VJissingsche Courant Breskensche Courant Op inspectie langs de grenzen Stadsnieuws Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 175 DONDERDAG 27 JULI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. pet week ot 2.20 pei kwartaal Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 cL Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale orgs. Kleine advertenties van L5 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN ÜE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 68-60, TeL 10 (2 lUnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, TcL21; Oost- en West-Sonbnrg, Kanaalstraat 15, Tel. 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, I INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Nederland tegen overrompeling is veilig ""N •ompeling J Geduchte en afdoende verdedigingswerken Een stuk luchtdoelgeschut wordt in stelling gebracht. De laz-Li-le dag van onze reis. En het was vroeg dag ook. Min of meer uitgeslapen na den vermoeienden tocht dien zij" pas achter den rug hadden, verzamelden de deelnemende journalisten zich voor hun hotel, waar de autobussen al wachtten. En verder ging het weer. Naar het volgende object dat wy zouden bekijken. Ter afwisseling ditmaal geen verdedi gingswerk, maar een kazerne. Lang niet alle grensbataljons hebben behoorlijke, d.w.z. permanente verblijven. Het bataljon dat hier in de buurt zijn taak vindt, boft. En niet zoo'n klein beetje ook. Men heeft namelijk voorloopig zijn intrek genomen in een splinternieuwe kazerne. Zóó nieuw, dat zij nog niet eens officieel in gebruik is ge nomen. Maar de menschen lagen bij den boer in het stroo. En dan is het dwaasheid een prachtig gebouw in de onmiddellijke nabij heid leeg te laten staan. Wij hebben de kazerne van onder tot boven bekeken. Wht een verschil met de ge bouwen die elders ook „kazerne" worden genoemd. Meestal beteekent dit woord een sombere, grauwe en ongezellig uitziende klomp steen en beton, waarin soldaten in naargeestige verblijven zijn opeengehoopt. Maar dit voorbeeld van de kazerne der naaste toekomst vertoont een heel ander beeld. Het is een ruim gebouwencomplex rond een royale binnenplaats. Een bijzonder groote cantine, keurige verblijven voor de manschappen, sobere officiers-verblijven, hygiënische petoets oftewel cellen, waarin het bijna een voorrecht is te „mogen" ver blijven. Een prachtige badgelegenheid met groote capaciteitultra-moderne keuken, ruime gymnastiekzaal, enz. Het ammunitie- magazijn ligt tusschen zware aarden wal len een eind buiten het eigenlijk kazerne complex. De Nederlandsche soldaat is niet slordig. Wij hebben den commandant eens ge vraagd hos de menschen zich in deze op vallend mooie omgeving wel gedragen of zij den bosl bevuil en, dan wel er een eer in stellen de zaak mooi te houden. Eigen lijk was de vraag overbodig. Als wij om ons heen keken, zagen wij genoeg. Er viel niets aan te merken. Maar het antwoord was toch belangwekkend. De menschen hadden tot voor enkele weken vóór ons bezoek bij de boeren gele gen. Als men buiten iets kwijt moet, slin gert men het gauw maar ergens neer. Men spuwt op den grond. En voor de netheid en reinheid van zijn naaste omgeving maakt men zich geen kopzorgen. Toen men pas in de kazerne kwam, speelden die oude gewoonten den jongens nog wel even parten. Maar dat was in een paar dagen afgeloopen. Een zachte wenk was voor een enkele voldoende. De meesten hadden dien niet eens noodig. De jongens blijken er zelf prijs op te stellen hun mooie omgeving mooi te hoüden. De officieren ter plaatse zijn er volkomen van overtuigd, dat een behoorlijke omgeving en Foto Op de bres voor Neerlands onalhankelijkheid. een behoorlijkeverzorging een buitenge woon goeden invloed oefenen en opvoedend werken. Er wordt niet mesr in het rond gespuwd er is geen sprake van dat links en rechts rommel wordt neergesmeten. Integendeel, men tracht naar beste ver mogen de zaak ordelijk te houden. En wij nemen ons petje af voor de keurige manier waarop dat gebeurt. Het is in dit verband misschien niet on aardig er de opmerking aan vast te knoo- pen, dat speciaal de jongere lichtingen er overal goed verzorgd uitzien. Ook in de kampementen waar men onder de meest ongunstige omstandigheden gelegerd is, be steed men groote aandacht aan zijn uiter lijk. En het is een uitzondering als men een soldaat met een baard van een paar dagen tegenkomt. Wie zorg besteedt aan zijn uiterlijk, zal dit waarschijnlijk ook doen aan zijn uit rusting. En als men zulke menschen nu ook maar een beetje menschelijk behandelt (en dat gebeurt in den regel) behoeft voor het moreel van het Nederlandsche leger niet de minste vrees te bestaan. Dat laat niets te wenschen over. En met de uit rusting is het nu ook wel voor elkaar Een luchtverdedigingskring. Een lange rit bracht ons naar ons laat ste doel van deze inspectie-reis een luchtverdedigingskring rond een onzer groote steden. Men hecht in militaire kringen geen groot geloof aan de waarschijnlijkheid dat een aanvaller Nederlandsche steden zal gaan bombardeeren. Zulk een bombarde ment heeft alleen zin, als men het land ook kan bezetten. En hetgeen wij langs de grenzen gezien hebben, heeft ons de over tuiging geschonken dat de mogelijkheid hiertoe practisch uitgesloten kan worden geacht. Maar dit neemt niet weg, dat men niet temin rekening houdt met de mogelijkheid van luchtbombardementen die bijvoorbeeld zouden kunnen worden uitgevoerd om, door het wekken van een paniekstemming, het weerstandsvermogen onzer bevolking te verlammen. En het is de taak der lucht verdediging, de maatregelen te treffen die voor het afweren van luchtbombardemen ten noodig zijn. Eén dezer middelen bestaat uit het leg gen van een ring van afweergeschut rond belangrijke steden. Wij hebben zulk een luchtverdedigingskring bezocht, waar tal rijke batterijen luchtafweergeschut van drie stukken elk, in een zeer wijden cirkel rond een onzer groote steden blijvend staan opgesteld. Men gebruikt er het moderne 7.5 cM. Vickers geschutverder natuurlijk mitrailleurs, om vliegtuigen die de artille risten zouden willen bestoken, op veilige hoogte t9 dwingen, zoeklichten, enz. enz. De luchtwachtdienst speelt bij een en an der een gewichtige rol, daar de luchtver dediging om In actie te kunnen komen, zijn rapporten inzake de grensoverschrij ding door vijandelijke vliegtuigen noodig heeft. En van telefoon-verbindingen en ra dio wordt bij een en ander natuurlijk een intensief gebruik gemaakt. Ook hier zyn de bedieningsmanschappen in de onmiddellijke nabijheid van hun stuk ken gelegerd. En toen, na onze aankomst, alarm werd gemaakt, waren de stukken binnen de minuut volledig bezet, hadden hoogtemeters en vuurleidingstoestel hun werk gedaan, waren de stukken gericht en stonden de laders gereed, de granaten in het stuk te brengen Dat is het laatste stadium, want zoodra de granaat in den loop is, gaat het schot automatisch af. De vuursnelheid is dan ook vrij groot. Ieder stuk kan 2 schoten per drie seconden los sen, hetgeen voor een batterij van drie stukken dus wil zeggen 24 schoten per 12 seconden. En wij hebben ons door de des kundigen laten vertellen, dat dit zonder eenig voorbehoud beteekent, dat de vlieg tuigen die men beschiet, ook naar beneden komen er wordt zulk een ring van vuur rondom gelegd, dat de machines afgescho ten móeten worden. Natuurlijk is de opleiding voor dit wa pen (evenals voor de artillerie in het alge meien) een zeer gespecialiseerde. En er wordt intensief geoefend om de vuursnel heid en schotzekerheid naar vermogen nog steeds op te voeren, of minstens te be houden. TOT BESLUIT. Wij zijn zoo'n beetje aan het eind van ons Latijn. Natuurlijk zou over hetgeen wij gedurende drie dagen aan de grenzen za gen, nog heel wat meer te vertellen zijn. Maar wij hebben gepoogd u zonder in onderdeden te verdwalen in een paar groote lijnen een beeld te geven van het geen op verschillend gebied gedaan wordt om onze veiligheid te verzekeren. En wij vertrouwen, dat deze artikelen reeks u mèt ons de overtuiging zal hebben geschonken, dat Nederlam. niet alleen doet wat mogelijk is, maar d«>e maatrege len onze veiligheid eri zelfstandigheid ab soluut verzekeren. Wie de buitengewoon omvangrijke maat regelen aan de grenzen (en op de wegen en knooppunten die vandaar verder het .binnenland invoeren), evenals aan de kust, heeft gezien, twijfelt daar geen oogenblik aan. En daarom is het te waardeeren, dat de Generale Staf ons, als vertegenwoordi ger van het publiek, (en daarmede dus u allen) de gelegenheid heeft geboden een blik te werpen in deze zoo streng geheim gehouden materie. Er is nervositeit en zelfs angst merk baar onder de menschen. Begrijpelijk, maaronnoodig. Waarmee wij natuur lijk allerminst willen beweren, dat de in ternationale toestand niet ernstig zou zijn. Dat is hij wel. En wat de toekomst der menschheid brengen zal, weten wij nietal zien wij die toekomst toch niet zoo zwart als bjj velen het geval schijnt te zijn. Maar wat ook gebeuren moge, ons land heeft aan zijn grenzen dusdanige maatregelen getroffen, dat er geen mo ment voor behoeft te worden gevreesd, dat een andere staat Nederland onder den voet loopt. Een onverhoedsche overrompeling en bezetting is ten eenenmale uitgesloten. En de geduchte verdedigingswerken animeeren ook nie mand, het eens te probeeren. Zoodat wü naar eer en geweten mo gen verklaren, dat deze driedaagsche reis langs de grenzen ons de overtui ging heeft geschonken, dat onafhanke lijk Nederland ook in de toekomst zyn zelfstandigheid zal kunnen verzekeren. Men vergete echter niet, dat hiertoe ook innerlijke eenheid noodig is. Daar aan ontbreekt in ons volk met zijn talrijke vakjes en hokjes waarin de menschen wor den gesorteerd, nog wel het een en ander Men sla zich na lezing dezer artikelen dus niet zelfvoldaan op de borst, denkend wat hebben wij het heerlijk ver gebracht. Ieder van ons heeft in eigen kring een belang rijke taakde eenheid van het Nederland sche volk naar vermogen te versterken. Niet door te schimpen op hetgeen ons scheidtmaar door te zoeken naar hetgeen ons vereent. Als d&t gebeurt, behoeft voor de toe komst geen vrees te bestaan. Een burger bevolking die eendrachtig is en een sterke weermacht die 's lands zelfstandigheid kan verzekeren, zijn tesamen tot groote din gen in staat. Twee ontploffingen in Londensche stations. Veroorzaakt door een tijdbom. Een krachtige ontploffing is ohtstaan in de gaorderobe van het Kings Cross station te Londen. 16 personen werden gewond, o.m. twee vrouwen, wier kleeren door het ge weld der ontploffing haar van het lijf ge scheurd werden. De explosie wordt toege schreven aan de I.R.A. Tengevolge van de ontploffing liepen vier employé's van het bagagedepöt ernstige kwetsuren op. Van een hunner werd de hand afgerukt, terwijl hij zware verwon dingen aan beide beenen opliep de man is later overleden. Vyf personen zijn voor een verhoor naar een politiebureau geleid. In alle stations garderobes is onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar de paketten en koffers, ter wijl in alle districten een razzia onder leden van het Iersche republikeinsche leger werd gehouden. De ontploffing werd veroorzaakt door een tijdbom, welke in een koffer in bewaring was gegeven. Het station heeft op zijn grondvesten getrild, een dichte wolk van donkere rook bereikte een hoogte van meer dan dertig meter. Het bagagedepót werd vernield. De stukken vlogen in het rond. In het depót bevonden zich zes personen, toen de ontploffing zich voordeed, n.L twee passagiers en vier beambten. Vier anderen bevonden zich in den ingang. Voorts werd nog iemand gewond die juist passeerde. Nadat eerste hulp was verleend, werden de gewonden naar een ziekenhuis vervoerd. Nog een aanslag. Ook in het depót van Victoria-station te Londen is gisteravond een bom ontploft. Drie kruiers en drie andere personen be vonden zich in de ruimte toen de ontplof fing zich voordeed. Een kruier werd naar een ziekenhuis overgebracht, terwyl twee anderen overstuur zyn. Een toeschouwer zeide, dat hij een ver schrikkelijke ontploffing had gehoord en een rookwolk zag komen uit de bagage ruimte. De menschen stoven in alle rich tingen uiteen. Een man en een vrouw, die even tevoren waren geholpen, werden door de kracht der ontploffing tegen den grond geworpen. Hun gezichten werden roetzwart. Bij deze ontploffing werden in het ge heel vijf beambten der spoorwegen licht gewond. Drie hunner worden in een zieken huis geholpen. Een aantal andere personen liepen kwetsuren van geringer hevigheid op. Deze menschen werden ter plaatse be handeld. Bij de behandeling van het wetsontwerp tegen daden van terreur heeft de Attorney- General in het Lagerhuis gezegd, dat de ontploffingen van gisteren bewijzen, dat de gewone methode ter bestrijding van misda den en samenzweringen ontoereikend is. Het Lagerhuis heeft in derde lezing een stemmig het wetsontwerp strekkende tot het bestrijden van daden van geweld, aan genomen. Nieuwe aanslagen van de I.R.A.-terroristen. Vanochtend vroeg hebben de I.R.A.-ter- roristen weer drie aanslagen gepleegd te -averpooL Een ontploffing vernielde de brug over Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cl»curlcnisscii t>cmn sen log Op inspectie langs de grenzen slot artikel. (Pag. 1, eerste blad). Een zeer belangrijke zitting der Pro vinciale Staten van Zeeland. (Pag. 2, eerste blad). Weer twee ontploffingen in Londensche stations. (Pag. 1, eerste blad). Complot te Damascus ontdekt. (Gemengd nieuws)] Scherpe critiek op de nieuwe regee ring haar samenstelling onjuist ge acht. (Binnenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN het kanaal van Leeds naar Liverpool te Maghull, 8 Km. van Liverpool, waardoor de vaart volkomen is gestremd. De tweede ontploffing richtte groote verwoesting aan in het postkantoor te Mount Pleasant nabij Liverpool, waarvan de gevel geheel werd vernield. De derde ontploffing geschiedde in een brievenbus nabij het postkantoor. In verband met de aanslagen te Londen zijn tientallen menschen ondervraagd, doch. tot dusver zijn geen arrestaties verricht. Alle Londensche bruggen, alsmede de spoor wegstations en de gebouwen der openbare diensten staan onder speciale politiebewa king. Wat gebeurt er in Spanje TOCH VERZET VAN GENERAALS? Ondanks officieele ontkenningen te Bur gos zijn, naar men gelooft, vier Spaansche generaals Queipo de Llano, Yague, Sol- chaga en Aranda, betrokken bij een agita tie tegen de falanxisten, aldus meldt Reu ter uit St. Jean de Luz. Deze vier gene raals, die onlangs bezoeken hebben ge bracht aan Duitschland en Italië, hebben, naar gemeld wordt, in een te Valencia ver leend interview verklaard er van overtuigd te zijn, dat Spanje geen Hitleriaansche of fascistische instellingen kan copieeren. Het verluidt, dat de aandrang van Ciano, tij dens zijn jongste bezoek aan Spanje, over-, eenstemming tot stand te brengen met do Spaansche monarchisten, tot het resultaat heeft gehad, dat dezen zich thans defini tief tegen de actie der falanx hebben ge keerd. Het wordt hier waarschijnlijk ge acht, dat Mussolini het aftreden heeft ge- eischt van de Llano en andere generaals en het ontslag van redacteuren van het te Sevilla uitkomende dagblad „A B C" en van andere kranten. De Spaansche autoriteiten te Irun hebben gisteren naar Frankrijk gezonden nieuwsbladen tegengehouden. Een goed concert wacht ons. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van dr. O. L. Walther Boer, den ingezetenen a.s. Maandagavond van 18.00 tot 20.00 uur een concert aanbiedt in de muziektent op den Boulevard Evertsen. Het programma is als volgt samenge steld 1. „Marche Hongroise"H. Berlioz 2. Ouverture „Le Carnaval Romain", H. Berlioz, bew. F. Dunkier 3. Suite „De Speeldoos van Pandora", F. A. E. Koeberg 1. Opening (ouverture). 2. Trippeldans. 3. Chimère (met dansliedje)', 4. Tarantella. 5. Marsch van den haan en zijn kippen (met Italiaansch liedje). 6. De pas van vyf (La Cinquina). 7. Sluiting (Marche Miniature). 4. Suite „London"E. Coates a. Covent Garden, b. Westminster. c. In Town to-night. Pauze. 5. Ouverture „Guillaume Teil" G. Rossini bew. F. Dunhler 6. Wals „Geschichten aus dem Wiener- wald"J. Strauss 7. Fantaisie „Lohengrin" R. Wagner, bew. N. A. Bouwman.- TÜDREDE PROF. G. WISSE. „De huidige wereldspannmg". In de Chr. Geref. kerk alhier trad gister avond als spreker op prof. G. Wisse, oud- hoogleeraar aan de TheoL school te Apel doorn, met het onderwerp „De huidige wereldspanning". Het kerkgebouw was ge heel bezet. Nadat prof. Wisse was voorgegaan in gebed, zei spr. dat men van hem in zijn rede geen bijzondere dingen moest verwachten. Zijn woord zou ook dezen avond gegrond zijn op de Heilige Schrift en spr. las daarom voor Ezechië! 7 2527. De wereldspanning beroert heden ten dage alle volken. Nog nooit is deze zóó groot geweest, omdat wordt aangenomen dat als eenmaal een oorlog moest uitbars ten, de wereld in vuur en vlam komt te staan en ontzaglijk veel aan beschaving en cultuur zal vernietigd worden. Dit besef doet de menschheid m een angst-psychose leven.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1