Vlissingsche Courant Breskensclie Courant STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 150 WOENSDAG 28 JUNI 1939 Abonnementsprys: 17 ct. per week of ƒ2.20 per kwartaal Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr„ Bureaux Walstr. 58-60. TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21 Oost- en West-Sonburg, Kanaalstraat 45. Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Minister Goseling verdedigt zich. HIJ SCHIJNT NIET VAN PLAN TE ZIJN, AF TE TREDEN. Er is geen contact geweest met de kerkelijke overheid. Mr. C. M. J. F. Goseling Minister van Justitie Minister Goseling heeft Dinsdagmiddag in een rede van bijna drie uren zgn beleid in de zaak-Oss verdedigd. Hg ontkende ten stelligste, dat hier sprake was van een Roomsch zaakje en zei dat, als er inder daad gebleken was van strafbare feiten van de beide geestelijken, een normale strafver volging zou zijn gevolgd. De minister zei o.m., dat blgkens de redevoeringen van de vorige week de motieven om voor de con clusie te stemmen, nogal uiteenloopen. Hij zag gaarne, dat degenen, die door stem ming vóór de conclusie, wantrouwen wil den uitspreken in zijn onkreukbaarheid, daartoe openlijk en eerlijk de gelegenheid krijgen. Minister Goseling verdedigde voorts de weigering van inzage van ge seponeerde dossiers, daar het het ergste is, dat iemand kan overkomen, niet vervolgd te worden, doch later niettemin door de Tweede Kamer berecht. Hier mocht naar het oordeel van den minister geen prece dent worden geschapen, evenmin als bij het zoogenaamde verbod aan de ambtenaren om de commissie in te lichten. Op dit laat ste punt waren al zijn ambtgenooten het met hem eens. De minister verklaarde, dat hij geen nieuwe feiten of omstandigheden zou aan voeren hij stelde al de feiten nog eens in het licht om duidelijk de fouten van de marechaussee te doen uitkomen. Van den president van de rechtbank te 's-Hertogen- bosch had de minister spontaan een brief ontvangen, welken hg voorlas. Van eenig ingrijpen van den Bosschen procureur-ge neraal in zaken, die nog onder de recht bank ressorteeren, blijkt hier het tegen deel. Wat de zaak van de beide geestelijken betreft, verklaarde de minister, dat h\j rechtsongelijkheid nooit heeft geduld. Doch hij duldt ook niet, dat rechtsongelijkheid naar den anderen kant wordt geschapen. In deze zaak heeft de minister nooit met de kerkelijke overheid contact gehad hij zou trouwens voor wenschen van die zijde niet toegankelijk zgn geweest. Ten aanzien van het contact van de jus titie met het corpscommando gaf de mi nister toe, dat dit te wenschen heeft oyer- gelaten. Wanneer deze zaak geregeld is, dan zal hij alles doen om dit contact te ver beteren. Voorts verdedigde de minister het beleid van den Bosschen procureur-gene raal, tegen wien zulke felle aanvallen en aantijgingen zijn gericht. Hij noemde hem een man van zeer bijzondere bekwaam heden, onkreukbaar en van ongewone werkkracht. De minister was er van overtuigd, dat een maatregel tegen de marechaussee moest worden genomen een corpsonder- zoek zou daarvoor te lang hebben geduurd. De zachtste en meest doeltreffende maat regel op dat oogenblik was schorsing van de opsporingsbevoegdheid. Dit middel was nieuw voor Nederland daaraan is de on- gewenschte ruchtbaarheid te wijten. In den weerslag in een deel van ons land zei de minister zich vergist te hebben. De minister eindigde met de verklaring, dat hö door alles heen de rust van zijn geweten behouden heeftals er na afhan deling van de zaak nog verschil van mee ning blijft bestaan, dan zal hij zich daar door niet laten verontrusten. Want nu of later zal de erkenning volgen, dat hjj in het welzgn van ons vaderland heeft ge handeld. De voorzitter van de Kamercommissie, de heer Schouten, voerde vervolgens, na een korte schorsing van de vergadering, het woord. Uitvoerig laakte deze de hou ding van den heer Rost van Tonningen (n.s.b.) tegenover de werkzaamheden van de commissie, in welk verband hg op on juistheden in de rede van dezen afgevaar digde wees. Voorts besprak de heer Schou ten de weigering om inzage van verschil lende stukken te geven. De mogelijkheid van een algemeenen regel erkennende, was deze spreker van oordeel, dat de minister in dit geval zeker ten deeLe aan het verzoek van de commissie had kunnen vol doen. In elk geval moet worden nagegaan, of een uitzondering op den regel noodzake lijk en toelaatbaar is. Vanmiddag zou de heer Schouten zgn rede voortzetten, waarna de duplieken vol gen. (Zie ook onze rubriek Binnenland.) Japan bereidt tot onderhandelen met Engeland. OVER DE KWESTIE TIENTSIN. De Japansche ambassade te Londen heeft de volgende mededeeling ontvangen Overeenkomstig met de door de Britsche regeering gedane voorstellen heeft de Ja pansche regeering besloten te Tokio onder handelingen te voeren, met het doel te komen tot een regeling van de verschil lende kwesties met betrekking tot den thans te Tientsin heerschenden toestand. De regeering zal de betrokken ambtena ren uit'Tientsin ontbieden om de onderhan delingen te vergemakkelijken. De Japansche voorstellen. Reuter verneemt in doorgaans goed inge lichte kringen te Londen, dat de Japansche regeering twee voorstellen heeft ingediend als basis voor onderhandelingen met de Britsche regeering. Het eerste is, dat de concessie te Tient sin niet zal worden gebruikt voor anti- Japansche intrigues door de Chineezen. Het tweede is, dat de Tientsin concessie niet zal worden gebruikt als basis voor steunverleening aan de Chineesche valuta in Noord-China in concurrentie met de va luta, die de Japanneezen trachten in te voe ren. Men meent te weten, dat de Britsche regeering onmogelijk het tweede voorstel kan aanvaarden, doch dat niettemin alge- meene onderhandelingen beginnen. Instructies tot matiging aan de Japansche schildwachten. De bevelhebber van het Japansche garni zoen te Tientsin, generaal Homma, heeft gisterochtend de Japansche soldaten, die de posten rond de Britsche nederzetting bezet hebben, opdracht gegeven zich te onthou den van het „onwaardig behandelen" van vreemdelingen. Tot de vertegenwoordigers van de pers zei generaal Homma later „Ik heb mgn manschappen opdracht gege ven voorzichtiger te zijn in hun methode". Hij voegde hieraan toe, dat nooit opdracht is gegeven om vreemdelingen bg het on derzoek uit te kleeden. Hij heeft ook geen rapporten ontvangen dat dit zou zijn ge schied. Generaal Homma zei tenslotte, dat de blokkade zal voortduren tot Engeland zgn houding ten aanzien van de gebeurtenissen in het Verre Oosten zal hebben gewijzigd. Zelfs Britsche represailles zullen Japan niet van de wijs brengen. De Britsche autoriteiten te Sjanghai hebben van den Britschen gemeenteraad te Tientsin het verzoek ontvangen om vee en levensmiddelen te zenden. Er zou thans een regeling worden getroffen om aan dit ver zoek te voldoen. Keert de ex-koning van Engeland terug De „Evening Standard" bericht op de eerste pagina, dat de hertog en de hertogin van Windsor besloten hebben naar Enge land terug te keeren. Zij zullen in October aankomen. Aangezien zij Britsche onder danen zijn kunnen zij komen en gaan zoo als zij wenschen. Het blad voegt hieraan toe, dat de her tog besloten heeft niet aan te dringen op den titel van koninklijke hoogheid voor de hertogin. Geweldige brand teistert Londen. 100 SPUITEN IN ACTIE. Alle beschikbare brandweermateriaal van de Londensche County Council is gis teravond uitgerukt tot bestrgding van een geweldigen brand, die in hét hart van de City was uitgebroken in een uit vgf ver diepingen bestaand pakhuis op den hoek van de Barbican en de New Zealand Ave nue, op een steenworp afstand van het Metrostation van Aldersgate. Geweldige watermassa's werden in 't vuur geworpen, dat reeds spoedig acht grocte pakhuizen had aangetast, waarvan er vier al gauw uitgebrand waren. In korten tijd stond het water een voet hoog in de Aldersgate- street. Groote vlammen sloegen van ge bouw naar gebouw over, terwijl een zware rookmassa tot hoog boven de City opsteeg. Het postkantoor in Barbican werd zelfs bedreigd door het voortvretende vuur. Tot negen uur gisteravond was niet be kend of ook menschenlevens verloren war ren gegaan. Toen het vuur uitbrak bevon den zich ongeveer 100 mannen en vrouwen in de verschillende gebouwen. Velen slaag den er in over de daken te vluchten. Men vreest dat de brand een schade zal aanrichten, die tot een millioen pond ster ling zal stijgen. Een honderdtal brandspui ten van allerlei soort met in het geheel 400 brandweerlieden waren ter bestrgding van de vuurzee naar de brandende gebou wen gedirigeerd, het grootste aantal, dat ooit in Londen voor de bestrgding van één brand gebruikt is. Voorts werden brand weren buiten de County Council gewaar schuwd zich gereed te houden, wanneer het noodig mocht zijn elders in het district een brand te blusichen, aangezien de brandweer van de County Council alle materiaal in dienst gesteld had van den strijd tegen dezen brand. Gevangenis of werkkamp NATUURLIJK HET LAATSTE De plannen om een werkkamp of werk gemeenschap of hoe men het noemen wil, door jeugdige voorwaardelijk veroordeelde personen op te richten zoo vertelde de bekende Amsterdamsche oud-kinderrechter mr. G. T. J. de Jongh in een persgesprek naderen hun verwezenlijking. De grond, waarop het gebouw verrijzen zal, waarin voorloopig een 30 jonge mannen van 17 20 jaar gehuisvest worden, is op de grens van Noord-Holland en Utrecht gelegen en de aanbesteding zal een dezer dagen plaats vinden. Do geldmiddelen zjjn nog niet ge heel bg'een, doch dank zij het initiatief en den financieelen steun van het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen gelooft men over de bezwaren heen te kun nen stappen. Er wordt onderwijl een be roep gedaan op de medewerking van par ticulieren en de algemeene sympathie blijkt van dien aard, dat er alle reden is om te hopen dat de uitkomst niet ver van de verwachting afUgt (giro no. 221377 van mr. G. T. J. de Jongh te Amsterdam). De plannen verdienen dan ook aller instem ming. Het is toch van algemeene bekendheid dat ons strafstelsel voor de zoogenaamde volwassenen zacht uitgedrukt aan een groote mate van steriliteit lijdt. Wat is onvruchtbaarder uit het oogpunt van bestrgding der criminaliteit dan onze ge vangenisstraf Hoeveel jonge menschen werden door dat stelsel op den goeden weg teruggebracht, die zij in een onbe waakt oogenblik hebben verlaten? Het is ongelukkig, maar waar, dat dit aantal mi nimaal is. En dit is niet noodig en daar het niet noo dig is, mag met de invoering van een beter systeem ook geen dag en geen nacht ge wacht worden aldus de grijze voorvech ter voor een betere zorg voor de verwaar loosde jeugd. In deze nieuwe inrichting leeren de jon gelui weder werken. Zij leeren weer hun spieren gebruiken. Zij leeren wat geregelde arbeid is, wat orde, tucht en tempo betee- kenen. Zij leeren, dat er in het leven gees telijke waarden zgn, die niemand onge straft mag verwaarloozen, zij leeren zoo veel vakkennis, dat zij na een halfjarig verblijf en inspannenden arbeid opnieuw in het productieproces kunnen worden inge schakeld. Want er zijn gelukkig nog be drijven, speciaal in de metaalindustrie, waarin behoefte is aan jonge kerels met zekere vakkennis. Op die wijze en met training in de frissche gezonde buitenlucht wordt hun geestelijk evenwicht weer her steld. „Wel", zegt moeder, als zij na een half jaar haar Arie terugziet, wat ben jij een andere kerel geworden, wat zie jg er goed uit, wat heb jg andere oogen in je kop en wat loop je rechtop". „Ja", zegt Arie met trots, „en wat het voornaamste is, ik heb iets geleerd, waar mee ik een goed loon kan verdienen, je zult zien moeder, wij gaan een veel beter leven tegemoet". En Arie geeft moeder een flinke pak- kerd. Zie daar, in het kort, het doel en de strekking der nieuws onderneming. Laten wij er allen onze schouders onder zetten. Een ontspanningsavond voor de militairen. Gisteravond gaf de vereeniging C.K.W.O. een ontspanningsavond voor de te Vlissin gen en oenstreken gelegerde militairen. De groote zaal van het Concertgebouw was geheel met militairen bezet. De voorzitter, de heer J. Marijs, heette de manschappen welkom en sprak zijn blijdschap uit over de tegenwoordigheid van kapitein ter zee H. J. van der Stad, majoor W. C. T. Haarman en zoo vele of ficieren. Verder dankte hg ds. J. S. Hartjes die een kort woord tot de manschappen zou spreken en tenslotte de Chr. mondharmoni caclub „Excelsior", die vóór de pauze het muzikale gedeelte verzorgde. Spr. verzocht twee coupletten van het Wilhelmus te zingen, waaraan onder bege leiding van „Excelsior" staande werd vol daan. Hierna ging ds. Hartjes voor in gebed en sprak vervolgens op populaire wijze de manschappen toe. Spr. zei dat hij bij afwe zigheid van den vlootpredikant ds. van der Giesen, als reserve-prediker het woord voerde. Hg was dankbaar dat zoovelen de uitnoodiging hadden aangenomen en wees er op, dat de waardeering voor het leger bij de burgerij veel grooter is, dan vroeger het geval was. Spr. hoopte dat de wapenen nooit ge bruikt zullen worden. Wij denken er niet aan iemand aan te vallen, doch als het moet zullen wij aUen met aUe kracht ons land verdedigen, desnoods met ons bloed. Het hoogste goed is de vrijheid van ons dierbaar vaderland, waarvoor wij alles over hebben. Het is jammer, dat de maatregelen noodig zijn en spr. zou niets liever zien dan dat allen zoo spoedig mogelijk weer naar huis konden gaan, naar vrouw en kinderen, vader en moeder. De verdwazing in de we reld rondom ons laat dit echter helaas niet toe. Spr. uitte zijn groote waardeering over het aanwezig zgn van kapitein ter zee van der Stad, majoor Haarman en de overige officieren, en hg dacht terug aan zgn 4-jarige periode in den wereldoorlog als aalmoezenier in het Fransche leger. Ook daar was groote saamhoorigheid tusschen officieren en soldaten. Deze saamhoorigheid is de kracht en rugge- graat van een leger. Onder groote hilariteit heette spr. een jonge dame welkom, die als een „moderne marketenster" trouwhartig tusschen de soldaten zat. Spr. hoopte dat allen een gezeUigen avond zuUen hebben en dat het doel der C.K.W.O. mag slagen, waaraan hg echter niet twijfelde. Met den wensch dat allen spoedig naar huis kunnen gaan, doch indien dit niet zoo is, zij hun geduld en energie zullen behou den en trouwe wachters blijven aan de ge liefde Scheldeboorden, eindigde ds. Hartjes onder hartelijk applaus zijn toespraak. De mondharmonicaclub „Excelsior", di recteur de heer C. Labruyère, gaf daarna een negental nummers ten beste. Het pro gramma werd keurig uitgevoerd en viel bijzonder in den smaak, terwijl meerdere populaire nummers, zooals „Krontjong liedjes" en „Hoera voor 't garnizoen" spontaan werden meegezongen. Het guUe applaus na elk nummer was ten volle ver diend. Daartoe in staat gesteld door bijdragen van verschUlende leden der C.K.W.O. kon den manschappen een consumptie worden aangeboden. Na de pauze werd een in alle opzichten uitstekend vertolkt vroolgk tooneelspel op gevoerd, dat bijzonder in den smaak viel en uitbundig werd toegejuicht. Aan het slot dankte kapitein ter zee Van. der Stad hartelijk voor dezen mooien avond, die door allen zeer op prijs werd gesteld. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Jantje Eppiena" en „Brinda" van Ant werpen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §ef»CMrlemssen «nn Jen «Ing Minister Goseling verdedigt zijn beleid inzake Oss. (Pag. 1, eerste blad en Binnenland), Wetsontwerp ingediend om de defen- siebegrooting met 33.000.000 te ver- hoogen. (Binnenland) Londen door een grooten brand geteis terd. (Pag. 1, eerste blad) Japan heeft zich bereid verklaard met Engeland te onderhandelen over Tient sin. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Baden" van Nordenhamn Grieksche s.s. „Parolos" van Strathoni„Peleus" van Buenos Ayres „Alexandra" van Limerick; Nederlandsch m.s. „Maartje" van Nijham. Vertrokken: „Koningin Emma" naar Harwich„Jantje Eppiena" naar Stockholm; „Maartje" naar Brest; „Kalev" naar Kovda „Britta" naar Rotterdam „Baden" naar Buenos Ayres „Parolos" naar Sundsvall „Peleus" naar Frederiks- havn „Brinda" naar Londen „Loida" naar Tampico. 1000 schoolkinderen bewonderen Walcheren. Het was een vroolgk gezelschap dat Dinsdagmorgen om 10 uur per extra-trein in Middelburg arriveerde. Van de plm. 1000 kinderen stapten 500 uit. De anderen gin gen door naar Vlissingen cm het program ma van deze interessante schoolreïzen-in- het-groot in omgekeerde volgorde af te werken (éérst varen, daarna rondrit). Ditmaal waren het meerendeels kinderen van Haagsche-, verder van Leidsche- en Roosendaalsche scholen, welke met hun vele zorgzame leiders (sters) ons mooie Walcheren kwamen bezoeken. In bussen ging de tocht naar Veere (be zichtigen oude gebouwen waarbij uitleg gegeven werd) en over Vrouwenpolder naar Domburg. Tijdens het oponthoud aldaar werd een consumptie aangeboden. Dat de ansicht- en postzegelstalletjes, evenals de vele ijskarretjes, op dezen mooien dag goede zaken deden, behoeft geen betoogDe stemming was uitstekend, opgewekte ge zichten, grapjes te over en last not least veel enthousiasme over het natuurschoon. Via Westkapelle, Zoutelande en Koude- kerke eindigde de autobusrit te Middel burg. Daar gekomen bekeek men onder leiding van enkele V.V.V.-leden de stad, o.a. de Abdij met Statenzaal, Muntplein, „In de Steenrotse" en het lijnwiel van Mi- chiel Adrsz. de Ruyter in het stedelijk museum. Een bezoek aan Vlissingen is er bij inge schoten. Dit is werkelijk jammer, daar b.v. een wandeling langs de boulevards, de standbeelden aldaar, het zien van het „be- loodsen" van grootere schepen etc. een be zoek ten volle waard zgn. Met den trein vertrok deze groep naar Vlissingen, vanwaar per Provinciale boot op de Westerschelde een tocht werd ge maakt welke 3 uren duurde en waarop de uitgelaten vreugde nog werd verhoogd door vroolgke muziek. Ook hier ontvingen de kinderen een gratis consumptie. Te half acht werd tenslotte de terug tocht aanvaard en keeruen de duizend weer samengekomen Zuid-HoUandsche en Brabantsche scholieren, voldaan huiswaarts. Deze billijke reizen welke uitstekend ge organiseerd worden door dc Nederlandsche Spoorwegen in samenwerking met V.V.V. te Middelburg, hebben wel succes mogen boeken, daar in 10 dagen (vandaag vindt du laatste tocht plaats in verband met het aanbreken der vacanties) ruim 9000 kinde ren hieraan deelnamen. De grootte van d« groepen vormt echter wel een bezwaar, in zooverre, dat o.a. de diverse bezichtigingen er door worden bemoeilijkt en veel van den uitleg verloren gaat. De Nederlandsche Spoorwegen zorgden voor een snoepje voor ieder der deelne mers aan het begin van elke reis. Hoogstwaarschijnlijk worden den volgen den zomer dergelijke reizen voortgezet. Wij hopen echter dat dan ook aan de Zeeuw- sche kinderen gelegenheid wordt geboden iets meer te zien van de andere provincies van ons land.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1