VJissingsche Courant Breskensclie Courant Corks De gespannen Japansch-Britsche betrekkingen EERSTE BLAD Windsor Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 140 VRIJDAG 16 JUNI 1939 ADonueaientaprys: cL pel week ol i 2.2u ptj «wartaal. Franco per post f 2.50. Afzonderlijk» nummers 5 ct Voor het buitenland neme men eer abonnement op het postkantoor zflner gemeente Advertentieprijs: Van 1—6 regels 1.25, ledert regel meer 25 cent Bi) abonnement speciale pqja Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma f. VAN Ut V KLIM!, Jr., Bureau* Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66281 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat TeL21 Oost- en West-Souburg. Kanaalstraat 45. Tel. 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR FUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E P E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Hebben de autoritaire staten Japan beïnvloed In welingelichte Japansche kringen be schouwt men de Britsche berichten, waarin wordt gesproken over economische vergel dingsmaatregelen tegen Japan, als bluf. Een dergelijke actie, aldus zegt men, zou een schending van het JapanschBritsche handelsverdrag be teekenen en Japan zou ongetwijfeld maatregelen nemen om aan den toestand, die daardoor zou ontstaan, het hoofd te bieden. De EngeLschen zouden daarvan het meest te lijden hebben. Verdere maatregelen te Tientsin. De Japansche autoriteiten hebben beslo ten nieuwe maatregelen tegen de conces sies te nemen, indien de reeds getroffen maatregelen hun doel niet zouden bereiken. Dit doel is niet een plaatselijke regeling door plaatselijke onderhandelingen, maar een algeheele herziening der Britsche poli tiek in China en een definitieve regeling van het vraagstuk der buitenlandsche con cessies in China. De spanning neemt toe. Vanmiddag te half een zijn dertig Brit sche soldaten met twintig Chineesche poli tiemannen in drie vrachtauto's aangeko men bij de grens van de Britsche neder zetting en hebben een barricade opgewor pen op eenige meters afstand van de Ja pansche barricade. Hier worden de perso nen, die door de Japansche wacht zgn doorgelaten, nogmaals onderzocht. Op de barricade staat een lichte mitrailleur op gesteld, gericht op de Japansche barricade. Anderhalf uur later werd de Britsche wacht versterkt met nog dertig soldaten en twintig Chineesche politiemannen, voor zien van een lichte en een zware mitrail leur. De Japansche post bestond uit eenige soldaten en politiemannen. In verband met de Britsche maatregelen, is deze post thans versterkt met drie tanks. De blokkade wordt voortgezet. De Japansche autoriteiten hebben een driedaagsche conferentie gehouden te Pe king, waaraan werd deelgenomen door den consul-generaal Horinoetsji en den consul- generaal te Tientsin Tasjiro. Besloten is de blokkade voort te zetten, totdat de Brit ten hun anti-Japansche houding zullen hebben opgegeven. Ock werd besloten alle Britsche voorstellen tot eèn compromis van de hand te wijzen. Invloed der autoritaire staten? In een commentaar op den toestand in Tientsin schrijft de Gazzeta del Popoio „Engeland is gesteld tegenover een zoo gecompliceerden toestand, dat het schijnt, dat het er niet uit zal kernen zonder een wereldoorlog te ontketenen." Het blad voegt hieraan toe, dat alle totalitaire staten Duitsch- land, Japan, Italië en Spanje besluiten moeten op alle terreinen samen te werken, zonder voorbe houd. „De oorlog is nog niet onvermijdelijk", aldus de Telegrafo, die van meening is, dat Engeland noodzakelijkerwijze „verband meet brengen tusschen zijn woorden en zijn daden." De Popoio di Roma ziet in de Japansche actie „een tegenoffen sief der autoritaire landen tegen de poging tot een coalitie der de mocratische mogendheden." De Corriere Padano, die zich verheugt over de „door Engeland ontmoete moeilijk heden" daar het voorspel in ziet van een militair bondgenootschap tusschen Japan en de spil. Ook hetgeen de diplomatieke redacteur van Stefani schrijft geeft aanleiding te ver moeden dat Duitschland en Italië de hand in het spel hebben „De ervaring heeft bewezen, dat iedere Europeesche crisis onvermijdelijke gevolgen buiten Europa heeft. Op grond van dit verband kon de fatale omsingelingspoli- tiek niet anders dan reacties wekken in het Verre Ocsten. Misschien vormen die, welke men tot dusverre heeft waargeno men, nog slechts een begin. I)e activiteit, die de Westersche diplomatieën dezer da gen ontplooiien om Moskou in haar spel te betrekken, is gericht tegen de mogendhe den van de spil, maar zrj raakt ook recht streeks de vitale belangen in Japan. Het eerste antwoord wordt te Tientsin opgeteekend." Het levensmiddelen vraagstuk wordt ern stig, daar er wederom een dag voorbij ge gaan is, zender dat levensmiddelen de con cessie binnen zijn gekomen. Alle markt kramen zijn leeg, terwijl de voorraden der kruideniers snel verminderen, ofschoon de prijzen met 50 tot 70 procent gestegen zijn. In den ochtend van den derden dag der blokkade hebben de Japanneezen hun maatregelen nog verscherpt. In de vroegte werden de buitenlanders uit him slaap ge wekt door schoten, gelost bij de barricade voor de renbaan. Er ontstond een groote opwinding, die niet verminderde, toen men vernam, dat twee Chineezen, die manden met greenten over de barricaden aanreik ten, waren neergeschoten „om een voor beeld te stellen." Er verluidt, dat de Japansche autoritei ten in Tientsin voor de opheffing van de blokkade de volgende eischen ingewilligd willen hebben 1. Vaststelling van alle terroristische anti-Japansche personen of organisaties 2. de politie moet door de Japanneezen worden gecontroleerd 3. de buitenlandsche concessies moeten gevoegd worden in de politiek der regee ring te Peiping. Het financieele wezen in Noord-China mag op geenerlei wjjze ge stoord worden 4. onmiddellijke uitlevering der in de conces:de in deposito liggende 50 millioen aan zilver. Voor Zomersche dagen Fresco en Gabardine Zomer- costuums in chique lichte en meer gedekte dessins 18.75 tot ƒ34.Zomerpantalons in fresco en flanel, wijde modellen 4.25, 5.50 en 6.25. Whipcord pantalons, zeer chique model len met rits en rubber band 5.75, 7.25, 9.75. Zomer shirts met ring en veter, blauw, bleu, grijs, beige en donderrood 1.55, 2.25. Tweka Zomer- hemden ƒ1.55, ƒ2.45, ƒ2.95. Kampshirts, juist ontvangen nieuwe Schotsche dessins 2.25, ƒ2.95. Aparte collectie cn bij zonder mooie lederen- en elas tieken riemen vanaf 55 ct. tot 2.75. Heerenmodehuis Walstraat 32. Wij geven MIDZA BONNEN Het Britsche konings paar is op de terugreis. Het Britsche Koningspaar is gistermid dag te Halifax aangekomen en heeft defi nitief den trein verlaten, welke hen acht duizend mijlen door Canada en de Veree- nigde Staten heeft gebracht. In zijn antwoord op het adres van wel kom zei de Koning, dat het een schitteren de overwinning was van de beginselen van democratie en verdraagzaamheid, dat het volk van een ander ras op Nieuw Schotland zich heeft gevoegd bij zijn broeders elders om tezamen het Canadeesche burgerschap te vormen. Een later bericht van Reuter meldt, dat Koning George en Koningin Elisabeth zich gisteravond aan boord van de „Empress of Britain" hebben begeven. Alvorens zich in te schepen heeft de Koning zich in een af scheidsrede tot het Canadeesche volk ge richt. Na woorden van erkentelijkheid te hebben geuit, zei de Koning troost en in spiratie te putten uit de gedachte, dat zich van den Atlantischen tot den Stillen Oceaan en van de tropen tot het poolgebied een groot deel van de aarde uitstrekt, waar zich niet de mogelijkheid voordoet van een oorlog tusschen buren, waar de volken zich geheel wijden aan het streven naar vrede en allen menschen tot voorbeeld strekken voor de wijze, hoe beschaafde naties te za- men moeten leven. Het is goed te weten dat er zulke streken zijn. Want wat de mensch eens kan doen, kan hij met Gods -hulp nogmaals doen. Wellicht zult gij het voorbeeld geven, dat de geheele wereld zal volgen. De Koningin richtte haar afscheidswoord in het bijzonder tot de vrouwen en kinde ren van Canada. Deze wonderschoone reis, zoo zei zij, heeft mij herinneringen ge schonken, die de tijd nooit zal doen ver vagen. De Koning en de Koningin zijn gister avond om 22 uur (Greenwichtijd) naar New Founland vertrokken met de „Empress of Britain", die door de Britsche kruisers „Glasgow" en „Southampton" begeleid wordt. Een groote menigte had zich verza meld om het vorstelijk paar goede reis te wenschen. Apart gekleed gaan, maar op zichtigheid vermijden deze wens vindt U terug in onze met zorg samengestelde voor raad costuums. De prqzen z(jn zeer aantrekkelijk. U moet vooral eens komen kjjken. 17.75, 19.75, 22.75 tot 45.—. By CORLAS slaagt U boven verwachting. WALSTRAAT 45 - Telef. 612 Duitsche Rijksbank onder staatsgezag. De Führer heeft gisteren de „wet op de Duitsche rijksbank" onderteekend, welke vandaag met het publiceeren in de staats courant, in werking treedt. Bij deze wet wordt de rijksbank onmid dellijk ondergeschikt gemaakt aan den Führer en wordt het onbeperkt gezag van den staat over de circulatiebank hersteld. Dit brengt mede, dat alleen de Führer be slissingen kan nemen over bijv. de hoogte van het bedrijfscrediet van de bank, het bedrag van de schatkistwissels e.d. Het voorschrift, dat de goud- en devie zen voorraad kan dienen, tot dekking van de bankbiljetten in omloop, is opgeheven overeenkomstig het door den Führer ge stelde beginsel, dat de stabiliteit van de Duitsche munt niet afhangt van den voor raad goud en deviezen, doch berust op het feit, dat de door de circulatiebank uitge geven hoeveelheid geld in een bepaalde verhouding wordt gehouden met den omzet van de door Duitschen arbeid tot stand gekomen levens- en gebruiksgoederen. De in omloop zijnde bankbiljetten moe ten gedekt zijn door wissels, chèques, schatkistwissels, effecten en per dag op te eischen vorderingen. Het grondkapitaal be draagt 150 millioen mark. De Amsterdamsche erfpachts kwestie. RAPPORT DER RAADSCOMMISSIE VERSCHENEN. Ernstige beleidsfouten geen overwegingen van corrnptieven aard. Als bijlage van het Amsterdamsche ge meenteblad van gisteravond is het eerste gedeelte van het rapport der raadscommis sie van onderzoek inzake erfpacht ver schenen. In het gedeelte van het rapport, dat de commissie den raad thans aanbied, worden behandeld De brief van wethouder de Miranda aan de s.d. raadsfractie, houdende bezwaren tegen het raadslid Gulden en de daarop betrekking hebbende correspondentie. De verhouding van wethouder de Miranda tot den dienst der publieke werken, waar mede verband houden een aantal afzonder lijk, in bijlagen tot dit rapport te bespre ken gevallen. De integriteit van den in het onderzoek betrokken wethouder en leden van den raad. Algemeene conclusies. Voor de commissie is komen vast te staan, dat den wethouder ernstige beleids fouten moeten worden aangerekend en dat de wethouder in meerdere gevallen ernstig in verzuim is gebleven. Het persoonlijke in grijpen van den wethouder in een aantal gevallen, zond dat hg, naar door hem zelf is verklaard, wist, wat er bij den dienst omging, moest onvermijdelijk leiden tot bevoorrechting van de bouwers, die bg die gevallen betrokken waren. Dit was niet bevorderlijk voor den goeden gang van za ken bg het grondbedrijf. Het is de commissie niet gebleken, dat overwegingen van corruptieven aard den wethouder hebben geleid bg zgn doen en laten. De heer Gulden als raadslid ongeschikt. Ten aanzien van den heer Gulden is de commissie gebleken, dat hij, met name in het geval van de N.V. Hoogbouw-Landlust, zijn beroep van architect .niet voldoende heeft gescheiden va:i zijn functie van lid van den gemeenteraad en van de commis sie van bijstand voor de publieke werken en de volkshuisvesting. De commissie meent, dat de wijze waar op de heer Gulden in opspraak is geko men en de sfeer, die er om hem is gescha pen, hem voor de uitoefening van het raadslidmaatschap ongeschikt hebben ge maakt. De commissie is van oordeel, dat de heer Matthgsen buitengewone bemoeiingen heeft gehad met het verkoopen van scholen. Deze handelingen moesten leiden tot be voordeeling en hebben geleid tot bevoor rechting van den heer C. Elderenbos, waar door het belang der gemeente niet is ge diend. De commissie acht 'deze voor een raads lid niet toelaatbaar. Bg publieke werken geen corruptie. Ten aanzien van den dienst der Publieke Werken wenscht de commissie er de aan dacht op te vestigen, dat zij geen enkele aanwijzing heeft gekregen van eenige cor ruptie bij dezen dienst. De commissie geeft voorts nog haar oor deel over de door den heer De Miranda in zgn communiqué van 6 Januari 1939 vermelde punten. Zij is van oordeel 1. dat zij geen reden heeft, te twijfelen aan de juistheid van zijn mededeeling, dat hem tot 6 Januari 1939 van een justitieel onderzoek niets was gebleken 2. a. dat de mededeeling, dat noch door den wethouder, noch door den dienst van publieke werken den heer Fuldauer grond is toegewezen, juist is b. dat de mededeeling, dat de uitgifte van bedoelde terreinen geschiedde op nor male wijze tegen den normalen canon aan de bona fide bouwers Venemans c.s. for meel juist is, maar dat zoowel deze mede deeling, als die vermeld onder 2a. gezien dienen te worden in het licht van de feiten en omstandigheden, vermeld in bijlage 1. (Hierin wordt o.m. vastgesteld, dat de reserveering van het terrein bestemd voor de coöperatieve algemeene Joodsche woningbouwvereeniging door B. en W. niet op de gebruikelijke wijze is opgeheven en het terrein niet op de gebruikelijke wijze weder ter beschikking van het grond bedrijf is gesteld). Het feit, dat dit door vele bouwers be geerde terrein werd uitgegeven door tus- schenkomst van den makelaar Fuldauer, deed in ongewoon sterke mate bij de bou wers de meening post vatten, dat nieuwe wegen waren ontsloten om erfpachtsgrond Dit nummer bestaat uit 4 bladen Sebeurtemssen «inn Jew Jpq Gespannen BritschJapansche betrek kingen hebben de autoritaire 6taten de hand in het spel (Pag. 1, eerste blad) De Duitsche Rijksbank onder staats gezag. (Pag. 1, eerste blad) Ernstig spoorweg-ongeluk eischt vele slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad) Het rapport over de Amsterdamsche erfpachtskwestie Is verschenen. (Pag. 1, eerste blad) Het Engelsche koningspaar ls op den terugreis. (Pag. 1, eerste blad) Levenslang geëischt tegen den ver dachte in het drama van Koedfjk. (Rechtszaken) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Wij hebben Kleeding klaar voor iedereen.. s i 9 9 9 óók voor corpulente figuren ff Walstraat 63. Telefoon 455. te bekomen, wanneer men hem maar be talen wilde. De heer Fuldauer is voor zijn bemiddeling door den heer Venemans een som van ƒ3700 uitbetaald geworden. Door den heer Fuldauer is een bedrag van 750 of van 600 aan mr. De Miranda betaald voor rechtskundige adviezen. Mr. De Miranda heeft hiervoor geen declaratie ingediend en het honorarium voor deze ad viezen door mr. De Miranda, op het oogen- blik, dat de heer Fuldauer de medewerking van hem inriep voor het verkrijgen van grond, werd op niet hooger dan ƒ50 ge taxeerd 3. dat haar gebleken is, dat de mede deeling, dat tusschen den wethouder en zijn zoon nimmer eenige bespreking heeft plaats gevonden omtrent uitgifte van grond, naar de letter genomen juist is, maar dat hierbij in acht dient te worden geno men, hetgeen omtrent de bemoeiingen van mr. De Miranda is vermeld 4. dat de mededeeling, dat de verhouding tusschen den wethouder en de hoofdambte naren volkomen normaal is, ten tijde van het uitgeven van het communiqué juist was. Ernstig spoorweg ongeluk. Gisterenochtend is de D-trein Berlijn DresdenPraag op het station Mittelgrund bij Bodenbach door onbekende oorzaak ont-. spoord. Drie wagons sloegen om. De loco motief botste tegen een seinhuis, dat ge heel vernield werd. Dertien menschen zijn bij het ongeluk om het leven gekomen, vijftien tot twintig gewond, van wie drie ernstig. De „St. Louis" Zaterdag te Antwerpen. Voor Nederland bestemde vluchtelingen komen te Rotterdam aan. Het Duitsche s.s. „St. Louis" van de Hamburg—Amerika Lijn zal a.s. Zaterdag, des middags, in Antwerpen aankomen. Daar zullen de negenhonderd Duitsche emigranten, die zich aan boord van het schip bevinden, debarkeeren, waarna zij met kleinere schepen naar het land van bestemming worden vervoerd. De emigranten, die naar Nederland ko men, zullen te Rotterdam aan land gaan. HET BRITSCH-JAPANSCHE CONFLICT TE TIENTSIN

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1