VHssingsche Courant Breskensche Courant STADSNIEUWS Vlissingen i „Windsor' s V/rijzinnig Democratische Kiezers Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG NUMMER 128 VRIJDAG 2 JUNI 1939 Abonnementsprijs: 1? ct. per week ot 2.2U pej kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regela 1.25, tedere regel meer 25 cent. BQ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN DE V EJLDE Jr„ Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. TeL 85 nii.uii.Niiiiitiiniiixi,M»jiiinniLi1iniiiri.iiiniii.i,iii»iiiir»iiiBiin,iiiH!llNtlMllunTTg Britsche duikboot tijdens proefvaart verongelukt DE 79 OPVARENDEN ZOUDEN ZICH ECHTER IN VEILIGHEID BEVINDEN. Donderdag en in den afgeloopen nacht heeft men in groote ongerust heid verkeerd over het lot van 79 per sonen, aan boord van een nieuwe Brit sche duikboot, de „Thetis", die gister middag voor proeven onder water was gedoken en nadien niet meer werd teruggezien. Toen vermoed werd dat zich hier een ongeluk had voorgedaan, werden direct van alle kanten sche pen en vliegtuigen naar de plaats des onheils gezonden. Eerst hedemnorgen slaagde men erin de „Thetis" te vinden. De duikboot ligt 14 mijl ten Noordwesten van Greatormes-Head nabij Llandudno in Wales. Achttien voet van het achterschip steekt het yaartuig boven het water uit. De werf Cammel-Laird, waar het schip gebouwd is, deelde hedenoch tend het volgende mede „Allen aan boord zijn veilig. Twee officieren zijn uit de duikboot ontsnapt en bevinden zich op den torpedojager „Brazen", welke de „Thetis" gevonden heeft". De „Thetis" was gisterochtend van de scheepswerf vertrokken en toen de duik boot niet op tijd terugkeerde begon men zich ongerust te maken. Te Birkenhead is gisteravond een ver klaring gepubliceerd waarin o.m. gezegd werd „Wij verkeeren volkomen in het duister ten aanzien van hetgeen gebeurd is. De duikboot is 's ochtends om ongeveer tien uur met twintig leden van ons personeel ea een aantal deskundigen van de admira liteit van onze werf vertrokken. Nadat wij ons met de admiraliteit in verbinding had den gesteld, is iemand van ons personeel hedenavond met de barkas „Vigilant" van onze werf vertrokken." Het geheel, zoo werd nog in de verkla ring gezegd, is op het oogenblik nog een raadsel voor ons, daar wij niet kunnen be grijpen, waarom wij geen bijzonderheden hebben vernomen van den kapitein van de begeleidende sleepboot. Nader wordt nog gemeld, dat de „Thetis" om 13.30 uur op vijftien mijl afstand van Birkenhead is ondergedoken. Zij werd om 16.30 weder aan de oppervlakte verwacht, doch men zag hiervan geen enkel teeken. Officieel werd medegedeeld, dat zich aan boord van de „Thetis" 58 leden der beman ning bevonden, behalve de 20 leden van het personeel van de werf waar de duikboot gebouwd is en de loods in totaal dus 79 personen. In bevoegde kringen vreesde men, dat de „Thetis" in aanvaring was gekomen met een zich onder water bevindend voorwerp, tengevolge waarvan de electrische instal latie buiten werking was gesteld. Het opsporingswerk. De bemanningen van het eerste anti- duikbootflottielje en het zesde torpedoja gersflottielje, die te Portland gestation eerd zjjn, kregen order zich terstond aan boord te melden. Acht torpedojagers ver tokken gisteravond uit Portland naar Bir kenhead en vijf schepen van het anti-duik bootflottielje werden eveneens in gereed heid gebracht om nog des nachts te ver trekken. Het behoorde niet tot de oefenin gen van de duikboot seinen uit te zenden, terwijl zij onder water was en men ver moedde geen onraad, totdat zij om 16.30 uur nog niet aan de oppervlakte was ver schenen. De torpedojager „Brazen" bevond zich gisteravond reeds op de plaats, waar de duikboot het laatst gezien werd. Voor het invallen van de duisternis werd aan het opsporingswerk deelgenomen door militaire vliegtuigen. Het zesde torpedojagersflot tielje, het eerste mijnenvegersflottielje, de duikbooten „Cachalot" en „Narwhal" en de kruiser „Belfast" hadden zich ook met spoed op weg begeven om alle mogelijke hulp te verleenen. De duikbooten hadden krachtige luchtdrukinstallaties bij zich, welke by het reddingswerk noodig kunnen ztin. Naar gemeld wordt, bevinden zich verscheidene wrakken in de nabijheid van de plaats, waar de „Thetis" is onderge doken. Thans vier man gered. De admiraliteit deelde hedenmiddag me de, dat twee opvarenden van de „Thetis" gered zijn, zoodat tezamen met de twee officieren, die reeds uit het vaartuig ont snapt waren, er thans vier personen gered zÜn. Alle vier zijn naar de oppervlakte ge komen door middel van het Davis red dingstoestel. Zij zijn thans aan boord van den torpedojager „Brazen" en zijn gezond en wel. Een lid der admiraliteit heeft voorts het volgende medegedeeld „Alle overige leden der bemanning zijn in leven. Er bestaat goede hoop hen allen door middel van het Davis reddingstoestel te kunnen bevrij den". Aan de admiraliteit wordt nog ver klaard, dat de boeg van de „Thetis" in 130 voet water ligt, en dat de achtersteven zich aan de oppervlakte bevindt Een der officieren die het eerst ontsnapten heeft dit gedaan om de reddingswerkzaamheden te leiden en volledig verslag uit te brengen over de positie van de duikboot. Thans wordt met groote haast een reddingsinstal latie naar de plek des onheils verscheept. Achtersteven van gezonken duikboot wordt wellicht afgesneden. Het ministerie van marine heeft medege deeld, dat men, om de bemanning der ge zonken duikboot te bevrijden, waarschijn lijk den geheelen achtersteven zal afsnijden met een snij-apparaat. Een prettige dracht voor zomersche dagen is een „PECA" sport- of zomer- costuum. Zeer chique fresco cos- tuums in moderne mo dellen, aparte coupe, speciale prijs 19.75. Moderne zomer tweed costuums in lichte en meer gedekte dessins ƒ17.50 tot ƒ84.50. Moderne zomerpantalons in whipcord, gabardine, flanel en fresco, vanaf ƒ3.95 tot 14.—. Heerenmodehuis Walstraat 32 Overneming van de Red-Star-Line door de H.A.L Onderhandsche plaatsing van 4.500.000 aandeelen. De directie van de Holland-Amerika-Lijn bevestigt thans de juistheid van het reeds gepubliceerde bericht, dat zij de Red-Star- Line heeft overgenomen. De Holland-Amerika-Lijn heeft zoowel de beide passagiers- en vrachtschepen „Penn- land" en „Westemland" als de „Goodwill" der Red-Star-Line verworven. De bestaan de dienst zal worden voortgezet als de Red-Star-Line-Service der H.A.L. Van 3 Juni af zal iederen Zaterdag, zoo wel van Antwerpen als van New-York, een afvaart plaatsvinden. De schepen der Bem- steinlijn vallen buiten deze transacties. Met het oog op de verdere financiering van den bouw der kortgeleden bestelde twee schepen voor den pacificdienst en van de bovenvermelde transacties inzake de Red-Star-Line, hebben commissarissen en directie der Holland-Amerika-Lijn besloten tot onderhandsche plaatsing pari van een bedrag van 4.500.000 gulden aandeelen, gerechtigd tot dividend over het loopende boekjaar. In record-tijd gelost. De N.V. Haven van Vlissingen heeft Don derdag een fraai succes mogen boeken. Er is dien dag een prestatie geleverd welke wel in geen enkele andere haven zal wor den verbeterd. In één dag is n.l. een schip met 4600 ton melasse geheel gelost, zoodat dit schip nog denzelfden dag de haven kon verlaten. Het was het Noorsche motortank schip „Evina", komende van Cuba met een halve lading, zijnde 4600 ton rietmelasse, dat 's nachts om één uur op de haven kwam. Deze melasse, afgescheept door de General Molassss Corporation te New York, was bestemd voor de firma Loneco- nese te Amsterdam en moest alhier wor den opgeslagen in de entrepottankinstalla- tie van de N.V. Haven van Vlissingen. Dank zij de bemoeiingen van de agente, de firma Wm. H. Muller en Co. alhier en de prima service in onze haven, werd een uur later reeds begonnen met de lossing. 'b Morgens 8 uur, dus na 6 uur arbeid, was reeds 2280 ton gelost, of wel gemiddeld 380 ton per uur. In die periode werd een maxi mum snelheid bereikt van 430 ton per uur, hetgeen zoo goed als zeker een record is voor de geheele melassebeweging. Doordat 4 van de 6 tanks moesten wor den gedraind, of wel geheel leeggehaald, kon dit tempo niet worden volgehouden, doch de geheele lossing geschiedde toch met een gemiddelde snelheid van 250 ton per uur, hetgeen zeer zeker een bijzondere prestatie genoemd kan worden. De lossing geschiedde door een buizenstelsel van 10 inches wijdte. Zoowel kapitein Stemberg als de mari ne-superintendant mr. Charles Davis, die aan boord van het schip was, waren vol bewondering voor deze zeer snelle lossing. Het schip kon nog denzelfden avond uit de haven vertrekken, met bestemming Rotterdam. UIT DEN OMTREK Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg", van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Deensch s.s. „Fredensborg" van SaffïNoorsch s.s. „Gro" van LondenNederlandsch m.s. „Vledderveen II" van AntwerpenItal. s.s. „Marglauco" van Bremen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Geziena" naar Antwerpen; „Deni" naar Zeebrugge„Hendrika Jo hanna" naar Rotterdam „Arbo" naar Rot terdam „Excelsior" en „Margrietha" naar Londen„Gro" naar British Guyana „Fredensborg" naar Aalborg „Evina" naar Rotterdam„Vledderveen II" naar Ply mouth Ned. m.s. „Express" naar Boston; „Marglauco" naar Messina. ZWITSERSCH BEZOEK AAN NEDERLAND. De tocht vangt te Vlissingen aan. De Zwitsersche Reisvereeniging organi seert dezen zomer een 15-daagsche reis naar België en Nederland. Na een verblijf van ongeveer een week bij onze Zuider buren, wordt het Zwitsersche gezelschap des morgens 6 Augustus van Knocke ko mend, via Breskens te Vlissingen verwacht. De Zwitsers zullen een rondrit over het eiland Walcheren maken met bezoeken aan Veere en Middelburg. Den volgenden dag vertrekt het gezelschap met autocars van Vlissingen naar Rotterdam en vervolgens naar Den Haag, IJmuiden, Amsterdam, Marken, Volendam en Alkmaar. Op 12 Augustus wordt de terugreis naar Zwitserland aanvaard. De Nederlandsche Reisvereeniging verleent bij dit bezoek aan ons land van haar Zwitsersche zusterver- eeniging de noodige medewerking. Wij hebben Kleeding Maar voor iedereen., óók voor corpulente figuren a Walstraat 63. A Telefoon 455. a Belgische zeevaartscholieren komen op bezoek. Zaterdag zullen een 30-tal leerlingen en enkele leeraren van de Belgische Zeevaart school te Antwerpen per autocar een be zoek aan Vlissingen brengen. Zondagmid dag zal op het terrein van „de Zeeuwen" een voetbalwedstrijd worden gespeeld tegen een elftal van de De Ruyterschool. De directeur van laatstgenoemde school, de heer P. Vijn, heeft voor dezen wedstrijd, die ieder jaar om beurten te Vlissingen en Antwerpen wordt gehouden, een beker be schikbaar gesteld. leest vooral de adver tentie geplaatst op de 4e pagina van het hoofdblad van dit nummer. Zitting Provinciale Staten. Gedeputeerde Staten hebben de opening der eerste gewone zitting van de Provin ciale Staten van dit gewest bepaald op Dinsdag 4 Juli a.s. des namiddags te 2 uur. Het ligt in de bedoeling om de, overeen komstig art. 46 der Provinciale wet, voor de verkiezing van de leden van Gedepu teerde Staten op Woensdag 5 Juli a.s. te houden vergadering te openen des voormid dags te 10 uur en de verslagen der afdee- lingen betreffende de voorstellen van Ge deputeerde Staten te behandelen in een vergadering op Woensdag 26 en zoo noodig op Donderdag 27 Juli, des voormiddags te 10 uur. Middenstandsdiploma „Algemeene Handelskennis". Gisteren slaagden te Middelburg voor het middenstandsdiploma „Algemeene Handels kennis" mejuffrouw A. J. van Hjjfte uit IJzendijke en verderJ. N. Elenbaas, Nieuw en Sint Joosland J. Fastenau, Mid delburg P. J. Filiu-iYersekeC. Fran- cke, Gapinge C. Francke, Oostkapelle C. Geldof, 't ZandA. J. Goedbloed, W. Graafhuis, beiden MiddelburgP. C. Grool, M. B. v. d. Heuvel, beiden Vlissin gen A. Horssen, Amemuiden J. Houmes, Middelburg J. Huijsman, Koudekerk©P. D. Izeboud, Koudekerke J. Janse, Oostka pelle G. Jeuring, Vlissingen G. D. de Jonge, PoortvlietJ. de Jonge en M. de Jonge, beiden VlissingenA. Jonkheer, MiddelburgR. Joosse, Nieuw en Sint Joosland D. Poppe, ZierikzeeJ. Kats- man, Wolfaartsdijk J. A. Kesteloo, Poort vliet C. P. Kievit, KolijnsplaatJ. de Klerk, Nieuw en Sint Joosland A. Kloos terman, BiezelingeM. van Koeveringe, SouburgB. J. König, J. A. C. Lagaaij, beiden Vlissingen J. de Landmeter, Sou burg S. Kwekkeboom, AagtekerkeW. N. van Miert, MiddelburgM. Moerland, Oud-Vossemeer M. Meulenberg. Sint Lau rens J. de Maagd, Kloosterzande J. A. van Moolenbroek, Middelburg D. de Fouw, KolijnsplaatJ. J. Verhage, Goes. Jaarvergadering Suppletiefonds „Draagt elkanders lasten". Het suppletiefonds „Draagt elkanders lasten", ten doel hebbende de financieele zorgen voor verpleegde krankzinnigen op de stichting „Vrederust" te verlichten, hield Donderdagmiddag in het militaire tehuis te Middelburg de algemeene jaar vergadering. In zijn openingswoord herdacht de waar nemende voorzitter in gevoelvolle woorden het overlijden van den secretaris E. Bakker te Ellewoutsdijk en van den voorzitter J. A. Dominicus te Wemeldinge. Uit de rekening van den penningmeester bleek o.a. dat van een 15-tal personen bij na 2500 ondersteuning was gegeven. De heeren J. Coumou te Zierikzee, B. J. de Meij te Ritthem en I. Cappon te Bres kens werden als bestuurslid herkozen. In de vacature wijlen E. Bakker werd geko zen de heer P. Kesteloo te Serooskerke (W.), die ook het secretariaat op zich neemt. De heer A. Goedbloed te Seroos kerke trad af als lid van de commissie tot het nazien der boeken. Als nieuw lid werd gekozen de heer J. Hijnsdijk te Wolfaarts dijk. De voorzitter wekte allen op om pro paganda te maken voor de vereeniging, op dat deze nog meer aan haar schoone doel moge beantwoorden. De heer B. J. de Meij hield een lezing over de vroegere verpleging van krankzin nigen in Zeeland. Vergadering Ring Missingen van Geref. Jongelingsvereenigingen. Gisteravond hield deze ring ter inleiding van haar zomercampagne een goed bezochte vergadering te Meliskerke. Om 8 uur werd deze bijeenkomst door den voorzitter, de heer B. van Wouwe uit Vlissingen, op de gebruikelijke wijze geopend. Twee inleidin gen werden er geleverd, één door afd. A van Souburg, getiteld „De oecumenische beweging" en één door afd. A van Vlissin gen „De Vad. Gesch. op de J. V.". Op beide inleidingen volgde een levendige bespreking. Om ruim 10 uur werd deze leerzame ver gadering met gebed gesloten. Middelburg Een drietal ongelukken. Bij het lossen van steenkolen uit een schip aan de Loskade geraakte een werk man door het oplichten en op zijn schou ders nemen van een zak kolen, een schou der uit het lid. De man is ter behandeling per ziekenauto naar het Gasthuis vervoerd. In de Gravenstraat kwam gisteren een 87-jarige verpleegae uit het Oude' mannen huis te vallen en bekwam daarbij een bloe dende hoofdwonde. Per auto heeft dr. Pel, Dit nummer bestaat uit 4 bladen §el»eMrUwisse«i van len lag Britsche duikboot met 79 opvarenden verongeluktalle personen bevinden zich in veiligheid. {Voorpagina eerBte blad), Mr. dr. J. van Walré de Bordes als burgemeester van Middelburg ge ïnstalleerd. (Pag. 2, eerste blad), Souburgsche gemeenteraad in spoed vergadering bijeen verzoek om eervol ontslag van gemeente-secretaris niet ingewilligd wel dat om ontslag als secretaris-penningmeester Burgerlijk Armbestuur. (Voorpagina, eerste blad) Nieuwe bepalingen betreffende de In enting tegen pokken. (Binnenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. die hem hulp verleende, den man naar het gesticht teruggebracht. Bij de Vlissingsche brug liep een drie jarig kind, dat door zijn moeder geroepen werd, van schrik te water. Een der omwo nenden wist het kind spoedig op het droge t brengen. Kinderen arbeid doen verrichten. Tegen een marktkoopman is gisteren proces-verbaal opgemaakt wegens het doen verrichten van arbeid in zijn kraam door kinderen, die vallen onder den leerplichtigen leeftijd. Gemeenteraad van Souburg in spoedvergadering bijeen. VERZOEK OM EERVOL ONTSLAG VAN GEMEENTE-SECRETARIS GEWEIGERD Wel is hem met ingang van heden ontslag verleend als secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. De gemeenteraad van Souburg kwam gisteravond te acht uur in spoedvergade ring bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester A. H. S. Stemerding. Waarnemend secretaris de heer C. C. Mantz. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wer den aangehouden. Mededeeling werd gedaan van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. De schoolarts, de heer J. Broekhuijzen, verzoekt hem met ingang van 15 Augustus als zoodanig eervol ontslag te verleenen. Dit ontslag wordt verleend. Van den heer J. G. Gabriëlse is een ver zoek ingekomen hem ontslag te verleenen als secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur met ingang van een nader te bepalen datum. Burg. en Weth. stellen voor dit ontslag met ingang van 2 Juni 1939 te verleenen. Alzoo besloten. Aan de orde kwam thans het verzoek van den heer J. C. Gabriëlse hem eervol ontslag te verleenen als gemeente-secre taris. De VOORZITTER stelt voor de openbare vergadering te schorsen en over te gaan tot een zitting met gesloten deuren. Alzoo besloten. Te negen uur werd de openbare vergade ring heropend en stelde de VOORZITTER voor het door den heer Gabriëlse gevraag de eervol ontslag niet te verleenen. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Hierna stelde de VOORZITTER voor den heer Gabriëlse als gemeente-secretaris te handhaven. Ook dit voorstel werd zonder discussie of hoofdelijke stemming met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Na de raadsvergadering verzochten wij den burgemeester over deze ontslagaan vrage van den heer Gabriëlse, welke op Souburg reeds tot geruchten aanleiding had gegeven, ons zoo mogelijk eenige in lichtingen te verstrekken. De burgemeester zei echter, dat hij geen enkele inlichting kon geven, temeer daar over het behandelde in gesloten zitting de strengste geheimhouding Was opgelegd. Uit het door den raad genomen besluit bleek ten duidelijkste aldus de burge meester dat de raadsleden de door den heer Gabriëlse getrokken consequenties, die tot zijn ontslagaanvrage als gemeente secretaris hebben geleid, niet hebben aan vaard.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1