VJf ssingsche Courant Breskensche Courant DE REGEERING IS AFGETREDEN Alle problemen kunnen vreedzaam worden opgelost. STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 151 VRIJDAG 30 JUNI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling üitgave: Firma F. VA-N DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lynen), Giro No.66287. Eigen kantoren teBreskens, Dorpsstraat, Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 ■N AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Opdracht aan dr. H. Colijn tot vorming van een nieuw kabinet. De regeeringspersdienst meldt De heeren Ministers hebben bij schrijven van den voorzifter van den Ministerraad van 29 Juni aan H.M. de Koningin onthef fing uit hun ambt verzocht. Hare Majesteit heeft dit verzoek in overweging genomen en den heeren Ministers verzocht zich voor- ioopig met de behandeling, en de afdoening zoo mogelijk, van de loopende zaken te blijven belasten. Hedenmorgen heeft H. M. dr. H. Colijn, Minister van Staat, ontvangen en hem opdracht verleend tot vorming van een kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht die opdracht in beraad te mogen houden. De Tweede Kamer verdaagd. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R, H. van Schaik, deed hedenmiddag mededeeling van een missive van den Mi nister van Staat, voorzitter van den Mi nisterraad, Minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn, waarin de Kamer in kennis werd gesteld met heb aangeboden ontslag yan het kabinet. In verband met het aftreden van het kabinet zijn de onderwerpen, die bij de Tweede Kamer voor openbare behandeling aan de orde waren, van de agenda afge voerd en is de vergadering tot nadere bij- eenroeping" verdaagd. Het ligt voor de hand, dat de finaneieele politiek, die ook reeds tot heb aftreden van Minister de Wilde heeft geleid, de oorzaak van deze regeeringscrisis is. Het is zeer te betreuren, dat de leden van het kabinet blijkbaar niet voldoende hebben ingezien dat juist in dezen tijd het behoud der eenheid belangrijker is dan al het andere. Ongetwijfeld zullen de ministers die uitgaven eischten die het kabinet als geheel, niet verantwoord achtte, daarvoor gegronde redenen hebben. Niette min zou het land beter gediend zijn ge weest, wanneer men elkaar als goede re- had weten te vinden. Red. V.C. Er is iets gaande in Danzig. Langs niet-officieelen weg uit Danzig ontvangen berichten doen denken dat daar zeker iets gaande is, aldus Reuter en dat in ieder geval de toestand verergerd is. Zoo als gebruikelijk zijn de geruchten over een herverdeeling van Duitsche troepen onmo gelijk te verifieeren. Volgens gisteravond uit de Vrije stad te Warchau ontvangen semi-officieele berich ten komen voortdurend munitie en man schappen in Danzig aan. Voorts wordt gemeld, dat zestien kanon nen ten Oosten van Danzig aan land zijn gebracht. Gisternacht en ook Donderdag hebben de Poolsch militaire autoriteiten op een tweetal plaatsen in den weg van Gdynia naar Danzig versperringen tegen gevechts wagens opgericht. De Danziger Vorposten noemt deze voor zorgsmaatregelen „kinderlijke demonstra ties", bestemd om de door de oorlogscam pagne der Poolsche pers opgewekte angst der Poolsche bevolking te kalmeeren. Om trent het vrijwilligerscorps verklaart dit blad, dat het ohjujst is te beweren, dat er zich „Duitsche soldaten" te Danzig bevin den, terwijl het met betrekking tot den bouw van een pontonbrug over de Nogat slechts herhaalt„Wy hebben niets te ver bergen voor de openbare meening, want er geschiedt niets, wat onwettig is". Op het raadhuis heeft gouwleider For- ster gistermiddag een langdurig onderhoud met zijn medewerkers gevoerd. In de stad ziet men een ongewoon groot aantal S.S.- lieden met armbanden waarop de woorden „Danziger Heimwehr". De onlangs gebouw de kazernes en barakken liggen vol met jonge lieden, afkomstig uit Oost-Pruisen. Nieuwe barakken zijn in aanbouw. Het gerucht loopt, dat artillerie in de stad is aangekomen. Geen teekenen van onrust. Men merkt volgens een Reuter-bericht te Danzig niets van onrust, tengevolge van de geruchten over militaire maatregelen van de nationaal-socialisten aldaar. Wel vraagt de pers zich af of een „putch" in voorbe reiding is. Polen is evenwel zeer waakzaam en let nauwkeurig op alles, wat zich in de Vrije stad- afspeelt. De Tsjechen moeten buigen. DICTATORIALE REDE VAN HENLEIN. Gouwleider HenLein heeft gisteren tijdens een te Praag gehouden betooging een rede uitgesproken, waarin hij zeide Wij beschouwen den huidigen staat van zaken als definitief en zullen er nooit in toestemmen, dat de levensruimte van het Tsjechische volle dient om de belangen van het Duitsche volk te bedreigen of de im perialistische belangen van eenige andere mogendheden. Wij zullen al het mo gelijke doen om tot een goede verstandhou ding te komen, doch zullen dat wat wij pas gewonnen hebben krachtig verdedigen. Het Tsjechische volk moet inzien, dat in den huidigen toestand niets kan worden veran derd en dat het zijn gereserveerde houding tegenover het Duitsche volk moet laten varen. Wij zullen trachten het Tsjechische volk te begrijpen en het noodige geduld hebben, want wij weten, dat het niet ineens zyn illusies kan laten varen, doch ons'ge duld zal niet eeuwig zijn en als de orde in dit land ooit' verstoord wordt, zullen wij haar zelf herstellen. Moedig woord van den burgemeester. Tijdens het bezoek van Henlein aan het stadhuis van Praag heeft burgemeester Klapka een rede gehouden, waarin hij zei- de „Gij zijt hier gekomen om op te hef fen wat ons scheidt en om een goede ver standhouding tusschen Tsjechen en Duit- schers voor te bereiden. Ik verzoek u met mij samen te werken, teneinde een politie ke amnestie voor de Tsjechen te verkrij gen. Het zal niet mogelijk zijn, een goede verstandhouding tusschen ons te bereiken, indien de politieke gevangenis zich tus schen ons stelt. Help my om Tsjechen en Duitschers ervan te overtuigen, dat er in ons land recht en rechtvaardigheid heer- schen". Nederland genoemd bij onderhandelingen te Moskou. De Londensche correspondent van de N. R. Crt. telefoneerde gisteravond Van bevoegde zijde wordt mij te ver staan gegeven, dat in de nieuwe voorstel len, die de Engelsche en Fransche gezan ten te Moskou dezer dagen aan Molotow zulleL voorleggen, niet alleen de Oostzee- staten, maar ook de positie van Nederland en de andere kleine democratieën in het Westen althans indirect ter sprake worden gebracht. De precieze formuleering is nog onbekend, maar wel staat vast, dat Londen en Parijs hebben voorgesteld de drievoudige garantie, die Rusland ten aanzien van de Oostzeestaten van Engeland en Frankrijk verlangt, ook tot Nederland, België en Zwitserland uit te strekken. Van officieele zijde verneemt het blad, dat de Engelsche regeering daarvan nooit iets aan de Nederlandsche regeering heeft medegedeeld. Men kan weten dat een dergelijke mede deeling onmiddellijk gevolgd zou worden door het antwoord onzerzyds, dat wij geen voorwerp van besprekingen en garanties wenschen te zijn. Uiteraard zal men moeten afwachten, wat deze besprekingen, waarvan onze re geering slechts door de pers kennis heeft gekregen en waarvan zij onkundig is, zul len opleveren. Zonder twijfel zal de regee ring dan haar standpunt in overeenstem ming met onze beproefde zelfstandigheids- politiek onmiddellijk bepalen. LORD HALIFAX OVER ENGELANDS HOUDING. In een redevoering, uitgesproken tijdens het jaarlyksch diner van het Chatham House Instituut voor internationale aange- genheden heeft de minister van buitenland- sche zaken, lord Halifax, na verwezen te hebben naar de recente overeenkomsten tot onderlinge verdediging, gesloten met Polen en Turkije, en den gewaarborgden bijstand vexor Griekenland en Roemenië, o.m. ge zegd Wij hebben verplichtingen op ons geno men en bereiden ons er op voor nog meer verplichtingen te aanvaarden, met volledig begrip voor hare consequenties. Wij weten, dat waarneer de veiligheid en onafhanke lijkheid van andere landen zouden verdwij nen, onze eigen veiligheid en onafhanke lijkheid ernstig bedreigd zal zijn. Wij we ten, dat wanneer het internationale recht er de orde behouden willen worden, wij bereid moeten zijn te vechten voor hun verdediging. In het verleden hebben wij ons altijd verzet tegen pogingen van welke enkele mogenheid ook om Europa te over- heerschen ten koste van de vrijheden van andere naties en de Britsche politiek volgt derhalve slechts de onvermijdelijke lijn van haar eigen historie, wanneer een dergelijke poging opnieuw zou worden ondernomen. Waar het op aankomt is in de eerste plaats de natie er van te overtuigen, dat deze politiek juist is en in de tweede plaats, de stappen te doen, die noodig zijn om die politiek tot een succes te maken. Wat thans volledig en algemeen aanvaard wordt in dit land, maar wat wellicht nog niet even goed elders begrepen wordt, is, dat in geval van een verdere agressie wij vast besloten zijn om terstond onze geheele kracht te gebruiken om onze verbintenissen tot het bieden van weerstand daaraan na te komen. Met wrok lezen wij de kwaadwillige ver keerde voorstellingen van onze daden en beweegredenen, wetende, dat zy valsch zijn en wetende, dat degenen, die ze opstellen, het ook weten. Deze dingen gaan niet on opgemerkt voorbij en evenmin de provoca tieve beleedigingen van onze landgenooten verder in den vreemde. Ik kan terstond zeggen, dat Groot-Brit- tannië niet bereid is te wijken hetzij voor laster hetzij voor geweld. Iedere beleedi- ging, die onzen menschen wordt aange daan, iedere ruwe uittarting, welke gericht wordt tot wat wij op prijs stellen en vast besloten zijn te verdedigen, vereenigt ons slechts, vergroot onze vastberadenheid en versterkt onzen trouw jegens die anderen, die onze gevoelens en ons streven deelen. De kwestie der levensruimte. Vervolgens sprekende over „levensmim- te", zeide Halifax„Iedere ontwikkelde gemeenschap staat tegenover het vitale probleem der levensruimte, maar het pro bleem wordt niet eenvoudig opgelost door de vf-rwerving van meer gebieden. Inder daad zou dit het probleem alleen acuter kunnen maken. Het kan alleen worden opgelost door een wijze ordening van zaken van een laud naar binnen en door aanpas sing en verbetering van zijn betrekkingen met andere landen naar buiten. Naties breiden haar rijkdom uit en verhoogen haar levensstandaard door vertrouwen te verwerven van haar naburen en daarmede den stroom van goederen onder elkaar te vergemakkelijken. Juist het tegenoverge stelde zal waarschijnlijk het gevolg zijn van een actie door een natie, die het onafhan kelijk bestaan van haar kleinere, zwakkere naburen onderdrukt. Opmerkelijk is, dat deze eisch naar levensruimte naar voren gebracht wordt op een oogenblik, waarop Duitschland een land voor immigratie is geworden, dat arbeiders in groote getalen invoert uit Tsjechoslowakije, Nederland en Italië om tegemoet te komen aan de behoefte van zyn in dustrie en landbouw. Hoe kan Duitsch land dan beweren overbevolkt te zyn? België, Nederland en niet minder onze eigen eilanden hebben reeds bewezen, dat wat overbevolking genoemd wordt, voor komen kan worden door productief werk. Wanneer de leer van het geweld eenmaal verlaten zou zijn, zoodat de oorlogsvrees, die door de wereld gaat, opgeheven zou zijn, zouden alle openstaande kwesties ge makkelijker op te lossen zijn. De volkeren zcuden dan in staat zijn om met een wer kelijke belofte van succes zoowel politieke grieven als economische moeilijkheden, hetzij op internationaal of op koloniaal ge bied, te bespreken. Tenzij echter alle landen in feite een re geling wenschen, zouden besprekingen meer kwaad dan goed doen. Het is bovendien onmogelijk te onderhandelen met een re geering, welker verantwoordelijke woord voerders een bevriend land brandmerken met woorden als dieven en afpersers zich overgeven aan dagelijksche monsterachtige lasteringen over de Britsche politiek in alle deelen der wereld. Maar wanneer die geest, die duidelijk onvereenigbaar is met iederen wensch tot een vreedzame regeling, mocht wijken voor iets anders, zou de Britsche regeering bereid zijn haar beste gedachten te voegen bij die van anderen, teneinde den huidigen staat van politieke en econo mische onzekerheid te beëindigen. De rede werd aangehoord door negen honderd personen, o.w. vertegenwoordigers van bijna alle dominions, van de regeering en de oppositiepartijen, geestelijken, zaken lieden en militairen. Na zijn toespraak werd Halifax door velen gelukgewenscht. De verjaardag van Prins Bemhard. De verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard is hier ter stede zonder groote fees telijkheden voorbygaan. Alleen vond gis teravond een concert van de accordeon- vereeniging „Crescendo" op de tent in het Bellamypark plaats, waarvoor groote be langstelling bestond. Toch heerschte er overdag een prettige stemming in de stad. Van de openbare en vele particuliere gebouwen wapperde de driekleur, hetgeen een feestelijk aanzien gaf. Doordat de militairen en de school kinderen des middags vrij hadden, was er een grootere drukte dan anders op Donder dag het geval is. Radiokerkdienst. Naar wij vernemen zal de avondkerk dienst in de St. Jacobskerk alhier op Zon dag a.s. door de N.C.R.V. worden uitgezon den. Ds. J. J. Hietkamp, Ned. Herv. predi kant hier ter stede, zal in dezen dienst voorgaan. Van vijf uur tot den aanvang van den dienst om tien minuten voor half zes zal de sopraan-zangeres Machteld Hagenbeek in de St. Jacobskerk voor de radio eenige lie deren ten gehoore brengen daarbij op het orgel begeleid door den organist van deze kerk, den heer B. J. ten Cate. Na afloop van den dienst zal de Chr. Zangvereeniging „Hoop op Zegen", direc teur de heer A. Bosdijk tot kwart voor acht gewijde liederen zingen. Vlissingseh scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Meeuw", „Oostzee 2" en „Tromp" van Antwerpen. Om te bunkeren: Deensch m.s. „Norman Diet" van Rotterdam Noorsch s.s. „Hallfield" van Oslo. Vertrokken: „Koningin Emma" naar Harwich „Voluntas" naar Sta van ger „Majori" naar Hood „Norman Diet" naar Freetown „Hallfield" naar Zuid- Afrika„Meeuw" naar Southampton. Ophalen van vuilnis. Men verzoekt ons plaatsing van het vol- De Directeur van Gemeentewerken brengt ter kennis van de bewoners van Zeilmarkt, Nieuwendijk, Bellamypark Oostzijde, Kerk straat, Oude Markt, Walstraat met zijstra ten en verder tusschen gelegen straten, dat instedè van Dinsdag en Vrijdag, de vuilnis Maandag en Donderdag opgehaald zal worden. Voor de bewoners van Dokkade, Aagje Dekenstraat, Scheldestraat, dr. Ottestraat, van Dishoecksfcraat met tusschen gelegen straten, wordt de vuilnis instede van Maandag en Donderdag, Dinsdag en Vrij dag opgehaald. Voor de bewonei'S van het gedeelte Spui straat, waai- thans de vuilnis Dinsdag en Vrijdag wordt opgehaald, wordt dit Woens dag en Zaterdag. Voor de bewoners van Tuinstad, te be ginnen met de Bloemenlaan, wordt instede van Maandag en Donderdag, Dinsdag en Vrijdag de vuilnis opgehaald. Ds bewoners van Goed Wonen, Sottegem- Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el»eurIe«»Use«i van Jen J03 Noodweer in Bulgarye maakt vele slachtoffers groote schade aangericht. (Pag. 3, eerste blad.). De opening van het Albert-ltanaal is uitgesteld. (Buitenland)., Lord Halifax zet Engelands houding uiteen, (Pag. 1, eerste blad) De „Oranje" is vandaag teruggekeerd het is het snelste motor-mailschip ter wereld. (Scheepvaart); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN straat, Edestraat, Steenhuisstraat en Duij- vendreehtstraat worden er bovendien op merkzaam op gemaakt, dat instede van in de morgenuren de vuilnis aldaar in den na-? middag wordt opgehaald. Deze wijzigingen zijn ingegaan Maandag 12 Juni. Den bewoners wordt dringend verzocht de vuilnis tijdig en in goed afsluitbare van deksels voorziene bakken buiten te zetten en deze na lediging onmiddellijk van de trottoirs te verwijderen. Tenslotte wordt een dringend beroep ge daan op alle ingezetenen, geen papieren op straat te werpen, doch deze te deponeeren in op verschillende plaatsen daartoe aan gebrachte papierkorven. De hond wilde mee Een dienstbode welke uit haar dienstbe trekking naar haar ouderlijke woning te Koewacht terugkeerde wera op de Provin ciale boot gevolgd door den hond van haar vrocgeren patroon. Zij kon het dier niet medenemen en trachtte het daarom van boord te verwijderen. De hond is daar bij te water geraakt, doch het publiek op den wal verkeerde in de veronderstelling dat zij den hond moedwillig in het water had geworpen. De politie te Vlissingen werd van een en ander in kennis gesteld en bij aankomst te Temeuzen werd haar een verhoor afgeno men. Knaap te water geraakt. Omstreeks half tien vanmorgen waren twee kleine jongens op de Houtkade bezig met het gooien van steentjes in het water. Een der knapen, 7 jaar oud, waagde zich hierbij zoo dicht bij den waterkant dat hij bij het gooien zijn evenwicht verloor en in het water tuimelde. Een passeerende sla gereknecht heeft den drenkeling op het droge gebracht. De knaap schijnt geen na- deelige gevolgen van zijn onvrijwillig bad te hebben ondervonden. Zeebaden. In de week van 23 tot en met 29 Juni werden 1962 zeebaden genomen waarvan 1207 in het gewone bad en 755 in het volks- bad. De gemiddelde temperatuur van de lucht bedroeg 67 gr., en van het water 61'/, gr, DE VERKIEZING VAN GED. STATEN VAN ZEELAND. Keert de heer Van Rompu niet terug? Van gewoonlijk welingelichte zijde ver namen wij, dat de heer J. A. van Rompu, de nestor der Staten en van het Gedepu teerd college, die daarvan sinds 3 Juli 1895 onafgebroken deel maakt, zich de volgende week voor een hei-benoeming niet meer be schikbaar zal stellen. Van den betrokkene konden wij hieromtrent geen inlichtingen verkrijgen, daar hij verklaarde zich daar over thans niet te kunnen uitlaten. N.V. Stoomtram Walcheren. In de heden, Vrijdag, gehouden vergade ring van aandeelhouders van de N.V. „Stoomtram Walcheren" te Koudekerke heeft de directie het jaarverslag over 1938 uitgebracht, waarin eerst wordt medege deeld, dat de resultaten minder ongunstig waren dan die over 1937. Door de liquidatie van het stoom trambe drijf is het thans mogelijk geweest in de

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1