Vlissingsclie Courant Breskensche Courant STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD UIT DEN OMTREK Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 156 WOENSDAG 5 JULI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale pry's. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Te!.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85. W I I l ■1*11 lU IMIII^ IS IHI IJI IM IB I14 m iJA IIIl DE KABINETSCRISIS. NAAR DE OPLOSSING? Omtrent de besprekingen die dr. Colyn de laatste dagen heeft gehad, meldde De Avondpost gisteren het volgende „De besprekingen alle besprekingen die de formateur tot dusver beeft gehou den, zijn uitsluitend van orienteerenden aard geweest- Tot portefeuille-aanbiedin gen in een bepaalde formatie is heb niet gekomen. Dr. Colyn streeft naar een kabinets-sa- menstelling op zoo breed mogelijke basis. De eerste phase van dit streven is achter den rug. De tweede vangt Woensdagmiddag aan dan heeft dr. Colyn een conferentie met zes fractie-voorzitters uit ds Tweede Ka mer en wel met allen gelijktijdig. Ook hier uit blijkt duidelijk de tendenz om te komen tot wat men zou kunnen noemen een na tionaal kabinet. Afgewacht zal moeten worden, hoe de zes groepen (Roomsch-Katholieken, Anti- Revolutionnairen, Christelyk-Historischen, Sociaal-Democraten, Vrijzinnig-Democraten en Liberalen) er op zullen reageer en. Met name geldt deze vraag ten aanzien van Katholieken en Sociaal-Democraten. Dat het program van het te vormen kabinet hierbij een rol speelt, spreekt vanzelf. Evenzeer kan in dit verband worden ge dacht aan de toepassing van het nieuwe grondwets-artikel inzake de benoeming van ministers zonder portefeuille". Het onderzoek naar de ramp van de „Thetis". ZIJN DE REDDINGSVAARTUIGEN TE LAAT GEWAARSCHUWD? Tijdens het voortgezette onderzoek naar de ramp van de „Thetis" heeft kapitein Oram gisteren als zijn meening te-kennen gegeven, dat, als de reddingsvaartuigen binnen een paar uur ter plaatse waren ge weest, de opgesloten mannen zonder twij fel nog gedurende den nacht hadden kun nen ontsnappen. De boei, die de „Thetis" nadat zij op den bodem was gestooten, naar de oppervlakte had gezonden, had de begeleidende sleepboot volgens Oram moe ten zien. Voorts is het, als een duikboot niet binnen den vastgestelden tijd het sein geeft, dat zij aan de oppervlakte komt, al tijd een zaak waaraan terstond aandacht dient te worden geschonken en als de sleepbooten om 17.40 bericht hadden ont vangen, dat de duikboot niet aan de opper vlakte was gekomen, waren zij wellicht om 20.30 ter plaatse geweest. De reddingspo gingen, waartoe om 20.00 uur besloten was, hadden, als de reddingsvaartuigen ter plaatse waren geweest, onmiddellijk uitge voerd kunnen worden, daar op dat oogen- blik de atmosfeer in de duikboot nog goed en de bemanning krachtig was. Oram gaf toe, dat de omstandigheid, dat er in plaats van de normale bemanning, meer dan 100 man aan boord waren, tengevolge had, dat men slechts 24 uur om te ontsnappen had, in plaats van 48 uur. De minister van financiën was gister middag aanwezig toen luitenant Woods, een der overlevenden van de „Thetis" en de „eenige man, die weet was er gebeurd is", toen de duikboot zonk, zijn getuigen verklaringen aflegde. Woods zei, dat toen het water binnen drong door de torpedobuizen „eenigen tijd verspild werd met het sluiten van de wa terdichte deur". Dat kwam doordat hij een matroos te hulp snelde, die in gevaar ver keerde te verdrinken. Woods moest hem helpen, voor hij de waterdichte deur sloot. Woods verklaarde voorts, dat hij er zoo van overtuigd was, dat de boegdoppen -gesloten waren, dat hij de meening was toegedaan, dat er een buisbreuk moest zijn voorgeko men. Had hij begrepen, gelijk hij spoedig daarna deed, dat een boegdop open moest staan, dan zou hij mogelijk in staat zijn geweest den handle in werking te stellen om dien te sluiten. Voortgaande beschreef Woods de wanho pige pogingen, die gedaan waren om de overstroomde ruimen te bereiken door de voorste davisontsnappingskamer, om de deur te sluiten. Den volgenden morgen riep kapt. Oram vrijwilligers op om hem te vergezellen naar de oppervlakte. Woods meldde zich aan en juist voordat zij de deur van de ont snappingskamer sloten, hoorden zij schoten afvuren waaruit zij afleidden, dat een oor logsschip zich in de nabijheid bevond. Toen de schoten weerklonken, werd in de duik boot gejuicht, zoo voegde Woods hieraan toe. Woods en Oram ontkwamen zonder moeite. Woods verklaarde nog, dat de eer ste stoker Arnold toen hij door het kijkgat van de kamer keek, vonken en rook zag. Het getuigenverhoor wordt voortgezet. Aanvoer van wapenen te Danzig gaat voort. GEMEENSCHAPPELIJKE STAP VAN POLEN, ENGELAND EN FRANKRIJK? Raczynski, de Poolsche ambassadeur te Londen, die Dinsdagavond per vliegtuig te Warschau is aangekomen, zal, naar ver luidt, direct verslag uitbrengen aan minis ter Beek. Het feit, dat de Poolsche commissaris- generaal te Danzig de nota nog niet aan den Senaat heeft overhandigd, de aanwe zigheid van Raczynski te Warschau en het overleg van de Britsche en Fransche am bassadeurs, onderscheidenlijk met Halifax en Bonnet, heeft aanleiding gegeven tot de meening, dat een gemeenschappelijke stap der drie mogendheden overwogen zou wor den. De Bank van Danzig heeft Dinsdag een verordening gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat tot nader order de beta ling op den dienst der buitenlandsche lee ningen wordt stopgezet. Het kapitaal der verschillende leeningen is grootendeels van Engelsehen, Nederland- schen en Amerikaanschen oorsprong Voor het overige voorziet hetzelfde decreet in een sluiting der aan "vreemdelingen toebe- hoorende rekeningen by die bank, die voort aan slechts over hun geblokkeerde depo sito's kunnen beschikken met machtiging van de bank van Danzig. Deze maatregelen hebben echter geen betrekking op de Poolsch-Danziger finan- cieele betrekkingen. Duitsche kringen te Danzig- motiveeren dezen maatregel met de vermindering der havenontvangsten tengevolge van de „han delspolitiek van Polen welke Gdynia ten koste van Danzig begunstigt". In werkelijkheid schijnen deze maatrege len te zyn genomen om de bank van Danzig in staat te stellen bij te dragen aan de toe genomen financieele behoeften der vrye stad ten gevolge van de genomen militaire maatregelen. In dit verband meldt men, dat het ver voer van wapenen en munitie naar de ka zerne van Langfuhr voortgaat, doch op kleiner schaal dan de laatste dagen. Een gedeelte van de munitie schijnt reeds te zijn opgeslagen aan de monding van den Weichsel te Holm. Er is thans ontdekt, dat de wapens uit Koningsbergen komen door het Frisches Haff de binnenzee, die ligt tusschen Ko ningsbergen en de grenzen van de vrije stad. De wapens worden vervoerd in lich ters, die in staat zyn te varen door den arm van ondiep water, die naar de grens van de vrye stad voert, en vervolgens langs de Elbing, de Weichsel en de „doode" Weich sel. De plaats, waar de wapens gelost wor den, varieert. Maandagavond bijv. werden wapens gelost op het eiland Holm, de vroe gere Duitsche duikbootbasis. Met vracht wagens worden de wapens dan naar ver schillende punten in de vrije stad gebracht. Van Zondag tot Maandag zijn nog twee tanks aangekomen en twaalf vrachtwagen ladingen lichte wapens arriveerden gister avond. De vacanties der 2500 studenten zijn ver vroegd. In gewone omstandigheden begin nen deze 15 Juli. Alle studenten hebben zich voor medische herkeuring moeten aanmel den. Den laatsten tijd worden talrijke Polen uit hun woningen verdreven, vooral zy, die kleermakerijen of schoenmakerijen bezaten. Zij kunnen zonder toestemming geen nieu we zaak opzetten en deze toestemming wordt aan Polen meestal geweigerd. Antwoord van Moskou wordt te Parijs bestudeerd. NOG STEEDS GEEN BESLISSING. NEDERLAND WEDER GENOEMD. Het Russische antwoord op de Fransch- Britsche voorstellen is gisterochtend te Parijs ontvangen en wordt thans door den Quai d'Orsay bestudeerd. In Fransche di plomatieke kringen laat men over den in houd niets uit, doch volgens inlichtingen die later in den ochtend verkregen konden worden, zou Molotov om nadere precisee ring van bepaalde punten in het Fransch- Britsche ontwerp hebben verzocht. Het schynt dus, dat de onderhandelingen nog eenigen tijd zullen duren. Volgens gezaghebbenden Russische krin gen zou het antwoord, dat Molotov den am bassadeurs van Frankryk en Engeland tei hand heeft gesteld, eenige tegenvoorstellen Bevatten. Het gaat dan ook niet, zoo zegt men, om een definitief antwoord en de be sprekingen tusschen de drie landen zouden nog worden voortgezet. Volgens dezelfde aanwijzingen schynt het dat de Russische nota nog steeds draait om de garantie der Oostzeestaten door Frank rijk en Engeland en de garantie voor de kleine West-Europeesche staten, België, Zwitserland en Nederland door de Sovjet-Unie. Men zal zich herinneren, dat Jdanov zich in de ..Pravda" van 29 Juni heeft afgevraagd, waarom Engeland en Frankryk wilden, dat de Sovjet-Unie lan den als Nederland en Zwitserland, die met de Sovjet-Unie geen diplomatieke betrek kingen onderhouden, garandeert zonder de meening van laatstgenoemde landen te ken nen, terwijl zy aarzelden de Oostzeestaten te garandeeren, omdat deze zich tegen de Russische garantie verzetten. Sommigen meenen, dat Engeland wel licht bereid zou zyn, de Oostzeestaten te garandeeren, als de Sovjet-Unie Nederland en Zwitserland zou garandeeren. Het gerucht gaat echter, dat de Russen zich zouden blijven beroepen op het ont breken van diplomatieke betrekkingen tus schen de Sovjet-Unie en Zwitserland en Nederland1 en zouden ve-langen dat de we- derzydsche bijstand ingeval van bedreiging van de onafhankelijkheid der in het garan tiestelsel opgenomen landen verplicht en onbeperkt, is. Landingspoging der Japanneezen bij Tinghai mislukt. Een poging der Japanneezen bjj Tinghai, aan de kust van Foekien (Zuid China) troepen aan land te zetten, is volgens be richten uit Chineesche bron na een ge vecht van man tegen man mislukt. De Japanneezen moesten zich weer aan boord begeven. De schepen hebben koers gezet in Zuidelijke richting. Bommenwerpers der Japansche marine hebben de kust van Foekien bestookt. Maandagochtend zyn nog meer Japansche oonogsbodems ter hoogte van Foekien verschenen. In het geheel be vinden zich thans by de monding van de Min-rivier, waaraan Foetsjau is gelegen, 27 Japansche oorlogsschepen.. Churchill's opneming in het Britsche kabinet zou zoo goed als zeker zijn. De benoeming van Churchill tot Britsch minister van marine is zeker, althans vol gens de „Daiiy Mail", welk blad verklaart, dat van buiten het parlement alsook door de directe aanhangers van den premier druk op Chamberlain wordt uitgeoefend om zoo weinig mogelijk tyd verloren te laten gaan bij het wijzigen van het kabi net. De wijzigingen kunnen volgens het blad tot stand gebracht worden op elk oogenblik vóór het parlement eind Juli met vacantie gaat, dicch enkele adviseurs van den premier verzetten zich nog steeds tegen een ingrijpende politieke wijziging en onder zekere omstandigheden zou de opneming van Churchill in het kabinet dan ook tot September vertraagd kunnen wor den. Schaarschte aan levensmiddelen in Duitschland. IN PLAATS VAN BOTER EN KOFFIE, KANONNEN EN FABRIEKEN. De „Frankfurter Zeitung" publiceert een artikel onder het opschrift„Liever boter dan sigaretten?" Dit artikel beoogt het Duitsche publiek de gegrondheid te doen begrijpen van de beperkingen, welke het thans ondergaat. „Wat is noodig en wat kan men missen?" Deze vraag is reeds lang beantwoord. Ru- dolf Hess heeft het klassieke antwoord gegeven Liever kanonnen dan boter. De verbruiker krijgt niet zooveel boter, margarine of koffie als hij wel zou willen, aldus Havas. Hij wacht op de aflevering van zijn meubelen. Hy moet zich aanpassen aan het vleesch en het fruit, dat in het sei zoen beschikbaar is. Het artikel verklaart, dat, indien men te veel meubelen van Duitsch hout vervaar digt, buitenlandsch hout moet worden in gevoerd voor wol en cellulose. Rogge- en hopvelden voor het bier ont trekken de weiden aan de koeien en de grond, waar bloemen worden gezaaid, is voor groenten verloren. In 1938 heeft Duitschland voor 1800 millioen ingevoerd aan levensmiddelen, voor 347 millioen aan tabak en koffie en voor 225 millioen aan olie. De schrijver van het artikel is van meening, dat op koloniale waren zal kun nen worden besnoeid. Men kan zonder tabak niet rooken en zonder benzine niet auto rijden. Zonder schade voor de gezondheid kunnen daaren tegen dierlijke vetten door plantaardige vetten worden vervangen. Volgens het blad bedragen de beperkingen thans ongeveer 30 pet. tegenover 1935. „De boter, welke men niet eet en de koffie, welke men niet drinkt, worden omgezet in concrete mate- rieele kracht, hetzij kanonnen, hetzij fabrie ken, tot de dag zal komen, dat iedereen zyn boterhammen naar hartelust zal kun nen eten". Dankbetuiging namens Prins Bemhard. De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bemhard heeft in een schrijven den burgemeester en de burgerij van Vlissingen den dank van Z.K.H. overgebracht voor de gelukwenschen aangeboden ter gelegenheid van de herdenking van zijn verjaardag. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Koningin Emma" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Wocana" van Portsmouth naar Dor drecht „Hebe Nobel" van Breskens „Va derland" van Londen „Antares" en „Me- ta" van Antwerpen „Saturnus" van Lon den Engelsch m.s. „Parkestone" van Duinkerken, repareeren bij Wolfard Wessels Belgisch l.s. „Fraternité 3" van Brugge naar LobithNederlandsch m.s. „Nora" van Londen naar Venlo. Om te bunkeren: Zweed3ch m..s „Atlantides" van Sunderland Engelsch s.s. „Dashwood" van Gdynia met koleD voor de S.H.V. Vertrokken: „Prinses Beatrix" naar Harwich „Hebe Nobel", „Vaderland" en „Saturnus" naar Antwerpen „Meta" naar Londen „Atlantides" naar Aruba „Dashwood" naar Newcastle. Spreekuur wethouder van financiën. De wethouder van financiën is verhin derd morgen spreekuur te houden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal, Maandag werd op de werf van Wilton- Feijenoord te Schiedam, Hr. Ms. onderzee boot O. 19, officieel in dienst gesteld. Op Westerveld vond Maandag onder enorme groote belangstelling de crematie plaats van het stoffelijk overschot van Lpuis Davids. Maandag werd in het departement van justitie een speciale ministerraad gehouden van het kabinet dat haar ontslag heeft ingediend. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zyn bureau als gevonden is gedeponeerd een koste loos rijwielbelastingmerk 5 H.G. gewicht; gebloemde ceintuur heerenrijwielauto- step blauw zijden ceintuur van japon damesrywiel en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrenthoornen bril, spiegel en kam in etui by Janse, Walstraat 30 beige heeren slopkous bij J. Anbcnisse, Groote Markt 4 bankbiljet van 10 bij van der Sande, winkel Scheldestraathuissleutel by P. Steendam, Leliënlaan 25 li el witte zijde bij Oorschot, Vrijdom weg 4 zilve ren schakelarmband by A. Colyn, Wes telijke Bermweg 8 bruine damesportemon- naie en een huissleutel bij van Belzen, Meidoomlaan 1 zilveren armband met steen bij H. D. de Visser, Hyacintenlaan 3gebloemde ceintuur van japon bij de Klerk, Meidoomlaan 28 postduif no. 7855 E 31 N.E.H.U., ringnummer 340 bij J. F. van Hoepen, Anjelierenlaan 135; R.K. kerk boekje in groenen omslag bij A. Poedema, Steenhuisstraat 22 heerenrjjwiel bij A. K. Goud, Dykstraat 34 Lipssleutel no. 12 bij J. Meerman, Breewaterstraat 37 blauwe dameshandschoen bij Jacobs, Emmastraat 16 regenjas, badpak en handdoek by F. H. Schuit, Bermweg 59 Souburgrood kinderhandtasehje by L. Lievense, Noord straat 61 bovenblauwe alpinomuts bij van der Linde, Badhuisstraat 68 blauwe ceintuur met gesp bjj Schouwenaar, Bou wen Ewoutstraat 50 pak met 10 stukken zeep by van Rijswijk, Anjelierenlaan 88 hondenhalsband bij Selen, Molenstraat 21 grijs kindermanteltje by J. J. Lako, Nij verheidstraat 18 sandaaltje bij Streefkerk, Singelweg 77zwarte portemonnaie met inhoud by H. Landman, Rozengracht 42 zwarte damesportemonnaie met ritssluiting by Fastenau, St. Jacobsstraat 22beige damesportemonnaie met eenig geld bij M. Taillie, Primulalaan 29 damesparapluie. paar dameshandschoenen, dameshandschoen bij kantoor P.Z.E.M., Koningsweg; zeil- zwabber by F. Eigelaar, Joost de Moor straat 7 bruine portemonnaie met eenig geld bij van de Gruiter, Baljuwstraat 6 portemonnaie met eenige cassabonnen bij Bouwens, Rozengracht 36. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Sebeurlenissen van Landingspoging der Japanners mislukt. (Pag. 1, eerste blad), Opzienbarende verklaringen van kap, Oram by het onderzoek naar het vera gaan van de „Thetis". (Pag. 1, eerste blad), H.M. de Koningin heeft de „Oranje" bezocht. (Binnenland), Groote brand te Blaricum verwoest verschillende villa's. (Binnenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Ned. Militaire Bond. De heer mr. F. L. S. f. baron van Tuijl van Serooskerken, burgemeester van Dom burg, heeft zich bereid verklaard als ge westelijk bestuurder van den Ned. Mil, Bond, de centrale van Prot. Chr. MiL te huizen op te treden en voor Zeeland in het hoofdbestuur zitting te nemen. Uurdienst op de Zeeuwsche spoorlyn verzocht. Naar aanleiding van de jaarlijks bestaan de gelegenheid om wenschen met betrek king tot de nieuw te ontwerpen spoorweg dienstregeling ter kennis van den Spoor- wegraad te brengen, heeft de Kamer van Koophandel te Rotterdam zich met een groot aantal organisaties uit het bedrijfs leven en met andere instellingen in ver binding gesteld, ten einde te onderzoeken welke bezwaren worden gevoeld ten aan zien van de spoorwegverbinding naar en van Rotterdam. Op grond van de verkre gen gegevens zendt het bureau aan den Spoorwegraad een brief waarin wordt me degedeeld dat ondanks de verbeteringen, die tot stand zijn gebracht, de verbinding met Zeeland nog geen bevrediging kan schenken. Het zou gewenscht zijn, dat ook op dit traject een regelmatige uurdienst werd nagestreefd. Indien dan de doorgaan de stoomtreinen tusschen Vlissingen en Amsterdam niet zouden kunnen worden gehandhaafd, behoort dit belang bij dat van den regelmatigen uurdienst achterge steld te worden. Leden van Ged. Staten gekozen. DE HEER VAN ROMPÜ UITGELUID. Hedenmorgen werd de gistermiddag ver daagde zitting van de Provinciale Staten v ^ortgezet. Bericht van verhindering was ingekomen van de heeren Dekker en Vienings en ook de heer van Rompu was afwezig. Aan de orde wan de verkiezing van leden van Ged. Staten. De voorzitter benoemde tot leden van het stembureau de heeren Geelhoedt, de Feijter, van 't Hoff en Mes. In de vacature-van Rompu (R.K.) werd gekozen de heer G. J. L. Goossens (R.K.) met 26 stemmen tegen 7 op den heer On derdijk (S.D.A.P.), 3 op den heer Kodde (St. Geref.), 1 op den heer Boender (St, Geref.), 1 blanco en 1 van onwaarde. In de vacature-mr. P. Dieleman (AJt.)| werd herkozen de heer Dieleman met 25 stemmen, tegen 8 op den heer Onderdijk, 3 op den heer Kodde, 1 op den heer Boen der, 1 op den heer van 't Hoff en 1 blanco. In de vacature-mr. J. H. M. Stieger (R.K.) werd herkozen mr. Stieger met 26 stemmen, tegen 8 op den heer Onderdijk, 3 op den heer Kodde, 1 op den heer Boen der en 1 blanco. In de vacature-J. M. van Bommel van Vloten (liberaal) werd herkozen de heer van Bommel van Vloten met 26 stemmen, tegen 8 op den heer Onderdijk, 3 op den heer Kodde, 1 op den heer Boender en 1 blanco. In de vacature-A. D. F. van der Wart (C.H.) werd herkozen de heer van der Wart met 25 stemmen, tegen 8 op den heer Onderdijk, 3 op den heer Kodde, 1 op den heer Boender, 1 op den heer v. d. Feltz (C.H.) en 1 blanco. In de vacature-Vogelaar ,(A.R.) werden

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1