VJissingsche Courant Breskensche Courant Wat nu De nieuwe regeering reeds afgetreden! SENSATIONEELE KAMERZITTING. STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 176 VRIJDAG 28 JULI 1939 Abonnementsprijs1? ct. per week ot 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels J 1.25, tedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derdé plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 v Een „bewind" van zeer korten duur. Dr. H. Colijn en de heeren die tot zijn jongste ministerie toe traden, hebben van hun poging niet vee! voldoening gesmaakt. Nauwelijks enkele dagen minister, zijn de heeren reeds vandaag minister-af Dr. Colijn heeft zich vanmorgen te kwart over negen naar H. M. de Koningin ten paleize Noordeinde begeven om het ontslag van het kabinet aan te bieden. De officieele mededeeling die ons via den Regeeringspers- dienst hieromtrent bereikte, luidt „De heeren ministers hebben bij schrijven van den voorzitter van den Raad van Ministers van 27 Juli 1939 aan H. M. de Koningin ontheffing uit hun ambt verzocht. Hare Majesteit heeft dit verzoek in overweging genomen en rden heeren ministers verzocht zich inmiddels met de behandeling en afdoening, zoo mogelijk, van de loopende zaken te blijven belasten." Motie van afkeuring aangenomen. In de Tweede Kamer heeft de Katho lieke leider dr. Deckers gistermiddag de volgende motie ingediend. De Kamer, overwegende dat de ka binetsformatie niet geleid heeft tot het optreden van een kabinet, dat de noodige waarborgen biedt, voor een deugdelijke behartiging van het lands belang in gemeen overleg met de Sta- ten-Generaal, keurt het optreden van dit kabinet af, en gaat over tot de orde van den dag. De Kamer heeft de motie-Deckers aangenomen met 55 tegen 37 stemmen. Vóór stemden de katholieken, de so ciaal-democraten, de vrijzinnig-demo craten, de communisten en de Chris ten-democraten. De vergadering Is hierna verdaagd. Dr. Deckers Ziedaar het resultaat van de besprekin gen over de regeeringsverklaring van Dinsdag jl., welke besprekingen, nadat eergisteren in hoofdzaak de tegenstanders van het kabinet aan het woord waren ge weest, gistermiddag werden voortgezet. De vergadering begon met een rede van den heer Van Houten (Chr.-dem.) die mede deelde, dat het kabinet op de steun van zijn fractie niet kon rekenen. De heer Ker sten (st. ger.) kondigde aan, dat hij niet zou meedoen aan „het spel van roomsch en rood". De leider der christelijk histori- schen, de heer De Geer, en na hem de leider der anti-revolutionnairen, de heer Schouten, verdedigde het optreden van het kabinet. Zij noemden het dwaasheid, dit optreden onconstitutioneel te noemen, daar er vele minderheidskabinetten geweest zijn in de historie en daar staatsrechtelijk de ministers naar hun daden behooren te wor den beoordeeld. Beiden wilden dan ook de daden van het kabinet afwachten. De heer Schouten legde bovendien veel nadruk op den moeilijken budgetairsn toestand. Dr. H. Colijn Di*. Colijn, daarna aan het woord ko mend, zeide, dat hij als formateur was be gonnen op zoodanige wijze, dat de katho lieken niet zouden worden uitgesloten, doch dat hij van die zijde niet de noodige mede werking heeft kunnen verkrijgen en het daarna gaarne aan dr. Kooien had overge laten te trachten een kabinet te formeeren, in de verwachting dat deze als katholiek staatsman betere kansen zou hebben. Toen het dr. Colijn andermaal mislukte om ka tholieken in het kabinet op te nemen, die genoegzaam zijn inzichtendeelden en die bereid waren de onvermijdelijke conclusies daaruit te trekken, was hij gekomen tot de formatie van een programkabinet, bij wijze van intermezzo-kabinet. Verder voeg de dr. Colijn hieraan toe, dat hij zou heen gaan zoodra een duidelijke meerderheid aanwetzig zou blyken, waarop een ander ka binet zou kunnen worden geformeerd. Dr. Deckers, hierna aan het woord ko mend in repliek, betreurde, dat de forma teur, na de mislukking van de twee eerste formatiepogingen, niet de gelegenheid heeft opengelaten voor een formatie op de basis der Kamermeerderheid en betoogde, dat dr. Colijn bij zijn formatie had moeten weten, dat de mogelijkheid voor een goede samen werking met het parlement niet aanwe zig was. Hy diende daarop zijn motie van afkeu ring in. De verschillende fractieleiders kwamen daarna aan het woord, voornamelijk om hun houding jegens de motie-Deckers aan te kondigen. Er was nog een klein inci dent, toen de heer Rost van Tonningen we- ges het gebruik van onparlementaire uit drukkingen het woord werd ontnomen. Dr. Colijn zag van een repliek af, daar uit de verklaringen der fractieleiders reeds ge bleken was, dat de meerderheid der Kamer niet met het kabinet wenschte samen te werken. Nadat de motie met de gemelde stem menverhouding was aangenomen, werd de Kamer tot morgen verdaagd. Onder bovenstaand opschrift lezen wy in het lib. Vad. Wat gisteren geschied is, is ernstig en de verantwoordelijkheid ligt bij die par tijen, die de motie Deckers aan een meer derheid hebben geholpen. Eén voordeel indien men daarvan in zoo emstigen toe stand tenminste spreken mag is er duidelijk is nu welke partijen geroepen moeten worden de geschapen moeilijkheden op te lossen. Zooals wij reeds memoreer den is de kans er geweest om tot een roomsch-roode combinatie te komen toen de heer Kooien met de opdracht tot het fonmeeren van een kabinet belast was. Een onopgeloste vraag is of de heer Kooien in deze richting pogingen heeft gedaan. Maar ook is mogelijk, dat de heer Kooien deze combinatie niet heeft gewild en dat voor hem, ook geen vreemde in staatszaken, dit een avontuur was, waaraan hij niet wilde meewerken. En dan mag hieraan de vraag worden vastgeknoopt of ook niet veel meerderen in de Katholieke partij de radicale richting waarin deze partij koerst, met bezorgdheid gadeslaan. Wy weten het niet, zoomin als wij thans precies weten in welke richting de oplossing gevonden zal worden. Alleen kan op dit oogenblik ge zegd worden, dat een roomsch-roode com binatie zéér aan waarschijnlijkheid heeft gewonnen, met de vrijzinnig-democraten er dan ook nog by. Voorwaar, geen prettig vooruitzicht De weg is vrij, schrijft de S.D. pers. De Tweede Kamer heeft korte metten gemaakt met het vijfde kabinet-Colijn. Het is in Nederland niet gebruikelijk een nieuw ministerie na drie dagen naar huis te sturen het op zichzelf weinig verheu gende verschijnsel behoeft zich niet te her halen, als men in het vervolg de fout ver mijdt, die thans gemaakt is de fout na melijk, dat een strocming, die ten aanzien van een hoofdpunt van actueele politiek slechts een minderheid vertegenwoordigt, niettemin wil regeeren. Het is een goed ding, dat de Kamer meerderheid direct heeft doorgetast. In de eerste plaats, omdat onze democratische staatsinstellingen hiermee een bewijs van gezond en normaal leven hebben gegeven. Wij hebben aan bedenkelijke experimen ten als dit minderheidskabinet geen be hoefte. De tijd is eindelijk rijp voor een doelbe wust welvaartsbeleid, waarvoor een ge staag groeiend deel van ons volk is ge wonnen. Nu is de kans gegeven de werk loosheid aan te pakken. Het moet, het kan Hoe zorgelijk de omstandigheden ook mogen zijn, de 27ste Juli 1939 k a n in de geschiedenis worden opgeteekend als de dag, die de vernieuwing bracht in de Ne- derlandsche staatkunde. De weg ligt open voor een politiek van sociaal herstel en economischen opbouw. De hindernis, die de reactie nog te elfder ure had opgeworpen, is Donderdagmiddag met een forsch gebaar terzijde geschoven. Wie gevolgd heeft, hetgeen wij over de ze formatie van dr. Colijn hebben geschre ven, zegt de R. K. Maasbode, zal aanstonds begrijpen, dat wij dezen gang van zaken toejuichen. We juichen speciaal toe, dat de katholieke fractie als de grootste der op- positioneeie partijen haar taak geheel be greep en het initiatief nam, dat op haar weg lag. Wij betwijfelen geen oogenblik, of ons katholieke volk zal deze daad onzer fractie gevoelen als een verlossing uit een omknelling en beklemming, die nauwelijks meer te dragen was, en die haar oorsprong vond in het te betreuren feit, dat de leider van een der rechtsche partijen, tevens de leider van de regeering in de laatste jaren, onder economisch-liberalen invloed een financieel en sociaal beleid voorstond, dat in den grond met geen mogelijkheid de sympathie der katholieken, zelfs nauwe lijks van een deel zijner eigen party hebben kon. Hier ligt de oorsprong van de open lijke en latente conflicten tusschen dr. Colijn en de katholieken in de laatste jaren. Niet, dat er een minderheidskabinet op trad vlak voor zy'n vermoedelijken dood door den vader als programma-kabinet ge doopt was de reden voor de indiening der motie, maar het feit, dat zulk een ka binet optrad, zonder dat het vaststond, dat een behoorlijk parlementair kabinet niet gevormd kon worden. Deze leemte in de formatie-pogingen moést zich wel wre ken op het vijfde kabinet-Colijn, vooral nu dit kwam in een samenstelling, die een aanfluiting was van de verhoudingen in de Kamer en, die bij de Kamermeerderheid de grootste onrust wekte. Dr. Colijn wist, dat hij met dit kabinet op de meerderheid der Kamer botsen moest. In welke richting de formatie van het nieuwe kabinet zal worden gezocht? Wij hopen en verwachten, dat d&ér zal worden aangeknoopt, waar dr. Colijn in zijn eer ste formatie-poging bleef steken, nl. bjj de poging tot formatie van een nationaal ka binet, zij het dan met eenigszins anderen inslag, dan dr. Colijn zich dien zal hebben gedacht. De omstandigheden daartoe lijken ons zoo gunstig mogelijk. Opdrachten voor de Nederlandsche vlieg tuigindustrie. VAN HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Naar verwacht mag worden zullen thans loopende onderhandelingen binnenkort tot een belangrijke opdracht aan de binnen- landsche industrie kunnen leiden. Deze opdracht is een gevolg van de aan biedingen, welke niet van één, doch van meer Nederlandsche fabrieken op een aan vrage van de zijde van het departement van Defensie zijn ontvangen. Het is twijfelachtig of een ander deel van de nog benoodigde vliegtuigen, waar aan dringend behoefte bestaat, eveneens in het binnenland kan worden aange schaft, omdat Nederlandsche producten van dit type nog niet in voldoende mate tot ontwikkeling zijn gekomen. Het onder de wapenen blijven en in werkelijken dienst houden van dienstplichtigen. Aan de memorie van antwoord van de Eerste Kamer ontleenen wij In verband met het feit, dat de regee ring reeds spoedig na de buitengewone op roeping van 11 April jl. een regeling trof voor het verleenen van verloven is het aantal aanvragen om verlof, dat bij het departement van defensie in korten tijd werd ontvangen, zeer groot geweest. Niet tegenstaande de betrokken afdeeling van het departement van defensie aanzienlijk werd uitgebreid, kostte het verwerken der aanvragen langer en tijd dan de minister had verwacht. Daarom heeft hij ten einde in dringende gevallen terstond te kunnen voorzien den troepencomman danten vrijheid gegeven om aan 10 pet. der dienstplichtigen verlof te verleenen. Einde Juni is dit percentage in het bij zonder ten bate van den land- en tuinbouw en van kleine zelfstandigen tot 20 pet. uitgebreid. Bij de vervanging werden in belangrijke mate moeilijkheden ondervonden doordat van de werklooze dienstplichtigen, die aan- vankelijk door de burgemeesters waren op gegeven, er tot einde Juni toe reeds 25 pet. moest worden afgevoerd, aangezien veelal nadat een- en andermaal uit de ont vangen lijsten een vervanger was gezocht, die de plaats van den te vervangen dienst plichtige kon innemen mededeeling werd ontvangen, dat zij niet meer werkloos waren. (Wijst dit er niet op dat de contrólezeer veel te wenschen over laat? Het is zeer opvallend dat zoo velen als werkloos ston den geboekt en dus waarschijnlijk ook steun ontvingen, terwy'l zy wel degelijk ar beid verrichtten. Red. V.C.) Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De delegaties van de deelnemende landen aan de wereldconferentie voor de christe lijke jeugd, welke momenteel in Amster dam wiordt gehouden, werden Woensdag avond in het Rijksmuseum door de regee ring ontvangen, waarbij ex-minister prof. J. R. Slotemaker de Bruine als gastheer opirad. De vierdaagsche afstandsmarschen zijn in vollen gang. Oud en jong tippelt weer. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Scl»curlc»ns»c«i van lag De nieuwe regeering is afgetreden. (Pag. 1, eerste blad)] Motie van afkeuring tegen de nieuwej regeering aangenomen. (Pag. 1, eerste blad)J Hevige regens hinderen de Japansche operaties in China. (Buitenland), De Nederlandsche vliegtuigindustrie kan een belangrijke regeeringsopdracht tegemoet zien. (Pag. 1, eerste blad), ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Een ontspanningsavond voor de militairen* De militairen, die op het oogenblik on der de wapenen zijn, hebben gisteren een genoegelijken ontspanningsavond gehad, welke hen door de Tabaksfabriek N.V, 'Louis Dobbelman uit Rotterdam werd aan geboden. En hoewel deze bijeenkomst on getwijfeld een reclame-tintje had, is difc zeker niet de hoofdschotel geweest, inte gendeel, den militairen is een keurig ver zorgd afwisselend programma voorgezet. De groote zaal van het Concertgebouw: was geheel met dienstplichtigen gevuld, niet alleen van Vlissingen, maar ook van de batterij Dishoeck. Van hun belangstelling gaven mede blijk de commandant der mari tieme middelen te Vlissingen, kapitein tec zee H. J. van der Stad, vele officieren, als mede een tweetal vertegenwoordigers van de onlangs opgerichte commissie voor O, en O. der militairen. Te half 8 opende de heer H. Haar, hoofd vertegenwoordiger der fabriek de bijeen komst met een kort welkomstwoord. Hijj deelde mede dat deze bijeenkomst de 114e feestavond was, welke genoemde firma aan de Nederlandsche weermacht aanbood. Hierna verscheen cp het witte doek de beeltenis van H. M. de Koningin, waarbij het eerste couplet van het Wilhelmus werd aangeheven. Dit plaatje werd gevolgddoor de portretten van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard met als slot de éénjarige Prinses Beatrix, „het kleine vorstenkind, de trots van Nederland", al dus de laatste regel van de declamatie, waarmede de conferencier de heer A. Timm deze beeldenreeks begeleidde. Met een humoristisch woord heeft de heer Timm vervolgens de accordeonisten „The Two Theunee's" ingeleid. Dit muzi kale gedeelte was bij hen in goede handen en met groote aandacht werd, zoowel voor als na de pauze, naar de verschillende nummers geluisterd. Onnoodig te zeggen dat de potpourri van bekende liedjes uit volle borst werd meegezongen. In het volgend nummer verscheen de geheimzinnige Madjah ten tooneele met zijn Oostersche wonderen. Deze begon met het verorberen van een maal bestaande uit watte, hetgeen hem buitengewoon goed scheen te smaken. De verbazing in de zaal steeg nog meer toen er een vlammetje aan te pas kwam en alles in de maag van den raadselachtigen man verdween. Ook ver schillende aanwezigen in de zaal mochten eens meeproeven en hoewel dit zeer geap precieerd werd, waagde toch niemand zich aan het vreemde gerecht. Niet alleen met dit „wonder" had de Madjah groot succes, maar ook met de vele, die hier nog op volgden. Met zijn optreden als de zingende goo chelaar heeft de heer Crochet een buiten gewoon enthousiasme ontketend. Terwy'l hy het hoogste lied zong, werd de eene goocheltruc na de andere uitge voerd, de verbazing in de zaal steeds meer opvoerend. Wat werd er gelachen toen hij uit de lucht geldstukken te voorschijn too- verde en zelfs bij vele dienstplichtigen (die toch als gesjochte jongens bekend staan), uit alle onmogelijke plaatsen, zooals ooren en neus, geldstukken te voorschijn haalde. Het is begrijpelijk dat de jongens zich ter dege amuseerden. Tusschen de verschillende nummers in heeft de heer Ad Timm met een liedje, een praatje en een grap op gezellige wijze voor afwisseling gezorgd. Vooral zijn liedjes „Je moet maar voor het ongeluk geboren zijn" en „Hulde aan Holland" sloegen terdege in. Tot besluit van den avond heeft de humo rist met de aanwezigen het „Ibis"-lied in gestudeerd. Hieraan was een aardige wed strijd verbonden waardoor een 4-tal dienst plichtigen zoo gelukkig was met een grijs

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1