Vlissingsdie Courant Breskensche Courant „Triases B Stadsnieuws Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 154 MAANDAG 3 JULI 1 939 Abonnementsprijs: 17 ct> pei week ot 2.20 pex kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1- 5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN L>E VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren teBreskens, Dorpsstraat,TeL21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Navigare necesse est (Er moet gevaren worden) Door C. A. VAN WOELDEREN Burgemeester van Vlissingen, Navigare necesse est, er moet gevaren worden. Of voor ons vrij vertaald in onze Nederlandsche Scheldemonding moet de Nederlandsche vlag zich vertoonen. Dat spreekwoord uit onze Gouden Eeuw is steeds het devies geweest van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland". In de oorlogsjaren 19141918 zorgde de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" voor de eenige Kanaalverbinding tusschen het vas teland van Europa en Engeland, dwars door de oorlogsgevaren der Noordzee heen. Door dit vervoer van passagiers en post onder de Nederlandsche vlag, heeft de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" on schatbare diensten bewezen. Het in 1910 te Glasgow gebouwde as. „Oranje Nassau" heeft alle mjjnen-gevaren doorstaan, maar heb s.s. „Prinses Juliana" ging 1 Februari 1916 en het s.s. „Mecklen burg" 27 Februari 1916 verloren in dienst van de Koninklijke Nederlandsche Post- vaartwerkelijk niet uit winstbejag, maar getrouw aan de postovereenkomst in tijd yan vrede met het Rijk gesloten. De S.M. „Zeeland" handhaafde daarbij de traditie van den grooten Vlissinger admiraal de Ruyter, die o.a. vóór zijn laat- sten tocht naar Messina tot de heeren der Admiraliteit zeide „De Heeren hebben mij niet te verzoeken, maar te gebieden en al werd mij bevolen 's lands vlag op een enkel schip te voeren, ik zou daarmee te zee gaan en daar de Heeren Staten hunne vlag betrouwen, zal ik mijn leven wagen". De beide verongelukte schepen werden door de Kon. Mij. „De Schelde" herbouwd het s.s. „Prinses Juliana" in 1920, het s.s. „Mecklenburg" in 1922. De drie schepen van de S.M. „Zeeland", de „Oranje Nassau", de „Prinses Juliana" en de „Mecklenburg", zijn nu vervangen door de prachtige nieuwe motorschepen de „Koningin Emma" en de „Prinses Beatrix" welke laatste heden in dienst is gesteld. „Le roi est morb, vive le roiTerecht keerscht ei' vreugde en voldoening over de aanwinst der voortreffelijke nieuwe sche pen van de maatschappij en groote dank baarheid ten aanzien van de door de re geering verleende hulp. Toch meen ik, dat in dit geval liet„le roi est mort, vive le roiin zijn reëcle juistheid maar hardheid^ niet geheel con sequent behoort te worden toegepast. Laten wij de mooie ranke stoomschepen, die wij hier met rechtmatigen trots zoo vele jaren met hoogst betrouwbare regel matigheid de wateren der Scheldemonding zagen doorklieven, dankbaar in eere blijven houden. Zij hebben het aan de hooge natio nale belangen die zij gediend hebben en aan de Nederlandsche koopvaardijvloot, waarvan zij een sieraad vormden, ver diend. fM Ter nagedachtenis aan Z.K.H. Prins Hendrik, die in 1875 de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" stichtte en ten bewijze van de hooge gunst en belangstelling van H. M. de Koningin, dragen de oude en de nieuwe schepen namen, die betrekking heb ben op het Koninklijk Huis, Moge dit voor de motorschepen „Konin gin Emma" en „Prinses Beatrix" een gun stig omen zijn, dat zij de tradities van de nationale Zeeland-lijn hoog mogen zullen blijven houden en onze nationale vlag met evenveel eere zullen mogen blijven voeren in de Scheldemonding, als vooi'heen de s.s. „Oranje Nassau", „Prinses Juliana" en „Mecklenburg". De toestand in Danzig niet gewijzigd. De diplomatieke correspondent van Reu ter vernam Zondag, dat de toestand te Danzig niet is gewijzigd, hoewel de span ning blijft. Nog steeds komen in grooten getale Duitsche „toeristen" de stad binnen, doch de houding van de Poolsche autoritei ten blijft kalm, blijkbaar is de Poolsche regeering niet voornemens zich te laten op jagen. Naar vernomen wordt is de Poolsche re geering zeer tevreden over de verzekerin gen, welke zij van de Britsche regeering heeft ontvangen. Verder wordt gemeld, dat op Duitsch ge bied langs de corridor het graan rijp of groen wordt gemaaid en dat in allerijl prik keldraadversperringen worden opgericht. Iedereen neemt nauwkeurig de bevelen welke zoowel aan Duitsche als aan Poolsche zijde zijn gegeven tot het vermijden van ook de kleinste incidenten in acht. In Danzig is de toestand uiterlijk kalm, doch de spanning blijkt uit de massa in de kazernes samengepakte mannen en 't dril len van de nieuw aangekomenen, het op stellen van luchtdoelgeschut op den Bis schopsheuvel, het koortsachtig bouwen aan barakken en versterkingen en het in het geheim gedurende den nacht aanbrengen van munitie. In Poolsche kringen beweert men evenwel, dat men alles weet en met vertrouwen kan afwachten. De nationaal- socialisten verklaren, dat zij geen duistere bedoelingen hebben. Zaterdagavond heeft men van Zoppot de verlichte optocht van Poolsche oorlogssche pen, koopvaardijschepen en vissehersvaar- tuigen gadegeslagen, welke het hoogtepunt was van het Poolsche eucharistische con gres, dat te Gdynia is gehouden. De besprekingen te Moskou. DEZE GAAN GEHEEL BUITEN BE NEDERLANDSCHE REGEERING OM. Naar aanleiding van de berichten, vol gens welke Nederland zou zijn genoemd in de onderhandelingen, welke dezer dagen te Moskou zijn gevoerd tusschen afgevaardig den der Engelsche en Fransche regeeringen met de Sovjet-Unie, doet de regeerings- persdienst ons de volgende officieele ver klaring toekomen De Nederlandsche regeering is in deze onderhandelingen op geenerlei wijze gekend en heeft de betreffende berichten eerst uit de bladen vernomen. De regeering heeft hierin aanleiding gevonden het traditio- neele Nederlandsche standpunt, zich afzij dig te houden van de tegenstellingen die op dit oogenblik in Europa bestaan, op nieuw te bevestigen. Chineesche aanvallen op Tientsin. DE BLOKKADE VERSCHERPT. Van betrouwbare zijde werd Zaterdag medegedeeld, dat Chineesche guerillaben- den gedurende den nacht een aantal ver metele aanvallen hebben gepleegd op het door de Japansche troepen bezette deel van Tientsin. Het schieten is in de internatio nale nederzetting gehoord. Vijftig Chineezen deden Vrijdagavond om 10 uur een aanval op de electrische centra le van de Belgische maatschappij voor tram en electriciteitsvoorziening. Zij dwon gen de employés den stroom af te snijden, zoodat de Chineesche stad in het donker gedompeld werd. Alvorens te vertrekken verwondden zij een Chineeschen employé der centrale. Een tweede bende deed een aanval op den Chineeschen politiepost in de oude Oostenrijksche concessie en maakte zich meester van wapens en uniformen, waarmede de mannen verdwenen. In het gebied rond Peking hebben de Chineesche guerilla-benden in de afgeloo- pen week succes gehad. Reizigers uit dit gebied hebben medegedeeld, dat twee trei nen zijn vernield, een op 40 KM. afstand van Peking en de ander in Noord Honan op de nieuwe door de Japanneezen gebouw de brug over de Gele Rivier bij Kaifeng. De blokkade verscherpt. Zondag is de door de Japanneezen aan gekondigd verscherpte blokkade te Tientsin ingesteld. Zij werd gekenmerkt door een nieuw incident. Een Engelsch onderdaan, John Anderson, werd bijna geheel ontkleed waarna men hem zijn paspoort in het ge zicht sloeg. Het toezicht bij de versperrin gen is aanzienlijk verscherpt. De Chineezen worden streng gecontroleerd. Velen moes ten twaalf uur wachten, aleer men hen doorliet. Gisternacht zijn weer eenige Chi neesche vrijbuiters opgetreden. Tegen tien uur 's avonds was geweervuur duidelijk hoorbaar. Het nieuwe motorschip voor-dan DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" IS IN DE VAART ITALIAANSCH STOOMSCHIP OP HET ROEIER SHOOFD GEVAREN. Vanmiddag vlot gesleept. Vanmorgen omstreeks half vjjf werden vele bewoners van den Boulevard de Ruy ter door een flinken slag uit hun slaap gewekt. Al spoedig werd de oorzaak be kend. Het Italiaansche stoomschip „Fortu- nata" was een uur na hocg water op de steenen voor het z.g. Roeiershoofd omhoog geloopen. Het 2715 bruto en 1708 netto reg. ton metende schip was zwaar geladen met ijzererts en was op weg van Sfax naar Antwerpen. Komende uit de Wielingen werden voor het Roeiershoofd de machines stopgezet voer het beloodsen. Het schip is toen door den gevaarlijken stroom die daar loopt, gegrepen en met den voorsteven on geveer 20 M. op de steenen geworpen. Spoedig was de sleepboot „Goliath" aan wezig die verbinding met het schip tot stand bracht. Eenigen tijd later arriveerde ook de Belgische sleepboot „President John P. Best" terwijl in den loop van den mor gen nog een derde sleeper, de „Astrid"ter plaatse verscheen. De „Fortunata" die naar naam geen eer aandoet, bevond zich in een benarde positie. Zooals gezegd zat het voorschip op de steenen terwijl midscheeps ongeveer elf meter en onder het achterschip zelfs 43 meter water stond. Het schip lag sterk achterover en de mogelijkheid van door breken leek lang niet uitgesloten. Velen zijn in den loop van den morgen een kijkje op den boulevard komen nemen waar het schip, slechts enkele tientallen meters uit den wal, een imposanten aanblik opleverde. Druk werden de mogelijkheden van vlot sleepen besproken en algemeen was men ook in scheepvaartkringen van meening dat het schip misschien tegen het middag uur vlot zou kunnen komen. Het naar Knocke op weg zijnde K.L.M.- toestel maakte op veilige hoogte nog een rondje boven de „Fortunata" om de passa giers in de gelegenheid te stellen het schip in zijn ongewone positie te zien zit ten. Buitengewoon was de publieke belang stelling tusschen den middag. Op den bou levard was het een komen en gaan van kijklustige menschen. Veel kreeg men ech ter niet te zien. De drie sleepbooten dob berden rustig op de golven, terwijl aan boord van de „Fortunata" de bemanning haar gewone dagelijksche bezigheden uit voerde. Een tweetal marechaussees dat aan boord was gekomen in verband met het feit dat zooals gebruikelijk, een borgstel ling moest worden gestort voor de aan het hoofd aangerichte schade, wandelde kalm op het dek heen en weer. Om één uur kwamen de heeren van den Rijkswaterstaat en de cargadoors aan land. De ouderhande lingen die naar verluidt, eerst niet erg schenen te vlotten, waren toen beëindigd. Aan boord van de „Fortunata" begon men nu met het uitzetten van een tweeden draad en weldra had ook de „President John P. Best" vastgemaakt. Alleen de „Astrid" was nog niet met het schip ver bonden. Nog eenigen tijd moest echter met trekken gewacht worden totdat de stand van het water gunstig genoeg was. Tegen half drie was dit het geval. De sleepbooten zetten aan en reeds spoedig slaagden de pogingen. Langzaam maar zeker gleed de „Fortunata" in diep water. De „President John P. Best", die het schip aan den voorsteven vast had, zorgde ervoor dat deze niet wegdraaide en opnieuw in het hoofd ter-echt zou komen. Nog betrekkelijk snel is het Italiaansche stoomschip dus vrij gekomen. Het zou voorloopig op de reede blijven liggen totdat de borgstelling ten van 10.000 in orde was gebracht. De „Fortunata", es „Eregli", werd in 1905 gebouwd en is eigendom van de ree- derij Mattea Scuderi in Catania, 25-jarig bestaan van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond. Zaterdagavond heeft de afdeeling Vlis singen van den Algemeenen Nederland schen Typografenbond in hotel Coomams, in een feestelijke bijeenkomst het feit her dacht dat het 27 Juni 25 jaar geleden was, dat de afdeeling werd opgericht. De voorzitter, de heer J. C. Leuvelink, heette in zjjn openingswoord allen hartelijk welkom, in het bijzonder de besturen van de afdeeling Middelburg, de Studieclub MiddelburgVlissingen, het dagelij ksch be stuur van den Vlissingschen Bestuurders- bond, alsmede het bondsraadslid J. Drese uit Rotterdam, welke laatste wegens ver hindering van den bondsvoorzitter B. Pon- stein, een kort woord zou spreken. Hierna gaf spreker, die zelf het initiatief had genomen om te komen tot oprichting van de afdeeling, een overzicht van de af- geloopen periode. Hij schetste de moeilijk heden waarmede de afdeeling reeds kort na de oprichting te kampen had, wat mede zijn oorzaak vond in het uitbreken van den wereldoorlog. Het is dan ook aan het door zettingsvermogen van de oprichters te dan ken dat uiteindelijk het doel wat voor ocgen was gesteld, verwezenlijkt kon wor den. Een woord van hulde bracht spreker hiervoor aan de leden die van de oprichting af lid zijn en mede hebben geholpen dit alles te bereiken. In verband met het feit dat de heer J. C. Leuvelink tevens 25 jaar voorzitter was, werd hjj bij monde van den secretaris, den heer C. Labruyère, namens de afdeeling hiervoor gehuldigd en mocht hij als blijk van waardeering een barometer in ont vangst nemen. Vervolgens werd gelegenheid tot felicita tie gegeven waarvan als eerste gebruik werd gemaakt door den voorzitter van de afdeeling Middelburg, tevens bondsraadslid voor Zeeland, den heer J. P. Goeman, onder aanbieding van een voorzittershamer na mens de afdeeling Middelburg, Goes en Alnetybo, terwijl de voorzitter persoonlijk een bloemenhulde in ontvangst had te nemen. Namens de Vlisringsche arbeidersbewe ging voerde de heer J. van der Peijl, voor zitter van den Vlissingschen Bestuurders- bond, het woord, die dit gepaard deed gaan met de aanbieding van een enveloppe met inhoud. Tenslotte werd nog een gelukwensch gesproken door het lid van de afdeeling Middelburg, den heer G. van Winkelen, als voorzitter van de studieclub Alnetybo, die mede een der oprichters der afdeeling is, en tevens dank bracht aan den voorzitter voor de tot hem gerichte waardeerende woorden. Nadat mevr. J. FlorusseCsrenko eenige cither-solo's en de heer J. A. Talmon voordrachten ten beste hadden gegeven, werd een thee aangeboden. De heer J. Drese, die hierna de gelegen heid kreeg tot het uitspreken van een feest rede, begon met er op te wijzen dat de afdeeling Viissingen niet tot de grootste van den bond behoort, maar als schakel in de keten toch onmisbaar is. Het zjjn juist de kleine afdeelingen die vaak met de grootste moeilijkheden te kampen hebben, vooral financieele. Speciaal wees hij op het belang van het studiewerk, wat een eerste vereischte voor de arbeiders is om bij te blijven. In onzen modernen tijd dient een elk zich aan de steeds weer veranderende omstandigheden aan te passen en dit is alleen mogelijk door alles in het werk te stellen wat tot de ontwikkeling bij kan dragen. Het is geble ken dat de Alnetybo studieclubs hiertoe belangrijk medewerken. Spreker wekte dan ook de leden, die hiervan nog geen lid zijn, op om dit alsnog te worden. Na in het kort op de sociale zijde van het contract in de typografie enz. te heb ben gewezen, restte hem, aldus spr., nog een aangename taak en wel het uitreiken van de bondsinsignes aan hen die 25 jaar lid van de organisatie zijn. Hiervoor kwa men ditmaal in aanmerking de heeren L. J. Florusse, C. Labruyère en J. C. Wisse. Na nog een enkel woord aan de beteekenis van dit insigne te hebben gewijd, besloot spreker zgn rede. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met muziek en voordracht, welke zeer in den smaak vielen, terwijl een dansje Dit nummer bestaat uit 2 bladen §tl»turleiii»§cii nan Jew «log Chineesche guerlllabenden doen aanval len op Tientsin. De blokkade ver scherpt- (Pag. 1, eerste blad), Opnieuw bomaanslagen In Engeland. (Buitenland)] Tal ran ernstige verkeersongevallen. (Gemengd nieuws)] Schip te Vlissingen omhoog gevaren. (Stadsnieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN een en ander afwisselde. De heer W. Keijn kweet zich hierbij van de muzikale taak, Er heerschte een echt gezellige stemming en de afdeeling kan met genoegen op dezen avond terugzien. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 26 Juni tot I Juli werden in het badhuis 542 baden ge nomen en wel 409 door heeren, 107 door dames en 26 door kinderen. Vergadering gemeenteraad. De Raad komt a.s. Vrijdag des namid dags 2 uur in vergadering bijeen ter behan deling van onderstaande agenda i L Mededeelingen. H. Over te leggen stukken. HL Benoemingen. Tot leden van de Commissie van beheer van het Vlissingsch Studiefonds i a. vacatureJ. C. Paap. De aanbeveling luidt I. de heer J. C. Paap, aftredend 2. de heer A. Smit Jzn., directeur der N.V. Koninklijke Mij. „de Schelde", b. vacatureds. J. S. Hartjes. De aanbeveling luidt 1. de heer ds. J. S. Hartjes 2. de heer ds. G. Smeenk, Gereformeerd predikant. c. vacature wijlen A. C. Hildemisse, De aanbeveling luidt 1. de heer J. de Wilde, lid van den ge meenteraad 2. de heer W. de Ruiter, lid van den ge meenteraad. IV. Te behandelen punten. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van de leden van den Raad. 2. Voorstel van Burg. en Weth. om de gemeente te stellen tot borg van de Wo- ningfcouwvereeniging „Goed Wonen" al hier, terzake een door haar ten behoeve van de uitbreiding harer badinrichting met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te sluiten geldleening met eerste hypo theekstelling tot een bedrag van ten hoog ste 9000. 3. Idem om de functie van administra teur van Sociale Zaken gelijk te stellen met die van hoofdcommies ter secretarie. 4. Idem tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1939. 5. Idem tot het voorloopig vaststellen van de bedragen voor 1938, welke moeten dienen om te komen tot een verrekening van de exploitatievergoeding met de be sturen der bijzondere scholen. 6. Idem tot opheffing van school I. aan de Bouwen Ewoutstraat, tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer E. Hoek, als Hoofd van school L en aan den heer F. G. Le; ïmers, als hoofd van school B. en tot benoeming van den heer E. Hoek, tot hoofd van school B. 7. Idem tot overplaatsing van den heer F. C. Wijsveld, als onderwijzer aan de cen trale zevende klasseschool naar school B. 8. Idem tot wijziging van de verordening regelende het beheer van het „Vlissingsch Studiefonds". 9. Idem tot het in het leven roepen van een parkeerverbod voor het gedeelte van den Boulevard Bankert tusschen het pa viljoen „Intime" en de werkplaats van de Zeevaartschool „de Ruyterschool", gedu rende de maanden Juni, Juli en Augustus en tot wijziging van de verordening op het sluiten van wegen voor motorrijtuigen, enz. 10. Idem tot het huren van bergruimte in net gebouw van de Belgische Loodsen- societeit aan de Noordzeestraat ten behoe ve van den Luchtbeschermingsdienst tegen 15 per maand en tot het ingebruikgeven van een gedeelte dier bergruimte aan den heer W. O. J. Nachbahr, alhier, voor 5 per maand. 11. Idem om van den heer J. N. Feij te

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1