VJissingsche Courant BreskenscTie Courant EERSTE BLAD STADSNIEUWS Vlissingen Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 138 WOENSDAG 14 JUNI 1939 SOUBURG vooimeuieulbprus: li CL pel week ol I Z.2U pet Kwartaal Franco per post ƒ2 50 Afzonderlijk* nummers 5 ct Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent By abonnement speciale prjjs. Kleine advertenties van l5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent imax. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma 1 VAN UK V KIJIK Jr.. Bureau* Watetr. 58-60, Tel 10 (2 HJnen). Giro No.66281 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, lel.21; Oost- en West-Sou burg. Kanaalstraat 15, Tel 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T EI T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Commando Zeemacht in Ned.-Indië. Bij K. B. van 8 Juni 1939 is de vice- admiraal H. Ferwerda eervol ontheven van de betrekking van commandant der zee macht en hoofd van het departement der marine in Nederlandsch-Indië met den da tum, waarop hy die aan zijn opvolger zal overdragen, zulks onderd ankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten en is de betrekking van commandant der zeemacht en hocfd van het departement der marine in Nederlandsch-Indië opgedra gen aan den schout-bij-nacht C. E. L. Hel- frich, met ingang van den datum waarop hij die van zijn voorganger zal overnemen. Ernstig verkeersongeluk te Soest. Vier dooden en één zwaar gewonde. Hedennacht, ongeveer half twee is op den rijksweg te Soest, nabij hotel „Kamp- lust", een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier personen om het leven kwamen en één zeer ernstig is gewond. Een two-seater waarin vijf personen waren gezeten, bestuurd door den heer Bruins uit Amersfoort, is daar ter plaatse door tot nog toe onbekende oorzaak uit de bocht gevlogen en in volle vaart tegen de langs den weg staande boomen gebotst. De gevolgen waren verschrikkelijk, want on middellijk vloog de auto in brand. Slechts één van de inzittenden slaagde er in zich uit den brandenden wagen te bevrijden. Met zware verwondingen is hij opgenomen en naar het ziekenhuis „Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. Men vreest dat hij in ieder geval een zijner oogen zal moeten missen. De heer Bruins verbrandde achter het stuur. Een derde passagier, alsmede twee inzittende vrouwen werden op slag gedood. Een van de lijken bleek zeer ernstig ver minkt. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is naar Soest overgebracht. De politie heeft de resten van de verbrande auto in beslag genomen. Omtrent dit ongeval vernemen wij nog, dat de bestuurder, de heer Bruins, des avonds met een vriend per motorrijwiel naar Utrecht was gegaan, alwaar zij een gezamenlijken vriend bezochten. Gedrieën hebben zij toen den avond verder doorge bracht. Men heeft getracht van de eenige overlevende van dit ongeval te weten te ko men wie de onbekende vrouwen waren, doch hij bleek niet in staat dit mede te deelen. Met zand en snelblusschers trachtte men den brand tc blusschen, doch men moest toezien, dat de bestuurder Bruins, die nog teekenen van leven gaf, verbrandde. Hij zat muurvast achter het stuur geklemd. De auto is niet in brand gevlogen door den motor, maar door het lekken van de benzinetank, waarvan de inhoud vermoede lijk met een brandende sigaar in aanraking is gekomen. De auto is met zulk een kracht tegen den boom gereden, dat her. voorste ge deelte om den boom gedraaid zat. Drankmisbruik de oorzaak. Omtrent dit verkeersongeluk vernemen wy nader, dat dit te wijten is aan drank misbruik. De wagen, een twee-persoons auto met dickey-seat, werd bestuurd door J. Bruins. Men weet niet zeker, uit welke plaats de man afkomstig is, daar het slacht offer is verbrand en ook zijn papieren ver loren zijn gegaan. Vermoedelijk betreft het hier een inwoner uit Utrecht-Tuindorp. De namen der twee gedoode vrouwen zijn nog niet bekend, zij zijn waarschijnlijk afkom stig uit Amsterdam. De vierde gedoode is de 34-jarige A. Beekman uit Amersfoort. De gewonde is E. Boom uit Amersfoort. Hij heeft een ernstige hoofdwonde opgeloopen en is op de plaats van' het ongeluk zyn oog kwijtgeraakt. De man wordt verpleegd in het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort. Zyn toestand is zorgwekkend. Eerst hedenmiddag werden de namen der slachtoffers van het ontzettend auto ongeluk op den ryksweg bekend. Het zijn de 40-jarige gehuwde mevrouw J. A. V. Kruitwagen uit Amersfoort, moe der van 3 kinderen, de 33-jarige gehuwde mevrouw C. M. Goes uit Amersfoort, even eens moeder van 3 kinderen, de 34-jarige gehuwde groentehandelaar A. Beekman uit Amersfoort, en de 26-jarige gehuwde koop man J. C. Bruins uit Utrecht. De 46-jarige ongehuwde slager uit Amersfoort, E. Boom, de eenige die nog in leven is gebleven, is vanmorgen door de politie gehoord, waarbij kwam vast te staan, dat drankmisbruik de oorzaak van het ongeluk moet zyn. De toestand van den heer Boom is be vredigend, alhoewel levensgevaar aanwezig hlyft. Europa's politieke schaakbord. Het kaartje geeft een goed beeld van de Europeesche machtsgroepeeringen zooals deze zich tot op heden toe ontwikkeld heb ben. De machtsverhoudingen zou men in vier groepen kunnen verdeeleji. 1.) .De spilstaten (Duitschland en Italië) waartoe men ook Slowakije en Hongarije kan rekenen evenals het thans onder Italië staande Albanië. 2.) De landen, die nog geen partij geko zen hebben, o.a. Spanje, Joegoslavië en Bulgarije, staten dus die weifelen zich voor neutraliteitsverklaring of aansluiting bij een der machtsgroepen uit te spreken bovengenoemde staten onderhouden echter vriendschappelijke betrekkingen met de spilstaten. Wat Spanje betreft, ligt de keuze tus- schen neutraliteit of aansluiting bij de spil RomeBerlijn. Joegoslavië is door zijn geografische ligging als nabuur van Duitschland en Italië voor een deel op deze staten aangewezen het bevindt zich in een strategische positie sinds de verove ring van Albanië door Italië. Het wordt eenigszins gedwongen zich meer naar de spilstaten te richten, dan naar andere Sla vische staten, alhoewel het sentiment van het Joegoslavische volk aan de zijde van Frankrijk staat. Bulgarije, met het oog op de afgenomen gebieden (Doebroedsja en zijn uitweg naar de Egeesche zee), tracht tot een vergelijk te komen door onderhandelingen met de aangrenzende staten. 3.) De landen (zwart aangegeven), aan gesloten bij het anti-agressie-blok, opgezet door Engeland en Frankrijk, ten doel heb bende bescherming en verdediging der klei nere staten welke door een machtig ryk bedreigd zouden worden en die niet in staat zijn zich daadwerkelijk te beveiligen. De zelfstandigheid van Roemenië en Griekenland wordt door Londen gegaran deerd door een eenzijdige garantie die hen slechts tot verdediging van hun land ver plicht. 4.) De uitgesproken neutrale landen, waaronder Ierland, Nederland, Zwitser land, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland, Estland, Letland en Litauen. België's neutraliteit wordt door Enge land, Frankrijk en Duitschland gewaar borgd. Met vier van de neutrale landen (zie de pijlen op de kaart) sloot Duitschland een niet-aanvalsverdrag. Sovjet-Rusland is nog steeds in onder handeling met Londen of het zich bij het anti-agressie-front zal aansluiten is nog een open vraag, al lykt dat wel te ver wachten. De militaire wetsontwerpen in de Tweede Kamer aan de orde. DE KWESTIE-OSS AAN DE AGENDA TOEGEVOEGD. Na een vrij langdurig reces is de Twee de Kamer Dinsdagmiddag weder bijeenge komen. Aan de agenda werd toegevoegd de behandeling van de conclusiën van de commissie-Schouten betreffende de nota van den Minister van Justitie inzake Oss. Vervolgens vroeg de heer Wynkoop (Comm.) verlof om vragen te richten tot den Minister van Algemeene Zaken, tevens Minister van Financiën ad interim, omtrent de oorzaken, de gevolgen en speciaal de eventueele gevolgen ten aanzien van het beleid van het kabinet, van het aftreden van den Minister van Financiën. Na eenig debat werd besloten hierover vandaag te beslissen. Het door den heer Woudenberg (N.S.B.) gevraagde verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Sociale Zaken naar aanleiding van de stakingen bij de werkverschaffing in Drente, enz. werd toegestaan en de interpellatie werd aan de agenda toegevoegd. Onder enkele ontwerpen, die zonder de bat en zonder hoofdelijke stemming door de Kamer werden aanvaard, bevond zich een tot goedkeuring van de wijzigingen, aangenomen door de vergadering van den Volkenbond in haar negentiende zitting 1938, van de inleiding, enkele artikelen en het aanhangsel van het Volkenbondsver drag. De Volkenbondsvergadering beoogde met deze wijzigingen het verwijderen van zekere dubbelzinnigheden, die in het Vol kenbondsverdrag voorkomen en het gevolg zijn van nauw verband, dat tusschen den Volkenbond en het vredesverdrag van Ver sailles is gelegd. Thans zal dus het Vol kenbondsverdrag worden losgemaakt van de vredesverdragen. De wetsontwerpen wyziging van de dienstplichtwet, onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en in werkelijken dienst houden van dienstplichtigen, werden vervolgens gezamenlijk behandeld. Alge meen kon men zich met de voorgestelde wijzigingen van de dienstplichtwet vereeni gen, hoewel er bezwaren werden geuit. De wijzigingen beoogen de regeering de be voegdheid te geven in buitengewone om standigheden den duur der eerste oefening op ten hoogste twee jaren te bepalen en den duur der herhalingsoefeningen op 85 dagen. De heer Ruys de Beerenbrouck (r.k.) bepleitte instede daarvan contin gentsuitbreiding tot 50.000 man en een eerste oefeningstijd van ten hoogste 17 maanden. Het hoofdbezwaar van den heer Duymaer van Twist (a.r.) was, dat door dit ontwerp de grens- en kustbeveiliging niet waren gediend. Hij stond een perma nente grensbeveiliging voor en bepleitte uitbreiding van het contingent. Ook de heer Wendelaar (lib.) had bezwaren, doch kon daarover heen stappen. Hij achtte den meest wenschelijken duur der eerste oefe ning 17 maanden. Ook de vrijzinnig-demo cratische afgevaardigde de heer Schilthuis was hiervan een voorstander hij bepleitte bovendien een tot vier jaren beperkten tijdsduur voor de door de regesring ge vraagde machtiging. Ook de heer Albarda (s.d.) stond op het standpunt van een be perkten geldigheidsduur en uitte het voor nomen hieromtrent een amendement in te dienen. Deze afgevaardigde wenschte ook gaarne het standpunt van de regeering te vernemen ten aanzien van de particuliere en gemeentelijke luchtafweer. Het natio- naal-socialistische lid de heer De Marchant et d'Ansembourg kon zich met het ontwerp niet vereenigen, daar hy vergrooting van de vredessterkte slechts wilde zien in ver- eeniging met den algemeenen dienstplicht. De heer Tilanus (c.h.) tenslotte achtte de wijzigingen juist, doch vroeg de regeering, hoe zy zich de financiering der nieuwe maatregelen dacht. De belangrijkste grief, die enkele spre kers hadden ten aanzien van de beide an dere wetsontwerpen, was gericht tegen het feit, dat men niet de jongere, doch enkele oudere lichtingen onder de wapenen had geroepen. Men erkende overigens, dat door de voorgestelde wijzigingen van de dienst plichtwet bezwaren van dezen aard zouden vervallen. Vanmiddag werd de behandeling voort gezet Ongerustheid over het Duitsche optreden in Slowakije. In een artikel over de gebeurtenissen in Slowakye schrijft de „Times" „Duitsch land heeft troepen geconcentreerd aan de noordgrens, vanwaar men het Silezische gebied, dat rijk is aan delfstoffen, kan be reiken, en meer naar het oosten, tegenover het Poolsche industriegebied. Krachtens het verdrag van 23 Maart had Duitschland het recht verkregen strategi sche wegen en versterkingen aan te leggen op de hellingen van de Kleine Karpathcn, de Witte Karpathen en het Javomik-ge- bergte. De Duitsche troepen zouden deze versterkingen kunnen bezetten en militaire souvereiniteit in deze zóne genieten. Den laatsten tijd hebben de Slowaken zich ongerust gemaakt over het aanzien lijke aantal troepen, dat uit Duitschland werd gezonden. Reizigers vertellen, dat groote hoeveelheden producten uit Slowakye naar Duitschland worden gebracht en dat de naijver tusschen Duitschers en Slowaken minstens zoo groot is als die tusschen Duit schers en Tsjechen." De Daily Herald meldt zelfs, dat Slo wakije binnenkort door Duitsche troepen bezet zou worden en als protectoraat ge annexeerd zou worden. Duitsche tegenspraak. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn „In dé buitenlandsche pers worden ge ruchten verspreid, volgens welke aan de Noordgrens van Slowakije Duitsche troe penbewegingen zouden worden waargeno men. In welingelichte kringen hier verluidt dat deze berichten geenszins met de feiten overeenstemmen. Men ziet in het lanceeren van dergelijke berichten slechts een ma noeuvre ter bevordering van de Britsch- Russische onderhandelingen. V erkiezingsui islagen De voornaamste resultaten der heden in verschillende Zeeuwsche gemeenten gehou den stemming voor den gemeenteraad wor den vanavond bekend gemaakt te Vlissingenaan onze bureaux Wal- straat 5860 te Souburg bij den boekhandel v. d. Peyl, Kanaalstraat 45 te Breskensbij de firma E. Boom, Dorpsstraat. Dit nummer bestaat uit 2 bladen S e beur 8 e nissen enn tien Jog Ongerustheid over het Duitsche op treden in Slowakye. (Pag. 1, eerste blad) Zaterdag wordt op Walcheren een groote Roode Kruis-oefening gehouden. (Provincienieuws) Een nieuwe „Batavier" voor den nacht dienst op Engeland. (Scheepvaart) De Tweede Kamer behandelde militaire wetsontwerpen. (Pag. 1, eerstg blad) ZIE vEKDEK EVENTUEEL LAA rSTfc KEKU HTEN Uittocht in Tientsin DE BRITSCHE CONCESSIE GEBARRICADEERD. De Japanneezen hebben hun bedreiging ten uitvoer gelegd en hedenochtend de Britsche concessie geblokkeerd. Rondom de concessie zyn barricades aangebracht. Dinsdag heeft men een grooten uittocht uit Tientsin kunnen aanschouwen van vrouwen en kinderen van Britsche en an dere nationaliteit, die in de groote hitte, welke thans heerscht, niet in de kleine concessie opgesloten wenschen te blijven. Vele vrouwen en kinderen zijn zeewaarts getrokken naar Peiteiho en Sjanhaikwan, terwijl anderen naar Peipong gekomen zijn. De Japansche bladen kondigden openlyk aan, dat vandaag strenge maatregelen ge nomen worden en dat slechts zij, die voor officieeie aangelegenheden in de concessie moeten zijn, zullen mogen passeeren zon der gefouilleerd te worden. Japanschen on derdanen wordt den raad gegeven, de con cessie niet te bezoeken, tenzij zij daar voor zaken beslist moeten zijn. De woordvoerder der Japanneezen te Pei- ping toonde zich, toen hem gisteren vragen gesteld werden, terughoudend, doch wel verklaarde hij, dat levensmiddelen vrij tot de concessie toegelaten zullen worden. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Ned. m.s. „Tromp" en „Eton" van Antwerpen „Mo nica" van Kiel. Om te bunkeren: Ned. m.s. „Santa Lucia", van Danzig Grieksch s.s. „Kyina" van Bordeau. Vertrokken: „Koningin Emma" naar Harwich „Tromp" naar Londen „Santa Lucia" naar Lannion. Het Internationaal Concours Hippique in het Sportpark „Zuid" te Bussum werd bijgewoond door H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1