VJissingsche Courant Breskensche Courant Op inspectie langs de grenzen Cngeland EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 172 MAANDAG 24 JULI 1939 Abonnementsprijs: 1? ct. per week ol 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 11.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN' DE VELDE -Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens,Dorpsstraat,TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Het nieuwe kabinet. Naar wij vernemen, zou van middag omstreeks half drie op het departement van Algemeene Za ken de constitueerende vergade ring worden gehouden van het nieuwe kabinet. Tevens vernemen wij, dat de beëediging van de nieuwe minis ters morgenochtend te elf uur op het paleis Noordeinde zal plaats hebben. Hedenochtend half elf is in het departe ment van Justitie de laatste ministerraad gehouden van het demissionnaire kabinet. DE NIEUWE MINISTERS. Vanmiddag bestond er voor de consti tueerende vergadering van het nieuwe ka binet waarvan de samenstelling nog niet officieel is gepubliceerd begrijpe lijke belangstelling. Voor het gebouw van het departement van algemeene zaken aan den Kneuterdijk te 's-Gravenhage stond een schare nieuwsgierigen opgesteld, waar onder veel journalisten en persfotografen. Naarmate het uur van half drie naderde werd stukje voor beetje de sluier, die hoe wel doorzichtig, toch de samenstelling van het kabinet tot nu toe had bedekt, opge licht. Elke nieuwkomer immers, die de tre den naar den ingang van het oude paleis aan den Kneuterdijk beklom, kon als een minister worden be schouwd. Achtereenvolgens arriveerden de hee- ren dr. H. Colijn, C.W. Bodenhausen, jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, C. van den Bussche, mr. J. A. N. Pa- tijn, daarna gezamenlijk de heersn mr. J. A. de Visser, H. van Boeyen en ir. M. H. Damme, daarna de heeren dr. J. J. C. van Dijk en prof. dr. J. B. O. Schrieke. Men kan aannemen, dat de heeren Colijn, van Dijk, Patijn en van Boeyen hun portefeuille behouden. Den heer de Visser wordt de portefeuille van justi tie, den heer van den Bussche die van koloniën toegeschreven. Voorts schijnt het vast te staan, dat de heer Damme belast zal worden met sociale zaken, de heer Schrieke met onderwijs, kun sten en wetenschappen, de heer Bo denhausen met financiën, terwijl de heer van Lidth de Jeude zal terugkee- ren op het in 1937 door hem verlaten departement van waterstaat. Men mist in deze lijst een minister van economische zaken. Naar wij vernemen zal dr. Colijn ad interim deze functie waarne men totdat prof. ir. I. P. de Vooys de por tefeuille zal kunnen aanvaarden. Een officieele publicatie van de samen stelling van het nieuwe kabinet wordt niet verwacht vóór de beëediging van de nieu we ministers, welke, zooals gemeld, mor genochtend plaats vindt. Welke Japansche eischen Engeland aanvaardde. De „Asahi" schrijft, dat het Zaterdag in beginsel bereikte accoord tusschen Arita en Craigie daarin bestaat, dat Engeland de volgende Japansche eischen aanvaard 1. De erkenning de facto van de huidige situatie in China. 2. De verplichting door Engeland geen handelingen te begaan welke schadelijk zijn voor het bestaan van het Japansche leger of orde.en rust in China kunnen Verstoren. 3. De Britsche regeering zal desbetref fende instructies geven aan de Britsche autoriteiten in China. Daarnaast zou Japan formeel verzekerd hebben de Britsche belangen in China te zullen blijven erkennen. Britsche kringen gelooven, dat thans de weg geopend is naar een erkenning de facto van de nieu we regeeringen welke in China zijn inge voerd, met name van de nieuwe centrale regeering die binnenkort onder leiding van Wang Tsjing Wei wordt opgericht. Nederland is veilig tegen overrompeling Hig^ ling Geduchte en afdoende verdedigingswerken Op soortgelijke wjjze zijn alle wegen in het grensgebied voor snelverkeer moeilijk bruikbaar gemaakt. De openingen die nog gelaten zyn, kunnen ook versperd worden. Nederland is waterland. Rivieren, kana len, bruggen en. dijken spelen een groote i-ol in het leven van ons volk. Wij bevinden ons op een grooten, zwa- ren en om velerlei redenen uitermate be langrijken dijk. Waar precies doet er niet toe. Zeggen wij maar weerergens in Nederland. Dat die dijk zeer gewichtig is, weet men elders natuurlijk ook wel. En in militaire kringen, zoowel hier als over de grenzen, beseft men zijn beteekenis als verbindings weg tusschen belangrijke deelen van ons land. Die dijk is dan ook geducht versterkt. En wie er met voor Nederland minder aangename bedoelingen passeeren wil, zal tot zijn schade moeten ondervinden dat dit niet meevaltdat dit uitgesloten moet worden geacht. Men vindt op, in en naast dien dijk op verschillende plaatsen grootsche verster kingen die over het algemeen voor hen die van den dijk gebruik maken, toch wei nig opvallend zijn. Er zit namelijk meer in en onder den grond, dan er boven uit steekten dat laatste gedeelte is weer althans ten deele zoodanig gecamou fleerd, dat het zich uitstekend bij de om geving aanpast, zoodat men er argeloos aan voorbij zou kunnen gaan. Geen kinderspeelgoed In tusschen zijn die versterkingen aller minst kinderspeelgoed. Wij bezochten eerst een mitrailleur-kazemat. De naam zegt al welk wapen hier gebruikt wordt om den dijk te bestrijken. Geweldig dikke beton- muren maken de kazemat scherfvrjj en de bezetting behoeft geen enkel risico te loo- pen tijdens de verdediging. Zelfs behoeft men niet uit de versterking te gaan om buiten poolshoogte te nemen. Wij hebben namelijk door enkele periscopen gekeken die binnen een ruim overzicht bieden over de wijde omgeving. Er kan daar niets ge beuren of het oog van de periscopen ziet het Er is rekening mee gehouden, dat elk van de kazematten (de andere noemen wij zoo meteen) volkomen zelfstandig kan strijden als dat noodig mocht zijn. Daar om zijn ze alle voorzien van ruimen voed- sel-voorraad, zij hebben hun eigen water- aanvoer, luchtververschings-apparaten, enz. enz. Alle kazematten zijn door prikkeldraad versperringen omgeven die het naderen niet aanlokkelijk maken. En naast de nauwe doorgangen die in het prikkeldraad op enkele plaatsen gelaten zijn, liggen de Friesche ruiters klaarzware metalen stangen met een prikkeldraad-combinatie die een „stekelige" versperring vormt en precies in de genoemde doorgangen past. Bovendien vindt men op verschillende plaaatsen „asperges" aangebracht. Niet de fijne groente van dien naam, maar zware metalen staken, met de scherpe punt in de richting van waar een eventueele vijand zou moeten komen. Zij gaan diep in den grond en als een pal wordt losgemaakt, schieten een paar klauwen naar buiten, zoodat ze onwrikbaar in den bodem veran kerd zijn. De pantserwagen of tank die zulk een hindernis kan passeeren, moet nog gemaakt worden. Dezelfde asperge versperringen vindt men ook elders op den dijk. Behalve de mitrailleur-kazematten, be zochten wij ook kanon-kazematten, een keuken-kazemat die de voedselvoorziening verzekert én een hospitaal-kazemat met een nood-operatiekamer. Alles diep in den grond, met dezelfde voorzieningen voor hygiëne enz. als wij reeds bij de mitrail leur-kazemat noemden. Naast deze ultra-moderne en oer-dege- lijke forten, vindt men hier en daar nog wapens in bovengrondsche opstelling, o.m. een 5 cM marine-kanon, dat een brug af doende bestrijkt. Men behoeft geen militair te zijn, cm te kunnen concludeeren, dat heel dit complex practisch onneembaar moet worden ge acht. Het is ook niet in vredestijd bij ver rassing te overrompelen daar er voortdu rend, dag en nacht, een vaste bezetting aanwezig is. Deze heeft in normale tijden natuurlijk niet zooveel te doen als thans het geval is. En het is dan ook geen wonder, dat men in het eenvoudige, maar smaakvol inge richte vaste verblijf voor deze bezetting ruime vogelkooien vindt, waarvan de ge vleugelde bewoners het den mannen wat aangenamer moeten maken. En tijdens ons bezoek waren wy getuige van de voede ring van een ander „huisdier" nleen jongen zeehond, waarvoor men buiten een fraai betonnen zwembassin had gemaakt Dit bezoek was tevens het laatste dat wij dien dag aan de Nederlandsche verde digingsobjecten brachten. Urenlang raasde onze auto over Hol lands wegen, door dorpjes en stadjes. Tot wij in den avond ons einddoel voor dien dag bereikten. En daar, in een groote stad, bracht de slaap ons nieuwe krachten voor den tocht die ons den volgenden dag wachtte. AAN DE GRENS. Een lang kanaal. Veel industrie van velerlei aard, scheepsbouw niet in de laat ste plaats. Wegen waar bijna geen eind aan schijnt te komen. Langen tijd suizen de banden van onzen auto over het weg dek en zingen hun monotone lied. Plotseling eindigt het zoemen van den motor. De weg is over meer dan de helft van de breedte onbruikbaar gemaakt door zware betonnen blokken, die met een ijze ren paal enkele meters diep in beton in den bodem verankerd zijn. Even verder, op de andere weghelft, een soortgelijke versperring. Er bljjft dus maar een nauwe doorgang open, waar onze auto's schuin rijdend doorheen moeten laveeren. Het valt niet mee. Zelfs niet voor onzen wagen die toch een militairen geroutineerden chauf feur aan het stuur heeft. En er is geen sprake van, dat een pantserwagen, noch EEN ZEEREISJE NAAR de eene dag heen, de daaropvolgende dag terug. VLISSINGEN-HARYVICH v.v. 2e klasse overtocht, inclusief logies en ontbijt aan boord f7. 50 KANT KLAAR TOER naar Conden elke Donderdag in Juli en Augustus. Reiskosten VLISSINGEN— LONDEN v.v.2 nachten logies in goed hotel te Londen maaltijden: rondrit metTouring- caralles inbegrepen slechts f 39.®®-' welk voertuig dan ook, hier zou kunnen passeeren. Diepe greppels langs heel den weg en de weeke ondergrond van de ak kers terzijde, maken het onmogelijk dat zware gevechtswagens den weg zouden mijden en toch hun doel kunnen hereiken. De weg waar wij rijden, vormt over een flink stuk tevens de grens. Rechts van ons is Nederlandsch gebied links spreekt men een andere taal. Het land is echter precies hetzelfde en de weelderige akkers en heel de natuur schijnen op dezen zonnigen zo mermorgen fijntjes te spotten met die domme menschen die de mooie wereld met kunstmatige scheidingslijnen doortrekken. Wy komen in een klein plaatsje. Het plaatsje waarvan wij reeds eerder vertel den, dat de troepen er de beschikking heb ben gekregen over een oud heerenhuis om dat voor ontspanningsdoeleinden te gebrui ken: het plaatsje, waar de bevolking in zoo ruime mate medewerkt om het den jongens zoo aangenaam mogelijk te maken, om him het gelnis van „thuis" althans eenigszins te vergoeden. Wij zitten hier vlak aan de grens. En dan waardeert een mensch het te sterker, dat maatregelen worden geno men die onze zelfstandigheid moeten en kunnen waarborgen De troepen zijn gelegerd in allerlei ge- improviseerde verblijven. In stallen, deelen van café's, in bioscoop- en theaterzalen die voor dit doel gerequireerd zijn. Wij hebben het daar in het vorige stukje ook al over gehad en volstaan nu dus met de vermel ding van het feit. Ook de waschinrichtingen zijn geïmpro viseerd en van hetzelfde genre als wij op onzen verderen tocht in heel het land nog herhaaldelijk zouden ontmoeten zij het dan met vele variaties. Een ietwat hellen de buis met talrijke kranen zinken pla teaux op schragen daaronder om het wa ter op te vangen en weg te leiden. Geïm proviseerd. Maar uitstekend bruikbaar en afdoend. Althans voor den zomer. Wij vroegen, hoe men daar 's winters mee aan moet. Dan dreigt toch het gevaar dat de leidingen bevriezen. „Dan kijken we wel weer verder" was het antwoord. En dat is zoo gek niet als het lijkt. Toen de internationale verhou dingen er dreigend uitzagen en de regee ring besloot troepen aan de grenzen te concentresren, ging het er om snel op orde te zijn. Men ging toen den zomer te gemoet. En dus gaf men de voorkeur aan legeringen die binnen den kortst mogelij ken tijd betrokken konden worden. Men is er nog steeds mee bezig deze verder te volmaken. Hier en daar heeft men verblij ven die ook 's winters uitstekend bruik baar zijn waar men ook over verwar mingsmiddelen beschikt. Elders is dat niet het geval. Men hoopt dat de bijzondere maatregelen na den zomer niet bestendigd moeten blijven. Maar mocht dit wel het geval zijn, dan zal men verdere maatrege len, ook met het oog op de legering, moe ten treffen. En daar komt weer heel wat bij kijken. Denken wij bijvoorbeeld aan de talrijke verblijven die zijn ondergebracht in leegstaande stallen en boerenschuren. Als straks de oogst binnen is en het vee komt weer van de wei en in den stal, zal men over deze verblijven niet langer kun nen beschikken. Queipo de Llano in ongenade GENERAAL YAGUE GEARRESTEERD. Voorzorgsmaatregelen van de regeering- Franco. Dc uit den Spaanschen burgeroorlog door zijn dagelijksche radio-toespraken be kenden generaal Queipo de Llano, is in ongenade gevallen. Hij heeft Zaterdag middag Burgos verlaten in de richting van de Fransche grens. In officieele Fransehe kringen verklaart men echter, dat hij te Hendaye noch te Roncevau over de grens gekomen is. Verder verneemt enen, dat generaal Yague Donderdagavond te Madrid is ge arresteerd. Talrijke officieren en onder- Dit nummer bestaat uit 2 bladen ^eWuricnisscn van lag Dronken autobestuurder maakt slacht offers. (Pag. 3, eerste blad), Queipo de Llano, de bekende Spaan- sche generaal is in ongenade gevallen. (Pag. 1, eerste blad) Ernstig vuurgevecht in Shanghai. (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN officieren, die reeds met verlof waren ge gaan, zijn sedert eenigen tijd teruggeroe pen. De regeering heeft dezen maatregel blijkbaar genomen ter voorkoming van on rust. De minister van binnenlandsche za ken heeft een decreet geteekend, waarbij het houden van openbare bijeenkomsten zonder voorafgaande vergunning verboden wordt. Het ontslag van de Llano. Het plotselinge ontslag van generaal Queipo de Llano is een duidelijke illustra tie van de interne crisis, die reeds ver scheidene weken broedde. Op 18 Juli, den verjaardag van het uitbreken van den op stand, heeft de generaal een rede gehou den, die als een uiting van rebellie werd beschouwd. Volgens de „A.B.C." te Sevilla. zei hij onder meer „De militairen moeten de macht in handen hebben en de nieuwe politieke hofkliek moet van het bewind verjaagd worden. Z:j. die gestreden heb ben, moeten de macht in handen hebben, en niet zij, die anderen hebben zien strij den". En verder had de generaal gezegd, dat hij het kruis van San Fernando, dat hij niet gekregen heeft, wel verdiend had. Spanje bevond zich thans onder een regime van onrechtvaardigheid. Als Spanje nu brood had, was dat te danken aan de maatregelen voor den verbouw van graan, die hij in Andalusië had genccnen, terwijl anderen deze belangrijke aangelegenheid volkomen verwaarloosd hadden. Het antwoord op deze rede bleef niet uit. Het Staatsblad van 21 Juli publiceer de een decreet, geteekend door Franco, waarbij de Llano van zijn militair com mando ontheven werd en „ter beschikking van een ander ministerie gesteld". Deze beslissing werd niet in den ministerraad, maar door Franco alleen genomen. Het is een publiek geheim in Spanje, dat Queipo de Llano aan het hoofd stond van een militaire coalitie, die de laatste maanden hevig gekant bleek tegen de sa menstelling der civiele regeering n in het bijzonder tegen Serano Suner. Men weet, dat verscheidene generaals het met de Llano eens waren, doch het is niet bekend, of de beweging reeds het karakter yam een samenzwering had i-angenomen,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1