VJissingsche Courant Breskensdie Courant STADSNIEUWS Vlissingen fKoningin Cmmaf' „Prinses Tbeatrix" ZIJN IN DE VAART EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 160 MAANDAG 10 JULI 1 939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of ƒ2.20 pei kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zyner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Citgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 Ujnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Staatsraad Kooien belast met vorming van een kabinet. IN PLAATS VAN DR. COLIJN. Dr. H. Colijn heeft, zooals reeds eerder gemeld, H. M. de Koningin verzocht van de op dracht tot vorming van een ka binet te mogen worden onthe ven, daar zijn pogingen tot sa menstelling daarvan in de rich ting, welke hij zich had gedacht, niet waren geslaagd. Zaterdag heeft Hare Majesteit mr. dr. D. A. P. N. Kooien ont vangen en hem opdracht gege ven tot vorming van een kabinet. De heer Kooien heeft verzocht deze opdracht in beraad te mo gen houden. Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, wien H. M. de Koningin opdracht heeft gegeven tot vorming van een kabinet, is op 21 Januari 1871 te Rijswijk geboren. Hij bezocht het gymnasium te Utrecht en studeerde in de rechten aan de Utrscht- sche universiteit. In 1894 promoveerde hij, ook in de staatswetenschappen. Na de advocatuur te Utrecht te hebben uitgeoefend werd hij achtereenvolgens schoolopziener in 't arrondissement IJssel- sfcein, voorzitter van den Bond van R.-K. kiesvereenigingen en lid en ondervoorzitter van den Centralen Raad van Beroep. In 1905 vaardigde het kiesdistrict Grave hem af als lid van de Tweede Kamer. Na mr. Fochs benoeming tot gouverneur-gene raal volgde mr. Kooien hem op als voor zitter van de Tweede Kamer. Tot 1925 was hij Kamerpresident. Van Augustus 1925 tot Maart 1926 was hij minister van ar beid, handel en nijverheid in het kabinet- Colyn. De aanneming van het amendement- Kersten (het gezantschap bij het Vati- caan) had de val van dit kabinet tot ge volg. In April 1926 deed de heer Kooien zijn intrede in den Raad van State. Behalve vele functies in dienst van het katholieke gemeenschapsleven is de heer Kooien o.a. curator van de Technische Hoogeschool te Delft en voorzitter van den Raad voor de Luchtvaart. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien heeft heden morgen tegen half twaalf bezoek ontvan gen van mr. dr. L. N. Deckers. Kruitmagazijn nabij Salamanca in de lucht gevlogen. Gistermiddag is in het Spaansche dorp Penaranda de Bracamonta nabij Salaman- oa een kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Naar gemeld wordt zijn hierbij omstreeks dertig personen om het leven gekomen en 200 gewond, terwijl er nog 90 vermisten zijn. Een goederentrein, die zich in het sta tion bevond, werd volkomen vernietigd. Uit Salamanca, Samora, Valladolid en Avila hebben zich brandweren en (militai ren naar de plaats des onheils begeven. Tengevolge van het tekort aan water als gevolg van het zeer warme weer stuitte het blusschlngswerk evenwel op .groote moeilijkheden. Franco heeft onmiddellijk van zijn deel neming doen blijken en 200.000 peseta's voor de getroffen bevolking beschikbaar gesteld, ue oorzaak van de ontploffing ia nog niet bekend. Aardbeving te Batavia. Vanmiddag om acht minuten voor twee (plaats, tijd) werd Batavia opgeschrikt door een krachtige, voor de hoofdstad be trekkelijk zeldzame aardbeving. In het Aneta-gebcuw zwaaiden de lampen heen en weer, terwijl ook van elders berichten over waarneming der beving zijn ontvan gen. Door het meteorologisch observatorium werd de beving dermate zwaar geregis treerd, dat de seismograaf onklaar raakte. Na herstel werd de registreering van de natrillingen voortgezet. Deze waren echter voor de inwoners niet voelbaar. In het regentschap Glepoe, in het Toe- rensche, zijn op twee plaatsen aardschui- vingen bij de Djati-bosschen voorgekomen. De weg kan momenteel Diet bereden wor den. Op de onderneming Soemberdjeroe wor den 28 menschen vermist. De oorzaak is on bekend, doch vermoedelijk gelegen in de groote bandjirs. De bijdragen voor de omroepvereenigingen. NAAR VERPLICHTE BETALING DOOR ALLE LUISTERAARS? Men meldt ons van bevoegde zijde In verschillende dagbladen zijn berichten gepubliceerd aangaande de plannen van den Minister van Binnenlandsche Zaken tot het invoeren van een „radiobelasting". Deze berichten zijn in zooverre juist, dat in aansluiting op hetgeen de minis ter van Binnenlandsche Zaken bij de mon delinge behandeling van de begrooting van het staatsbedrijf der P.T.T. in de Eerste Kamer der Staten-Generaal op 4 Febr. 1938 mededeelde inderdaad de vraag overwo gen is of er een weg te vinden zou zijn om, met handhaving van de zelfstandigheid van de Nederlandsche omroepvereenigingen en van de vrijheid van den luisteraar om zich aan te sluiten bij den omroep zijner keuze, de noodige inkomsten te verzekeren door de omroepbelangen in den breedsten zin volledig door de Nederlandsche luisteraars te doen bekostigen. Ook is juist dat de contact-commissie voor de werelduitzendingen ctezer dagen haar met algemeene stemmen aanvaard rapport aan den minister van Binnenland sche Zaken zal uitbrengen, va.n welk rap port het bovengenoemde punt een onderdeel uitmaakt. Het is echter nog voorbarig aan gaande den inhoud van dit rapport publi caties te doen, daar in verband met en ten uitvoering van de in dit rapport be lichaamde voorstellen nog verschillende be sprekingen gevoerd moeten worden. De juistheid van de te dezer zake ge dane publicaties most derhalve geheel voor rekening van de betreffende berichtgevers gelaten worden. Thans zij echter reeds gewezen op het feit, dat de uitdrukking „radio-belasting", tot het invoeren waarvan plannen zouden bestaan, op zijn minst genomen verwarring kan wekken. Bij een dergelijke regeling zou het slechts gaan om de invoering van het beginsel, dat elke luisteraar verplicht is om financieel bij te dragen aan de in standhouding en den verderen uitbouw van den Nederlandschen radio-omroep. Nieuwe aanslagen in Engeland verwacht. Voorzorgsmaatregelen van Scotland Yard. Beambten van Scotland Yard stellen een onderzoek in naar aanleiding van mede- deelingen, onlangs verstrekt door een kort geleden uit de gevangenis van Dartmoor ontslagen gevangene, over een complot, dat in deze gevangenis zou zijn beraamd, als mede naar soortgelijke berichten, welke van anonieme zijde zijn ontvang i en welke doen vermoeden, dat in Londen en enkele provinciesteden nieuwe terroristische daden door het Irish Republican Army zullen worden gepleegd. Zaterdagavond zijn spe ciale voorzorgsmaatregelen genomen In ver band met de groote verduisteringsproef, die in vijftien graafschappen werd genomen, en die zes uur zou duren. In documenten, die de politie bij huiszoekingen in Noord- Londen in beslag heeft genomen, worden bepaalde gebouwen genoemd, alsmede de veiligste methode om deze te naderen, wan- naar de waakzaamheid waarschijnlijk het geringst zal zijg. Men gelooft, dat uit den Ierschen vrijstaat reeds nieuwe Ira-leiders zijn aangekomen om de hei-vatte terroristi sche campagne te leiden. Circulaire der Iersche terroristen- Een exemplaar van een uit zes bladzij den bestaande circulaire, bestemd voor de leden van de in Engeland werkzaam zijnde organisatie van Iersche terroristen, is in handen gevallen van Scotland Yard. Het document, dat „Weekblad" gchccten is, is heimelijk naar Engeland overgebracht. Het kondigt een verscherping van de „maatre gelen" die de organisatie neemt om Enge land te dwingen het „bezettingsleger" dat het in Noord-Ierland heeft, terug te trek ken. Voorts wordt een lijst gegeven van de reeds uitgevoerde terroristische daden, en hierop komt o.a. de groote brand voor, die op 29 Mei te Londen is uitgebroken. „Met leedwezen" wordt gemeld, dat bommen het leven hebben gekost aan een Engelschman. In het algemeen, zoo wordt gezegd, wordt „nauwgezet" zorg gedragen om ,,de cam pagne te beperken tot vernietiging van eigendommen en openbare diensten en tot desorganisatie van het Engelsche gemeen telijke leven". Verwijdering van geestelijken en nonnen. UIT ONDERWIJS EN ZIEKENHUIZEN IN DUITSCHLAND. De nationaal socialistische autoriteiten in Duitschland gaan methodisch voort met de verwijdering van geestelijken en nonnen uit het onderwijs en de ziekenhuizen. Iede re week worden nieuwe kloosters en nieu we katholieke instellingen overgedragen aan de partijorganisaties. Geleidelijk wordt ontslag verleend aan nonnen uit de zieken huizen, waar zij worden vervangen door leeken. Reeds in den herfst van het vorige jaar waren talrijke nonnen uit Oostenrijk vertrokken, aangezien het recht om onder wijs te geven haar was ontnomen. Vooral de Ursulinen zijn door dezen maatregel ge troffen,. aangezien zij de leiding hadden over talrijke opvoedingsinrichtingen en scholen voor de opleiding voor onderwijze ressen. De nonnen van de orde van St. Franciscus van Sales, wier scholen even eens gesloten zijn, zijn gebleven, maar zij moesten een groot deel van haar klooster verhuren aan het Duitsche luchtwapen. De werklooze nonnen der orden, die zich toe leggen op onderwijs en ziekenverpleging, geven thans aan andere nonnen een be roepsopleiding en leeren haar talen, tenein de emigratie te vergemakkelijken. Ver scheidene leeraren, die behooren tot con gregaties voor mannen, o.m. de Jezuiten, zijn reeds geëmigreerd naar kloosters in het buitenland. De directeur van het Schot- tengymnasium, dat een wereldvermaard heid bezat, heeft thans de leiding over de keuken van het klooster, welke taak hij opgeruimd verricht, aldus Havas. Het Be nedictijnenklooster Krems is veranderd in een ordensburg. De monniken, die gearres- teei-d waren, zijn allen, op twee na, op vrije voeten gesteld. De Franciscanen van Salzburg, wier klooster kortelings is opge- eischt door den staat, zijn thans gexnstal- lêerd in het Benedictijnenklooster in Salz burg. Men denkt, dat de capucijnen zeer binnenkort hun klooster van den Kapuzi- nenberg bij Salzburg zullen moeten ontrui men. WANDELMARSCHEN „DE VROOLIJKE TIPPELAARS". Ongeveer 250 personen, welgeteld waren het er 241, hebben Zaterdag en Zondag al wandelend weer volop genoten van zon, zee en lucht en niet in het minst van de mooie omgeving van onze Scheldestad. Het waren de wandelmarschen van „de Vroolijke Tip pelaars" die hiertoe de gelegenheid boden. Zaterdagmiddag vond de 20 k.m. marsch voor adspiranten en de 35 K.M. voor hen die om principieele redenen Zondag niet wenschten te loopen, plaats. Op beide da gen werd van het Concertgebouw gestart, waar tevens de verplichte rust werd ge houden en de marschen eindigden. De route voer de adspiranten liep over de boulevards langs het rijwielpad tot aan Kaapduin, vandaar naar Koudekerks en vervolgens naar Vlissingen voor de rust. Hierna ging het over het Eiland, den Singel en nog door een deel der stad. Voor den 35 K.M. marsch was de route tot aan Koudekerke dezelfde. Daarna voerde het de wandelaars o^er Middelburg langs den Nieuwen Vlis- slngschen weg naar Vlissingen terug. Na de rust maakten de deelnemers aan dezen marsch ook nog een flinken tippel door de stad. Voor den adspirantenmarsch bestond flinke belangstelling. Niet minder dan 110 jongens en meisjes, waarvan 90 van V.T. V., Vlissingen, 18 van Achilles Middelburg en 2 individueelen waren van de partrj. De 35 K.M. werd door de meeste ingeschreve nen op Zaterdagmiddag geloopen. Er wa ren toen in totaal 89 deelnemers, w.o. groe pen van de S.D.O.A. uit Middelburg, Kust- artillerie Vlissingen, Arvee, Middelburg, Vlug, Bergen op Zoom, Noad, Vlissingen. Zondag waren er behalve de organiseeren- de vereeniging slechts individueelen, in totaal 42. Beide dagen heeft men weer in alle op gewektheid gewandeld, vroolijke liedjes ge zangen en last but not least, genoten van de mooie natuur. Het weer werkte ook aardig mee, zoodat gezegd kan worden dat het twee geslaagde wandelsportdagen zijn geweest, alhoewel het jammer was dat om verschillende redenen de deelname niet zoo groot was dan andere jaren. De prijsuitreiking. Zondagavond vond in het Concertgebouw de prijsuitreiking plaats, want behalve dat iedere wandelaar (ster) die het parcours De nieuwe motorschepen voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" binnen den gestelden tijd aflegde (slechts één moest Zaterdag uitvallen), een me daille ontving, waren er ook enkele mooie prijzen beschikbaar gesteld voor de groe pen die den besten indruk maakten. De waarnemend voorzitter van „de Vroo lijke Tippelaars", de heer Meulmeester, sprak hier een welkomstwoord, in het bij zonder tot wethouder Edelman en den al gemeen marschleider, serg.-maj. H. van den Bosch, uitte de hoop dat de belang stelling voor de wandelsport weer zal toe nemen en dankte tenslotte de verschillende instanties die tot het welslagen hadden bijgedragen. Wethouder Edelman schetste vervolgens in den breede het nut van sport waarbij z.i. de wandelsport een zeer vooraanstaan de plaats inneemt en een der gezondste genoemd kan worden. Spr. hoopte dat ve len in Vlissingen het goede voorbeeld der leden van de wandelsportvereenigingen zul len volgen. Vervolgens reikte spr. de ver schillende prijzen uit. Deze waren als volgt toegekend Burgergroepen le pr. Noad, Vlis singen, 73 p., beker2e pr. Arvee, Mid delburg, 66 p., medaille 3e pr. Vlug, Ber gen op Zoom, 62 p., .plaquette. Militaire groepen le pr. S.D.O.A., Mid delburg, 70 p., lauwerkrans 2e pr. Kust- artillerie, Vlissingen, 67 p.. medaille. Adspiranten le pr. V.T.V., Vlissinger., 60 p., medaille2e pr. Achilles, Middel burg. 59 p., statuette. Het tweedaagsch reisbiljet Vlissingen Harwich werd bij loting toegewezen aan den militair L. A. Beuns, van de kustartille- rie te Vlissingen, terwijl onder de adspi ranten nog een herdenkingslepeltje werd •verloot. Hier werd het V.T.V.-lid C. Ro- landus de gelukkige. Tenslotte reikte wethouder Edelman na mens de organiseerende vereeniging een medaille uit aan de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis., die ook thans weer haar medewerking heeft verleend. Hiermee behoerde de prijsuitreiking tot het verleden. Nadat de heer Meulmeester wethouder Edelman dank had gebracht voor de prettige wijze waarop hij de prij zen had overhandigd en spr. allen wande laars een „tot weerziens" had toegeroepen, bleef men nog geruimen tijd onder een ge zellig dansje bijeen. Druk vreemdelingenbezoek. Hoewel het weer er gistermorgen aan vankelijk niet zeer mooi uitzag is het later aardig opgeknapt zoodat de vele vreemde lingen die onze badplaats bezochten, volop van het strand hebben kunnen genieten, waar dan ook een opgewekte stemming heerschte. Behalve met verschillende auto bussen uit andere deelen van ons land en uit België, waren ook vele vreemdelingen met enkele plezierbooten naar hier geko men. De „Stad Zierikzee" arriveerde aan den Koningsweg met ca. 500 personen uit Bergen op Zoom, Breda en Tilburg, terwijl voorts de Belgische plezierbooten „Zee land" en „Schelde" iret tezamen eveneens 500 man een bezoek aan onze stad brach ten. Verder kwam ook de Engelsche mail boot „Vienna" de haven binnen. Aan boord bevonden zich 240 Engelschen die een be zoek aan Amsterdam hadden gebracht en over zee naar hier waren gekomen. Jam mer was het dat deze vreemdelingen, die zich over de aan de boulevards gelegen etablissementen verspreidden, erg klaagden over de zeereis, daar er een woelige zee stond, zoodat velen zeeziek waren geweest en zich ook aan land nog minder prettig gevoelden. Des avonds om elf uur is de „Vienna" naar Harwich vertrokken. Goed werk v- de B.B.T.B.B.A. De leden van de plaatselijke afdeeling van den B.B.T.B.B.A. hebben Zondag hun eerste groote werk verricht. Gelijk bekend is, bestaat deze bond ter behartiging van toeristische belangen van buitenlandsche automobilisten uit scholieren e.a-, die, zoo als de naam reeds zegt, den vreemdelingen zooveel mogelijk an dienst zijn, echter, in tegenstelling met beroepsgidsen, zonder hiervoor iets aan te nemen. De bond heeft zijn werk uitgebreid door ook aan toeristen, die per autobus reizen, zijn diensten aan te bieden en zoo hebben gisteren vijf jongelui met 130 Engelsc.en, die hier arriveerden met de „Vienna", in autobussen een rondrit Dit nummer bestaat uit 2 bladen §elieMrIenissen van Jen Jag Staatsraad mr. dr. D. A. P. N Kooien belast met de samenstelling eener nieu we regeering. (Pag. 1, eerste blad), Nieuwe aanslagen in Engeland ver wacht (Voorpagina) Hevige trambotsing te Amsterdam J verschillende gewonden (Gemengd nieuws); Kruitmagazijn in Spanje in de lucht gevlogen vele slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad). Talrijke ernstige verkeersongelukken. (Gemengd nieuws); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN over Walcheren gemaakt. De regeling van deze trip was in handen der Mij. „Zeeland"* In elk der vijf bussen had een amateurgids plaats genomen, die de bezoekers in het En- gelsch van voorlichting diende en hen wees op de verschillende bezienswaardigheden. In Middelburg en Veere werd een half uur gestopt om enkele gebouwen van meer naby te bezichtigen. Zoo werd te Veere o.m. het Schotsche huis en de Campveersche toren in oogenschouw genomen. Om half zeven arriveerde men in hotel „Britannia" te Vlis singen. Na enkele ververschingen te heb ben gebruikt, vertrokken de Engelschen te zeven uur naar het schip, dat om half elf uur 's avonds vertrok. Vlissingsch scheep vaar tnicuws. Aangekomen: „Prinses Beatrix" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Coeta", „Mary", „Da Costa", „Woca- na" en „Atlantic" alle van Antwerpen „Democraat" van Gent„Excelsior" van Londen naar Utrecht„Meeuw" van Gra- velines Engelsch s.s. „Vienna" van Hoek van Holland met toeristen. Om te bunkeren: Nederlandsche m.s. „Mars", „Polaris" en „Hasewint" van Antwerpen Engelsch m.s. „Cabenda" van Antwerpen „Atlas" van zee„Coen" van Finland Engelsch s.s. „Baron Loudoun" van Londen Italiaansch s.s. „Pelarum" van Emden. Vertrokken: „Koningin Emma" naar Harwich „Cabenda" naar Rouaan „Baron Loudoun" naar San Domingo „Coeta" naar zee „Mary", „Wocana" en „Atlantic" naar Londen„Mars" naar Stockholm„Hasewint" naar Gdynia „Atlas" naar Lannion; „Meeuw" naar Ant werpen „Vienna" naar Harwich „Pola ris" naar Grangemouth „Pelorum" naar Genua „Anna" naar Duinkerken. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 3 tot 8 Juli wer den in het badhuis 504 baden genomen en wel 387 door heeren, 91 door dames en 26 door kinderen. Het verkeer in de haven. De haven van Vlissingen werd gedurende Juni 1939 bezocht door 177 (176) zeesche pen met een tonnage van 193.462 (196.559) N.R.T. en 172 (176) binnenschepen met 40.021 (53.599) ton draagvermogen. In de eerste zes maanden van 1939 werd Vlissingen dus bezocht door 983 (1009) zee schepen met 1259.784 (1174.489) N.R.T. en 999 (866) binnenschepen met 296.131 (318.734) ton draagvermogen. De tusschen haakjes geplaatste getallen slaan op dezelfde periode in 1936. In bovenstaande getallen zijn niet ver werkt de schepen van de Mij. „Zeeland", den Provincialen dienst, de marine en het loods wezen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1