VJissingsche Courant BreskenscTie Courant The !o >y Sritannaders Een onaangename verrassing voor den Minister van Justitie Grand Hotel „BRITANNIA" Secco en ziin Guitanos STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 135 ZATERDAG 10 JUNI 1939 -tbonjueaieDtaprys: CU ptsi weeK oi Z.ZU pei Kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijk* nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eer abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van L6 regels 1 25, ledert regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prjjs. Kleine advertenties van l—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: FUnia fr- VAN Ut- VKlJlfc Jr., Bureau* Walstr. 58-60. Tel. 10 (2 lijnen). Giro No.6628? Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, Tel.21 Oost- en West-Souburg. Kanaalstraat 15. Tel 35 Kamercommissie keurt zijn beleid inzake Oss af De Kamer commissie, in gesteld op 1 Fe bruari jl. en be staande uit de heeren Schouten, Tilanus, Drees, Wendelaar en Sweens, in wier handen de nota van minister Geseling betref fende de zaak- Oss was gesteld, heeft haar ver- Dr. H. W. F. GOSELING slag aan de Tweede Kamer uitgebracht. De meerderheid der commissie stelt aan de Kamer voor 1. Uit te spreken, dat de feiten en omstandigheden, welke den Minister van Justitie hebben geleid tot het ne men van den maatregel van 1 April 1938 ten aanzien van de brigade Oss der Koninklijke marechaussee, dien maatregel niet rechtvaardigen, terwijl aan hetgeen nadien is gebleken in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ontleend 2. de nota van den Minister voor kennisgeving aan te nemen. Eén lid der commissie kan zich alleen met de tweede conclusie vereenigen. Wanneer de commissie aan het slot van haar verslag haar conclusies geeft, merkt ijj op, dat in haar verslag niet alle détails ran de zaak-Oss besproken zijn, doch dat rjj van oordeel is, dat daarin aan de hoofd zaken en de belangrijkste détails voldoende aandacht is geschonken. De meerderheid der commissie betreurt het dat de Minister van Justitie heeft ge meend slechts zeer ten deele aan haar ver zoek tot overlegging van stukken te kun nen voldoen, en dat zy de concrete vragen, welker beantwoording wellicht op eenige punten verdere opheldering zou hebben kunnen brengen aan de door haar uitgenoo- digde persorganen uitgezonderd aan den gep. luitenant-kolonel Boellaard, niet heeft kunnen stellen. Dit is uiteraard niet bevor derlijk geweest aan haar onderzoek, en heeft haar voor moeilijkheden geplaatst bij de overweging van bepaalde feiten en om standigheden, en by de vorming van haar oordeel daarover. Intusschen is zjj niet de overtuiging toegedaan, dat deze bezwaren en moeilijkheden van dien aard zyn, dat zij tengevolge daarvan zich niet in staat moet verklaren tot het uitspreken van een oor deel over het beleid van den Minister van Justitie. Deze meerderheid is van gevoelen, dat de door den Minister van Justitie op 1 April 1938 getroffen maatregel ten aanzien van de brigade Oss der Koninklyke marechaus see niet noodzakelijk was, en dat de minis ter er niet in geslaagd is dien maatregel op genoegzame wijze te motiveeren. Voor overplaatsing geen aanleiding. Voor overplaatsing van de geheele bri gade bestond onvoldoende aanleiding. Dat er bij de geheele brigade een verderfelijke mentaliteit zou hebben bestaan, acht de meeiderheid in elk geval niet bewezen. De commissie meent, dat de leden der brigade-Oss zelf in de gelegenheid hadden moeten worden gesteld, om zich te ver antwoorden, voordat de minister een maat regel nam, dien zij als een straf moesten aanvoelen en dien zij dan ook als zoodanig hebben opgevat. Door leden van de brigade Oss zijn fou ten begaan, maar deze rechtvaardigen niet, dat men op haar of op haar ledding van toepassing kan verklaren zij is op hol ge slagen. Wel konden die fouten aanleiding geven tot het nemen of doen nemen van maatregelen, waardoor herhaling daarvan kon worden voorkomen. Wanneer de briga de was gewaarschuwd, en deze waarschu wing was gepaard gegaan met bevordering van een meer doeltreffende leiding aan en een beter toezicht op haar arbeid, zou dit in ieder geval voorshands, voldoende zjjn geweest. Onvoldoende contact met het corps. ïn den tijd, waarin de werkzaamheden van de brigade bij den procureur-generaal ernstige critiek begonnen te ontmoeten, en de periode waarin, tengevolge van be richten van den procureur-generaal, het treffen van maatregelen bij den minister in overweging was, heeft naar de meening van de commissie het contact met het korpscommando veel te wenschen overge laten en is verzuimd de leden van de bri gade in de gelegenheid te stellen zich te verantwoorden over hun daden. Dit moet te meer worden betreurd, omdat van geen en kele omstandigheid is gebleken, welke een beletsel vormde om voldoende contact met het korpscommando te onderhouden en de leden der brigade, wier werk blijkbaar tot ernstige klachten en scherpe critiek aan leiding gaf, gelegenheid te geven zich te verantwoorden. Voor zoover aan wacht meester De Gier wèl die gelegenheid is ge boden, is dit geschied op een wijze, welke niet behoorlijk was. Zoowel de voorberei ding als de uitvoering van den tegen de brigade genomen maatregel dragen dien tengevolge het karakter van overhaasting. Wat de zaak van den H. en die van de beide geestelijken betreft merkt de com missie nog op le. dat zij het betreurt, dat een verder onderzoek in de zaak van den H. achter wege is gelaten 2e. dat inzake pastoor V. niet is geble ken van redenen, welke tot voortzetting van het onderzoek aanleiding hadden moeten geven 3e. dat zij inzake pastoor B., bij gebrek aan voldoende gegevens, niet kan beoordee- len of er tot voortzetting van het onder zoek redenen waren. Een van de leden der commissie acht den door den minister genomen maatregel onder de toenmalige omstandigheden ten volle gerechtvaardigd. Ook dit lid betreurt intusschen, dat het contact met het korps- commando niet beter is geweest. Ten slotte heeft de commissie zich nog de vraag gesteld, of de geschiedenis van de zaak Oss, met inbegrip van de ervaringen, welke zij heeft opgedaan tijdens het haar door de Kamer opgedragen onderzoek, ge noegzame aanleiding geeft om uit te spre ken, dat een nader onderzoek (enquête) noodig of wenschelyk is voor het verkrij gen van afdoende klaarheid. Zij meent, zij het ook dat de gronden, waarop het oor deel van de leden steunt, verschillen, dat een zoodanig onderzoek, gelet op den gang en den huidigen stand van zaken, niet noodzakelijk is, mede omdat het tekort aan gegevens, naar boven is gebleken, haars in ziens niet van die beteekenis is, dat om trent de hoofdzaak, nl. het beleid van den minister, thans van een uitspraak zou moe ten worden afgezien. In ruim 24 uur naar Indië TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN VOOR HET LUCHTVERKEER. In hotel Wittebrug te Den Haag is de Algemeene Nederlandsche Verkeersfedera- tie in ledenvergadering bijeen geweest. De heer A. Plesman, directeur der K.LJVL, hield daar een causerie over de ontwikke- lings-mogelijkheden van de luchtvaart. Wil Nederland in de luchtvaart van groote beteekenis zjjn, dan zullen we ons, aldus spreker., absoluut moeten instellen op internationale diensten aan derden. Door de gescheiden ligging van Nederland en Nederlandsch-Indië met een afstand van 14.200 Km. hebben we sedert vele ja ren diensten op den langen afstand kunnen verrichten. In 1919 opgericht begon de K.L.M. in 1920 met haar exploitatie hier te lande en vier jaren later met den re- gelmatigen dienst op Ned.-Indië. Over en kele jaren zal de K.L.M. een dergeiijken dienst over Portopraja naar Paramaribo exploiteeren. De omzet van de K.L.M. bedraagt thans 14 millioen per jaar en ny zal, naar een schatting van spreker, over een tiental ja ren veertig millioen per jaar beloopen. Remmend op de rentabiliteit werken nog de onvoldoende bezettingsgraad en de snel le afschrijving van de vliegtuigen. De afschrijving bedraagt ongeveer 16 van de totale exploitatiekosten der K.L.M., terwijl de subsidieering slechts 5 be draagt. In de bijna 20 jaren van haar exploitatie heeft de K.LM. 68.5 millioen uitgegeven en 59.2 millioen aan inkomsten genoten. Er is derhalve 9 millioen subsidie ver bruikt, hetgeen beteekent, dat de ICL.M. voor 86% haar uitgaven heeft gedekt. De aanschaffingskosten van een vlieg tuig bedragen 20 per kilogram, voor bij zondere toestellen echter wel 30 40. De afschrijving kan op 3.000.000 kilometer worden gesteld, de actie-radius is tegen woordig wel tot 7000 Km. opgevoerd. Dank zij de „automaat" is het mogelijk 24 uren achtereen te vliegen. Indien de actieradius grooter kan worden gemaakt, dan kunnen benzinestations worden overgeslagen en dan kan de afstand naar Indië, die hemelsbreed 11.000 Km. bedraagt, in korteren tyd wor den afgelegd, voornamelijk omdat op den vliegafstand van 14.200 Km. dan aanmer kelijk kan worden ingewonnen. In een afzienbare toekomst rekent spreker op het afleggen van den afstand AmsterdamBatavia in ruim een etmaal. Het luchtverkeer biedt aan ieder land de mogelijkheid tot vergrooting van zy'n rijk. Hiervoor is nog ruimte in overvloed, want slechts 15 van het aardoppervlak is be kend gebied. Langs luchtfotografischen weg kunnen nieuwe gebieden, grondstoffen en zelfs schatten onder den grond worden on derkend, zooals bijv. olierijkdommen. Heeft men iets gevonden dat voor de exploitatie van belang is, dan behoeft men slechts een vliegveld te bouwen en men springt over 1000 Km. moerassen heen. Nederland trachte door zijn luchtverkeer een plaats vooraan op de wereldmarkt te verkrijgen en te behouden. Luchtverkeer verrijkt het leven en slechts wanneer we over een sterke luchtvloot beschikken zul len wij den wereld-concurrentiestryd met succes kunnen voeren, aldus de heer Pies- Na den moord in het protectoraat In verband met de na den moord op den hoofdwachtmeester der Duitsche politie getroffen maatregelen, is volgens het D.N. B. het politiedistrict Kladno een geldboete ten bedrage van 50.000 R.M. opgelegd. De Oberlandrat van Kladno heeft instructie gekregen bij het innen van deze boete de Tsjechische arbeiders zoo min mogelijk te belasten. Voor de opsporing van den dader heeft de Tsjechische regeering bovendien een bs- looning ten bedrage van 50.000 kronen uit geschreven. De gistermorgen ten uitvoer gelegde sec tie op het lijk van het slachtoffer heeft uitgewezen, dat Kniest door minstens twee daders is vermoord. De verwondingen doen veronderstellen, dat Kniest in het geheel geen tegenstand heeft kunnen bieden. De wonden en de schotkanalen wijzen erop, dat de schoten uit de verte gelost zyn. Voorts meldt Havas, dat de leden van het gemeentebestuur geïnterneerd zyn. Alle leden der politie van Kladno zijn in arrest gesteld, nadat zij ontwapend waren. De Duitsche politie is overgegaan tot huiszoe kingen in de woningen van de bewoners van het centrum der stad en bij voorma lige communisten in de buitenwijken. Drie honderd personen rijn gearresteerd. Onder de gearresteerden bevinden zich de perso nen, die zich in den nacht, waarin de moord gepleegd werd, in de café's bevon den in de omgeving van de plaats, waar de moord gepleegd werd. De bevolking van Kladno is volkomen terneergeslagen. De stad wordt over stroomd met honderden Duitsche militaire auto's en duizenden soldaten in veldtenue. Patrouilles met de bajonet op het geweer of met mitrailleurs zetten de straten af. De café's, restaurant en bioscopen zijn door Duitsche soldaten bezet. De bevolking wordt slechts toegelaten in de door solda ten bewaakte straten in de binnenstad. Mocht de dader niet uiterlijk Zaterdag avond acht uur gegrepen zijn, dan zullen verdere maatregelen worden genomen. Aanslagen op de Engelsche postdiensten. Ongeveer tien ontploffingen In brie venbussen of op sorteeringsbureaux zijn gisteravond In Londen voorgekomen, vier in Birmingham en een in Manchester, in elk dezer gevallen meent men, dat springstoffen in den vorm van een bom ge bruikt zyn. In het postkantoor van West- Londen deed zich een ontploffing voor in een postzak. Een man werd daarby licht gewond. Een onmiddellyk ingesteld onder zoek leidde tot de ontdekking van nog vier „hommen" in postpaketten. Ook by het postkantoor van Lincoln is een aantal enveloppen ontploft. Uit nadere berichten blykt, dat hier sprake is van een wydvertakten aanslag der terroristen van het Iersche republikein- sche leger, op de diensten der posterijen. Zoo hebben brieven, welke bommen of brandbaar materiaal bevatten, en welke per post verzonden zyn, een postzak in den expresstrein BirminghamLonden vlam doen vatten. Een conducteur heeft den smeulenden zak uit den trein gegooid. Ook zyn ontploffingen teweeggebracht op het sorteeringsbureau van Leicester. Ruim twintig brandjes zyn ontstaan in Londen- sche brievenbussen, doch in de meeste ge vallen kon het vuur gebluscht worden, al vorens het veel schade had aangericht. Evenals by de vorige aanslagen van de I.R.A. schijnen de brandjes en ontploffin gen door een zuur teweeggebracht te zyn. Verscheidene postbeambten liepen verwon dingen op, hoewel niet van ernstigen aard- Evenals in vorige gevallen, volgen deze aanslagen weer op veroordeelingen van Ieren wegens ontploffingen. Te Stirling zyn gisteren vier mannen veroordeeld, die het voornemen hadden ontplofbare stoffen te stelen uit het kruithuis van Falkirk. Heden- en Zondagavond in de bar Bij goed weer op hetterias ot anders in de zaal Onder leiding v. J Groenewoud Openbare verkiezingsvergadering der S.D.A.P. Een rede van den partij-voorzitter. Gisteravond hield de afdeeling Vlissingen der S.D.A.P. in de groote zaal van het Concertgebouw een openbare verkiezings vergadering. De voorzitter, de heer L. P. van Oor schot, opende de byeenkomst met een in leidend woord. Spr. sprak zyn vreugde uit over de gced bezochte vergadering, en wees op de beteekenis van de gemeente raadsverkiezingen. In opdracht van de af deeling wilde spr. het een en ander zeggen over de plaatselyke verkiezingen. In de laatste dagen is een felle critiek losgeko men vnl. van de vryzinnige partyen, Vrij heidsbond en Vrijz.-Dem. Deze hebben thans een bondgenootschap gesloten, doch merk waardig is, aldus spr., dat de vrijz.-dem. de advertenties die de Vrijheidsbond plaatst, niet voor hun rekening nemen. Laten de kiezers duidelijk uitspreken, dat zy van de wijze van propagandamaken van den Vry heidsbond niet gediend zyn. Spr. onderwierp deze propaganda aan critiek. De wethouder van sociale zaken en fi nanciën, de heer Rorye, is de stuwkracht geweest van allerlei verbetering en ver fraaiing en niet de wethouder van open bare werken. Hierin werd de heer Rorye krachtig gesteund door zyn fractiegenoo- ten. Er kan echter neg meer gedaan wor den als de kiezers maar zorgen dat meer soc.-dem. in den raad gekozen worden. Ook is spr.'s party verweten, dat zy een misleidende politiek zou voeren als zy zegt op te komen voor den noodly denden mid denstand. Ook in deze richting heeft de wethouder van sociale zaken heel wat ge daan. De noodlijdende middenstand moet men ook beschouwen als een proletariërs klasse, en uit zuiver menschelyke overwe gingen dienen deze menschen gesteund te worden. Ten opzichte van werkverruiming, werk- loczensteun en de betaalde loonen zyn de soc.-dem. in den raad de stuwkrachten ge weest. Spr. kwam nu tot de zgn. „Nieuwe Volksparty", welke zi. niets anders is dan een verkapte N.S.B.-party. Op de üjsten komen dezelfde namen voor als op de lijst der N.S.B. voor de Prov. Staten. Men pro beert om de onrust, die onder de werkloo- zen heerscht, te misbruiken. Ook de S.D. A.P. is ervan overtuigd, dat de steunnor- men te laag zyn, en in de Kamer is door de scc.-dem. herhaaldelyk op verhooging der normen aangedrongen. Verder wees spr. er op, dat op de R.K. en de A.R.-iyst het arbeiderselement op den achtergrond is gedrongen. Wanneer het er op aankomt worden ook by deze Christelyke partyen de arbeidersbelangen op den achtergrond gedrongen. Spr. hoopt daf de arbeiders hieruit hun conclusie zul len trekken. (Applaus). Naar spr.'s meening heeft de A.R.-partij zichzelf geblameerd door den vorigen wet- Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Sebeurlenissen tuun ten lag Kamercommissie keurt de maatregelen van Minister Goseling inzake Oss af. (Pag. 1, eerste blad) De directeur der K.L.M. verwacht dat in een afzienbare toekomst in ruim een etmaal naar Indië zal kunnen wor den gevlogen. (Pag. 1, eerste blad), De burgemeester van Biggekerke, de heer L. Simonse, is vandaag 25 jaar in functie. (Provincienieuws) De Olympische zomerspelen van 1944 zullen te Londen plaats vinden. (Sportnieuws) Burgemeester eener wegens steun-fraude gearresteerd. (Binnenland) ZIE VERDEK tVKMl EEL LA A rsTfc BKKll H TEN nouder weer op de lijst te plaatsen. Ook de soc.-dem. weten te vergeven, doch wat nu gebeurd is, noemde spr. onbehoorlijk. Voorts wees spr. op den schrijver in het Zeeuwsch Nieuwsblad, die de soc.-dem. heeft aangevallen. Deze man, die de Chr.« Hist. ïyst heeft onderteekend, maakt nu propaganda om den heer P. G. Laernoes met voorkeurstemmen gekozen te krijgen (Beweging). Voorts wees spr. op de verschillende ver beteringen door de soc.-dem. tot stand ge bracht. Vele sociale maatregelen worden echter geremd door Ged. Staten, die meer der- posten van de begrooting hebben af gevoerd waartegen de soc.-dem. raadsfrac tie zich met hand en tand heeft verzet. Hierna gaf de heer van Oorschot het woord aan den heer Koos Vorrink, voorzit ter van de S.D.A.P. in Nederland, die sprak over „De algemeene beteekenis van de raadsverkiezingen". Spr. begon rijn rede door met vreugde te constateeren, dat de oude strijdvaardigheid der S.D.A.P. te Vlissingen onverzwakt is gebleven. Hg wees op het groote voorrecht, dat men in ons land zyn kiezersplicht kan. uitoefenen in volle vrijheid, mits men zich houdt binnen de perken van het politiek fatsoen. Als vrye mannen en vrouwen mogen wij op dezen vrijen grond zeggen wat wy op het hart hebben. 140 millioen menschen in Europa zyn hiervan verstoken en worden gruweüjk geknecht. Ook deze gemeenteraadsverkiezingen zijn drarom van groot gewicht, omdat daaruit zal moeten blyken hoe de Nederlandsche kiezer reageert op het nat.-socialisme, dat by deze verkiezingen in verkapten vorm aan den stryd deelneemt. De tegenstellingen tusschen de S.D.A.P. en de overige democratisch». partyen zyn groot, doch in de bestrijding van het nat.- soc. staan alle democratische partijen op hetzelfde platvorm. Er bestaat een onoverbrugbare klove tusschen deze beide beginselen. Het nat.- socialisme en fascisme hebben millioenen menschen in Europa tot geestelijke slaven gemaakt. Heftig en fel zal de stryd der soc.-dem. arbeidersklasse tegen het nat.- socialisme en fascisme blyven. Wy leven in een wereld van de felste bewogenheid, waar elk oogenblik een we reldbrand kan uitbreken die de beschaving met ondergang bedreigt. Naast het dreigend oorlogsgevaar heerscht nog het groote leed der werkloos heid, en het is niet te verwonderen dat van de ellende dezer menschen misbruik wordt gemaakt. Velen zyn der wanhoop naby, verliezen hun geestehjk weerstands vermogen en worden een prooi van allerlei volksin isleiders. Daarom zyn vergaderingen als deze zoo belangrijk, hoewel het spr. van het hart moet dat het gevaar der onverschilligheid niet onderschat meet worden. Juist in de wegblyvers zit het gevaarby hen die het gewicht der raadsverkiezingen onderschat ten. De SJJ.A.P. gelooft aan de komst van een betere en schoonere wereld, al weten wy wel dat dan niet alle menschen indivi dueel engelen zullen worden. Maar even gced als verschillende zichten overwonnen zyn, hygiënischer toestanden zyn verkre gen, zoo gelocft spr. ook dat in de toekomst

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1