VJissingsche Courant BreskenscTie Courant „Koningin Crnma" 99 menschen vinden den dood bij de „Thetis"-ramp. Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 130 MAANDAG 5 JUNI 1939 s~- Abonnementsprijs: IV Ct. per wees ol I 2.2U pei KwartaaL Franco per post 2.50. AfZonderlflkt nummers 5 ct- Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertent lepras: Van 1—5 regels 1.25, iedere regeJ meer 25 cent. abonnement speciale prys. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratia Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VA-N UE VfcLDL -Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel 10 (2 lijnen). Giro No.66281 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, leL21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat *5. Tel 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS" De werf Cammel Laird heeft officieel medegedeeld dat men de hoop heeft opge geven het leven der nog in de duikboot „Thetis" aanwezige opvarenden te redden. Ook het ministerie van marine heeft Zaterdagmiddag een verklaring gepubli ceerd, welke als volgt luidt „Het ministerie van marine betreurt dat de hoop nog het leven van iemand der opvarenden van de „Thetis" te redden, niet langer gerechtvaardigd is. Het reddings werk wordt evenwel voortgezet.". In het geheel zijn 99 personen bij den ondergang van de duikboot om het leven gekomen. Naar de meening van de maatschappij Cammel Laird, zijn de mannen omgekomen door chloorgas, waarvan een groote hoe veelheid aan boord was en dat door den scheeven stand van het vaartuig heeft Kunnen ontsnappen. Zaterdagavond werd medegedeeld dat pontons zijn bevestigd aan de „Thetis". Het zal evenwel niet mogelijk zijn de duik boot voor Dinsdag a.s. te lichten. Alle schepen der vloot, die naar de plaats van den ondergang der „Thetis" wa ren gegaan, zouden vandaag naar hun bases terugkeeren. De bergingswerkzaam heden zullen door de Cammel Laird ver zorgd worden. De duike»*, die het eerste contact tot stand had gebracht met den onderzeeër, heeft de volgende verklaring afgelegd aan de pers „Toen ik den bodem bereikte, die met kiezel bedekt was, vond ik den onderzeeër en begon ik op den wand te kloppen. Ik kreeg onmiddellijk antwoord. Maar de slagen schenen te worden gege ven door mannen, die spoedig uitgeput raakten. Ik werd door de zee voortdurend van de duikboot afgedreven en toen mijn kameraden en ik weer naar beneden gin gen, konden wij geen enkele verbinding tot stand brengen". De Engelsche koning heeft een telegram gezonden aan den eersten lord der admi raliteit, waarin hy verzoekt zijn sympathie te betuigen aan de verwanten der omge komenen. 1. Het achterschip van de onderzeeboot „hangt" nog in de kabels van het redding- schip „Vigüant". De machines werken op volle kracht. 2. Een oogenblik, dat waar schijnlijk besliste over het lot van 99 menschen de „Thetis" kantelt. 3. De marine officier staat op den achtersteven van den onderzeeër en inspecteert de sitnatie (zie Pijl). 4. Men heeft geprobeerd de „Thetis" aan een anderen kant vast te maken. De poging is mislukt. Het ten ondergang gedoemde schip is reeds onder de oppervlakte van het water verdwenen..... Captain Oram verliet met levensgevaar als ^williger de „Thetis", om als „levende toei" dienst te doen. .Hierboven den ge redde, nadat hy was opgepikt. Mevrouw Bolus, echtgenoote van den even eens omgekomen commandant van de „Thetis", bevond zich voortdurend tusschen de wachtende mannen en vrouwen by de scheepswerf te Liverpool, waar de onder zeeër gebouwd is. Zy sprak haar lotge- nooten onophoudelijk moed In 1 Nieuwe regeeringsopdracht voor „De Schelde". Uitbreiding van het aantal Domier- vleugels. Er werken thans 500 personen- Toen de „Vüssingsche Courant" indertijd (13 December 1937) de primeur had van het voor ons gewest wel zeer belangrijk nieuws dat „De Schelde" een groote rol zou gaan spelen in den Nederlandschen vliegtuigbouw, schreven wij dat hierby minstens 150 man werk zullen vinden. Het ging toen om de opdracht voor den bouw van 18 vleugels voor Domier-vlieg- booten, die in samenwerking met Aviolan- da-Papendrecht hier te lande in licentie worden vervaardigd. Menigeen haalde er zijn schouders over op. Maar de ervaring heeft bewezen dat wij terecht over een hoogst belangrijke werkverruiming hebben gesproken. Want er zit aan den bouw van deze geweldige vleugels ontzaglijk veel vast, dat velen handen arbeid geeft. Intusschen Is de opdracht uitge breid „De Schelde" moet nu, in plaats van de aanvankelijk be stelde 18 vleugels, JJ. stuks dezer gevaarten leveren. Men krijgt een indruk van de be teekenis dezer voor Vlissingen nieuwe industrie, wanneer wij er aan herinneren, dat in de afdeeling vliegtuigbouw op het oogenblik ongeveer 500 personen werken Onze verwachting van eind 1937 dat 150 paar handen arbeid zouden vinden, is dus niet alleen vervuld, maar ver overtroffen. Iets waar wij ons temeer over verheugen, omdat zulk een werkverruiming heilzame gevolgen heeft en nieuw afzetgebied opent voor menigen zakenman, terwijl natuurlijk ook de overheid er de vruchten van plukt in den vorm van belastingen enz. Men moge het ln sommige kringen nog jammer vinden, dat zooveel arbeid moet worden verricht voor defensie-doeleinden, niemand zal er onze regeering van ver denken dat zij het plan heeft iemand aan te vallen. Wanneer dus voor zuivere verde diging van ons land, kostbaar materiaal noodig is, zal ieder weldenkend mensch het slechts toejuichen wanneer dit binnen onze grenzen wordt vervaardigd. En aangezien het hemd nu eenmaal nader is dan de rok, schamen wij er ons niet voor, ons genoe gen uit te spreken over het feit dat een behoorlijke portie dezer belangrijke op drachten binnen de Vlissingsche gemeente grenzen wordt uitgevoerddaar plukken velen ln wijden omtrek in Zeeland de vruch ten van. Nu binnen afzienbaren tijd misschien nog een slagschip, wanneer de regeering tot bouw besluit Het is lang niet onmogelijk en zou in vele gezinnen een groote gerust stelling beteekenen aangezien dan weer voor eenige jaren werk voorhanden is Bosch- en heidebranden teisteren ons land VEEL NATUURSCHOON VERLOREN GEGAAN De bosch- en heidebranden in het Oosten van Noord-Brabant en op de Veluwe groei en tot een ontsteUend aantal. In de afgeloopen veertien dagen is al leen al in het oosten van Noord-Brabant evenveel bosch- en heidegrond door brand verwoest als in 1938 in het geheele land. Zaterdagmiddag omstreeks half één ont dekten arbeiders, die uit de werkverschaf fing naar huis keerden nabij het Beu-ven aan het pad van Lierop naar Someren brand in de heide, nabij de bosschen, welke met renteloos voorschot van den Staat zijn aangelegd. Zij trachtten eerst zelf het vuur te blus- schen, doch toen zij hierin niet spoedig slaagden waarschuwden zij in allerijl de brandweer, die met de brandspuit en ver der bluschmateriaal onmiddeUijk derwaarts ging. Er werden meerdere arbeiders gere- quireerd en met nog een aantal vrijwilli gers poogde men door water te geven, met zand te werpen en met bebladerde takken te slaan, het vuur tot staan te brengen. Eerst om half vijf was men zoover. De vlammen hadden zich in vier uur tijds, aangewakkerd door den noordoostelijken wind, in de richting van den provincialen weg Some renHeeze voortgevreten, zoo dat een oppervlakte van honderd H.A. welke begroeid was met heide en vlieg dennen, verbrandde. Een kostbaar natuur monument is hierbjj verloren gegaan. Het nieuwe motorschip voor den DAGDIENST VL1SSINGEN.-HARWICH v.v. der.MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" IS IN DE VAART Het Beu-ven was een geliefkoosde plek van talrijke watervogels, die in dit ven hun nesten hadden gemaakt. Een groot aantal moet in den verstikkenden rook zijn omgekomen. Dit is deze week de tweede maal, dat in deze streek brand heeft gewoed. Donderdag jl. werd één hectare denne- bosch door brand vernield. Thans heeft het vuur veel grooter omvang aangenomen waardoor het verlies van fraai natuur schoon is te betreuren. Uit het feit, dat de brand bij een pad is begonnen leidt men af, dat ook hier weer onvoorzichtigheid met een brandende lucifer of brandend rookmateriaal de oorzaak van den brand is. Zondagmiddag moest de Veluwsche bosch brak onder de gemeente Bakel brand uit in een complex boschterrein in de nabijheid van den weg HelmondBakel. De Hel- mondsche brandweer werd gerequireerd, teirwijl uit Bakel een aantal militairen te hulp werden geroepen. Hst vuur had in tusschen grooten omvang aangenomen en enkele zomerhuisjes liepen ernstig gevaar Men wist het vuur echter meester te wor den en om ongeveer half zes was de brand bedwongen. Circa tien H.A. hoog opgaand dennenbosch, toebshoorende aan particu lieren te Helmond, is in vlammen opge gaan. Driemaal heide- en boschbrand op de Veluwe. Tweemaal Zaterdagmiddag zijn de bosch brandweren van de Veluwe gealarmeerd voor een heidebrand onder de gemeente Apeldoorn. Omstreeks 1 uur werd brand ontdekt in de heide bij Hoog Buurlo. Dank zij krachtig ingrijpen was men spoedig het vuur meester. Slechts enkele hectaren heide ging-en in vlammen op. Militairen van het garnizoen te Apeldoorn verleenden assistentie. Nauwelijks was het vuur be dwongen of een tweede heidebrand werd gemeld in het natuurreservaat „De Ger- ritsflesch", eigendom van het Staatsbosch- beheer. Aangewakkerd door den noordoos tenwind breidde het vuur zich snel uit. Ook militairen van de legerplaats Hars kamp verleenden assistentie. Ongeveer 40 hectaren heide en een complex dennen werden een prooi der vlammen. Omstreeks 7 uur 's avonds was men het vuur meester. Zodagmiddag moest de Veluwsche bosch brand weer wederom uitrukken. Vermoede lijk door het achteloos wegwerpen van een brandend rookgerei woedde bij Beekbergen een bosch- en heidebrand. Een heideveld van 50 H.A. werd door het vuur geteisterd. Een klein gedeelte was met jong dennebosch beplant, dat eveneens in vlammen opging. Militairen uit de Harskamp en Apeldoorn verleenden as sistentie. Brand op de Leusderheide. Zondagavond om half acht brak een felle brand uit in de nabijheid van het militaire pioniersterrein op de Leusderheide. Brandweer en militairen, die in allerijl met vrachtauto's uit Soesterberg waren aangerukt, wisten de vlammen vrij spoedig te dooven. Een aanzienlijke oppervlakte heide met laag struikgewas werd door het vuur vernield. Wijziging van de spellingbesluiten te verwachten. Naar wij vernemen, is binnenkort een wijziging te verwachten van de Spelling besluiten 1934 en 1936, welke wijziging zal gaan in de richting van hetgeen de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft aangekondigd in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van zijn departement voor het dienstjaar 1938. By deze gelegenheid heeft de Minister o.m. verklaard, dat de regels van de Vries en te Winkel inzake geslacht en voornaam woordelijke aanduiding zouden worden hersteld en dat de commissieFockema Andreae de vraag zou onderzoeken in hoe verre wijziging van deze regels in de toe komst wenschelijk zou blijken. In de thans aanstaande wijziging der Spellingbesuiten is het resultaat van dit onderzoek belichaamd. Naar ons ter oore komt, zullen de regels Dit nummer bestaat uit 2 bladen Sclieurlenisscn van lag By den ondergang van de duikboot Thetis" zyn 99 menschen om het leven gekomen. (Pag. 1, eerste blad) Wijziging der spellingsbesluiten te ver wachten. (Pag. 1, eerste blad), Bosch- en heidebranden doen veel na tuurschoon verloren gaan. (Pag. 1, eerste blad) Delftsche politie-agent zwaar mishan deld. (Gemengd nieuws). ZIE VERDER EVENTUEEL LAAISTE BEKK HTEN. 5 en 6 van het besluit van 1934 door nieu we voorschriften worden vervangen. Het is nog niet bekend, of de regeering na afkondiging van het Koninklijk besluit er toe zal overgaan de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te bezi gen, dan wel de totstandkoming van de aangekondigde wet op de schrijfwijze der Nederlandsche taal zal afwachten. In ieder geval zal het besluit op de exa mens van dezen zomer niet van toepas sing zijn. Het Russisch-Engelsch- Fransche accoord In officieele Engelsche kringen wordt verklaard, dat het antwoord der Russische regeering op de laatste Britsch-Fransche voorstellen nog niet te Londen ontvan gen is. Volgens de eerste inlichtingen welke te Parijs verkrijgbaar waren, zou het ant woord der Sovjet-regeering op de Fransch- Britsche voorstellen voor het sluiten van een drievoudig accoord het karakter dra gen van amendementen op sommige bepa lingen in het Fransch-Britsche ontwerp en niet het karakter van tegenvoorstellen. De Sovjetregeering zou het beginsel van een drievoudig accoord aanvaarden, maar vrij" groote reserves maken op sommige punten* O.a. zou zy een uitbreiding der Fransch- Britsche garantie willen voor de Baltische landen die aan Rusland grenzen en deze garantie automatisch willen hebben. Noodlottige brand in een bioscoop ER ZOUDEN 70 DOODEN ZIJN* In een bioscoop-theater te Zaca- tepec in den Mexicaanschen staat Mo relos is tijdens een filmvoorstelling brand uitgebroken. De zaal was op dat oogenblik geheel vol. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zoodat onder de bezoekers een enorme paniek ontstond. Velen werden in het gedrang onder den voet geloopen. Ook de in de nabijheid liggende huizen werden aangetast Zij vormden in een mi nimum van tijd een vuurzee. Brandweer, politie en troepen voeren een wanhopigen strijd tegen de vlammen. Minstens 20 men schen zijn orr het leven gekomen, terwijl een honderdtal verwondingen heeft opge- loopen. Nader wordt uit Zacatepec gemeld dat het bioscooptheater zeven minuten na het uitbreken van den brand geheel in vlam men stond. Er zouden 70 dooden en 150 ge wonden zijn. Slechts 28 lijken konden ge ïdentificeerd worden. Bij het uitbreken van den brand waren er 800 bezoekers in het gebouw. Het vuur heeft ook een dertigtal hutten vernield. Brandweer en ambulance kwamen eerst na eenigen tijd aan. Het wachtpersoneel van de suikerfabriek te Zacatepec weiger de hulp te bieden met de bewering dat het geen orders had gekregen en niet over bluschmiddelen beschikte.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1