Vlissingsche Courant Breskensche Courant 4 Hoofdpijn Hartjes 7 EERSTE BLAD ^ebcurli emsscn wan den dag STADSNIEUWS Vlissingen Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 155 DINSDAG 4 JULI 1 939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of ƒ2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zgner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lQnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskcns, Dorpsstraat,Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS De dag des Heeren. Zondag de Dag des Heeren. Wie den Zondag zóó ziet, moet geen radio aanzet ten, althans niet op het oogenblik, dat de persberichten worden uitgezonden. Want dan hoort men enkel van angst en ver schrikking, van onderlinge brutalisatie der volkeren, van redevoeringen, welke één en hetzelfde onderwerp hebben de a.s. oorlog. Zondag Chamberlain heeft gesproken over de vastberadenheid van het Engel- sche volk om ten oorlog te tijgen om agressie, in welken vorm deze zich ook voordoet, te keeren. ZondagDe vrijwillige hulpdienst, de burgerlijke oorlogsorganisatie in Engeland, defileert voor den Koning en voor de Koningin. Hunne majesteiten richten zich in een manifest tot hun onderdanen om dezen moed en burgerzin te prijzen. Het Engelsche volk is vastbesloten enz. Zondag Hess, de plaatsvervanger van Hitier, houdt een rede. Hij tuigt de Joden en vrijmetselaars af en verzekert, dat het Duitsche volk vastbesloten is om zich de benoodigde levensruimte te verschaffen. i Zondag Twee Italiaansche bombarde mentsvliegtuigen botsen tegen elkaar, 9 dooden. ZondagDe intocht van Duitsche vrij willigers in Danzig duurt voort. Er wor den schepen met kanonnen en munitie ont laden. De Polen heeten vastbesloten te zijn enz. Op Zondag, heden ten dage, dreigt men elkaar en wie daaraan niet meedoet, hui veren. En allen verleeren het bidden erbij. En nochtans lijkt de toestand in de we reld zoo gespannen, dat er van het bidden, van het Wonder, alleen nog redding voor de menschheid mogelijk is. Dona, nobis pacem Heer, geef ons den vrede Dit gebed, in allerlei woord en toonaard, zal toch nog wel stil omhoog stijgen uit vele beangste kelen. Maar er is ook een land, waar de vrome zulks stil en onhoorbaar moet doen, omdat bidden voor den vrede er een misdaad is tegen den staat- Omdat zulk een gebed den wil om te vechten zou verslappen... Van de Mongoolsch- Mandsjoerijsche grens. NOG STEEDS GEVECHTEN. Maandagmiddag hebben de Japanneezen verklaard, dat zij de vijandelijke kanonnen tot zwijgen heben gebracht aan den wes telijken oever van de Khalkhingol door op treden uit de lucht en artillerievuur. Om 14 uur was een deel der Japansch-Mand- sjoerijsche troepen om een groote Russisch- Mongoolsche troepenmacht heengetrokken. Een aantal overzetplaatsen werd bezet, waarmede de terugtocht van de Russisch- Mongoolsche strijdkrachten werd afgesne den. Twee Russische vliegtuigen neergeschoten. Gistermiddag om één uur hebben volgens Domei Japansch-Mandsjoereesche vliegers bij een luchtgevecht met tien Russische vliegtuigen van het type 1 16 volgens een van de grens ontvangen telegram twee Russische toestellen neergeschoten. De ove rige acht vliegtuigen werden in westelijke richting verdreven. Hevige gevechten. Maandagochtend is de tweede slag om Nomonhan begonnen met een aanval van de Japansche infanterie op de stellingen van de troepen van Buiten-Mongolië op de Relioro-hoogte en Nomonhan, ongeveer 300 KM. ten zuidwesten van Hailar. Den geheelen dag werden verder de Mongool- sche stellingen bestookt door de Japansche artillerie en luchtmacht terwijl de bombar dementsvliegtuigen de Mongoolsche bases onder vuur namen, schoten de jachtvlieg tuigen op de voorste stellingen met mi trailleurs. De Japanneezen zrjn meester in de lucht, hetgeen wel blijkt uit hun succes sen van de afgeloopen maand. Nomonhan is door de Japansche artille rie tot een rookende puinhoop geschoten. Het gebied, dat door de Mongolen wordt opgeëischt en dat ten oosten van de Ha la- har rivier ligt, wordt reeds lang door Mandsjoekwo als een deel van zijn gebied beschouwd en de Japansche autoriteiten hebben verklaard, dat zij besloten zijn alle Mongoolsche strijdkrachten uit het land te dryyen. Het nieuwe college van Ged. Staten. Naar wij vernemen staat het thans vast, dat morgen tot leden van Gedeputeerde Staten zullen worden herkozen de heeren van Bommel van Vloten, van der Wart, Stieger en Dieleman, terwijl in de vacature van Rompu zal worden gekozen de heer Goossens. Over de vervulling van de vaca ture-Vogelaar zijn de rechtsche fracties nog niet tot overeenstemming gekomen. Gemeentebesturen in het protectoraat afgezet. REGEERINGS-COMMISSARISSEN BENOEMD. De Duitsche rijksprotector, freiherr Von Neurath, heeft een verordening uitgegeven van den volgenden inhoud 1. De stedelijke vertegenwoordigingen in Boheemsch Budweis, Brünn, Iglau, Mora visch Ostrava en Olmütz worden onmid dellijk ontbonden. 2. fot regeerings-commissarissen worden onmiddellijk benoemd a. voor Brünn de redacteur Oskar Judex b. voor Iglau dr. Leo Engelmann c. voor Moravisch Ostra- va dr. Hinner d. voor Olmütz de advocaat dr. Czermak. 3. De voor Boheemsch Budweis door de landsoverheid in Praag als regeerings- commissaris aangestelde drukkerijleider Joseph David, blijft tot nader order in functie. 4. Het uitschrijven van nieuwe verkie zingen in deze gemeenten moet tevoren door den rijksprotector worden goedge keurd. 5. De algeheele bevoegdheid, die volgens het in het protectoraat Bohemen en Mo- ravlë geldende recht toekomt aan de ge meentelijke organen, in het bijzonder aan den burgemeester, de wethouders en den gemeenteraad gaat terstond over op de nieuw aangestelde regeerings-commissa rissen. 6. De ontbonden gemeenteraden, de col leges van wethouders, de tot dusverre in functie geweest zijnde burgemeesters en alle anderen door par. 5 betrokken gemeen te-organen, moeten zich onmiddellijk van iedere ambtsbezigheid onthouden. en alle andere pijnen irH!?icOiiqfc u. fti&t VAN MIJNHARDT Het vergaan van de „Thetis". ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK. Tijdens de eerste bijeenkomst van de commissie, welke belast is met een onder zoek naar de oorzaken van het vergaan van de Engelsche duikboot „Thetis" heeft attorney-general Donald Semerwell hulde gebracht aan den heldenmoed van twee zee-officieren, luitenant Woods, een der overlevenden en luitenant Chapman, die geprobeerd hebben zich door middel van een Davistoestel in de overstroomde ru'jn- ten te begeven. Zij hebben na verscheiden vergeefsche pogingen van dit plan moeten afzien. Chapman is later met de andere op varenden van de duikboot omgekomen. Het schijnt, dat geen der mannen het met het oog op de diepte waarop de „Thetis" lag, het langer dan een kwartier heeft kunnen uithouden. Daarom werd besloten het toe stel voor een ander doel te gebruiken en aangezien niemand aan boord wist, dat de positie van de duikboot reeds was vastge steld, hebben kapitein Oram en luitenant Woods zich aangeboden om te probeeren den zeespiegel te bereiken, hoewel de zeer sterke stroomingen in dit gebied een der gelijke onderneming zeer gevaarlijk maak ten. Kapitein Oram, die Maandag eveneens werd gehoord, heeft herhaald, dat zijn ka meraden nog slechts met moeite lucht kre gen toen hij en Woods ontsnapten, kort daarop gevolgd door Arnold en Shaw. Men vreest, dat aan boord na het vertrek der vier geredden een ernstig ongeluk is ge beurd, hetgeen zou verklaren, waarom geen gebruik van het Davistoestel werd gemaakt. Oram bracht nog een bewogen hulde a&n den moed en de koelbloedigheid, waarvan de opvarenden van de duikboot bljjk gaven. „Over het lot van Danzig is reeds beslist" ALDUS DE MEENING IN DUITSCHE POLITIEKE KRINGEN. Op vragen over Danzig heeft Chamber lain in het Lagerhuis ■'•erklaard, dat be trouwbare berichten er op wijzen, dat uit gebreide maatregelen van militairen aard in de vrije stad ten uitvoer worden gelegd. Groote en toenemende aantallen Duitsche onderdanen zijn kortelings in de vrije stad, uiterlijk als touristen, aangekomen en een plaatselijk defensiecorps wórdt gevormd onder den naam Heimwehr. De Poolsehe regeering heeft van de Duitsche regeering mededeeling ontvangen van het bezoek van den Duitschen kruiser „Koenigsberg" aan Danzig voor een tijd van drie dagen, vanaf 25 Augustus. De Poolsehe regeering deelt den Senaat in Danzig mede, dat zij geen bezwaar ziet tegen het bezoek. De Britsche regeering handhaaft nauw contact met de Poolsehe en Fransche regeeringen ten aan zien van den Danzigschen toestand. In politieke kringen te Berlijn werd gis teravond tegenover den correspondent van Reuter met betrekking tot de verklaring van Chamberlain, in het Lagerhuis ten aanzien van Danzig afgelegd, gezegd In Danzig wordt niets onwettigs gedaan en ook niets van buitengewonen militairen aard. De vrije stad organiseert slechts haar politiedienst welke, wordt uitgebreid en waartoe zij volkomen het recht heeft. Het is voor ons nieuws te hooren, dat Duitsche soldaten en officieren Danzig binnenkomen. Het is waar, dat een groot aantal Duit sche toeristen de stad heeft bezocht, doch wanneer Chamberlain meent, dat zij ver momde soldaten zijn, is hij er heelemaal naast. Tezelfder tyd probeert niemand het feit te verbergen, dat over het lot van Danzig reeds is beslist. De eenige vraag blyft „wanneer" en de beslis sing daarover berust by Hitler. Men meldt uit Warschau, dat wapen transporten, komende uit Oost Pruisen, met booten aankomen die in de haven van Schichau onder scherpe bewaking van po litie en S.S. worden gelost en vervolgens doorgezonden naar Danzig. Gisteravond heeft de ordedienst gewei gerd Poolsehe douaneambtenaren tot de kaden toe te laten. Voorts heeft de Senaat gisteren een ver ordening gepubliceerd op grond waarvan een zeker aantal fabrieks- en landarbeiders kunnen worden opgeroepen om voor een onbeperkten tijd dringende werkzaamheden van bijzonder belang te verrichten. In deze verordening staat, dat de arbeiders buiten het grondgebied van Danzig kunnen wor den gezonden. Buitenlandsche kringen te Danzig ken nen groote beteekenis toe aan dit decreet. Zij veronderstellen, dat de arbeiders zullen worden gebruikt voor den eventueelen aan leg van versterkingswerken, het lossen van munitie, voor het verrichten van land arbeid in Oost Pruisen en buiten Danzig of zullen worden ingeschreven voor de Heimwehr en de vrijwilligerscorpsen. Voorts wordt uit Danzig gemeld, dat twee beambten der Poolsehe posterijen op straat door voorbijgangers met de vuisten werden bewerkt. De politie heeft de aan vallers direct gearresteerd. Nog geen Poolsehe nota aan Berlyn of Danzig. De Poolsehe regeering heeft tot dusver nog geen nota aan Berlijn gezonden, noch aan Danzig, doch het is zeker dat iedere poging het statuut van Danzig te schen den, door Polen beschouwd zal worden als een vijandige daad en dat in overeenstem ming hiermede zal worden gereageerd. Volgens de „Kurjer Polski" zal Chodacki inlichtingen inwinnen omtrent de beteeke nis van de versterkingswerken in de vrije stad en er op wijzen, dat zij met alle statu ten in strijd zijn. De onderhandelingen in Moskou. De FranschBritsche besprekingen te Moskou van gisteren met Molotof hebben 90 minuten geduurd. Daarna beraadslaag den de Britsche en Fransche vertegenwoor digers op de Britsche ambassade. Naar verluidt heeft Molotof het Sovjet-antwoord overhandigd op de laatste FranschBrit sche voorstellen, doch de inhoud van het antwoord wordt niet medegedeeld. Strang heeft de beide ambassadeurs vergezeld naar de bijeenkomst, welke naar men ge looft, niet de laatste zal zijn. Dr. Colijn voert besprekingen. Dr. H. Colijn is hedenochtend door H.M. de Koningin op den Ruigenhoek ontvangen. Naar wij vernemen, heeft dr. Colijn de voorzitters van de zes groote Kamerfrac ties uit de Tweede Kamer uitgenoodigd voor een bespreking op Woensdagmiddag a.s. Gisteren heeft de minister-president met verschillende heeren besprekingen gevoerd. In de eerste plaats met den voorzitter der sociaal-democratische Tweede Kamer frac tie, ir. J. W. Alberda. Voorts op het de partement van algemeene zaken met den voorzitter der A.R. Tweede Kamer fractie, den heer J. Schouten en des avonds te zij nen huize met mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, die zooals bekend van 1933 tot 1937 minister van financiën is geweest Tenslotte heeft ook de directeur-generaal van den arbeid dr. ir. A. H. W. Hacke, een bezoek aan dr. Colijn gebracht. Het verkeersdrama te Lonneker. Een jaar gevangenisstraf tegen chauffeur geëischt Fel requisitoir van officier van justitie. Hoewel er in de laatste weken tal van ernstige verkeersongelukken zijn geschied, waarbij vele dooden zijn gevallen behoort het verkeersdrama te Lonneker, waarbij vier slachtoffers waren te betreuren, wel tot de ergste categorie, vooral omdat hier eigenlijk minder van ongeluk dan van autobanditisme moet worden gesproken. De chauffeur n.l., die de vier menschen- levens vernietigde, de 35-jarige C. S. M. te Enschede was op Hemelvaartsdag j-1. den geheelen dag uit geweest en hy had daarby vele glazen bier en andere alco holhoudende drank gebruikt, waarna hij met een geleende auto van iemand uit Win terswijk „plezierritjes" ging maken. Hoe wel hij in Oldenzaal nog gewaarschuwd was niet meer te rijden, nam hij toch ach ter het stuur plaats er in razende snelheid ging het naar Enschede. Onderweg, in het voormalige dorp Lonneker, heeft hij twee meisjes aange reden, de 12-jarige A. Smink en de 14- jarige Chr. Smit, benevens het 3 maanden oude broertje van de laatste, dat in een kinderwagen zat. Iets later werd de 32- jarige A. Moddejonge (die met vrouw en kind een fietstochtje maakte) geraakt. AJle vier werden gedood. Thans reeds moest Sm. zich wegens het ve^"zaken van dood door schuld verant woorden, waarbij uiteraard een verzwa rende omstandigheid was, dat hij zooveel drank tot zich had genomen, terwijl er tevens in de dagvaarding aan werd her innerd, dat Lij ruim een jaar geleden ver oordeeld werd wegens een overtreding van het motor- en rijwielreglement. Verdachte was verschenen en werd ver hoord door den president, mr. A. C. Leen- dertz, die den Hemelvaartsdag den zwarten dag in het leven van den chauffeur noem de. Hy was ondanks het feit, dat hij zijn vrouw beloofd had in den middag thuis te komen, den geheelen dag in café's geweest. Verdachte zei, dat hij meegetroond was door een kennis van hem, den slagers knecht W. President„Maar u bent toch geen kind. U bent toch vrijwillig meegegaan". De president ging dan den gang van zaken met verdachte na, doch deze wist zich zoo goeu als niets van het ongeluk te herinneren. Hij heeft verscheidene café's bezocht en op den terugweg van Oldenzaal naar Enschede was het zoo wazig om hem heen geweest, dat zijn herinnering hem volko men in den steek liet. Mr. Leendertz wees den verdachte er op. dat hy onverantwoordelijk had gehandeld. Ook vond hy het niet in den haak, dat de verdachte nog eenmaal na het ongeluk achter het stuur had gezeten. Deze leemte in de wet zal echter spoedig aangevuld worden. Bij het getuigenverhoor bracht de politie- inspecteur Sanders uit Enschede rapport uit over het onderzoek, dat hij dadelijk na het ongeluk ingesteld had. Hij had ver dachte in kennelijken staat van dronken schap aangetroffen. Als men wat tegen hem zei, drong dat niet tot hem door. Aan de hand van de gevonden sporen kon men nagaan, dat verdachte over den weg slingerde en daarby zijn slachtoffers gemaakt heeft. De rijksveldwachter Smit uit Lonneker had verdachte gearresteerd en ook deze getuige verklaarde, dat de chauffeur danig onder den invloed van sterken drank was. Vervolgens werden eenige ooggetuigen gehoord. Niemand hunner had echter het drama in zijn geheel gezien. Requisitoir. De Officier van Justitie, mr. S. J. v. d- Hoeven, hield zijn requisitoir, waarin hij 1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentebesturen in het „protecto raat" afgezet. (Pag. 1, eerste blad) In Duitsehland zegt men „over het lot van Danzig is reeds beslist". (Pag. 1, eerste blad) Nog steeds strijd aau de Mongoolsch— Mandsjoerysche grens. (Buitenland) Doorbraak van het Albert kan aal zou aan te haastig werk te wijten zyn. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN fel te keer ging tegen het gebruik van alcohol door automobilisten. Een gelukkig gevolg van dit drama is in elk geval, dat Nederland wakker is geschud. Een absoluut alcoholverbod voor automobilisten is het eenige middel om ontzaggelijk veel leed te besparen. „Mijn geduld is uit", aldus spr. „met deze categorie personen, die ik niet aarzel autobandieten te noemen". Spr. zal in het vervolg de hoogst moge lijke straf eischen tegen chauffeurs, die onder invloed van drank hebben verkeerd, om hen zoo lang mogelijk uit de maat schappij te verwijderen. In dit geval eischt hij een jaar gevange nisstraf en twee jaar ontzegging der be voegdheid om motorrijtuigen te besturen. De verdachte, die geen verdediger had, had hierop niets te zeggen. Uitspraak 18 Juli. Borgstelling van de „Fortunata". Naar wy nog nader vernemen heeft de rijkswaterstaat van het Italiaansche stoom schip „Fortunata" dat gisteren op het z.g. roeiershoofd heeft vastgezeten, een borg stelling van engeveer 7500 gulden geëischt wegens beschadiging der onderwaterwer ken. Vermoedelijk heeft het schip bij het op de steenen zitten eenige lichte bodemscha- de bekomen. Het heeft oogenschijnlijk geen lekkage aan den scheepsbodem. rigineele rpakking deze garantie Deze met deskundige zorg samengestelde American Ciga rette heeft de bijzondere eigenschap iedere kcclpnkkeling te ver mijden; zij verkwikt door haar zachtcn aangenamen smaalt OÖHDÏÏL IÏLT! 20 stuks 25 ct. TOASTED AMERICAN CIGARETTES

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1