VJissingsclie Courant Breskensche Courant Uit den omtrek STADSNIEUWS Vlissingen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 77ste JAARGANG WOENSDAG 31 NUMMER 126 MEI 1939 Abonnementsprijs: 1? et. pex week of J 2.2U pei kwartaal". Franco per post 2.50. Afzonderlijke J nummers 5 ct Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Waistr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,TeL21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Generaal Snijders teraardebesteld Buitengewoon groote belangstelling op Oud Eik en Duinen. Het stoffelijk overschot van generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, groot-beschermer van de Nederlandsche luchtvaart, van onze luchtverbinding met de overzeesche ge westen en van talrijke nationale instellin gen met allerlei doel, is vandaag ter ruste gelegd op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. Het is heden op twee maanden na juist 25 jaren geleden, dat in Nederland de mobilisatie werd afgekon digd, tijdens welke generaal Snijders, die na een hoogst eervolle loopbaan reeds was gepensionneerd, op verzoek van Hare Majesteit de Koningin het opperbevel over de gemobiliseerde troepen van land- en zeemacht op zich nam, een taak, welke hij tot het einde toe met voorbeeldig beleid heeft vervuld. Nederland was, overeenkom stig den wensch van de Koningin en van ons volk, buiten den wereldbrand geble ven. Wat de generaal in decennia daarna nog in het belang van ons land heeft ver richt, is in velerlei vorm dezer dagen weer tot uitdrukking gebracht. Als vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin waren heden aanwezig vice-admi- raal F. Bauduin, adjudant generaal, chef van het militaire huis van Hare Majesteit en Hr. Ms. adjudant majoor H. J. Phaff. De minister-president, dr. H. Colijn, was in den rouwstoet medegekamen om op de begraafplaats de gevoelens der regeering te vertolken. Er was een eerewacht op de begraaf plaats opgesteld, bestaande uit een batal jon grenadiers met vaandel en een bataljon jagers met vaandelook door de konink lijke militaire kapel werden de eerbewijzen gebracht. Onder de vele militaire en burgerlijke autoriteiten bevonden zich o.m. de ministers J. A. N. Patijri, minister van buitenland- sche zaken, dr. J. J. C. van Dijk, minister van defensie, mr. C. M. J. F. Goseling, minister van justitie, Ch. J. I. M. Weiter, minister van koloniën, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, minister van waterstaat, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen. Voorts de voorzittres van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. W. L. baron de Vos van Steenwgk en mr. J. Rh. van Schaik, staatsraad vice-admi- raal J. J. Rambonnet, vice-admiraal A. Vos, oudste actief vlagofficier, vice-admi raal J. T. Fürstner, chef van den marine staf, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, gouverneur van de residentie, een deputatie van den generalen staf een deputatie van de zeemacht, bestaande uit den commandant der marine schout-bij nacht H. Jolles, chef van den staf zee macht, kapitein ter zee J. G. van den Berg en luitenant ter zee le klasse B. J. Vel- derraan, adjudant van den commandant der marine, E. H. Juciema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, dienst doend grootmeester van H.K-H. Prinses Juliana en kapitein J. K. H. de Roo van Aiderwerelt, adjudant van Z.K.H. Prins Bernhard, de oud-ministers jhr. mr. D. J. de Geer en mr. L. N. Deckers, alsmede de oud-minister J. M. J. H. Lambooy, burge meester van Hilversum, de heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, kapitein ter zee H. J. van der Stad, com mandant van de maritieme middelen te Vlissingen, mobilisatiekruisdragers, ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de Koninklijke, voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart en een depu tatie van de K.L.M. Kransen en bloemstukken waren er, be halve van H.M. de Koningin en van den ex-keizer van Duitschland, o.m. van de K.L.M., van de directie der K.N.I.L.M., van de Koninklijke Nederlandsche veree niging „Onze Vloot", van de Koninklijke Marine, den burgemeester van Vlissingen, den Koninklijken bond van ridder M.W.O., beneden den rang van officier en de alge- meene vereeniging van Nederlandsche re serve-officieren. Nadat de baar in de aula was opgesteld, hield de minister-president, dr. H. Colijn een rede, waarin hg de gevoelens vertolkte van de regeering en de vele organisaties waarmee generaal Snijders bij zijn leven verbonden is geweest. Uitvoerig wees spr- °P de vele verdiensten van den thans over ledene en gaf hierbij een overzicht van het werk van generaal Snijders. Nadat dr. Colijn was uitgesproken, legde de oud-minister van marine, gep. vice-admiraal Naudin ten Cate met een hort woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van generaal Snijders een groote krans met rood-wit-blauw lint na mens de Koninklijke Nederlandsche marine tyj de baar neer. Van de zijde van de koninklijke veree niging van officieren, ridders der militaire Willemsorde, had een eenvoudig ceremo nieel plaats. In dit verband verdient ver melding, dat generaal Snijders het onder- scheidingsteeken van ridder 4e klasse der militaire Willemsorde verkregen heeft om dat hij zich als tweede-luitenant der genie, gedetacheerd bij het Koninklijk Ned. Indi sche leger bij twee gelegenheden op Atjeh zeer bijzonder onderscheiden heeft bij de oprichting van versterkingen. De ge noemde vereeniging was vertegenwoordigd door twee harer leden, die de model orde- teekens der militaire Willemsorde droe gen. In de aula plaatsten de beide leden der vereeniging zich aan weerszijden van de kist, die geaekt was door de nationale vlag met de onderscheidingsteekenen op fluweelen kussens, met het front naar de naastbestaanden. Bij het uitdragen van de baar, waarbij de militaire kapel treurmu ziek deed weerklinken, stelden zij zich op voor de kist, de onderscheidingen op de kussens dragende en begaven zich op deze wijze naar het graf. Daar stelden zij zich aan het hoofdeinde op en legden de onder- scheidingsteckens naast de kist. Alvorens de kist daalde, legden zij een orchidee op de kist onder het uitspreken der woorden „Een laatste groet der oude makkers", terwijl zij hun standplaats aan het hoofdeinde bleven innemen tot de plechtigheid beëindigd was. Daarna werd de kist plechtig neergela ten, terwijl stemmig het Wilhelmus weer klonk. De heer Snijders, zoon van den ontslapen generaal, dankte in welgekozen bewoor dingen de vertegenwoordigers van H.M. de Koningin, alsmede dr. Colijn en vice-admi raal Naudin ten Cate en voorts allen, die van hun belangstelling hadden blijk ge geven. Brand in de Astensche Peel VEEL NATUURSCHOON EN WILD VERLOREN. 400 H.A. heide cn veen plat gebrand. Dinsdagmiddag om half drie is in de heide, 500 meter van den provincialen weg AstenMeyel (N.B.) brand ontstaan. Door de groote droogte plantte het vuur zich snel voort, zoodat ook het veen van de Peel werd aangetast. Honderden hecta ren heide en ven zijn aan de vlammen ten offer gevallen. Veel turf van particulieren en van de maatschappij „Griendsveen" werd door den brand vernield. Het vuur brak uit bewesten den pro vincialen weg Asten-MeyeJ. Hier ligt de zgn. Astensche Peel, waarvan een onder deel bij de streekbewoners van oudsher be kend is als „de Veluwe". Deze „Veluwe" is geheel door brand ver woest. Aangewakkerd door den noordoostelijken wind nam hst vuur oyer een breedte van 1000 meter zijn weg in de richting van de Zuid-Willemsvaart. In het eerste gedeelte, de zgn. Boerenpeel, waar nog veel oude heide en droog gras staat, vonden de vlam men gretig voedsel. Zij joegen voort tot in de noordelijk terreinen van de N.V. Maat schappij van der Griendt's Landexploitatie, waar een vrij belangrijke hoeveelheid turf in den brand verloren ging. In het zuidoosten liep het vuur tegen de Weerterbaan dood. Het blusschingswerk werd, ondanks den verstikkenden rook ter hand genomen door personeel van de maatschappij en arbeiders uit de gemeentelijke werkverschaffing van Asten, daarbij geholpen door de motorspui ten van Nederweert en Someren, welke het water betrokken uit het Beelkanaal dat bij sluis 12 in de Zuid-Willemsvaart komt. Met gezamenlijke krachten slaagde men er in op 2 Km. afstand van de Zuid-Wil lemsvaart het vuur tot staan te brengen. Het had zich vier Km. voortgevreten. Vierhonderd H.A. fraaie natuur, waar zich veel wild ophield, en waar een groote verscheidenheid vogels zooals korhoenders, patrijzen en roofvogels, juist hun broedtijd aanving, werden troosteloos zwartgebrand en bleven naargeestig smeulend over. Een schaftlokaal ging mede in de vlammen op. De brand is niet overgeslagen naar de zuidelijke terreinen van Van der Griendt's Landexploitatie, welke een grootte van 500 H.A. hebben. Deze terreinen worden uit een oogpunt van preventie des winters voorgestookte, d.i. onder deskundige leiding afgebrand, waardoor zij 's zomers, bij droogte, veel minder brandgevaar opleveren dan het veen dat nog met heide en droog gras is bedekt. Doordat dit gedeelte is ge spaard bnevhsegitle e spaard gebleven is bet bedrijf niet meer dan gedeeltelijk gestagneerd. Den geheelen avond en den ganschen nacht werd er bij het terrein van den brand gewaakt. Er is geen gevaar voor directe uitbreiding. Personeel van de maatschappij bleef water geven om het diep in het veen vretende vuur zoo weinig mogelijk kans te geven zijn vernielende werking te hervat ten. Daartoe werden ook breede brandstroo- ken gegraven. Het verwoeste' terrein kan nog niet wor den betreden zoodat de schade nog niet met juistheid kan worden opgegeven. Ook heidebrand te Kraloo (Dr.) Gisternacht is, vermoedelijk door kwaad willigheid brand ontstaan in een complex heide te Kraloo "(gemeente Ruinen), toebe- hoorende aan de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. Door dsn sterken wind werd het blusschingswerk zeer be moeilijkt. Men hoopte tegen den avond de vlammen, die reeds plm. 100 H.A. heide hadden verschroeid, te kunnen stuiten. Ontspanning grenstroepen. BELANGRIJKE GIFT VAN H.K.H. PRINSES JULIANA EN Z.K.H. PRINS BERNHARD. Naar wij vernemen, hebben H.K.H. Prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan het hoofdbestuur van den nationalen bond „Het Mobilisatiekruis" te 's-Gravenhage een ruime geldelijke bijdrage geschonken voor het door den bond ondernomen werk ten bate van de ontspanning der grens troepen. DE MIDZA TE VLISSINGEN. Vandaag begint de actie. Wij hebben reeds verschillende malen over de Midza-beweging geschreven onze lezers zijn met het woord dus al ver trouwd geraakt en weten wat het betee- kent. In middenstandskringen is de belangstel ling zeer groot en wij hebben al eerder medegedeeld, dat men ook in onze stad de Midza-beweging gaat aanvatten. De omvangrijke voorbereidingen zijn thans achter den rug en vandaag wordt Vlissingen ingeschakeld in de langzamer hand groot gewerden rij van Nederland sche plaatsen waar deze verkoop-methode wordt toegepast. Om het geheugen onzer lezers op te fris- schen, herhalen wij nog eens in groote lij nen wat de Midza iis en hoe zij werkt. Wanneer wij vertellen dat er groote con currentie tusschen de verschillende mid- denstandsbedrijven bestaat, zeggen wij niets nieuws. De middenstanders, die het in onzen tijd toch al moeilijk genoeg heb ben, moeten een deel van hun kracht en tijd gebruiken om elkaar onderling te be kampen slechts de besten en handigsten houden op den duur den strijd om het be staan vol. De Midza-beweging wil echter bevorde ren, dat de concurrentie-gedachte plaats maakt voor een sterk saamhoorigheidsge- voel. Dat demonstreert zich reeds ten deele uit het feit dat alle Midza-zaken een zelfde schildje aan den gevel vertoonen. Daarnaast blijkt het uit het feit, dat alle Midza-zaken in de plaats van hun eigen reductie-bonnen dezelfde soort bonnen beschikbaar stellen. Deze bonnen ontvangt de kooper bij con tante betalinghet euvel der credietver- leening op te langen termijn, wordt dus tevens op indirecte wijze bestreden. Er zijn drie soorten bonnen van 0.25, O.öO en 1. En er zijn ook drie soorten premies. Iedere week wordt nl. een premie beschikbaar gesteld voor haar of hem die van een dezer soorten bonnen over het hoogste totaal-bedrag blijkt te beschikken. Wie het hoogste bedrag aan bonnen van ééi soort bezit, krijgt de voor deze bon nen beschikbaar gestelde premie. Deze pre mie bestaat weer uit waardebonnen die bij ieder Midza-bedrijf ingewisseld kunnen worden bij aankoop van artikelen uit deze zaak. Het aardige van het geval is, dat iemand die niet het hoogste bedrag heeft gehaald, zijn of haar bonnen niet kwijt is, doch deze netjes terug gestuurd krijgt. Men kan een volgenden keer dus opnieuw deelnemen en zoo vervolgens. De bonnen van hen die een premie krijgen, worden vernietigd. Daarnaast zoeken de aangesloten mid denstanders steun bij elkaar, door geza menlijk een ruim opgezette reclame campagne te voeren, die de aandacht zal vestigen op alle Midza-bedrijven. Men zal met ingang van heden in Vlis singen dus kennis kunnen maken met iets nieuws op middenstandsgebied. Het is voorjaareen nieuwe lente, een nieuw geluid dus. En in ieder geval een geluid, dat bewijst dat de middenstand allesbehalve bij de pakken neer zit. Inte gendeel, men heeft nog lust en moed om, allen tegenslag ten spijt, nieuwe wegen te gaan bewandelen. En dat is iets waar men slechts waardeering voor kan hebben. Straatbclasting. Belanghebbenden wordt er de aandacht op gevestigd dat morgen de termijn voor de betaling van de eerste helft der Straat belasting verval^. Vlissingsch scheep vaart nieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch motorschip „Majori" van Antwerpen. Om te bunkeren: Ned. mo torschepen „Tempo", „Vledderveen", „Re- mi", „Maria" van Antwerpen Duitsch s.s. „Heinhcyer" van SundsoallNederlandsch motorschip „Tijger" van zee. Vertrokken „Prinses Juliana" naar Harwich„Hein Hoyer" naar zee „Tempo", „Vledderveen", „Remi" „Mana" naar Londen „Majori" naar Ramsgate. Het tramverkeer tydens de Pinksterdagen. Het aantal vervoerde, passagiers op de tramlijn VlissingenMiddelburg tijdens de Pinksterdagen is in vergelijking met het vorig jaar met ruim 400 toegenomen, nl. van 14171 tot 14608. Op den len Pinksterdag was het ver voer iets minder dan in 1938, doch daar entegen maakten op den 2en Pinksterdag bijna 600 personen méér gebruik van de tram. De cijfers luiden resp. op len, 2en en 3en Pinksterdag3730 (3982), 7588 (6907) en 3290 (3282). Gevonden voorwerpen- De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zgn bureau als gevonden i9 gedeponeerd twee heeren en een damesrijwiel twee rijwielbelasting- merken zwarte portemonnaie (ledig) dop van een benzine-reservoirgummi zelf binderszwarte portefeuille (ledig) badschoenlicht katoenen dameshand schoenen blauw lederen dameshandschoen; damesportsmonnaie m. inhoud en dat in lichtingen zijn te bekomen omtrent schoolschrift bg E. Mesu, Oude Markt 29 blauwzijden dames zomerhandschoen bij v. d. Schaft, Koudekerksche weg 134 blauw werkpak bij mevr. Buurman, Stationsplein 29 belastingmerk in etui bij Heijdens, Cro- Dit nummer bestaat uit 2 bladen ebewrlenissen «inn Jew J«mg Generaal Snijders onder groote belang stelling ter aarde besteld. (Voorpagina eerste blad) In verschillende dcelen van ons land Is veel natuurschoon en wild bü heide branden vernield. (Voorpagina eerste blad). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. cuslaan 7 zwart kinderportemonnaitje op postkantoorpaarse portemonnaie inhou dende Lipssleutel en eenig geld bij Ver boom, Noordstraat 71 koperen passer bij Stok, Kasteelstraat 101 gouden kinder- ringetje met steentje bij Braat, Emma* straat 12 broche bij J. du Pont, School straat 12 knipmes bij Louwerse, Bankert- straat 9 rijwielbelastingmerk aan speld bij Jacobse, Irislaan 32 kastsleutel bij van Egeraat, Prinseboschje 10 zakmes bg F. W. Naaktgeboren bankbiljet van 10 bij van Petegem, Walstraat 85 glacé heeren handschoen bij P. Wevers, Palingstraat 35 bruine jongensportemonnaie met inhoud bij Dommanschet, Lammensstraat 3 Schot- sche terrier in het asyleenige loten, o.a. Wittv Stad bij J. M. de Waard, Aagje De kenstraat 125blauwe glacé dameshand schoen bij wachtlokaal Zeesluizeneen rijksdaalder bij J. van de Kreke, Graven straat 36, Middelburgwit wollen kinder handschoen bij J. van Ham, Lampsins- straat 13 blauw wollen ceintuur met zil veren^) gesp bij C. Hest, Bonedijkestraat 15 los rijwielbelastingmerk bij Smit, Ko ningsweg 3 manchetknoop bij J. van Die- rendonck, Noordstraat 40rood kinder wantje bij K. Broerse, Aagje Dekenstraat 77glacé dameshandschoen bij Rondel, Van Hoorn van Burghstraat 31blauw le deren dameshandschcen bij van Vlaande ren, Badhuisstraat 113 rijwielbelasting merk brj W. Wouters, Glacisstraat 142 te bevragen op het kantoor van de P.Z.E.M. een portemonnaie met inhoud, een zeem- leeren dameshandschoen, een paar zeem- leeren dameshandschoenen, een gabardine regenjas. Prov. Zeeuwsche Ver. „Het Groene Kruis". Gisteren werd te St. Maartensdijk de algemeene vergadering van bovenstaande vereeniging, onder voorzitterschap van dr. Gelderman te Kortgene gehouden. Nadat de burgemeester van St. Maar tensdijk, de heer mr. Schuller en voor zitter der plaatselijke „Groene Kruis"- afdeeling de bezoekers hadden verwelkomd werden de verslagen uitgebracht. Het aan tal aangesloten afdeelingen bedraagt 57 met 26.934 leden. De inkomsten waren 4176.78 en de uitgaven 2054.69, goed slot 2122.09. Een idee van den afgevaardigde van Brouwershaven om het quotum der afdee lingen te verlagen van 8 tot 7 cent per lid werd door den penningmeester ontraden. Nadat de aftredende bestuursleden, de heeren Gelderman (Kortgene), Hage (Bruinisse) en Dieleman (Tholen) waren herkozen werd medegedeeld, dat het vol gend jaar de jaarvergadering te Middel burg zal worden gehouden. Alsdan zal het zilveren jubileum worden gevierd. Besloten werd aandrang uit te oefenen op Ged. Staten inzake het aanstellen van districts-schoolartsen in Zeeland. Over de eenigen tijd geleden door het „Groene Kruis" ingestelde papier-afval- centrale werden verschillende klachten ge uit. Het bleek dat door de lage prijzen voor oud papier deze zaak vastgeloopen schijnt te zijn. Aanbestedingen. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat heeft hedenmorgen namens Ged. Staten aanbesteed het verbeteren van ongeveer 4.9 k.m. lang wegvak St. Maar tensdijkgrens Stavenisse, deel van den weg no. 5 van het Prov. Wegenplan, met bijkomende werken. Inschrijvers warenB. D. B03, Brou wershaven, 162.540 J. den Oude, Zierik- zee en W. v. d. Berg, Bruinisse, 148.700 N.V. Aannemers- en wegenbouwmaatschap- pij v.h. J. Heijmans, 's Hertogenbosch, 147.800 Iz. Lagasse en Zoon, Kouder kerke, 147.900N.V. Mabuad, Willemr stad, 146.900P. Dees, Terneuzen, 146.000 firma F. Duinhouwer Sr., Goes, 145.438 W. de Bokx, Hoek en J. H. Kerkhaert, Westdorpe, 145.000 M. W, Knuist, Goes en J. Knuist, 's Heer Arends- kerke, 144.300 A. M. Kuiper, Middel burg, 144.000Konings Wegenbouw N.V., Oss, 142.900 J. H. v. d. Ven, Vlis singen, 140.800 Gebr. M. H. en H. J, Kieviet, Kolijnsplaat. 139.250 M. An- driessen, Scherpenisse en A. v. d. Werf, St, Maartensdijk, 138.000 J. Haringman, Kolijnsplaat, 138.000 W. v. Vossen, J< van Vossen en K. J. Moerland, St. Anna- land 136.900 en J. D. Jansen, Kolijns plaat, 133.998. Namens den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat in Zeeland is heden morgen te Middelburg aanbesteed het on derhoud van de bodemdiepte in de buiten haven te Veere, in de Stadshaven te Veere, in de Wester- of Koopmanshaven te Vlis singen cn in de haven te Breskens gedu rende 1939. Inschrijvers N.V. Aannemers- maatschappij v.h. van Dongen en van Ho ven, Dordrecht, resp. 20 ct., 36 ct., 30 et. en 12 ct. N.B. Baggermaatschappij Hol land, Hardingsveld, voor alles 12.2 ct.B. van Noordenne, Sliedrecht, voor alles 10.7 ct.; N.V. Baggermaatschappij Bos en Kalis, Sliedrecht, voor alles 9.5 ct. per opgebag gerde M3 specie. Concours ven zangvereenigingen. De Zeeuwsche Bond van Zangvereenigin gen „Zang veredelt" zal omstreeks half Juli zijn concours te Kapelle (Z.B.) hou den. De vereeniging „Zanglust" aldaar zal den bond ontvangen. Ook zal waarschijnlijk een officieele ontvangst ten raadhuize plaats hebben.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1