijk 398 uur 53 min. 7 sec. 3. België A 398 uur 53 min. 38 sec. 4. Luxemburg 399 uur 29 min. 55 sec. 7. Nederland 400 uur 23 min. 27 sec. Chineesche guerillatroepen in actie. Het verkeer op den spoorweg van Sjanghai naar Nanking, welke onder Ja- pansch toezicht staat, is gedesorganiseerd als gevolg van een aanval van Chineesche guerillatroepen op een punt van de lijn op 100 m|jlen van Sjanghai. Volgens den woordvoerder der Japannee- zen hebben ongeveer 400 man guerillatroe pen de rails vernield en de ontsporing ver oorzaakt van de locomotief en acht wagons van een stampvollen trein, welke van Woesi op weg was naar Tsjangtsjan. Een buitenlander, die in een anderen trein naar Nanking reisde, zeide, dat hij voorbij Woesi had hooren schieten. Men had hem verteld, dat guerillakr|jgers de reis hadden vernield en slaags waren met Japan- neezen. Zijn trein stopte en keerde naar Sjanghai terug. Japansche oorlogsschepen beschieten de kust. Zaterdag hebben Japansche oorlogssche pen de kust beschoten in de buurt van Wangsjoen (Zuid-China). Aan dit bericht, dat uit Macaö is ontvangen, wordt toege voegd, dat alle pogingen der Japanneezen te landen, werden afgeslagen. Generaal Tsjang Wai Tsjang, de bevelhebber der Chi neesche troepen, is verscheiden malen aan den dood ontsnapt. Daar de granaten op landerijen terecht kwamen, moesten de boeren, die bezig waren met het binnen halen van den oogst, hun werk staken. Japansche vliegtuigen blijven met machi negeweervuur de boerderijen en dorpen be stoken, evenals het verkeer op den weg. Er is een groote vluchtelingenstroom naar Macao. Woetsjau gebombardeerd. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben 18 Japansche vliegtuigen op 25 Juli de dichtbevolkte wjjken van de binnenhaven Woetsjau in Kwangsi gebombardeerd, meer dan 60 burgers kwamen om het leven, ruim 300 werden gewond. De school van de Ame- rikaansche Baptiste zending werd vernield, het Roode Kruis-hospitaal beschadigd. De strijd tegen de Iersche terroristen. Officieel wordt medegedeeld, dat de En- gelsche minister van binnenlandsche za ken tot nu toe op grond van de gisteren van kracht geworden wet tot bestrijding van terrorisme reeds acht bevelen tot uit wijzing heeft onderteekend. Intusschen blijft de politie onvermoeid jacht maken op verdachten. Ook gaat men de verblijfplaats na van Sean Russell, die zich chef van den staf van het Iersche re- publikeinsche leger, het I.R.A., noemt, en die in de laatste 24 uur in Londen zou zijn gezien. Uit Ne"' York werd echter aan Reuter gemeld, dat de immigratie-autori teiten aldaar geen bericht hebben ontvan gen, dat Russell de Vereenigde Staten heeft verlaten. Scotland Yard heeft den strijd tegen de Ira verscherpt en in b^t afgeloopen week eind een groot aantal huiszoekingen ver richt. De politie heeft hierdoor de overtui ging gekregen, dat talrijke verdachten reeds uit het land zijn gevlucht. Anderen Worden scherp bewaakt en de minister van binnenlandsche zaken moet een besluit ne men over een uitwijzing. De politie over weegt om een aantal verdachten binnen enkele uren in hechtenis te nemen, nu zij de macht hiertoe heeft. Hoewel geen aanslagen meer zijn ge pleegd verslapt de waakzaamheid van de politie niet. De politie is er thans van overtuigd, dat zij zich van de meest op den voorgrond tredende en actiefste leden van de Ira heeft ontdaan. Er zullen dan ook geen massa uitwijzingen meer geschieden, terwijl er geen sprake van is, dat voor het vervoer der verdachten van een oorlogsschip gebruik zal worden gemaakt. COÖPERATIE KINDERFEEST. Ongeveer 1000 kinderen vermaakten zich aan het strand. De Zeeuwsche coöperatieve propaganda- commissie heeft Zaterdag op het strand een kinderfeest gehouden. De belangstel ling hiervoor was zeer groot. Uit verschil lende deelen van de provincie zooals Zie- rikzeei, Goes, Middelburg, Souburg en Bres kens waren reisjes naar Vlissingen georga niseerd om aan dit kinder-strandfesst deel te nemen. Tegen half twee verzamelden allen zich op den hoek Singel-van Dis- hoeckstraat, waar een stoet werd gefor meerd om gezamenlijk met de muziekgezel schappen „Ons Genoegen" uit Vlissingen en „Crescendo" uit Middelburg naar het strand te marcheeren. Aan alle kinderen waren veelkleurige ballonnen uitgereikt zoodat het een aardig gezicht was, den optocht voorbij te zien trekken. De ballonnen zouden op het strand tege lijk worden opgelaten en het zou een wed strijd worden, welke ballon den grootsten afstand aflegde. Dank zij de medewerking van de had- commissie was op het strand een groote ruimte voor de kinderen gereserveerd. De stoelen op het standstoelenterrein waren rondom geplaatst, zoodat men het geheele strand kon overzien. Er heerschte een heele drukte op den Boulevard toen de stoet met kinderen al daar aankwam. Zoodra allen op het strand waren, werden de ballonnen losgelaten. Het was een leuk gezicht de 1000 ballonnen de lucht in te zien gaan en in de richting van de stad te zien verdwijnen. Verschil lende sneuvelden reeds op den boulevard, waar zij verward raakten in de electrische draden. De kinderen hebben zich op het strand uitstekend vermaakt. In een oogenblik wa den de kousen en schoenen uit en was men Dit nummer bestaat uit 2 bladen §ebeurlenisscn van len lag Het noodweer heeft gisteren veel onheil veroorzaakt. .(Pag. 1, eerste blad). Te Castricum zijn gisteren 4 meisjes in zee verdronken. (Pag. 1, eerste blad). De Belg Sylver Maes heeft de rondo van Frankrijk gewonnen. .(Pag. 1, eerste blad); Talryke ernstige verkeersongevallen. (Gemengd nieuws); Strenge maatregelen tegen spionnagd in Frankrijk. (Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN vroolijk aan het stoeien in -het zand of lus tig aan het pootje baden. Vooral voor hen, die van buiten de stad kwamen, had dit groote aantrekkingskracht. Ter afwisseling werd tevens een poppe- kast-voorstelling gegeven, welke verzorgd werd door den heer A. van Oorschot. Wat leefden de kinderen mede met de avontu ren van Jan Klaasssn, wat hadden ze een schik als ze zelf in deze spannende geschil denis werden betrokken. Aan alle kinderen werden twee consump ties verstrekt. Het spreekt vanzelf dat do aangeboden verfrissching op dezen warmen zomermiddag in den smaak vieL Tegen half vijf was de pret weer voor bij en moest men zich gereedmaken voor het vertrek. Het was vermakelijk te zien, hoe sommige jeugdige „badgasten" treuzel den om zoo lang mogelijk van het verblijf op het strand te genieten. In optocht ging het langs een gedeelte van de boulevards om vervolgens door de stad naar den Koningsweg te wandelen, waar de provinciale boot gereed lag en de autobussen klaar stonden om allen weer naar huis te brengen. Eerst vertrokken de deelnemers uit Zie- rikzee. Onder de vroolijke tonen van „Ons Genoegen" en „Crescendo" en onder luid hoera van grooten en kleinen stak de „Luctor et Emergo" om half zes van wal omeerst nog een half uurtje voor de Keersluisbrug te dobberen, alvorens de reis naar „het land van de hooge boomen" te kunnen voortzetten. Een ander gedeelte ging met autobussen naar de plaats van bestemming, terwijl twee trams, ieder met vier wagens, de deelnemers uit Middelburg en Souburg huiswaarts brachten. De opgewekte stemming, welke bij het vertrek heerschte, was wel het beste bewijs dat allen zich uitstekend hadden geamu seerd. Een afscheid bij de Kon. My. „de Schelde", Zaterdagmiddag had na het beëindigen der werktijd een afscheid plaats in de tim merfabriek der Kon. Maatschappij „de Schelde". De heer L van Dis heeft na een bijna 52-jarigen dien- ttijd den 65-jarigen leeftijd bereikt en ging nu de Maatschappij verlaten. Bij afwezigheid van baas Sohier werd Van Dis toegesproken door den heer Fritz, Deze sprak met goed gekozen woorden de hoop uit, dat Van Dis nog vele jaren van de wel verdiende rust zal mogen genieten met zijn vrouw en de zijnen. Hij overhan digde hem namens bazen, ambtenaren en werklieden een tafel en twee stoelen. De heer Van Dis bedankte den heer Fritz voor diens vriendelijke woordenen de gevers voor het mooie aandenken van dezen dag. Met een handdruk namen velen afscheid van hun collega. Een overstrooming door hemelwater. De geweldige plasregen die gisteravond tijdens het onweer over stad en omgeving neerplensde, heeft heel wat narigheid ver oorzaakt. Een bewoner van de Hobein- straat heeft de hulp der politie ingeroepen, aangezien zijn kelder vol water liep, ver moedelijk als gevolg van een defect aan het hoofdriool voor zijn woning. De Dijkstraat, Paul Krugerstraat, Coosje Buskenstraat, Badhuisstraat, Koudekerk- scheweg, Vrijdomsweg en enkele andere straten kwamen door den hevïgen regen blank te staan. De riolen konden het over matige hemelwater niet snel genoeg ver zwelgen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1