VJissingsche Courant Breskensche Courant TUorgen extraatje vEUKmr EERSTE BLAD Gratis lezen! Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 145 DONDERDAG 22 JUNI 1939 Abonnementsprijs17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor Het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te :Breskens. Dorpsstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU8LICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De verjaardag van dr. H. Colijn. GROOTE BELANGSTELLING. Onder onverweldigend-e blijken van sym pathie en bewondering heeft dr. H. Colijn heden zijn 70en verjaardag gevierd. Reeds in den ochtend waren behalve tallooze brieven, kaartjes en bloemstukken ver scheidene dtiizenden telegrammen van ge- lukwenschen binnengekomen niet alleen uit Nederland maar ook van de Nederlanders uit Hongkong, Argentinië, de Vereenigde Staten, d'e Kaapkolonie en andere deelen van de wereld, alsmede van vele buiten- landsche staatslieden en leidende persoon lijkheden. De minister-president heeft hedenochtend eijn gewone ambtsbezigheden op het de partement van algemeene zaken verricht. Van de ambtenaren en van de beambten van dit departement ontving hij een boek werk met hun handteekemngen. Onder de vele geschenken, die dr. Colijn ontving, bevond zich ook zijn in hout ge sneden portret van een onbekenden vereer der uit Rotterdam. Om elf uur heeft dr. Colijn te zijner öepartemente een deputatie van katholieke vrienden ontvangen, die den jarige, „De Emmaüsgangers", een origineele ets van Rembrandt, in antieke lijst aanboden. Omstreeks 11 uur heeft de minister president zich naar zijn huis begeven, waar hij den verderen dag heeft doorgebracht. Een radio-gelukwensch. Naar ons wordt .medegedeeld is heden aan dr. H. Colijn, naar aanleiding van zijn 70sten verjaardag, zijn door den schilder Roeland Koning geschilderd portret aan geboden dit geschiedde voor het Centraal comité van a-r.-kiesvereenigingen, den Raad van Beheer der dr. A. Kuyperstich- ting en de a.r.-leden van de Eerste- en de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Nu dr. H. Colijn den wensch te kermen heeft gegeven, op zijn verjaardag niet het voorwerp te zijn van eenigerlei publieke huldiging en daardoor velen de mogelijk heid ontbreekt, om den jarigen minister president persoonlijk geluk te wenschen, heeft Z.Exc. dr. J. J. C. van Dijk, minister van defensie, zich bereid verklaard, zich tot tolk van allen te maken en via de N.C.R.V.-microfoon een eenvoudigen geluk- wensch tot dr. Colijn te richten. Deze ge- lukwensch zal vanavond om 19.45 uur wer den uitgezonden. Waf Duitschland wil ALLE VROEGERE BEZITTINGEN HEROVEREN. Rijksminister Goebbels heeft gisteravond bij gelegenheid van de Zonnewendeviering te Berlijn een rede uitgesproken, waarin hij o.m. verklaarde „Wij kennen slechts één doelalles heroveren wat ons in de ge schiedenis heeft toebehoord. Ieder vredes- program, dat daarmede geen rekening houdt, behelst slechts holle phrases. Wij willen, dat het Duitsche volle deel heeft aan de rijkdommen en de Engelschen hebben daarmede niets te maken. Wij hebben een groote mogendheid gemaakt van een machteloos volk. Thans maakt men geen geschiedenis meer zonder Duitschland, maar met Duitschland. Wij zijn de sterk- sten ter wereld. Wij weten wat wij willen en wij willen wat wij weten. Wij zijn vast besloten. De Flihrer leidt ons sinds zes jaar van overwinning naar overwinning. Wij en het Duitsche volk zijn onoverwin- nelyk. Duitsche regeering verzoekt Britschen consul-generaal te Weenen terug te roepen. De Duitsche regeering heeft zich ge noodzaakt gezien de Britsche regeering te verzoeken den Britschen consul-generaal te Weenen terug te roepen, aangezien in een strafproces is gebleken, dat het Britsche consulaat-generaal te Weenen betrokken was bij een verboden berichtendienst. Naar aanleiding van dit verzoek ver neemt de diplomatieke medewerker van Reuter, dat geen poging is gedaan de tegen den consul ingebrachte beschuldigingen met bewijzen te staven. In officieele krin gen te Londen beschouwt men het Duitsche verzoek dan ook volkomen ongerechtvaar digd. Zeiegram- aankondiging ooor Hu) Inspectietocht van H. M. de Koningin. Vandaag heeft H. M. de Koningin een onoficieel bezoek aan het Noorden van ons land gebracht en hierbij verschillende grensversterkingen in oogenschouw geno men. Het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin was te De Kriru niet geheel on bekend gebleven. Vooral de militaire acti viteit trok de aandacht en hier en daar wist men te vertellen, dat Hare Majesteit ook door deze plaats zou komen. Overal stonden vanmorgen militairen gereed voor de ontvangst, toen de Konin gin omstreeks acht uur arriveerde. De stoet bestond uit vijf auto's. Bij de hier gelegen grensversterkingen werden de vorstin met haar gezelschap begroet door luitenant van Rink, die belast is met de leiding van de hier aanwezige militairen. Terwijl de Koningin de versterkingen van de grensbewaking bezichtigde, stroomde van alle kanten het publiek toe om de Vorstin toe te juichen. Per auto vervolgde de Koningin haar reis naar Coevorden. Bij het vertrek hief het samengestroomde publiek spontaan het eerste couplet van het Wilhelmus aan, waarvoor de Vorstin vriendelijk wuivend dankte, om bij den rondrit, welke voor het vertrek uit het dorp volgde, nogmaals haar waardeering te toonen, toen het „Mijn schilt ende betrouwe" door het publiek werd aangeheven. Een hartelijke ovatie en een langdurig „Lang zal zij leven" klonk haar na, toen de Koningin haar inspectie tocht in het vroege ochtenduur voortzette. Te Coevorden. Tegen kwart over acht vanmorgen arri veerde H.M. de Koningin met haar gevolg per auto te Coevorden. Bij haar aankomst bij de grensverster kingen stond een detachement militairen opgesteld. H. M. werd rondgeleid door den garni zoenscommandant, den heer H. J. Koning. Na de verdedigingswerken in oogen schouw te hebben genomen, bracht H. M. nog een bezoek aan de militaire kwartie ren, de verblijfplaats der onder-officieren en het christelijk militair tehuis. By haar vertrek dankte zij den heer Koning hartelijk en vertrok te 8.40 uur in de richting Dalen. Bij het afscheid werd zij door de bewo ners van Coevorden hartelijk toegejuicht. Te Dalen. Om kwart~voor negen kwam Hare Ma jesteit te Dalen aan. Bij hotel Udema, waar zeventig manschappen ingekwartierd zijn, werd halt gehouden. Hier werden deslaap- en waschgelegenheid bezichtigd, evenals de keuken. Hierna inspecteerde zy de wacht, die voor het hotel opgesteld stond. De Konin gin wandelde vervolgens naar hotel de Boer, waar vijftig manschappen zijn inge kwartierd. Ook hier inspecteerde de vorstin de slaapgelegenheden. Vervolgens is zij per auto in de richting Emmen vertrokken, hartelijk toegejuicht door de vele belangstellenden. Te Sleen. Van Dalen begaf het hooge gezelschap zich naar Sleen, waar het oponthoud ge ruim en tijd, ongeveer drie kwartier duurde. De Koningin bezichtigde, behalve de lege ringen, de militaire keuken en de in aan bouw zijnde kazematten, waarna zij eenige oefeningen met zware mitrailleurs gade sloeg. Gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk per auto begaf Hare Majesteit, omstuwd door een juichende menigte, zich door het met vlaggen getooide derp. De Koningin nam in het voorbijgaan ook het nieuwe raadhuis in oogenschouw. Toen de Koningin een be zoek gebracht had aan de voormalige christelijke school, waarin een gedeelte van het detachement gelegerd is, kwamen de leerlingen 'van de nabijstaande school naar buiten en zongen Hare Majesteit twee cou pletten van het Wilhelmus toe. Bij het ver laten van het dorp stelden zich de leerlin gen van de openbare school met vlaggen en wimpels op, om op hun beurt Hare Majesteit toe te zingen. De Koningin nam deze jeugdhulde vriendelijk neigend in ont vangst, waarna de auto's vertrokken, om via Noord-Sleen naar Emmen te rijden. Te Emmen. Te Emmen hadden zich op de markt de aldaar gelegerde troepen opgesteld, om door Hare Majesteit te worden geïnspec teerd, nadat de Koningin te voren het hulpkazemement in de concertzaal en het hotel Groothuis, benevens de keukens had bezocht. Hoewel te Emmen het tijdstip van aan komst geheim gehouden was, had zich een groote menigte op de markt opgesteld, die H. M. hartelijk toejuichte. In verband met den aard van het bezoek was echter alle officieel vertoon achterwege gebleven en werd van officieele «gebouwen niet gevlagd. Na een oponthoud van ongeveer een kwartier vertrok de Koningin uit Emmen, en begaf zich in de richting Emmer-Com- pascum en Bamflair nabij Ter Apel, om aldaar de grensposten te inspecteeren. Te Bamflair en Ter Apel. Om 10.20 kwam H. M. de Koningin te Bamflair aan, waar zij de kazematten bezichtigde. In dit dorpje was men van het bezoek van de Koningin niet op de hoogte, zoodat hier slechts weinig belangstelling was. Om 10.35 vertrok de Vorstin naar Ter Apel, waar zij vijf minuten later arri veerde en de inkwartiering in hotel Schot en hotel Timmer inspecteerde. Om elf uur zette de Landsvrouw haar tocht voort. Te Stadskanaal. Om kwart over elf kwam H. M. de Ko ningin van Ter Apel in Stadskanaal aan. De bevolking was hier eenigszins op het hooge bezoek voorbereid, doordat het nieuws in de ochtendbladen aangekondigd was. Hare Majesteit begaf zich met haar gevolg rechtstreeks naar het hoofdstation, waar de Koningin in het op het emplace ment gestationeerde salonrijtuig het noen maal gebruikte. Voor het hoofdstation had zich een groote menigte opgesteld, die haar bij aan komst en vertrek geestdriftig toejuichte. Omstreeks half een verlieten Hare Ma jesteit en haar gevolg het station, teneinde de troepen te inspecteeren, die in de nabij heid stonden opgesteld. Na een korte inspectie trok de stoet via Gieterveen over Wildervank naar Veendam. Te Veendam. Hare Majesteit de Koningin arriveerde om 12.50 uur in Veendam. Zij begaf zich naar hotel Parkzicht, waar een paar hon derd schoolkinderen stonden opgesteld, die Hare Majesteit toezongen. Vervolgens ging dc vorstin naar binnen, waar zij de lege ring in oogenschouw nam. Hierna begaf zij zich naar het sport terrein, waar zij de daar onder commando van kapitein Kriegsman opgestelde mili tairen inspecteerde. Dan volgde een bezoek aan de sociëteit „Veenlust", waar even eens militairen ondergebracht zijn. De Koningin onderhield zich daar met eenige hooge militaire autoriteiten en stelde eenige vragen over een in aanbouw zijnde kazemat. Nadat het ontspannings lokaal voor de militairen door Hare Majes teit was bezichtigd, vertrok zij om 13.10 uur naar Zuidlaren, hartelijk toegejuicht door de vele belangstellenden. Japansch ultimatum aan buiten- Iandsche schepen te Swatau. De Japansche marine-autoriteiten heb ben tot de commandanten der buitenland- sche oorlogsschepen te Swatau een ulti matum gericht, waarin zij aankondigen, dat de buitenlandsche bodems de haven van Swatau te 15 uur plaatselijken tijd moeten hebben verlaten. Daarna zullen de Japanneezen de veiligheid der vreemde lingen aan land niet kunnen garandeeren. Op het oogenblik bevinden zich in de haven de Britsche torpedobootjager „Thanet" en de Amerikaansche torpedo bootjager „Pillsbury", doch niets wijst er nog op, dat zij aan het Japansche ultima tum zullen voldoen. De Britsche marine-autoriteiten te Hongkong deelen mede, dat de „Thanet" te Swatau zou blijven ter bescherming van de belangen van Britsche onderdanen. Admiraal Yaraell, commandant der Amerikaansche vloot in de Chineesche wateren, heeft geweigerd het Japansche ultimatum tot terugtrekking van de „Pills bury" uit Swatau in te willigen. Inmiddels zullen de Engelsche vrouwen en kinderen en ook onderdanen van andere landen, die de stad wenschen te verlaten, worden geëvacueerd door een Engelsch en een Noorsch schip, die in den middag zul len vertrekken, daar hevige gevechten ver wacht worden als gevolg van Chineesche tegenaanvallen. Het ultimatum heeft betrekking op alle buitenlandsche schepen, ook op oorlogs bodems. De Britsche torpedobootjager „Scout", die buiten de haven van Swatau ligt, is gereed om zich zoo noodig bij de „Thanet" te voegen. Volgens berichten uit betrouwbare bron vertrekt de Amerikaansche kanonneerboot „Ashcville" morgen naar Swatau. Chineesche troepen rukken op. Gisteravond werd gemeld, dat Chinee sche troepen uit het binnenland oprukken naar Swatau, teneinde den Japanschen opmarsch te stuiten. Alle buitenlanders te Swatau, zijn vol gens een Reuter-telegram uit deze haven stad, veilig. In de haven liggen thans zeven Japansche torpedojagers. In Chineesche kringen heeft de landing van de Japanneezen te Swatau weinig verwondering gewekt, aangezien deze werd voorzien door de herhaalde bombardemen ten van de luchtmacht. Men acht het ver der een bevestiging van de Chineesche veronderstelling, dat de Japanneezen niet op groote schaal een opmarsch naar het binnenland zullen ondernemen, doch zich voorloopig zullen bezig houden met het achtereenvolgens bezetten van de haven plaatsen. Het Britsche konings paar teruggekeerd. Te Southampton wachtten vanmiddag tienduizenden menschen uit de omliggende steden en dorpen op de aankomst van den koning en de koningin, die van hun reis door Canada en de Vereenigde Staten te- rugkeeren. Intusschen moet de begroeting door de vloot achterwege blijven in verband met den mist. Het plan was, dat de „Empress of Britain" ter hoogte van Solent door een haag van oorlogsschepen van de thuisvloot zou varen. Daarvan heeft men nu moeten afzien. De gezagvoerder van de „Empress of Britain" is sedert gisteravond op de brug geweest. Er staat een hooge zee, terwijl het zicht werd bemoeilijkt door zwaren re gen, gevolgd door mist. De twee prinsessen, Elisabeth en Marga ret, zjjn aan boord van een torpedoboot jager gegaan om de „Empress" tegemoet te varen. Vrijdag onderteekening van Fransch-Turksche accoorden. In bevoegde Fransche kringen wordt be vestigd, dat de FranschTurksche ac coorden hoogstwaarschijnlijk Vrijdag a.s. onderteekend zullen worden. Het eerste dezer accoorden, dat betrek king heeft op het gebied van het Sandsjak Alexandrette, zal te Ankara worden onder teekend door Saradjogloe en Massigli. Op grond van dit verdrag stemt Frankrijk toe in afstand van het Sandjsak aan Turkije. Daartegenover verplicht de regeering te Ankara zich, af te zien van alle territoriale aanspraken op Syrië en in dit land geen propaganda te voeren. Het tweede accoord, dat zal bestaan uit een verklaring van wederzijdschen bijstand, overeenkomende met die welke reeds tus- schen Engeland en Turkije is gesloten, zal te Parijs onderteekend worden. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §clicurlcms»cn van den dag H. M. de Koningin inspecteert de grensbeveiliging in het Noorden des lands. (Pa§\ 1, eerste blad) De onderhandelingen te Moskou vlot ten niet hard. (Buitenland) l>e Tweede Kamer heeft de kinderby- slagverzekering aangenomen. (Binnenland) Nieuwe anti-semietische maatregelen in Duitschland. .(Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Zij, die zich vanaf heden voor 3 maanden op ons blad abonneeren, ontvangen de |f tot 1 Juli a.s. H verschijnende j| nummers j= GRATIS 1 Op elke origineele verpakking vindt U deze garantie. ■EEsmdü&Üill Deze met deskundige zorg samengestelde- Amencan Cigarette heeft de bijzondere iedere te ver zij verkwikt 2achten aangenamen smaak 0ÓRDEI1 ZÈiT.'

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1