Vlisslngsche Courant Breskensclie Courant STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD UIT DEN OMTREK Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77stfc JAARGANG NUMMER 177 ZATERDAG 29 JULI 1939 Ahonnementsprys; i'< ct pe: week ol 2.20 pej kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale orija Kleine advertenties van 15 regels 50 cent Iedere regeJ meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr„ K urea ui Walstr. 58-60, TeL 10 (2 Ujnen), Giro No.6628? Eigen kantoren te: Breskens, DorpsstraatTel.21 Oost- en West-Sonhnrg, Kanaalstraat 45. Tel- 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Oud-ministers in afscheidsgehoor bij de Koningin. Van officieele zijde meldt men ons, dat H. M. de Koningin gisteren ten paleize Noordeinde in afscheidsgehoor heeft ont vangen de ministers van het vorige kabi net Goseling, de Wilde, van Buuren, Steen- berghe, Romcne en Welter, die daarna aan het noenmaal van Hare Majesteit hebben aangezeten. De minister Slotemaker de Bruine was verhinderd hierbij aanwezig te zijn. H. M. de Koningin heeft gisteravond te acht uur op den Ruigenhoek den voorzit ter va n de Tweede Kamer der Staten- Generaal ontvangen. H. M. de Koningin heeft hedenochtend te tien uur op den Ruigenhoek den voor zitter van de Eeerst Kamer der Staten- Generaal ontvangen. De „Times" over het aftreden van dr. Colijn. De „Times" noemt het in een redactio neel artikel een ongeluk voor Nederland, dat Colijn, terwijl hij voor het volk onmis baar schijnt, onvoldoende gesteund is door het parlement. Toen hij zijn nederlaag incasseerde, al dus het blad, sprak de minister-president als een man, die bereid en bijna verlangend was, zich terug te trekken, doch voelde, dat het niet het oogenblik was om zijn land in den steek te laten. Na betoogd te hebben, dat dr. Colyn inderdaad de meest ervaren van de Nederlandsche staatslieden is, vervolgt de „Times" „De moeilijkheid, waarvoor hij zich, als zoovele andere staatslieden tegenwoordig geplaatst ziet, is dat het gevaar van een aanvalder agressieve naties het land dwingt, voor dé landsverdediging meer uit te geven, dan het zich in werkelijkheid kan veroorloven. In het buitenland wordt dr. Colijn be schouwd als het voorbeeld van financieele orthodoxie, en hij weigert dan ook, zijn geloof in vrijen handel, een gezonde valuta en in evenwicht zijnde begrootingen prijs te geven. Niettemin is hij er zich duidelij ker dan eenige van zijn landslieden van bewust, dat de wereld buiten Nederland nooit terug zal keeren tot het „normale" economische leven van een kwart eeuw geleden en dat de noodmaatregelen van thans waarschijnlijk enkele blijvende wijzi gingen met zich mee zullen brengen". Het is te hopen, zoo besluit het Britsche blad, dat de parlementaire tegenstellingen niet de gelegenheid krijgen, een bolwerk van stabiliteit, dat in deze onzekere tijden van bijzonderé waarde is, te verzwakken. Spoedig voorstellen inzake vlootuitbreiding te verwachten. Een nieuw vliegveld in plaats van Waalhaven. De stemming in de Tweede Kamer stak gisteren sterk af tegen die van Donderdag, daar alle spanning thans geweken was. De voorzitter deelde, zooals reeds gemeld, me de dat het kabinet aan de Koningin ontslag had aangeboden en dat de regeering de Kamer verzocht de aanhangige agenda af te handelen. Dit is gister-middag dan ook geschied. Het eenige ontwerp waarover debat is gevoerd, is de suppletoire begrooting voor 1939 van het departement van defensie, waarbij 33 millioen zijn aangevraagd. Mi nister van Dijk ondervond weinig tegen stand tegen de aanvrage. Hy verklaarde bij zijn beantwoording van de sprekers, Öat zijn departement de zuinigheid zooveel mogelijk in acht neemt. Voorts deed hij de nieuwe aankondi ging, dat bij Verhoven, nabij Gilze, het nieuwe vliegveld zal worden aangelegd, dat in de plaats zal komen van Waal haven. Over de voorbereiding van de vlootuitbreiding zeide hij, dat de tech nische commissie, welke zich zoowel met de financieele als met de krijgs kundige zyde van dit probleem bezig houdt, spoedig met haar taak gereed zal zijn. Het wetsontwerp werd goedgekeurd zon der hoofdelijke stemming. De vergadering is tot onbepaalden tyd verdaagd. Fransche verkiezingen uitgesteld. Verlenging der zittingsperiode van parlement tot 1942. Na afloop van den gisteravond gehou den kabinetsraad werd vernomen, dat de raad op voorstel van Daladier en na een uiteenzetting van den premier, tot over eenstemming is gekomen over een belang rijken maatregel van politieken aard, t.w een uitstel der verkiezingen en een verlen ging van deze zittingsperiode van het par lement van 31 Mei 1930 tot 31 Mei 1942 Deze maatregel wordt ingegeven door den ernst van den internationalen toestand. De raad heeft zich ook bezig gehouden met decreten inzake de „code voor de Fran sche afmilie" en den strijd tegen de ge boortebeperking. Voorts zijn maatregelen tegen bestuurshervorming bestudeerd en financieele en militaire maatregelen. Vooral de financieele zijden dezer maatregelen wer den onder de oogen gezien. Maatregelen tegen de Iersche terreur. By wyze van voorzorgsmaatregel tegen mogelijke wandaden van het Iersche repu- blikeinsche leger zal het publiek geduren de het weekeinde het parlementsgebouw niet mogen bezoeken. De volgende week zullen bezoekers voor de publieke galerijen tevoren gecontroleerd worden. De politie zal gedurende het weekeinde extra diensten verrichten. Op Leicester Square en in het district Euston Road zijn telefoondraden doorge sneden en hierin ziet men de laatste daden der terroristen. Op het oogenblik worden te Londen nog vier mannen vastgehouden, terwijl de po.iüe bezoeken heeft gebracht aan 3e adressen van personen, die, naar men wist, met de actie van het republi- keinsche leger sympathiseeren. Er wordt een lijst van namen opgesteld, die aan den minister van binnenlandsche zaken zal wor den voorgelegd in verband met de nieuwe wet. Te Belfast stelt de politie op inko mende schepen een onderzoek in naar uit Engeland gevluchte terroristen. Reeds in de eerste uren na de van kracht wording van het wetsontwerp tot bestry- ding en voorkoming van geweldpleging heeft de minister van binnenlandsche za ken meer dan dertig gevallen moeten be- studeeren. Hij heeft acht bevelen tot over de grens zetting onderteekend. Het be treft hier acht personen. Ook is een belangrijke conferentie ge houden op het ministerie van binnenland sche zaken. Aanwezig waren de commissa ris van politie en zekere leiders der politie in de provincie, waar het Iersche republi- keinsche leger zich heeft doen gelden. Er werd gesproken over bijzonderheden tot verscherping van de nieuwe wet. Zekere Ieren, die de laatste paar dagen uit hun woningen te Londen zyn vertrok ken, worden door de politie gezocht. In dien zij zullen worden aangehouden, zullen zij worden vastgehouden tot het ministe rie van binnenlandsche zaken beslist zal hebben of zij zullen worden gedeporteerd of dat hun namen in een speciaal register zullen worden ingeschreven. Controle op uitgaven aan den Poolschen landdag ontnomen. De senaat der vrije stad Danzig heeft een verordening met kracht van wet ge publiceerd, op grond waarvan hij de be voegdheid heeft, zichzelf decharge te ver- leenen voor alle gewone en buitengewone uitgaven, al of niet voorkomende op de begrooting der vrije stad. Dit decreet ont neemt aldus aan den Landdag een zijner belangrijkste rechten, de contróle op de uit gaven van de uitvoerende macht der vrije stad, die voortaan in haar uitgaven in het geheel niet meer zal worden geremd. Nog goed afgeloopen. Gistermiddag te half twee heeft op den Prins Hendrikweg nabij hotel „Zeeland" een ernstige aanrijding plaats gevonden. Daar stond een auto tusschen twee andere voor het hotel geparkeerd. De wagen ver trok uit de file juist op het oogenblik dat een andere auto van de richting Keersluis passeerde om naar het station te gaan. Een botsing was onvermydelijk en de wa gens sloegen met een hevigen klap tegen elkaar. Beide auto's zijn zwaar beschadigd; persoonlijke ongevallen hadden gelukkig niet plaats. Leelyk gevallen. Gistermiddag moest een 51-jarige reizi ger uit Bergen op Zoom naar het St. Jo- seph-ziekenhuis worden overgebracht, die een leelyken val had gedaan. De man was op den Prins Hendrikweg bij het overste ken met de fiets tusschen de tramrails blijven steken en had by zijn val een bloe dende hoofdwond en een hersenschudding opgeloopen. Mislukt vacantiereisje. Bij aankomst van. de mailboot is giste ren een 26-jarige Joodsche vertegenwoor diger van Tsjechische nationaliteit en thans dus eigenlijk Duitsch onderdaan aangehouden. De man is in Engeland woonachtig en wilde enkele dagen in Ne derland vertoeven voor vacantie en tevens ter regeling van zaken. Hij is echter aan gehouden, aangezien redenen aanwezig waren, hem niet toe te laten. Hedenmor gen is de man met dezelfde mailboot waarmede hij gekomen is, weder naar Engeland teruggebracht. Schrynende levensbeelden. Donderdag zyn met de mailboot eenige Israëlieten, vader, moeder en hun 29-ja- rige zoon, naar Engeland vertrokken. Hun passen waren volkomen in orde en droegen visa voor de betreding van Engelschen bodem. Tegen de toelating van den vader en de moeder werd in Engeland dan ook geen bezwaar gemaakt. Dit was echter wel het geval tèn aanzien van den 29-jarigen zoon, die uiterlijke teekenen gaf van geestelijk niet geheel normaal te zijn. De vader is daarop naar Londen doorgereisd, maar de moeder die haar jongen niet alleen wilde laten, is met hem per volgende mailboot naar Vlissingen teruggekeerd. Bij aankomst zijn zij voor den commis saris van politie geleid, die de toelating van den zoon eveneens weigert. Met goed vinden van genoemden politie-ambtenaar hebben Joodsche belangstellenden zich in verbinding met Den Haag gesteld, ten einde in hoogste instantie de beslissing te verkrijgen, dat de geestelijk abnormale jonge man in Nederland mag blijven. Blijft de beslissing van den commissaris van politie echter van hoogerhand gehand haafd. dan zal de betrokken man naar Duitschland worden teruggezonden. Arbeidsongeval. Op de werf van de N.V. Kon. My. „De Schelde" op het Eiland, is gistermiddag een 14-jarige nageljongen uit Ovezande, van een 8 meter hooge stelling gevallen. De jongen is in ernstigen toestand naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht. „Alhambra"-theat«r. Van het uitgebreid en interessant we reldnieuws is in het byzonder te vermelden een indrukwekkende revue der Duitsche vloot, het Poolsche feest van de zee en nacht-rennen in Frankryk, gepaard met élégance en een schitterend vuurwerk. Veldslag in New-York. Dit is een vroolyk verhaal, waarby het wel wat Amerikaansch luidruchtig toegaat. Dit kan moeilyk anders, omdat wij te doen hebben met oud-strijders. De groote veld slag wordt voorafgegaan door vele klein tjes, die echter alle komisch aandoen. Wij begrijpen dit, als wy weten, dat aan het hoofd van een afdeeling oud-stryders een mannetjesputter als Victor McLaglen staat. Allen trekken naar de Amerikaansche me tropolis om daar op origineele wyze hun jaarlijksch feest te vieren. Zij hebben te vens de opdracht den zoon van een fabri kant uit de handen van een allerbekoor lijkst revue-meisje te redden. Door een be- grypelyke vergissing zien zy een andere, knappe actrice, voor de geliefde aan, waar op niet alleen ook zy, doch ten slotte ook de ijlings overgekomen fabrikant zelf ver liefd worden. Om den laatsten nu weer te redden, wordt een particuliere zenuwinrich ting als tydelyke en tegen de liefde veilige verblijfplaats opgezocht. De liefde overwint echter alles en de dwaze verwikkelingen eindigen dan ook met een lustigen veldslag door de oud-stryders en een zeer origineele wijze van hu wel ij ksvoltr ek k ing. Niet alleen het opgewekte spel ook de uiterst smaakvolle toiletten der dankbare draagsters, maken deze film tot goed amusement. Het schip der vervloeking. Warner Baxter en Freddie Bartholomew spelen op de hun voortreffelijke wijze de hoofdrollen in deze goed geregisseerde film met historischen achtergrond. De uitbeel ding van tyd en milieu verraden studie en ruime hulpmiddelen. Het gegeven is naar een verhaal van den bekenden romanschrijver R. L. Stevenson. Het speelt in de bewogen dagen, toen Schotland nog gemakkelyk tegen Engeland in opstand kwam. Freddie is de pittige knaap, die zyn erfdeel gaat opeischen van een gierigen en misdadigen oom. Op zyn tocht door Schotland komt hij in aanraking met den rebellenleider Alan Breek, die, door de Engelschen vervolgd, telkens weer weet te ontsnappen. Alan, die een jong meisje helpt vluchten, helpt ook den jon gen. De oom van den laatste echter ver sjachert den jongen, na een mislukten aan slag op diens leven, aan ronselaars. Op hei „schip der vervloeking" komen de rebel, het meisje en de jongen ten slotte weer samen. Na manhaftigen stryd gelukt hun de vlucht, waarmee Alan Breek toch nog in de handen der Engelschen valt. Het schavot wacht hem en van heinde en ver stroomen de Schotten samen om hun held te zien sterven. Deze spannende episode eindigt echter, tegen alle verwachting in goed. Ook de schurkachtige oom wordt ontmaskerd. Dit boeiende romantische verhaal wordt uitstekend gespeeld. Telkers weer treft ons een juiste passage, die de realiteit dicht benadert. Geen moment verflauwt het tem po, terwyl de climax de spanning in het einde meesterlyk weet op te voeren. Zeer zeker een geslaagde film. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Vüssingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Krningin Etnma" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Riebo" van Capelle „Grada" van Gent„Oostzee" van Capelle „Deni" van Gent„Antwerpen" van Antwerpen „Oostzee 2" van Willebroek „Timor" van Swansea naar Goes „Mary" van Londen. Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Kunlabori" van Walkcra. Vertrokken: „Prinses Beatrix" naar Harwich„Grada" naar Exeter „Deni" naar Strood „Riebo" en „Oost zee 2" naar Londen „Antwerpen" naar Palnacku „Oostzee" naar Lomma„Ma ry" naar Antwerpen„Bochum" naar Montreal. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De residentie bereidt zich voor op ie blijde gebeurtenis in het PrinselyR gezin. Men is druk bezig met het vervaardigen van een groot aantal oranje-ballonnen, die direct na de blyde gebeurtenis de straten met hun feestely'Le verlichting zullen sie ren. Donderdag zyn by het kasteel „De Lath- men" tusschen Wilp en Twello, onderlinge schietwedstrijden gehouden, waaraan werd deelgenomen door milit~irei uit Voorst en Wilp. Donderdag vertrok m°t de Indië-machine de „Valk" naar Jodpoer de Maharadja van Jaipur. De zilveruiencampagne aan den Lange- dyk is aangevangen. Deze campagne be- teekent voor de jeugd een strop, daar zij inplaats van hun vacantie te kunnen ge nieten, mee moeten helpen op het veld aan den pluk van de sjalotten zilveruien). Denkt om uw belasting De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen, Zeilmarkt no. 8, verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat ter voor koming van vervolging vóór 5 Augustus a.s. betaald moet zijn op grondbelasting 1939, aanslagbiljetten gedagteekend Fe bruari 1939 V2, op personeele belasting 1939, aanslagbiljetten gedagteekend Mei 1939 =/t. „Luxor"-theater. De dooden der prairie. Deze Warner Bros-film verhaalt van de moeilykheden, waarmede de Amerikaan sche beschaving na 1860 te kampen had on. het Westen naar behooren te regeeren. Spoorweg- en telegraafaanleg in de wijde prairiën stuitten op heftigen tegenstand van de Indianen, die meenden, dat deze nieuwigheden hun buffels verjoegen. Daar bij werden de Indianen nog opgehitst door een blanke, die er belang bij had, dat de trein er niet kwam, vermits dit schade be- teekende voor zyn vrachtwagen-bedrijf, waarvan hy in ruil voor geweren en am munitie, het monopolie bezat. Een heftige su-yd ontbrandde, waarby het aan denver kenner Rod Farrell (Dick Foran) te dan ken was, zoomede aan de cavalerie der Vereenigde Staten, die juist bytyds arri veerde, dat de blanke avonturier en de Indianen het onderspit dolven. Een cow boy film van de beste soort, waarin van- Sebeurlenlssen nan Jen Jnq De voorstellen inzake vlootuitbreiding zyn in afzienbaren tyd te verwachten. (Pag. 1, eerste blad); Danzig ontneemt den Poolschen Land* dag de controle op de uitgaven. (Pag. 1, eerste blad)] Gisteren heeft H. M. de Koningin ver* schillende oud-ministers in af scheids* gehoor ontvangen. (Pag. eerste blad» Franscho verkiezingen uitgesteld het parlement blijft bijeen tot 31 Mei 1942. (Pag. 1, eerste blad» ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERIC HTEN ?elf ook een liefdesgeschiedenis, met Joan. Temple (Ellen Chancy) als middelpunt, niet ontbreekt, prachtige natuuropnamen te bewonderen zyn en tevens genoten worden van den pakkenden zang van Dick Foran, den zingenden cow-boy-verkenner, en Indiaan sche folklore. Het dubbele huwelijks de tweede hoofdfilm, is eveneens een War ner Bros-product, geregisseerd door Mi chael Curtiz, den bekenden schepper van „De avonturen van Robin Hood". Errol Flynn, Olivia de Havilland, Rosalind Rus* sell en Patric Knowles spelen de hoofdrol len in deze vroolyke comedïe, welke een aaneenschakeling is van vermakelyke mo menten en komische verwikkelingen, zoo- dat de lach niet van de iucht is. Met dit kwartet dragen ook Walter Connolly, Hugh Herbert en Melville Cooper tot het succes van deze film bij, welke zich afspeelt inde krantenwereld en besluit met twee van ge luk stralende bruidsparen, die, vóór dat het zoovei was, nog al eens van gedachten ver anderden en van samenstelling wisselden, Een grappige film, vol voorvallen, waarom daverend wordt gelachen en waarmede men zich ongetwyfeld kostelijk zal amuseeren. Polygoon-nieuws, een vernuftig, grappig teekenfilmpje en interessante opnamen van allerhande dieren voltooien het programma. Mutaties personeel loodswezen. De hulploods J. C. van der Peyl is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot zeeloods. De zeeloods, belast met den dienst van stuurman, G. Pieters, is met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend* DE KAPPER VAN KONING ALBERT OVERLEDEN. Afkomstig uit Vlissingen. In De Panne aan de Vlaamsche kust is, naar het D. v. Z. verneemt, plotseling over leden de heer A. van Sluis in den ouderdom van 60 jaren. Hij was gedurende den groo- ten oorlog de kapper van koning Albert en van de prinsen. De overledene was afkom stig van Vlissingen. Zeer dikwyls hebben journalisten geprobeerd zijn indrukken als koninkhjk barbier op te vangen, doch nooit is hun dit gelukt. Handelsregister Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Nieuwe inschrijving: Handelsdrukkerij „Davo", Beddewykstr, 291, Middelburg. Beh. venn.J. Davidse, Beh. venn.J. C. Vogelenzang. Wijzigingen: Coöp. Kolenver. „Draagt Elkanders Las ten", U-A., Vlissingen, P. Krugerstr. 34. Statuten gewijzigd. N. V. Cuituur Mij. „Saiatri Plantations", N.V. Cult Mij. „Sanghyangdamar", N.V, Cult. Mij. „Bandaralam", N.V. Cult. Mij. „Karang Anjar", Houtkaai 11. Nieuwe comm.J. L. H. F. de B. Graaf t'Kint de Roodenbeeke, te Bachte-Maria Leeme (België). G. J. van Doom, Krabbendyke. Oostweg, handel in bouwmat. Overl. eigenaar G. J. van Doom. Nieuwe eigenaarH. Th. van Doom.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1