Vlissingsche Courant Breskensche Courant Stadsnieuws Vlissingen De „Thetis" nog niet geborgen Het Britsche koningspaar in de Vereenigde Staten aangekomen. De Russische onderhandelingen met Frankrijk en Engeland Steun aan gemobiliseerde werknemers Lichte aanvaring tusschen de „0 10" en de „Sumatra" RaOKT RIET III BOSCH OF HEI! Geweldige brand teistert Nieuwkuijk EERSTE BLAD §el>eurlewisscn wan Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 133 DONDERDAG 8 JUNI 1939 Aboaaementspnjs: IV cL per week ol Z.2U pei Kwartaal. Franco per post f 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma fr. VAN Ut VKLIlb Bureaux Walstr. 58-60. TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66281 Eigen kantoren te:Breskens. Dorpsstraat. lel. 21; Oost- en West-Souburg. Kanaalstraat 45. Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG ING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" SLECHT WEER BELEMMERT HET WERK. Tengevolge van het slechte weer is men er nog niet in geslaagd de „Thetis" te lich ten. Een Lloydsbericht van Houlake meldt: „Gisteravond te half tien waren de pontons bevestigd, het weer werd evenwel slechter en omstreeks middernacht dwong een he vige deining tot terugtrekken nadat de kabels, waarmede de onderzeeër bevestigd was, waren losgeraakt. Hierbij is gebleken, dat het aanwezige materieel niet voldoende is en krachtiger installaties worden ver- eischt om het schip te lichten. Men heeft zich derhalve tijdelijk teruggetrokken om dit materieel te halen. Vanochtend zou het bergingsschip „Ranger" naar Liverpool stoomen. Vannacht te 2.40 Greenwichtijd heeft voor het eerst in de geschiedenis een re- geerend Britsch vorst den voet gezet op het grondgebied van de Vereenigde Staten. Het Britsche Koningspaar werd te Niagara ontvangen door den Britschen ambassadeur te Washington sir Ronald Lindsay, die den minister van buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten, Cordell Huil, voorstel de. Deze stelde op zijn beurt de commissie van welkom voor. Op het station was een eerewacht van 100 man van het Amerikaansche leger op gesteld, terwijl het station werd omringd door een sterke politiemacht en 150 solda ten, die de bajonet op het geweer hadden geplaatst. Te 2.59 uur Greenwichtijd vertrok de koninklijke trein naar Washington. Overal langs den weg werden de vorsten toege juicht door groepjes menschen. Het schijnt niet, dat men pessimistische gevolgtrekkingen moet maken uit de koel heid, waarmede de Sovjet-regeering de En- gelsche toenaderingspogingen bejegent. In de oogen der Sovjet-regeering is het nog te vroeg om zich in de armen van een der anderen te werpen, omdat nog niets tot stand gekomen is. Men gelooft algemeen, dat de onderteekening door Estland en Let land van een niet-aanvalspact met Duitsch- land, dat de beide landen een tijdlang van de hand hebben gewezen, door de Russen als een teeken vian zwakheid tegenover Duitschland zal worden opgevat en dat zij daarom nog meer bij Frankrijk en Enge land zullen aandringen om een garantie voor de onafhankelijkheid der Oostzeesta- ten te verkrijgen. EEN OPROEP TOT WERKGEVERS. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, de Algemeene Katholieke Werkge versvereniging en het Christelijk Werkge versverbond hebben zich reeds bij herha ling op oogenblikken van internationale spanning gewend tot hun leden en een be roep gedaan op den nationalen zin van de werkgevers, om voor zoover in hun ver mogen ligt in hun bedrijf de maatregelen te treffen, ten einde het onder de wapenen geroepen, personeel zoo weinig mogelijk persoonlijk nadeel te doen ondervinden van de verplichtingen, welke zij in het belang van de landsverdediging hebben te ver richten. Het stemt tot voldoening van vele kan ten te mogen vernemen, dat aan een zoo danig beroep in ruime mate gehoor is ge geven. Talrijk zijn de gevallen, waarin werkgevers voorzieningen hebben getroffen ten doel hebbende de gemobiliseerde ar beidskrachten wederom te werk te stellen, wanneer de regeering den tijd gekicmen acht, de opgeroepenen naar hun haardste den te doen terugkeeren. Ook werden maat regelen genomen, waardoor de werknemers toeslagen ontvangen op de van rijkswege uitgekeerde kostwinnersvergoeding, voor zoover de betrokkenen in verband met ge zin sbehocf ten in een financieel aanmerke lijk ongunstiger positie zouden kcmen te verkeeren. De reden, dat hoogergenoemde werkge- verscentralen voor deze aangelegenheid nogmaals de aandacht vragen is gelegen in het feit, dat van werkgeverszijde meer malen de vraag wordt gesteld, hoever men zijn medewerking zal moeten uitstrekken. Hoewel een algemeen antwoord op deze vraag moeilijk kan worden gegeven, omdat de omstandigheden, waaronder de werkne mers waren tewerkgesteld, vóór hun bui tengewone opkomst onder de wapenen, on derling zeer verschillen en dus aan een in- divldueele beoordeeling soms de voorkeur moet worden gegeven, meenen de werkge- verscentralen, dat de hierboven geschetste voorzieningen hierbij eenig richtsnoer kun nen geven. Indien toch voor den betrokkene de ze kerheid aanwezig is, dat hij zijn plaats in de onderneming bij terugkeer uit militai ren dienst weer zal kunnen innemen en hem bovendien de financieele schade aan zijn opkomst verbonden zooveel mogelijk wordt vergoed, zullen de verdere bezwa ren, als b.v. het gescheiden zijn van gezin of familie hem lichter vallen, dan wanneer in het geheel geen voorzieningen zijn ge troffen. Indien op deze wijze werkgever en werk nemer hun offer gezamenlijk zouden bren gen voor het gemeenebest, houden de cen- tralen zich er van overtuigd, dat hierdoor naast de behartiging van het algemeen be lang de goede verhoudingen in het bedrijfs leven in niet geringe mate zullen zijn ge baat GEEN PERSOONLIJK LETSEL. Woensdagmiddag is .ijdens oefeningen de onderzeeboot „O. 10" in lichte aanvaring geweest met Hr. Ms. „Sumatra". Van de onderzeeboot werd de bovenbouw lichtelijk beschadigd. De boot is op eigen kracht in Nieuwediep teruggekeerd. De „Sumatra" had geen beschadiging. Op geen der beide schepen kwam persoonlijk letsel voor. Nader wordt nog het volgende mede- Tijdens een lanceeroefening kwam de „Sumatra" dicht bij de onderzeeboot, waardoor deze heeft moeten wegduiken naar grootere diepte. Toen is de boot tij dens het wegduiken in lichte aanraking geweest met de „Sumatra", waardoor zij sneller naar beneden is gedrukt en heeft een schroef van de „Sumatra" het mijnen- tuig van de duikboot weggeslagen. Omtrent de aangerichte schade is geble ken, dat deze niet van emstigen aard is. De plaatijzeren omkasting van de naviga- tiebrug en hooger gelegen deelen, als het mijnentuig en de stutten waarop het rust, de machinetelegraaf, het hekwerk van de brug en de radio-antenne zijn ontzet. Het druklichaam is echter niet geraakt De O 10 is op eigen kracht voor de ha ven gevaren en daarop met een sleepboot naar binnen gehaald. De stuurboordschroef was nL niet meer bruikbaar, omdat een stuk staaldraad van het mijnentuig daarin was gedraaid. maakt men uit één boom, en... één lucifer is al voldoende om 100.000 boomen te verwoesten ZES BOERDERLJEN EN VIER GROOTE SCHUREN IN VLAMMEN OPGEGAAN. Heden woedde in Nieuwkuyk (N.B.) een ontzettende brand, waarbij zes kapitale boerderijen en vier groote schuren in vlam men zijn opgegaan. Vanochtend omstreeks tien uur brak de brand uit in de boerderij van J. van Son aan de Grootestraat. Door de geweldige droogte grepen de vlammen met razende snelheid om zich heen, zoodat in een oog wenk ook het belendende huis in brand stond. De woningen zijn bijna alle met rieten daken bedekt, zoodat de overwaaiende von ken fataal werkten. Terijl men nog bezig was met de bijna hopelooze taak, uit de brandende huizen zooveel mogelijk te red den, vatte de kapitale boerderij van L. de Gouw vlam, en weldra stcnd ook de ge weldige schuur in lichter laaie. De boer derij met bijbehoorende schuren van Th. Mostermans gingen eveneens in vlam men op. De plaatselijke brandweer stond machte loos tegenover de enorme vuurzee, zoodat men de brandweer uit 's-Hertogenbosch te hulp riep. Steeds plantte het vuur zich ver der. Ook de groote schuur van den land bouwer van der Veen, aan de overzijde van de straat, werd aangetast, evenals de groote boerderij met schuren van A, Loeff. In het dorp heerschte groote ontstelte nis. Door de ongekende felheid, waarmede het vuur woedde, viel aan blusschen niet te denken. De enorme hitte en de rookont wikkeling deden degenen, die onverschrok ken de brandende woningen binnendrongen, teneinde nog het een en ander te redden, terugdeinzen. De laaiende vlammen baan den zich met niets ontziende kracht een eg door het dorp. De oorzaak van den brand is niet be kend. De boerderijen waren verzekerd. Veel klein vee is in de vlammen omgekomen, terwjjl een groote hoeveelheid landbouw werktuigen verloren ging. Deze enorme brand wekt herinneringen op aan een dergelijken brand, die ongeveer vijftien jaar geleden daar woedde. Ook toen zijn door de drocigte en den feilen wind vele boerderijen in de vlammen opgegaan. Zü die kwamen en gingen. Het aantal inwoners der gemeente Vlis singen bedroeg op 1 Mei22.471 op 1 Juni22.542. Gedurende de 2e helft van de maand Mei 1939 hebben zich hier Gevestigd: J. D. de Winde, zonder, Kanaalstraat 32, van Breskens. E. E. J. v. d. RestBlondé, zonder, BouL Bankert 30, van Voorburg. N. J. Schuiveling, badmeester, Glacis- straat 135, van Abcoude Proostdij. C. J. Stoutjesdijk, timmerman, Walstraat 302, van Zierikzee. J. Brosens, monteur, Bloemenlaan 13, van Koudekerke (Z.). L. J. Boelens, teekenaar, Aagje Deken straat 163, van Hengelo. G. J. Bruggink, metaaldraaier, Meidoom- laan 26, van 's-Hertogenbosch. A. Remijnse, schilder, Noordstraat 37, van St. Laurens. A. Ph. Boender, bankwerker, Ballastka- de 2, van Eindhoven. J. Jagt, voorslager, Anjelierenlaan 34, van O. en W. Souburg. D. de Fouw, smid, Koudenhoek 10, Krab- bendrjke. G. Y. C. Fraser, luit. ter zee, Boulevard Evertsen 56, van Soerabaja, A. J. Eiff, meubelmaker, Asterlaan 5, van Middelburg. A. C. Sibens, bankwerker, Kasteelstraat 81, van Wouw. J. A. van Luijk, timmerman, Vrouwe straat 4, van Tholen. D. Schippers, bankwerker, Tulpenlaan 2, van Arnhem. D. Wijkstra, marinier le KL, Koningsweg 5, van Rotterdam. H. J. C. M. Bolleurs, bootsman K. M., Azaliastraat 15, van Den Helder. G. W. Barten, monteur, Dijkstraat 36, van Den Bosch. M. CremersLouwerse. zonder, Badhuis straat 76, van O. en W. Souburg. G. Doeland, magazijnbediende, Boschjes- laan 38, van O. en W. Souburg. H. Drenth, bankwerker, Noordstraat 41, van Winschoten. A. v. d. Weele, scheepmaker, de Ruyter- straat 9, van O. en W. Souburg. G. C. A. Elshoud, sergeant, Mosselmans gang 1, van Rotterdam. P. Bongers, broodbakker, Anjelierenlaan 36, van O. en W. Souburg. J. W. Bos, machinist, Arbeidsstraat 26, van Curagao. In dezelfde periode vertrokken: N. B. C. v. d. Ven, monteur, Kasteelstr. 88, naar O. en W. Souburg. A. van Soelen, timmerman, Eedestraat 11, naar Soest. W. J. Snijder, luit. ter zee, Coosje Bus- kenstraat 38, naar Den Helder. J. Bak, sergt. kok, Vrouwestraat 46, naar Den Helder. A. A. C. van Eekelen, stoker-olieman, Anjelierenlaan 69, naar Den Helder. J. C. J. Koks, machinist N.S., W. Bertn- weg 16, naar Rotterdam. B. Koopman, machinist N.S., Eedestraat 19, naar Eindhoven. A. Olijslager, zeeman, Hobeinstraat 19, naar Amsterdam. P. J. Louws, korp.-hofm., Provooststraat 2, naar Den Helder. C. Marinissen, machinist, Kasteelstraat 84, naar Den Bosch. A. van de Gruiter, zeilmaker, Nieuwstr. 17, naar O. en W. Souburg. L. A. van Strien, ketelmaker, Joost de Moorstraat 23, naar O. en W. Souburg. A. J. van Dierendonck, kantoorbediende, Sottegemstraat 54, naar Koudekerke. M. Goos, conducteur Singel 94, naar Amsterdam. C. J. Stoutjesdijk, timmerman, Walstraat 102, naar Zierikzee. J. G. Smits, pianist, Breestraat 4, naar Koudekerke. L. G. Pikkaart, voorwerker, Palingstraat 2, naar Bruinisse. M. P. J. Rouw, matroos, Kolvenierstraat 13, naar Schiedam. G. Köhlen, uitvoerder, Glacisstraat 31, naar Sittard. W. Westland, metaaldraaier, Coosje Bus- kenstraat 29, naar Apeldoorn. J. N. Verstelle, chef-kok, BouL. de Ruy- ter 26, naar Koudekerke. J. A. Debrauwer, vertegenw., Aagje De kenstraat 77, naar Middelburg. M. A. van Egeraat, metaaldraaier, Sin gel 76, naar Amsterdam. Dit nummer bestaat uit 2 bladen lag Ontsporing van expresstrein in Polen eischt vele slachtoffers. (Buitenland), Slecht weer belemmert het bergen van de „Thetis". (Pag. 1, eerste blad); Nog steeds bosch- en heidebranden. (Gemengd nieuws), Groote belangstelling voor de Z.L.M.- Iandbouwdagen. Pro vincienieuws)j Groote brand vernielt verscheidene boerderijen in Nieuwkuyk. (Pag. 1, eerste blad)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De openlucht-concerten. Gedurende het jaar 1939 zullen in de muziektent op den Boulevard Evertsen en in die aan het Bellamypark alhier, op de onderstaande dagen muziekuitvoeringen worden gegeven S. Woensdag 14 Juni Ons Genoegen. S. Woensdag 21 Juni Ons Genoegen, B. Donderdag 29 Juni Crescendo. S. Woensdag 5 Juli Ons Genoegen. S. Woensdag 12 Juli St. Caecilia. S. Woensdag 26 Juli Ons Genoegen. S. Woensdag 9 Augustus Crescendo. S. Woensdag 16 Augustus Ons Genoegen. S. Woensdag 23 Augustus Ons Genoegen. B. Donderdag 31 Augustus St. Ceacilia. -f Donderdag 31 Augustus Ons Genoegen. S. Woensdag 6 September Ons Genoegen, S. Woensdag 13 September St. Caecilia, N.B. S Boulevard Evertsen (Strand B Bellamypark, -f De plaats waar geconcerteerd moet worden, wordt nader bekend gemaakt. Wegens de bezetting met militairen van de v.m. Kazerne Koning Willem Hl alhier, vervallen dit jaar de morgenconcerten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in ome Tijdinghal. Dinsdagnacht heeft een felle uitslaande brand gewoed in een der groote houtlood- sen van Boele's scheepswerven en machi nefabriek te Bolnea Dinsdag brachten Fransche en Neder landsche marine-officieren een bezoek aan de fabrieken der N.V. Koolhoven-vliegtui gen. Het nieuwe Leidsche stadhuis nadert haar voltooiing. Nu de toren en het stad huis van haar steigers zijn ontdaan, krijgt men een goeden indruk van het fraaie bouwwerk. Een drielng in het Nollebosch. De mooi! witte "wanen en de talrijke een den met 't leuke kleine grut, die de schilder achtige vijvertjes van het Nollebosch be volken, zijn met hun gespartel en dikwgls malle capriolen in den waterplas, een ware attractie voor jong en oud. De laatste we ken trok ook een zwaan die temidden van het jonge groen aan den waterkant zat te broeden, zeer de aandacht. Er waren vijf eieren, doch twee werden er door de ratten opgepeuzeld. De andere zijn gistermiddag uitgekomen, zoodat ons zwanenpaar een drieling heeft gekregen. Ongetwijfeld zul len de witte langhalzen met hun kroost in de eerstkomende dagen in het middelpunt der belangstelling staan. Vanochtend probeerde moeder-zwaan reeds de kleintjes in het water te krjjgen. doch door den eenigszins steilen walkant scheen dit niet erg te gelukken. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Ju liana" van Harwich (verwacht) Nederl. m.s. „Gejo" van Graveland naar Rotter dam „Aldebaran" van Gent. Om te bunkerei: Ital. as. Fide li tas" van BremenGrieksch s.s. „Icarion" van Rosario. Vertrokken: „Koningin Em ma" naar Harwich „Aldebaran" naar Londen„Fiüelitas" naar Venetië„Ica rion" naar Esbjerg. De installatie van den heer Mr. Dr. J. van Walré Bordes als burgemeester van Middelburg.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1