VJissingsche Courant Breskensche Courant Cen extraatje ooor iedereen STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 143 DINSDAG 20 JUNI 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLAND SC HE DAGBLADPERS" 750 maal door de lucht naar Indië. VANDAAG IS DE „JUBILEUM-TOCHT" BEGONNEN. Vanochtend heeft de Indië-lijn der K.L.M. een jubileum gevierd. In allen eenvoud na tuurlijk, want zonder feestelijk vertoon is Viruly van Schiphol vertrokken om de 750ste vlucht naar Indië uit te voeren. De regelmaat, waarmede driemaal per week de Indië-vliegtuigen hun verren tocht aanvangen, doet bijna vergeten hoe kort geleden het is, dat het luchtverkeer tus- schen Nederland en Indië werd opgebouwd. De geschiedenis van de Indië-lijn strekt zich uit over nauwelijks 15 jaren. In 1924 was de eerste vlucht met Van der Hoop en Van Weerden Poelman, 2/2 jaar later de tweede vlucht met Geysen- dorffer en Scholte en den heer Van Lear Black als passagier, en dan volgden de vluchten elkaar steeds sneller op. Koppen met de „Postduif", de vier vluchten in 1928 om de toestellen der K.N.I.L.M. over te brengen en de aanvang van den geregelden dienst. In 1930 vloog reeds eenmaal per 14 dagen een Foff er F 7B naar Indië en terug. Met een gemiddelde snelheid van 160 KM/ uur werd de reis in 12 dagen afgelegd. Pas in 1931 werd zeer geleidelijk overgegaan tot het medenemen van een radio. De goed gevulde pantry van tegenwoordig, waaruit de steward een uitgebreide lunch en tal van koele dranken weet te serveeren, was in eersten aanleg reeds aanwezig, d.w.z. wan neer het meeliep, was er koude kip of een tros bananen aan boord. In October 1931 werd de weekdienst in gevoerd, De Fokker F 12 met een kruis snelheid van 185 KM/uur kwam in dienst en werd in den daarop volgenden zomer vervangen door de Fokker F 18, die plaats bood aan 4 passagiers by een kruissnelheid van 205 KM/uur. Gedurende drie jaren werd de Indië-lijn op deze wijze door de K.L.M. geëxploiteerd totdat in 1935 het nieuwe materieel, de Douglas DC-2, op deze route zyn intrede deed. Tegelijkertijd werd een tweemaal wekelïjksche dienst ingevoerd. De driemaal wekelijksche dienst zooals deze tegenwoor dig bestaat, werd tenslotte in October 1937 ingesteld. Tegelijk wei-den de DC-2 vlieg tuigen vervangen door de grootere Douglas DC-3 machines. De reistijd is nu 5i/2 dag, de gemiddelde snelheid is 260 KM/uur, ter wijl er plaats is voor 11 passagiers. De aanvang van de 500ste vlucht werd in den ochtend van 13 November 1937 op Schiphol feestelijk gevierd. De posterijen voorzagen daarenboven de brieven van een bijzonderen stempel. Wanneer de frequen tie op deze lijn niet gewijzigd wordt, dan wordt in begin 1941 de duizendste vlucht gevierd. Een der belangrijkste dagen in de ge schiedenis van de verbinding met Nederl.- Indië was 5 Juni 1937. Toen werd nL het luchtrecht voor brieven afgeschaft en kwam het groote voordeel van een snelle verbinding tusschen het moederland en de koloniën eerst goed tot zijn reeht. Sinds de eerste vlucht werd door de K.L.M. langs de Indië-route ruim 2U/2 mil- lioen KM. gevlogen, dat is 450 maal den aardomtrek. Het passagiersvervoer nam vooral in de laatste jaren buitengewoon snel toe. Bijna 20.000 passagiers maakten van de verbinding gebruik, terwijl in totaal ruim 1 millioen KG. post en goederen wer den vervoerd. Duitschland zet Engeland den voet dwars. DITMAAL IN PALESTINA. Een afgezant van koning Ibn Saud, Khalid al Hud, vertoeft sedeit ennkele da gen te Berlijn en heeft een bezoek gebracht aan Adolf Hitler. Bovendien heeft kort ge leden een oom van den koning van Irak een bezoek gebracht aan Berlijn. Uit deze bezoeken blijkt de groote be langstelling, welke men te Berlijn heeft voor het nabye Oosten. Dit blijkt overigens ook uit de artikelen in de Duitsche pers over dit gebied en de Arabische wereld. De Duitsche pers maakt melding van een Ultimatum, dat volgens de Italiaansche pers door Emir Faical namens zijn vader, koning Ibn Saud, zou zijn gericht tot de Britsche regeering en waarin zou worden gedreigd met het afbreken van de onder handelingen tusschen Arabia Saudia en Groot-Brittannië, wanneer de Palestijnsche kwestie niet wordt geregeld op een wijze, welke de Arabieren verlangen. De Duitsche pers merkt verder op, dat men in Italiaansche politieke kringen groot belang hecht aan de besprekingen tusschen den Führer en den afgezaant van Ibn Saud over de politiek in het nabije Oosten. De „Börsen Zeitung" schrijft dat het bezoek van een afgezant van Ibn Saud aan den Fiihrer toont, dat deze het nuttig oordeelt met de as te onderhandelen. Tentoonstellingsnarigheid. Amerikaansche vakvereenigingen in actie. TALLOOZE KLACHTEN. Een correspondent te New York schrijft: De groote brieven-sorteermachine van de Nederlandsche P.T.T. is nu in volle wer king op de wereldtentoonstelling en trekt de groote belangstelling die zij verdient. Het heeft in de bedoeling gelegen dat deze inwerking-stelling op den openingsdag der tentoonstelling, 3 Mei, zou plaats hebben, doch het werk der Nederlandsche mecani ciens is zooals. gemeld, door het optreden van de „Unions", de werknemersorganisa ties, in de war gestuurd en opgehouden. Men heeft de hooge heeren der unions niet „kwaad" willen maken en daarom is er gezwegen zoolang de tentoonstelling niet gereed was. Maar nu het zoo ver is komt de critiek op deze houding aan alle kanten los. Ieder die gezien en meegemaakt heeft hoe de unions zijn opgetreden, heeft er zich, om het duidelyk en familiair uit te drukken „dood aan geërgerd". De Neder landsche werklieden, die met „behulp" van deze voortdurend lijntrekkende en op het maken van dubbel-betaalde overuren be dachte, bovendien veelal nog onbekwame, collega's moesten samenwerken hebben zich daar zoo aan geërgerd dat er menige ruzie door is ontstaan. Deze Nederlandsche arbeiders zijn zelf in vakvereenigingen van allerlei kleur en richting georganiseerd, doch ik heb ervaren dat géén van hen ook maar één verontschuldiging kon vinden voor de tegenwerking die zij van deze „col lega's" hebben ondervonden. Thans heeft onze oud-landgenoot, de se dert tientallen jaren tot Amerikaan gena turaliseerde secretaris van de Neder- landsehAmerikaansche Kamer van Koop handel, dr. Neil van Aken, daarover een zeer hartig en onomwonden woord doen hooren. Dr. van Aken heeft dit gedaan in zijn functie van president van de „Foreign Government Commissioners Club", de ver-- eeniging waarbij alle buitenlandsche deel nemers aan de wereldtentoonstelling (op die van zes kleine Latijnsch-Amerikaan sche staten na) zijn aangesloten. Dr. van Aken zei onder andere „Moei lijkheden en wrijving met de arbeiders heb ben het de buitenlandsche deelnemers aan de wereldtentoonstelling zoo moeilijk ge maakt, dat geen van hen nog geneigd is weer aan een tentoonstelling in de Ver- eenigde Staten deel te nemen alvorens deze vergeten zal zyn." De heer van Aken heeft er verder de aandacht op gevestigd dat sommige deelnemers door toedcen van de unions dubbele kosten hebben gehad dan het bedrag dat zy voor de gereedmaking hunner gebouwen hadden becijferd. Het zou mij te ver voeren in alle onderdeden van 's heeren van Akens even gezaghebbende als opzienbarende rede te treden. Slechts worden hier als typeerende punten eruit aangehaald dat toen het Italiaansche paviljoen weiger de Amerikaansche koks en kellnera aan te nemen voor zijn restaurant, boven den door de regeering der Ver- eenigde Staten daartoe gestelden norm, den volgenden dag een deel van het meubilair van dit restaurant ver nield bleek te zyn, zoodat er dag en nacht gewaakt is moeten worden. Italië heeft zes electrotechnische inge nieurs noodig gehad om een speciale mon tage te verzorgen. Onder pressie van de Electrical Workers Union moesten zes leden van deze union „ter compensatie" op de loonlijsten worden geplaatst, die zon der dat zij een instrument of werktuig ter hand hebben genomen weekloonen van... 250 tot 300 dollar moesten ontvangen. Roemenië had aan de union-menschen een minimum van 200 dollar per week te be talen, een loon dat dikwijls opliep tot 300 en 400 dollar. Deze, door dr. van Aken genoemde, voorbeelden zijn met tientallen andere aan te vullen. Het verslag dat de „New-York Times" van deze redevoering, die één opsomming van onwederlegbare feiten was, heeft ge geven, beslaat ruim drie kolommen van deze krant. En dit meest gezaghebbende blad der V. S. acht deze klachten wel zóó belangrijk dat zy ze onder groote koppen en op de front-pagina afdrukt. Het heeft op de vergadering waar deze rede door onzen oud-landgenoot is uitge sproken, zéér gespannen. De opgekropte ergernis brak zich er baan. Dit alles is duidelijk genoeg en er behoeft niet veel aan toegevoegd te worden. Allen die iets te maken hebben gehad met den opbouw van het Nederlandsche paviljoen, zoowel arbeiders als ingenieurs en architecten, hebben ruimschoots hun deel aan deze er gernis gehad. En vele typeerende staaltjes van luiheid, onbekwaamheid, stagnatie- I Dit nummer bestaat uit 2 bladen verwekken, forceeren van overuren en „halen wat ervan te halen is" zijn te ver melden. Wij hoorden van een paviljoen dat in arren moede zelfs maar liever wilde sluiten. Zocals te begrijpen is, heeft dit alles ook in Amerikaanschen kring groote ergernis gewekt. Men voelt het als een smet, ge worpen op het overigens zoo schitterende tafereel van energie, bekwaamheid en grootsch initiatief dat de wereldtentoon stelling te New York inderdaad biedt. Prikkeldraadversperringen te Tientsin onder stroom. Volgens Domei hebben de Japansche militaire autoriteiten gisteren aangekon digd, dat van Maandagavond 22 uur af de prikkeldraadversperringen voor de Fran- sche en Britsche concessies te Tientsin onder een electrischen stroom van 220 volt zouden staan. De Chineesche groentenventers hebben besloten de Britsche concessie te boycotten en slechts te verkoopen in de Japansche concessie en de Chineesche wijken. Domei meldde verder, dat de Japansche consul-generaal te Tientsin het verzoek van den Britschen consul tot verzachting van de controle op het verkeer en den aanvoer van levensmiddelen heeft afgewe zen. Druk op de Chineezen in Britschen dienst. Japansche soldaten in burger hebben gisteren pamfletten verspreid onder de Chineesche politiemannen in Britschen dienst, waarin dezen werden aangespoord hun ontslag te nemen, aangezien anders tegen hen en hun familie zou worden opge treden. De Britsche consul-generaal heeft hier tegen geprotesteerd. Nader werd gemeld, dat ook Chineesche beambten, die op de bureaux van den Brit schen gemeenteraad werkzaam zijn, door de Japanneezen met maatregelen bedreigd blijken te worden, als zij den dienst niet verlaten. Velen denken er thans ernstig over. ontslag te nemen. In de bedreiging wordt het dooden van him familie genoemd als een der mogelijke gevolgen van het in den wind slaan der waarschuwing. Verno men wordt, dat de Japanneezen een telling hebben gehouden onder de familieleden van al het gemeentepersoneel, dat in het onder Japansche contróle staande gebied rond de Britsche consessie woont. Twee Britsche onderdanen hebben op het Britsche consulaat hun beklag ingediend over de wijze, waarop zij door de Japan neezen aan de grens van de nederzetting zijn gefouilleerd. Zij moesten zich geheel ontkleeden en werden onderworpen aan een vernederend onderzoek. Vervolgens werden hun kleeren teruggegeven en moesten zij het lokaal verlaten, waarna zij zich moes ten aankleeden temidden van de Chineezen, die rondom stonden. Een verklaring van generaal Soegijama De opperbevelhebber van de Japansche strydmacht in Noord China, generaal Soegijama, heeft gistermiddag de verte genwoordigers van de pers ontvangen. Hij heeft verklaard, dat de Japansche autori teiten niet de bedoeling hebben zich met geweld meester te maken van de buiten landsche nederzettingen, doch zij zullen hun krachtige politiek handhaven totdat de Britten den nieuwen toestand in het Verre Oosten zullen hebben erkend en met Japan zullen samenwerken tot het opbouwen van een nieuwe orde. Japansch protest by Britsche marine-autoriteiten. Japan heeft gisteren krachtig geprotes teerd bij de Britsche marine-autoriteiten te Shanghai omdat de Britsche kanonneer boot „Scarab" met geweld goederen zou hebben gelost te Woehoe aan de Jangtse. Volgens het Japansche militaire hoofd kwartier te Nanking heeft de bemanning van de „Scarab" de Japansche officieren en manschappen „geïntimideerd", door ma chinegeweren op hen te richten. Verlangd wordt, dat verontschuldigingen worden aangeboden en dat garanties worden gege ven tegen een herhaling van dergelijke incidenten. In het Japansche protest wordt betoogd, dat de „Scarab" gehandeld heeft in strijd met de verplichting, welke de Britsche marine-autoriteiten op zich genomen heb ben, om aan de Japanneezen gedetailleerde lijsten voor te leggen van alle goederen, die door marine vaartuigen in Jangtse- havens zullen worden gelost. Verklaard wordt, dat gewapende matro zen Woensdag ongeveer 150 kisten goede ren uit de „Scarab" aan land gebracht hebben. Toen Japansche soldaten tusschen- beide trachtten te komen, aldus het pro test, werden machinegeweren op hen ge richt. Britsch protest over dezelfde gebeurtenissen. De Britsche marine-autoriteiten hebben vandaag een protest overhandigd aan de Japansche marine-autoriteiten over de poging van Japansche militairen zich te bemoeien met de Britsche kanonneerboot „Scarab", terwijl deze voorraden voor de Britsche marine aan land bracht De Britsche autoriteiten ontkennen, dat de bemanning va:, de „Scarab" de mitrail leurs heeft gericht op de Japanneezen die een ondrzoek wilden instellen naar de aan land gebrachte voorraden. De Britsche autoriteiten voegden hieraan toe, dat het protest, dat de Japanneezen naar verluidt hadden overhandigd, nog niet in hun bezit is gekomen. Officieel wordt verklaard, dat geen over eenkomst bestaat, waarbij de Britsche oorlogsbodems verlof moeten vragen voor het aan land brengen van voorraden. In dit geval bestonden de voorraden uit 42 kisten met bier voor de kantine van de Eritsche marine te Woehoe. Een Amerikaansche waarschuwing. Verklaringen welke Huil gistermiddag heeft afgelegd, worden in diplomatieke kringen te Washington uitgelegd als een waarschuwing aan Japan, dat zijn manoeu vres, welke beoogen een scheiding tusschen Washington, Londen en Parys te bewerk stelligen. geen enkele kans op succes bie den en dat de fundamenteele belangen der Vereenigde Staten in het Verre Oosten te dicht by die der Engelschen liggen dan dat de Amerikanen blind kunnen blijven voor de werkelijke bedreiging, die de verklarin gen, welke sommige Japansche autoriteiten tegen het stelsel der concessies en de poli tiek der West-Europeesche mogendheden in het Verre Oosten hebben afgelegd, voor hun belangen vormen. De zevende blokkade-dag. Uiterlijk is de zevende dag van de blok kade van de Britsche nederzetting te Tientsin kalm. De Britsche autoriteiten trachten een regeling te treffen, waarbij allen, die dit wenschen, per schip naar Tsjing Wang Tau, Pei Tai Ho of andere zomerresidenties worden gebracht. MIDZA-PUZZLES. Het is zoo moeilijk niet. De Midza-actie is hier nu eenige weken bezig en verschillende koopers hebben hun bonnen al eens geteld en zich afgevraagd maak ik kans voor een prijs? Men weet, dat de bonnen hiertoe moeten worden ingeleverd, maar het is het Midza- bestuur gebleken dat over de manier waar op dit dient te gebeuren, veel misverstand heerscht. Het is toch heel eenvoudig. Wanneer U meent, dat uw aantal bonnen van één soort 1.50 op 25 ct. afzonderlijk dus) ei wel mag zijn, dan 1. haalt U bij een Midza-zaak een hier voor bestemde enveloppe 2. in die enveloppe doet U de bonnen van één soort (wilt U meer soorten inleveren, dan kan dat natuurlijk ook maar iedere soort apart in een enveloppe 3. U stopt uw enveloppe (n) in de bus die van 22 Juni af in de portiek van per- Scl»eurUm§§cn nan Jew Jog Vandaag is de 750e vlucht naar Indië begonnen. (Pag. 1, eerste blad), Tallooze klachten over het optreden der Amerikaansche vakvereenigingen op de New Yorksche wereldtentoonstel ling. (Pag. 1, eerste blad), Duitschland zet Engeland den voet dwars in Palestina. (Pag. 1, eerste blad)J Nog geen ontspanning in Tientsin. (Pag, 1, eerste blad)j Het Amsterdamsche vciligheïdsmuseum bestaat 35 jaar. (Binnenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ceel Walstraat 63 zal staan en die iederen Maandagavond na 8 uur wordt geledigd. Méér hebt U niet te doen. Wie voor een premie in aanmerking komt, ontvangt de ingeleverde bonnen van de bewuste soort niet terug. Alle andere bonnen worden echter weer thuis gestuurd, zoodat zij die geen premie kregen, de bon nen weer voor een volgenden keer kunnen gebruiken. Wij vernemen van het Midza-bestuur, dat op 26 Juni de eerste uitkeering zal worden gedaan en wel tot een totaal be drag van 120, waaronder premies van 25, 10 en 5, enz. Dit bedrag zal iedere week worden uitgekeerd aan hen die de meeste bonnen inleverden. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Pascholl", „Vledderveen 2" en „Noord- stad" van Antwerpen„Arbo" van Lem ming/ton. Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Trifels" van HamburgItaL s.s. „Dino" van Bremen. Vertrokken: „Koningin Emma" naar Harwich„Magrietha" en „Jacoba" naar Londen „Trifels" naar New York J „Pascholl" naar Gosport„Vledderveen 2" naar Portsmouth „Dino" naar Napels „Noordstad" naar Westonpoint. Vanmorgen is komende van Antwerpen en op weg naar zee, gepasseerd het Argen- tijnsche oorlogsschip „La Argentina". Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Na een wekenlange reis zijn de Duitsche vluchtelingen Zaterdag met de „St. Louis" in de haven van Antwerpen aangekomen. Zaterdag werden aan het 21ste regiment infanterie te Amersfoort, ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van dit regiment, door de reserve-officieren een drietal diepe trommen aangeboden. Zaterdag en Zondag werd in België en Luxemburg voor de 20ste maal de Dumon- ceau bekerrït verreden, georganiseerd door de motorclub Zuid-Holland. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen8 grondwerkers, 1 mastieker, 7 opperlieden, 2 schilders, 8 timmerlieden, 1 verver, 1 vlechter, 1 machinaal houtbe werker, 1 mandenmaker, 1 meubelmaker, 1 politoerder, 2 kleermakers, 3 schoenma kers, 38 metaalbewerkers, 4 brood-banket bakkers, 1 sigarenmaker, 7 slagers, 1 tuin man, 2 magazijnbedienden, 7 reizigere agenten, 5 winkelbedienden, 4 chauffeurs, 3 kellners, 18 loopers, 2 portiers, 48 trans portarbeiders, 13 kantoorbedienden, 1 mu sicus, 30 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.), 114 losse arbeiders. Vrouwen1 kantoorbediende, 2 huis houdsters, 2 werksters. Totaal 340 ingeschrevenen, vorige week 346, waarvan 191 in steunte weten 112 in de werkverschaffing, 30 in de plantsoe nen, 21 crusissteuntrekkers en 28 gesteun- den van Maatschappelijk Hulpbetoon. Al- zoo een vermindeling van 6 werkzoeken den.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1