Vlissingsche Courant Breskensche Courant m.s. „KONINGIN EMMA" STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 132 WOENSDAG 7 JUNI 1 939 Abonnemeutsprgs: 17 ct. per week ot 2.2U pei Kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, tedere regel meer 25 cent By abonnement speciale prfls. Kleine advertenties van l—regels 50 cent Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN Ut VELDE Jr„ Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No.66281 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, IeL21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De ramp van de „Thetis" een overlevende vertelt. Een van de vier overlevenden van de Thetis", de stoker Arnold, heeft gister avond te zijnen huize het relaas gegeven van zijn ontsnapping. Wij doken zoo vertelde hij om on geveer half twee en er gebeurde iets om ongeveer drie uur. De neus van den onder zeeër schoot omlaag, er ontstond een lucht stroom van voren, van de torpedobuis, af. Uit de contrólekamer schreeuwden men- schen dat we moesten opstijgen. Mannen, die in het voorschip bij de torpedobuis wa ren, kwamen ijlings naar de logiesruimte. Wij slaagden er in de deur naar de tweede kamer te sluiten. Er drong geen water door in de derde kamer, maar wij wisten toen, dat wij op den bodem zaten. Er was geen paniek, ze waren allemaal rustig en er werd niet gedacht aan een ramp. Ieder een had vertrouwen en wij voelden ons ze ker, dat wij er in een paar uur in zouden slagen naar boven te komen. Wij maakten grappen. Iedere zeeman kreeg toen de gelegenheid zijn meening uit te spreken en alles werd overwogen. Er werd niet geredetwist tussehen deskudigen en minder personeel en alle voorstellen werden bestudeerd. Eerste luitenant Chapman begaf zich naar de voorste uitlaatkamer in de hoop, in de ondergeloopen afdeeling te kunnen komen en de pompinstallatie daar in wer king te kunnen stellen. Hij slaagde daarin echter niet. De druk was te groot voor zijn krachtanderen begaven zich eveneens derwaarts om hulp te bieden, doch het luk te niet en er werd besloten deze pogingen te laten varen. Wij gingen toen naar boven, naar het achterschip. Toen wij daar waren, werd besloten, dat kapt. Oram en luit. Woods him best zouden doen om uit de duikboot te komen. Zij gingen de uitlaat kamer in en weg waren zij. Toen Arnold met zijn verhaal zoo ver bikomen was, kon hg eenige minuten lang door ontroering niet verder spreken. Toen hij zijn verhaal kon vervolgen, zei hij Shaw en ik besloten toen een kans te wagen. Wij kwamen boven en, zooals u ziet, zijn wij ontsnapt. Ik ben niet van plan iets te vertellen over hetgeen des nachts gebeurd is. Wij kwamen er uit en wij wa ren er zeker van, dat alle anderen ons zou den volgen met veelvuldige tuSschenpoozen. Ik kan u niet zeggen, wat ik voelde, toen dat niet gebeurde. Op de vraag, hoe het met de lucht was gesteld, toen hij uit de „Thetis" wegging, op Vrijdagmorgen, antwoordde Arnold „Onbeschrijfelijk". Op de vraag of deze toestand van de lucht de anderen verhin derd zou kunnen hebben hem te volgen, zei Arnold „Dat zal niemand ooit weten". Ten slotte deelde hij nog mede, dat er lichten brandden, toen hg nog in de duikboot was. De pogingen tot berging. Naar op het Britsche ministerie van marine vernomen wordt, heeft men om de romp van de „Thetis" drie kabels kunnen aanbrengen en zal men, als het weer goed blgft, over 48 uur een poging kunnen doen, de duikboot te lichten. Hitier verdedigt zijn inmenging in den Spaanschen burgeroorlog Hitier heeft gisteren bij de plechtigheid ter eere van het Condor-legioen een toe spraak gehouden, waarin hij o.m. zei In den zomer van 1936 hadden internationale krachten in Spanje het vuur van een revo lutie opgepookt, die er toe bestemd was niet alleen Spanje, doch Europa in puin en asch te leggen. Ook de christelijke demo cratieën hadden zich niet ontzien tot dat doel wapens, brandstof en zgn. vrijwilligers te leveren. Een vreeselijk dreigend lot ver hief zicli boven het Europeesche continent. De oudste cultuurlanden in Europa schenen ia gevaar. Uit Spanje zelf hadden tiendui zenden Duitschers moeten vluchten. Hun have en goed is een prooi der vernietiging geworden. Velen zijn vermoord. Wat de Duitschers zich daar in een moeizamen, langen, redelijken levensstrijd als basis van hnn bestaan hadden opgebouwd, werd in enkele weken verstoord en vernietigd. Duitsche oorlogsschepen, die ik op het hulpgeroep onzer volksgenooten direct naar Spanje zond, probeerden te helpen door althans, zoo goed als het ging, de be scherming van lijf en leven op zich te ne men en het transport van onze volksgenoo ten naar het vaderland mogelijk te maken. Toen verhief zich in dat land steeds dui delijker een man Franco die er toe geroepen scheen, naar het bevel van het eigen geweten te handelen voor zijn volk. in Juli 1936 heb ik toen besloten de bede om hulp, welke die man tot mij richtte, in te willigen en hem zoo lang en in zooda nige mate te helpen als de overige wereld den binnenlandschen vijanden van Spanje haar steun zou geven. Wegens de groote belangstelling is het nieuwe van de STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" alsnog te bezichtigen op DONDERDAG 15 JUNI a.s. tussehen 20.00 en 22.30 uur; ligplaats Buitenhaven Toegangskaarten worden op telefonische of schrif telijke aanvrage bij de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" gaarne toegezonden. Tel. 96. Toestel 31 P.8. De niet gebrmkte kaarten voor Maandag 5 Juni j.L, zijn ook geldig voor dezen nieuwen datum. Verbetering der leerlingenschalen voorgesteld De heer Van Houten dient een wetsontwerp in. Bij de Tweede Kamer is ingediend een voorstel van wet van den heer Van Houten tot wijziging van de artikelen 28 en 191 der Lageronderwijswet 1920. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend De wensehelrjkheid, om door verlaging der in artikel 28 van de Lageronderwijswet 1920 vastgestelde getallen te komen tot verbetering der leerlingenschalen, behoeft nauwelijks meer aangetoond te worden. De voorsteller meent, dat een einde ge maakt moet worden aan het euvel der te groote klassen en tegelijkertijd aan den hoogst ongewenschten en met alle eischen van sociale rechtvaardigheid strijdenden toestand, dat meer dan 4400 noodzakelijke leerkrachten, die, onder den naam „kwee- keling met acte", de bevoegdheid van een onderwijzer hebbende, het werk van een onderwijzer verrichten en de verantwoor delijkheid van een onderwijzer dragen, zonder nochtans de rechtspositie van een onderwijzer te bezitten en een salaris te ontvangen overeenkomstig dat van een onderwijzer. Het voorstel bedoelt zoowel het paedago- gische belang der scholen te dienen, als de sociale gerechtigheid te bevorderen. Deze beide motieven zijn voldoende om een meerdere uitgave van ongeveer 6 millioen gulden te rechtvaardigen. Van het voorgestelde wetsontwerp luidt artikel 1 als volgt De eerste vier leden van art. 28 der La geronderwijswet 1920 worden gelezen als volgt 1. Aan elke school voor gewoon lager onderwijs wordt het hoofd bijgestaan door tenminste één onderwijzer, zoodra het aan tal leerlingen zes en dertig, door tenminste twee onderwijzers, zoodra het een en ze ventig, door tenminste drie onderwijzers, zoodra het honderd zes, door tenminste vier onderwijzers, zoodra het honderd een en veertig bedraagt 2. voor elk vijf en veertigtal leerlingen boven de honderd een en veertig wordt een onderwijzer meer vereischt 3. aan elke school voor uitgebreid lager onderwijs wordt het hoofd bijgestaan door tenminste één onderwijzer, zoodra het aan tal leerlingen negen en twintig bedraagt 4. voor elk acht en twintigtal leerlingen boven de negen en twintig wordt een on derwijzer meer vereischt". Van art. 2 is de bedoeling de mogelijk heid om zoogenaamde „kweekelingen met akte" als zelfstandige leerkracht in de scholen te gebruiken, te doen vervallen. In artikel 3 is de inwerkingtreding van de wet bepaald op 1 Januari 1940. DE „ZEELAND" IN 1938. Exploitatie-overschot 543.175.39 (v. j. 875.500,96). Aan het jaarverslag over 1938 van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" Ko ninklijke Nederlandsche Postvaart N.V. te Vlissingen ontleenen wij het volgende Waar het bedrijf in hoofdzaak op het passagiersverkeer tussehen Engeland en het Continent v.v. is aangewezen, valt het te begrijpen, dat de politieke spanningen, die zich juist tijdens de zomermaanden tot een hoogtepunt ontwikkelden, van storen- den invloed zijn geweest op het passa giersvervoer en de ontvangsten uit dien hoofde aanzienlijk bij het vorige jaar ten achter bleven. Deze omstandigheden in aanmerking ge nomen, mogen de bedrijfsresultaten echter toch nog bevredigend worden geacht. Het totaal der in beide richtingen ver voerde passagiers bedroeg 87733 (v.j. 98882). Een warme zomer verwacht Met betrekking tot het karakter van den komenden zomer Juni/Au gustus) deelt het K.N.M.I. mede, dat de becijferingen met een waarschijn lijkheid van 3 op 4 aangeven, dat de temperatuur boven normaal zal zijn. Over den neerslag kan geen ver wachting worden gegeven. Te De Bilt is thans, naar het K.N.M.I. mededeelt, te beginnen met 18 Mei, in een tijdvak van 21 dagen geen neerslag gevallen, behoudens twee maal een hoeveelheid van 0.1 mM., hetgeen waarschijnlijk aan dauw is toe te schrijven. Sedert het begin der waarnemingen in 1897 is dit een droogterecord voor het war me seizoen. Het wordt echter over troffen door twee tijdvakken in Oc tober tot December, namelijk een van 26 dagen (9 November tot 4 December 1921) en een van 25 dagen (16 October tot 9 Noven.oer 1920), beide ook met twee dagen met 0.1 mM. neerslag. Verder is er in den zomer van 1916 een tijdvak van 25 degen geweest (20 Juli tot 13 Aug.) waarin twee maal 0.2 en vier maal 0.1 mM, is genoteerd. Het goederenvervoer, in totaal 17949 ton, was aanmerkelijk minder dan in het vorige jaar (28758 ton), deels door een afneming van het stukgoedvervoer van Duitschland naar Engeland, grootendeels echter door een sterk verminderde export van uien naar Engeland. Het aantal vervoerde zakken post be droeg 222.228 (v.j. 237.856). Zooals reeds in het vorig jaarverslag vermeld, werd de in Februari van het ver slagjaar uitgeschreven 4 Eerste Hypo thecaire Obligatieleening, groot 2 millioen gulden, ruim overteekend. De wijziging van de statuten, waartoe In de algemeene vergadering, gehouden op 29 Januari 1938, werd besloten, vond plaats bij akte van 14 Februari 1938, op het ont werp waarvan de vereischte verklaring van den Minister van Justitie was verkregen bij besluit van 12 Februari 1938. Op grond van de aldus gewijzigde statu ten werd tegen het einde van 1938 besloten tot uitgifte van 1500 preferente aandeelen elk groot 1000, waarvan een bedrag van nom. 33.000 werd geplaatst en volgestort in December 1938, terwijl het restant werd geplaatst en volgestort op 2 Januari 1939. Deze 1.500.000 preferente aandeelen dee- len in de winsten van 1 Januari 1939 af. Hoewel niet meer tot het boekjaar 1938 behoorend, zij voorts vermeld, dat per 1 Juni 1939 werd overgegaan tot uitgifte van nom. 500.000 41/, inkomst-obligaties pari. Op 7 Mei werd op de werf van de Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen de kiel gelegd voor de twee te bouwen motor mailschepen. De bouw van deze schepen heeft sindsdien goeden voortgang gehad, zoodat het eerste schip op 14 Januari 1939 te water kan worden gelaten. Met groote erkentelijkheid wordt het feit gememoreerd dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft, de doopplechtig heid te vervullen en aan het schip den naam „Koningin Emma" te geven. Op 20 Mei 1939 werd de „Koningin Em ma" na geslaagde proeftochten van de werf overgenomen en werd op 4 Juni in den ge- regelden dienst gesteld. Het tweede schip werd op 25 Maart 1939 met goed gevolg door Z.K.H. Prins Bern- hard te water gelaten en „Prinses Beatrix" gedoopt. Dit schip zal ongeveer begin Juli 1939 in de vaart worden gebracht. De exploitatie-ontvangsten beliepen in 1938 2.080.085.95 tegen 2.399.478.77 in 1937. In het cijfer van 1937 was een bate wegens Benassteun ad 54.727.50 begre pen, In het zelfstandig pensioenfonds van het personeel werden door de maatschappij we derom de premies der gesloten pensioen- verzekeringen gestort. De exploitatiekosten bedroegen in 1938 1.514.223.47 (72.796 der ontvangsten), tegenover 1.543.750.62 in 1937. Het overschot van de exploitatie der schepen bedroeg dus in 1938 565.862.48 tegenover 855.728.15 in 1937. Het nadeelig saldo der nevenbedrgven was 22.687.09, zoodat het overschot der exploitatie-rekening bedraagt 543.175.39 (1937 875.500.96). Aan het overschot der exploitatiereke ning is nog de bate koersverschillen op beleggingen ad 1.211.55 toe te voegen. De volgend* lasten moeten daarvan in mindering komen Interest (waaronder be grepen de interest gedurende het afgeloo- pen boekjaar verschuldigd op de 4 Eer ste Hyp. Obligatieleening ad 70.213.33) met een bedrag van 54.898.55 buiten gewone lasten ad 41.560.35 afschrijvin gen waarvoor is aangewend 254.786.67. Het boekjaar 1938 wjjst mitsdien een saldo winst aan van 193.141.37, waaraan nog is toe te voegen het saldo winst A° P° ad 42.695.14, zoodiat de beschikbare winst per 31 Dec. 1938 bedraagt ƒ235.836.51. Aan de op Vrijdag 23 Juni, des voormid dags 11 uur in Grand Hotel Britannia te houden aandeelhoudersvergadering wordt voorgesteld dit bedrag als volgt aan te wenden Voor verdere afschrijvingen op de bezit tingen der Vennootschap 2.360.50. Met het oog op de onderhanden zjjnde vernieuwing onzer vloot aan de rekening reserve voor vlootvernieuwing toe te voe gen een bedrag van 50.000. Voorts wordt het wenschelgk geacht reeds thans de nocdige voorzieningen te treffen voor de kosten en belastingen in 1939 ontstaan in verband met de emissie van de preferente aandeelen en inkomst obligaties, alsmede voor de bijzondere uit gaven terzake van de inrichting en het in de vaart brengen van de nieuwe schepen, zoodat wordt voorgesteld uit het resteeren- de winstsaldo een bedrag ad 140.780.87 te reserveeren voor bijzondere uitgaven en diverse doeleinden en het saldo winst A° P° ad 42.695.14 wederom naar nieuwe reke ning over te brengen. De balans per 31 December sluit met een bedrag in debet en credit van 5.615.118,77. In de a.s. algemeene vergadering zal te vens de verkiezing plaats hebben van twee commissarissen, ter voorziening in de va catures ontstaan door de periodieke aftre ding van de heeren E. Alberts en W. Ka- kebeeke, die herkiesbaar zijn. Een wat voorbarig bericht. Het is in de journalistiek een aardige gewoonte dat verschillende bladen die in eenzelfde omgeving verschijnen, pogen elkaar vóór te zijn met het brengen van leuke nieuwtjes. Het publiek heeft er slechts voordeel van en wordt vlug op de hoogte gebracht. Een enkele maal speelt die snelheid den bladen echter parten, doordat zij iets me- dedeelen waarbij de wensch de vader der gedachten is. Zoo'n ongelukje passeerde de Nieuwe Rotterdamsche Courant en de Mid- delburgsche Courant die publiceerden dat Prins Bemhard deel zal nemen aan den officieelen proeftocht van het motor-mail- schip „Prinses Beatrix" op 24 dezer. Zoo als men zich zal herinneren, heeft de Prins dit, naar zijn dochtertje genoemde, schip van stapel doen loop en en gedoopt. Het bericht zooals genoemde couranten dat brachten zou alleraardigst zgn... wan neer het waar was. Jammer genoeg is dit niet het geval. Prins Bernhard heeft na melijk op de tot hem gerichte uitnoodiging om aanwezig te zijn, medegedeeld dat hij tot zgn spijt verhinderd is Natuurlijk omstandigheden kunnen zich wjjzigen en op een genomen besluit kan misschien vóór 24 Juni worden teruggeko men. Uit de naaste omgeving van Prins Bemhard vernemen wij nog, dat de moge lijkheid hiertoe niet geheel buitengesloten moet worden geacht. Er is dus nog een kansje. Het circus der Strassburger Frères komt naar Vlissingen. Het circus Strassburger zal op zijn tour- née daor ons land, ook zgn tenten te Vlis singen opslaan, nl. op de Nieuwe Markt, al waar Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. enkele voorstellingen zullen worden ge geven Het is weer reeds enkele jaren ge leden dat dit circus ons land bezocht. Sedert 1928 is het niet meer in Zeeland geweest. Het is thans de vierde maal dat het circus ons land voor zijn zomer- tournée Leeft uitgekozen voor het eerst in 1928, daarna in 1936 en 1937, waarop een rondreis van twee jaar door de Scan dinavische landen volgde, Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el>eurlen«s»en no— «u- Kamerlid dient voorstel in tot verbe tering der leerlingenschalen. (Pag. 1, eerste blad). Een verklaring van Hitier, waarom hg in Spanje tusschenbeide gekomen is. (Pag. 1, eerste blad) De Bilt voorspelthet wordt een war me zomer. (Psg. 1, eerste blad)j De warmte eischt slachtoffers enkele verdrtnkingsgevallen bij het zwemmen. (Binnenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. In den afgeloopen winter moet hard gewerkt zijn aan de uitbreiding van het wagenpark terwijl ook het dierenmateriaal in aantal is toegenomen. Het spreekt van zelf dat men vooral in deze tijden, groote moeilijkheden het hoofd moet bieden, daar een circus toch wel een typisch interna tionaal bedrijf is, al heeft men indien eenigszins mogelijk Nederlandsche mede werkers geëngageerd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Een ontmoetingsavond. Onder degenen, die momenteel onder de wapenen geroepen zgn, bevinden zich vele militairen van Gereformeerden huize. Ten- eiide deze dienstplichtigen in nauwer con tact te brengen met het kerkelijke leven te dezer plaatse, had het comité tot bevorde ring der geestelijke belangen van „onze" militairen gisteravond in het Jeugdgebouw der Geref. kerk een ontmoetingsavond be legd, om de militairen kennis te doen ma ken met de leden van de gemeente. Ondanks het fraaie warme weer, waar door ook binnenshuis een hooge tempera tuur heerschte, was de opkomst bevredi gend. In zgn openingswoord heeft de voorzit ter, de heer F. Pijlman Jr., gewezen op den band van broederlijke liefde, welke allen samenbindt. Zij die ver van huis zijn moes ten zich vaak groote opofferingen getroos ten. Velen hebben hun bedrijf, vrouw en kinderen moeten achterlaten. Wat is voor hen aangenamer dan, dat zij ook hier een gastvrij tehuis vinden, een gezin waarin zij geregeld kunnen vertoeven. Om dit te be vorderen werd deze ontmoetingsavond ge houden. Het verheugde spreker dat zoove- len reeds hun instemming met de plannen van het comité hebben betuigd. In den loop van den avond was er ruim schoots gelegenheid elkaar te ontmoeten en kennis te maken. Vele militairen hadden dan ook spoedig een geanimeerd gesprek aangeknoopt met hun toekomstige gast vrouwen en gastheeren. Op zeer verdienstelijke wijze heeft de Christelijke mandoline-vereeniging haar medewerking verleend. Eenige .humoris ten" zorgden voor de vroolijke noot in het programma, zoodat op een gezelligen, ge? slaagden avond mag worden teruggezien, De werkloosheid in onze gemeente. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier stonden op 5 dezer als werkzoekenden ingeschreven Mannen10 grondwerkers, 1 mastieker, 2 metselaars, 5 opperlieden, 2 schilders, 5 timmerlieden. 1 verver, 1 vlechter, 1 ma., chinaal houtbewerker, 1 mandenmaker, 1 meubelmaker, 1 politoerder, 2 kleermakers, 3 schoenmakers, 36 metaalbewerkers, 5 brood-banketbakkers, 1 sigarenmaker, 7 slagers, 1 tuinman, 2 magazijnbedienden, S reizigers-agenten, 5 winkelbedienden, 3 chauffeurs, 6 kellners, 14 loopers, 2 por tiers, 48 transportarbeiders, 16 kantoorbe dienden, 33 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen enz.) 123 losse arbeiders. Vrouwen1 kantoorbediende, 1 huis houdster, 1 dienstbode, 2 werksters. Totaal 351 ingeschrevenen, vorige week 352, waarvan 178 in zorgte weten: 110 in de werkverschaffing, 23 in de plantsoe nen,, 10 crisissteuntrekkei-s en 35 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermindering vap 1 werkzoe kende.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1