VJissingsche Courant Breskensche Courant Hartjes Op inspectie langs de grenzen EERSTE BLAD Koopt nu een beter Costuum voor zeer lagen prijs Dagblad voor Zeeland, waqrin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 139 DONDERDAG 20 JULI 1939 SOUBURG Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale pry's. Kleine advertenties van i5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN ÜE VULDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lUnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat Tel.21; Oost- en West-Souborg, Kanaalstraat 45, TeL 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Nederland is tegen ouerro; is veilig ompeling J Geduchte en afdoende verdedigingswerken Een der modernste wapens van het Nederlandsche leger de Pag (pantser- afweergeschut 4.7 c.M.). Een stuk in verdekte en scherfvrye opstelling. Er heerscht de laatste maanden (eigen lijk al sinds September 193S een nerveuze stemming onder ons volk. Steeds opnieuw wordt men opgeschrikt door sensationeele gebeurtenissen in de wereld. En wy heb ben den laatsten tijd herhaaldelijk kunnen bemerken, dat men bang is. Bang, voor hetgeen dc naaste toekomst brengen kan. Bang bovendien, omdat men den indruk heeft, dat Nederland niet in staat is, zich tegen een overrompeling door vijandelijke strijdkrachten, op afdoende wijze te ver zetten. Er is op militair gebied den laatsten tijd heel wat werk verzet. Men heeft er iets van gehoord, maar het publiek weet geen bijzonderheden, kan dus ook de beteeke- nis niet bevroeden van onze grensverdedi- ging en de manier waarop zij georgani seerd is. Het is nu eenmaal uitgesloten, iederen Nederlander de gelegenheid te bieden, zich persoonlijk van een en ander te gaan over tuigen. Bovendien zou dit een gevaarlijken kant hebben, daar men dan wel eens men- schen zou kunnen toelaten die met minder goede bedoelingen kemen en die de by zon derheden onzer grensverdediging aan an dere mogendheden mededeelen. Men is niet voor niets zoo geheimzinnig met hetgeen op dit gebied gebeurt De regeering heeft reeds herhaaldelijk een beroep gedaan op de medewerking der dagbladen, opdat bepaalde militaire onder werpen niet méér bekendheid krijgen, dan soms onvermijdelijk is. En daar wij over tuigd zijn, dat 's lands belang dit vordert, hebben wy hieraan gaarne medegewerkt. Daarom verdient het bijzondere waar deering, dat de Generale Staf zóóveel ver trouwen in de Pers blijkt te stellen, dat zy ons gelegenheid heeft geboden drie dagen lang allerlei grensverdedigingswerken te bezichtigen. Men heeft ons niet met den neus op bepaalde objecten geduwd en de rest angstvallig verborgen gehouden. Neen, wij kregen gelegenheid overal in te gaan waar wij dat verkozen. Wij mochten naar hartelust kijken en vragen (en kregen dan openhartig antwoord ook zelfs moch ten wij fotografeeren. Wéér w\j precies zijn geweest, doet niet ter zake. De lezers zullen begrijpen, dat wij geen plaatsnamen kunnen noemen, zon der geheimen te verraden die ons land zou den kunnen schaden. Maar het is ook niet noodig, plaatsen te noemen. Wij zyn in verschillende provincies geweest, aan zee- en aan landgrenzen. En hetgeen wy* tijdens dezen drie- daagschen tocht zagen, heeft ons overtuigd, dat Nederland niet over rompeld kan worden. Er is op defensief gebied den laat sten tyd ongeloofljjk veel gedaan. Een ontzaglijk net van verdedigingswer ken, zoowel aan de kust, aan de land grenzen, als verder in het binnenland aan de wegen en rivieren die van de grens komen, maakt het beslist onmo gelijk, dat een vyand uit welke rich ting dan ook, Nederland kan over rompelen I Wy hebben ons de oogen uitgekeken 'tydens dezen vermoeienden, maar ver bazend belangwekkenden inspectie tocht. Het was ons bekend, dat er zoo het. een en ander was klaar gemaakt om het land te verdedigen. Maar dat men reeds zulke resultaten had be reikt, konden wy niet bevroeden. Er wordt voor onze veiligheid ter dege gewaakt. En reeds het enkele feit, dat een mogelyke aanvaller wéét dat bi Nederland omvangryke maatre gelen zyn en worden getroffen om weerstand te bieden, zal hem er van terughouden een aanval te wagen. Wanneer de genomen maatregelen in heel het land net zoo zyn als in de plaatsen die wy bezochten (en wy ver namen dat dit inderdaad zoo is be staat voor angst, laat staan voor een paniekstemming, niet do minste aan leiding Deze reis is een openbaring voor ons geweest en wy hopen U in enkele artikelen iets te vertellen van hetgeen wy aan de grenzen zagen. .AAN DE KUST. Ergens in het land, aan de kust, begon onze inspectietocht onder leiding van twee kapiteins van den Generalen Staf. Wij werden er ontvangen en verwelkomd door een hooggeplaatste Marine-autoriteit, die ons op ronde zeemansmanier vertelde, dat wij overal in konden kruipen waar wij dat wilden. En toen begon de eigenlijke tocht. Wist U, dat onze duinen vól militaire objecten zitten? U zou er overigens niet zoo heel veel van bemerken, ook wanneer de duinstreek overal vrij toegankelijk zou zyn. Want Defensie verstaat tegenwoordig uitstekend de kunst van camouflage, van het dusdanig aan de omgeving aanpassen, dat men al een goed opmerker moet zyn, om in de gaten te krijgen, dat er iets bij zonders aanwezig is. Wij hopen U daar in den loop van deze artikelenreeks een aan tal aardige staaltjes van te noemen wij hebben op dit gebied sterke stukjes te zien gekregen. De kuststreek waar wij geweest zijn (en elders in den lande is het net zoo) zit vol geschut van allerlei kaliber en voor veler lei doeleinden. Natuur":jk ontbreken de noodige waarnemingsposten, zoeklichten enz. niet, evenmin als de middelen om luchtaanvallen tegen deze objecten af te weren. En w£dr het maar even mogelijk is, past men camouflage toe, om het den aanval ler maar zoo moeilijk mogelijk te maken. Zoo zagen wij by voorbeeld een versterkt punt, beschermd door zware luchtdoel-mi trailleurs. Een vliegtuig dat de bediening van ander geschut dat in de nabijheid staat, eens even met zijn mitrailleurs komt bestoken door er laag duikend op neer te schieten, krygt een zware pyp te rooken. De luchtdoel-mitrailleurs ei. hun bediening zijn door rijen zandzakken tegen dit vyan- delijke vuur goed beschermdbovendien zyn de zakken ten deele groen geverfd (elders past men weer andere methoden toe) zoodat het geheel op eenigen afstand vrijwel onzichtbaar is. Pantserafweergeschut. In deze omgeving maakten wij van nabij kennis met een der modernste wapens van het Nederlandsche legerde PAG. Dat is een by de militairen gebruikelijke afkor ting van het pantser-afweer-geschut van 4.7 cM kaliber, dat wij in heel het land in velerlei opstellingen hebben aangetroffen. Het is een modem wapen dat in bediening heel eenvoudig is en daarom voor toepas sing op groote schaal in aanmerking komt. Alle stukken zijn scherfvrij opgesteld. Het kanon dat wij hier zagen stond verdekt opgesteld en men maakte hierbij gebruik van kippegaas met groene lapjes, waar door het geheel zich aan de omgeving aanpast. Het kanon wordt in ons land niet alleen aan de kust, maar vooral in sterke mate op de grenswegen gebruikt. Er kan geen weg van de grens het land in leiden, of men vindt er tal van geduchte versper ringen die in de meeste gevallen (behalve door andere wapens) gedekt zijn door dit pantserafweergeschut. De Pag, de naam zegt het al, is in staat het pantser der pantser-automobiele.i te doorboren en dus een geducht wapen tegen dit moderne oorlogstuig. Om ons een idee te geven van de betee- kenis van het geval, werd op de plaats die wij bedoelen alarm gemaakt. In enkele oogenblikken waren de bedieningsman schappen in de gecamoufleerde schuil plaatsen aanwezig en werd het vuur ge opend op den weg waarlangs de veronder stelde vijand in aantocht was. Wij zouden niet gaarne in diens plaats zijn. Want de Pag is een hindernis waarmede niet te spotten valt. En de motorrijders e.d. die de pantserauto's mochten begeleiden en die zich in dergelijke gevallen dan wel over het zijterrein zullen verspreiden, zouden zich dan tegenover de lichte en zware mitrailleurs en geweerschatters geplaatst zien. Deze staan op allerlei zorgvuldig uit gezochte plaatsen in het terrein verdekt opgesteld, zoodat iedere weg van eenige beteekenis, kanaal, brug enz. tot een prac- tisch onneembare hindernis kan worden gemaakt. En hetgeen wij hier zagen, was nog niets, vergeleken bij hetgeen wij later in het grensgebied te zien zouden krijgen, waar ook de wegversperringen een groote rol spelen. Maar daar komen wrj nog wel op terug. Kustgeschut in actie. Aan de kust vindt men natuurlijk scheepsgeschut. De batterijen van 15 cM kanonnen („kanons" zooals de militair zegt) zijn geen peuleschil en kunnen 8 tot 10 schoten per minuut lossen. Bovendien zijn ze in vele gevallen zelf goed beschermd tegen vijandelijk geschut, daar zij ver van de kust staan opgesteld. Zy zien zelf hun doel nietzijn „indirect vurend". Wij ver wijzen in dit verband naar het verslag dat wij indertijd plaatsten toen kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke hier ter stede een lezing hield in verband met het jubi leum der kust-artillerie. Er komt bij dit schieten namelijk heel wat kijken. De eigenlijke oogen van de batterijen bevin den zich in den voorsten duinrand waar men tal van gecompliceerde meetinstru menten vindt, die via werkkamers hun ge gevens naar den vuurmond brengen. Dit is een vak (en een ingewikkeld vak ook) op zichzelf geworden en de leek kijkt er naar, snapt iets van de groote lijnen, maar de ingewikkelde details ontgaan hem vol komen. Natuurlijk is ook dit landwaarts opge stelde kustgeschut tegen vliegtuigaanval- len beschermd. Wij zullen dit in den loop dezer artikelen slechts een enkele maal vermelden, want het is regel. Artillerie en trouwens militaire objecten in het alge meen, zyn nu eenmaal erg aantrekkelijk voor vijandelijke vliegtuigen die byv. het geschut graag tot zwijgen willen brengen. Hun aanvallen op stukken en bedienings manschappen moeten dus verijdeld worden en hiertoe dient de luchtdoelartillerie die men dus practisch overal vindt, waar iets aanwezig is dat militaire beteekenis heeft. Men heeft ons velerlei wapens gedemon streerd. En wij hadden de knallen van ge weren, lichte en zware mitrailleurs reeds leeren onderscheiden. Nu zou men ons ook een batterij kustartillerie van 15 cM de- monstreerenen wy gelooven dat de ooren van verschillende collega's van de Pers nóg tuiten. De batterij bestond uit drie stukken en men had ons gewaar schuwd tegen den te verwachten knal en luchtdruk. Vingers in de ooren was het parool. En al weten wij niet of het noodzakelijk is wij hadden wel eens ver nomen, dat het in zulke omstandigheden aanbevelenswaardig is, den mond open te zetten om den luchtdruk beter te weer- VAN MIJNHARD! zijn ideale pijnverdrijvers. Gemakkelijker in te nemen dan ronde ouweltjes. Onfeilbaar bij griep, hoofd- pijn, kiespijn en alle andere pijnen! Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 cL doosje 6 st. staan. Dus zakte onze onderkaak een aan tal centimetersen in deze weinig intel ligent aandoende houding wachtten wy op de dingen die komen gingen. Eerst werd het rechter stuk afgevuurd. En daar de wind van ons af Was en het stuk op eenigen afstand stond, viel de klap nogal mee. „Nou, als dat alles is", hoor den wy een paar collega's zeggen en zij namen de vingers weer uit de ooren. Maar zij hadden de woorden nauwelijks gespro ken, of het stuk waar wy vlak bij stonden ging af. Een geweldige slag die ons, al waren wij er op voorbereid, toch even be duusd deed staan, weerklonk men moet de verbijsterde gezichten van de onthutste persmenschen van zooeven gezien hebben, om te begrijpen dat op dit moment, on danks den ernst van het onderwerp, een daverend gelach weerklonk Ook dit geschut staat verdekt opgesteld en wel op dusdanige wijze dat de man schappen in een scherfvrije ruimte het kanon kunnen bedienen. Wij bezichtigden nog de in de onmiddellijke nabijheid aange brachte ondergrondsche schuilplaats voor de munitie, waar de scherpe granaten in niet te onderschatten hoeveelheden gereed lagen. Het was een stralend mooie dag toen wij op de bewuste plaats waren. Dan is het soms even moeilijk, zich te realiseeren dat wij in een wereld leven, waarin het gezonde verstand en het menschelijke ge voel op den achtergrond worden gedron gen. Een wereld, waarin eerbied voor het leven niet meer schijnt te bestaan. En daarom was het een wel zeer wonderlijke samenloop van omstandigheden, dat juist op deze plaats de toeschouwer gedwongen werd, zich de gruwelijke werkelijkheid van dit militaire „spel" te realiseeren. De batterij kustgeschut die wij bedoe len, staat namelijk opgesteld in de onmid dellijke nabijheid van een kerkhof. De akker des doods naast de werktuigen des doods Prijzen wij ons gelukkig, dat de laatste in ons land slechts zullen worden gebruikt, als het noodig mocht zyn ons tegen een aanval te verweren niet om zelf met bruut geweld menschen die er een andere meening op na houden, tot de onze „over te halen". Het is al erg genoeg, dat negentien eeuwen Christendom de menschheid nóg niet hebben kunnen leeren, hoe zy het „Heb Uw naaste lief als Uzelven" moet toepassen zoodat zulke omvangryke ver- dedigings-maatregelen in onzen „beschaaf den" tijd noodzakelijk zijn 220.000 Duitschers ver trekken uit Zuid-Tirol. De Duitsche pers zwijgt geheel over het repatrieeren van de Duitsche minderheid in Alto Adige. Officieus wordt vernomen, dat reeds door het Duitsche emigratie bureau deskundigen naar Zuid-Tirol zijn gezonden om met de Italiaansche autori teiten te spreken over repatrieering van de 220.000 Duitschers. Eerst zullen de acht tot tienduizend Duitsche staatsburgers uit Zuid-Tirol teruggeroepen worden en vervolgens zullen de 220.000 Duitschers, wier voorouders reeds eeuwen in dit gebied woonden, repa trieeren. De propagandadiensten hebben nog geen poging gedaan om het Duitsche publiek de reden van dezen „vrywilligen" uittocht uiteen te zetten. In Duitsche po litieke kringen onderschat men het offer van Duitschland in deze zaak niet en men vraagt zich af, wat de tegenprestatie van Italië zal zijn. Men veronderstelt, dat deze zal bestaan uit een onvoorwaardelijk steu nen van de Duitsche eischen inzake Polen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §ebeurlen!ssen van icn '"B Op inspectie langs de grenzen. Neder land is veilig tegen overrompeling. (Hoofdartikel), 220.000 Duitschers vertrekken tut Zuid- TiroL (Pag. 1, eerste blad); Engeland neemt maatregelen tegen verdere gewelddadigheden der Ieren. (Buitenland), De Engelschen in Tientsin verwachten niet veel goeds. (Pag. 1, eerste blad), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN In onze opruiming bren gen wij een paar series van de allerbeste ge maakte heerenkleeding voor zeer aantrekkelijke prijzen. Zuiver Engelsche kam- garen en tricoline cos- tuums van 46— 4237.50 voor 34.50, 29.50, 26.75 Als bijzondere reclame. Zeer chique zomer fresco en gabardine costuums van 32— 26— 19.50 voor 24.50, 18.75, 13.50 Heerenmodehuis De toestand te Tientsin. DE ENGELSCHEN VERWACHTEN NIET VEEL GOEDS. Wegens het groote verschil van meening tusschen de regeeringen van Engeland en Japan, zooals dat tot uitdrukking is geko men by de besprekingen te Tokio, worden de Engelschen te Tientsin pessimistisch en ongerust, aldus Domei. Britsche firma's overwegen in het geheim te verhuizen naar Sjanghai of Hongkong. Eenige Engelschen verlaten de stad reeds, daarbij vooruitloo- pende op een mislukking van de bespre kingen te Tokio, die een verscherping der blokkade en der controle tot gevolg zou hebben. By reis- en scheepvaartbureaux worden inlichtingen ingewonnen. Bij de gisteren gevoerde besprekingen hebben sir Robert Craigie en Arita schrif telijke nota's uitgewisseld ter mededeeling aan hunne onderscheiden regeeringen. De Japansche bladen van vanmorgen be vestigen, dat de uiteenloopendhaid der standpunten van Japan en Engeland aan-i zienlijk blijft. Sir Robert Craigie, aldu3 constateeren de bladen, is krachtig gekant tegen zekere eischen, welke het prestige van Engeland raken en die ingediend zijn door Arita, hoewel hij openhartig zekere andere eischen heeft aanvaard in een ver- zoeningsgezinden geest. De conferentie van 21 Juli zal waarschijnlijk beslissend zyn. Van Japanschen kant is men, naar de bladen beweren, vastbesloten zich te hou den aan de onveranderlijke Japansche eischen. De Nitsji Nitsji verklaart, dat Arita gekant is tegen ieder compromis betreffende deze principieele kwesties, waarop Groot-Brittannië zal moeten ant woorden met ja of neen. In verband met de moeilijkheden, welke voor de scheepvaart zijn gerezen door de blokkade van de FranschBritsche neder zetting te Tientsin, hebben de Japanneezen besloten een nieuwe kade aan te leggen in de voormalige Russische nederzetting. Deze kade zal een lengte van 390 meter krijgen en zal met een spoorweg worden verbonden met Peking en Moekden.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1