Ylissingsche Courant Breskensclie Courant P.Z.E.M a STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 153 ZATERDAG 1 JULI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. pei wee» ot 2.20 pei kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L IC I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Waarom de regeering aftrad. DE WERKLOOSHEIDSPOLITIEK VORMDE HET STRUIKELBLOK. In aansluiting aan het bericht over het aftreden van het Kabinet meldde de re- geeringspersdienst gisteravond Bij de besprekingen over het vooront werp van de begrooting voor 1940, welke ten doel hadden tot een beperking van het te verwachten tekort te geraken is in het Kabinet over de wijze, waarop dat doel ware te bereiken, geen overeenstemming verkregen. In het bijzonder is zulks ge bleken bij de beraadslagingen over de wijze waarop op de kosten ter bestrijding van werkloosheid en hare gevolgen een grootere vermindering beneden het eind cijfer der begrooting 1939 zou kunnen worden bereikt. Tegenover het door een deel van het Kabinet ingenomen standpunt van handhaving in de begrooting 1940 van de tot nog toe gevolgde werkloos- heidspolitiek, waren andere ministers van oordeel, dat wijziging van de tot nog toe met gemeene instemming ter zake getrof fen of voorgenomen maatregelen met het oog op hunne beoordeeling van den finan- cieelen toestand thans noodzakelijk moest worden geacht en derhalve geoorloofd was. Noodlottig voorspel der T.T.-races. TWEE DOODEN. Op de baan van de T.T.-races te Hoog halen, gemeente Beilen, juist op de split sing van den mr. Linthorst Homanweg, zijn gistermiddag twee motorrijders met «Ikaar in botsing gekomen, ten gevolge waarvan een werd gedood en de tweede in hopeloozen toestand werd opgenomen. De motorrijder W. A. J. Arentshorst uit Eindhoven, die een Gillet-machine bereed, oefende zich op de baan voor den wedstrijd, dien hij morgen zou moeten rijden. Uit tegenovergestelde richting kwam de heer Van der Linde uit Utrecht gcën deelnemer aan de T.T.-races eveneens per motor op den weg. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen is nog niet met ze kerheid bekend. Volgens een lezing zou de heer Van der L. plotseling achter een auto vandaan zijn geltomen, zoodat de heer Arentshorst hem niet tijdig heeft gezien. Volgens de andere lezing kwam de heer Van der L. uit den Mr. Linthorst Homan weg. De botsing was zeer hevig. A. werd op slag gedood. Van de.r L. werd bewusteloos opgenomen. Zijn toestand is hopeloos. Het stoffelijk overschot van A. en de ernstig gewonde Van der L. zijn naar het Wilhel- mina ziekenhuis te Assen overgebracht. Nader vernemen wij, dat de ernstig ge wonde heer Van der Linde uit Utrecht kort na aankomst in het Wilhelmina zie kenhuis te Assen is overleden. Het ongeluk geschiedde na afloop van de officieele training voor de T.T.-races. De personenauto, waar achter vandaan Van der Linde met zijn motor plotseling te voorschijn zou zijn gekomen, was afkom stig uit Noord-Brabant Van den wagen werd een der koplampen vernield. De bestuurder van den auto is onmiddel lijk na het ongeluk doorgereden om, naar hij zeide, een geneesheer te halen, doch de man keerde niet meer op de plaats van het ongeluk terug. De „kleine man" is dood LOUIS DAVIDS OVERLEDEN. In zijn woning te Amsterdam is in den afgeloopen nacht op 55-jarigen leeftijd de bekende voordrachtskunstenaar Louis Da vids overleden. Louis Davids werd op 19 December 1883 te Rotterdam geboren. Hij kwam voort uit het milieu van kermisluidjes en begon op achtjarigen leeftgd als „wonderkind" met zgn zusje Henriëtte. Reeds jong streefde hij er naar zijn lied jes op hooger peil te brengen. Spoedig trad hij op in cabarets, eerst te Rotterdam en later ook te Amsterdam in de Warmoes straat en de Nes. Nadat hij eenigen tijd gewerkt had bij den bekenden variété-on dernemer Chris van Haarlem, ging hij naar Duitschland en Engeland. Bij het uitbreken van den oorlog in 1914 kwam hij naar Nederland terug en vormde tijdens de mobilisatie met de zgnen het eerste militaire cabaret-gezelschap, waar mede hij op de forten en bij het veldleger voorstellingen gaf. Ook daarna is liij nog vele malen in het buitenland opgetreden. Danzig in afwachting. Twintig Duitsche vliegtuigen hebben op weg naar Oost-Pruisen gisteren eenigen t(jd boven Danzig gecirkeld, hetgeen vol gens Reuter nog bijdroeg tot de nervosi teit in de stad, die er zich reeds van be wust is, dat Poolsche kanonnen op haar gericht zijn en dat direct over de grenzen militaire toebereidselen worden getroffen. Met den trein is een aantal legerofficie ren in burger aangekomen, dat het com mando over het vrijcorps op zich zal ne men. Reeds patrouilleeren leden van het corps, dat den naam Heimwehr zal dragen, in de straten. Het aantal dergenen, die thans uit Duitschland in de Vrije Stad aankomen wordt nauwelijks geëvenaard door dat van de binnenkomende jonge Polen, doch na- tionaal-socialistische kringen verklaren, er werkelijk bevreesd voor te zijn, dat Polen de Duitsche tactiek zal volgen en het eerst zal toeslaan. Ofschoon hij geen verklaring heeft af gelegd, meent men te weten, dat Burek- hardt, de hooge commissaris van den Vol kenbond, den huidigen toestand zeer ern stig acht. Naar aanleiding van geruchten, die te Parijs en Londen de ronde hebben gedaan, dat in Danzig een actie zou worden voor bereid, die ten doel zal hebben de Vrije Stad bij het Duitsche rijk in te lijven, en die zou worden ingeluid door een bezoek van Hitier aan deze stad omstreeks den 20en Juli, en verder beoogde Polen tot een actie te dwingen en op dit land den schijn te laden van een daad van agressie tegen over een Duitsche stad, brengt Reuter in herinnering, dat iedere poging Danzig bij het Duitsche rgk in te lijven, in strijd is met de bestaande verdragen, en op welke wijze ook opgezet, onmiddellijk een ge vaarleken toestand zou kunnen doen ont staan. .Bezoek van Hitier aan Danzig? In buitenlandsche politieke kringen te Berlgn is gisteren gesproken over het be richt, dat Hitier het voornemen zou heb ben om een bezoek te brengen aan Danzig op of omstreeks 20 Juli. Het bericht is niet bevestigd. Van officieele zijde weigert men het rechtuit tegen te spreken, doch men Zegt, dat men volstrekt geen reden heeft om te veronderstellen dat het waar is. Terwijl het hoogst onwaarsehgnlgk is, dat de Fuehrer dergelijke bgzonderheden zoo ver van tevoren zou ontwerpen. Mocht Hitier echter besluiten een bezoek te brengen aan Danzig, dan zou hg waar schijnlijk per oorlogsschip derwaarts gaan, teneinde den PooLschen corridor te vermij den. De Poolsche pers over Danzig. De Poolsche pers brengt nadere bijzon derheden over de maatregelen van den Senaat van Danzig, in het bijzonder over het oprichten van een vrijwilligerscorps. Gisternacht zijn vier stukken geschut van zwaar kaliber over zee aangevoerd en 32 paarden waren noodig om dit geschut den Bischofsberg op te trekken. Deze is thans voor burgers verboden. Verder is een con- vooi paarden door Danzig getrokken, klaar- blijkelgk bestemd voor het vrijwilligers corps. De „Wieczor Warschwski", het orgaan van het Poolsche ministerie van financiën, schrijft, dat er twee mogelijkheden zgn, ofwel een „putch", ofwel een chantage met oorlog. Het tweede schijnt het meest waar schijnlijk, doch is niet het minst gevaarlgke. Het blad vervolgt met de mededeeling, dat de nationaal-socialistische autoriteiten te Danzig een mobilisatie van de bevolking voorbereiden. Opmerkelijk hierbij is, dat tot nu toe de Duitschers bij het voorbereiden van een „putsch" in het geheim te werk gingen, zooals bij Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije is geschied. Het gerucht, dat ge maakt wordt rond de voorbereidingen te Danzig doet veronderstellen, dat dit een onderdeel is van de taktiek van enerveering. welke sedert eenigen tijd door de Duit schers wordt toegepast en men moet der halve voorbereid zijn op provocaties, welke grooter zgn, dan tot nu toe het geval was. Bezoek van H. M. de Koningin aan 's-Hertogenbosch. ZEEUWSCH-VLAMING ONTVANGT OP PAARDENTENTOONSTELLING EEN MEDAILLE UIT HANDEN VAN H. M. DE KONINGIN. Op den sluitingsdag van de nationale tentoonstelling van de vereeriiging „het Nederlandsche trekpaard" heeft H. M. de Koningin van haar hooge belangstelling voor het werk van deze vereenigïng, waar van zij beschermvrouwe is, blgk willen ge ven, door een bezoek te brengen aan 's-Hertogenbosch, waar „Het Trekpaard" thans de beste dieren van het land heeft bijeengebracht. Gistermiddag heeft zij zich per auto naar de hertogstad begeven, waar de be volking langs de route, welke zg er ge volgd heeft, had plaatsgenomen en haar een hartelijk welkom heeft bereid. De schoolkinderen getooid met vlaggen, wuif den de vorstin enthousiast tos, terwijl de volwassenen zich evenmin onbetuigd lieten en haar toejuichten. De grootste menigte, naar schatting tien duizend personen, was bijeen op de ter reinen van de Veemarkt en voornamelijk rond het demonstratieterrein. Een enorme tribune, welke twaalf hon derd personen kan bevatten was tot op de laatste plaats bezet. Om vijf minuten over half vier kondigde bazuingeschal de komst der vorstin aan en even later arriveerde zg met haar gevolg op het demonstratieterrein. Zoodra de Koninklijke auto den ingang was gepasseerd hieven alle aanwezigen spontaan het Wilhelmus aan en juichten H. M. hartelijk toe. De auto stopte voor de tribune en nadab de vorstin was uitgestapt werd zg door den Commissaris der Koningin begroet en ver volgens door de leden van het bestuur der vereeniging „Het Nederlandsche Trek paard". H. M., die gekleed was in een koren- bloemblauwen mantel met hoed in dezelfde tint, nam onder luid applaus plaats in de rgk met Perzische tapijten behangen eere- loge. Naast H. M. de Koningin namen in de eere-loge plaats de echtgenooten van den Commissaris der Koningin en van burge meester Van Lanschot. Toen ving de demonstratie aan. De heer H. A. Hanken, vice-voorzitter van de ver eeniging, viel de eer te beurt H. M. van voorlichting te mogen dienen. Achtereenvolgens kwamen in den ring de loten van 4 merries, de hengsten met afstammelingen, de merries met zuigende veulens, de merries met afstammelingen en tenslotte alle geprimeerde hengsten en merries. De voorzitter dei vereeniging jhr. J. van Vredenburch reikte den wisselbeker uit aan den eersten prgswinnaar der tentoonstelling in de klasse hengsten met afstammelingen Clairon de la Lijes, eigenaar de vereeniging „St. Phi- lipsland" te St. Philipsland, terwgl de geleider van den lsten prgswinnaar der categorie merri.es met zuigende veulens Comtesse de Lombissoeuil, eigenaar A. H. de Milliano uit Water landkerkje, uit handen van H. M. de Koningin de door haar beschikbaar gestelde medaille mocht ontvangen. Alvorens het slotnummer van de demon stratie aanving, zgn aan HM. nog de le den van de buitenlandsche delegaties voor gesteld. H. M. de Koningin heeft de demonstratie van het keurmateriaal der Nederlandsche trekpaardfokkerij tot aan het slot bijge woond. Uitgeleide gedaan door den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en door het bestuur van de jubileerends vereeni ging verliet zij tegen vijf uur met haar ge volg onder luide toejuichingen en terwijl opnieuw het Wilhelmus werd gezongen, het terrein. Alhambra-Theater. In het wereldnieuws zien wg o.m. bgzon- dere opnamen van de „Thetis" en het drama van den ondergang van de Brit- sche onderzeeër in de baai van Liver pool. Verder het Kondor-legioen en delta- liaansche soldaten, die in Spanje de over winning voor Franco brachten. Bulldog Drummond in de Mem. Sapper heeft een reeks boeken geschre ven, waarin Captain Bulldog Drummond de sympathieke, schrandere en ridderlgke hoofdpersoon is. Zg behooren zeer zeker tot de onderhoudende en spannende detec tive-verhalen. De film heeft er zich van meester ge maakt en er pakkende vertooningen van bereid. Niet het minst ook omdat zij voor Tenny, den onverstoorbaren butler, en Algy Long-worth, den onhandigen helper in den nood, zulke goede typen vond. John Barrymore speelt de rol van Colonel Niel- son, die zoo gaarne verlost wordt van Drummond's hulp, doch ze ten slotte accepteert. Hij lijkt het minst geslaagd door te veel en te nadrukkelgk te char geeren. De strijd gaat thans om de fabricage van een kunstmatigen diamant. De ontdek kers, chemici van naam, moeten verdwij nen, daar anders een machtig diamant syndicaat haar rgkdommen ziet vergaan. Drummond plaatst zich tusschen belaagde en misdaad, moet zelfs zgn getrouwe Phyllis weer eens uit den valstrik redden, evenals den scheikundige, doch bij al deze avonturen gaan natuurlijk formule en in strumenten verloren. Enfin Drummond overleeft het weer en met genoegen kun nen wij het volgende hoofdstuk van zgn bewogen leven tegemoet zien. Gestolen leven. Elisabeth Bergner is een zeer groote actrice. Wonder zuiver is haar nieuwste, zoo ontroerende creatie. Buitengewoon moeilgk ook, daar zij in het eerste deel een dubbelrol speelt. In de majestueuze omge ving der Zwitsersche bergen speelt zich de kennismaking af met een beroemden berg beklimmer. Zg wint de eerste liefde, doch haar meer speeische en verlokkende zuster den man. Na het huwelijk van de beide laatsten, vertrekt de ontdekker naar Tibet. De twee zusters komen weer samen, doch een ongeluk tgdens een zeiltocht geeft de eerste zuster weer een kans op den gelief den man. Want de gelijkenis is zeer groot. Ondanks de waarschuwing, dat men nie- mands leven kan stelen en geluk niet op een leugen kan rusten, grgpt ze de kans. En dan stijgt ha ar spel tot een dergelijke sereniteit en een overgave welke slechts evenaardt met de techniek van de dubbel rol uit het eerste deeL Want natuurlgk blijft zg zichzelf, al is de naam veranderd. Eerlgk, waar en menschelijk en zoo vindt zij het geluk, waarop zij recht heeft. Paul Czinner, die zgn spelers zoo mees- t'rlijk koos, dat het rustige en voorname spel door en door overtuigend is, bouwde de film als zoodanig ook tot een schoon geheel. De boottocht der beide meisjes en de schipbreuk in de woedende golven voor de rotsenkust is van adembeklemmende spanning- en verbgsterd vraagt men zich af hoe één persoon deze beide rollen zóó ver tolken kan. Een film, waarin men geniet van een wel zeer groot talent. Denkt om de personeele belasting De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen maakt bekend, dat ter voorko ming van vervolging vóór 10 Juli a.s. op de personeele belasting 1939, aanslagbilj t- ten gedagteekend April 1939, een vierde deel betaald moet zijn. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Koningin Emma" van Harwich (verwacht) Engelsch s.s „Wallsend" van Gdynia met kolen voor S.H.V. Ned. m.s. „Broedertrouw" van Londen naar Utrecht„Crescendo" van Antwerpen. Om te bunkeren: Noorschm.s. „Baakar" van Kristiansand Grieksch s.s. „Euthalia" van Rio de Janeiro Italiaansch s.s. „Arlesiana" van Bremen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Brakar" naar Rio de Janeiro „Euthalia" naar Gdynia„Arlesiana" naar Napels „Anna" naar Duinkerken „Excel sior" naar Londen„Crescendo" naar Gasport. Lading balken van zolderschuit gegleden. Donderdagavond omstreeks half zeven zou een zolderschuit met dertig groenhart balken vanuit de tweede binnenhaven door een sleepboot naar Middelburg worden ge sleept. Plotseling is er echter werking in de lading gekcmen waarop de balken van de schuit gleden en zonken. Een persoon die zich aan boord bevond kon gelukkig bijtijds aan de andere zgde van de schuit te water springen waarna hij door de sleepboot gered is. Gisteren is een duiker aan het werk getogen om de zware balken vast te maken, waarna zg met behulp van kranen uit het water gehaald zijn. „Luxori'-Theater. Charlie Chaplin in Modem Times". De flinke belangstelling, welke het nieuwe Luxor-programma reeds bij de première genoot, gold ongetwgfeld den wereldberoemden komiek Charlie Chaplin, die, na eenige jaren niets van zich te heb ben laten hooren, enkele jaren terug met een meesterwerk voor den dag is geko men, dat zgn weerga niet heeft. De groote, gevierde levens-kunstenaar uit in deze in teressante, geniale, uitstekend gespeelde film een aanklacht tegen deze gemechani seerde wereld, tegen het steeds razender tempo van onze moderne maatschappij, waartegen de mensch worstelt en niet op gewassen blgkt. Charlie begint als arbei der aan den loopenden band in een énorme, hyper-modem ingerichte metaalfabriek. Het werk stelt hooge eischen aan de vaar digheid en de zenuwen van de arbeiders en de directeur, die door middel van tele visie zijn geheele bedrijf kan overzien, jaagt de verschillende groepen tot een Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant §eI»eMrtemssen «hot Jew Jog De reden van de regeeringscrisis. (Pag. 1, eerste blad): Noodlottig voorspel der T.T.-races twee dooden. (Pag. 1, eerste blad). HAL de Koningin bezoekt den Bosch. (Pag. 1, eerste blad). Louis Davids is overleden. (Pag. 1, eerste blad), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ■Sov ELE(TA/S(H ka***. Ui t*/l &6\/1 Vraagt inlichtingen bij de erkende installateurs steeds hooger tempo op. Charlie's zenuwen worden dermate geschokt, dat hij naar een ziekenhuis wordt overgebracht en als hij genezen is, staat hg zonder werk op straat. En dan begint de hopelooze strijd om het bestaaan van den zwerver en doet het zwerfstertje, voortreffelgk voorgesteld door Paulette Goddard, haar intrede in zgn leven. Als steeds is Charlie ook in deze rolprent weer de ridder van de droeve figuur, het mannetje 'met het typische hoedje, jasje en stokje en den niet minder typischen gang, dat door het noodlot ver volgd wordt, maar bg alle diepe tragiek, het schrgnendste leed met wgzen humor en uitzonderlgk komische situaties weet te kruiden op een manier, zooals alleen deze reuze-kunstenaar zulks vermag. Ontroe rende momenten en dolle lachbuien wisse len elkander in deze tragie-comedie dan ook af tegenover angstwekkende gebeur tenissen staan tal \an geestige trouvailles, vooral op technisch gebied. Charlie Chaplin is in deze zeer bijzon dere zeldzame „stomme" film niet alleen de ras-acteur, die de kleinste details fgntjes accentueert, hij is ook de regis seur, hg schreef het scenario, hg compo neerde de muziek en trad als producent op, hetgeen wel onomstootelijk getuigt van zijn veelzgdig talent. Naast de creatie van Charlie moet de meesterlgke vertol king van zgn tegenspeelster Paulette God dard genoemd worden, doch ook de ver dere medewerkenden toonen zich uitste kende artisten. Iets moois in deze film is voorts, dat Charlie, de hoofdrolspeler, trots de felle slagen van het noodlot het vertrouwen ir. de menschheid niet verliest, evenmin als in de liefde, waarvan de lief tallige Paulette het symbool is. Een film, welke men niet mag verzuimen Zes uur verlof. Ook de tweede hoofdfilm boeit van be gin tot einde. Deze knappe Erich Pom- mer-productie is gebaseerd op een ware

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1