VJissingsche Courant Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 146 VRIJDAG 23 JUNI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct, per week of ƒ2.20 pet kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN" DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat,Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR FDBLIC1TEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBIADP1 Moskou nog niet voldaan. HET EISCHT MEER VAN ENGELAND. Donderdagmiddag te vijf uur hebben de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland ts Moskou, Nagguar en Seeds, alsmede Strang, zich naar het Kremlin begeven, waar Molotof hen het officieele antwoord van de Sovjet-Unie op de nieuwe Fransch- Britsche voorstellen heeft overhandigd. De bespreking duurde ongeveer een half uur. De secretaris van Seeds, Robert, is gister ochtend per vliegtuig naar Londen vertrok ken om het Foreign Office rapport uit te brengen. Molotof heeft, naar men meent te we ten, in den loop der besprekingen ver klaard, dat de ^Britsch-Fransche voorstellen nog steeds onaanvaardbaar zijn voor de Sovjet-regeering. Dat door het Kremlin nog meer wordt verlangd, was gisterochtend vroeg reeds medegedeeld. In niet-officieele kringen gelooft men, dat de Sovjet-regeering staat op hechte garanties voor de Oostzeestaten én dat de nieuwe Britsch-Franschs formule in dit opzicht niet ver genoeg ging. Dit betee- kent geen afbreken der onderhandelingen, doch het besprokene wordt thans ter ken nis gebracht van Londen en Parijs en waarschijnlijk zullen geen nieuwe bespre kingen met Molotov worden gevoerd, al vorens nieuwe instructies zijn ontvangen. De kwestie-Oss in de Tweede Kamer. Ontslag of overplaatsing van den procureur-generaal gevraagd. Het optreden van Minister Goseling gelaakt. Onder groote publieke belangstelling, zoowel op de tribunes als op het Binnen hof, heeft de Tweede Kamer zich gister middag hoofdzakelijk beziggehouden met de zgn. kwestie-Oss. De Kamer heeft zich uit te spreken over de conclusiën van het verslag van de commissie-Schouten, dat is uitgebracht omtrent de nota van den mi nister van Justitie betreffende de feiten en omstandigheden, op grond waarvan op 1 April 1938 aan de brigade der Koninklijke marechaussee te Oss is gelast zich tijdelijk van opsporingsdiensten te onthouden. Naar men weet stelt de meerderheid van de commissie aan de Kamer voor uit te spreken, dat deze feiten en omstandig heden genoemden maatregel niet recht vaardigen, terwijl aan hetgeen nadien is gebleken in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ontleend. De heer Wijnkoop (comm.) voerde het eerst het woord. Hij laakte sterk den door den minister genomen maatregel, doch zag in de eerste plaats den procureur-generaal van het Bossche gerechtshof als den schuldige. Hrj meende voorts, dat de minis ter ten onrechte de commissie inzage van dossiers geweigerd heeft en leidde daar uit af, dat deze inzage eerder ten nadeele dan ten voordeele van den minister had kunnen zijn. De heer Wijnkoop was van oordeel, dat het rapport voor den minis ter vernietigend is en meende, dat de mi nister zoo spoedig mogelijk moet aftreden. Ook het C.H. lid de heer De Geer was van meening, dat hier niet met het ver- eischte beleid was opgetreden. Hij ver klaarde dan ook met overtuiging voor de conclusie te zullen stemmen, doch voegde daaraan toe, dat deze stem slechts een zakelijk karakter zou dragen. Hij was van oordeel, dat aanvaarding van de conclusie door de Kamer allerminst een wenk om te vertrekken beteekent. Aan zoodanige aan vaarding mogen geen politieke gevolgen worden verbonden. Wanneer de minister niettemin wenscht af te treden, dan is dit een, zaak voor hemzelf. De heer De Geer zei, het te zullen betreuren, wanneer de minister zou heengaan, daar ieder, die werkt, fouten maakt. Het S.D. lid de heer Van der Goes van Naters was eveneens van meening, dat het beleid van den minister niet gelukkig was geweest. Hij was van ooi-deel, dat justitie in het zuiden des lands zeer willekeurig vervolgt en dat daardoor een groot gevoel van rechtsonzekerheid ontstaat. Ook de verhouding van den Bosschen procureur- generaal tot de officieren van de mare chaussee keurde deze spreker ton sterkste af. De heer van der Goes noemde het systeem van dezen procureur-generaal, waarvan de minister het slachtoffer zou zrjn geworden, verderfelijk en Ne derland onwaardig. Hij vroeg dan ook overplaatsing of ontslag van dezen magistraat. Wat de gevolgen van aanvaarding der conclusie betreft voor den minister, sloot spreker zich bjj den heer De Geer aan. De laatste spreker van Donderdagmiddag was de R.K. afgevaardigde de heer Van Maarseveen. Deze wees op de groote acti viteit van de Ossche brigade, waardoor al len met politieonderzoek en politiemaatre gelen werden bedreigd. Naar zijn oordeel heeft het parlement de taak te waken te gen willekeur van overheid of overheids organen. Wanneer de conclusie wordt aan vaard, dan zal aan het gezag een zware slag worden toegebracht, evenals aan de persoonlijke vrijheid. Hoewel ook hij wel enkele kleine fouten brj den minister zag, was hij niettemin van oordeel, dat een zoo scherp votum over zijn beleid niet juist is. De minister werd slechts geleid door een hooge opvatting van plichtsvervulling. Men moet het waardeeren, dat de regee ring de burgers beschermt tegen haar eigen organen, aldus deze spreker. Wat het niet ter inzage geven van documenten betreft, hier was spreker van meening, dat dit terecht is geschied. Vanmiddag zouden de debatten worden voortgezet. 't Is nu de tijd voor een meuw zomercos- tuum. PECA heeft de nieu we collecties ontvangen, zóó mooi van stof en zóó chique van pasvorm, dat U deze, voor U elders keus zoudt maken, beslist eens moet zien. Bekijkt U onze speciale zomeretalage eens of beter nog, komt U even binnen- loopen. U zult er geen spijt van hebben. Fresco costuums 25.75, ƒ22.50. 19.75. Zomer kamgaren costuums 34.—, ƒ29.75, ƒ24.50. Gabardine colberts in drie kleuren 19.75. Bijpassende en losse zomer pantalons in flanel, fresco en whipcord, van ƒ4.50 tot ƒ12.50. Heerenmodehuis Walstraat 32. MIDZA-BONNEN. Wat Japan wil ENGELAND MOET BREKEN MET CHINA. Van welingelichte Japansche zyde wordt vernomen, dat de leden van het Japansche kabinet gisterochtend bijeen zijn gekomen. Verscheidene leden van het kabinet wa ren van oordeel, dat men zich niet moet haasten de Japansche eischen te formu leeren. Zij zijn van meening, dat dit af moet hangen van den tegenstand welke Groot Brittannië biedt en van den steun welke het van de Vereenigde Staten ont vangt. De maximum-eischen van Japan ztjn, dat Engeland geheel breekt met de Chineesche nationale regeering en samen werking tusgchen Japan en Groot Brit tannië tot het instellen van een nieuwe orde in het Verre Oosten. Indien evenwel de blokkade de energie van Engeland niet uitput, dan is het tyd voor Tokio een com promis en een plaatselijke regeling te zoe ken. Volgens welingelichte kringen zijn de minimum-eischen van Japan, dat de Brit- sche banken zullen medewerken tot het op peil houden van de „nieuwe Chineesche munt" welke in Noord-China in omloop is gebracht onder auspiciën van Japan en welke op het oogenblik gevaar loopt. Vernederende behandeling van Engel- schen te Tientsin. T" Britsche consulaat-generaal te Tientsin heeft een protest ingediend naar aanleiding van een bijzonder vernederende behandeling, die twee Engelschen bij den ingang van de concessie hebben moeten verduren. Beiden hebben een kwartier lang uitgekleed moeten staan temidden van Chineesche vrouwen en kinderen. Een der beide Engelschen werd gedwongen, zgn mond te openen, waarna een Japannees hem zijn paspoort in den mond duwde. Voorts heeft zich, naar van betrouw bare zijde vernomen wordt, gisterochend nog een ander geval van molestatie voor gedaan. Vijf Britsche employé's van den spoorweg PeipingMoekden, die zich over de internationale brug naar hun kantoor begaven, werden, hoewel verscheidene Belgen en Franschen, die zich in hun ge zelschap bevonden, ongehinderd mochten passeeren, aangehouden en gedwongen zich voor de oogen van een talrijk Chineesche publiek te ontkleeden. De Sovjet-staatsburgers, wier aantal ongeveer 200 bedraagt, worden, volgens de verklaringen van ooggetuigen aan nog grootere vernederingen onderworpen, voor al de vrouwen. Voorzorgsmaatregelen in de Britsche concessie. Met het oog op de berichten, volgens welke in den namiddag een anti-Britsche massa-betooging zou worden gehouden in het onder Japansche controle staande ge bied, zijn de voorzorgsmaatregelen in de Britsche concessie uitgebreid. Men vreest, dat pogingen zouden kunnen worden gedaan de menigte aan te zetten tot een marsch naar de concessie. Op de markt staan speciale wachtposten ter be- scnerming van de Chineesche kooplieden, die de politie hebben medegedeeld, dat aJ- pansche en Koreaansche agitatoren hebben gedreigd met maatregelen tegen hen en hun bloedverwanten voor het geval zij le vensmiddelen aan vreemdelingen zouden blijven leveren. Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. (Afdeeling Zeeland) ALGEMEENE LEDENVERGADERING. In Grand Hotel Britannia alhier vond hedenmorgen de tiende algemeene leden vergadering plaats van de afdeeling Zee land van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Als voorzitter fungeerde in de plaats van den heer M. Femhout die naar Bussum vertrokken is, mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen. Naast de vertegenwoordigers van 41 ge meenten, woonde ook mr. A. Jonker, direc teur van de Vereeniging van Ned. Gemeen ten, deze vergadering bij. Na een welkomstwoord tot de aanwezi gen, in het byzonder tot den heer Jonker en wethouder Edelman als vertegenwoordi ger der gemeente Vlissingen, schonk de voorzitter bij dit 10-jarig bestaan een oogenblik aandacht aan de voorbijgegane jaren. Nog 25 gemeenten zijn thans niet aangesloten. Spr. gaf een opsom ning van de verschillende onderwerpen die in de be- stuurs- en ledenvergaderingen deel der be spreking hebben uitgemaakt. O.m. werd het destructievraagstuk bezien, dat thans is opgelost. Mr. Mes, die zich hierbij bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt, werd hiervoor hulde gebracht. Voorts is veel aandacht geschonken aan de financieele verhouding tot het rijk, de autonomie der gemeenten, de schoolgeldheffing enz. Met het licht dat bij de besprekingen is opge stoken, zullen naar spr's meening de ge meenten ongetwijfeld hun voordeel doen. De Vereeniging van NederL Gemeenten heeft zich een plaats in ons staatsbestel verworven die nooit meer kan verdwijnen zonder schade zoowel voor den staat als voor de gemeenten. Tenslotte deelde de voorzitter mede dat o.m. bericht van verhindering was ingeko men van den Commissaris der Koningin en mr. Mes, burgemeester van Heinkenszand. De heer Jonker bracht vervolgens dank voor het tot hem gerichte welkomstwoord. Spr. achtte het zijn plicht zoo mogelijk de vergaderingen der afdeelingen bij te wo nen. Nu het 10-jarig bestaan wordt ge vierd, sprak de heer Jonker zijn hartelijke gelukwenschen uit. Er zijn nog 25 gemeen ten die geen lid der afdeeling zijn. Spreker uitte daarom den wenoch dat deze spoedig zullen toetreden en dat men zal mogen blijven werken tot verlichting van druk voor de gemeenten op velerlei gebied. Daarna sprak wethouder Edelman als vertegenwoordiger der gemeente Vlissin gen. Burgemeester van Woelderen was wegens uitstedigheid verhinderd aanwezig te zijn, zoodat thans op spr. de aangename taak rustte de heeren in onze gemeente bij de herdenking van het 10-jarig bestaan welkom te heeten. Spr. wenschte den aan wezigen een nuttige en aangename verga dering toe en sprak de hoop uit dat spoedig alle gemeenten lid zullen zijn. Het deed spr. ook genoegen dat na afloop der vergadering het Nollebosch zou worden bezocht, dat de trots is van iederen Vlis- singer. Spr. gaf een uitleg van de situatie ter plaatse voordat het bosch er was en toen Vlissingen lang geleden nog door vestingwerken werd omringd. Ten slotte deelde wethouder Edelman mede, dat de gemeente Vlissingen allen aanwezi gen als een kleine herinnering aan deze vergadering, een nieuwen plattegrond van onze stad zou aanbieden. Met enkele woorden bracht de voorzitter hiervoor dank. Na voorlezing der notulen werd het jaarverslag en de rekening over 1938 goed gekeurd en de penningmeester gedechar geerd, terwijl de commissie tot onderzoek van de rekening dank werd gebracht. Het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Bisschop, gemeente-secretaris te Vlissingen, vermeldt dat het aantal le den 83 bedraagt en geeft vervolgens een opsomming van de aangesloten gemeenten. Het bestuur was in 1938 als volgt sa mengesteld voorzitter de heer M. Fem hout, burgemeester van Middelburg (aftr. 1940) secretaris de heer F. Bisschop, se cretaris van Vlissingen (aftr. 1943) pen ningmeester de heer dr. A. J. J. M. Mes, burgemeester van Heinkenszand (aftr. 1939) leden de heeren S. Hage, burge meester van Bruinisse (aftr. 1944) P. Erasmus burgemeester van Oostburg (aftr. 1941) mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen (aftr. 1942) F. Blok, burgemeester van Axel (aftr. 1943). Het bestuur der afdeeling heeft twee vergaderingen gehouden. Verder wordt in het verslag melding gemaakt van de geno men besluiten op de negende algemeene vergadering van de afdeeling. Het vraagstuk betreffende de destructie van vee en vleesch heeft, evenals vorige jaren, de bijzondere aandacht der afdeeling gehad. Na gevoerde onderhandelingen heeft het Destructie-bedrijf Overschie der N.V. „Gekro" met de uitvoering van de destructie een begin gemaakt in Walche ren en Zuid-Beveland, door met de drie grootste gemeenten Vlissingen, Middelburg en Goes een overeenkomst met dit bedrijf aan te gaan. Daarna is door de afdeeling aan Burge meesters en Wethouders van de gemeenten in Zeeland een circulaire gericht, waarbij het destructie-vraagstuk uitvoerig is toe gelicht. Aan de gemeenten op Walcheren en Zuid-Beveland werd in overweging ge geven zich terstond te wenden tot het Destructiebedrijf te Overschie om nadere inlichtingen en toezending van een ont- werp-contract. Ten aanzien van de overige gemeenten in deze provincie werd medege deeld, dat een belangrijke vermindering wordt verleend op de transportkosten, ver bonden aan het vervoer met de booten der Provinciale Stoombootdiensten. Te dien aanzien moet nog een definitieve regeling tot stand komen. In verband met eenige door Gedeputeer de Staten van Zeeland gemaakte opmerkin gen over den inhoud van het contract met de Gekro, werd dit in overleg met de di rectie der N.V. gewijzigd. De duur van de overeenkomst werd o.m. verkort tot 30 Juni 1943. De oprichting van een stichting Zeeuw- sche Grondverbeterings-Maatschappij, waar in vanwege het bestuur der afdeeling werd deelgenomen, kwam tot stand. Daar deze stichting werkzaam zal zijn in het belang van de verhooging van de opbrengst van gronden in Zeeland, meende het bestuur goed te doen om tot deze op richting mede te werken. Als vertegen woordiger van deze afdeeling werd de voorzitter, de heer M. Femhout te Mid delburg, aangewezen. Het bestuur van de Vereeniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvan gers op Schouwen-Duiveland had de be middeling der afdeeling ingeroepen, tenein de het schoolartsen-vraagstuk meer dan tot dusver onder de publieke belangstel ling te brengen en voorts om bij het pro vinciaal bestuur van Zeeland stappen te doen voor het verkrijgen van subsidie voor die gemeenten, die dit instituut invoeren. De afdeeling heeft daarop een onderzoek ingesteld naar de vraag, of in het alge meen de invoering van het instituut voor schoolarts eventueel met financieele hulp der provincie met ingenomenheid wordt begroet. Dit vraagstuk heeft bij het bestuur meerdere malen een punt van bespreking uitgemaakt. Het is van oordeel, dat aan de invoering van dit instituut een groot alge meen belang is verbonden. In plaatsen waar een schoolarts fungeert werden ze genrijke resultaten van zijn arbeid gezien. Met beperkte middelen kan de benoeming van een schoolarts, hetzij van een g&- meente, hetzij voor meerdere gemeenten gezamenlijk, worden tot stand gebracht. De inkomsten der afdeeling bedroegen over 1938 429 en de uitgaven 222.51, zoodat het voordeelig saldo bedroeg 206.49. Het bedrag der gereserveerde gelden, zonder genoemd saldo, beloopt 466.78. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD §elieurleiilisse«i «inn Jen Jng De Tweede Kamer behandelt de kwes tie Oss. (Pag. 1, eerste blad)j Er hebben weer verschillende ernstigs verkeersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws)} Moskou stelt nieuwe eischen aan En geland. (Pag. Ij eerste blad)J De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten (afdeeling Zeeland) houdt haar jaarvergadering te Vlissingen. /Stadsnieuws)! ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN In de commissie voor het onderzoek der rekening over 1939 werden benoemd da vertegenwoordigers van Westkapelle, N.- en St. Joosland en Oost- en West-Souburg, Een nieuwe voorzitter. In de plaats van den heer M. Femhout, oud-burgemeester van Middelburg, die als zoodanig te Bussum werd benoemd, koos de vergadering by stemming den nieuwen burgemeester van de Zeeuwsche hoofdstad, mr. dr. J. van Walré de Bordes, tot voor zitter, terwijl in de plaats van het afge beden bestuurslid, den heer S. Hage, oud burgemeester van Bruin isse, werd gekozen jhr. mr. J. Schuurbeque Boerje, burge meester van Zierikzee. Bij de rondvraag stelde een der leden voor om aan burgemeester Simonse van Biggekerke ter gelegenheid van zijn 25- jarig ambtsjubileum een telegram te zen den, een voorstel waarmee de vergadering met applaus haar instemming betuigde. Aan de vertegenwoordigers der gemeen ten werd daarop ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een fraaien tegel uitge reikt. Te ruim baif een werd de vergadering geschorst en vereenigden de heeren zich aan een gemeenschappelijke lunch. Na deze lunch hield de heer A in t Veld, voorzitter van de sectie schoolge- neeskunde van de Algemeene Nederland sche Vereeniging voor sociale geneeskunde, te Voorschoten, een lezing over de prakti sche toepassing van het instituut van schoolarts, in samenwerking met andere gemeenten. Hierop komen wij in ons num mer van morgen nader terug. VUssingseh scheepvaartnieuws. Aangekomen: Zweedsch s.s. „Her- ma Gorthon" van Rióhamcock „Koningin Emma" van Harwich (verwacht) Neder landsche m.s. „Antares" van Gravelines J „Jura" en „Geziena" van Londen. Om te bunkeren: Zweedsch s.s, „I. W. Winck" van DuinkerkenNeder- landsch m.s. „Arendskerk" van Rotterdam, Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Bollwerk" naar Santos„An tares", „Jura" en „Geziena" naar Antwer pen „Holland" naar Londen„L W, Winck" naar Onega„Arendskerk" naar Antwerpen. Zeebaden. In de week van 16 tot en met 22 Juni werden 2287 zeebaden genomen waarvan 1402 in het gewone bad en 885 in het volksbad. De gemiddelde temperatuur van het water bedroeg 61 gr. en van de lucht 67 gr, Vergadering gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal thans niet op den laat- sten Vrijdag van deze maand worden ge houden, doch op Vrijdag 7 Juli a.s, Aandeelhouders-vergadering Stoomvaart My. „Zeeland". Hedenmorgen werd in het Grand Hotel Britannia" de gewone algemeene vergade ring van aandeelhouders der Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" gehouden. De jaarstukken alsmede het voorstel der directie terzake van het beschikbare winst saldo werden goedgekeurd. D' periodiek aftredende commissarissen, de heeren E. Alberts en W. Kakebeeke werden met algemeene stemmen herkozen,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1