VJissingsclte Courant Breskensche Courant STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG ZATERDAG 17 NUMMER 141 JUNI 1939 ADonnementsprgs: 1'/ CL per week ot LZO pei «wartaal Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 cL Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prfls. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F VAN DE VKUltJr, Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.86287. Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, TeL2) Oost- en West-Soubnrg, Kanaalstraat i5. TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW A ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Fransche duikboot met 71 opvarenden vermist. Gedoken en niet meer boven water gekomen. Het schip wordt verloren beschouwd. Volgens een gisteren uit Saigon ontvan gen telegram was de Fransche duikboot „Phenix", aan boord waarvan zich 71 offi cieren en minderen bevinden, nog steeds niet boyen water gekomen, nadat het schip dertig uur tevoren onder was gedoken. Het Fransche ministerie van marine deelde in dit verband mede Omtrent het lot van de duikboot der eerste klasse „Phenix", die op het oogen- blik in Indo-China gedetacheerd is, I heerscht ernstige ongerustheid. Na een langdurigen duik, tijdens in den I ochtend van 15 Juni ter hoogte van de baai van Cam Ranh gehouden oefeningen, is de duikboot niet weder verschenen. De vloot- strijdkrachten in het Verre Oosten, als mede in Indo-China gedetacheerde marine vaartuigen hebben onmiddellijk een onder zoek ingesteld, dat nog voortduurt, en waaraan watervliegtuigen van de kolonie deelnemen. Direct nadat het gewaarschuwd was, heeft het ministerie van marine den toestand ter kennis gebracht van de fa milieleden der bemanning. De „Phenix" moest zich van een punt aan de Indo-Chineesche kust, gelegen op ongeveer 300 K.M. ten Noorden van Saigon in de baai van Cam Ranh, naar een ander punt aan de kust begeven'. Het vaartuig moest laat in den ochtend aan het eindpunt van den tocht aankomen. Toen de com mandant van de Fransche vlootstrrjdkrach- ten in het Verre Oosten de „Phenix" niet omstreeks het verwachte tijdstip boven water zag komen, alarmeerde hij terstond alle schepen en watervliegtuigen van de Indo-Chineesche vlootbasis. Nadat eenigen tijd gezocht was, moest men wel tot de conclusie komen, dat de „Phenix" bij het duiken door tot nu toe onbekende oorzaak uit haar evenwicht is geraakt en op den zeebodem gestooten. In de omgeving waar het vaartuig ver dwenen is, is de zee ongeveer honderd M. diep. Hoewel men vreest de bemanning niet meer te kunnen redden, wordt het op sporingswerk voortgezet. Men kent de oorzaak van het ongeluk niet. Een com missie zal daarnaar een onderzoek instel len. De „Phenix", die in 1930 te water is ge laten, staat onder bevel van kapitein Couchacourt. Zg meet 1379 ton en is 92 M. lang. De bewapening bestaat uit een ka non van 100 m.m., een kanon van 37 m.m., een machinegeweer en elf torpedo-lanceer- buizen. De „Phenix" verloren geacht. Aan boord' van de „Phenix" bevonden zich 5 officieiren en 66 onderofficieren en manschappen. De duikbooten „Phenix" en „Espoir" doken tegelijkertijd, doch alleen de laatste kwam weer boven. Onder leiding van admiraal Decouxwerd onmiddellijk met het opsporen een begin gemaakt, doch, nu men 24 uur lang tever geefs gezocht heeft, mosten de boot en haar bemanning verloren geacht worden, omdat het bijna zeker is, dat de lucht in het vaartuig zeer spoedig uitgeput zal zijn, terwijl de diepte der zee op de plaats van het ongeluk redding bijna onmogelijk maakt. Op alle Fransche oorlogsschepen zijn de vlaggen halfstok geheschen. Volgens de laatste berichten geschiedde het ongeluk zes mijl uit de kust. Een tekort van 80 millioen moet gedekt worden. DE HEER ALBARDA ACHT AFTREDEN VAN HET KABINET HET BESTE. Den geheelen middag heeft de Tweede Kamer gisteren naar aanleiding van de interpellatie-Wijnkoop de oorzaken en de gevolgen van het aftreden van mr. De Wilde als minister van financiën bespro ken. Reeds in Augustus 1938 had minister De Wilde, zooals reeds gemeld, ernstige be zwaren tegen de begrooting en hg was toen reeds voornemens af te treden. Daar dit tgdstip in verband met den spoedigen aanvang van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal niet zeer gunstig was, zag hjj er echter van af, doch hij stelde de voorwaarde, dat het eindcijfer van den ge wonen dienst niet zou uitgaan boven dat van het vorige jaar. Alle ministers ver bonden zich dit doel na te streven, doch bij de indiening der ontwerpbegrootingen in April jj. bleek het eindcijfer een tekort aan te wjjzen van enkele tientallen mil- lioenen. Daarom is minister De Wilde af getreden. Dr. Colijn zei zich geheel met 1 het standpunt van minister De Wilde, dat tegenover grootere uitgaven bezuiniging op de staatsdiensten moest staan, te kun nen vereenigen. Als kabinetsformateur had hij echter een andere verantwoordelijkheid dan de minister van financiën daarom heeft hij de portefeuille van financiën over genomen om te trachten het door minister De Wilde gestelde doel te bereiken. Het overleg over de voorloopige begrootingen is nog niet ten einde de beslissing zal tegen het einde van deze maand kunnen worden tegemoet gezien. Voor den heer Wijnkoop was de mede- deeling, dat minister De Wilde reeds in Augustus van het vorige jaar had willen aftreden, het bewijs, dat de crisis in het Kabinet permanent is. Zoo oordeelden ook de heeren Albarda (s.d), Bierema (lib.), Joekes (v.d.) en Van Houten (C.D.U.). De heer Albarda achtte het onmogelijk door bezuiniging een budgetaire evenwicht te verkrijgen. Deze politiek is lijnrecht in strijd met de werkloosheidsbestrijding, zoo als de katholieke ministers zich die voor stellen. Hij zei het het beste te achten, dat dit kabinet, dat alle homogeniteit mist af treedt. Aan de hand van cijfers betoonde de heer Rost van Tonningen (n.s.b.), dat het financieele beleid van dr. Colijn schipbreuk heeft geleden. Algemeen achtten de spre kers de conclusie, dat er een diepgaand verschil heerscht in het Kabinet ten aan zien van de financieele politiek, gerecht vaardigd. De heer De Geer (c.h.) zei het begrijpe lijk te vinden, dat men het over de midde len tot dekking niet eens is. Wjj mogen geen wissel op de toekomst trekken, aldus deze spreker. De heer Van Houten vreesde, dat wij thans staan voor een verscherpte aanpassingspolitiek. Van Katholieke zijde wordt de heer Colijn steeds weer als de groote onwillige voorgesteld, aldus deze spreker, aan wien te wijten zou zijn, dat vele sociale voorzieningen geen voortgang kunnen hebben. De heer Kersten staatk. gerefs) was van oordeel, dat de samenstel ling van een coalitieregeering een fout is geweest. De minister-president tenslotte hield staande, dat de omstandigheden in 1937 veroorloofden een kabinet van de huidige samenstelling te vormen. Ook is sinds Augustus 1938 tot Mei van dit jaar geen enkel geschil in het Kabinet gerezen. Dr. Colijn verklaarde nog, dat het tekort, waarvoor dekking moet worden gevonden, minstens 80 millioen gulden bedraagt. Dinsdagmiddag zal de Kamer de behan deling van het wetsontwerp wettelijke re gelen inzake kinderbijslagverzekering voort zetten. Japanneezen verhinderen voedsel- aanvoer te Tientsin. TOESTAND IN DE CONCESSIES WORDT SLECHTER. Het voedselgebrek in de Britsche con cessie te Tientsin wordt steeds ernstiger. De Japanneezen hebben motorpatrouilles op de Hai, tegenover de vroegere Duitsche concessie, gestationneerd om te verhinde ren, dat vaartuigen, geladen met groenten, in de concessie komen. Ook op andere plaatsen langs de grens der concessie zijn strenge maatregelen genomen ter verhin dering van voedselaanvoer. Vooral het ge brek aan ijs wordt gevoeld, daar de tem peratuur tot ongeveer 100 graden gestegen is. Maandag a.s. zal de Britsche minister raad in Downingstreet bijeenkomen ter be spreking van den toestand te Tientsin. De raad zal de beschikking hebben over een aantal rapporten van de verschillende mi nisteries, welke ieder afzonderlijk de zaak bestudeeren. Het ministerie van handel bestudeert de economische maatregelen, welke genomen moeten worden, wanneer de toestand voortduurt, terwijl het minis terie van buitenlandsche zaken de laatste rapporten zal voorleggen. Te Tsinnwangtau, 125 mijl ten Noorden van Tientsin, is een Britsche torpedojager aangekomen. Het vaartuig zal een reis langs de vacantieplaatsen in Noord China maken om een onderzoek in te stellen naar de veiligheid van de Engelsche onderdanen. Het zal ook een bezoek brengen aan Pei- taiho, waar de Japanneezen een telling van de vreemdelingen bevolen zouden hebben. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat alle journalisten, die medewerken aan bladen, welke in de Chineesche taal verschijnen en eigendom zijn van buitenlanders, met den dood bedreigd worden, voor het geval zij zich zouden verzetten tegen de „vredes beweging", of indien zg Wang Tsjing Wei zouden aanvallen. Deze dreigbrieven waren geschreven onder het opschrift„Speciale dienst tot nationaal welzijn en strijd tegen het com munisme". Van de bladen, welke in de Chineesche taal verschijnen, zijn alleen de bladen welke aan buitenlanders behooren uitgesloten van de censuur van de pro-Japansche Chinee sche autoriteiten. In China wordt de gang van zaken aandachtig gevolgd. De toestand te Tientsin wordt door het Chineesche publiek en de Chineesche re geering met levendige belangstelling ge volgd. De meening wordt uitgesproken, dat de ontwikkeling te Tientsin ondubbel zinnig zal toonen, of de mogendheden be reid zijn, haar belangen in het Verre Oos ten te verdedigen, of geheel voor de Ja- pansche agressie zullen terugtrekken. Welk besluit de mogendheden in deze aan gelegenheid ook zullen nemen, het zal, vol gens de Chineesche opvattingen niet zon der invloed zijn op de toekomstige Chi- neeschJapansche vijandelijkheden. Italiaansche meening over den toestand. Italië volgt de gebeurtenissen te Tientsin aandachtig. In politieke kringen te Rome verheelt men niet een zekere bezorgdheid voor eventueele sancties. Men verklaart, dat een dergelijke houding niet tot de ver wachte resultaten zou leiden, maar juist tot een ernstige internationale crisis zou leiden, waarvan men zich de ontwikkeling maar al te gemakkelijk kan voorstellen. In deze zelfde kringen ziet men de incidenten graag als een ideologisch conflict. De tota litaire mogendheden, aldus zegt men, ge voelen zich verplicht tusschenbeide te ko men in ieder land, dat, zooals China, bloot staat aan bolsjewistischen invloed. Men voegt hier aan toe, dat de democratieën moesten trachten deze mentaliteit te be grijpen wat thans gebeurt, heeft zich voorgedaan in Midden-Europa en Oost- Afrika, waar Engeland de „moraal van Genève" toepaste. Thans blijven de regee ring te Londen en haar bondgenooten zich hardnekkig verzetten tegen de vrije ont wikkeling de± Japansche politiek in China. Italië kan de houding van Japan slechts goedkeuren. De „St. Louis" op de reede van Vlissingen. Het s.s. „St. Louis", waarop zich de on geveer negenhonderd vluchtelingen bevin den, die gedurende eenigen tijd op het schip moesten blijven, omdat zij nergens werden toegelaten, is vanochtend om half tien op de reede van Vlissingen aangekomen en voor anker gegaan. De vluchtelingen, van wie ongeveer 200 voorloopig in ons land zullen worden ondergebracht, blijven echter tot Antwerpen aan boord. Daar zal de ont scheping plaats hebben, waarna, zooals ge meld, de voor Nederland bestemde vluchte lingen per schip naar Rotterdam worden vervoerd. Tezelfdertijd dat de „St. Louis" met de honderden vluchtelingen wier landing in de nieuwe wereld werd geweigerd, op de reede kwam, passeerde het bekende luxueuse Amerikaansche jacht, de viermaster „Sea- cloud". Een wel schrijnende tegenstelling wanneer men denkt aan de positie van hen die zich aan boord van deze beide schepen bevinden. Het schip naar Antwerpen opgestoomd. Tegen half elf is de „St. Louis" waarop zich de ongeveer 900 vluchtelingen bevin den, naar Antwerpen opgestoomd. Tijdens het verblijf op de reeda van Vlissingen heeft zich een aantal personen aan boord van het schip begeven. Hier onder bevonden zich in de eerste plaats vertegenwoordigers van de onderscheidene vluchtelingencomité^ in Nederland, Frank rijk, België en Amerika. Uit Rotterdam waren vertegenwoordi gers van de vreemdelingenpolitie naar Vlissingen gekomen en deze begaven zich eveneens aan boord om tezamen met de vertegenwoordigers der comité's onderweg naar Antwerpen de ontscheping en het verdere transport der vluchtelingen te re gelen. Toen de sleepboot met de leden van het comité en de vertegenwoordigers van den vreemdelingendienst de „St. Louis" na derden, ging er onder de vluchtelingen, die zich op de dekken hadden opgesteld, een gejuich op. Zij waren blij, dat zij zich ein delijk op een plek op de wereld bevonden, waar zij niet werden teruggestuurd. Voor zoover wij bij het korte bezoek aan boord konden nagaan, was de toe stand van de vluchtelingen goed te noe men. Zij zagen er na de moeilijke reis vrij goed uit. Onder de ruim 900 passagiers, bevonden zich zeer veel kinderen, die even eens de zwerftocht over de zeeën hebben meegemaakt. De „St. Louis" wordt vanmiddag om 3 uur te Antwerpen verwacht, waarna on middellijk met de ontscheping der vluchte lingen wordt begonnen. De 194 vluchtelingen, die voorloopig in Nederland zullen worden ondergebracht, zullen met het Belgische vaartuig „Flan- dria", een klein passagiersschip, zoo spoe dig mogelijk naar Rotterdam worden over gebracht. Tentoonstelling van teekeningen enz. van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. ER IS MOOI WERK TE ZIEN. Doordat men niet de beschikking had over het schoolgebouw moest de tentoon stelling van teekeningen enz. van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs dit jaar eenige maanden later gehouden wor den dan andere jaren het geval was. Alvorens een rondgang door de verschil lende leslokalen gemaakt werd, heeft de directeur der school, de heer G. Wagen voorde gisteravond een nadere toelichting van het tentoongestelde werk gegeven. De Avondschool is een gemeentelijke in stelling, gesubsidieerd door het rijk. Het is een vijf-jarige cursus, welke echter nog voor hen, die hierin lust hebben met één of twee jaar kan worden verlengd. Het on derwijs is gericht op de theorie voor alle ambachten, zooals houtbewerking (w.o tim meren, scheepsfceschieten, meubelmaken), haakwerken, smeden, machinale bewerking, scheepsbouw, plaatbewerking, ketelmaken, schilderen en behangen. Met den nieuwen cursus in het komende winterseizoen zal ook het vak vliegtuigbouw hieraan worden toegevoegd. In de eerste twee leerjaren is het onder wijs algemeen en bepaalt het zich tot handteekenen en gewoon lager onderwijs. Van de derde klas af wordt de leerling ge plaatst in de afdeeling van het beroep dat hij uitoefent. Nu ontvangt hij lessen in de vaktheorie en wel speciaal in het technisch teekenen. Aan de school wordt in de volgende vak ken onderwezen lijn-, hand- en vakteeke- nen, wiskunde, natuur- en werktuigkunde, Nederlandsche taal, projectieleer en vak theorie. Sinds 1 Januari 1938 vindt op de Kon. Mij. „De Schelde" de opleiding plaats vol gens het leerlingstelsel. Een jongen, die pas van school komt kan bij deze opleiding geplaatst worden. Hij verdient een kleinig heid en krijgt een degelijke practische op leiding. Dit leerlingstelsel kan tevens die nen als aanvulling van het ambachts- schoolonderwjs. De opleiding duurt 3 jaar hetgeen con tractueel wordt vastgelegd. De leerling is verplicht het avondschoolonderwijs te vol gen. Na afloop van den contracttijd is de leerling geheel vrij. Aangezien ook deze opleiding subsidie geniet van het rijk, is er contróle noodig. Met deze contróle is de heer G. Wagen voorde belast. Hierdoor ontstaat een nau we band tusschen het practisch en theore tisch onderricht, hoewel het aparte licha men zijn. De heer Wagenwoorde wees op het groote voordeel dat den toekomstigen vak man hier geboden wordt. Hg krijgt een breede practische opleiding, gepaard aan een groote dosis theoretische kennis. De opleiding aan „De Schelde" werd aangevangen met 12 leerlingen, thans zijn er 76 en op 1 Juli zal dit plm. 100 zgn. Zij staat open voor bankwerkers, draaiers, fraisers, plaatwerkers, koperslagers, hout- bewekers, modelmakers, vormers, gieters en electro-teehnische bankwerkers. Met na druk betoogde de heer Wagenvoorde dat wanneer het onderwijs gegeven wordt zoo als „De Schelde" dit doet, gesproken kan worden van een degelijke goede vakoplei ding. Goed, omdat men beschikt over alle materialen en werkstukken welke men wenscht. Dit wil niet zeggen dat de Am bachtsschool nu overbodig is geworden. Voor haar leerlingen blijven er genoeg plaatsen open in de maatschappij. Het tentoongestelde werk. Keurig gerangschikt liggen de verschil lende teekeningen in de leslokalen. Terwijl anderen him genoegens elders zochten, hebben de scholieren zich met ijver en toe wijding op de studie geworpen. Van ieder is dan ook een flink aantal teekeningen te bezichtigen. Niet alleen de mooiste, maar ook die, welke minder fraai zijn afgewerkt. Wanneer men begint big het werk der eer ste klasse, het eenvoudige plaatteekenen, krijgt men een goed overzicht welke graad van ontwikkeling de leerling bij het verla ten der vijfde klas heeft bereikt. Vooral voor ingewijden zal het een genoegen zijn de zeer ingewikkelde meetkundige con structies van alle vakken waarin onderwijs wordt gegeven, te bekjjken. Vele modellen zijn aanwezig van voorwerpen, welke de leerling voor zich krggt, om deze in teeke- ning te brengen. Voor de hoogere klassen is het natuurlijk niet altgd mogelijk een Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant ^elieMrlenisseti va n <1 l"9 Een Fransche duikboot met 71 opva renden wordt vermistgedoken en niet meer boven gekomen. (Pag. 1, eerste blad). Een tekort van 80.000.000 op de eer ste ontwerp-begrooting. (Pag:. 1, eerste blad) De Fransche regeering stelt orde op zaken in Marseille. (Buitenland) De toestand in Tientsin blijft gespan nen. (Pag. 1, eerste blad), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN model bij de hand te hebben, daar bijv. de afdeeling scheepsbouw zich toelegt op het uitslaan van groote onderdeelen van sche pen en de afdeeling timmeren op het uit slaan van kappen van woningen, dakspan ten, en wat zoo al meer tot den bouw van een huis behoort. Zooveel mogelijk worden de eischen na gekomen, welke de in het leven geroepen normalisatie-commissie stelt. De machine- teekeningen worden bijv. voorzien van het bewerkingsteeken, terwijl er ook van hoo- ger hand op werd aangedrongen de teeke ningen in potlood te vervaardigen en niet zooals vroeger gebruikelijk was met inkt. Verschillende teekeningen zijn met kleuren opgewerkt, waardoor zij beter tot hun recht komen. Dit jaar was voor het eerst een apart lokaal ingericht met modellen voor alle branches, waarover de school beschikt. In deze modellenkamer zijn ook de simpelste onderdeelen aanwezig, terwijl er vaklec- tuur is voor hen, die de vervolgklasse vol gen. Grondstoffen waaruit de materialen vervaardigd worden, benevens monsters van oliën en vetten hebben hier een plaats je gevonden. De werkstukken van de leerling opleiding der Kon. Maatsch. „de Schelde'. Aan deze tentoonstelling is een aparte expositie verbonden van de werkstukken, welke de leerlingen van de opleiding der Kon. Mij. „De Schelde" hebben vervaar digd. En dit gedeelte is wel buitengewoon interessant, want het geeft een duidelijk beeld wat zoo'n jongen nu feitelijk pres teert, en hoe men zich de opleiding heeft ingedacht. Wij bezochten eerst de afdeeling timmeren. Vele modellen van hoekverbin dingen zijn hier uitgestald, maar ook tal van werkstukken, welke op de opleiding zijn gemaakt. Om eenig idee te geven noe men wij het verkleinde model van een hut wand met kooi en een bgzetkastje voor een bureau. Tot in de kleinste bijzonderheden is alles gemaakt en de keurige afwerking valt aanstonds in het oog. De afdeeling metaalbewerking begint met het maken van kleine gereedschappen. De leerling krijgt het ruwe metaal en moet dit zelf heelemaal bewerken. Voor hen, die in de metaalbewerking eenigszins thuis zijn, zijn ongetwijfeld prachtige werkstuk jes van deze jonge opleiding te bewonde ren. Ook de afdeeling electro-technisch bankwerken laat eenige proeven zien. Op de afdeeling koperslagerij zagen wij het ruwe stukje koper gevormd tot aller hande voorwerpen, o.m. pgpbuigingen, ex pansiebochten enz. enz. Vooral de afdeeling lichte plaatbewer king is beziensu aardig. In het midden staat een verkleind model van een Schotschen scheepsketel met 2 vuren en 2 vlamkasten opgesteld, terwijl er tevens een vallende schoorsteen op aangebracht is. Als wij na gaan dat dit stukje werk door jongens van 16 a 17 jaar is gemaakt, mag het een mooie prestatie worden genoemd. Verder zijn nog vele andere voorwerpen in dit ver trek geëxposeerd. Elke leerling is in het bezit van een werkboekje. Hierin wordt aan de eene zjj- de de teekening gezet en op de andere blad zijde werkuren en aenteekeningen van den werkmeester. Zoo kan men na jaren nog nagaan wat de jongen in zijn leertijd heeft gepresteerd. De samenvoeging van deze twee tentoon stellingen zal zeker groote aantrekkings kracht uitoefenen om eens een kijkje te gaan nemen. Het is zeer aardig te zien wat een aankomende goed geschoolde vakman zoowel theoretisch als practisch in zijn mars heeft. Belangstellenden zijn hiertoe hedenavond nog in de gelegenheid.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1