VJissingsche Courant Breskensclie Courant 37" Cngeland f 7. 48 cent per termijn gebracht op 40 cent 60 40 72 70 9690 Vergeet niet Vast recht aan te vragen. STADSNIEUWS Vlissingen Raadsoverzicht. EERSTE BLAD 77ste JAARGANG NUMMER 159 ZATERDAG 8 JULI 1939 Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Abonnementsprijs: 17 ct. per week of ƒ2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35. AANGESLOTEN BIJ HEf BI1»EAH VOOR F O B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Kort commentaar WANTROUWEN. EEN SLECHTE LEIDSMAN. Toen de wereldoorlog met zijn onafzien- baren nasleep van narigheid en ellende ten einde was, dacht ieder dat dit tevens het einde beteekende van de geheime diploma tie. Men was er van overtuigd dat deze laatste de oorzaak was van veel misver standen tusschen staatsliedenmisverstan den waar volkeren dan weer de dupe van werden, wanneer zij op een oorlog uit draaiden. Nadien heeft men het op andere wijzen geprobeerd. Maar ook de meer openbare democratische methoden op het gebied van contact tusschen de leidende staatslieden, hebben niet tot resultaat gehad dat de wereld in vrede verkeert. Het lijkt er zelfs piet op. En dusgrijpt men maar weer terug naar de veroordeelde methoden van vóór 1914, zonder blijkbaar te beseffen, dat men in een noodlottigen cirkel draait en straks weer op zijn uitgangspunt terecht komt. Wij hebben er geen behoefte aan, met voorbeelden te „bewijzen" dat deze metho den noodlottig zijn. Wie de laatste jaren de courant leest, heeft op dit gebied voor beelden in overvloed kunnen vinden en er komen dagelijks nieuwe by. Zou de oorzaak van die voortdurende mislukkingen in de onderlinge verhouding tusschen de staten, misschien op de ver keerde plaats worden gezocht? Zou de schuld wel eens minder bij de methoden en méér bij de menschen kunnen worden gevonden? De vraag stellen, is haar beantwoorden. Natuurlijk is dit het geval. Menschen die zich zonder voorbehoud aan hoogere leiding toevertrouwen, zullen op vreedzame wijze verheugende resultaten verkrijgen zoowel met de methoden van de geheime diploma tie als bij meer openbare gedachtenwisse- ling. Menschen die op eigen (of groeps-) voordeel uit zijn en de bedoelingen van anderen wantrouwen, zullen daarentegen altijd wind zaaien en storm oogsten. Als wij de bedoelingen van onzen medemensch wantrouwen, staan wij niet open. En wij zullen wantrouwen ontmoeten. „Ze moesten dit of dat, zus of zoo doen." De uitdrukking ligt ieder in den mond bestorven die met een geleerd gezicht over vreeselijk ingewikkelde vraagstukken praat, waar men eigenlijk niet veel van snapt. Het is waar. „Ze" moesten veel dingen anders doen. Maar wy (U en ik) moeten dat ookIn belangrijke aangelegenheden maar ook bij alle kleine dingen van het leven. Wij moeten minder vitten op de handelingen van anderenen critischer staan tegen over ons zelf. Verander Uzelf. En ge zult verwonderd ontdekken, dat de wereld verandert I Wil er ooit een nieuwe geest komen in de sa menleving, in de wereld, dan zullen wy moeten begonnen met ons zelf daarvoor open te stellen. Zeg nietmaar wat kan i k nu doen om de wereld te veranderen? 1 U kunt ontzaglijk veel doenwant de Volkeren en hun regeeringen zijn samenge steld uit onnoemelijk vele „ik-jes". Niet de staat, niet de massa, niet „ze" moeten veranderen maar i k l EEN ZEEREISJE NAAR de eene dag heen, de daaropvolgende dag terug. VLISSINGEN-HARWICH v.v. 2e klasse overtocht, inclusief logies en ontbijt aan boord 50 slechts BHSBSSSSgSE KANT KLAAR TOER naar Conden elke Donderdag in Juli en Augustus. Reiskosten VLISSINGEN— LONDEN v.v.2 nachten logies in goed hotel te Londen maaltijden; rondrit met Touring car alles inbegrepen slechts 39.5C >#i wm NA DE METEROPNAME OVER MEI-jüNI WORDT A: de „Vaste Kosten" (vroeger meterhuur genoemd) voor afnemers volgens „lichttarief" en „kleinkrachttarief", waar in tien termijnen per jaar wordt geïncasseerd van B: de K.W:U.-prijs „Half Vastrecht" van 12 cent gebracht op 11 cent. Te Vlissingen met twaalf termijnen zijn de overeenkom stige verlagingen van 40 op 33 cent, van 75 op 58 cent en van 120 (t'm. 3 x 10 Amp.} op 75 cent. De „Vaste Kosten" voor verbruikers met grootere meters worden eveneens verlaagd tot de algemeen geldende bedragen. De eerste kwitantie waarop deze verlaagde tarieven voor komen, wordt begin October aangeboden. Te Vlissingen in Augustus. Aantallen K.W.U. Vastrechtverbruik 1935 1936 1937 1938 3,5 4,2 4,9 5,9 millioen millioen millioen millioen N.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITEITS-MAATSCHAPPIJ De militaire voorbereidingen in Danzig duren voort. Inlichtingen uit Poolsche bron geven te kennen, dat de militaire voorbereidingen in de vrjje stad Danzig worden voortgezet. Uit Danzig wordt vernomen, dat gister nacht acht machinegeweren in bij de dok ken van Schichau staande huizen werden opgesteld. Te Schichau worden de wapen en munitiezendingen, die uit Duïtschland komen, gelost. Verder werden machinegeweren en licht geschut naar de kazernes van Danzig ge transporteerd, waar thans de keuringsraad herkeuringen verricht. Danzïger burgers van Poolsche nationaliteit, die eveneens waren opgeroepen zich aan een herkeuring te onderwerpen, werden direct vrijgelaten, toen zij het bewijs hadden geleverd Pool sche onderdanen te zijn. Daarentegen zou den twintig Danzigers zijn gearresteerd, die zich niet gemeld hadden. Huiszoekingen bij Poolschen douane inspecteur. Agenten der Gestapo hebben Donderdag een huiszoeking gedaan bij den hoofdinspec teur der Poolsche douane, Swida, wiens terugroeping naar men zich zal herinneren door de Danziger autoriteiten was geëischt na het incident van Kalthof. Ook hebben Poolsche douane-inspecteurs zich voor den eersten keer den toegang zien weigeren tot het vliegveld van Dan zig, waar zy kwamen om te controleeren. Nog steeds worden arbeiders van Pool sche nationaliteit die aan de haven van Schichau werken, ontslagen. Eenige Pool sche beambten, die bij de havenadministra tie werkzaam zijn, verwachten de volgende week te zullen worden ontslagen. Voorts wordt uit Danzig vernomen, dat Poolsche kringen aldaar zich ongerust maken over het lot van een jeugdigen te Danzig wonenden Pool, die twee weken ge leden was gearresteerd omdat hij in het bezit was van teksten van anti nationaal socialistische liederen. Tot nu toe werd hij nog niet voor den rechter van instructie geleid. In de laatste dagen zou zijn ge zondheidstoestand zijn achteruitgegaan. Volgens Kurjer Warszwaski zijn ploegen grondwerkers bezig met den aanleg van versterkingen, langs de kust, met name in de buurt van Glettkau, nadat zij eerst op de hoogten van Bischofsberg hadden ge werkt. Hetzelfde blad meldt, dat de autoriteiten van Danzig een nieuwe vakvereeniging van spoorwegpersoneel in Danzig hebben in het leven geroepen, waarbij zich tot nu toe 300 beambten hebben aangesloten, die ook „velddienstoefeningen" doen. De in structeurs dezer nieuwe organisatie zijn specialisten van de trein-afdeelingen der rijksweer. Vijftien Tsjechische arbeiders gearresteerd. Gemeld wordt, dat de politie van Danzig ongeveer vijftien arbeiders heeft gearres teerd die werkzaam waren aan de verster- kingswerken in Oost-Pruisen en die gepro beerd zouden hebben naar Polen uit te wijken, doch bij vergissing terecht zijn ge komen in het gebied der vrije stad. De arbeiders zijn naar een concentratie kamp gezonden. De Vlissingsche Gemeenteraad heeft gis teren een tamelijk kortstondige vergade ring gehouden, waarin niettemin voer Vlis singen belangrijke onderwerpen werden behandeld. Wijzen wij er in de eerste plaats op, dat de behoefte aan nieuwe woningen nog schijnt aan te houden. Er zijn tenminste weer heel wat perceelen bouwgrond ver kocht. Op verzoek van den Raad hebben B. en W. alsnog gepoogd voor de onbezoldigde ambtenaren van den burgerlijken stand een vergoeding te krijgen. Gedeputeerde Staten hebben hierin echter geen aanleiding ge vonden, hun afwijzend standpunt te her zien. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van den heer Woltering, zul len B. en W. overwegen of het zin heeft voor dit doel toch een post op de begroo ting1940 te brengen. Bij de vervulling van vacatures in het Vlissingsch Studiefonds heeft de Raad zich weinig hoffelijk getoond jegens ds. J. S. Hartjes, die als lid periodiek aftrad, zich i Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant §ci»eur<ew«8§cn va n et' lag Wantrouwen een slechte leidsman, .(Kort commentaarjj Maandag is een verklaring van Cham* berlain over Danzig te verwachten. (Buitenland)} Noodlottige brand te Groningen eischti 2 dooden en een zwaar gewonde. (Binnenland)} De militaire voorbereidingen in Danzig duren voort. (Pag. 1, eerste blad), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN echter herkiesbaar stelde en als nummer één op het betreffende dubbeltal voor kwam. Hoewel men dus had mogen ver wachten, dat de Raad hem in de gelegen heid zou hebben gesteld zijn arbeid in deze commissie voort te zetten, brachten da Edelachtbare dame en heeren 10 stemmen uit op ds. G. Smeenk die als nummer tweo op het dubbeltal stond. De laatste werd gekozen en ds. Hartjes, die dus niet in da commissie kan terugkeeren, verwierf slechts 8 van de 18 stemmen. Eenigen tijd geleden heeft zich ieta soortgelijks voorgedaan ten aanzien van dr. H. de Noo Bzn. Het is best mogelyk dat zoowel in dat, als in het geval van giste ren, gegronde redenen bestaan die het wenschelijk maken iemand niet opnieuw te benoemen. Maar dan eischt de beleefdheid toch minstens, dat de Raad kenbaar maakt, wat hij op den betrokkene heeft aan te merken. Nu krijgt men de wonderlyke fi guur, dat ingezetenen zich uit liefde voor onze gemeente of om andere te waardeeren motieven, belangeloos wijden aan een ge meenschapstaak en dan op deze weinig respectvolle wijze worden verwijderd. Wij kunnen ons voorstellen, dat dit niet ani meert om zitting te nemen in een der ge meentelijke commissies. De nieuwe gemeenteraad kan in Septem* ber zijn taak beginnen. De geloofsbrieven van de gekozenen zrjn gistermiddag onder zocht en in orde bevonden, zoodat de Raad kon besluiten, alle gekozenen tot het Raadslidmaatschap toe te laten. Hierbij bleek tevens, dat ook mevrouw A. D. Hart jesNijland haar benoeming heeft aan vaard het vrouwelijke element blijft dus in den Raad behouden, ook al keert me vrouw Van der Vlistvan den Broeke straks niet terug. De badinrichting van „Goed Wonen'1 wordt uitgebreid en de Raad stelde de ge meente garant voor de benoodigde 9000. De administrateur van Sociale Zaken de heer N. F. Hartland, werd met ingang van 1 Januari 1939 bevorderd tot hoofdcommies en daarmede in het genot gesteld van een niet onbelangrijke salaris-verhooging. De Raad heeft zich hier, na korte discussie, mee vereenigd. Voor de overige punten verwijzen wij naar het verslag in de courant van giste ren. Hetgeen niet wil zeggen, dat zij niet belangrijk zijn, doch uitsluitend dat zij geen nadere toelichting in dit overzicht be hoeven. Wij hebben wel eens gemeend te bemerken, dat verschillende lezers het ver slag over slaan en zich met het overzicht tevreden stellen. Dat is natuurlijk erg vleiend voor het twintigste raadslid, maar toch niet de be doeling. Overzicht en verslag vullen elkaar aan. Hetgeen in bovenstaand stukje dus niet werd behandeld, vindt men in het ver slag van gisteren. Het twintigste raadslid Kostelooze rijwielbeïastïngmerken. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Belanghebbenden wordt er op gewezen dat kostelooze belastingmerken kunnen worden aangevraagd ten kantore van den Ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen alhier, op iederen werkdag van v.m. 8.30— 12 uur en 1.303 uur n.m., behalve des Woensdags en Zaterdags en tevens op Maandag 10 en 17 Juli en Donderdag 13 en 20 Juli a.s. des avonds van 5 tot 7 uur.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1