VJissingsche Courant Breskensche Courant Sen reuze idee extraatje dat Cum Laude geslaagd! EERSTE BLAD i'sg^y Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 144 WOENSDAG 21 JUNI 1939 [SOUBUftgj SkESKÉN* Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. AdvertentieprijsVan 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren terBreskens, Dorpsstraat, Tel.21; Oost- en YVest-Sooburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De „Piet Hein" in de Zeeuwsche wateren. Het Prinselijk gezin Is aan boord. VANOCHTEND TE VLISSINGEN GEPASSEERD. Vele Vlissingers zijn vanmorgen getuige geweest van een familietafereeltje, zóó on gedwongen, zóó echt, dat het hun nooit meer uit het geheugen zal gaan. Het Prin selijk jaoht „Piet Hein" met het geheele Prinselijk gezin aan boord, heeft eenige uren in onze gemeente vertoefd'. Gisteravond was het jacht zooals hiernevens vermeld te Veere aangeko men, waar de nacht werd doorgebracht, waarna vanochtend de tocht werd voortge zet. Rond negen uur kwam het fraaie schip met zijn kostbaren last bij de Keer sluis in zicht. Het was spoortijd zoodat eenige oogenblikken gewacht moest wor den. Na een kwartier ging de brug open en statig voer het jacht, gevolgd door de rijkspolitieboot R. P. X, voorbij. Slechts enkele voorbijgangers waren hiervan ge tuige. Nog net konden we een blik werpen op den Prins, sportief gekleed in lichte pantalon met witte trui en op de kleine Beatrix die onder de goede zorgen van freule Feith in een der salons aan het spelen was. Groote belangstelling. Snel was het nieuws bekend geworden, want toen het jacht by den steiger aan de Kanaalstraat verscheen, stonden er reeds verschillenden gereed om de hooge gasten met gejuich te begroeten. Eerst werd ver moed dat rechtstreeks in de sluizen zou worden gevaren, doch dit was (gelukkig niet het geval. Er werd aan den steiger gemeerd. Natuurlijk waren er direct tal van rappe handen aanwezig om hierbij be hulpzaam te zijn. Geleidelijk nam het aan tal kijkers toe. Allen wilden het kleine prinsesje natuurlijk zien bij haar eerste be zoek aan Vlissingen Even konden wij haar zien in den salon, doch weldra gingen de gordijntjes dicht. Prins Bemhard wan delde echter rustig langs het dek en ging er een gejuich op, dan bracht hij op ge moedelijke wijze met een handgewuif zijn groet. Spoedig wijdde hij zich aan een van zijn liefhebberijenhet filmtoestel kwam voor den dag en de Prins begon vol aan dacht de „Noord Brabant" te filmen, waar alles zijn gewonen gang ging. Een ploeg was in de roeibooten, enkelen oefenden in het want en weer anderen waren aan het marcheeren. Naar het vliegveld. Intusschen werd aan boord gewerkt om de snelle motorboot uit te zetten. Spoedig was ook dat gebeurd, met belangstelling sloeg de Prin9 het brandstof laden gade, ging daarna zijn jasje en witte pet halen hij nam achter het stuur plaats en vertrok met enkele vrienden in pijlsnelle vaart in de richting van de Keersluis. Het doel was het vliegveld. Van het lijntoestel dat daar om kwart over tien moest arriveeren, zou een fami lielid of een vriend van den Prins afge haald moeten worden. Spoedig was het bootje bij het vliegveld aangekomen. Dood gewoon werd naar den kant gestuurd en nadat een der verslaggevers die van dit aardige tafreeltje getuige waren, even had geholpen om de loopplank op de glooiing uit te leggen, ging de Prins met de andere heeren aan land en den kanaal dijk over. Een trap is er niet, dus dan maar gewoon als ieder ander mensch den door den regen modderig geworden dijk af. Ge makkelijk ging het echter niet, althans de Prins en een van zijn vrienden gleden even uit. Vrijwel onopgemerkt ging men het vliegveld op. Het vliegtuig was er nog niet, zoodat men zoolang maar op het hek je ging zitten. Weldra ging de sirene, ten teeken dat het toestel in aantocht was en precies op tijd, kwart over tien, streek de P.H.—A.K.T., „Toekan" op het veld heer. Als eerste stapte de gast van den Prins Uit en na een hartelijke begroeting werd de terugtocht aanvaard. Weer ging het den modderigen dijk over, allen gingen aan boord, de Prins nam achter het stuur plaats en even later stoof het vaar tuig door het kanaal, nagestaard door en kele voorbijgangers en personeel van het Vliegveld. Intusschen was in de Kanaalstraat de belangstelling nog steeds toegenomen. Honderden fietsen stonden langs den weg geparkeerd en het publiek had een plaatsje gezocht op het langs het kanaal staande muurtje. Telkens klonk gejuich en geroep op. Er leefde slechts één wensch in de harten van de wachtendenhet kleine prinsesje eens te zien. Er werden spreek koren aangeheven „Wij willen het prin sesje zien", er werd gezongen van Piet Hein, doch de gordijntjes in den salon ble ven dicht en het Prinsesje kwam niet naar buiten. Het publiek had intusschen toch genoeg om naar te kijken. Het schip met den Prinselijken standaard werd bewon derd, een hulde werd gebracht aan de juf frouw die met een plumeau stof afdeed en voor de Prinses werd aangezien, gelachen werd om het slagertje dat niet goed wist hoe het zijn bestelling aan het Prinselijk jacht kwijt moest en tal van andere leuke momenten. Tegen half elf kwam de motor boot weer in zicht. Opnieuw klonk een ge juich uit honderden kelen intusschen wa ren er ook vele schoolkinderen onder leiding van hun onderwijzers naar het Eiland ge komen als een hulde aan den Prins, wiens volle aandacht echter werd gevraagd voor de manoeuvres om de boot goed langszij van de „Piet Hein" te brengen. Nadat de nieu we gast aan boord was verwelkomd, wer den weldra de motoren van het jacht aan geslagen en onder daverende toejuichingen verwijderde het zich van den steiger. Toen was het groote moment gekomen Prinses Juliana, Prins Bemhard en Prinses Beatrix verschenen op het achterdek. Het enthou siasme kende geen grenzen meer toen het kleine Prinsesje op de armen van haar va der met haar handje de menschenmenigte toewuifde. Het weer dat er in het begin van den morgen nogal somber uitzag, klaarde langzamerhand op en het zonnetje deed pogingen om door het wolkendek te breken. Dit zal misschien wel een van de redenen zijn geweest waarom het eenigen tijd geduurd heeft alvorens het Prinsesje naar buiten mocht komen. Terwijl naar de groote sluizen werd gevaren, kreeg Beatrix een plaatsje op een bank en onder het toe zicht van haar moeder mocht ze met een witten beer gaan spelen. In de sluis. Snel .was de menschenmassa intusschen naar de sluizen geloopen en velen hebben daar kunnen genieten van een familie tafereeltje zóó lief en aardig als zij wellicht nooit meer zullen meemaken. In de sluis- kolk kwam het jacht tegen den muur te liggen en van slechts eenige meters afstand hebben zij toen de kleine op het dek kun nen zien ronddartelen, af en toe lachend met het handje wuivend naar het publiek, dan weer vol belangstelling de nikkelen bolders bekijkend. Een oogenblik later stond zij weer mopperend aan een hekje te trekken dat niet open wilde gaan. Steeds was haar moeder in de nabijheid, die vrien delijk glimlachend al de bewegingen van haar dochtertje gadesloeg. Alom was er maar één roep „Wat een liefje, die kleine Beatrix. Nog leuker dan op de foto's". Werkelijk een eenig tafereeltje Enkele oogenblikken heeft Prinses Juli ana zich minzaam en ongedwongen onder houden met mevr. Grippeling, een van haar oude studievriendinnen. Belangstellend in formeerde zij naar haar kinderen, om dan wijzend op haar eigen dochter te zeggen „Dat vindt ze fijn hoor, die belangstelling". Tegen twaalf uur kwam tenslotte het ver trek. Met de politieboot voorop ging het de sluizen uit. Prinses Juliana stond met haar dochter in den salon, en wuifde vroolijk ten af scheid, terwijl Prins Bemhard met een der andere aan boord zijnde heeren zich op het achterdek bevond en vriendelijk boog voor het publiek en nog in het bijzonder voor mevr. Van Woelderen en enkele andere da mes die op de sluizen aanwezig waren. Het schip voer de Westerschelde op en naar wij vernemen was het de bedoeling naar Hansweert en Temeuzen te gaan, dn vanavond omstreeks 6 uur naar Vlissingen terug te keeren. De onderhandelingen te Moskou. ZIJ VORDEREN MAAR HEEL LANGZAAM. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat men de vorderingen van de BritschFranschRussische onderhande lingen over een anti-agressiepact in welin gelichte kringen thans gunstiger beoor deelt. Het jongste Russische memorandum is thans bestudeerd en de standpunten der beide partijen zijn elkaar, naar men ge looft, reeds goeddeels enaderd. Men is van oordeel, dat, als zich geen onvoorziene ontwikkelingen voordoen, er alle kans is, dat in de volgende conferentie tusschen de Britsche en Fransche ambassadeurs, Strang en Molotov de voornaamste geschilpunten uii. den weg zullen worden geruimd, zij het alleen in beginsel. PK Nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament gereed gekomen. Te Amsterdam is vandaag de 125ste jaarlyksche algemeene vergadering van het Nederlandsch Bijbelgenootschap ge houden. Prof. mr. P. Scholten, die voor de laatste maal de algemeene vergadering van het Genootschap presideerde, constateerde in zijn openingsrede, dat de kosten voor het nieuwe werk in Nederlandsch-Indië op het gebied van Bijbelverspreiding en Bijbelver taling zijn gedekt: Ook gaf spreker uiting aan zijn blijdschap, dat het tekort over 1937 van 32.000, daalde tot ruim 7000 in 1938. In het vervolg van zijn rede stelde spreker vast, dat 1938 een prettig jaar was. De groei der afdeelingen en van het ledental hield aan. De samenwerking met Engeland en Schotland ging in uitstekende harmonie voort. Londen heeft zich bereid verklaard de bijdrage voor de vertaling van het Oude Testament in het Maleisch, die zij voor de samenwerking tot stand kwam had ingetrokken, weder beschikbaar te stellen. Verder herdacht prof. Scholten het 125-jarig bestaan van het Genootschap en besprak de taak van de instelling. Hierna werden de jaarstukken goedge keurd en enkele huishoudelijke zaken ge regeld. In de namiddagvergadering heeft prof. dr. F. W. Grosheide namens de commissie voor de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament, de gereedgekomen vertaling in proefdruk aan den voorzitter van het Ge nootschap overhandigd. Hij hield daarbij een toespraak, waarin hij opmerkte, dat de commissie ervan overtuigd is, dat er in ons vaderland in de 19e eeuw op het gebied der Bijbelvertaling veel verdienstelijk werk is verricht. Maar bijna al het werk draagt een persoonlijk karakter. Met de voordee- len daarvan, doch ook met de groote na- deelen. Werk, dat uit een bepaalden kring komt, is daardoor reeds van te voren in andere kringen zooal niet veroordeeld, dan toch min of meer verdacht Het bijzondere van deze nieuwe vertaling is, dat zij niet van een enkelen persoon komt, maar dat zy is vervaardigd door de samenwerking van allen, van wie men verwachten kon, dat zij eraan zouden medewerken, op last van een Genootschap, dat door heel Pro- testantsch Christelijk Nederland en ook door oud-Katholieken wordt gesteund. Dat zooiets in onzen tijd geschieden kan zoo zei spr. is een bijzonderheid waarvoor wij op dezen feestdag God mogen danken. In zijn antwoord zei prof. Scholten, dat wanneer men aan den Bijbel denkt of er uit leest, dat het dan de Bijbel is in de Statenvertaling, die in 17e eeuwsch Neder landsch is gesteld. Het verstand zegt, dat het een vertaling is uit een Hebreeuwsch of Griekschen tekst, doch voor het gemoed is veelal de Statenvertaling dè BijbeL Niet temin waren de gronden, die tot een nieu we vertaling drongen, te sterk. Voor de vertalingsccenmissie bleef dan de vraag of zij terwille van de verbondenheid aan de Statenvertaling haar tekst zooveel moge lijk zou handhaven. Zoo kwam in 1926 de opdracht tot vertaling tot stand. Ruim twaalf jaar heeft de arbeid geduurd. De Statenvertaling ontleent voor een deel haar beteekenis aan het feit, dat zij het Protestant Nederland wel niet geheel, maar toch voor een groot deel vereenigt. Moge het blijken dat deze nieuwe verta ling, samengesteld door mannen kerkelijk en theologisch van verschillende kleur, de zelfde plaats kan innemen als de Staten vertaling. Britsch verkeersvliegtuig vermist. Men verkeert in ongerustheid omtrent een vliegtuig van de British American Air Services, dat gisteren van Londen naar Newcastle was vertrokken. Men vreest, dat het naar de zee is afgedwaald. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich drie personende bestuurder, een ra diotelegrafist en een passagier, Crough ge- heeten, een jockey van den koning. Japan wijst Britsche verzoeken af. De „Asahi Sjimboen" meldt, dat de Ja- pansche regeering het Britsche verzoek tot afschaffing van de discrimeerende maat regelen tegen de Engelschen te Tientsin en van de vertragende controle op levensmid delen heeft afgewezen. De minister van buitenlandsche zaken, Arita, heeft den Britschen ambassadeur gisteren van deze weigering op de hoogte gesteld. Hij heeft verder medegedeeld, dat de Ja- pansche regeering het standpunt der mili taire autoriteiten te Tientsin steunt en dat zij niet in staat is aan de Britsche verlan gens tegemoet te komen, zoolang Engeland zijn standpunt en houding ten aanzien van den nieuwen toestand in Oost-Azië niet gron dig herziet. Mede doordat de zenuwen gekalmeerd en de geest helder bleef door het gebruik van Mijnhardl's Zenuwtabletten Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Het Prinselijk gezin te Veere. Het is wel noodig om tot in de verre historie terug te gaan, als men zou willen weten of vroeger wel eens een lid van het regeerend vorstenhuis binnen de grenzen van het oude Veere den nacht heeft doorge bracht. In den afgeloopen nacht is dit met drie leden van het Oranjehuis het geval ge weest. Groot was de verrassing voor de Veere- naars toen bleek, dat het Prinselijk echt paar met zijn lieve dochter en den broer van Prins Bemhard en verder gezelschap, ditmaal de Zeeuwsche wateren voor een boottocht met de „Piet Hein" had uitge kozen. Gekomen van Dordrecht kwam het prin selijk jacht te ongeveer half zes voor de sluizen van het kanaal door Walcheren en koos met de begeleidende politieboot lig plaats aan den steiger aan de rechterzijde van het kanaal. In den loop van den avond werd het hekend, na geschut te zijn, welke hooge bezoekers binnen de grenzen van Veere waren en de Prinselijke standaard over tuigde ons, toen wij ons per taxi naar Veere hadden begeven, reeds van eenigen afstand, dat twijfel niet mogelijk was. Tijdens den maaltijd aan boord, waren de gordijnen van den salon, aan de zijde van den dijk gesloten en op de sluismuren werden zij, die aan die zijde een kijkje wilde nemen, door de politie verwijderd. De velen, die zoo tegen 9 uur op den dijk stonden, wilde toch gaarne de hooge be zoekers zien en af en toe gaven zij daaraan uiting door het zingen van het Wilhelmus. Echter zonder succes. Gedachtig aan het gezegde, dat de aanhouder wint, zette men een ander bekend lied in en galmde het over het water, dat de naam van Piet Hein klein, maar zijn daden groot waren. Dit hielp, want nauwelijks waren de laatste klanken verstorven of de deur van den salon ging open en H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, kwamen naar buiten en dankten lachend en wuivend voor deze zoo spontane hulde. Dat een juich kreet uit de wachtenden opsteeg, spreekt vanzelf. De stoere visschers en bperen deden hieraan even hard mede als de andere aanwezigen. Het Prinselijk paar bleef slechts kort buiten en voegde zich weer spoedig bij het gezelschap binnen. Het was een zachte wenk, dat men rustig wilde genieten van de reis en de aanwezigen verlieten bijna zonder uitzondering dijk en jaagpad, den wensch begrijpend en eerbiedigend. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el»ewrtemsscn tiqn Jen «log Het Prinseljjk gezin met de „Piet Hein'* in de Zeeuwsche wateren en te Vlis singen. (Pag. 1, eerste blad), De anti-Britsche beweging in China breidt zich uit. (Pag. 1, eerste blad). Donderdag keert het Engelsche Ko ningspaar in Londen terug. (Buitenland) De Duitsche en Itaiiaansche bewerin gen dat Palestina by Duitschland hulp tracht te vinden tegen Engeland, posi tief tegengesproken. (Buitenland) Een Britsch verkeersvliegtuig met drie inzittenden wordt vermist. (Pag. 1, eerste blad) Er komt een internationale luchthaven te Sabang. (Luchtvaart), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Uitbreiding van de anti-Britsche beweging in China. De anti-Britsche beweging in Noord- China blijft zich uitbreiden en zij wordt zoowel door de Japansche autoriteiten als door het onder Japansche controle staande Chineesche bewind aangewakkerd. Giste ren werd aangekondigd dat Vrijdag te Peiping een anti-Britsche massabetooging zeil worden gehouden, welke zal worden bij gewoond door de in semi-militaire forma ties georganiseerde plaatselijke Japannee- zen. De onder Japansche controle staande plaatselijke bladen publiceeren heftige aanvallen op alles wat Britsch is. De voedselschaarschte te Tientsin. De door de Japanneezen aangewakkerde anti-Britsche agitatie in het door de Ja panneezen beheerschte gebied duurt ook in Tientsin onverminderd voort. De Chinee sche hotelhouders hebben gisteren in een geschrift overgave van de Britsche con cessie gevraagd en allen Chinee zen, die de concessie willen verlaten, logies tegen den halven prijs aangeboden. De voedselschaarschte in de concessie blijft acuut, ondanks het feit, dat een vrachtauto door de afzetting heeft kunnen komen. Er heerscht ook een tekort aan steenkolen. Aan den overkant van de Hai liggen groote Britsche voorraden, doch tot dusverre zijn alle pogingen om ze over de rivier te brengen, verijdeld. Gisteravond kan een lichte verzachting van de Japansche controlemaatregelen waargenomen worden, die, naar men ver moedt, in verband staat met het Chinee sche drakenfeest, dat vandaag gevierd wordt. Men wil hierin echter geen aanwij zing zien, dat de blokkade verzacht zal worden. Het vrijwilligerskorps van de Britsche concessie heeft gisteren order gekregen zich voor onmiddellijke mobilisatie gereed te maken. Gistermiddag is het Britsche convooischip „Sandwich" te Tientsin aan gekomen. Kort daarna werd het vertrek van het convooischip „Lcwestoff" dat heden zou wegvaren, afgelast. Een Engel sche vrachtauto, geladen met een groote hoeveelheid groenten, heeft de blokkade gebroken. De auto werd begeleid door een detachement Britsche troepen en kon de Japansche afzetting ongehinderd passee- ren. De groenten waren opgeladen in het door de Japanneezen beheerschte gebied rondom de concessie. Chineezen zenden telegram aan Brit sche parlement inzake Tientsin. De Chineesche vereeniging voor de bui tenlandsche betrekkingen heeft, naar het Chineesche persbureau meldt, telegrammen gezonden aan beido huizen van het Brit sche parlement, waarin zij erop aandringt, dat Engeland zich krachtig tegen de blok kade van Tientsin door de Japanneezen verzet. Deze blokkade, zoo wordt ver klaard, is een wanhopige daad welke be oogt de vreemde mogendheden te dwingen, het door Japan ronduit toegegeven doel, de hegemonie te vestigen over China, te erkennen. De vereeniging heeft eveneens een telegram gezonden aan president Roo sevelt, waarin gezegd wordt, dat de toe stand te Tientsin niet alleen Engeland en Frankrijk aangaat, doch alle mogendheden, die rechten en belangen in het Verre Oos ten hebben.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1