VJissingsche Courant Breskensche Courant J STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 147 ZATERDAG 24 JUNI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of ƒ2.20 pei kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels)Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66267. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat,TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Frankrijk staat het Sands jak af aan Turkije Gistermiddag is op het Turkscbe mini sterie van buitenlandsche zaken te Ankara, het Fransch-Turksche verdrag ondertee kend door den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken Saradjogloe en den Franschen ambassadeur Massigli. De stukken bestaan uit het verdrag, een protocol, twes bijlagen, een proces-verbaal en twee brieven. Hierbij wordt het vraag stuk van het Sandsjak Alexandrette defini tief geregeld. Het Sandsjak wordt toegevoegd bij Tur kije en de grens wordt geregeld overeen komstig de verdragen van 1926 en 1930 met kleine wijzigingen. Het verdrag zal onmiddellijk in werking treden. De Duitsche bladen leveren toornige commentaren op het Fransch-Turksche yerdrag. De „Boersenzeitung" schrijft o.m. Londen, Genève en Ankara vergissen zich, indien zij gelooven, dat Italië zal be rusten in de uitwisseling van het Sandsjak tegen de medewerking van Turkije aan de omsingeling. MARTINI REGENKLEEDING De zaak-Oss. BELEID VAN MINISTER GOSELING AFGEKEURD. Tweede Kamerleden eischen aftreden van den Bosschen procureur-generaal. De behandeling van de zaak-Oss heeft de Tweede Kamer Vrijdag den geheelen middag beziggehouden. In een rustige sfeer hebben nog zeven afgevaardigden het woord gevoerd, doch veel kon aan ds af keurende conclusie der commissie niet meer worden toegevoegd. Het C.H. lid me vrouw Mackay-Katz rafelde in een scherp zinnig juridisch betoog alle zaken, op grond waarvan de minister heeft gemeend aan de brigade der marechaussee te Oss tijdelijk de opsporingsbevoegdheid ts moe ten ontzeggen, uiteen en kwam daarbij tot de conclusie, dat de marechaussee geens zins de rechtszekerheid hebben in gevaar gebracht, dat de minister de rechtszeker heid door zijn maatregel niet heeft bevor derd en dat hij het gezag niet krachtig en evenwichtig heeft gehandhaafd. Na haar rede werd mevrouw Mackay van verschil lende zrjden de hand gedrukt. De heer Rost van Tonningen wijdde voor al veel aandacht aan de zaak van de beide geestelijken, waarvan hij zei, dat de com missie daar met groote oppervlakkigheid overheen gegleden is. Hij eischte o.m. het aftreden van minister Goseling en den Bosschen procureur-generaal. Maatregelen tegen dezen laatste werden door de meeste sprekers gewenscht de heer Van Houten (C.D.U.) noemde dezen magistraat den boozen genius van den minister. De heer Kersten (Staatk. Ger.) zei door het rap port in zijn mesning versterkt te zijn, dat men door dezen maatregel de politie duide lijk wilde maken, dat de katholieke geeste lijken onder roomsch recht leven en niet onder Nederlandsch recht. De heer Joekes (V.D.) was van oordeel, dat de door den minister genomen maatregel wel zeer bij zonder was, doch meende, dat er wel eens aanleiding was remmend op te treden. Ook hij meende, dat de procureur-generaal te 's-Hertogenbosch bezwaarlijk op dezen post kon worden gehandhaafd. Zoo dacht ook het liberale lid de heer Bierema er over, die zei, zich niet te kurmen voorstellen, dat de minister bij aanneming van de conclusie zou aanblijven. De heer Van Houten uitte als zijn meening, dat, wanneer de minister niettemin aanbleef, een motie van wan trouwen zou moeten volgen of afstemming Van de justitiebegrooting. De laatste spreker was de heer Albarda '(S.D.) dis de houding van de katholieke politici en pers in dezen betreurde, evenals het feit, dat de commissie in haar oordeel niet homogeen heeft kunnen zijn. Hij ver klaarde zich het recht voor te behouden, wanneer de minister nieuwe feiten naar voren brengt, schorsing van de behande ling te vragen om deze rustig te overden ken. Hij hoopte, dat minister Goseling als nog zijn fouten zou erkennen. Dinsdagmiddag zal minister Goseling het Woord! voeren.. Heden opening van Noord-Atlantischen luchtdienst. Heden zou de „Yankee Clipper" van de Pan-American Airways op zijn eersten vlucht naar Engeland over het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan, ver trekken. Men verwacht, dat de tocht naar South ampton 24 uur zal duren. Aan boord bevinden zich 20 passagiers, waaronder Stephen Early, de secretaris van president Roosevelt, verscheidene re- geeringsambtenaren en vertegenwoordigers van het Congres. Verdrag van wederkeerigen bijstand tnsschen Turkije en Frankrijk. Gisteravond te half zeven is op het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Pa rijs de verklaring van wederkeerigen bij stand tusschen Frankrijk en Turkije on derteekend. Eerst teekende minister Bon net, vervolgens de Turksche ambassadeur te Parijs, Suad Davaz. Na de onderteekening heeft minister Bonnet een radiorede gehouden, waarin hij o.a, zei, dat de Fransch-Turksche verkla ring in gelijke termen is gesteld als de Britsch-Turksche verklaring van 12 Mei jl. Beide landen verplichten zich elkaar we- derkeerig hulp en bystand te verleenen in geval van een aanval, welke zal leiden tot een oorlog in de Middellandsche Zee en deze verplichting zal nader worden be paald in een verdrag, dat ten doel heeft de veiligheid op den Balkan te verzekeren. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN (AFDEELING ZEELAND). Inleiding over de practische toepassing van het instituut schoolarts. In Hotel Britannia alhier, werd zooals gemeld, gisteren de 10e algemeene leden vergadering van de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsch e gemeen ten gehouden. Omstreeks half een werd de vergadering geschorst voor de gemeen schappelijke lunch. Na de lunch werd de vergadering voort gezet en hield de heer A. in 't Veld uit Voorschoten, voorzitter van de sectie schoolgeneeskunde van de Algemeene Ne- derlandsche Vereeniging voor sociale ge neeskunde, een inleiding over de practische toepassing van het instituut schoolarts in samenwerking met andere gemeenten. Spr. wees er op, dat zoolang er reeds scholen zijn, men ook schoolhygiëne kende, maar eerst in de 18e eeuw kwam er iets meer teekening in de beschouwingen ter zake. Het was ten slotte Frankrijk, dat in de vorige eeuw het eerst begon met het toezicht op het afzonderlijk kind, op bet individu dus in plaats van de collectiviteit. Engeland volgde eerst in 1907, maar het meest intensief is de regeling in Duitsch- land. In Nederland kwam het eerste offi cieels schoolartsstelsel in werking te Zaan dam. Voor wat het platteland betreft kwam de eerste districtsorganisatie tot stand in Zuid-Oost-Drente en wel in 1927. Vooral in het Noorden zijn er nu verschillende dis tricten, totaal in het land 11, waarbij spr. ten slotte als 12de voegde de regeling tus schen Middelburg, Vlissingen en Souburg. Spr. wees op de moeilijkheid, als de huis arts tevens schoolarts is en omgekeerd, wat leidt tot een schijncontróle. Het is goed tijdig bij gebreken te kunnen ingrij pen en niet eerst op hoogeren leeftijd. Ook het toezicht op den bouw der scholen is goed, maar een schoolarts moet oppassen niet zonder meer scholen af te keuren. De schoolarts moet zooveel mogelijk de ouders bij het onderzoek aanwezig doen zijn. Er moet ook een goede samenwerking zjjn tusschen het t.b.c. consultatiebureau en den schoolarts. Spr. acht vier tot vijf ge meenten met te samen 45000 tot 47000 in woners goed voor het gezamenlijk hebben van een schoolarts, waarvan de kosten dan maximaal 16 tot 18 cent per inwoner zijn. Spr. meent, dat in deze de provincie steun kan en moet verleenen en men op rijkssteun mag hopen. Er moet een com missie van beheer komen en het honora rium moet zijn van 5500 tot 6500. Gedachten wisseling. De heer Edelman noemde verschillende voorbeelden om het systeem van school artsen aan te bevelen en wekte de gemeen- EEN ZEEREISJE NAAR Cngeland de eene dag heen, de daaropvolgende dag terug. VLISSINGEN-HARWICH v.v. 2e klasse overtocht, inclusief logies en ontbijt aan boord 50 f7. KANT KLAAR TOER r Conden elke Donderdag in Juli en Augustus. Reiskosten VLISSINGEN— LONDEN v.v.2 nachten logies in goed hotel te Londen maaltijden; rondrit metTouring- caralles inbegrepen slechts f 39.®® ten op er aan mede te werken. Mr. v. d. Veur, gemeentesecretaris van Middelburg wees op de geringe resultaten van de po ging van Ged. Staten om te komen tot sa menwerking onder de gemeenten. Hij hoopt, dat het bestuur zal trachten het tot een tweede poging in die richting te krij gen en op steun van de provincie zal aan dringen. De voorzitter bracht dank aan den inlei der en richtte zich toen tot den heer Fem- hout, die in de vergadering was gekomen. Spr. bracht hem hartelijk dank, dat hij zich met hoofd en hart heeft gegeven, niet alleen in het belang van Middelburg, doch van geheel Zeeland. Ook de heer Hage zal men niet licht vergeten en spr. hoopt, dat dit ook omgekeerd niet het geval zal zijn. De heer Van der Hoeven sloot hierop de vergadering. Bezoek aan het Nollebosch. Het grootste deel der aanwezigen heeft daarop gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de gemeente Vlissingen om een wande- lin door het Nollebosch te maken en heeft zich overtuigd van het mooie geheel dat hier in werkverschaffing is gewrocht. Het was er heerlijk vertoeven tusschen de jonge boomen bij de vijvers en kanaaltjes met de aardige bruggetjes. Het gezelschap werd op een weide onthaald op thee met versnaperingen. Een mooi plekje aan den rand van het bosch, zeer geschikt voor een klein paviljoen, was uitgekozen en men had daar een mooi uitzicht over een deel van Walcheren. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN CHRISTELIJK ONDERWIJS TE VLISSINGEN. De algemeene ledenvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield op Donderdag 22 dezer haar jaarlijksche le denvergadering in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Palingstraat alhier. De voorzitter ds. J. S. Hartjes opende de samenkomst met gebed en las daarna voor Efeze 5 vs. 1721. Spreker zag met dankbaarheid terug op het afgeloopen jaar innerlijk gesproken is de vereeniging en zijn de scholen voor alle- lei onheilen gespaard. Uiterlijk echter hebben zij veel zorgen. De notulen der vorige ledenvergadering werden gelezen en vastgesteld. Vervolgens werd door den secretaris het verslag over het jaar 1938 voorgelezen, naar aanleiding waarvan feenige vragen werden gesteld. Zoo vroeg de heer Van Royen, waarom slechts een gedeelte van de speelplaats der Oranjeschool was bete geld, waarop werd geantwoord, dat per leerling slechts een bepaald aantal vier kante meters mag worden geplaveid. De heer Koster informeerde naar de oorzaak der zeer ongunstige financiën der bewaar school. De voorzitter antwoordde hierop, dat het gemeentelijke subsidie onvoldoende is om deze school behoorlijk te exploitee- ren. De hierover met het gemeentebestuur gehouden bespreking heeft tot op heden nog geen resultaat opgeleverd. Het bestuur is echter overtuigd van de volle medewer king der gemeente, die ook gebonden is. De exploitatie van een bewaarschool ligt feiteljjk niet op den weg van een school bestuur, vooral ook, omdat de beide scho len reeds zijn volle aandacht eischen. Het ligt dus voor de hand, dat het bestuur ge noodzaakt zal zijn de school te sluiten in dien de inkomsten niet aanmerkelijk zul len stijgen. Het bestuur xs niet bünd voor het feit, dat de school door gemiddeld 122 kinderen wordt bezocht, en dus blijkbaar in een sociale behoefte voorziet, tnaar het acht zich niet verantwoord om dit Insti tuut te handhaven nu het aanmerkelijke verliezen oplevert. Het verslag werd daar na goedgekeurd. Daarna gaf de penningmeester een over zicht van» het financieel beleid over het jaar 1938. Door enkele leden werden vragen gesteld, die door den penningmeester wer den beantwoord. De voorzitter las een ver klaring voor van den accountant, den heer Kamermans, waaruit blijkt, dat de admi nistratie volkomen in orde werd bevonden. Den penningmeester werd daarna décharge verleend van het door hem over het jaar 1939 gevoerde financieel beheer. Bij de bestuursverkiezing werden de af- treedende heeren M. Meijer en P. Zwaai herkozen beiden namen deze herbenoe ming aan. De voorzitter deed vervolgens enkele mededeelingen betreffende de verplaatsing van de Wagenaarstraatschool naar de Groote Markt. De aanvrage om een nieuwe school in de buurt der Hendrikstraat werd door het gemeentebestuur en ook door Zijne Exc. den Minister van Onderwijs afgewezen, zooals uitvoerig in de Vlissingsche Cou rant werd vermeld. Wij moeten dus nood gedwongen t.z.t. de school aan de Groote Markt betrekken. Over de verbeteringen, die vooraf aan het gebouw moeten worden aangebracht wordt momenteel overleg ge pleegd met het gemeentebestuur. Over de gevolgen, die uit deze verplaatsing voort vloeien werd nog uitvoerig van gedachten gewisseld. De voorzitter deelde nog mede, dat het bestuur alles wat mogelijk is, heeft gedaan om een betere oplossing te krijgen, doch het mocht helaas niet gelukken. Gode zij dank staat of valt daarmede het Christelijk onderwijs in onz' stad gelukkig niet. God is het, Die de school bouwt, en in Zijn kracht gaan wij moedig voort. De heer Van der Meulen dankte het be stuur voor den velen en moeilijken arbeid, dien het heeft verricht, voor welke sym pathieke woorden hc .elijk werd gedankt. Ten slotte dankte de voorzitter de beide hoofden der scholen en het onderwijzend personeel voor hun moeilijken maar prach- tigen arbeid in het afgeloopen jaar ver richt. De samenkomst werd vervolgens met gebed gesloten. „Alhambra"-Theater. Uit het wereldnieuws zouden wjj willen aanstippen de reis van den man met de „stalen long" op weg naar Lourdes en zeer interessante opnamen van de gezonken Amerikaansehè onderzeeër „Squalus", waarbij 33 opvarenden door den duikerklok gered werden. Achter gevangenismuren. Dit is het nieuwste gevangenis-drama van Warner Bros. De film is gebaseerd op een verhaal van den gevangenis-directeur der Sing-Singgevangenis Louis E. Lawes. Desondanks is het aardig gespeelde en aar dig vertelde verhaal wat sentimenteel zoe telijk en onwaarschijnlijk door een al te toevalligen samenloop van omstandigheden, die een moderne film en modem publiek niet meer goed kunnen verwerken. Dick Foran is hier niet de zingende cowboy, doch de zingende gevangene. Zijn opvliegendheid en eigen dunk brengen hem voortdurend in onaangenaamheden en be zorgen hem een slechte reputatie. Wan neer hjj dan ook valschelijk van manslag wordt beschuldigd, luidt zijn vonnis vijf jaar gevangenisstraf in Sing-Sing. Hij maakt daar met iedereen ruzie, doch ont moet tot zijn geluk een tweeden vader Flanagan, die eveneens zijn vertrouwen in verlorenen stelt en hun goede zijde tracht op te sporen. Dit is hier het muzikaal talent, zoodat de veroordeelde zelfs voor de radio komt te zingen. Inmiddels komen er ook bewijzen voor zijn onschuld. De in vrijheidstelling komt echter niet, voordat het vertrouwen van den geestelijke in den gevangene ook hier een spannende crisis doormaakt. Natuurlijk wordt de deugd be loond en ziet onze brave aalmoezenier twee gelukkige menschen weer vereenigd. De zusters. Ook deze film is gemaakt naar een be kenden roman. Hoe voortreffelijk is dit aangrijpende en imponeerende werk ge worden. Afgescheiden van de buitengewoon getroffen typeering tot in overvloedige details van een voorbij tijdvak, is hier ge- teekend naar het leven. Vol werkelijkheids zin, vol begrip menschelijk en waar. Hier geen vooropgezet doel, doch de gang van het leven zelf, vreemd, grillig, naar ieders aanleg en karakter. Want de drie zusters, die uit hetzelfde liefdevolle nest vliegen, zijn voorbestemd Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Sclicurlcnisseii van lag De zaak-Oss in de Tweede Kamer. .(Pag. 1, eerste blad); Vandaag is de Noord-Atlantische lucht dienst geopend. (Pag. 1, eerste blad). De verdragen tusschen Frankrijk en Turkije zijn geteekend. (Pag. 1, eerste blad). De nieuwe verkeersbrug bij Dordrecht in gebruik genomen. (Binnenland) Tweede Kamerlid stelt vragen over N.S.B.-propaganda onder naar Duitsch- land uitgezonden Nederlandsche arbei ders. (Binnenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN om het leven te gaan, zooals dit in endoor hun zijn is voorbestemd. De hoofdrol wordt vèrvuld door de groote tragedienne Bette Davis, die een nieuwe en schoone creatie voegt aan de vele, die reeds op haar naam staan. Errol Flynn, de actievq he-man uit groote films, speelt op schitte rende wijze de rol van den zwakken man met aanleg, die haar liefde voor altijd wint, doch door gebrek aan wil en volhou den bijna voor goed ondergaat. Een moei lijk spel doch in evenwicht met zijn knap pe partner. Wanneer hij na zijn omzwer vingen, geslagen en ootmoedig, weer in de kleine stad terugkomt om zich te hervin den in dè flinkheid en liefde van zijn trou we vrouw, dan is er weer presidentsver kiezing in de provinciestad. Vóór vier jaar was het Theodore Roosevelt, nu Taft. Doch de vreugde op het verkiezingsbal is weer even groot. Weer zijn de drie zusters bijeen. Doch wel heel veel is er gebeurd. En opnieuw wordt er een moedig begin gemaakt, dat mogelijk is, omdat een vrouw trouw bleef en geloofde. Een opmerkelijke film. die ongetwijfeld docr haar diepe ontleding, oprechtheid, spel en ensceneering bijzondere aandacht verdient. Verkeer sluizen gestremd. Voor hst inlaten door de buitenkeersluis van het tankschip „Britta" met een lading olie voor de Vlismar, zal het havengebied heden te 18.30 uur worden opgezet tot 0.80 1 M. boven den normalen stand. Het verkeer over de sluizen zal daarvoor zijn gestremd van 18.30 tot 20 uur. „Luxor"-Theater. Roes. Een echt Fransch gegeven ligt aan deze film, welke naar een novelle van Henry Bernstein onder de bekwame regie van Mare Allegret tot stand kwam, ten grond slag. De bekende Fransche acteur Charles Boyer vervult op uitstekende wijze de rol van André Pascaud, een jong ingenieur, die, voor zaken te Parijs, in aanraking komt met een studente, Francoise ge naamd, eveneens voortreffelijk gespeeld door Michèle Morgan, welk meisje zoo'n fascineerenden invloed op hem uitoefent, dat hij in een liefdesroes geraakt, waaruit hij voorloopig niet ontwaakt. Op bijzonder boeiende manier zijn het verdere verloop en de gevolgen van deze bedwelmingsperi- ode, waarin ook André's vrouw Gisèle (Lisette Lauvin) betrokken wordt, uitge sponnen, zoodat met recht van een Fransch meesterwerk gesproken kan worden. Een rolprent, welke het ongetwijfeld „doet". Ook de tweede hoofdfilm Moeder's jongen, een Warner Bros, met Kay Francis in de hoofd- en Dickie Moore in de titelrol, houdt de aandacht van begin tot einde gespan nen. Kay Francis is hier een weduwe met vier kinderen, die, nadat zij haar fortuin verspeeld heeft, geholpen wordt door een vriend (John Litel) uit haar jeugd, het geen haar goeden naam in opspraak brengt, waaraan haar schoonzuster dapper mededoet. Deze neemt zelfs de sprekend op hun vader gelijkende kinderen, gespeeld door Bonita Granville, Anita Louise en Bobby Jordan, bij haar in huis, zoodat hun moeder alleen met haar jongen overblijft. Als de lasterpraatjes van allen grond ont bloot blijken, keeren de kinderen spoedig terug naar moeders huis, tante krijgt loon naar werken en een huwelijk, dat den kin-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1