VJissingsdhe Courant Breskensche Courant STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 167 DINSDAG 18 JULI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pez kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren teBreskens, Dorpsstraat, Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS Wordt Hitier staatspresident van Danzig? *Een bewering van News Chronicle. De diplomatieke redacteur van News Chronicle verklaart uit gematigde en zeer goed ingelichte Duitsche bron te hebben vernomen, dat Hitier zich zeer wel tot staatspresident van Danzig zou kunnen laten verkiezen. Hg is reeds eereburger der vrije stad en het zou voor de Poolsche en ook voor iedere andere regeering moeilijk zijn iets te doen om deze verkiezing te verhinderen. Het conflict zou dan veeleer op juridi sche dan op militaire basis worden gebracht. Volgens den correspondent van het blad te Warschau zou na het bezoek van För- ster aan Hitier binnenkort nieuwe kracht worden gezet achter de eischen ten aan zien van Danzig. Drie decreten in voorbereiding De senaat van de vrye stad zou te dien einde de drie volgende decreten voorbe reiden 1. Een proclamatie, waarin de wensch der nationaal-socialisten en de bevolking van Danzig wordt tot uitdrukking gebracht bij het rijk te worden ingelijfd. 2. Een decreet, waarbij Hitier wordt ge vraagd de aansluiting van Danzig bij Oost- Pruisen te verord.nen onder den naam Noordgouw". 3. Een decreet, waarbij de Polen in Dan zig al hun burgerrechten worden ontnomen en waarbij uit de vrije stad alle Polen wor den gezet, die er na 1920 zijn aangekomen. Hitier zou deze ontwerp-decreten hebben goedgekeurd- Japansch schip in brand. AAN BOORD 110 PASSAGIERS EN LADING CHITJS ALPETER. Aan boord van het Japansche schip „Bokuyo Maru", dat 18.000 ton meet, is brand uitgebroken. Het schip heeft 110 passagiers aan boord en een lading chili- salpeter. Het bevindt zich midden in den Stillen Oceaan. Men vreest voor een ernstige ontplof fing, indien de lading in brand geraakt. Daar men er niet in geslaagd was in verbinding met het brandende schip te komen, heeft het radiostation van Tsjosji alle zich in de buurt ophoudende schepen verzocht assistentie te verleenen. Het hoofdkantoor van de reederij veron derstelt dat het vuur ontstaan is door zelf ontbranding van kopererts dat een deel der lading uitmaakt. 108 opvarenden opgepikt? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit San Francisco, dat daar draadloos bericht is ontvangen van het Amerikaansche tank schip „Associated" vclgens hetwelk de „Bokuyo Maru" op 1125 mijl ten óósten van Yokohama, na een ontploffing aan boord, is gezonken. De „Associated" zou volgens dit bericht 108 opvarenden hebben opgepikt. Twee le den der bemanning worden nog vermist. Sovjet Rusland legt Japansch protest naast zich neer. OMDAT ER EEN ULTIMATIEVE EISCH IN WAS GESTELD. De ambassadeur van Japan heeft op 16 Juli een stap gedaan bij den Russischen adjunct-commissaris van buitenlandsche zaken. Hij bracht daarbij vraagstukken ter sprake, verband houdende met onwettige activiteit in de petroleum- en steenkool concessies van Sachalin en betwistte daarbij de beslissingen van Sovjet-Russische rechtsorganen. De ambassadeur van Japan eichte ten laatste op 18 Juli antwoord. Op 17 Juli heeft de adjunct-commissaris de nota aan den ambassadeur teruggezon den en daarbij te kennen gegeven, dat, aangezien hst document bedreigingen in hield, het het karakter had van een ulti matum en daar het commissariaat het niet mogelijk achtte, dat te aanvaarden, zond het hetzelve benig zonder het te hebben onderzocht.- Autobus met 34 inzittenden te water. ALLEN GERED. De Hervormde Knapenvereeniging te Erica heeft gisteren per autobus van de Eerste Drentsche Stoomtrammaatschappij een uitstapje gemaakt naar Amsterdam. Het gezelschap, bestaande uit 34 jongelui, onder leiding van ds. Steenbakker uit Erica, keerde laat in den avond terug. Om streeks twee uur is de bus, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, te De Krim in het kanaal gereden. De bus kantelde niet, zoodat het reddingswerk, dat de chauffeur met bewonderenswaar dige zelfbeheersching leidde, ten zeerste vergemakkelijkt werd en allen op het droge gebracht werden. Door omwonenden was intusschen geneeskundige hulp ingeroepen. Dokter Heep was spoedig ter plaatse. Het bleek echter, dat slechts drie personen lichte snijwonden hadden opgeloopen. De overigen waren met den schrik vrijgeko men. Nadat allen bij omwonenden op ver warmende dranken waren onthaald, zijn zij met andere bussen huiswaarts gegaan. Ketelontploffing aan boord van Duitsch stoomschip. 15 dooden, 18 gewonden. Uit Swinemünde wordt gemeld, dat aan boord van het stoomschip „Berlin" (17.000 ton) zich gisteravond op ongeveer 15 mrjl uit de kust een ketelontploffing heeft voor gedaan. Er bevcnden zich geen passa giers aan boord. Bij het ongeluk zijn 15 personen om het leven gekomen en 18 gewond. De actie vanhetlersche republikeinsche leger. WERD FINANCIEELE STEUN UIT BUITENLAND ONTVANGEN? „Daily Herald" meldt, dat de Britsche regeering ds bewijzen heeft, dat een vreem de mogendheid de jongste activiteit van het Iersche republikeinsche leger heeft ge subsidieerd. Het blad veegt hier aan toe, dat dit de reden is waarom de regeering be sloten heeft het parlement een wetsont werp voor te leggen, dat in het bijzonder de onderdrukking van terroristischs acti viteit beoogt. De opbrengst der rijks middelen. EEN BELANGRIJKE STIJGING. Aan het overzicht van de opbrengst der rijksmiddelen ontleenen we het volgende Op ultimo Juni van dit jaar was voor de directe belastingen in totaal op kohier ge bracht 73.786.364,36 bij een raming van 126.703.000 voor het geheele dienstjaar. Na het eerste halfjaar van 1938 was het zuiver kohierbedrag 61.665.705,05, zoodat thans een vooruitgang kan worden gecon stateerd met 12.120.659,31. Wat de onderscheidene middelen betreft, kan worden opgemerkt, dat de grondbe lasting, waarvoor de raming 10.703.000, bedraagt, thans reeds heeft opgebracht 10.496.984.85 (v. j. 10.464.242,90). De inkomstenbelasting (raming 82.500.000) is voor het eerste half jaar ten kchiere gebracht voor 46.261.363,48 tegenover 34.944.225,15 op ultimo Juni van het vo rig jaar, een vooruitgang derhalve van 11.317.138,33. Ook de andere directe belastingen heb ben de kohierbedragen van het vorig jaar overtroffen en wel de vermogensbelasting met 694.627,95 (kohierbedrag thans 10.097.230,35), de verdedigingsbelasting met 11.010,08 (kohier bedrag thans 5.465.214,68) en de belasting van de doode hand met 65.141 (kohierbedrag thans 1.465.571). Ook de overige middelen hebben bijge dragen tot een gunstig resultaat van de opbrengst van het eerste halfjaar 1939. Deze opbrengst bedroeg namelyk 223.999.813,18 bjj een raming van 220.862.500 en tegenover een opbrengst van 217.234.116,95 over het eerste half jaar van 1938, een vooruitgang derhalve van ongeveer 6.765.700. De opbrengst der loodsgelden in Juni bedroeg 196.164. De kwestie Danzig. Maandag zijn gouwleider Förster en Zaske van een bezoek aan Berchtesgaden teruggekeerd. Naar verluidt hebben zij den Ftihrer in goede stemming aangetroffen en hij heeft gezegd, dat volgens zyn meening het pro bleem Danzig tusschen Duitschland en Polen kan worden geregeld door middel van onderhandelingen, indien geen inter ventie van buiten af komt. Verder wordt gemeld, dat de militaire voorbereiding in Danzig voortduurt en als dringend wordt beschouwd. Voor het oogenblik is evenwel het zenden van wapens naar de vrye stad gestaakt. Ongeveer vijftig oudere leden van het politiecorps van Danzig zijn gearresteerd. Waarom is niet bekend. Het nieuwe nationaal-socialistische radio station Hagelsberg, op den gelijknamigen heuvel bij Danzig, is thans in gebruik ge steld. De zender is zoo krachtig, dat men te Danzig met den „volksontvanger" geen buitenlandsche stations meer kan hooren. Niet alledaagsche uitlevering. Gisteren heeft de Rotterdamsche politie ter beschikking van den commissaris der- politie te Vlissingen een 39-jarige Deen- sche onderdaan gesteld, tandtechniker, wo nende in Denemarken, die zich in dat land voor eenige maanden aan een zeer belang rijken juweelendiefstal had schuldig ge maakt. Hij was naar Rotterdam gevlucht, had het gestolene gedeeltelijk te gelde ge maakt en was door de Rotterdamsche po litie gearresteerd. Na geruimen tijd in het huis van bewaring te hebben doorgebracht is zijn door ds Deensche justitie aange vraagde uitlevering door de Nederlandsche justitie bevorderd. Een tweétal recberchurs uit Kopenhagen was naar Rotterdam geko men om den verdachte af te halen. Hij zou per boot vervoerd worden, waarom deze rechercheurs begeleid door een Rotterdam- schen rechercheur den aangehoudene naar Vlissingen hebben overgebracht. Hier is hij na een kortstondig verblijf aan het bu reau van politie, des middags per loodsboot mede onder toezicht van een Vlissingschen politieinspecteur, naar het Deensche stoom schip „A. P. Bsrnstorff" komende van Antwerpen met bestemming naar Dene marken, gebracht, waartoe dit stoomschip op de reede alhier heeft gestopt. Zooals men weet gaat het overstappen van de loodsboot op een hooger schip via de touwladder niet zonder moeilijkheden gepaard, vooral als men dit niet gewoon is. De politie heeft daarom de noodige voor zorgsmaatregelen genomen. Men heeft nl. een lang touw genomen. Het eene eind werd om het middel van den gearresteerde gebonden, terwijl de politie het andere eind vasthield. Bij het aan boord gaan zijn eerst de Deensche rechercheurs naar boven ge klauterd, gevolgd door den verdachte en de politie. Een en ander werd noodig ge acht om zoo de aangehoudene eventueel te water mocht springen, dezen voor een mo gelijker! verdrinkingsdood te bewaren. De inscheping heeft echter gelukkig onder in cident plaats gevonden. Motorschade. Gisteravond om 11 uur is het Grieksche motorschip „Katerina", komende van Ant werpen, op de reede voor anker gegaan wegens motorschade. Bij onderzoek bleek dat de tusschenas achter den motor gebro ken was. Het schip wordt thans door de Mij. „De Schelde" gerepareerd. Men denkt vannacht hiermede gereed te komen. Slecht kermisbegin. Reeds gisteravond om kwart over negen was de politie genoodzaakt op het kermis terrein een dronken man te arresteeren en in bewaring te stellen. Dokter Boone verleende aan een ingeze tene hulp die hevig bloedend in het gelaat was gewond, doordat hij, vermoedelijk van een kermisman, een stomp op zijn neus had gekregen. De neus bleek gekneusd te zijn. Aangifte bij de politie volgde- Tenslotte werd nadat het middernachte lijk uur reeds had geslagen, door twee po- litie-inspecteurs een schipper in een café gearresteerd en naar het bureau overge bracht omdat hij de orde verstoorde. By onderzoek bleek dat in bedoeld café de ruzie was ontstaan over de politiek. Zeker geen onderwerp om op den laten kermis avond in een druk café luide te behande len. Henriëtte Davids Revue. Met een formeelen lachstorm, die enkele uren aanhield, hebben de populaire artiste Henriëtte Davids, alias Jet-Hein-Henriëtte, en haar gezelschap gisteravond met een stampvolle zaal de kermispret in het Con certgebouw ingeluid. Het verscheiden van den grooten kleinen man Louis Davids moge oorzaak zijn, dat zijn zuster in deze droeve omstandigheden geen nieuwe revue kon instudeeren, zoodat we den aangekondigden titel moeten lezen „Gaat dat zien. Dat heeft Heintje weer gedaan", de uitwerking op het publiek van deze herhaling van Rido's product, waarby John Brookhouse Mc Carthy de muziek componeerde, is er niet minder om ge weest. Integendeel Aan beide zyden van het voetlicht was men er geweldig „in" en het succes was voor de artisten enorm. Het leeuwendeel daarvan komt vanzelf Henriëtte Davids toe, die een klasse apart vormt. Zij is de centrale figuur, wie alle rollen uitstekend liggen en die met haar kostelijke mimiek en haar rake in- en uit vallen (waar haalt zy ze vandaan haar typische creaties en dol-vermakelijke liedjes met keerregels, welke men mede moét zingen, de kermisgangers in een uit gelaten stemming en een lach-flauwte nabij brengt. Doch ook de overige artisten hebben weer hun beste beentje voorgezet. Jan Blok, George du Bree en Nell Koppen wa ren in hun babbeltjes, liedjes en speel- scènes uitstekend op dreef en vermochten evenzeer het publiek doorloopend te boeien, zoodat de echte kermisfeestvreugde steeds op Heintjes-peil bleef. Ter afwisseling gaf het ballet, The Mc Carthy Girls onder captain Truus Louman, in verschillende genres veel te genieten, terwijl de pianist, John Brookhouse Mc Carthy, voor een prima muzikale begelei ding en illustratie zorg droeg. Wie in de eerste helft van de kermis- week eens hartelyk lachen wil, dat zijn lever schudt, die neme met Heintje Mata- kari een duik in de vroolijkheid, den hu mor en de leut, welke deze cabaret-revue in overvloedige mate garandeert. Driejarig meisje te water geraakt. Een driejarig meisje is gistermiddag om 4 uur van dein havenmuur aan het Beurs plein in het water gevallen. Een paar mannen hebben het meisje gered. Het kind was reeds bewusteloos. Eenige jongens van de zeevaartschool pasten kunstmatige ademhaling toe met gunstig gevolg. Van de inmiddels van de politie bekomen zuur stofkoffer behoefde geen gebruik meer te worden gemaakt. Tenslotte verleende dok ter Ten Have medische hulp nadat het kind reeds naar huis was gebracht. De kermis is ingezet. De week van kermisjolyt is aangevan gen. Reeds in de morgenuren trok een en kele caroussel gisteren haar eerste klan ten, doch het leeuwenaandeel der publieke belangstelling kwam eerst in de avonduren. Zoo heerschte er spoedig een bedrijvige drukte. De bollen- en wafelbakkers deden goede zaken, de caroussels maakten menig rondje, de verschillende spelen werden druk beoefend, doch het meerendeel heeft op dezen avond de zaak eerst eens ver kend. Men kan nu eenmaal zijn kruit niet tegelijk verschieten er volgen immers nog Vijf kermisdagen. Ontspanning voor de gemobiliseerde militairen. Terwijl reeds verschillende vereenigin- gen en instanties het lofwaardig initiatief hadden genomen om gezellige avonden te organiseeren voor de gemobiliseerde mili tairen, zal dit thans in nog meerdere mate het geval kunnen zijn nu hiertoe een spe ciale commissie is gevormd. Gisteravond vond in de bar van Grand Hotel Britannia een constitueerende vergadering plaats, die werd gepresideerd door burgemeester Van Woelderen, en verder werd bijgewoond door den commandant der maritieme mid delen in Zeeland, kapitein ter zee H. J. van der Stad, den garnizoenscommandant, majoor TV. C. T. Haarman, den vlootpre- dikant, den vlootaalmoezenier, wethouder Edelman, bestuursleden van den Bond van Buurtvereenigingen „Oranje en Vlissin gen", ds. J. S. Hartjes, als voorzitter van het Chr. Militair Tehuis en verschillende officieren van de landmacht. Burgemeester van Woelderen gaf een uiteenzetting van de plannen die men tot verwezenlijking wil brengen om het den militairen zoo aangenaam mogelijk te ma ken. De Bond van Buurtvereenigingen is bereid gevonden zich voor dit werk te spannen, bij de burgery aan te kloppen om een bijdrage voor dit ongetwijfeld sympa thieke doel en daarna de avonden te or ganiseeren. Over de wijze waarop de ontspanning zou moeten geschieden en wat geboden Dit nummer bestaat uit 2 bladen §tl»CMrtciiissBn van ct Er hebben weer tal van ernstige ver keersongelukken plaats gehad. De opbrengst der Rijksmiddelen ver toont een belangrijke stijging. (Pag. 1, eerste blad)« Autobus met 34 personen te water ge reden alien gered. (Pag. 1, eerste blad1)1! Japansch schip met 110 passagiers aan boord staat in brand. (Pag. I, eerste blad1)» ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN moet worden ontspon zich een aangename gedachtenwisseling. Een voorname factor is natuurlijk het geld. Doch verwacht wordt dat Vlissin- gen's burgery, die als goedgeefsch bekend staat als het een goed doel geldt, niet zal achterblijven. De collecte op een dorp op Walcheren bracht 400 op. In onze gemeen te zal men dan toch zeker ook aan eea flink bedrag kunnen komen. De 24 buurt vereenigingen zullen met inteekenlrjsten langs de huizen gaan. Ongetwijfeld zullen er vele vereenigin- gen op verschillend gebied zijn die enkelq avonden willen optreden. Ds. Hartjes uitte de vrees dat de collecte ten koste zal gaan van die van het Mili tair Tehuis dat toch ook nuttig werk ver richt in het belang der militairen. De bur gemeester die ten volle onderschreef dat deze nieuwe actie geen schade mag doen aan de bestaande instellingen, was van meening dat degenen die hieraan thans geregeld geven, dit in den vervolge niet zullen nalaten. Nadat een lans gebroken was voor de militairen in Oostkapelle en Westkapelle die evenals die in Dishoek, minder comfort en vertier hebben, werd besloten ook deze mannen niet te vergeten en hen te laten profiteeren van de thans te geven ontspan ning. Naar bij ondervinding gebleken is, vallen de groote avonden het meest in den smaak bij de militairen. Nadat nog enkele wenschen naar voren waren gebracht, o.m. om de tafeltennis sport door de liefhebbers te laten beoefe nen, werd ook langdurig gesproken over de mogelijkheid, cursussen te organiseeren voor de soldaten, zoodat zy zich kunnen ontwikkelen. Wethouder Edelman gaf hierbij een uiteenzetting van de werkwijze van de werkloozen-cursussen. Het vraag stuk zal onder oogen worden gezien. Na gegaan zal worden welke cursussen, bijv. in lijnteekenen, motorkennis, Nederlandsch, typen enz., kunnen worden gegeven. Het gemeentebestuur zal hierbij zijn medewer king verleenen terwijl de legerautoriteiten zullen nagaan of hiervoor belangstelling bestaat onder de manschappen. De programma's op de ontspannings avonden zullen deels door militairen en deels door vereenigingen moeten worden verzorgd. De Bond van Buurtvereenigin gen zal hierbij voor de organisatie zorg dragen en den soldaten van het gecollec teerde geld een consumptie enz. geven. Men zal nu direct aan den slag gaan zoo dat zoo mogelijk, naar aanleiding van de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin reeds twee avonden voor de gemobi- liseerden kunnen worden gegeven. Voor deelnemers aan cursussen zal naar aanleiding van een geuiten wensch in de toekomst worden nagegaan of het mogelijk zal zijp excursies naar verschillende be drijven te organiseeren. Aan het slot van de besprekingen dankte de burgemeester de heeren voor him aan wezigheid, in het bijzonder kol. Van der Stad en majoor Haarman, en de andere heeren voor hun toezegging lid te worden van de commissie. Vlissingen zal nu niet behoeven achter te blijven en den militairen het verblijf kunnen veraangenamen. Vbssingsch scheepvaartnïeuws. Aangekomen: „Prinses Beatrix'' van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Geziena" van Gravelines naar Haaf- ten „Roelfiena" van Antwerpen„Voor waarts" van Londen. Om te bunkeren,; Grieksch s.s. „Ia" van Antwerpen. Vertrokken: „Koningin Elnma" naar Harwich „Roelfiena" naar Strood j „Wilja" naar Londen i „Ia" naar Emden,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1